Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Tradicionizmus... ale ktorý?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Pentekostálne slovenské katolíčky - virálne video Téma Next Topic: KC versus
Strana: z 10

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  10:28:20  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Cirkev je mozno v krize preto, lebo my sami sme v krize .Cirkev je taka aki sme my sami . Nase hriechy sposobili krizu v Cirkvi a my sami sme na vine za vsetko, co sa nam pravom nepaci a co kritizujeme .
A mozno je jednoducha cesta ako dostat Cirkev z krizy .Zmenit samych seba.
Hovorit o druhych,co treba zmenit je pohodlne ,ale zacat u seba to je zlozite a tazke
Uz sa tu roky diskutuje o krize v Cirkvi ,ale ako malo sa popisalo o tom, ze sme tu krizu sposobili katolici svojou nevernostou Bohu a tym, ze chcu mat Cirkev podla svojich predtsav a nie taku ,aku ju chce mat Spasitel

Pôvodne zaslal amerika1 - 27 september 2012 :  23:26:36


Tak pod toto sa bez výhrad podpíšem, už dlhšiu dobu to tak vnímam aj ja sám. Jediné, čo môžem spraviť je makať na sebe, aby som bol dobrým a verným synom Cirkvi. Takže áno, snažím sa na sebe makať a nekritizovať Cirkev. Vidím bolesti a nebojím sa vidieť a prípadne povedať pravdu, ale nadovšetko milujem matku Cirkev. Kritizovať nie je zlé, ak je to konštruktívna kritika vyslovená s láskou.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  10:35:42  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Pokial kvoli necinnosti dosla kriza, a s krizou aj jej zle ovocie, tak poslusnostou krizovemu sadu sa vlastne toto zle ovocie sucasne aj konzumuje. A ste v keli.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  11:00:25  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Kríza začala v 18. storočí, myslím, že sme potom v keli všetci. A ja osobne si myslím, že kríza prišla skôr preto, lebo sa niekto činil až veľmi. A keď už sme pri ovocí, aj na dobrom strome môže byť zlé, napríklad hnilé ovocie, ale to neznamená, že strom je zlý. Múdry človek vie rozlíšiť hnilé od zdravého, nazbiera si a postará sa o strom. Hlupák vytne strom alebo na neho zanevrie.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  11:02:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
A vy konzumujete ovocie , o ktorom boh povedal
Nejedzte z neho, ani sa ho nedotýkajte, aby ste nezomreli!"

Aj ked to ovocie je na pohlad chutne, na pohľad krásne a na poznanie vábive
A ste v keli tiez
O kukoli a psenici ste samozrejme nikdy nepoculi Ani o tom , co povedal Pan horlivcom , ktori chceli kukol vytrhat
Vy nepocuvate Boha a trhate kukol a vo vasej horlivosti s kukolom trhate aj psenicu a tak je to horsie ako keby ste ten kukol nechali rast az do zatvy
Problem nie je v tom , ze by sme nevideli , ze na poli je okrem psenice aj kukol . Problem je v tom , ze vy tvrdite , ze kvoli tomu kukolu treba pole zapalit , aby kukol zhorel
Ale Boh povedal , ze netreba to pole zapalit , a ani netreba kukol trhat a ze treba vyckat do zatvy
Ale vy Boha nepocuvate .

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  11:09:01  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Giggi sadli ste na lep fórovému šašovi:)))) a tá pluska by ma zaujímalo za čo presne v tom texte je.

Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  09:48:42



Tak sa teda nesasa spytame priamo
Uznavate Benedikta XVI . za pravoplatneho papeza? Ano-nie
Uznavate jeho najvysiu sudcovsku moc v Cirkvi vo veciach viery a mravov Ano - nie
Primate bez vyhrady jeho sudcovske vyroky ? Ano - nie
Verite , ze papez ma ochranu Ducha Svateho proti omylom podla ucenia 1VK? Ano - nie
Ak ma papez ochranu Ducha Svateho , moze byt heretik ? Ano - nie
Ak je papez heretik ako tvrdi mino , moze byt papezom ? Ano - nie
Ak ma papez ochranu Ducha Svateho, moze zo stolca predniest hereticky vyrok? Ano -nie


Podciarnute a spocitane Cerveny nos a klaunovsku capicu ma mino a ked nema argumenty tak uraza
Hodili ste mi rukavicu a ja ju prijmam
Vyzyvam vas na suboj ako muz muza
Uvidime , ci je mino chlapom, alebo zozenstelym zbabelcom , ktory len uraza

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  12:21:31  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Giggi sadli ste na lep fórovému šašovi:)))) a tá pluska by ma zaujímalo za čo presne v tom texte je.

Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  09:48:42



Tak sa teda nesasa spytame priamo
Uznavate Benedikta XVI . za pravoplatneho papeza? Ano-nie
Uznavate jeho najvysiu sudcovsku moc v Cirkvi vo veciach viery a mravov Ano - nie
Primate bez vyhrady jeho sudcovske vyroky ? Ano - nie
Verite , ze papez ma ochranu Ducha Svateho proti omylom podla ucenia 1VK? Ano - nie
Ak ma papez ochranu Ducha Svateho , moze byt heretik ? Ano - nie
Ak je papez heretik ako tvrdi mino , moze byt papezom ? Ano - nie
Ak ma papez ochranu Ducha Svateho, moze zo stolca predniest hereticky vyrok? Ano -nie


Podciarnute a spocitane Cerveny nos a klaunovsku capicu ma mino a ked nema argumenty tak uraza
Hodili ste mi rukavicu a ja ju prijmam
Vyzyvam vas na suboj ako muz muza
Uvidime , ci je mino chlapom, alebo zozenstelym zbabelcom , ktory len uraza

Pôvodne zaslal amerika1 - 28 september 2012 :  11:09:01



mať vaše starosti a onassisove peniaze tak som vcelku spokojný človek. Čo vás zas trápi? Na tento kvíz, skúsim opačne- poslušnosť- IIVK: pravoplatné ríty treba zachovať, o niečo nižšie- ríty predsa len treba meniť, ... k čomu mám byť poslušný?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  12:23:37  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:
Kríza začala v 18. storočí, myslím, že sme potom v keli všetci. A ja osobne si myslím, že kríza prišla skôr preto, lebo sa niekto činil až veľmi. A keď už sme pri ovocí, aj na dobrom strome môže byť zlé, napríklad hnilé ovocie, ale to neznamená, že strom je zlý. Múdry človek vie rozlíšiť hnilé od zdravého, nazbiera si a postará sa o strom. Hlupák vytne strom alebo na neho zanevrie.

Pôvodne zaslal Mx - 28 september 2012 :  11:00:25



Kríza začala už sporom o univerzálie a nominalizmom... ale vtedy, aj cez 18. storočie človek mal sviatosti a nemusel sa starať kto koho exkomunikuje... a dnes? ani neviem či mám sviatosti. Povedal som jasne kde je problém ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  12:27:08  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
Giggi sadli ste na lep fórovému šašovi:)))) a tá pluska by ma zaujímalo za čo presne v tom texte je.

Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  09:48:42



Tak sa teda nesasa spytame priamo
Uznavate Benedikta XVI . za pravoplatneho papeza? Ano-nie
Uznavate jeho najvysiu sudcovsku moc v Cirkvi vo veciach viery a mravov Ano - nie
Primate bez vyhrady jeho sudcovske vyroky ? Ano - nie
Verite , ze papez ma ochranu Ducha Svateho proti omylom podla ucenia 1VK? Ano - nie
Ak ma papez ochranu Ducha Svateho , moze byt heretik ? Ano - nie
Ak je papez heretik ako tvrdi mino , moze byt papezom ? Ano - nie
Ak ma papez ochranu Ducha Svateho, moze zo stolca predniest hereticky vyrok? Ano -nie


Podciarnute a spocitane Cerveny nos a klaunovsku capicu ma mino a ked nema argumenty tak uraza
Hodili ste mi rukavicu a ja ju prijmam
Vyzyvam vas na suboj ako muz muza
Uvidime , ci je mino chlapom, alebo zozenstelym zbabelcom , ktory len uraza

Pôvodne zaslal amerika1 - 28 september 2012 :  11:09:01



mať vaše starosti a onassisove peniaze tak som vcelku spokojný človek. Čo vás zas trápi? Na tento kvíz, skúsim opačne- poslušnosť- IIVK: pravoplatné ríty treba zachovať, o niečo nižšie- ríty predsa len treba meniť, ... k čomu mám byť poslušný?

Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  12:21:31



Kral , ktory nie je schopny odpovedat na otazky sasa, ale zbabelo uhyba je na smiech celemu dvoru.
Vasa rec nech je ano -ano, nie - nie
Preco rec krala nie je ano-ano a nie-nie?
Co myslite dvorania?
Zeby preto, ze kral je nahy a niekomu naletel? Nesnazi sa nas kral presvedcit, ze my sme hlupaci,lebo nevidime jeho krasne rucho?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  12:47:00  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Viete aky bol udel slachtica , ktory odmietol cestnu vyzvu na suboj?
Alebo takyto tradicionalizmus vam uz nevonia?
Toto nie je forum ako na Postoy-i, alebo dusiach a hviezdach. Tu prebiehaju suboje

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  13:56:28  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Viete aky bol udel slachtica , ktory odmietol cestnu vyzvu na suboj?
Alebo takyto tradicionalizmus vam uz nevonia?
Toto nie je forum ako na Postoy-i, alebo dusiach a hviezdach. Tu prebiehaju suboje

Pôvodne zaslal amerika1 - 28 september 2012 :  12:47:00


Pozor amerika1, šľachtic, ktorý (okrem špeciálneho prípadu) neprijal výzvu na súboj mohol z hľadiska spoločnosti byť vyvrhel, ale zachránil si dušu, lebo na toho, ktorý sa zúčastnil súboja číhali tvrdé cirkevné tresty.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  14:05:10  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Kríza začala už sporom o univerzálie a nominalizmom... ale vtedy, aj cez 18. storočie človek mal sviatosti a nemusel sa starať kto koho exkomunikuje... a dnes? ani neviem či mám sviatosti. Povedal som jasne kde je problém ?
Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  12:23:37


Veľmi jasne, rozumiem tomu, tiež som si tým prešiel. Morálnu istotu v týchto veciach si musí nájsť každý sám.

Mimochodom, ani v tom 19. storočí, ako som tak čítal niektoré životopisy, nebolo celkom jasné, či majú veriaci sviatosti, aj vtedy bolo vo viacerých prípadoch možné, dokonca dôvodné pochybovať o úmysloch vysluhovateľa. Samozrejme, že radový veriaci nemali šancu to zachytiť, podobne ako dnes.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  14:06:56  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Viete aky bol udel slachtica , ktory odmietol cestnu vyzvu na suboj?
Alebo takyto tradicionalizmus vam uz nevonia?
Toto nie je forum ako na Postoy-i, alebo dusiach a hviezdach. Tu prebiehaju suboje

Pôvodne zaslal amerika1 - 28 september 2012 :  12:47:00


Pozor amerika1, šľachtic, ktorý (okrem špeciálneho prípadu) neprijal výzvu na súboj mohol z hľadiska spoločnosti byť vyvrhel, ale zachránil si dušu, lebo na toho, ktorý sa zúčastnil súboja číhali tvrdé cirkevné tresty.

Pôvodne zaslal Mx - 28 september 2012 :  13:56:28



Len pokial ten suboj bol na zivot a na smrt , co nas pripad nie je Suhlasite, nie?
Myslite, ze na slachtica, ktory prijal vyzvu dokazat v dispute, ze to co hlasa je pravda a neklame cihali cirkevne tresty?
Alebo opacne na neho cihal svetsky trest , ako na zlocinca, ktory podlo spini cest ineho muza

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  16:11:54  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Kríza začala už sporom o univerzálie a nominalizmom... ale vtedy, aj cez 18. storočie človek mal sviatosti a nemusel sa starať kto koho exkomunikuje... a dnes? ani neviem či mám sviatosti. Povedal som jasne kde je problém ?
Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  12:23:37


Veľmi jasne, rozumiem tomu, tiež som si tým prešiel. Morálnu istotu v týchto veciach si musí nájsť každý sám.

