Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Sex pred manzelstvom nie je hriech?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Hriesnost sexuality. Téma Next Topic: Radost
Strana: z 4

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 09 máj 2006 :  22:16:46  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
pavel napisal:....aby som nejako zviedol svoje deti.... sú veriace, iste sa im dostane dostatok vedenia DS a rozhodnú sa podľa seba a Písma
este rodic nie som ale neda mi...rodicia su predsa preto,aby boli detom za priklad...pan boh nam nedal rodicov len tak...ak si poviem, ze vsak duch svaty a pismo ich povedie...no, to potom sa nemusim o ne ani starat, vsak pan boh sa o kazdeho postara,ved sme viac ako nejake vrabce...rodic ma byt detom prvym svedkom viery...tym sa staras aj o ich duchovny rast a ked sa staras aby mali jedlo,oblecko staras sa o ich telesny rast a telesne potreby...pretoze deti to potrebuju
to je ale moj nazor a nie je asi potrebne to rozoberat

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 09 máj 2006 :  22:26:11  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
v prvom liste korintanom som nasla este toto: ale vzhladlom na nebezpecenstvo smilstva nech ma kazdy svoju zenu a kazda nech ma svojho muza.

vsimnite si, ze pavol povazuje smilstvo za nebezpecenstvo a iste nema na mysli len nebezpecenstvo pre telo ale hlavne pre dusu
zenou a muzom nazyva ludi, ktori uzavreli manzelstvo


a co ste spomenuli mariu magdalenu, ona je nazyvana cudzoloznicou...a kedze jej pan jezis odpustil iste islo o hriech
cudzolozstvo je sex nezosobasenej osoby s inou osobou

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 09 máj 2006 :  23:59:08  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka
este rodic nie som ale neda mi...

Tak co o tom vies? (by sa ta mali fotrovci spytat).

quote:
rodicia su predsa preto,aby boli detom za priklad...

Preco len rodicia?

quote:
pan boh nam nedal rodicov len tak...

To je prudky omyl: Nikdo nedava detom rodicov, to rodicia si vysulozia deti.

quote:
ak si poviem, ze vsak duch svaty a pismo ich povedie...no, to potom sa nemusim o ne ani starat, vsak pan boh sa o kazdeho postara,ved sme viac ako nejake vrabce...

A vidis, nestara sa.

quote:
rodic ma byt detom prvym svedkom viery...

Preco prave on? To moze byt hocikto.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  05:33:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alesko
pocul som taketo prirovnanie: predmanzelsky sex je ako rozbalit darcek tyzden pred Vianocami. potom ale sa uz ani netesis na Vianoce, lebo uz vies co ta caka. nemyslis ze potom by bolo lepsie pockat a rozbalit darcek na Vianoce?

Nooo, je tam toho. Tak budes mat radost o tyzden skorej ako vacsina krestanov. Svet sa pre to nezruti.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  07:06:19  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Janka dobre hovoris.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  08:55:35  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
gmk, chcel by som vdiet ci by si sa bol schopny pozriet jednemu dievcatu do oci a povedat jej o tom ze nic sa nedeje:
riadilo sa tym tiez, ale ked sa s nou chalanisko rozisiel, zrutil sa jej cely svet. natolko, ze sa zrutila zo siesteho poschodia. este stale tvrdis ze to nic nie je?

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  09:05:01  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alesko

gmk, chcel by som vdiet ci by si sa bol schopny pozriet jednemu dievcatu do oci a povedat jej o tom ze nic sa nedeje:
riadilo sa tym tiez, ale ked sa s nou chalanisko rozisiel, zrutil sa jej cely svet. natolko, ze sa zrutila zo siesteho poschodia. este stale tvrdis ze to nic nie je?

Nuz co, dievca bolo psychicky labilne a zrejme by som jej klamal do ocu pre jej vlastne dobro. Aj to sa stava.

