Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 KKC - drahy experiment... - bocna diskusia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: uctievanie a chvála Téma Next Topic: manzelstvo so zidom.
Strana: z 6

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 20 júl 2011 :  21:58:16  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Dobre Elka :)
v poriadku, veď keď sa Vám číta lepšie napr. detský katechizmus alebo jeho staršie vydanie, kludne ... ja Vám nebránim aby ste si ho čítali :)
myslím, že baranok uviedol, že všetci sme iní, každý si preto vyberie to, čo mu vyhovuje...

Opýtala som sa, čo je na tom KKC také veľmi zlé - nikto mi neodpovedal. Čo je zlé alebo vadné? to že je napísaný komplikovane??? to predsa nie je vada. To, že si môže význam každý vysvetliť po svojom? - a čo tak dať si ten katechizmus do súvislosti s písmom? ....

mimochodom - nieee, neorientujem sa v nom dokonale :) ja Vám presne nepoviem, čo je na strane napr. 23 :))) ale viem , o čom ten KKC je - ak som niečomu nerozumela, prečítala som to aj 3 x, aj 5 x...


OK - tak teda - aj pre mna téma uzavrená - /každopádne, kto by našiel nejakú vadu, čo som spomínala, dajte vedieť, s problémom oslovím kompetentných/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

maaajo

Stav: offline

 Odoslaný - 20 júl 2011 :  22:32:12  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: maaajo  Pridať maaajo do zoznamu priateľov
Problém je ale v tom, že katechizmus nemôž byť zostavený tak, že si z neho každý vyberie, čo sa jemu páči/lepšie číta. Katechizmus má všetkým ľuďom odovzdávať jednoznačné informácie, pretože pravda je len jedna. Ďalším problémom je, že tam často chýbajú presné definície základných pojmov (ja som napr. doteraz nenašiel definíciu toho, čo je to sviatosť).

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 721  ~  Člen od: 25 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 20 júl 2011 :  22:41:03  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
Problém je ale v tom, že katechizmus nemôž byť zostavený tak, že si z neho každý vyberie, čo sa jemu páči/lepšie číta. Katechizmus má všetkým ľuďom odovzdávať jednoznačné informácie, pretože pravda je len jedna. Ďalším problémom je, že tam často chýbajú presné definície základných pojmov (ja som napr. doteraz nenašiel definíciu toho, čo je to sviatosť).

Pôvodne zaslal maaajo - 20 júl 2011 :  22:32:12




áno ved vravím - čomu nerozumiete, prečítajte to aj 5 x - a dajte to do súladu so sv. písmom - tarááááá a vyjde vám výsledok

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

maaajo

Stav: offline

 Odoslaný - 20 júl 2011 :  22:46:07  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: maaajo  Pridať maaajo do zoznamu priateľov
Ja som ale nepísal nič o neporozumení No tak mi na základe KKC napíšte, čo je to sviatosť

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 721  ~  Člen od: 25 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 20 júl 2011 :  22:52:35  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
Ja som ale nepísal nič o neporozumení No tak mi na základe KKC napíšte, čo je to sviatosť

Pôvodne zaslal maaajo - 20 júl 2011 :  22:46:07




fuh.. pánečku, tak to musím zas ísť do knižnice, nechcem vám to uvádzať vlastnými slovami, aby som sa zle nevyjadrila... vydržíte?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

maaajo

Stav: offline

 Odoslaný - 20 júl 2011 :  22:57:04  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: maaajo  Pridať maaajo do zoznamu priateľov
V pohode, vydržím. Keby niečo, tak je aj online: http://www.katechizmus.sk/.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 721  ~  Člen od: 25 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 20 júl 2011 :  23:40:24  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
V pohode, vydržím. Keby niečo, tak je aj online: http://www.katechizmus.sk/.

