Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Hriesnost sexuality.
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Antikoncepcia Téma Next Topic: Sex pred manzelstvom nie je hriech?
Strana: z 4

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  11:27:49  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Sebaovladanie je potrebne v kazdej oblasti zivota, takze logicky je potrebne aj v sexualnej oblasti a zdrzanlivost je podla mna prejavom lasky k partnerovi a istotou vzajomnej dovery.

Zaujimave je, ze prave tato oblast je apriori povazovana za hriesnu. Cim to je? Cim si zasluzila taketo specialne postavenie? Preco ked niekto kradne, tak si pomyslis, ze je to blbe, nemlo by sa, ale ked niekto sulozi, tak amen-tma?

Preco sa nepriklada taky isty doraz sebaovladaniu napriklad v takychto formach:
• 100 klikov kazde rano,
• otuzovanie v ladovej vode,
• prechadzanie sa po rozbitom skle a zeravych uhlikoch,
• naucenie sa naspamat logaritmichych tabuliek,
• hra aspon na tri hudobne nastroje?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora 

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  12:32:47  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Gluto, nemyslim si, ze prave v tejto teme je "amen-tma"

Zda sa, ze sme as v tejto teme "vyfarbili".
Ty sex mimo manzelskeho vztahu ako smilstvo nevnimas a preto to za hriech nepovazujes.
Paly citi, ze cosi v tom nie je koser, preto pridava podmienku, ze potom by tento vztah mal koncit sobasom a potom je to koser.
Cirkev zasa 2000 rokov uci, ze sex mimo manzelstva je previnenim voci 6-tmeu - Nezosmilnis ! a preto je moj postoj voci tvojmu odlisny.

Samozrejme, ak ti svedomie hovori inac, konaj ako sam uznas za vhodne. Vsetci raz budeme skladat ucty. Ja som pokojny.
Ty si vsak daj pozor, aby si svojim konanim(tvrdenim) nenaviedol niekoho na konanie, za ktore cast zodpovednosti ponesies i ty sam.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  12:53:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Vlkodlak

Gluto, nemyslim si, ze prave v tejto teme je "amen-tma"

Znovu ta poprosim o doplnenie tvojej odpovede na druhu zavaznu cast tejtootazky: Preco sa rovnaky doraz nedava aj na ine cinnosti a sebaovladanie v nich?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  13:00:39  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
moj nazor je taky, ze ak ovladnes sexualitu, dokazes ovladat celeho seba a potom uz nie je potrebne sa ucit zdrzanlivosti inde. aj ked svatci ukazuju ze zdrzanlivost v sexe je len dosledkom zdrzanlivosti v inych oblastiach.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  14:35:35  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alesko

moj nazor je taky, ze ak ovladnes sexualitu, dokazes ovladat celeho seba a potom uz nie je potrebne sa ucit zdrzanlivosti inde. aj ked svatci ukazuju ze zdrzanlivost v sexe je len dosledkom zdrzanlivosti v inych oblastiach.


Tak ako teda? Podavas tu dve protichodne teorie.

Preco je podla teba sexualne ovladanie ekvivalentom ovladaniu tela?

Akoze, ked budem sexualne zdrzanlivy, budem chodit po tom skle?

Predsa je len ten sex taky dolezity aj pre teba?

Hehehehe. Je mi smiesne, ako ste nevyrovnany s touto oblastou a snazite sa ju riesit, ci naopak tabuizovat.


GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  14:53:55  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
No bez urazky, ale podla niekolkych Tvojich poslednych prispevkov, si s touto temou nevyrovnany predovsetkym Ty.

Smilstvo je presne rovnako smrtelny hriech ako vrazda ci ruhanie sa proti Bohu. Ked sa pozrieme na dnesnu spolocnost, tak urcite percento ludi, ktory smilnia je podstatne vyssie ako tych, co vrazdia, alebo sa otvorene ruhaju Bohu. A zda sa, ze vo svojom svedomi hladas ospravedlnenie pre smilstvo aj Ty a preto mas pocit, ze hriech smilstva, je nejako viac v popredi.
Takze odpoved na Tvoju otazku je vo vyssej prevalencii tohto hriechu a Tvojom osobnom probleme, ktory Ti vyraba spominane amen-tma.

