Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 Napomocne citaty
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Čo mám robiť, keď... Téma Next Topic: Kniha Kristove podobenstva  

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2013 :  13:43:44  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Pomohol vam niekedy v zivote, popripade pomaha nejaky citat, popripade citaty a chceli by ste sa on/o ne podelit?
Ak ano, napiste ho/ich tu, aby tento, popripade tieto citaty pomohli rovnako ostatnym, ako pomohli/pomahaju aj vam.

Tu su citaty, ktore su uzitocne mne a ktore zvyknem davat druhym, ak maju o ne zaujem alebo ak to nejako pasuje do nasho rozhovoru:

citácia:
Najkratšia cesta k zvládnutiu veľa vecí je robiť len jednu vec v daný okamih. Anonym

To, čo žiak nevie, učiteľ zistí behom jednej minúty a to čo vie, ho nezaujíma. Neznámy autor

Spoločná práca v ľuďoch podnecuje taký elán, k akému sa v samote dopracuje len zriedka. Neznámy autor

a:
citácia:
Dobrý citát je ako hrozienko v koláči. Koláč sa však nedá upiecť len z hrozienok. Neznámy autor

Všechno dobré je od Hospodina. To, co nam dal Boh, su prostriedky, pomocou ktorych mame byt takito:
citácia:
Buďte svätí, lebo ja som svätý

lebo laska miluje a ak niekto niekoho miluje, tak sa tomu druhemu chce vo vsetkom pacit. Boh je zo svojej podstaty laska a chce, aby sme sa chceli pacit Jemu, lebo On je sväty.
Pan Jezis nepovedal najprv, aby sme sa od Neho ucili. On nam dal priklad a az potom to povedal:
citácia:
28 Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním.
29 Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu.
30 Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.

A este nieco o Jezisovi:
citácia:
Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník... Ja som vinič, vy ste
ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa
nemôžete nič urobiť" ( Jn 15, 1-5 ).

Nebeský Otec každú ratolesť, ktorá neprináša ovocie, odrezáva a
hodí na oheň ( Jn 15, 2; 6 ). Podobne kto nie je s Kristom spojený, je k ničomu a
hodí sa len "do ohňa" ( 6. verš ).

Len skrze neho budú v živote kraľovať tí, čo takto
dostávajú hojnosť milosti ( Rim 5, 17 ). V spojení s Kristom je človek
premenený v Božie dieťa a prináša sladké ovocie Svätého Ducha ( Gal 5, 22-
23 ).

Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči,
tak ani vy, ak neostanete vo mne" ( Jn 15, 4 ).

Vcera som docital knihu Kristove podobenstva:
citácia:

a ked som sa pozrel uplne dole na obsah, tak som sa utvrdil v tom, ze vsetko je to velmi prirodzene:
citácia:
O rozsievačovi
O kúkoli medzi pšenicou
O horčičnom zrnku a o kvase
O poklade v poli
O vzácnej perle
O rybárskej sieti
O zasiatom semene
O smietku a brvne
O svojhlavých deťoch
O stratenej a opäť nájdenej ovci
O nemilosrdnom sluhovi
O robotníkoch vo vinici
O dvoch synoch
O zlých vinohradníkoch
O svadbe kráľovho syna
O desiatich pannách
O talentoch
O sluhoch, čo čakajú na svojho pána
O dvoch dlžníkoch
O milosrdnom Samaritánovi
O neodbytnom priateľovi
O nerozumnom boháčovi
O neplodnom figovníku
O prvom a poslednom mieste
O veľkej večeri
O stratenej ovci a stratenej drachme
O márnotratnom synovi
O nepoctivom správcovi
O boháčovi a Lazárovi
O sudcovi a vdove
O farizejovi a mýtnikovi
O dobrom viniči

Najprv o rozsievacovi, potom postupne a prirodzene o dalsich veciach a na zaver podobenstvo o vinici. Boh vsetko co robi, robi prirodzene a vsetko, co je, je velmi prirodzene a niekedy si to ani neuvedomujeme, ale je to tak. Velmi napr. s tym suvisi citat, ze Bozie mlyny melu pomaly, ale isto - vsetko je to velmi prirodzene a kazda 1 akcia ma svoju reakciu. Najviac sa mi pacilo z tych podobenstiev toto:

myslim tym spojenie vsetkych zjaveni o Bohu. Taky je Boh - On je laska, On je zo svojej podstaty laska. Vsetko to je o jednom - o laske. Nadherne.
A na zaver Pan Jezis ukazal take zobrazenie, ze kto je kto - ze On je vinic, Jeho Otec je vinohradnik a ze my sme ratolesti a ze ak sa ratolesti oddelia od hlavneho kmena, tak sa s nimi stane toto:
citácia:
Istý záhradník si svojou usilovnosťou vypestoval ovocnú záhradu. Mal dosť
ovocia pre svoju rodinu, ba mohol ešte aj predať. Ktosi mu to ale závidel.
Jedného dňa prišiel do záhrady a našiel stromy poškodené a konáre polámané.
Susedia ho našli, ako plače. Vysvetľoval: "Len sa pozrite na tie konáre plné
kvetov. Teraz, keď sú od kmeňa odlomené, neprinesú ovocie a vyschnú."
"Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči,
tak ani vy, ak neostanete vo mne" ( Jn 15, 4 ).