Pôvodne zaslal maaajo - 20 júl 2011 :  22:57:04




ooo, no to je super, to som ani netušila, že KKC je na nete. Tak teda ok.

môžete kliknúť na nižšie uvedený link:

http://www.katechizmus.sk/?action=getp&nazov=Defin%EDcia%20a%20v%FDznam%20sviatost%ED&pstring=774,%201084,1131

napr.
Grécke slovo mysterion bolo preložené do latinčiny dvoma výrazmi: mysterium a sacramentum.(1075) V ďalšom vysvetľovaní výraz sacramentum (sviatosť) vyjadruje skôr viditeľný znak skrytej skutočnosti spásy, ktorá sa označuje výrazom mysterium (tajomstvo). V tomto zmysle je sám Kristus tajomstvom spásy

1131 Sviatosti sú účinné znaky milosti ustanovené Kristom a zverené Cirkvi, ktorými sa nám udeľuje Boží život. Viditeľné obrady, ktorými sa sviatosti slávia, naznačujú a spôsobujú milosti, ktoré sú vlastné každej sviatosti. Sviatosti prinášajú ovocie v tých, ktorí ich prijímajú s potrebnými dispozíciami.


aké vysvetlenie k tomu by ste si priali pán Maaajo? :)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  06:39:14  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
citácia:
baranok, pozyvam Vas na otestovanie z katechizmu.
Aby malo potom aj vahu, co tvrdite (teda ak sa ukaze, ze netvrdite nepravdu).
Pôvodne zaslal Rarach - 20 júl 2011 :  17:28:24


Ďakujem za pozvanie. Pravdupovediac, neviem či som ten pravý(z dôvodu nedostatočných vedomostí) kto by Vám mal čeliť v paľbe otázok, neviem či máte mandát rozhodovať kto odpovedá správne a kto nie. Ja netvrdím že Vám pred otázkami ujdem, ale skôr ako poctivá snaha z vašej strany o hľadanie pravdy, zdá sa mi, že túžite po exhibícii. Cítim, že vo finále sa plánuje "podrezanie" baránka.

To ja by som Vám poradil niečo iné. Čo už taký baránok. Ten je tým najposlednejším zrniečkom prachu. Na jeho názoroch nezáleží. Ak Vám ide ozaj o pravdu, napíšte svoje požiadavky a i výzvu na testy z katechizmu rovno ku prameňu. Teda tým, čo sú zodpovední za jeho obsah, resp. čo majú na neho Copyright. Teda príslušnej inštitúcii do Vatikánu. Ak by bol problém s jazykovými schopnosťami, napíšte Mons. Rudolfovi Balážovi, pretože imprimatur na slovenský preklad dala KBS ktorej bol vtedy predsedom. Vyzvite ho na testy z katechizmu, keď ho dali do tlače a v rámci PS. mu napíšte aj o tom ako nevylučujete že JPII sa smaží v pekle. Kto vie, ak bude mať chuť(pretože času zdá sa ma teraz viac) odpovie Vám aj na toto.

PS. Zvádzate ma na príspevky s miernym nádychom irónie. Nemáte na mňa dobrý vplyv.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  12:34:10  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
povedala som, ze sa uz nebudem ku KKC vyjadrovat, ale neda mi, kedze na jednoduchu otazku co je to sviatost musi napr. mortinia, velka znalkyna a vyznavacka KKC utekat do svojej kniznice, resp. do virtualnej, pre katechizmus. My, ti "menej chapavi" /teda co sa tyka KKC/ medzi ktorych sa zaradujem, pri polozeni tejto otazky, na zaklade vedomosti z maleho katechizmu by odpovedali a aj odpovedam a, prehlasujem, ze "z voleja", teda bez pouzitia ucebnice katechizmu, ze: sviatost je viditelny znak, ktoru ustanovil Pan Jezis, aby nam do duse privadzala /privadzali, lebo ich je 7/, [b] neviditelnu milost Boziu, /b]. Toto som si ulozila "do pamati svojej, nie pocitacovej" z maleho katechizmu a dokazem na tuto otazku odpovedat aj o polnoci. Samozrejme, ako aj na vsetko ostatne okolo sviatosti....