Znovu to vsak nie je chyba predmanzelskeho sexu ale toho, ze si dievca robilo nerealne nadeje a myslilo si, ze je chalaň jej a ze sa jej podriadi a bude tancovat ako ona bude piskat.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  09:08:26  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
no sak ano, ale nemyslis si ze keby odolalo pokuseniu, mohla si usetrit trable? a i ked ostatni tak neskoncia - nemyslis si ze o to menej ich to boli?

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  09:20:41  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alesko

no sak ano, ale nemyslis si ze keby odolalo pokuseniu, mohla si usetrit trable?

Nemyslim.

quote:
a i ked ostatni tak neskoncia - nemyslis si ze o to menej ich to boli?

Nemyslim.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  09:33:56  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

Pavelba (vedeny Duchom ako v inej teme napisal) tvrdi, ze na predmanzelksom sexe nevidi nic zle (http://www.milosh.sk/phorum/viewtopic.php?t=141). Aniko (tiez vedena Duchom svatym) mu vsak oponuje, ze ona nevidi dovod, preco by sex mal byt este pred manzelstvom. Ja vedeny Duchom a Cirkvou hovorim, ze to hriech je.

Ako to teda je? Je to hriech, ci nie je? Ideme hlasovat co hovori Duch?
Nemôžeš každé uvažovanie nad Božím Slovom považovať za vedené Duchom. Vôbec si ho tu neosobňujem, takže ma tak nehodnoť.
Potom, ak už si chcel riešiť na tomto fóre predmanželský styk, mohol si radšej bez zaťahovania protestatov, lebo takto to vyzerá viac na zhazovanie.
Moja reakcia na Pavelbu vyplývala práve z vyučovania CB /ku ktorému sa súhlasne pridávam/, že styk pred svadbou je hriech. A veľmi dobre viem, že v Pavelbových KZ je to vyučované tým istým spôsobom.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  10:09:40  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
A opat sme pri mojej zasadnej otazke, kto to v KZ a CB takto vyucuje a ake ma pravo to vyucovat, ked podla vas je kazdy jednotlivec vedeny Duchom samostatne a teda vyklada Pismo spravne sam pre seba?
Okrem toho Pavelba v inej teme napisal, ze pri vacsine svojich prispevkov Duchom vedeny je. V tomto konkretnom pripade to ale popiera. Som z toho zmateny.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  10:21:43  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

A opat sme pri mojej zasadnej otazke, kto to KZ a CB takto vyucuje a ake ma pravo to vyucovat, ked podla vas je kazdy jednotlivec vedeny Duchom samostatne a teda vyklada Pismo spravne sam pre seba?

Kázne vedú bratia. Ale nik nikoho nenúti: toto musíš takto veriť, to zas nie. Je na Tvojej slobodnej vôli /dôležitým predpokladom je Sv.Duch v Tebe/ čo prijmeš, či sa s tým totožníš. V ideálnom príklade, keď brat /a mnohokrát sa mi stalo, že aj sestra pri osobnom rozhovore/ niečo povie, Ty Sv.Duchom rozsúdiš - áno, toto je z Boha, toto hovorí Boh. Ale nie vždy to tak je.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  10:25:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Cize sice KZ (niekto v KZ) vyucuje, ze sex pred manzelstvom je hriech, Ty si vsak kludne mozes mysliet, ze to hriech nie je, verejne to rozhlasovat a stale byt plnohodnotny clen KZ? Nie je to nejake zvlastne? Podla coho sa rozlisis Ty ako aktualny clen CB a clen KZ, ked si obaja mozete verit comu chcete? Ako mozes napisat, ze podla toho co vies to aj KZ uci spsobom, ze to je hriech, ked vzapati napises, ze to vlastne len NIEKTO z KZ takto uci, niekto iny, to ale moze ucit prense naopak.

