Všetky fóra
O fóre
Voľná diskusia
Stvoril vesmír Boh... ? |
|
V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
|
|
|
|
Odoslaný - 19 august 2007 : 14:00:54
|
Nakolko je uz tema ... je vesmir nekonecny ?... uzamknuta predkladam tu jeden clanok, ktory ma zaujal a mozno zaujme i vas ... i ked som sa vyjadril, ze chleba preto lacnejsi nebude ...
Zdroj: Die Zeit, Respekt, Kozmos č. 3/2007
(Rozhovor s G. V. Coyneom, riaditeľom Vatikánskeho astronomického observatória.)
George V. Coyne skúma dvojhviezdy, medzihviezdny plyn, formovanie planét, ale prednáša aj o vede a viere. už vyše 25 rokov je riaditeľom Vatikánskeho astronomického observatória, zároveň pracuje aj na katedre astronómie Arizonskej univerzity.
Narodil sa v roku 1933 v Baltimore, štát Maryland / USA. Vyštudoval matematiku a Filozofiu, neskôr získal doktorát z astronómie na Georgetownskej univerzite vo Washingtone. Študoval aj teológiu a už 19 rokov je členom Ježišovho tovarišstva. Za kňaza ho vysvätili v roku 1965.
Stvoril vesmír Boh, alebo ide o náhodu?
Vedci sa prikláňajú k názoru, že existencia vesmíru je dielom náhody. Veriaci sú presvedčení, že vesmír stvoril Boh. Čo si myslíte vy?
Otázka nie je položená správne. Preto na ňu nemožno správne odpovedať. Je tu aj tretia možnosť: vesmír vznikol big bangom, obsahuje 1022 hviezd, má asi 14 miliárd rokov. Hviezdy sa rodia a umierajú. Keď umierajú, vyvrhujú do vesmíru prvky, z ktorých sa skladá všetko vo vesmíre. Aj my sme doslova zrodení z hviezdneho prachu. Bez hviezd by tu nebolo dosť uhlíka, z ktorých sú naše nechty, ani železa, vďaka ktorému hemoglobín v našej krvi viaže zo vzduchu kyslík. Vesmír je neuveriteľne plodný...
Ide o náhodu, alebo nevyhnutnosť?
Nevyhnutnosť a náhoda zápasia už dlho a ľudský život vznikol vďaka kombinácii oboch. Napríklad: v mladom vesmíre sa stretli dva atómy vodíka. Nevyhnutnosť im velí, aby vytvorili molekulu vodíka, tak ako to vyplýva zo zákonov chemickej väzby. Ale molekula nevznikne, pretože teplota a tlak, ktoré v danej chvíli na danom mieste sú, vznik takej väzby neumožňujú. A tak sa tie dva atómy naďalej túlajú vesmírom. Po istom čase sa opäť stretnú v priaznivejších podmienkach. Takto sa vo vesmíre správajú bilióny a bilióny atómov vodíka, stretávajú sa nespočetnekrát. Prečo by nás teda malo prekvapovať, že po uplynutí dostatočne dlhej doby vzniknú aj zložité chemické látky? Je to deterministický proces, ktorý ovplyvňuje aj náhoda.
Kde je Boh?
Správanie sa atómov o existencii či neexistencii Boha nič nevypovedá. Ani o tom, či stvoril svet, alebo nestvoril. Tam, kam siaha veda. Boha nehľadajte. Teóriu, nazývanú "inteligentný plán" nemožno odvodiť z vedeckých poznatkov. Môžete ich síce interpretovať vo svetle inteligentného plánu, ale vaše uzávery budú určite chybné.
Ja si myslím, že Boh vesmír stvoril. Stvoril ho taký, ako je, pretože chcel spolu s vesmírom zdieľať vlastnú lásku, tvorivosť, dynamiku. Nechcel. aby vesmír bol iba bezduchým strojom, ktorý beží. Mýli sa každý, kto tvrdí, že neodarwinistická evolúcia nieje zlučiteľná s katolíckou či kresťanskou vierou. Podľa mňa ich možno perfektne zlúčiť, pretože aj Darwinova evolúcia oslavuje Boha. To je môj výklad, ale nie je to veda. Je to iba náboženská interpretácia vedeckých poznatkov.