No a potom som tiez bezala do kniznice a priniesla KKC - skuste mi z toho co sa o sviatostiach pise v tomto KKC "str. 293 - 297 "vydolovat" a strucne zadefinovat co su sviatosti. Zrejme to dokaze len taky genius ako je mortinia a jej podobni geniovia na tomto fore, lebo predpokladam, na zaklade jej sebavedomych vyhlaseni v predch. prispevkoch, ze ten ostatny prispevok, ze to musi vyhladat, myslela ako for.... inak by som si musela mysliet svoje...
ela
P.S.uz chapete aspon trocha, v com spocivaju napr.moje vyhrady (a nielen moje) ku KKC? Ak nie, tak ja sa obraciam na mortiniu s tazsou otazkou, ako je ta, co su sviatosti. Zadefinujte mi, na zaklade vysvetlovania v KKC (str. 222) kto patri do Katolickej cirkvi", strucne, tak aby som tomu aj ja porozumela /hlavne prvu cast 836/, ale cestne, vlastnymi slovami, ako ste to Vy, pochopili a nepouzite prosim "barlicky" v podobe "detskeho" katechizmu. Bolo by to nakoniec aj pod Vasu uroven. Svate Pismo pouzit mozte, lebo ako pisete, tak treba studovat KKC. Vopred dakujem.

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  12:58:51  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
Nejeden tu píše, aký je KKC zložitý, že lepší je detský katechizmus a pod.

Asi by sa veľa vyjasnilo, keby si niekto prečítal aj to, čo sa píše v úvode KKC:

Tento Katechizmus je určený najmä tým, čo sú zodpovední za katechézu: predovšetkým biskupom ako učiteľom viery a pastierom Cirkvi. Dáva sa im ako pomôcka pri plnení ich úlohy učiť Boží ľud. Prostredníctvom biskupov je určený tým, čo pripravujú katechizmy, kňazom a katechétom. Jeho čítanie však bude užitočné aj pre všetkých ostatných veriacich v Krista.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  14:10:57  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
ano, rudy, vsetci, co sme si KKC zaobstarali sme to precitali a kupili sme si potom aj Kompendium KKC, ktore, ako sa pise je - ma byt:
".... je súhrnom Katechizmu Katolíckej cirkvi. Obsahuje v stručnosti všetky podstatné a základné prvky viery Cirkvi. Je teda istým druhom príručky, ktorá veriacim i neveriacim ľuďom umožňuje jediným celkovým pohľadom objať celú panorámu katolíckej viery. Kompendium svojou štruktúrou , obsahom a rečou verne odzrkadľuje Katechizmus Katolíckej cirkvi."
Kedze, ako sa v nom pise "verne odzrkadluje KKC", co je aj pravda, je rovnako nezrozumitelny, vlastne len zhutnena kopia "velkeho" KKC. atd. Viete o tom, rudy, ze by uz vysli nejake zjednodusene vyklady, alebo formy cerpajuce z tohto katechizmu, ktore by mohol vziat do ruk a porozumiet aj bezny krestan - laik? a katecheta, ktory vstepuje /mal by/ vstepovat detom, ktore vyucuje zakladne Pravdy nasej viery? Velky KKC vysiel tusim u nas v SSV v roku 1998. Dost casu na to, urobit v tomto nieco, ci nie? Ktovie preco sa tak za cca 13 rokov nestalo? Aj preto sa tu vedie tato diskusia.
ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

