Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 celibat
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Umrtvování Téma Next Topic: Temná noc smyslů  

misionarka

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2009 :  22:02:58  Zobraziť profil  Pridať misionarka do zoznamu priateľov
ahojte,
citala so v katolickych novinach meditacia o celibate, a bolo tam napisane, ze dovod na zrieknutie sa manzelstva nemoze byt negativny: napr. útek pred zodpovednostou, utek zo sveta pred vlastnými problemami, ani odpor k manzelstvu
..co tym mysleli ze utek zo sveta.. co sa mysli tym utekom...kedy je clovek zrelý pre celibat... ak sa vobec k tomu da dozriet?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 5  ~  Člen od: 21 máj 2009  ~  Posledná návšteva: 01 september 2009 Upozorniť moderátora 

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2009 :  22:26:20  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
ahoj niesom isce veriaci ale o tom uteku ti myslim mozme povedat ked ma clovek pocit ze zlozity sled udalosti ktory obmiva tvoje denne bytie neviem kontrolovat a ze sa v nom stracas v spleti vstahov a vnutorneho nepokoja zacnes mat pocit ze pred tym ces utiec a to je ten utek niekto za mury klastora iny do armady prace v zahranici a pod...

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

anettka

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2009 :  22:33:40  Zobraziť profil  Pridať anettka do zoznamu priateľov
Útek zo sveta = spoločnosti obyčajných ľudí, ktorý nie sú kňazmi. Zo sveta, kde som mala nejaký problém, prípadne hriech, ktorý som nevedela vyriešiť.
Najprv treba vyriešť problémy " v tomto svete " aby som mohla isť do " sveta kňazov" ktorý musia dodržiavať celibát.
Kedy je človek zrelý na celibát ti asi nepoviem lebo takúto skúsenosť nemám. No myslím si že vtedy, keď viem, že to nikdy v živote neolutujem. Keď sa chcem venovať viac modlitbe, pomoci ľuďom a tak pod. Musí to byť veľmi ťažke rozhodnutie a isto by som hľadala odpovede u Boha. Modlitbou a pod. Muselo by ma to poslanie naplňať a baviť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 22  ~  Člen od: 19 apríl 2009  ~  Posledná návšteva: 23 jún 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 22 máj 2009 :  12:26:55  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
- urcite suhlasim tiez s tym, ze rozhodnutie zit v celibate musi byt zodpovednym rozhodnutim...

- podla mna 99 % tych co sa preto rozhodli to precenili ...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 22 máj 2009 :  18:17:33  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
tí, ktorí sa pre takýto život rozhodnú, tak prechádzajú niekoľkoročným prípravným obdobím a ak sa ukáže, že to nebude ono, tak sa im odporúča nevstupovať do kláštora, alebo nestať sa kňazom, čo v dnešnej dobe ešte neznamená, že nemôže študovať teológiu.
Ak neskôr niečo precenili, skôr je to uvedomenie si, že raz rozhodnutý pre celibát, neznamená, že sa v nasledujúcich rokoch nebude musieť odznova preň rozhodovať, pokušenia sú rôznorodé... mimochodom pre takéto rozhodovanie sa pre manželstvo s jedným človekom, sa treba tiež neustále opätovne prepracovávať, keď sa objavia krízy a tie sa na betón objavia...
Takže, nech sa človek pre čokoľvek raz rozhodne, časom bude musieť čeliť kríze tohoto rozhodnotia a tá má svoj význam pre dané rozhodnutie - oživuje ho, dáva mu nový náboj a...niekedy ho aj mení, až ukončí...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 máj 2009 :  19:59:54  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
suhlasim s anettkou