Stvoril Boh vesmír a prírodné zákony?
Stvoril ho taký, aký je.
Je Boh mimo vesmíru?
Je mimo neho i v ňom. Boh vesmír napĺňa. To nie je panteizmus. Boha s vesmírom nemožno stotožniť, pretože on vesmír zároveň presahuje. Boh existoval vždy, nech už to znamená čokoľvek. Človek má problémy premýšľať o večnosti, pretože žije v čase. Je ťažké predstaviť si, že čas, priestor začali existovať až s big bangom. Nebolo nijaké "pred big bangom". Vtedy čas neexistoval.
Stvoril Boh big bang?
Áno. Ale to nie je jeho jediný čin. Ide o trvalý proces tvorenia. Tieto výroky však ničím nemôžem dokázať. Big bang Boha asi nepotrebuje. Big Bang je produktom kvantovej fluktuácie v kvantovom vesmíre, aspoň podľa Hawkingových predstáv.
Hawking však tvrdí: ak neexistoval nijaký počiatok, potom tu nie je nijaké miestu pre Boha.
To nie je správne. Boh nie je hraničnou podmienkou vesmíru. Boha, ktorý je vecou viery, nemôžeme vylúčiť pomocou kvantovej fyziky. Kvantová fyzika nemôže potvrdiť ani jeho existenciu. Veda je v nábož[enských, filozofických a teologických implikáciách celkom neutrálna.
Ste jezuita i astronóm... Keď pozorujete hviezdy, vnímate ich ako dôkaz Božieho diela?
Vidím hviezdy. Robím výskum ako ostatní vedci, či už sú ateisti, agnostici, alebo veriaci. To, čo robím, moje náboženské presvedčenie obohacuje. Ako veriaci a kňaz sa však snažím vnímať, aký význam pre moje náboženské presvedčenie majú výsledky môjho výskumu.
Reprezentujete v katolíckej cirkvi menšinu?
Najskôr menšinu, pretože väčšina katolíkov sa zatiaľ voči týmto veciam neotvorila. Obyčajný vzdelaný katolík má strach, že v procese poznávania Boha stratíme. Je to absolútne neodôvodnený strach. Aj veda je oslavou Boha.
Bol aj Ježiš stvorený z hviezdneho prachu? To môžu podaktorí vnímať ako rúhanie.
Ak bol Ježiš skutočný človek, tak ako to tvrdí katolícke a kresťanské krédo, potom aj on musel byt stvorený z hviezdneho prachu. Pretože tak ľudia vznikajú. Bez výnimky...
Máte v katolíckej cirkvi problémy?
Nie. Nenačúvajú tomu, čo hovorím tak pozorne, aby som sa mohol dostať do problémov.
Čo sa môžu vedci naučiť z náboženstva?
Náboženstvo môže vedcom pomáhať v tom, aby neboli príliš sebavedomí, aby si nemysleli, že všetko vedia. Také pokušenie tu je, pretože veda slávi obrovské úspechy.
Katolícka cirkev už prijala big bang, prijala aj evolúciu. Môže sa objaviť ešte niečo, čo by cirkev mohlo šokovať?
Neviem... Zakaždým, keď veda vyrukuje s novými objavmi, objaví sa v cirkvi čosi ako skepticizmus či váhanie. To je pre túto inštitúciu príznačné. Nedôverčivo sa stavia najmä k evolúcii. Netuším, prečo je evolúcia považovaná za čosi ateistické.
Pretože sa v Biblii píše, že človeka stvoril Boh...
Je to krásny príbeh, ale nie je to veda. Biblia bola napísaná počas prvých dvoch storočí nášho letopočtu. Vznikala v rozličných dobách, v rozličných kultúrach. Písalo ju mnoho ľudí. Moderná veda existuje od 17. storočia. Písmo sväté preto nemôžeme vnímať ako vedecký text. Jeho obsah je v mnohom pravdivý, ale nie je to vedecká pravda. Boh stvoril svetlo v prvý deň, ale Slnko a hviezdy až na štvrtý deň. Odkiaľ sa svetlo prvého dňa vzalo? Pýtam sa ako vedec... Podaktorí kolegovia za mnou chodia a hovoria, že to bolo reliktové žiarenie (mikrovlné žiarenie pozadia, ktoré je pozostatkom big bangu). Reliktné žiarenie sme objavili v 60. rokoch minulého storočia. Mohol vari autor knihy Genesis čosi podobné predvídať? To je absurdné...