To je velka vystraha pre nas vsetkych, co sa s nami stane, ak sa nebudeme drzat kmena - Jezisa Krista.

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora 

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2013 :  14:08:39  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
Jn 15,4 - citacia: "Ostaňte vo mne a ja vo vas. Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči, tak ani vy, ak neostanete vo vo mne."
Sinceretly, ked si uz vymyslite pribeh, resp. parafrazujete konkretny vers z Pisma, tak aspon neuvadzajte vers a nepiste ze "citacia". Alebo ste sa rozhodli doplnat jednotlive Evanjelia o svoj vyklad a vydavat ich ako autenticke, zapisane evanjellistom?

Pisete vobec dost chaoticky, ak to bola napr. pri uvedenom versi citacia z nejakeho ineho zdroja, tak ho uvedte a nespajajte nespojitelne.
ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2013 :  14:22:35  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Sinceretly, Vy sa musite strasne nudit...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2013 :  14:26:38  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Sinceretly,
nerozumiem, veď kopírovať sem všetky citáty ktoré ma ako katolíka oslovujú by bolo neúnosné.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2013 :  20:59:54  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Laska je ako matematika. Ak ju prestavas opakovat, prestavas jej rozumiet.

Opakovanie je matka mudrosti.

To, co vieme, si treba neustale opakovat, aby sme na to nezabudli, a to aj vtedy, ak by sme mali istotu, ze na to nezabudneme, lebo ten, komu skutocne zalezi na niecom, tak si to bude opakovat aj vtedy, aj ked by mal neviem aku istotu, ze to nezabudne - on proste potrebuje mat istotu.

Vzdy, ked som nieco povazoval za dolezite, robil som to, co som popisal vyssie. Neustale sa treba zamyslat nad jednotlivymi myslienkami, lebo naozaj - je to vsetko velmi prirodzene a ak nieco prestavame opakovat, prestavame tomu rozumiet a zabudame na to, ci sa nam to paci alebo nie, je to tak a treba si na to davat pozor.

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2013 :  22:40:56  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Sinceretly, priznám sa že citáty ľudských autorov sa mi nepozdávajú, aj keď sa zvyknú tváriť ako dogmy. A tie Božské nosíme stále v sebe, nie?

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 20 október 2013 :  11:49:59  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
K tymto citatom:
citácia:
Najkratšia cesta k zvládnutiu veľa vecí je robiť len jednu vec v daný okamih. Anonym

To, čo žiak nevie, učiteľ zistí behom jednej minúty a to čo vie, ho nezaujíma. Neznámy autor

Spoločná práca v ľuďoch podnecuje taký elán, k akému sa v samote dopracuje len zriedka. Neznámy autor

Dobrý citát je ako hrozienko v koláči. Koláč sa však nedá upiecť len z hrozienok. Neznámy autor

to su skusenosti ludi. To, co si prezili a na co prisli, tak to vyjadrili vo svojich myslienkach, ktore dali na papier a z ktorych vznikli citaty.
Samozrejme ze nie vsetky svetske citaty su pravdive, lebo clovek hodnoti len to, co videl, niekedy aj to, co nevidel a zalezi to aj od celku, ci ho videl cely alebo nie a na zaklade tychto veci sa da zistit, preco dany clovek zmyslal tak, ako zmyslal a co ho k tomu viedlo... Cim je dana vec viac odpozorovana, tym presnejsie sa da k danej veci vyjadrit. To, co som tu dal ja, tak to povazujem za to, ako to chodi v tomto svete, ze je to naozaj tak, ze:
citácia:
To, čo žiak nevie, učiteľ zistí behom jednej minúty a to čo vie, ho nezaujíma. Neznámy autor

a to neplati len v skole.
A este k tomuto:
citácia:
Spoločná práca v ľuďoch podnecuje taký elán, k akému sa v samote dopracuje len zriedka. Neznámy autor

to je dalsia skusenost daneho cloveka, z ktorej sa stal citat.

Ked ides niekde na vylet, tak si zoberies so sebou batoh, do ktoreho si das jedlo a pitie.
To jedlo a pitie mas na to, aby si sa najedol a napil a nie na to, aby si to len nosil v tom batohu, vsak je to tak?

Podobne to je aj s Bozimi vecami - mame ich, ale mali by sme ich aj pouzivat, nielen nosit...

Boh nam to vsetko dal z lasky k nam, aby sme to pouzivali na Jeho ucely.

A k tomu tvojmu citatu:
citácia:
"Pokora, pokora, pokora!"

je to sice pekne, ale bez Bozej pomoci s tymto dalej nezajdes. Ja som sa uz popalil, a nie raz...

Teraz si uz davam pozor a snazim sa robit to, co sa Bohu paci a zistujem to na zaklade reakcii, lebo kazda 1 akcia ma svoju reakciu a vsetko to, co nam zosiela Boh, su pre nas signaly, ze toto robime dobre a tamto nie... a ze v tom a v tom by sme mali zmyslat inym smerom a tak...
Proste si nikdy nic nenamyslat, lebo v porovnani s nekonecnym Bohom sme nic, aj to je uz vela, my sme este väcsie nic ako to nic.

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Čo mám robiť, keď... Téma Next Topic: Kniha Kristove podobenstva  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06