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 22 máj 2009 :  20:16:10  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
rozhodnúť sa zosobášiť s niekym na celý život - z pohľadu kresťanov, koho až tak na začiatku človek nepozná, je v podstate viac zaľúbený, ako ľúbiaci a iste nevie, čo ho čaká, je rovnako náročným, ako sa rozhodnúť pre celibát. A ako som už spomenula vyššie, rovnako sa kríza/-y objavuje/-jú v oboch "stavoch"...aj manželia sa potrebujú modliť. Jeden i druhý zväzok má svoje špecifiká a potrebuje si modlitbou vyprosovať Božiu pomoc a najmenej je dobré ich porovnávať, ktoré z nich je ťažšie a prečo je jedno, či druhé horšie znášateľné...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2009 :  08:44:43  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Pozvanie pre celibát je hlasom Ducha Svätého, ktorý daného človeka volá k tomuto spôsobu života.
Záleží od pozvaného či na túto ponuku odpovie: Áno alebo Nie.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionarka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2009 :  14:33:11  Zobraziť profil  Pridať misionarka do zoznamu priateľov
no hej, hlas Ducha svätého, ale ako ho može človek poznať.. ten hlas..
a vobec celé svoje povolanie, že ktorá cesta je pre neho tá spravna.. veď to je dlhoročná trpezlivosť..a snažite sa a snažite a aj tak nevidite vysledky.. alebo to pride ako z jasneho neba.. ako u Sv. Pavla.. ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 5  ~  Člen od: 21 máj 2009  ~  Posledná návšteva: 01 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2009 :  14:55:38  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
asi tak, ako to (s/roz/poznanie) príde na dvoch zaľúbených, ktorí sa rozhodnú uzavrieť manželstvo. Je to jednoducho indivindi. A, ak teda ide o povolanie duchovného, či rehoľníka, oni tam majú svoje formačné centrum, ktoré sa pokúša uchádzačom pomôcť odhaliť, či to ich smerovanie je dobre namierené... niekedy sa skôr ukáže problémom prijatie ich pomoci kandidátmi

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

martin0512

Stav: offline

 Odoslaný - 29 január 2014 :  19:56:50  Zobraziť profil  Pridať martin0512 do zoznamu priateľov
Chcem sa opýtať Váš názor na uvedené:

Kristologicky vyznam celibátu vychádza z časti 1 Kor 7,3-35. Link: http://www.kredo.sk/bforum/topic.asp?TOPIC_ID=963

V uvedenej časti však nie je zmienka o tom, že kňaz sa nemôže ženiť. Vždy je tam len muž, nie kňaz alebo laik, teda píše sa o mužovi:

1 Kor 7,1
O tom, čo ste písali: Dobre je, keď sa muž nedotýka ženy.

Áno je to dobré v očiach Pánovych, ale Pán chápe, že človek je tvor hriešny a tak dodáva:

1 Kor 7,2
Ale vzhľadom na nebezpečenstvo smilstva nech má každý svoju ženu a každá nech má svojho muža.

1 Kor 7,5
Neodopierajte si jeden druhému, iba ak na čas so vzájomným súhlasom, aby ste sa mohli venovať modlitbe, a opäť buďte spolu, aby vás satan nepokúšal pre vašu nezdržanlivosť.

1 Kor 7,6
No toto hovorím ako dovolenie, nie ako príkaz.

Celibát je teda možnosťou voľby, kňaz si môže zvoliť celibát, ale nemusí, Ježiš Kristus to vyslovene nevyžaduje. Prečo sa toto odporúčanie stáva príkazom?

Prečo Pavol nič nehovorí o celibáte a práve naopak, čítame:

1Tim 3,2
Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, triezvy, rozvážny, slušný, pohostinný, schopný učiť;

Je tam "biskup" a "muž jednej ženy", prečo, keď to bolo dobré za čias Pavla, je potrebné to prekonávať a meniť? Mnoho myšlienok v Biblii je nadčasových, platilo to vtedy a platí to aj dnes.

Kňaz má svoj vzor v Ježišovi Kristovi, ale všetci ľudia by mali mať v ňom vzor, nie len kňaz. Sa píše:

1 Kor 7,7
Chcel by som, aby boli všetci ľudia tak, ako som ja; lenže každý má svoj vlastný dar od Boha: jeden tak, druhý inak.

Ak vychádzame z toho, čo je písané v Biblii, tak kňaz si celibát môže zvoliť, tak ako si ho môže zvoliť hociktorý iný muž a tiež si môže zvoliť manželstvo ako hociktorý iný muž.

Ďakujem za Váš názor a odpovede. Dúfam, že som podnietil diskusiu a spolu budeme hľadať odpovede na dané otázky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 23 január 2014  ~  Posledná návšteva: 16 február 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 30 január 2014 :  16:24:30  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Martin, keď si to takto cirkevná vrchnosť zaviedla a Boh to schválil, tak to treba prijať ako správnu vec a ako skúšku... Čo už tu nadiskutujeme. Predpokladajme že schopnosť prijať celibát je zvláštnou milosťou udelenou skrze sviatosti a zaisťovanou dobrým duchovným životom Kristovho učeníka.
"13 Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje." [Flp.4/13]

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinP

Stav: offline

 Odoslaný - 30 január 2014 :  18:52:39  Zobraziť profil  Pridať MartinP do zoznamu priateľov
Martin, ja v tom co citujes a dalsich versoch vidim nieco podstatne dolezitejsie. Boh nam odhaluje, ze tu je stav cistoty a dosiahnutelnej slobody od telesnosti a ziadostivosti, ktory je vyssim duchovnym stavom.