Inšpiroval ho Boh.
Biblická inšpirácia je ťažká téma. Čo máme na mysli, keď vravíme "toto je Božie slovo"? Čo rozumieme pod inšpiráciou? To je ťažký teologický problém.
Veríte v existenciu mimozemského života?
Nemáme nijaké dôkazy, ani za, ani proti. Vedecká odpoveď na otázku neexistuje. Vedú sa však diskusie, či aj inde vo vesmíre existujú podmienky na život? Silnie presvedčenie, že odpoveď na túto otázku môže byt pozitívna. Zhromažďujeme čoraz viac štatistických údajov. Prečo by mala byť Zem výnimkou, keď vieme, že existujú iba v našom okolí stovky a v celom vesmíre milióny, možno miliardy planét?
Mali by teológovia s mimozemšťanmi problém?
Ak ich objavíme, musíme mať pripravenú celú sériu otázok. Moja prvá otázka: "Ste inteligentní?" Potom si musíme upresniť, čo pod inteligenciou rozumieme. Ak dôjdeme k záveru, že sme inteligentní, že máme slobodnú vôľu, a tak ďalej... potom sa opýtam: "Ste duchovne založení?" A on odpovie: "Ach, áno... Vzhliadame k večnému svetu a nadprirodzeným bytostiam." To by bolo skvelé. "A zhrešili ste?" To nastoľuje celú tú vec okolo prvotného hriechu. Ak odpovedia, že od prarodičov vedia. že ich plemeno už nie je také dokonalé, ako po stvorení, spýtam sa: "A boli ste spasení? Ako ste boli spasení?" Ak by odpovedali: "Boli sme spasení, pretože Boh zoslal svojho jediného syna, aby nás zachránil", zamotáme sa do teologického problému. Mohol Boh zoslať svojho jediného syna, ktorý je zároveň Bohom i človekom k nám a zároveň toho istého, jediného syna, ktorý je zároveň Bohom aj Marťanom, na inú planétu...?
To znie dosť divoko...
Neviem si predstaviť, že by čosi také bolo možné... Ale moje schopnosti vidieť do podstaty vecí sú obmedzené, nemôžem to teda vylúčiť. Zaver je, že existuje mnoho hypotéz. Som čoraz netrpezlivejší. Chcem sa venovať svojej vede. Nemám čas starať sa o to, čí sa Ježiš objavuje aj na iných planétach, či by som krstil mimozemšťanov.
Vedci sú kritickí, nedogmatickí, otvorení... Katolícka cirkev vyznáva neomylnosť pápeža a dogmy. To nejde dohromady.
Vedci sa veľmi kriticky stavajú k hierarchickej autoritárskej štruktúre. Možno práve to je hlavným zdrojom napätia medzí vedou a cirkvou. Pre vedcov sú autoritou fakty, empirické údaje, to, čo vydolujú zo svojho ďalekohľadu. Autorita cirkvi je autoritou zapečatenou (Bohom určenou, zverenou, uloženou na človeka), o tom niet pochýb. V tomto ohľade sa (ako vedci) staviame k cirkvi veľmi kriticky. Netvrdím, že popieram pápežovu neomylnosť. Ľuďom však hovorím: "Áno, pápež je neomylný, ale nikdy nezvieme, kedy a ako dospel k takému záveru. Pápež Ján Pavel II. ani jediný raz počas svojho pôsobenia neurobil vyhlásenie o neomylnosti."
Ako sa s napätím medzi cirkvou a vedou vyrovnávate vy?