Vlcko: Aj Ty si si vsimol, ze Palino od tvrdenia ze sex pred manzelstvom nie je hriech, ustupil k tvrdeniu, ze ak si dvaja nieco slubia, vlastne uzavreli manzelstvo a teda to uz nie je sex pred manzelstvom. Len teraz nie je jasne, ako sa diva na ten predmanzelsky sex, ked to takto zahral do nicoty.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:02:24  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Nič z toho čo si tu vymenoval nevyplýva na človeka tak ako sexualita, nakoľko je akosi príliš príťažlivá. Neovládanie sa je akési „chytľavejšie“.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:04:13  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

No bez urazky, ale podla niekolkych Tvojich poslednych prispevkov, si s touto temou nevyrovnany predovsetkym Ty.

Ale kdeze, len ma zabavalo sa na nevyrovnaneho hrat sa a rypat v rane, ktoru ste si sposobili.

quote:
Smilstvo je presne rovnako smrtelny hriech ako vrazda ci ruhanie sa proti Bohu. Ked sa pozrieme na dnesnu spolocnost, tak urcite percento ludi, ktory smilnia je podstatne vyssie ako tych, co vrazdia, alebo sa otvorene ruhaju Bohu.

Na toto rozdelenie si prisiel ako? Mas aj nejake podlozenie tejto tvojej statistiky, alebo si len tvoja mysel prisposobuje realitu?

quote:
A zda sa, ze vo svojom svedomi hladas ospravedlnenie pre smilstvo aj Ty a preto mas pocit, ze hriech smilstva, je nejako viac v popredi.

Vobec nie. Nestotoznujem totiz smilstvo so sexualitou a sexualitu so smilstvom. A stale som nedostal odpoved, preco to robis (napriklad teraz) ty.

quote:
Vlcko: Aj Ty si si vsimol, ze Palino od tvrdenia ze sex pred manzelstvom nie je hriech, ustupil k tvrdeniu, ze ak si dvaja nieco slubia, vlastne uzavreli manzelstvo a teda to uz nie je sex pred manzelstvom. Len teraz nie je jasne, ako sa diva na ten predmanzelsky sex, ked to takto zahral do nicoty.

Vsimol si to nielen Vlcko Tlcko ale i GMK.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:09:14  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
Ale kdeze, len ma zabavalo sa na nevyrovnaneho hrat sa a rypat v rane, ktoru ste si sposobili.


Aha

quote:

Na toto rozdelenie si prisiel ako? Mas aj nejake podlozenie tejto tvojej statistiky, alebo si len tvoja mysel prisposobuje realitu?


Pozorovanim reality. Nepotrebujem robit statistiku, aby som videl ze pocet nemanzelskych deti nerodenych v nasej nemocnici (aj za mojej pomoci) je podstatne vyssi ako pocet vrazd.

quote:

Vobec nie. Nestotoznujem totiz smilstvo so sexualitou a sexualitu so smilstvom.

No ale nazvom temy sa zda, ze to stotoznujes. Pises o hriesnosti sexuality. Ja som ale nikdy netvrdil, ze sexualita ako taka je hriesna. Takze si to ujasni.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Asined

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:11:20  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Asined  Pridať Asined do zoznamu priateľov
Hriechom nie je sexualita a sex, ale smilstvo a cudzoložstvo a sex mimo manželstva.
www.redemptoristi.sk/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=10

 Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 03 november 2005  ~  Posledná návšteva: 22 september 2006 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:11:58  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
vzhladom na otvorenost temy - priznavam si len ze nie vsetky veci su mi jasne. blizsie cez icq.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:23:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Dobre, teda,ukoncim vasu agoniu, z ktorej ani sami nevidite vychodisko. Navediem Vas na uvahy spravnym smerom:
Kamenom urazu je uz samotny pojem sexualita, ktory nespravne oznacuje iste okolnosti v nasich zivotoch. Nespravnou katalogizaciou ziskavame nespravne teorie.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:32:00  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Asined mi vzala z jazyka.
Nik nehovori o tom, ze sexualita je hriesna.

A gluto, neodpustim si i stiplavu poznamku .
Hehehehe. Je mi smiesne, ako ste nevyrovnany s touto oblastou a snazite sa ju riesit, ci naopak tabuizovat.
To hovori ten kto sa podpisuje ako sa podpisuje.

Ja sa nemam s cim vyrovnavat. Tri stence ako lux a nestrateny apetit k tomu ...