Prave toto ma mat v sluziacich, ktori maju byt duchovne uz obcanmi neba s nohami este na zemi.

Pomerne velmi malo ludi si uvedomuje do akej vysky nas Pan Jezis pozyva a akym bremenom v nasledovani Jeho, je zdrzovat sa telesnymi vecami. Kiez by aspon ti co sluzia, najma vysvateni mohli chapat pravu slobodu, ktoru sme dostali a duchovnu vysku kam smerujeme.

Pozrite sa na Pana Jezisa, v Nom sa nam odhaluje Pravda.

My nepotrebujeme zenatych knazov aby nam akoze "zasvatene" radili v manzelskych problemoch a pod zdovodnenia...
Potrebujeme knazov, duchovnych a svatych a uz na zemi plnych nebeskej reality aby nas viedli do Pravdy, do reality ponad materilany svet. Sme detmi duchovnej bytosti, Boha, v nebi je nas domov, toto je prestupna stanica a je to riskantny pobyt.

Ak pozadujeme "slobodu" byt telesni este nic nevieme a skodime cirkvi aj sebe. Je dolezite uvedomit si, ze sme ako slepi a hluchu az kym nas nenaplni Duch Svaty. Nehovorim o nejakom absolvovai obradu bez realnej premeny ale o prebyvani Ducha Svateho v nas, o Bozej realite spojenej s nasim duchom. O preniknuti Bohom a nasom az ziarlivom strazeni svojho srdca len aby sme sa od Neho neoddelili.

Ziadne Boh popri mojej manzelke alebo detoch alebo popri mojich zaujmoch. Ale Boh vzdy na prvom mieste a na kazdom mieste jedine Boh a vsetko ostatne az za Nim a iba s Nim.

Dovolte Bohu byt Bohom a prekonavat nase predstavy o laske v prvom rade a v kazdom dalsom ohlade tiez. Nepotrebujeme knazov svetskych ale duchovnych a taki tu uz dnes takmer ani nie su.

Velmi si vazte ak mate takeho co toto chape a sluzi vam verne duchovnou pravdou ponad svetske a materialne veci najma ak sluzi v moci, ktora to neustale potvrdzuje. Mozeme byt spojeni s Duchom Svatym v nas a stale podriadeni Jemu v spolupraci s Nim pricom Pan je jedine On.

Odrieknut si telesne veci nie je ziadne odrieknutie ak si uvedomime, ze je to ako drzat si otvorene dvere pre Ducha Svateho a duchovnu realitu.

Telo pyta proti duchu a duch pyta proti telu.

Na toto nezabudajme. My sa nemame dohodnut co by sa nam pacilo ale objavit a prijat co nam je za drahu cenu ziskane a nasledne darovane v Jezisovi.
V Nom je nam dane vsetko nebeske a duchovne pozehnanie.
On je Vzkriesenie a Zivot.

Spomente si na verse:
Ef 2,3 : SKP Medzi nimi sme kedysi žili aj my všetci, keď sme podľa žiadostí svojho tela robili, čo chcelo telo a myseľ, a tak sme boli od prírody deťmi hnevu ako ostatní.

Rim 12,1 : SKP Bratia, pre Božie milosrdenstvo vás prosím, aby ste svoje telá prinášali ako živú, svätú, Bohu milú obetu, ako svoju duchovnú bohoslužbu.

Gal 5,16 : SKP Hovorím však: Žite duchovne a nebudete spĺňať žiadosti tela.
Gal 5,17 : SKP Lebo telo si žiada, čo je proti duchu, a duch, čo je proti telu. Navzájom si odporujú, aby ste nerobili to, čo chcete.

2Tim 2,22 : SKP Chráň sa mladíckych žiadostí a usiluj sa o spravodlivosť, vieru, lásku a pokoj s tými, čo z čistého srdca vzývajú Pána.

Tít 2,12 : SKP a vychováva nás, aby sme sa zriekli bezbožnosti a svetských žiadostí a žili v tomto veku triezvo, spravodlivo a nábožne,


Telo nas nemoze miast, ono je nam dane aby bol chramom Ducha Svateho, to je vyssi duchovny zivot v tomto svete.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 641  ~  Člen od: 15 január 2008  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 30 január 2014 :  18:59:29  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
My nepotrebujeme zenatych knazov aby nam akoze "zasvatene" radili v manzelskych problemoch a pod zdovodnenia...