romanh

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  14:24:12  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
citácia:
ano, rudy, vsetci, co sme si KKC zaobstarali sme to precitali a kupili sme si potom aj Kompendium KKC, ktore, ako sa pise je - ma byt:
".... je súhrnom Katechizmu Katolíckej cirkvi. Obsahuje v stručnosti všetky podstatné a základné prvky viery Cirkvi. Je teda istým druhom príručky, ktorá veriacim i neveriacim ľuďom umožňuje jediným celkovým pohľadom objať celú panorámu katolíckej viery. Kompendium svojou štruktúrou , obsahom a rečou verne odzrkadľuje Katechizmus Katolíckej cirkvi."
Kedze, ako sa v nom pise "verne odzrkadluje KKC", co je aj pravda, je rovnako nezrozumitelny, vlastne len zhutnena kopia "velkeho" KKC. atd. Viete o tom, rudy, ze by uz vysli nejake zjednodusene vyklady, alebo formy cerpajuce z tohto katechizmu, ktore by mohol vziat do ruk a porozumiet aj bezny krestan - laik? a katecheta, ktory vstepuje /mal by/ vstepovat detom, ktore vyucuje zakladne Pravdy nasej viery? Velky KKC vysiel tusim u nas v SSV v roku 1998. Dost casu na to, urobit v tomto nieco, ci nie? Ktovie preco sa tak za cca 13 rokov nestalo? Aj preto sa tu vedie tato diskusia.
ela

Pôvodne zaslal Ela - 21 júl 2011 :  14:10:57



Ela, mozes mi prosim ta ukazat casti, ktorym si neporozumela ?
Ja som si cital katechizmus a nenasiel som komplikovane casti, ktorym by bolo treba zlozito rozumiet.

Skus sa odkazat citovanim na casti aj z online katechizmu
http://www.katechizmus.sk/index.php?action=getk

Dik


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  14:27:48  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:

P.S.uz chapete aspon trocha, v com spocivaju napr.moje vyhrady (a nielen moje) ku KKC? Ak nie, tak ja sa obraciam na mortiniu s tazsou otazkou, ako je ta, co su sviatosti. Zadefinujte mi, na zaklade vysvetlovania v KKC (str. 222) kto patri do Katolickej cirkvi", strucne, tak aby som tomu aj ja porozumela /hlavne prvu cast 836/, ale cestne, vlastnymi slovami, ako ste to Vy, pochopili a nepouzite prosim "barlicky" v podobe "detskeho" katechizmu. Bolo by to nakoniec aj pod Vasu uroven. Svate Pismo pouzit mozte, lebo ako pisete, tak treba studovat KKC. Vopred dakujem.

Pôvodne zaslal Ela - 21 júl 2011 :  12:34:10






Takže - na ostatné už ani nereagujem.. asi sa neoplatí...
Nemusíte ma skúšať :)) Ak máte výhrady, môžete sa obrátiť na kompetentných so žiadosťou o výklad tej ktorej časti, ku ktorej tie výhrady máte.

OK - prejdeme rovno k otázke (pozozumiete tomu aj vy, nebojte :) )- "kto patrí do katolíckej cirkvi"

Môžeme s istotou potvrdiť, že "zakladateľom" cirkvi bol sám Pán Ježiš. Ide o spoločenstvo kresťanov, zhromaždenie. Boh ju (cirkev) dal všetkým ľuďom (aj vám Elka). Reálne by teda cirkev mala smerovať k tomu, aby v nej bolo zhromaždení všetci ľudia.
Vzhľadom na to, že sa nájdu aj takí, kt. Krista spochybňujú alebo proste neveria (zatial ludstvo komplexne asi nedosiahlo takého vedomia, aby jednoducho uverili a ja osobne im to - úprimne - ani nútiť nebudem)
Vzhľadom na to môžem uviesť, že do katolíckej cirkvi patria všetci veriaci, čo sú na ňu (cirkev) akokoľvek napojení - proste tí, čo veria. Je teda smutné, že neverí celé ľudstvo, patrili by sme tam všetci -tak ako bolo Ježišovým zámerom - chcel nás proste zhromaždiť... :(


Podľa vašej požiadavky - prehlasujem - že som ako pomôcku nepoužila KKC ( V kkc by to bolo asi konkrétnejšie napísane :) )

Rozumiete takejto odpovedi alebo tam mám slová napísať inak?