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:34:29  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
zastanem sa Mata. Pochybujem ze by rkc hlasila ze sexualita je hriesna. a suhlasim s matom, ze mnoho ludi sa snazi si ju ocistit, aby si utlmila vycitky.
presne tak ako ked si na rande, s dievcatom velmi pekne chytis ju za ruku a povies si: toto este nie je hriech. potom to postupne opakujes a uz to davno hriech je, len si zdovodnis, ze obchytkavanie hriech nie je. potom si zdovodnis ze ten jeden raz to tiez hriech nie je a tak postupne, dokym sa jedneho dna nezobudis a vsetky tvoje vyhovorky uz nebudu mat cenu a tvoje svedomie ta umlati ako nemoralne si sa spraval vtedy a vtedy.

tak potom je hriechom aj to, ze si neviem ako predstavujes imtimne chvile s dievcatom, ktore povedzme prejde okolo.

a ako je to v asinedinom prispevku, nie je hriechom sexualita ale to co z nej ludia spravili. problemy mozno boli od pociatku. mozno kazdy clovek prejde tymto problemom - co je a co nie je hriesne. mozno je to hakliva tema, ale mozno prave preto je dobre si to vyjasnit - mato - v tomto sa zastanem geemkaca- ak nema inde moznost dozvediet sa , nie je prave kredo.sk prave tym miestom, kde mu to moze niekto raz a navzdy vysvetlit? tak spravne po krestansky?

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:37:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK

Dobre, teda,ukoncim vasu agoniu, z ktorej ani sami nevidite vychodisko. Navediem Vas na uvahy spravnym smerom:


Hlavne by si mal naviest sam seba, vsimni si (ak si uz zabudol), ako si pomenoval tuto temu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:38:14  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alesko

zastanem sa Mata. Pochybujem ze by rkc hlasila ze sexualita je hriesna.

Ale samozrejme ze nehlasa. Prave naopak.

quote:
v tomto sa zastanem geemkaca- ak nema inde moznost dozvediet sa , nie je prave kredo.sk prave tym miestom, kde mu to moze niekto raz a navzdy vysvetlit? tak spravne po krestansky?

Skutocne veris, ze GMK si nieco necha vysvetlit? Este teda nie si uplne beznadejny pesimista

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  15:41:52  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
mato ja viem. to je len dalsia falosna predstava ludi o rkc.

ale abya mal i gmk dusu na mieste, i Jezis hovori ze mame "sukat":
szukajcie, a znajdziecie Mt 7,7 Pre nepolstinarov(hľadajte a nájdete)
http://eword.gospelcom.net/year/12/n/0103.htm

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  21:05:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alesko
presne tak ako ked si na rande, s dievcatom velmi pekne chytis ju za ruku a povies si: toto este nie je hriech. potom to postupne opakujes a uz to davno hriech je, len si zdovodnis, ze obchytkavanie hriech nie je. potom si zdovodnis ze ten jeden raz to tiez hriech nie je a tak postupne, dokym sa jedneho dna nezobudis a vsetky tvoje vyhovorky uz nebudu mat cenu a tvoje svedomie ta umlati ako nemoralne si sa spraval vtedy a vtedy.

WTF?
Akoze to spravne pochopili islamisti, ked si vymysleli rubase pre zeny?

quote:
tak potom je hriechom aj to, ze si neviem ako predstavujes imtimne chvile s dievcatom, ktore povedzme prejde okolo.

Ale ano - su. Ved presne to povedal Jezis.

quote:
a ako je to v asinedinom prispevku, nie je hriechom sexualita ale to co z nej ludia spravili.

Tak co je sexualita a a co z nej spravili ludia?

quote:
nie je prave kredo.sk prave tym miestom, kde mu to moze niekto raz a navzdy vysvetlit? tak spravne po krestansky?

Kiez by bolo. Ale naozaj je?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2006 :  22:26:13  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Som pozrel do Pisma, ci naozaj, ako Gluto naznacujes, nad promiskuitou Nebesky otec prizmuri oko ...

Mt 5,27 Počuli ste, že bolo povedané: »Nescudzoložíš! No ja vám hovorím: Každý, kto na ženu hľadí žiadostivo, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci.Ak ťa zvádza na hriech tvoje pravé oko, vylúp ho a odhoď od seba, lebo je pre teba lepšie, ak zahynie jeden z tvojich údov, ako keby sa malo celé tvoje telo dostať do pekla. A ak ťa zvádza na hriech tvoja pravá ruka, odtni ju a odhoď od seba, lebo je pre teba lepšie, ak zahynie jeden z tvojich údov, ako keby malo ísť celé tvoje telo do pekla.

Alebo v liste Efezanom:
... Lebo vy ste povolaní pre slobodu, bratia, len nedávajte slobodu za príležitosť telu, ale navzájom si slúžte v láske! ...
... Hovorím však: Žite duchovne a nebudete spĺňať žiadosti tela. Lebo telo si žiada, čo je proti duchu, a duch, čo je proti telu. Navzájom si odporujú, aby ste nerobili to, čo chcete. Ale ak vás vedie Duch, nie ste pod zákonom. A skutky tela sú zjavné: je to smilstvo, nečistota, chlipnosť ...