A podla coho vyberate brata ktory uci?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  12:32:25  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

A opat sme pri mojej zasadnej otazke, kto to v KZ a CB takto vyucuje a ake ma pravo to vyucovat, ked podla vas je kazdy jednotlivec vedeny Duchom samostatne a teda vyklada Pismo spravne sam pre seba?
Okrem toho Pavelba v inej teme napisal, ze pri vacsine svojich prispevkov Duchom vedeny je. V tomto konkretnom pripade to ale popiera. Som z toho zmateny.

Znovu sa pozri na apostola Pavla, co hovori:
Ostatným hovorím ja, nie Pán: ak niektorý brat má neveriacu ženu a ona chce žiť s ním, nech ju neprepúšťa. 1Kor7:12.

Tu vidime jasne, ze Pavol hovori sam za seba, nie za Boha.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  13:41:06  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Mato, oni nie su este dlho na trhu.
Najprv musia zrobit nabor a az potom pritvrdia.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  14:40:45  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Pôvodne poslal Mato
Cize sice KZ (niekto v KZ) vyucuje, ze sex pred manzelstvom je hriech, Ty si vsak kludne mozes mysliet, ze to hriech nie je, verejne to rozhlasovat a stale byt plnohodnotny clen KZ? Nie je to nejake zvlastne?
Keby to ten človek verejne v zhromaždení povedal, ostatní bratia by ho určite napomenuli, riešilo by sa /modlidby, skúmanie Písma/.

Podla coho sa rozlisis Ty ako aktualny clen CB a clen KZ, ked si obaja mozete verit comu chcete?
Nie je dôležité, či je niekto CB, či KZ, či BJB... Dôležité je či v základe uveril v Krista – viď uverenia popísané v skutkoch. Každý postupne rastie v poznaní Jeho, Jeho právd...
http://www.svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=1+Kor+8%2C2-3

V RKC veríte všetci rovnako? Iste nie.

Ako mozes napisat, ze podla toho co vies to aj KZ uci spsobom, ze to je hriech, ked vzapati napises, ze to vlastne len NIEKTO z KZ takto uci, niekto iny, to ale moze ucit prense naopak.
Nerozumiem tomu „vzápätí“..., nepísala som, že niekto iný môže učiť inak.

A podla coho vyberate brata ktory uci?
V CB vyučuje kazateľ a starší zboru, prípadne i iný brat, ktorého poveria /vidiac jeho život s Bohom/. No povedať svedectvo, čo kto prijal z Písma, v čom je vyučovaný, môže každý. Je potom na cirkvi, aby rozsudzovala či je to z Boha či nie, viď v zmysle ako sa rozsudzovali proroci: http://www.svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=1+kor+14%2C29

KZ Ti lepšie popíše Pavelba.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  15:01:55  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Aniko
Keby to ten človek verejne v zhromaždení povedal, ostatní bratia by ho určite napomenuli, riešilo by sa /modlidby, skúmanie Písma/.

Pre Mata je skor nepochopitelne, ze preco ho najsamprv neexkomunikujete, nepreklajete a nakoniec neupalite za ziva. (Len rypem: )

quote:
Nie je dôležité, či je niekto CB, či KZ, či BJB... Dôležité je či v základe uveril v Krista – viď uverenia popísané v skutkoch. Každý postupne rastie v poznaní Jeho, Jeho právd...
http://www.svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=1+Kor+8%2C2-3

Su ludia submisivny a ludia dominantnejsi, ludia, co potrebuju vedenie, a ludia, ktori su samostatni. Plati to aj na sfery duchovna.

quote:
V RKC veríte všetci rovnako? Iste nie.

Presadzuje sa vsak normalizacia.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  17:27:10  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Vidím, že môj postoj, kedy som napísal, že: predmanželský sex v prípade kedy je už vzťah na spadnutie a i tak sa končí svadbou by nebol až takým hriechom, sa otočil proti všetkým naokolo s použitím argumentu "vedenie DS". No čo sa dalo od KC čakať? Oni majú všetko nadeklarované magistériom, rovnako tak i postihovanie slobodného prejavu.

