Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Temná noc smyslů
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: celibat Téma Next Topic: Prva papezska exhortacia Evangelii Gaudium  

poutník

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2013 :  11:42:52  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
Jak spolehlivě poznat že právě procházím temnou nocí smyslů ?
Ne temnou nocí ducha protože temnou nocí ducha prochází málokdo a ten kdo prochází je už skoro svatý a zakouší v duši peklo, ten je odpoután od světa, dokonale umrtvil své tělo, neřesti, vášně, zabil svou vůli a ze srdce rád plní jen Boží vůli, než by Boha urazil sebelehčím hříchem radši by tisíckrát zemřel atd.
Dnes je rozšířeno že každá těžkost života, melancholie, nemoc je temná noc ducha a přitom to není ani temná noc smyslů.

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora 

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2013 :  11:55:23  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Vysvetlenie je tu:
citácia:
Stopy v piesku
Jednej noci sa mi prisnil sen.
So svojím Pánom som po pobreží kráčala.
Na temnom nebi sa premietali obrazy z môjho života.
Životný príbeh sprevádzalo dvoje stôp v piesku,
Jedny šľapaje moje, tie druhé patrili môjmu Pánovi.
Keď sa mi zjavil posledný obraz,
pozrela som za seba na tie vyšliapané stopy,
a aké bolo moje prekvapenie!
Vidím, že nejeden raz
sa v piesku črtajú len jedny stupaje.
A bývalo to práve v tých najťažších
a najsmutnejších obdobiach môjho života.
Dlho mi to nedávalo pokoj,
až som sa v rozpakoch
k Pánovi obrátila:
„Pánovi, keď som sa rozhodla nasledovať Ťa, sľúbil si,
že celou cestou pôjdeš so mnou a budeš sa mi prihovárať.
Ale videla som,
že v tých najbolestnejších chvíľach môjho života
sa v piesku črtali len jedny šľapaje.
Vskutku nechápem, ako si ma mohol nechať samotnú,
keď som Ťa najväčšmi potrebovala.“
On zašepkal: „Dieťa moje drahé,
mám ťa rád a nikdy ťa samotnú nenechám,
nikdy, ani keď doľahne ťarcha života
a osud ťa bude skúšať.
Tie jedny stopy, ktoré si videla,
zostali práve z chvíľ, keď som ťa niesol.

Aj Matka Tereza prezivala niekde od druhej polovice svojho zivota tieto hrozne chvile. Videl som dokument o nej.
Pisala listy, ako citi, ze ju Boh opustil, bola cela opustena...
Ten dokument, ktory som videl, isiel na STV1 alebo STV2 a na youtube som ho potom nasiel a pozrel som si to a teraz uz neviem, ci to je to iste - tie iste filmy, ale viem, ze obsah je rovnaky. Tak ak chcete, pozrite sa na to:
citácia:

Boh chce, aby sme Mu doverovali nielen vtedy, ked Ho citime, ale aj vtedy, ked Ho necitime, lebo On je vsadepritomny a ak uz raz nieco o Bohu vieme, tak pravda zostane pravdou, Boh je Pravda. To, ze nieco nevidime, este neznamena, ze to neexistuje.
Boh nechce, aby nasa viera bola zalozena na pocitoch. Lebo taka viera nas velmi rychlo prejde, ked pridu skusky...

A okrem toho - je to vsetko velmi prirodzene - ked cloveku nic nie je, priatel kraca vedla neho, ale ak sa cloveku nieco stane, tak ten jeho priatel ho zoberie na ruky a nesie ho, a ten, ktoremu sa nieco zleho vtedy stalo, tak v tych tazkych chvilach svojho zivota prestava citit, ze ten prijatel je vedla neho, akoby ho opustil, pritom si neuvedomuje, ze ten prijatel zmenil len poziciu - ze uz nie je vedla neho, ale ma ho na rukach - toho, ktory ma tazkosti. A takym priatelom je Boh. Preto Ho Matka Tereza prestavala citit, ako kraca vedla nej, lebo On sa premiestnil a viedol ju na svojich rukach a to boli uz Jeho stopy a nie stopy Matky Terezy. Taky dobry je Boh. Chvala Mu za to. †