Je to zdravé napätie. Pred desiatimi rokmi som v Terste prednášal o neistote pri určovaní veku vesmíru. Po prednáške sa prihlásil jeden z poslucháčov, oslovil ma "otče" (po takomto oslovení vždy spozorniem) u povedal: "Musí byť veľkou útechou pri všetkej tejto neistote vo vedeckých záveroch, že mame vieru ako skalu, o ktorú sa môžeme oprieť." Odpovedal som: "To nie je pravda. Viera nie je tým, čím bývala v dobách pevných skál. Veda je výzva. Každé ráno sa budím s pochybnosťami, a sú to zdravé pochybnosti. Nikdy som sa nevzdal, vždy som to považoval za výzvu. Viac za výzvu ako za skalu istoty."
Jednu vec nám hovorí veda s istotou: jedného dňa tu ľudstvo nebude.
A navyše nás kvári kozmické zlo. Potenciálne i reálne. Smrtiace žiarenie, križujúce asteroidy, hurikány, cunami, choroby... Ako to chápat, ako sa k tomu postaviť? Je to záhada. Vzťah medzí Bohom a vesmírom nepochopíme, kým nepochopíme vesmír z hľadiska vedy tak, ako to len je a bude možné.
|
|
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 1632 ~
Člen od: 16 máj 2005 ~
Posledná návšteva: 04 september 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 19 august 2007 : 14:08:36
|
Tazka schiza cloveka snaziaceho sa byt poplatneho materialistickej vede i viere. |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 19 august 2007 : 14:18:31
|
he, o tej schizme by sa dalo vela hovorit i tu ......... na tomto fore jej je plno ... |
|
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 1632 ~
Člen od: 16 máj 2005 ~
Posledná návšteva: 04 september 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 15:42:59
|
z dnesneho pohladu nic nie je nahoda. vsetko co sa deje na tejto Zemi a v kazdodennom zivote ma svoju pricinu. aj ked povieme "aka nahoda..." vzdy tomu predchadza rad akci, reakcii a rozhodnuti. teoreticky, prehratim naspat zaznamu mojho zivota a potom dalej zivota vsetkych mojich predkov by som mal dojst az na tu spicku pyramidy, kde ten rad reakcii a akcii zacal. |
Krajina: Canada ~
Počet príspevkov: 142 ~
Člen od: 23 august 2005 ~
Posledná návšteva: 26 november 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 15:51:43
|
citácia: Vedci sa prikláňajú k názoru, že existencia vesmíru je dielom náhody. teda ,vybuchov som si nieco uzil a ak niekto tvrdi, ze z vybuchu moze len tak sam od seba, nahodou, vzniknut zlozity, dobre fungujuci system. Nuz tak to si potom moze rovno mysliet ze je lietadlo. |
Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy. |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 2570 ~
Člen od: 29 február 2004 ~
Posledná návšteva: 16 február 2011
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 16:02:10
|
citácia: citácia: Vedci sa prikláňajú k názoru, že existencia vesmíru je dielom náhody. teda ,vybuchov som si nieco uzil a ak niekto tvrdi, ze z vybuchu moze len tak sam od seba, nahodou, vzniknut zlozity, dobre fungujuci system. Nuz tak to si potom moze rovno mysliet ze je lietadlo. Pôvodne zaslal Lajos - 20 august 2007 : 15:51:43 Ano, to je Beheho teoria neredukovatelnych komplexov.
Aj on to prirovnal k nasledujucemu: Dajme do vreca vsetky suciastky, ktore treba na konstrukciu lietadla a trepme vrecom dostatocne dlho. Po istom case trepania vrecom by sme mali mat moznost vytiahnut z vreca kompletne a fungujuce lietadlo. |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 16:05:03
|
citácia: z dnesneho pohladu nic nie je nahoda. vsetko co sa deje na tejto Zemi a v kazdodennom zivote ma svoju pricinu. aj ked povieme "aka nahoda..." vzdy tomu predchadza rad akci, reakcii a rozhodnuti. teoreticky, prehratim naspat zaznamu mojho zivota a potom dalej zivota vsetkych mojich predkov by som mal dojst az na tu spicku pyramidy, kde ten rad reakcii a akcii zacal. Pôvodne zaslal skajose - 20 august 2007 : 15:42:59
Pokud je vše deterministické, všechno má svou příčinu, neexistuje svobodná vůle. Já osobně svobodnou vůli zpochybňovat nemíním, to ať si vyřeší materialisté.
V evoluční teorii jsou jedním z mechanismů "náhodné" mutace .