Poznáte realitu rozvodovosti katolíckych manželstiev?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2014 :  02:04:10  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Ad: Celibát
Povolanie k zasvätenému životu je volanie Ducha Svätého. Zasvätený znamená vyčlenený pre Boha, oddelený. A ako spoznať, že ma Boh volá, nuž jedno z pravidiel je uvedené hneď v dopytujúcom sa príspevku - Božie volanie nie je negatívne, je to pozvanie v pozitívnom zmysle. Samozrejme, pravidiel, alebo poznávacích znakov je viac, a je na vedení kláštora, alebo seminára, aby tieto pravidlá predstavili svojim "novicom" a taktiež aby zhodnotili, že je to naozaj tak v tom ktorom prípade. Boh hovorí aj cez autoritu predstaveného (ďalší znak). Boh pozýva, nespochybňuje. Atď.

Ad: Celibát a Biblia
Nemôže byť pre nás normou sv. Pavol (v hentej časti - rozumej v tom citáte), keď sám Pán Ježiš hovorí o tom, čo je dobré "a iní sa takí urobili sami pre Božie kráľovstvo". Sv. Pavol na inom mieste hovorí, že chce, aby všetci boli tak ako on, ale nie je to možné. Ani Pán Ježiš nemal ženu a apoštoli opustili všetko.
Cirkev má právo v týchto veciach rozhodnú a rozhodla. Z duchovných i pastoračných dôvodov požaduje celibát. Kto má povolanie do zasväteného stavu má povolanie aj k celibátu v Rímskej Cirkvi. Grécka a možno aj iné to majú trochu inak, no všade v katolíckej Cirkvi platí, že biskupom môže byť len celibátnik.
Celibát je iný stupeň a od istého času sa Cirkev rozhodla ho požadovať. A keďže platí, čo zviažeš na zemi, bude zviazané aj v nebi, tak Boh s povolaním do zasväteného života dáva aj potrebné milosti k zachovaniu celibátu. Mimochodom, ako som už písal inde, celibát nie je najväčší problém kňazov.


Ad: Realita rozvodovosti.
Nuž, hľadajme pravé príčiny rozvodovosti.
1. Nezrelosť, nevyzretosť účastníkov zájazdu (napr. naivné predstavy o živote, absencia čností a dobrých návykov)
2. Zameranie na seba a svoje šťastie (narcizmus)
3. Egoizmus a neochota obetovať sa.
4. Vierolomnosť - neochota splniť dané slovo (zaľúbenci často hovoria - ja ťa nikdy neopustím, budem Ťa vždy milovať, aj život by som za Teba položil). Lenže keď príde na lámanie chleba, tak už sa nám akosi nechce "pokaziť si život s hroznou ženskou" (čiže položiť ho za za manželku) , obetovať svoje šťastie len preto, aby ona bola šťastná. (Platí aj naopak, samozrejme).
5. Zanedbanie duchovného života
6. Netrpezlivosť z chybami iných (hlavne manželky, manžela)
7. Privatizácia manželstva - som ženatý, lebo mi to umožňuje daňové bonusy, spoločenskú prestíž, uspokojovanie mojich potrieb a pod.
8. Rozdielne svetonázory.

V týchto všetkých veciach vie kňaz fundovane poradiť, aj bez toho, aby žil v manželstve. Ak niečo nefunguje v manželstve v sexuálne oblasti sú dve možnosti. Alebo to spadá pod vyššie uvedené body, hlavne bod 4, alebo treba navštíviť odborníka. O možnosti, že by to vôbec nefungovalo ani neuvažujem, lebo také niečo nie ja platne uzavreté manželstvo, však áno.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinP

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2014 :  09:42:10  Zobraziť profil  Pridať MartinP do zoznamu priateľov
Mx, dakujem, najma Panovo:

Mt 19,12 : SKP Lebo sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí.“

je presne a jasne slovo k tejto teme.

Oplati sa zopakovat, ze knaz tu nie je na to aby bol rodinnym poradcom.
On je vycleneny pre Boha, ma ludi viest vo veciach viery, v duchovnych veciach. Tam je potrebne byt celou dusou priputany k Jezisovi a oddeleny od sveta, preto aj to slovo o neschopnosti manzelstva.

Zasvatenie a vysvatenie, si nijak nezahmlievajme znamena vzdat sa veci sveta a zit iba Bohu. Zomriet pre svet, zomriet pre hriech a obliect si Krista, zit Nim, stat sa ako On plnostou Pravdy.




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 641  ~  Člen od: 15 január 2008  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Umrtvování Téma Next Topic: Temná noc smyslů  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06