Mimochodom, ani v tom 19. storočí, ako som tak čítal niektoré životopisy, nebolo celkom jasné, či majú veriaci sviatosti, aj vtedy bolo vo viacerých prípadoch možné, dokonca dôvodné pochybovať o úmysloch vysluhovateľa. Samozrejme, že radový veriaci nemali šancu to zachytiť, podobne ako dnes.

Pôvodne zaslal Mx - 28 september 2012 :  14:05:10



súhlasím s tým, že nevieme intenciu vysluhovateľa. NOM pokladám za nedôstojne slúžený(preto sa ho nezúčastňujem) ale dajme tomu platný , a závisí to od intencie. Ale tú nepoznáme (a netuším akú dnes kňazi formovaní modernizmom majú) tak sa ho teda dupľom nebudem zúčastňovať. Ale platný a nedôstojne slúžený sa určite diablovi páči viac, ako keby to bola maškaráda s oblátkou a vínom. Znesväcovanie sa mu určite páči viac, ale mne nie...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  16:23:50  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
Giggi sadli ste na lep fórovému šašovi:))))

Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  09:48:42



....zacinate byt trapny s tym sasom...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 28 september 2012 :  16:51:45  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
súhlasím s tým, že nevieme intenciu vysluhovateľa. NOM pokladám za nedôstojne slúžený(preto sa ho nezúčastňujem) ale dajme tomu platný , a závisí to od intencie. Ale tú nepoznáme (a netuším akú dnes kňazi formovaní modernizmom majú) tak sa ho teda dupľom nebudem zúčastňovať. Ale platný a nedôstojne slúžený sa určite diablovi páči viac, ako keby to bola maškaráda s oblátkou a vínom. Znesväcovanie sa mu určite páči viac, ale mne nie...

Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  16:11:54


No ja osobne to riešim tak, že chodím na NOM ale iba takým kňazom, ktorých poznám a ktorých intenciu teda poznám tiež. Je to dosť výhoda. A keď sa dostanem na SO niekde, kde to nepoznám, tak dávam veľký pozor na kázni a pri premenení. Zatiaľ som mal asi šťastie (napríklad v DNV som ešte nebol, takže som ešte nemusel toto riešiť).

A k tomu platný ale nedôstojný, čokoľvek je voči Božej sláve nedôstojné. Mimochodom, aj Ježiš bol pri krížovej ceste nedôstojný. Dokonca zbitý, opľuvaný, nami opovrhnutý. Ja ho preto neopustím. Ja som si vybral pozíciu sv. Jána, byť pod krížom, pozícia ostatných apoštolov sa mi nezdá príťažlivá.
Nič nové pod slnkom. Ja sa k tomu staviam opačne. Mne je jedno, čo sa páči diablovi. Ale keď sme už u toho, tak podľa mňa sa mu viac páči, keď sa na svätej omše nezúčastním vôbec, než keď síce z nedôstojne vyslúženej ale platnej získam milosti pre dušu. Diabol urobí všetko preto, aby sa postavil medzi nás a Boha. A medzi nás a Boha v Oltárnej Sviatosti tiež.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Robel

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  23:04:55  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Mx: A otázka teda znie, či nie je naozaj trúfalé rozhodovať o tom, či platne zvolený pápež je alebo nie je pápežom? A nie je trúfalé si dovoliť dokonca pápeža (jediného, nie jedného z troch) nielen neposlúchať ale ešte aj rozhodovať, či je vlastne ešte pápežom?

Robel: Nie je. Toto rozhodnutie iba vás zaväzuje vo svedomí. Ak niekoho nepovažujete za autoritu a ste si o tom morálne istý, tak he nemusíte, ba nemôžete poslúchať.

Myslím si, že je to trúfalé. Ja totiž nemám právo súdiť pápeža či je pápežom. Ja môžem súdiť iba jeho skutky a to aj robím. To mi Pán Ježiš prikázal, keď povedal, že slová zachovávať a podľa skutkov nekonať. O tom, že by som mal odoprieť pápežovi, alebo teda veľkňazovi autoritu (Pán) Ježiš nehovorí nič. Podľa mňa tým chce povedať, že si to s ním vyrieši on.