Pokud jsou mutace náhodné, nemají přesně danou příčinu (nedají se materialisticky vysvětlit, je to vlastně zázrak). Pokud nejsou náhodné - potom krásně vidíme materialisty zpochybňovaný antropický proncip - (dějiny směřují k člověku, nebo tak něco ..) |
rad.ek |
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 16:32:49
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 17:32:52
|
citácia: Dajme do vreca vsetky suciastky, ktore treba na konstrukciu lietadla a trepme vrecom dostatocne dlho. Po istom case trepania vrecom by sme mali mat moznost vytiahnut z vreca kompletne a fungujuce lietadlo. A čo keď to vrece budé mať nekonečné rozmery a bude sa ním "triasť "nekonečne dlho a súčiastkami budú nekonečne veľké množstvá atómov vodíka -- uhlíka atď ??? |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 357 ~
Člen od: 30 jún 2007 ~
Posledná návšteva: 06 september 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 17:58:28
|
no tak to uz tym duplom nie. Ked mas konecne mnozstvo kombinacii este z toho nieco rozumne mozna vytrases, ale nekonecne? A triast nekonecne dlho? Ked nedotrasies, ani nic nevytrasies. Tento koncept proste odporuje akejkolvek logike. |
Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy. |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 2570 ~
Člen od: 29 február 2004 ~
Posledná návšteva: 16 február 2011
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 18:12:32
|
mrzí ma že ti protirečím, ale to "trasenie" v priestore prebiehalo a bude prebiehať vždy. Náš vesmír v tom "vreci!" je len nepatrný záblesk iskierky. takých tam bolo a bude. sám to mu vôbec nerozumiem, ale verím v nekonečnosť a z toho mi potom také nezmysly vychádzajú... |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 357 ~
Člen od: 30 jún 2007 ~
Posledná návšteva: 06 september 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 18:15:32
|
ani nebesia nebies Ťa neobsiahnu, tým menej dom, ktorý som Ti vystaval. Neviem či presne citujem Šalamúna |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 357 ~
Člen od: 30 jún 2007 ~
Posledná návšteva: 06 september 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 18:23:07
|
citácia: A čo keď to vrece budé mať nekonečné rozmery a bude sa ním "triasť "nekonečne dlho a súčiastkami budú nekonečne veľké množstvá atómov vodíka -- uhlíka atď ??? Zalezalo by, ci by to bolo spocitatelne nekonecno alebo nespocitatelne nekonecno...
Ale kazdopadne to nie je nas priklad. Casoprietor je konecny, ako v zmysle hmotnosti, tak i v zmysle casu, takze tato tvoja otazka postrada relevantnost.
citácia: mrzí ma že ti protirečím, ale to "trasenie" v priestore prebiehalo a bude prebiehať vždy. Prosim, aby si bol specificky. Co myslis tym 'trasenim'? Termodynamiku a jej zakonitosti entropie? Ci silnu a slabu atomovu silu? Nebodaj gravitaciu? Alebo kvantovu mechaniku? Nejake ziarenie? Ci elektromagneticku silu? Co presne je tym trasenim, o ktorom hovoris?
A teraz to zosulad s "nahodou evolucie".
citácia: Náš vesmír v tom "vreci!" je len nepatrný záblesk iskierky. takých tam bolo a bude. sám to mu vôbec nerozumiem, ale verím v nekonečnosť a z toho mi potom také nezmysly vychádzajú... Ze ti vychadzaju tae nezmysly bude prave tym, ze tomu nerozumies... |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 18:23:55
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 18:43:35
|
Dávate mi otázky na ktoré ani astronomovia ani Fizyci nevedia jednoznačne odpovedať odpovedať. Ale jedno tvrdia jednotne -- vesmír zďaleka nie je niečo utrasené, rôzne procesy v ňom dinamický prebiehajú napr. aj zrýchľujúce sa rozpínanie. Hviezdy skôr dohárajú ako vznikajú nové, atď Skúsme sa pozrieť na náš vesmír nie zo Zeme, ale s dostatočného nadhľadu. A ešte otázka na Marcccello, Ako si predstavuješ konce v čase a priestore. samozrejme nebudú tieto merítka odvodené z naších pozemských... |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 357 ~
Člen od: 30 jún 2007 ~
Posledná návšteva: 06 september 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 18:47:10
|
citácia: Dávate mi otázky na ktoré ani astronomovia ani Fizyci nevedia jednoznačne odpovedať odpovedať. Spravne. Dokonmca ani nevedia, co je to cas, hmota a tak.