Mato, Mato, skĺzavaš do roviny protiargumentácie štýlom američana....., čakal som konštruktívnu debatu, nie okamžité odsúdenie za použitia "mojich osobných" vyhlásení o DS. Ale založenie a úvodné slovo tejto témy už Tvoj postoj naznačoval. Mimochodom, nezabudni, vždy som zdôrazňoval, že vedenie DS je záležitosť individuálna, že sa vzťahuje na momentálnu situáciu ktorá nastala v reálnom čase, v živote veriaceho, že je priamo úmerná súčasnej dôvere a odovzdaniu sa Bohu, že je overiteľná Písmom a v prípade ak s Ním nie je v súlade, je na mieste kritika "cirkvi" ergo spoločenstva bratov a veriacich, nie organizácie.

Vráťme sa k debate o tom, či predmanželský sex, teda sexuálne dokonaný pohlavný styk, pred momentom uzavretia manželstva v spoločenstve a pred ostatnými veriacimi je hriech. Čo v prípade, ak toto manželstvo nemá kto uzavrieť? Samota, dvaja ľudia, opustený kraj... kopy snehu, more vody... a pod. i potom je to pre KC hriech?

Skúste opustiť pozície, katolík, protestant CB, biblický kresťan, pravoslávny, rypák, analyzér, notorický reagovač na čokoľvek, skúste sa nad témou zamyslieť, pomodliť a popýtať sa svojho svedomia, ducha.... a píšte...

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  17:38:23  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba

Vráťme sa k debate o tom, či predmanželský sex, teda sexuálne dokonaný pohlavný styk, pred momentom uzavretia manželstva v spoločenstve a pred ostatnými veriacimi je hriech. Čo v prípade, ak toto manželstvo nemá kto uzavrieť? Samota, dvaja ľudia, opustený kraj... kopy snehu, more vody... a pod. i potom je to pre KC hriech?




Možná to souvisí s tím, co kdo považuje za manželství.
Pro mě je to nezrušitelný slib muže a ženy, před Bohem uzavřený, kterým se ze dvou stává "jedno tělo".
V řádných podmínkách je církví předepsána forma (zřejmě podle místních zvyklostí). Vzhledem k tomu, že je to slib těch dvou, kteří se berou, v mimořádných podmínkách (trosečníci na ostrově s výhledem na to, že to bude dlouhodobé ) si myslím, že bude před Bohem platné manželství i bez předepsaných svědků.
Pokud nejsou mimořádné podmínky, je třeba dodržet formu. Jinak to není maželství, ale úlet.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  17:58:53  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
quote:
V RKC veríte všetci rovnako? Iste nie.

Presadzuje sa vsak normalizacia.



Nikdo nevěří stejně jako druhý.
A přesto je zaručeno Bohem nezkreslené předávání celého zjevení až do skonání věků díky církvi, kterou Kristus založil.
Záleží na člověku, jak je ochotný a schopný z toho co církev předává čerpat, a svůj život tím ovlivňovat.
V katolické církvi se neprosazuje normalizace, ale hlásá se celé zjevení, ať je to někomu vhod či nevhod.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  18:14:00  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Pre Aniko:
Keby to ten človek verejne v zhromaždení povedal, ostatní bratia by ho určite napomenuli, riešilo by sa /modlidby, skúmanie Písma
Cize ked to povie verejne mimo zhromazdenia, vtedy sa to neriesi? Mimo zhromazdenia moze kazdy hlasat co chce?

V RKC veríte všetci rovnako? Iste nie.
Rovnako nie. Ale rovnakym veciam ano. RKC predklada urcite pravdy zjavene Bohom, ktorym MUSI verit kazdy katolik. U vas zjavne nazor jednolivca ma pred Bozim prednost, ked dokazete diskutovat aj o Bohom zjavenej pravde.