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  14:47:07  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
vazena mortinia, vyprosujem si vas ironicky ton a poucovanie ako maleho dietata, nerobte zo mna dementa, myslim, ze take vedomosti ako su Vase mam a nemusim ich kopirovat, a nie som pre vas ziadna elka. Myslim, ze stale nechapete o co mi v tejto debate islo, tak naozaj nema zmysel dalej debatovat, opat ste o tom presvedcili. A pri tej odpovedi ste urcite mali otvoreny ten obhajovany KKC, akurat ste sa snazili o "vlastne slova". Dokazali by ste takto z voleja odpovedat tomu, kto by Vam tuto otazku polozil, ak by ste nemali poruke zdroj - a to uplne jednoduchym a zrozumitelnym sposobom? aj dietatu, ci 15 rocnemu adolescentovi, ktory sa pripravuje na birmovku? Ale zbytocna debata...
ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  15:04:15  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
vazena mortinia, vyprosujem si vas ironicky ton a poucovanie ako maleho dietata, nerobte zo mna dementa, myslim, ze take vedomosti ako su Vase mam a nemusim ich kopirovat, a nie som pre vas ziadna elka. Myslim, ze stale nechapete o co mi v tejto debate islo, tak naozaj nema zmysel dalej debatovat, opat ste o tom presvedcili. A pri tej odpovedi ste urcite mali otvoreny ten obhajovany KKC, akurat ste sa snazili o "vlastne slova". Dokazali by ste takto z voleja odpovedat tomu, kto by Vam tuto otazku polozil, ak by ste nemali poruke zdroj - a to uplne jednoduchym a zrozumitelnym sposobom? aj dietatu, ci 15 rocnemu adolescentovi, ktory sa pripravuje na birmovku? Ale zbytocna debata...
ela

Pôvodne zaslal Ela - 21 júl 2011 :  14:47:07





hm.. pravdepodobne máte pravdu, asi nemá zmysel o tom s Vami ďalej debatovať..
Ja sa Vás nesnažím uraziť - to v žiadnom prípade, ak som Vás teda milým oslovením urazila ospravedlnujem sa.
To, že vy kritizujete KKC, neznamená, že ho mám kritizovať aj ja. Ja som pochopila všetkému, čo som v ňom prečítala, nenašla som ozaj nič, čo by stálo za kritiku - s vašimi kritikami sa preto naozaj musíte obrátiť na kompetentných, lebo tu ich nevyriešime. Ja si konkrétne tu obhajujem svoje, vy kritizujete svoje - o tom predsa fórum je nie?

PS: áno dokázala by som takto odpovedať zočivoči 15 ročnému dieťaťu (nie je to moje povolanie, ale v pohode..)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  15:12:27  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

P.S.uz chapete aspon trocha, v com spocivaju napr.moje vyhrady (a nielen moje) ku KKC? Ak nie, tak ja sa obraciam na mortiniu s tazsou otazkou, ako je ta, co su sviatosti. Zadefinujte mi, na zaklade vysvetlovania v KKC (str. 222) kto patri do Katolickej cirkvi", strucne, tak aby som tomu aj ja porozumela /hlavne prvu cast 836/, ale cestne, vlastnymi slovami, ako ste to Vy, pochopili a nepouzite prosim "barlicky" v podobe "detskeho" katechizmu. Bolo by to nakoniec aj pod Vasu uroven. Svate Pismo pouzit mozte, lebo ako pisete, tak treba studovat KKC. Vopred dakujem.

Pôvodne zaslal Ela - 21 júl 2011 :  12:34:10






Takže - na ostatné už ani nereagujem.. asi sa neoplatí...
Nemusíte ma skúšať :)) Ak máte výhrady, môžete sa obrátiť na kompetentných so žiadosťou o výklad tej ktorej časti, ku ktorej tie výhrady máte.