A tak nieco tvrdit o povode moze bud Autor (Boh) alebo nikdy, nakolko poznanim hmoty z hmoty to vycitat nevieme.
citácia: Ale jedno tvrdia jednotne -- vesmír zďaleka nie je niečo utrasené, rôzne procesy v ňom dinamický prebiehajú napr. aj zrýchľujúce sa rozpínanie. Hviezdy skôr dohárajú ako vznikajú nové, atď Skúsme sa pozrieť na náš vesmír nie zo Zeme, ale s dostatočného nadhľadu. Napriklad z nadhladu Stvoritela? Ktory nam ten akt stvorenia opisal v Genezis?
citácia: A ešte otázka na Marcccello, Ako si predstavuješ konce v čase a priestore. samozrejme nebudú tieto merítka odvodené z naších pozemských... Ja si ich nepredstavujem (to je nakoniec dost tazko) predstavit si, co je mimo casopriestor. Zrejme Boh. |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 18:50:56
|
citácia: Dávate mi otázky na ktoré ani astronomovia ani Fizyci nevedia jednoznačne odpovedať hmm preco sa pytat astronomov a fyzikov. Tvrdia o vesmiore s istotou veci, ktore velmi tazko dokazat. Je to ako rvtdit nieco o lese, ked mam niekde na okraji na cistinke posed. Kamze sa to najdalej dostala zo zeme nejaka sonda? Niekde na koniec slnecnej sustavy, potom uz nejak prestala vysielat. Cize na koniec tej cistinky? Myslim ze Boh ako stvoritel vie co stvoril. A On hovori jasne. |
Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy. |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 2570 ~
Člen od: 29 február 2004 ~
Posledná návšteva: 16 február 2011
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 20 august 2007 : 19:03:47
|
Tvoje argumenty sa nedajú vyvrátiť . Maj sa |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 357 ~
Člen od: 30 jún 2007 ~
Posledná návšteva: 06 september 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 21 august 2007 : 15:16:53
|
Pokud je vše deterministické, všechno má svou příčinu, neexistuje svobodná vůle. tuna vravis: ak je slobodna vola, potom je aj nahoda. slobodna vola je pouzita v procese rozhodovania. rozhodnutia definitivne niesu nahodne, vzdy maju pricinu
V evoluční teorii jsou jedním z mechanismů "náhodné" mutace je to evolucna teoria. potrebujem konkretny priklad z evolucnej praxe
antropický proncip co to je? |
Krajina: Canada ~
Počet príspevkov: 142 ~
Člen od: 23 august 2005 ~
Posledná návšteva: 26 november 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 21 august 2007 : 15:40:59
|
citácia: Pokud je vše deterministické, všechno má svou příčinu, neexistuje svobodná vůle. tuna vravis: ak je slobodna vola, potom je aj nahoda. slobodna vola je pouzita v procese rozhodovania. rozhodnutia definitivne niesu nahodne, vzdy maju pricinu
Není to tak jednoduché. Pokud je vše deterministické, potom je vše nutné a neexistuje svobodná vůle. Pokud existuje svobodná vůle, není vše nutné. Otázka je, co považuji za náhodu? Pokud existuje svobodná vůle, není všechno dění jen řetězec materiálních příčin a následků. Rozhodnutí na základě svobodné vůle jsou jedinečná, nevyzpytatelná a do jisté míry vždy nepředvídatelná. Nemají jen materiální příčinu, jsou prostě do jisté míry svobodná, ne nutná.
citácia: V evoluční teorii jsou jedním z mechanismů "náhodné" mutace je to evolucna teoria. potrebujem konkretny priklad z evolucnej praxe
K čemu potřebuješ konkrétní příklad?
citácia: antropický proncip co to je? Pôvodne zaslal skajose - 21 august 2007 : 15:16:53
Zkus si zadat do googlu. Jednoduše řečeno, je to materialisty často popíraný jev - dějiny směřují k člověku. |
rad.ek |
|
|
|
Odoslaný - 22 august 2007 : 01:42:22
|
.... teraz neviem, kto tu ma tu väcsiu schizmu, ci ten knaz alebo .......... ???