Pôvodne zaslal Mx - 27 september 2012 :  12:12:13


Máte právo (po)súdiť, či je pápežom, tak ako sa katolíci museli rozhodnúť pri trojpápežstve pre jedného z nich. Pán Ježiš nás varuje pred falošnými pastiermi (Jn 10), čo si samozrejme vyžaduje posúdenie pravosti pastiera. A keď povedal "slová zachovávať a podľa skutkov nekonať", týkalo sa to autorít v Starom zákone s tým, že muselo ísť o platné autority/pastierov, ak teda povedal "slová zachovávať", lebo Pán Ježiš by nikdy (ako vidno z jeho ostatného učenia) nekázal počúvať odpadlíkov od pravej viery.

citácia:
Zoberme si príklad prorokovanie veľkňaza o (Pánu) Ježišovi. Doslovne sa tam píše, že prorokoval ako veľkňaz. To znamená, že napriek tomu, že jeho skutky a dokonca aj vyhlásenia boli zlé a vo svojej podstate proti Bohu, napriek tomu Duch Svätý rešpektoval jeho úrad a autoritu a použil ho na prorokovanie. Ja v tom vidím silnú paralelu pre súčasnú situáciu. Dokonca ani Ježiš nevystúpil a nepovedal, že veľkňaz už nie je veľkňazom, lebo sa prehrešil voči Bohu alebo čokoľvek iné. Ježiš jeho úrad a autoritu rešpektoval tiež. Kto som ja, aby som súdil pápeža?

Pán Ježiš nás varoval pred falošnými pastiermi, sv. Ján zas radí, "ak niekto prichádza k vám a neprináša toto učenie, neprijímajte ho do domu, ani ho nepozdravujte" (2 Jn 1:10), a sv. Pavol vyzýva, "ak by vám niekto, aj anjel z neba, hlásal iné evanjelium ako to, ktoré ste prijali, nech je prekliaty" (Gal 1:8). Z toho vyplýva, že katolíci sa musia mať napozore, musia posudzovať rôzne náuky, s ktorými sa stretávajú, čoho predpokladom je dobré poznanie tej pravej, a ak by ich hoc aj apoštol alebo anjel alebo pápež učil čomusi inému, musia ho odmietnuť. Na toto má katolík právo a toto je zároveň jeho povinnosťou, čo napokon potvrdzuje náuka KC.

citácia:
Keď je heretikom biskup, rozhoduje o tom pápež, ale komu sa zodpovedá pápež? Ja som našiel v múdrych knihách, že v podstate nie je z ľudí nikto, kto by mal právo súdiť pápeža (len pápež, čo príde po ňom).

Keď sa heretikom stane biskup alebo iný klerik, samým skutkom sa automaticky vyobcuje z Cirkvi a pápež to potom už len oznámi, viď napr. Nestóriov prípad.
Pápeža nemôže súdiť nik (bula Unam Sanctam), ale sám sa odsúdi v prípade upadnutia do bludu, kedy pápežom prestáva byť a je súditeľný.

citácia:
Nuž má aj nemá. Znamená to pre mňa, že v disciplinárnych veciach som povinný poslúchať, ale vo vieroučných iba v tom, čo neodporuje tradícii.

A čo odporuje tradícii, jednoducho nebudeme poslúchať a vec je vybavená? To, že pápež káže blud, že káže iné evanjelium, nebude mať žiaden dopad na jeho členstvo v KC, napriek jeho prísahe, Písmu a náuke Cirkvi?

citácia:
Ja hlúpy a naivný som bol a doteraz v tom, že heréza je hriech a to hriech proti viere. Či? Dokonca som si to myslel aj o klamstve a podvode. Akýkoľvek hriech predsa uráža Boha a v podstate ako píše sv. Pavol, kto hreší proti jednému prikázaniu, prehreší sa proti všetkým. Každým ťažkým hriechom sa vylučujem z lona Cirkvi, nie? Lenže je tu podmienka vedome a dobrovoľne a toto je to, načo sa stále snažím upozorniť. Bez dokázania, že nejde o materiálnu ale formálnu herézu kohokoľvek (teda podľa mňa aj pápeža), ho nemôžem "zbaviť úradu". Je to môj názor, rád si ho poopravím, keď sa preukáže iné. Ale s morálnej teológie to chápem takto. Aby to mohol byť morálny čin je treba viac než len to, že je to čin človeka.