No mne sa Gluto zda, ze nie ze nie je hriech oddat sa ziadostivosti tela pred svadbou, ale uz by trebalo dobat do oka, ci tat do ruky ...

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2006 :  08:19:03  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK

quote:
Pôvodne poslal alesko
presne tak ako ked si na rande, s dievcatom velmi pekne chytis ju za ruku a povies si: toto este nie je hriech. potom to postupne opakujes a uz to davno hriech je, len si zdovodnis, ze obchytkavanie hriech nie je. potom si zdovodnis ze ten jeden raz to tiez hriech nie je a tak postupne, dokym sa jedneho dna nezobudis a vsetky tvoje vyhovorky uz nebudu mat cenu a tvoje svedomie ta umlati ako nemoralne si sa spraval vtedy a vtedy.

WTF?
Akoze to spravne pochopili islamisti, ked si vymysleli rubase pre zeny?.

neviem ani ty co si chcel povedat ale vies asi preco mam radsej zimu ako leto.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2006 :  13:15:07  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
Zaujimave je, ze prave tato oblast je apriori povazovana za hriesnu.
preco myslis? Sexualita je jednou zo sucasti cloveka, prirodzene k nemu patri.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2006 :  14:01:06  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Lajos
preco myslis?

Pozoruj dianie a vyjadrenia okolo seba. Aj na tomto fore.

quote:
Sexualita je jednou zo sucasti cloveka, prirodzene k nemu patri.

Hej. Nie vsetci to vsak takto chapu.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2006 :  17:08:52  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Aby som sa opäť zapojil do diskusie. Napísal som:

Cit: Iba ja sa staviam k predmanželskému sexu odlišne a rozhodne to nevyhlasujem za postoj DS ale za svoj vlastný, za ktorý sa raz budem zodpovedať.

Na Miloshovom fóre som napísal:

Zaslaný - 09 May 2006 : 06:17:38
--------------------------------------------------------------------------------

Konkrétne som napísal:

Cit: Podľa mňa, vo vzťahu dvoch ľudí, ktorí sa úprimne majú radi sex nie je hriechom..... tobôž, keď je to už v takej polohe, ktorá končí svatbou.

Ešte sa chcem opýtať. Kde v Písme je uvedená sex. abstinencia pred manželstvom /NZ/? Koniec citátu.

Ďalej z kréda:

Mal to byť argument o prípade, kedy ešte mladí nie sú pred svedkami zosobášení, ergo neuzavreli manželstvo ale v súkromí si svätosväte sľúbia vernosť, sľúbia to sami vedomí si toho, že ich počuje Boh. Hneď potom nasleduje pohlavný styk. Manželstvo uzatvoria až o mesiac, bez toho, žeby mali iného partnera.

Zabudli ste mi odpovedať na otázky z ďalšieho príspevku:

Hm... Asi by bolo najlepšie zamyslieť sa nad tým, či "Manželský sľub" podlieha cirkevnej ceremonii, alebo ho môžu uzavrieť i dvaja jedinci osamote, bez svedkov z radu ľudí, iba pred Bohom.

1.Ak áno, ako stanovíš, že v tomto prípade išlo o predmanželský sex, a v inom už nie?
2.Ak si dvaja jedinci sľúbia vernosť v súkromí, a to pred Bohom platí, načo potom uzatvárať manželstvo pred verejnosťou?
3.Kedy a za akých podmienok platí manželský sľub?
4.Ktorý sľub je platný? Ten pred Bohom, či pred kňazom? A či obidva, či len jeden?
5. Kedy začína platiť?

Ignorovali ste i ďalšiu moju otázku, ktorou som reagoval (tuším) na Misku.

Ot: Na základe čoho sa domnievaš, že sebaukajanie a antikoncepcia je hriechom? Iste, poznám stanovisko KC. Poznám i príbeh o Onanovi, len to akosi neviem dať dokopy. A čo takto polúcia? Kedy nastáva rozdiel medzi ňou a onaniou? I ona je hriechom?
Antikoncepcia a onania=automaticky hriech. Sorry, veľmi som sa touto tématikou nezaoberal, môžete mi to teda vysvetliť?

Takže?



Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 17 máj 2006 :  15:15:41  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
Podľa mňa, vo vzťahu dvoch ľudí, ktorí sa úprimne majú radi sex nie je hriechom..... tobôž, keď je to už v takej polohe, ktorá končí svatbou.