.... je to jedno, chleba preto lacnejsi nebude |
|
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 1632 ~
Člen od: 16 máj 2005 ~
Posledná návšteva: 04 september 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 22 august 2007 : 08:28:38
|
citácia: .... teraz neviem, kto tu ma tu väcsiu schizmu, ci ten knaz alebo .......... ??? .... je to jedno, chleba preto lacnejsi nebude Pôvodne zaslal Milan - 22 august 2007 : 01:42:22
Proč by tu měl mít někdo schizmu? Diskutujeme o nutnosti, nenutnosti, svobodné vůli a náhodě. Když si to čtu zpětně, zřejmě se Skajose bychom se nekonec shodli, že jeho "vše má příčinu" nezmanená žádný determinismus. Uvidíme. A to, že náhoda v podstatě neexistuje, to bych zřejmě zase připustil já. Nenutnost neznamená náhodnost. Jen to vždy není řetěz příčin a následků co vidíme kolem sebe, ale někdy i svobodné rozhodnutí, které je nenutné (místo příčina tomu tedy říkejme třeba motiv nebo důvod).
A pochopit Jezuity člověk prostě nekdy hned nemusí. Proč by pro své přírodovědecké názory měl být ve schizmě ?(možná pro své filosofcké názory trochu v bludu, ale to ať posuzuj kompetentní. Jistě by si to s nimi rád vysvětlil ) |
rad.ek |
|
|
|
Odoslaný - 22 august 2007 : 10:38:03
|
A pokud by šlo o jeho schizu (rozpolcenost), no prostě může si uvědomovat, že neví všechno, a prostě z toho zatím nemá vytvořený celkový systém. Vidí tu otevřenost možnostem, které se jeví možná vnitřně nerozporné, ale zřejmě nepravdivé. Mě přijde, že mu to problém nedělá, prostě bude to řešit, pokud to přijde, ale vidí že to zřejmě nepřide. Když ho někdo donutí o tom spekulovat, tak spekuluje. To tu někdy děláme taky |
rad.ek |
|
|
|
Odoslaný - 22 august 2007 : 16:26:53
|
Pokud je vše deterministické, potom je vše nutné a neexistuje svobodná vůle. Pokud existuje svobodná vůle, není vše nutné. ano, obaja sa zhodujeme v tom, ze je slobodna vola ja iba vravim, ze slobodna vola nie je totozna s nahodou, lebo jej uplatneniu predchadza rozhodovanie a rozhodnutie ma vzdy pricinu Otázka je, co považuji za náhodu? ano, povedz co povazujes za nahodu Rozhodnutí na základě svobodné vůle jsou jedinečná, nevyzpytatelná a do jisté míry vždy nepředvídatelná. aj tu s tebou suhlasim. svoje rozhodnutia si kontrolujem, tvoje rozhodnutia su pre mna nevyspytatelne a nepredvidatelne, avsak su tiez kontrolovane tebou a maju pricinu. K čemu potřebuješ konkrétní příklad? aby sme mohli rozpravat, ci dnesny stav je nahodny, alebo Zem bola zamerne osidlena
|
Krajina: Canada ~
Počet príspevkov: 142 ~
Člen od: 23 august 2005 ~
Posledná návšteva: 26 november 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 23 august 2007 : 11:03:51
|
citácia: Pokud je vše deterministické, potom je vše nutné a neexistuje svobodná vůle. Pokud existuje svobodná vůle, není vše nutné. ano, obaja sa zhodujeme v tom, ze je slobodna vola ja iba vravim, ze slobodna vola nie je totozna s nahodou, lebo jej uplatneniu predchadza rozhodovanie a rozhodnutie ma vzdy pricinu
Jak už je jasné z jiných příspěvků, zřejmě se v tom shodujeme. Jen je potřeba si uvědomit, že jsou zřejmě různné druhy příčin (rozlišovali to už zřejmě i staří filosofové). Při rozhodování podle svobodné vůle nejsme determinováni či předurčeni ajk se rozhodneme. Proto se mi jeví lepší nazývat tuto příčinu pro rozhodování dle svobodné vůle spíš důvodem, či motivem.
citácia: Otázka je, co považuji za náhodu? ano, povedz co povazujes za nahodu
Asi jsem to špatně formuloval. Zřejmě je důležitější jestli vůbec náhoda existuje a jaké by to mělo následky, pokud by existovala, než co za ni považuji.