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2013 :  12:27:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
Jak spolehlivě poznat že právě procházím temnou nocí smyslů ?
Ne temnou nocí ducha protože temnou nocí ducha prochází málokdo a ten kdo prochází je už skoro svatý a zakouší v duši peklo, ten je odpoután od světa, dokonale umrtvil své tělo, neřesti, vášně, zabil svou vůli a ze srdce rád plní jen Boží vůli, než by Boha urazil sebelehčím hříchem radši by tisíckrát zemřel atd.
Dnes je rozšířeno že každá těžkost života, melancholie, nemoc je temná noc ducha a přitom to není ani temná noc smyslů.

Pôvodne zaslal poutník - 31 október 2013 :  11:42:52



Temná noc zmyslov? Odkiaľ máte ten výraz? Je to z knihy katolíka, či nekatolíka?

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2013 :  15:41:38  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
Temná noc
sv. Jan od Kříže

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2013 :  15:52:38  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
citácia:
Jak spolehlivě poznat že právě procházím temnou nocí smyslů ?
Ne temnou nocí ducha protože temnou nocí ducha prochází málokdo a ten kdo prochází je už skoro svatý a zakouší v duši peklo, ten je odpoután od světa, dokonale umrtvil své tělo, neřesti, vášně, zabil svou vůli a ze srdce rád plní jen Boží vůli, než by Boha urazil sebelehčím hříchem radši by tisíckrát zemřel atd.
Dnes je rozšířeno že každá těžkost života, melancholie, nemoc je temná noc ducha a přitom to není ani temná noc smyslů.

Teraz ked si tak spominam, sestra Faustina bola uz tu na Zemi sväta. Sam Jezis Kristus jej to povedal. Plakala, ked v ich rehole nebola ani 1 sväta, a Jezis jej vtedy povedal, aby neplakala, ze ona je jednou zo svätych, ktori zili tu na Zemi. A prezivala velku radost pocas svojho zivota a Pan Boh bol v nej. Rozdiel medzi Matkou Terezou a svätou sestrou Faustinou je v tom, ze Matka Tereza akoby nevedela, ze je Jezis Kristus pritomny v jej srdci, lebo ked by verila, ze Boh sa premiestnil z pozicie vedla nej na taku, pri ktorej on sam ju niesol, tak ked by tomu verila, ze uz nie je Boh vedla nej, ale ze On sam ju drzi a ze On sam sa o nu stara, nepisala by take listy, ake pisala - plne zarmutku, bolesti, ze ju Pan Boh opustil a podobne. Treba mat vieru.
Sväta sestra Faustina verila tomu, ze Pan Boh nie je vedla nej ale ze On sam sa o nu stara a ze ju ma v naruci a cely svoj zivot prezila v nesmiernej laske k Bohu a ku bliznym a pevne verila tomu, ze Boh sam sa o nu stara a ze nie je vedla nej a ze to On sa o nu stara a ze ona je len Jeho sluzobnickou.
Odporucam precitat si:
citácia:

Chce to vieru. Boh je vzdy s nami, nielen vtedy, ked Ho citime, ze je vedla nas, ale aj vtedy, ked On sam nas drzi vo svojom naruci a my necitime Jeho pritomnost vedla nas, lebo On nas drzi v naruci a vtedy zmenil svoju poziciu, lebo On je Laska. To je Jeho podstata. Chvala Mu za to, ze je taky, aky je. Dokonaly, dobry starostlivy rodic Otec-Boh, i Jeho Syn Jezis Kristus i Duch Sväty - Sväta Trojica-1Boh je rodina. Boh chce, aby sme boli v spolocenstve s Nim, ale daroval nam slobodnu volu, ktoru On plne respektuje. On uz prvy krok urobil na krizi, ked poslal svojho jednorodeneho Syna-Jezisa Krista, aby svet spasil a nie odsudil, aby kazdy, kto v Neho veri a kto Ho nasleduje, nezahynul, aby zil naveky s Nim. To chce od nas Boh, nas Stvoritel, Ktory nas stvoril a bez Ktoreho nepovstalo nic z toho, co povstalo.