Pre pavlaba (a rad.eka) - manzelstvo je sviatost, ktoru si vysluhuju samy buduci manzelia, knaz je pri tom len hlavny svedok a zastupca spolocenstva veriacich nazvaneho Cirkev. V tomto svetle argument o nemoznosti uzavriet manzelstvo na pustom ostrove neobstoji. A argument o kope snehu, ci pustej krajine je trosku smiesny, manzelstvo nikdy nemusis uzatvarat tak urgentne, aby si nemohol pockat az sa sneh rozpusti.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  18:45:28  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Cit: V tomto svetle argument o nemoznosti uzavriet manzelstvo na pustom ostrove neobstoji. A argument o kope snehu, ci pustej krajine je trosku smiesny, manzelstvo nikdy nemusis uzatvarat tak urgentne, aby si nemohol pockat az sa sneh rozpusti.

Nemal to byť argument o nemožnosti uzavrieť manželstvo bezo svedkov. Mal to byť argument o prípade, kedy ešte mladí nie sú pred svedkami zosobášení, ergo neuzavreli manželstvo ale v súkromí si svätosväte sľúbia vernosť, sľúbia to sami vedomí si toho, že ich počuje Boh. Hneď potom nasleduje pohlavný styk. Manželstvo uzatvoria až o mesiac, bez toho, žeby mali iného partnera.

JE TO PODĹA TEBA HRIECH, ALEBO NIE?

Podľa mňa NIE.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  19:29:15  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba
Nemal to byť argument o nemožnosti uzavrieť manželstvo bezo svedkov. Mal to byť argument o prípade, kedy ešte mladí nie sú pred svedkami zosobášení, ergo neuzavreli manželstvo ale v súkromí si svätosväte sľúbia vernosť, sľúbia to sami vedomí si toho, že ich počuje Boh. Hneď potom nasleduje pohlavný styk. Manželstvo uzatvoria až o mesiac, bez toho, žeby mali iného partnera.


Nechapem co to teda urobia. Co si to presne slubia pred Bohom, ked neuzatvorili manzelstvo? Aku vernost? A akym sposobom uzatvoria manzelstvo o mesiac?

A teraz odpoved na Tvoju otazku: Kazdy pohlavny styk mimo manzelstvo je hriech smilstva.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  20:12:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Tak tu si teda protirečíš, alebo to nevieš vysvetliť. Na jednej strane tvrdíš, že:

1.manzelstvo je sviatost, ktoru si vysluhuju samy buduci manzelia, knaz je pri tom len hlavny svedok a zastupca spolocenstva veriacich nazvaneho Cirkev. V tomto svetle argument o nemoznosti uzavriet manzelstvo na pustom ostrove neobstoji.

Na druhej v prípade toho, že si manželstvo sami vyslúžia (príklad v príspevku 10 May 2006 : 18:45:28, že:

2.A teraz odpoved na Tvoju otazku: Kazdy pohlavny styk mimo manzelstvo je hriech smilstva.

Hm... Asi by bolo najlepšie zamyslieť sa nad tým, či "Manželský sľub" podlieha cirkevnej ceremonii, alebo ho môžu uzavrieť i dvaja jedinci osamote, bez svedkov z radu ľudí, iba pred Bohom.

1.Ak áno, ako stanovíš, že v tomto prípade išlo o predmanželský sex, a v inom už nie?
2.Ak si dvaja jedinci sľúbia vernosť v súkromí, a to pred Bohom platí, načo potom uzatvárať manželstvo pred verejnosťou?
3.Kedy a za akých podmienok platí manželský sľub?
4.Ktorý sľub je platný? Ten pred Bohom, či pred kňazom? A či obidva, či len jeden?
5. Kedy začína platiť?

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2006 :  20:16:17  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Cit: Nechapem co to teda urobia.

V mnou opisovanom modelovom príklade uzatvoria manželstvo, sami bezo svedkov.

Cit: Aku vernost?

Akú si sľúbil i Ty svojej nastávajúcej, žene.

Cit: A akym sposobom uzatvoria manzelstvo o mesiac?

Ceremoniálne, verejne.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Hriesnost sexuality. Téma Next Topic: Radost  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06