Nevím, jestli náhoda existuje, ale nevěřím tomu. Myslím, že svět kolem nás nás není deterministický, ani v něm není náhoda. Jestli je nenutnost dílem pouze svobodné vůle, nebo může být zabezpečena i přírodními zákony je otázka pro filosofy a přírodovědce.
citácia: K čemu potřebuješ konkrétní příklad?aby sme mohli rozpravat, ci dnesny stav je nahodny, alebo Zem bola zamerne osidlenaPôvodne zaslal skajose - 22 august 2007 : 16:26:53 No, myslím, že příklady z evoluce nám nepomůžeu v tom, abychom rozhodli, zda Země mohla být záměrně osídlená. Pokud chceš něco o evoluci, zkus třeba tady: http://evolucevskreace.ic.cz/index.php nebo zadej do googlu.
Když bychom se na to podívali hodně z nadhledu, potom takovým "záměrným osídlením Země" by se mohlo myslet i Stvoření jak v ně věří křesťané.
Pokud by to ale bylo myšleno jinak, jsou tam podstatné rozdíly.
Vírou ve stvoření, jak v ně věří křesťané, dostáváme odpověď na otázku jak vzniknul časoprostor a hmota i člověk - prvotní příčinou, kterou "všichni nazývají Bohem", která je mimo časoprostor a hmotu. Křesťané věří, že tento Stvořitel o sobě a člověku také něco zjevil, co by bylo pouze lidským rozumem neproniknutelnné. Jinou vírou v osídlení tyto odpovědi nedostáváme, jen do úvah o tom, kdo je člověk, vkládáme další článek, jen na základě víry.
|
rad.ek |
|
|
|
Odoslaný - 24 august 2007 : 05:54:58
|
Při rozhodování podle svobodné vůle nejsme determinováni či předurčeni ajk se rozhodneme. Proto se mi jeví lepší nazývat tuto příčinu pro rozhodování dle svobodné vůle spíš důvodem, či motivem. Zřejmě je důležitější jestli vůbec náhoda existuje a jaké by to mělo následky, pokud by existovala, ludstvo by asi nedokazalo mnohym veciam celit, asi by sa ani nedalo predpovedat pocasie Myslím, že svět kolem nás nás není deterministický, ani v něm není náhoda. to je dobra myslienka Když bychom se na to podívali hodně z nadhledu, potom takovým "záměrným osídlením Země" by se mohlo myslet i Stvoření jak v ně věří křesťané. presne toto stvorenie som myslel. je popisane velmi logicky, najprv su vytvorene vsetky podmienky pre prezitie a nakoniec je tu umiestneny clovek, co dava odpovet aj na pavelbovu otazku. preto som sa aj opytal na inom mieste, ci nebolo jednoduhsie nechat skupinu nebestanov na Zemi. medzi tym ma aj napadlo, ze clovek vytvoreny presne na pozemske podmienky je zrejme najlepsie riesenie. v Nebi je trebars ina gravitacia a atmosfericky tlak. podobne pre cloveka by bola komplikacia zit na Mesiaci s jeho malou gravitaciou a nulovym tlakom, preto by tam bolo rozumnejsie vytvorit a umiestnit bytost, ktorej by tie podmienky nevadili. tiez je tu odpoved na otazku ake stare je ludstvo, co uplna vacsina stotoznuje (slepo) s vekom Zeme. zacnu pocitat od Adama a veria, ze Zem ma 5000 rokov, ale pred Adamom je este pomerne dlhy text a Zem uz tam je. |
Krajina: Canada ~
Počet príspevkov: 142 ~
Člen od: 23 august 2005 ~
Posledná návšteva: 26 november 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
|
|
|