OK - prejdeme rovno k otázke (pozozumiete tomu aj vy, nebojte :) )- "kto patrí do katolíckej cirkvi"

Môžeme s istotou potvrdiť, že "zakladateľom" cirkvi bol sám Pán Ježiš. Ide o spoločenstvo kresťanov, zhromaždenie. Boh ju (cirkev) dal všetkým ľuďom (aj vám Elka). Reálne by teda cirkev mala smerovať k tomu, aby v nej bolo zhromaždení všetci ľudia.
Vzhľadom na to, že sa nájdu aj takí, kt. Krista spochybňujú alebo proste neveria (zatial ludstvo komplexne asi nedosiahlo takého vedomia, aby jednoducho uverili a ja osobne im to - úprimne - ani nútiť nebudem)
Vzhľadom na to môžem uviesť, že do katolíckej cirkvi patria všetci veriaci, čo sú na ňu (cirkev) akokoľvek napojení - proste tí, čo veria. Je teda smutné, že neverí celé ľudstvo, patrili by sme tam všetci -tak ako bolo Ježišovým zámerom - chcel nás proste zhromaždiť... :(


Podľa vašej požiadavky - prehlasujem - že som ako pomôcku nepoužila KKC ( V kkc by to bolo asi konkrétnejšie napísane :) )

Rozumiete takejto odpovedi alebo tam mám slová napísať inak?




Pôvodne zaslal mortinia - 21 júl 2011 :  14:27:48



Čiže do Katolickej =Kristovej Cirkvi patria všeci čo veria-katolici, evanjelici, anglikani, atd.

Pokoj a dobro medzi nami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  15:26:55  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
Ela, neviem, či ste pochopili, čo som chcel povedať. Teda ešte raz: KKC je určený hlavne biskupom, kňazom, katechétom a nie v prvom rade laikom. KKC nemá ambíciu byť predovšetkým učebnicou pre laikov. Ak dobre nerozumiete vyjadrovaniu KKC, tak ho jednoducho nečítajte.

Pre lepšie pochopenie úmyslu autorov KKC pridávam ďalší citát z úvodu KKC:
„Vzhľadom na svoj cieľ tento Katechizmus nemieni prispôsobovať výklad a katechetické metódy, ako si to vyžaduje rozdielnosť kultúr, veku, duchovnej zrelosti, spoločenského a cirkevného postavenia tých, na ktorých sa katechéza obracia. Tieto nevyhnutné prispôsobenia sú úlohou osobitných katechizmov a ešte väčšmi tých, čo učia veriacich.“

PS: Takým osobitným katechizmom je napr. Rarachom spomínaný rodinný katechizmus „Dedičstvo otcov“ od Pavla Janáča.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  16:03:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Vzhľadom na to môžem uviesť, že do katolíckej cirkvi patria všetci veriaci, čo sú na ňu (cirkev) akokoľvek napojení - proste tí, čo veria.
...

Rozumiete takejto odpovedi alebo tam mám slová napísať inak?


Pôvodne zaslal mortinia - 21 júl 2011 :  14:27:48


Neviem ako ostatni, ale ja takejto vasej odpovedi nevelmi rozumiem.

Do katolickej Cirkvi patria vsetci veriaci. Veriaci v koho/co? V Krista? Teda aj baptisti, anglikani, letnicni? V jedneho Boha? Teda aj mohamedani?
Ti ktori su na nu akokolvek napojeni? Co to presne znamena? Ked zavolaju telefonom? Ked sa napoja na internetovu stranku rcc.sk?

Odpuste mne menej chapavemu, ale skuste teda napisat este inak.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  18:44:59  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Vzhľadom na to môžem uviesť, že do katolíckej cirkvi patria všetci veriaci, čo sú na ňu (cirkev) akokoľvek napojení - proste tí, čo veria.
...

Rozumiete takejto odpovedi alebo tam mám slová napísať inak?