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2013 :  19:03:42  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Poutník, možno je to pravdivá kniha lebo ukazuje cestu očisťovania, lenže nikto nemá skúsenosti aby sa v niečom takom vedel orientovať. Spýtal si sa svojho spovedníka? Myslím že aj pre kňazov toto predstavuje problém a odporučia ti príliš sa takými vecami nezapodievať.
Medzi svätým a svetským je rozdiel ako medzi teplom a chladom. Temná noc účinkuje možno tak, že srdce sa pôsobením Ducha začne ohrievať a osvecovať, uzavretý živočíšny človek sa mení na duchovného človeka, uvedomujúc si čo chce Boh, že totiž zmyslom života je láska k Bohu a blížnemu. Na takúto náročnú cestu sú možno lepšie podmienky v reholi, kde sa človek môže dobre modliť a odpútať od sveta. Lebo aj zanietený kresťan keď zostane opustený so svojimi starosťami, hrozí mu sklamanie a vychladnutie.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2013 :  09:40:54  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Pozri poutník, v knihách je teória a v živote prax...
http://www.youtube.com/watch?v=NNJFG8AEZdE

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2013 :  20:33:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Temna noc je jeden zo stavov na ceste duchovneho zivota.

Poprosim ludi, ktori o tom nic nevedia, aby sa prestali vyjadrovat, google ani youtube Vam tu velmi nepomoze.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2013 :  21:52:27  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
A co Biblia?
citácia:
Kniha žalmov - kapitola 22
1 Zbormajstrovi. Na nápev "Laň na svitaní". Dávidov žalm.
2 Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil? Slová môjho náreku sú ďaleko od toho, kto by ma zachránil.
3 Bože môj, volám vo dne, a nečuješ; volám v noci, a nenachádzam pokoja.
4 A predsa ty si svätý, ty tróniš na chválach Izraela.
5 V teba dúfali naši otcovia; dúfali a vyslobodil si ich.
6 Ku tebe volali a boli spasení, v teba dúfali a zahanbení neboli.
7 No ja som červ, a nie človek, ľuďom som na posmech a davu na opovrhnutie.
8 Vysmievajú sa mi všetci, čo ma vidia, vykrúcajú ústa a potriasajú hlavou.
9 "Úfal v Pána, nech ho vyslobodí, nech ho zachráni, ako ho má rád."
10 Veď ty si ma vyviedol z lona a na prsiach matky si mi dal spočinúť
11 Od samého zrodu som odkázaný na teba. Ty si môj Boh, odkedy ma mať povila.
12 Nevzďaľuj sa odo mňa, lebo sa blíži ku mne nešťastie a nieto, kto by mi pomohol.
13 Obkľučuje ma stádo juncov, obstupujú ma býky z Bášanu.
14 Otvárajú na mňa svoje papule ako lev, čo plieni a reve.
15 Rozlievam sa sťa voda a uvoľňujú sa vo mne všetky kĺby. Srdce mi mäkne ako vosk a topí sa mi v útrobách.
16 Podnebie mi vysychá ako črepiny a jazyk sa mi lepí k hrtanu. Do prachu smrti ma odvádzaš.
17 Obkľučuje ma svorka psov, obstupuje ma tlupa zlosynov. Prebodli mi ruky a nohy,
18 môžem si spočítať všetky svoje kosti. Lež oni si ma premeriavajú a skúmajú;
19 delia si moje šaty a o môj odev hádžu lós.
20 Ale ty, Pane, nevzďaľuj sa odo mňa, ty, moja sila, ponáhľaj sa mi na pomoc.
21 Chráň mi dušu pred kopijou a môj život pred pazúrmi psov.
22 Vysloboď ma z tlamy levovej, mňa úbohého chráň pred rohmi byvolov.
23 Tvoje meno chcem zvestovať svojim bratom a uprostred zhromaždenia chcem ťa velebiť.
24 Chváľte Pána, vy, ktorí sa ho bojíte, oslavujte ho, všetci Jakubovi potomci. Nech majú pred ním bázeň všetky pokolenia Izraelove,
25 veď on nepohŕda, ani neopovrhuje nešťastným chudákom; ani svoju tvár neodvracia od neho, lež vyslyší ho, keď volá k nemu.
26 Tebe patrí moja chvála vo veľkom zhromaždení a svoje sľuby splním pred tvárou tých, čo sa boja Pána.
27 Chudobní sa najedia a budú nasýtení a Pána budú chváliť tí, čo ho hľadajú: "Naveky nech žijú ich srdcia!"
28 Pána budú spomínať a k nemu sa obrátia všetky zemské končiny, jemu sa budú klaňať všetky rodiny národov.
29 Veď Pánovo je kráľovstvo, on panuje nad národmi.
30 Jemu jedinému sa budú klaňať všetci, čo spia pod zemou; pred jeho tvárou padnú na zem všetci, čo zostupujú do prachu. Aj moja duša bude preňho žiť