Každý ťažký hriech nevylučuje z Cirkvi, len rozkol, blud a odpadlíctvo (Pius XII.). Len formálna heréza je skutočnou herézou, materiálna je z nevedomosti, ak v tejto debate hovoríme o heréze, myslí sa tá prvá.

citácia:
Myslím, že nikto z nás sa nenarodil dokonalý a každého z nás Boh vedie pomalými krokmi k dokonalosti (ak o to stojíme).

A preto neznalosť základných dogiem u katolíckeho teológa je len takou nevinnou nedokonalosťou, ktorú čas vylieči...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 968  ~  Člen od: 11 august 2011  ~  Posledná návšteva: 30 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  07:38:52  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
....zacinate byt trapny s tym sasom...

Pôvodne zaslal Lucia - 28 september 2012 :  16:23:50

[/quote]

tak vám doporučujem diskusiu s ním, odľahčíte fóra, a máte pravdu politicky korektne by bolo- troll. Takže želám veselú diskusiu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  07:40:50  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov

No ja osobne to riešim tak, že chodím na NOM ale iba takým kňazom, ktorých poznám a ktorých intenciu teda poznám tiež. Je to dosť výhoda. A keď sa dostanem na SO niekde, kde to nepoznám, tak dávam veľký pozor na kázni a pri premenení.

Pôvodne zaslal Mx - 28 september 2012 :  16:51:45

[/quote]

na čo presne dávate pozor pri intencii? pri premieňaní?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  09:53:15  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
....zacinate byt trapny s tym sasom...

Pôvodne zaslal Lucia - 28 september 2012 :  16:23:50



tak vám doporučujem diskusiu s ním, odľahčíte fóra, a máte pravdu politicky korektne by bolo- troll. Takže želám veselú diskusiu.

Pôvodne zaslal mino - 30 september 2012 :  07:38:52

[/quote]

Ale na par jednoduchych otazok odpovedat neviete A mame vam verit ? A preco? Preco by vam mal nejaky katolik verit, ked mate problem s par jednoduchymi otazkami?
Je to overene Pred takymito otazkami utekaju taki ako vy ako cert pred krizom
Patri to uz ku koloritu fora, ze ked je niekto prichyteny na hruskach zacne s urazkami
Uz to nie je vobec ani vtipne , ani zaujimave Uz je to trapne
Mame byt ako Kristus , alebo ako mino? Co myslite?
Vydajú ho pohanom, vysmejú, potupia a opľujú, Lk 18,32
Ale ved aj Jezisa Krista vysmiali Ved aj jeho urobili sasom Teraz neviem ci to nie je nezasluzena pocta, za ktoru treba Bohu dakovat Co ked je to dokaz pravdy?
Kolko dokazov ste uviedli, ze vy mete pravdu a ja nie Ukazte ich Vas subjektivizmus je dokazom? To urcite! Staru belu S tym mozete ohurit akurat tak nejaku senzitivnu zensku
Ak som zle povedal, dokáž, čo bolo zlé, ale ak dobre, prečo ma biješ?!" Jn 18,23

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  10:00:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
Kríza začala už sporom o univerzálie a nominalizmom... ale vtedy, aj cez 18. storočie človek mal sviatosti a nemusel sa starať kto koho exkomunikuje... a dnes? ani neviem či mám sviatosti. Povedal som jasne kde je problém ?
Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  12:23:37


Veľmi jasne, rozumiem tomu, tiež som si tým prešiel. Morálnu istotu v týchto veciach si musí nájsť každý sám.