Pôvodne zaslal mortinia - 21 júl 2011 :  14:27:48


Neviem ako ostatni, ale ja takejto vasej odpovedi nevelmi rozumiem.

Do katolickej Cirkvi patria vsetci veriaci. Veriaci v koho/co? V Krista? Teda aj baptisti, anglikani, letnicni? V jedneho Boha? Teda aj mohamedani?
Ti ktori su na nu akokolvek napojeni? Co to presne znamena? Ked zavolaju telefonom? Ked sa napoja na internetovu stranku rcc.sk?

Odpuste mne menej chapavemu, ale skuste teda napisat este inak.

Pôvodne zaslal Mato - 21 júl 2011 :  16:03:30





všetci, kt. úprimne veria v Ukrižovaného, kt. veria v to, že Boh poslal svojho jednorodeného Syna na svet, aby sme skrze neho mali my život. Všetci, ktorí veria, že zostúpil k zosnulým, že prelomil osteň hriechu a tretieho dňa vstal z mŕtvych... Všetci, čo úprimne veria...
--- pokiaľ viem, tak pred Božím súdom sa nikto nepreukazuje napr. krstným listom z farského úradu :) takže preto všetci. Veď Boh je tu pre všetkých, stále bol aj bude. Krst (administratívne) - je oficiálne prijatie do katolíckej cirkvi, krstení vstupujú do cirkvi ako keby.. hm.. cez bránu.. Ten, kto je však pokrstený, to ešte neznamená, že koná v živote len dobro ... etc - krstom sa život človeka na zemi nekončí - ďalej nás čaká ešte taká maličkosť - „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.“ (Mk 8,34)

Teda - napr. aj baptisti, kt. veria v Krista. (ved Boh = tri božské osoby - otec, Syn /Kristus/ a Duch sv.)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  19:54:12  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
mortinia: Smrdíte herézou... a pritom ste to Vy, kto iných obviňuje z nekatolíckosti... dúfam, že svoje tvrdenia o tom, kto je členom Cirkvi odvoláte, v opačnom prípade bude jasné, že herézou nie len smrdíte, ale priamo ste heretičkou.

Spochybňovanie významu sviatosti sv. krstu nie je maličkosť!

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  19:59:08  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
mortinia: Smrdíte herézou... a pritom ste to Vy, kto iných obviňuje z nekatolíckosti... dúfam, že svoje tvrdenia o tom, kto je členom Cirkvi odvoláte, v opačnom prípade bude jasné, že herézou nie len smrdíte, ale priamo ste heretičkou.

Spochybňovanie významu sviatosti sv. krstu nie je maličkosť!

Pôvodne zaslal Reconquistador - 21 júl 2011 :  19:54:12




1) v žiadnom prípade nespochybnujem význam sviatosti sv. krstu!!

2) nikoho som neobvinila z nekatolíckosti!!

3) ja a heretička???? no.. už sa zas nahlas smejem...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  20:24:52  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
BTW - jednalo sa o výklad toho, kto patrí do cirkvi v zmysle KKC - tak?? nooo - tak teraz som sa tam preklikala a tu to je.

836 „Do katolíckej jednoty Božieho ľudu…(831) sú povolaní všetci ľudia; rozličným spôsobom do nej patria alebo sú na ňu zameraní tak katolícki veriaci, ako aj ostatní, čo veria v Krista, a napokon vo všeobecnosti všetci ľudia povolaní Božou milosťou k spáse.

teda - v zmysle KKC môže byť každý povolaný Božou milosťou k spáse! Boh vie, koho si vyberie a koho nie - proti Jeho vôli nič nezmôžeme..