a este Kniha Job:
citácia:

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

teta

Stav: offline

 Odoslaný - 03 november 2013 :  10:52:21  Zobraziť profil  Pridať teta do zoznamu priateľov
"Pri ľuďoch uzobraných k tomu obyčajne príde v kratšej dobe od kedy začnú horlivý duchovný život ako pri ostatných, pretože sú viac chránení od príležitostí cúvnutia a slobodnejší rýchlejšie napraviť svoje túžby po svetských veciach, čo sa práve vyžaduje, ak sa má začať vstupovať do tejto šťastnej trpnej noci zmyslov. Spravidla však neuplynie (u nikoho) veľa času od tej doby, čo začne (horlivý duchovný život) a začne vstupovať do tejto noci zmyslov a veľká väčšina z nich do nej vstúpi, pretože je u nich všeobecne vidieť, ako upadajú do týchto vyprahnutostí."
Ján od Kríža Temná noc, kniha 1, 8. hlava, 4. bod

Takže máme šancu, ak sme horliví.

Duša sa oslobodzuje od nižších prostriedkov poznávania Boha (zmysly), keďže jedine čistý duch oslobodený od všetkého a vo viere sa zjednocuje s Bohom.

Podľa mňa sa oslobodzuje sa od svojich "apetitos", chutí a náruživostí, ktoré nie sú plne zamerané na Boha, a to mocou Božou, a zvlášť od tých nedokonalosti, ktoré sú hlboko zakorenené. Pripravuje sa na nový spôsob komunikácie s Bohom, čoraz vyprázdnenejší od vonkajších a vnútorných zmyslov.
Všetko sa nasmerúva na Boha a plnenie jeho vôle, teda zjednotenie.
Človek môže sám prispieť, ale sám človek nie je sa schopný od svojich zlozvykov a nedokonalostí oslobodiť. V noci koná očistenie Boh sám, dušu robí dokonalejšiou, schopnejšou zjednotenia.
Môže sa to prejavovať suchopárnosťou, prázdnotou, temnotou, ale treba to odlíšiť, či to nie je dôsledok hriechu, alebo zanedbania služby Bohu.
Noc nie je určená ľuďom vlažným a ľahostajným.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 60  ~  Člen od: 24 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 28 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 03 november 2013 :  11:18:12  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Podme sa na chvilu ponorit do vody a zistime, ako velmi nam zacne chybat nieco, co bolo doteraz samozrejmostou a ako velmi po tom niecom, co doteraz bolo samozrejmostou, tuzime, a nie ze len tuzime, ale tuzime po tom cim dalej, tym viac, a tym niecim je kyslik.
Az ked si clovek uvedomi, ze toto vsetko, co ma, nie je samozrejmostou, az potom zacne Bohu dakovat za vsetko, dokonca este aj za vsetky tie spravodlivosti, ktore ho postihli, lebo mohlo to byt tvrdsie.