To, ci nieco skonci svatbou, vies az po tej svadbe, inak je to iba predpoklad, ktory sa nemusi naplnit.
quote:
Mal to byť argument o prípade, kedy ešte mladí nie sú pred svedkami zosobášení, ergo neuzavreli manželstvo ale v súkromí si svätosväte sľúbia vernosť, sľúbia to sami vedomí si toho, že ich počuje Boh. Hneď potom nasleduje pohlavný styk. Manželstvo uzatvoria až o mesiac, bez toho, žeby mali iného partnera.
Ty by si urcite nemohol byt pravnikom... Ak plati nejaky zakon, tak su dane urcite limity. To ako keby si povedal, vodicak spravim sice az za mesiac, ale svatosvete ti slubim, ze mozem jazdit uz teraz. Pritomnost svedkov pri tomto slube je velmi dolezita, prave preto, ze sme ludia.
quote:
Hm... Asi by bolo najlepšie zamyslieť sa nad tým, či "Manželský sľub" podlieha cirkevnej ceremonii, alebo ho môžu uzavrieť i dvaja jedinci osamote, bez svedkov z radu ľudí, iba pred Bohom.
Tie veci okolo, vratane svedkov, su tu nieni pre Boha, ale pre ludi, pretoze sme nachylny robit vsetko ine, len nie to co mame, preto existuje aj institut svedka ako taky. Je to kvoli nam, nie kvoli Bohu.
quote:
A čo takto polúcia? Kedy nastáva rozdiel medzi ňou a onaniou? I ona je hriechom?
Myslim, ze chapes aky je rozdiel medzi tymito dvoma vecami. Asi vies aky je rozdiel medzi vedomzm a nevedomym vykonanim niecoho.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 17 máj 2006 :  17:03:55  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
To: Lajoš

V prvom rade díky za odpoveď. Teraz zopár slov k tomu čo si napísal.
Nechcem sa hrať na GMK a rozoberať slovo po slove ale:

Cit: To, ci nieco skonci svatbou, vies az po tej svadbe, inak je to iba predpoklad, ktory sa nemusi naplnit.

Tak isto platí, že ak tento sľub daný Bohu poruším tým, že to svadbou neskončí, zhrešil som, ak áno, nezhrešil som. Človek v prvom rade uzatvára v prípade manželstva vzťah medzi mužom, ženou a Bohom, nie svedkami. Boh vidí do Tvojho srdca, i do srdca partnera.... teda podmieňovať uzatvorenie manželstva svedectvom iných ľudí je vlastne neakceptovaním Boha. Pozor! Stále hovorím o prípade, kedy sa dvaja ľudia rozhodnú spolu žiť v manželskom vzťahu, o prípade kedy k nemu (sľubu a styku) príde pred oficiálnym a verejným oznámením. Koho mal Adam a Eva za svedka okrem Boha??? Zhrešili?

Cit: Ak plati nejaky zakon, tak su dane urcite limity.

Aký zákon? Možno mám medzery. V Mat 19:4-6 je napísané, čo Boh spojil, nech človek nerozlučuje.
Ukáž mi v Písme, kde manželstvo spája človek a nie Boh! Boh neurčil pre manželstvo nijaký obrad! Žiaden predpis ako by uzatvorenie manželstva malo vyzerať!!!
Je to preto, lebo neočakáva od človeka žiaden obrad, ale uzatvorenie zmluvy medzi ženou a mužom. K nej nemôže prísť v súkromí medzi nimi a Bohom????

Polúcia a onánia.
Cit: Myslim, ze chapes aky je rozdiel medzi tymito dvoma vecami. Asi vies aky je rozdiel medzi vedomzm a nevedomym vykonanim niecoho.

Rozdiel chápem, no neodvážim sa ho definovať tak ako Ty. Jedno je vedomé, druhé nevedomé. Nedáva Boh snáď i sny? Neboli proroci pri vedomí keď snívali? Nestáva v prípade polúcie, že sa človek v rámci snu a akéhosi polosna zapája do polúcie dotýkaním sa svojich pohlavných orgánov alebo trením sa o perinu aktívne až do svojho uspokojenia, podobne ako je to v prípade onánie?

Zjavne je Vám nejasné o čo išlo Bohu pri potrestaní Onana. Išlo o trest za odmietnutie plodenia, (príkazu švagrovského práva, povinnosti Gen 38:8; 38:10!) nie za to, že sa sebaukájal.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 17 máj 2006 :  17:08:27  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
quote:
Sexualita je jednou zo sucasti cloveka, prirodzene k nemu patri.

Hej. Nie vsetci to vsak takto chapu.



A kdo to tak nechápe?

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Antikoncepcia Téma Next Topic: Sex pred manzelstvom nie je hriech?  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06