cirkev:
831 Je katolícka preto, že ju Kristus posiela(849) k celému ľudskému pokoleniu:
Všetci ľudia sú povolaní do spoločenstva nového Božieho ľudu. Preto sa tento ľud, hoci zostáva jeden a jediný, má šíriť po celom svete a cez všetky veky, aby sa splnil zámer vôle Boha, ktorý na počiatku stvoril jedinú ľudskú prirodzenosť(360) a rozhodol sa zhromaždiť nakoniec v jedno svoje roztratené deti… Táto vlastnosť univerzálnosti, ktorá je ozdobou Božieho ľudu, je darom samého Pána;(518) vďaka tomuto daru Katolícka cirkev účinne a neprestajne smeruje k zjednoteniu celého ľudstva so všetkým jeho bohatstvom pod Kristom Hlavou, v jednote jeho Ducha.“

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  20:58:34  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov

9. Čo máme činiť v prvom rade, ak chceme byť spasení?
Ak chceme byť spasení, máme v prvom rade veriť všetko,
čo Boh zjavil.

10. Prečo veríme všetko, čo Boh zjavil?
Všetko, čo Boh zjavil, veríme
1. preto, lebo svätý Boh nemôže luhať,
2. preto, lebo vševediaci Boh sa nemôže mýliť.

• 11. Kto nás učí, čo Boh zjavil?
Tomu, čo Boh zjavil, nás učí Cirkev Kristova.
Ježiš Kristus ustanovil svoju Cirkev za zvestovateľku
a vysvetľovateľku zjavenia božieho.

12. Z čoho učí Cirkev Kristova to, čo Boh zjavil?
To, čo Boh zjavil, učí Cirkev Kristova:
1. z Písma svätého a
2. z ústneho podania.

Písmo sväté a ústne podanie sú prameňom zjavenia božieho.


mortinia, ktora je Cirkev Kristova?
-ako sa nazyvaju ti ludia, ktori veria, co uci Cirkev Kristova?
-moze patrit niekto do Cirkvi Kristovej, ked zavrhuje Tradiciu a vyklada si Pismo podla seba?
-bez coho clovek nemoze byt spaseny?
-co to znamena, ze su povolani vsetci ludia, a ktori su ti vyvoleni?
dakujem za priame odpovede


 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  21:00:07  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
mortinia: Smrdíte herézou... a pritom ste to Vy, kto iných obviňuje z nekatolíckosti... dúfam, že svoje tvrdenia o tom, kto je členom Cirkvi odvoláte, v opačnom prípade bude jasné, že herézou nie len smrdíte, ale priamo ste heretičkou.


Spochybňovanie významu sviatosti sv. krstu nie je maličkosť!

Pôvodne zaslal Reconquistador - 21 júl 2011 :  19:54:12




1) v žiadnom prípade nespochybnujem význam sviatosti sv. krstu!!

citácia:
pokiaľ viem, tak pred Božím súdom sa nikto nepreukazuje napr. krstným listom z farského úradu :)


2) nikoho som neobvinila z nekatolíckosti!!

citácia:
Pretože stránka vendee nie je kresťanská stránka.


3) ja a heretička???? no.. už sa zas nahlas smejem...

A popri tom za členov Katolíckej Cirkvi pokladáte baptistov - to je skôr dôvod k plaču

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2011 :  21:05:28  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:


mortinia, ktora je Cirkev Kristova?
-ako sa nazyvaju ti ludia, ktori veria, co uci Cirkev Kristova?
-moze patrit niekto do Cirkvi Kristovej, ked zavrhuje Tradiciu a vyklada si Pismo podla seba?
-bez coho clovek nemoze byt spaseny?
-co to znamena, ze su povolani vsetci ludia, a ktori su ti vyvoleni?
dakujem za priame odpovede



Pôvodne zaslal janka - 21 júl 2011 :  20:58:34






janka - pravdepodobne nevychádzame z rovnakého zdroja - ja som moju odpoveď (na podnet užívateľa Maaaja) vytiahla z KKC na nete :D

Veď ste si sama na tie otázky odpovedala...


Prečo ma tu chcú všetci skúšať???




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 6 Previous Topic: uctievanie a chvála Téma Next Topic: manzelstvo so zidom.  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06