Ludia, ktori su v pekle, necitia Boziu pritomnost, lebo tam, kde nie je laska medzi druhymi pritomna, tak tam ani Pan Boh nie je pritomny, aj ked On je vsade.

Ludia, ktori prestavaju citit Boha vedla seba sameho, tak je to sposobene tym, ze Boh premiestnil svoju poziciu z vedla nich do nich samotnych a Boh v takychto ludoch kona svoje dielo, prikladom je napr. Matka Tereza. V dokumente o nej v TV som pocul, ako knaz, ktory sa s nou rozpraval, hovoril o tom, ze ked sa mu pozrela do oci, tak to bolo uplne ine ako obycajne pozretie - akokeby sa mu divala do vnutra jeho duse, normalne sa toho az bal a taky strach citil alebo nieco takeho, ze sa do hlbky jeho sameho pozerala.
Ak si niekto vsima vonkajsok, tak si vsima vonkajsok. Ak si niekto vsima vnutro - vnutorne potreby druhych, tak si ich vsima a pozera sa do vnutra tych ludi a nie na ich vonkajsok.
Ved nie nadarmo sa hovori, ze oci su oknom do duse. Zial, vsetky tie dobre citaty sa v dnesnej dobe beru ako akesi frazy, kdezto vsetky tie zle citaty sa beru velmi osobne, ak su niekomu povedane a ludia to neberu ako frazy ani omylom, preco potom ked verime ucinku zlych "fraz", preco neverime ucinku dobrych "fraz"? Napriklad take na zdravie, alebo vsetko najlepsie, alebo oci su oknom do duse a podobne. 1 knaz exorcista povedal, ze ak prajeme niekomu vsetko najlepsie, tak sa odvolavame na moc Boziu, na Neho, lebo vsetko dobre je od Neho-od Boha.
Jemu patri vsetko na nebi i na zemi. On nekonecne vsetko presahuje, od Neho su vsetky dobra.
Ta nepritomnost Boha vedla seba sa da vysvetlit pribehom Stopy v piesku, ktory je vyssie a je to aj naozaj tak, lebo ti, v ktorych je pritomny samotny Boh a Ktory kona v takychto ludoch svoje skutky, tak ti ludia to Bohu dovolili a ak niekto kona dobre skutky, tak kona skutky Boha. Lebo to su Bozie skutky v nas a nie nase a my sa len mozeme rozhodnut, ci budeme zit s Bohom, vo spolocenstve s Nim, lebo On je rodina, On nam daroval slobodnu volu a je len na nas, ci sa rozhodneme zit s Bohom v spolocenstve.

Ak niekto kona dobre skutky druhym, tak z takych ludi vyzaruje vsade dookola laska a kazdy okolo tej osoby ju citi. Urcite kazdy 1 z nas to zazil - ta laska z tej osoby priam vyzarovala. Alebo ak sme boli svedkami situacii, ked druhi preukazovali druhym lasku - ta laska isla z nich az do okolia.
A zase urcite sme sa stretli aj s takou situaciou, ked od niekoho isla len sama zloba a nenavist, az to z neho vyzarovalo do okolia a ta nenavist a zloba a nasilie tam bolo vsade pritomne okolo tych ludi a kazdy z tych ludi to citil.
Neviem ako vy, ale ja som zazil obidva situacie a na zaklade toho, co je napisane v Biblii a co som odpozoroval a zistil som nie ze dospel k zaveru, ale som zistil, ze Boh je Laska a tam, kde nie je laska medzi druhymi pritomna, tak tam ani Boh nie je pritomny, aj ked On je vsade a zaroven ze:
citácia:
Evanjelium podľa Matúša - kapitola 18
19 A zasa vám hovorím: Ak budú dvaja z vás na zemi jednomyseľne prosiť o čokoľvek, dostanú to od môjho Otca, ktorý je na nebesiach.
20 Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi."

lebo to nie su nase skutky, to su Bozie skutky v nas a my sme Mu ich len dovolili konat v nas samotnych a ta laska nejde z nas, ale ide z Boha, ktory je v nas pritomny.
My sme len chodiace nadoby, ktore vylievaju do okolia to, co prijali a je len na nas, ci budeme naberat zo ziveho pramena Zivota - Jezis Kristus je pramen Zivota, On chce, aby sme si od Neho nacierali do svojich nadob a aby sme to davali aj inym, a vzdy, ked sme namahani a sme pretazeni:
citácia:
Matúš 11, 28–30

Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.

Ti, ktori su v pekle, necitia Boziu pritomnost a kym zili tu na zemi, mysleli si, ze to vsetko je samozrejmost. Ale samozrejmost to nie je ani omylom, lebo Bozie milosti nie su samozrejmosti ani omylom. Jedine na Nom zalezi, ci sa zmiluje alebo nie, a On kona na zaklade toho, co vidi - na zaklade nasho spravania a na zaklade nasich prosieb, lebo kazda 1 akcia ma svoju reakciu.
Bozia milost je uzasna. Precitajte si knihu proroka Jeremiasa a Izaiasa.
V Biblii je 1 dokaz za druhym, ktore hovoria, aky je Boh dobry a milosrdny. Ale uvidiet to moze len ten, kto si precita celu Bibliu, lebo pokial si bude vytrhavat veci z kontextu, tak to neuvidi - take veci treba chciet uvidiet a az potom ich uvidime, aky dobry je Boh, ved aj 1 zalm hovori:
citácia:
Skúste a presvedčte sa, aký dobrý je Pán. (Ž 34)

ja som sa uz o tom presvedcil a kazdym 1 dnom sa o tom neustale presviedcam, Bozia dobrota nema hranic. Jeho zakon je dokonaly a je nad vsetky zakony, On miluje pravdu a spravodlivost a zije v pravde a spravodlivosti, On je milosrdny a spravodlivy zaroven a je zo svojej podstaty Laska - lebo ked by to nebola Jeho podstata, nebol by taky, aky je. †
On nenavidi nespravodlivost a preto sa v starom zakone pise vsetko to, co sa pise, lebo na svete bola vsade sama nepravost a nespravodlivost, preto Boh urobil, co urobil a to tu este stale na tomto svete je a preto sa deje to, co sa deje, lebo Boh nenavidi nepravost, nespravodlivost, hriech.
Boh ma s nami velmi velku trpezlivost, ale Jeho trpezlivost nie je nekonecna, aby to bolo spravodlive. A aj napriek tomu sa najdu ludia, ktori hovoria Bohu aky je, vycitaju Mu aky je.
Niekde v starom zakone je napisane, ako Boh vidi vsetky tie nepravosti a hovori, ze vidi tolke hriechy ludi, a vsetky tie spravodlivosti na nich by nemal vykonat na nich, ked su taki, aki su?
Ved ked by Boh nezasiahol, porusil by svoj zakon, isiel by proti samotnej pravde a spravodlivosti, isiel by proti sebe, lebo On je Pravda a Spravodlivost a my Mu to este vycitame? Ja som s tym uz prestal, ked som si to uvedomil, tak by bolo dobre, ked by ste si to uvedomili aj vy ostatni.
citácia:
Kniha žalmov - kapitola 50
8 Neobviňujem ťa pre tvoje obety, veď tvoje žertvy stále sú predo mnou.
9 Viac z tvojho domu býčky neprijmem ani capov z tvojich čried.
16 No hriešnikovi Boh hovorí: "Prečo odriekaš moje príkazy a moju zmluvu v ústach omieľaš?
17 Veď ty nenávidíš poriadok a moje slovo odmietaš.
21 Toto páchaš, a ja by som mal mlčať? Myslíš si, že ja som ako ty: teraz ťa obviňujem a hovorím ti to do očí.
23 Kto prináša obetu chvály, ten ma ctí; a kto kráča bez úhony, tomu ukážem Božiu spásu."

...toto pachas, a ja by som mal mlcat?...
toto hovori Boh skoro v kazdej jednej knihe v Biblii.
Na dalsom mieste hovori ze ked vidi vsetky tie nepravosti a pyta sa Boh, ze a toto by som na vas nemal dopustit? Tie Jeho spravodlivosti.
Mali by sme byt vobec radi za to, ze zijeme. Ja som rad za to, ze zijem a viac sa uz nic Boha nepytam, odkedy som zistil vsetko to, co som zistil, uz si na to davam velmi velky pozor. Naozaj som rad za to, ze vobec zijem, do nicoho sa nechcem starat ani omylom.
Ved napokon, kto je tu sudca? Sudca je len Boh. Jezis hovori, aby sme nesudili, aby sme neboli sudeni, no ja si myslim, ze netreba sudit preto, aby sme neboli sudeni, netreba sudit hlavne preto, ze sudca je len Boh a ze nikto z nas nie je hoden sudit, ze vsetky sudy patria Bohu a ze len On je alfa a omega a nikto z nas. Takze ja sa nedrzim hesla nesudte, aby ste neboli sudeni. Ja nesudim preto, lebo len Boh je sudca a len Jemu prinalezia vsetky sudy, len On je alfa a omega a nedovolim si uz viac nic sudit, lebo sudca je len Boh a nie my. Len Jemu patri vsetko na nebi i na zemi a len On ma pravo sudit, nikto iny, lebo bez Neho nepovstalo nic z toho, co povstalo a dal vsetkemu slobodnu volu, aby sme sa slobodne rozhodli zit v spolocenstve s Nim a za vsetky nase skutky budeme pravdivo a spravodlivo sudeni Bohom, lebo Bozie sudy su pravdive a spravodlive.
citácia:
1 Zbormajstrovi. Dávidov žalm. 2 Nebesia rozprávajú o sláve Boha a obloha hlása dielo jeho rúk. 3 Deň dňu o tom podáva správu a noc noci to dáva na známosť. 4 Nie sú to slová, nie je to reč, ktorá by sa nedala počuť. 5 Po celej zemi rozlieha sa ich hlas a ich slová až po končiny sveta. 6 Tam hore vybudoval stan pre slnko a ono z neho vychádza sťa ženích zo svojej komnaty a raduje sa ako bežec pred veľkými pretekmi. 7 Na jednom kraji neba sa vynára a uberá sa k druhému; pred jeho žiarou sa nič ukryť nemôže. 8 Zákon Pánov je dokonalý, osviežuje dušu. Svedectvo Pánovo je hodnoverné, dáva múdrosť maličkým. 9 Rozhodnutia Pánove sú správne, potešujú srdce. Prikázania Pánove sú jasné, osvecujú oči. 10 Bázeň pred Pánom je úprimná, trvá naveky. Výroky Pánove sú pravdivé a všetky spravodlivé. 11 Vzácnejšie sú než zlato, než veľký drahokam, sladšie sú než med, než medové kvapky z plástu. 12 Tvoj služobník sa v nich vzdeláva; veď kto ich zachováva, dostane hojnú odmenu. 13 Kto však vie o všetkých svojich poblúdeniach? Očisť ma od chýb, ktoré si neuvedomujem, 14 a svojho služobníka zachráň od pýchy, aby ma neovládala. Tak budem bez škvrny a čistý od veľkého hriechu. 15 Nech sa ti páčia slová mojich úst i rozjímanie môjho srdca pred tvojou tvárou. Pane, ty si moja pomoc a môj vykupiteľ.

Ž 19, 1-15

Na zaver si prosim precitajte uryvok z knihy proroka Jeremiasa:
citácia:
Jer18

XVIII. Podobenstvo o hrnčiarovi. - 1 Slovo, ktoré Pán prehovoril k Jeremiášovi: 2 Vstaň a choď do hrnčiarovho domu, tam ti oznámim svoj rozkaz. 3 Zostúpil som teda do hrnčiarovho domu. Ten práve pracoval na hrnčiarskom kruhu. 4 Ak sa skazila nádoba, ktorú práve formoval, ako to býva s hlinou v hrnčiarových rukách, urobil z nej zas inú nádobu, akú uznal za dobré urobiť.
5 A Pán prehovoril ku mne takto: 6 „Či ja nemôžem, dom Izraela, naložiť s vami tak ako hrnčiar? - hovorí Pán. Áno, ako je hlina v hrnčiarových rukách, tak ste vy v mojich rukách, dom Izraela. 7 Zrazu ohlasujem niektorému národu a niektorému kráľovstvu, že ho vykynožím, zničím a vyhubím. 8 Ak sa však ten národ odvráti od zla, ktoré som mu vytýkal, oľutujem nešťastie, ktoré som zamýšľal naň dopustiť. 9 Inokedy zasa ohlásim niektorému národu a kráľovstvu, že ho zbudujem a vysadím. 10 Ale ak bude robiť, čo je v mojich očiach zlé, že nebude počúvať na môj hlas, oľutujem dobro, ktoré som mu mienil urobiť.
11 Teraz však povedz mužom Júdska a obyvateľom Jeruzalema toto: Toto hovorí Pán: Hľa, ja chystám na vás nešťastie a pripravujem plán proti vám. Obráťte sa každý zo svojej zlej cesty a napravte svoje cesty a svoje skutky!“ 12 Ale odpovedali: „Ani myslieť! Áno, my si pôjdeme za svojimi plánmi a budeme konať každý podľa zatvrdnutosti svojho zlého srdca.“

Odpad je nepochopiteľný
13 Nuž toto hovorí Pán:
„Spytujteže sa národov,
kto počul čosi podobné?
Čosi hrozného spáchala
panna Izraelova.
14 Či sa zo skaly stratí prsť,
z Libanonu sneh?
Či vyschnú z pohorí vody,
chladné, žblnkotajúce?
15 Veru, môj ľud na mňa zabudol,
okiadzali ničomnosť
a potkýnali sa po cestách,
po dávnych stopách,
chodili po chodníkoch,
cestách nevysypaných,
16 aby obrátili zem na púšť,
na výsmech večný;
kto len tadiaľ prejde,
zhrozí sa a pokrúti hlavou.
17 Ako východný vietor
rozprášim ich pred nepriateľom,
ukážem im chrbát, a nie tvár,
v deň ich nešťastia.“
http://www.ssv.sk/BIBLIA/page.php?id=28

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 16 november 2013 :  18:28:19  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
citácia:
Temna noc je jeden zo stavov na ceste duchovneho zivota.

Poprosim ludi, ktori o tom nic nevedia, aby sa prestali vyjadrovat, google ani youtube Vam tu velmi nepomoze.

Pôvodne zaslal Mato - 01 november 2013 :  20:33:23



Mate môžeš to bližšie rozpísať, chcem si to porovnať s tým ako si to vysvetľujem ja - vďaka.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 30 január 2014 :  04:08:37  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Niečo z knihy Keď vyschne studňa
http://modlitbasrdca.blogspot.sk/2008/10/thomas-green-ke-vyschne-studa.html

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: celibat Téma Next Topic: Prva papezska exhortacia Evangelii Gaudium  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06