Mimochodom, ani v tom 19. storočí, ako som tak čítal niektoré životopisy, nebolo celkom jasné, či majú veriaci sviatosti, aj vtedy bolo vo viacerých prípadoch možné, dokonca dôvodné pochybovať o úmysloch vysluhovateľa. Samozrejme, že radový veriaci nemali šancu to zachytiť, podobne ako dnes.

Pôvodne zaslal Mx - 28 september 2012 :  14:05:10



súhlasím s tým, že nevieme intenciu vysluhovateľa. NOM pokladám za nedôstojne slúžený(preto sa ho nezúčastňujem) ale dajme tomu platný , a závisí to od intencie. Ale tú nepoznáme (a netuším akú dnes kňazi formovaní modernizmom majú) tak sa ho teda dupľom nebudem zúčastňovať. Ale platný a nedôstojne slúžený sa určite diablovi páči viac, ako keby to bola maškaráda s oblátkou a vínom. Znesväcovanie sa mu určite páči viac, ale mne nie...

Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  16:11:54


A najviac sa paci diablovi vasa neposlusnost Tak ako je otcom vzbury v nebi, tak je otcom vasej vzbury proti Cirkvi
Vam sa to nepaci A co ste vy Boh ,aby sme sa drzali toho,co sa vam paci?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  11:05:56  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
amerika, áno, dokázali ste mi že šíp nedoletí do cieľa a bežec nepredbehne korytnačku... kapituloval som.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  11:08:36  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Odpovede nebudu? Preco by som vam mal teda verit? Ake dokazy predkladate na dokaz pravdy? Myslite, ze katolik ma verit vsetkemu , co sa na Boha podoba?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  11:13:14  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
amerika, ja sa bojím, aby diskusia s vami nakoniec nevypadala takto:
Ide zajac po púšti, vidí krtka ako kope kapustu a spýta sa ho: "Neviete koľko je hodín?" Krtko vytiahne teplomer a povie:" Je pondelok." a zajac na to: "Ďakujem nefajčím."

alebo:

http://www.youtube.com/watch?v=t8_EdOdmWdk

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  11:20:08  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
No jasne ved sa netrapte Nemate , tak nedate
A co ked je to tak, ze prichyteny zlodej tvrdi, ze pomaha odniest batozinu?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  11:53:52  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Toto vlakno ma nazov Tradicionalizmus ale ktory?
Takze by sme mohli pouzit rovnaku metodu ako pri sude
Tam plati zasada, ze ak sa ma zistit pravda, musi byt svedok doveryhodny. Svedectvo od nedoveryhodneho svedka sa nepripusta
Tak sa pozrieme, ci svedok sedevakantistickeho tradicionalizmu je doveryhodny
Sedevakantisticke linie svatenia pochadzaju od vietnamskeho arcibiskupa Thuca
Pozrime sa na dokazy , ktore maju kazdeho katolika primat k pochybnostiam, ci je Thuc doveryhodny?
Co svedci o jeho nedoveryhodnosti?
V Palma de Troya bol knaz, ktory tvrdil , ze ma zjavenia. Rozumni neverili pravost tychto zjaveni, ale Thuc veril A veril tomu tak, ze tohto lzivizionara Gomeza vysvatil za biskupa
Potom sice siel k papezovi do Rima a prosil ho o odpustenie. Ten mu odpustil Takze vtedy Thuc este veril, ze papez je papezom a za heretika ho nepovazoval, ani netvrdil, ze hereticky papez by stracal ipso facto urad
I ked to uz bolo po koncile a karty boli na stole V case koncilu este jeden z otcov sedevakantizmu nerozpoznal, ze sa tam schvaluju "herezy" a papez herezy "promulguje"
Thuc este osvieteny nebol To pride az neskor
Vratime sa ku Gomezovi , ktoreho Thuc vysvatil
Tento lziprorok zrazu tvrdi, ze zjavenie z neba ho vyhlasilo za papeza. Uznajte, ked zjavenie vam povie, ze ste papez, moze byt take zjavenie neprave? A tak Gomez "papezoval" ako Gregor XVII. V katedrale Palma de Troya,novom Rime.
Pre istotu,aby nedoslo k ziadnym pochybnostiam exkomunikoval vsetkych, ktori jeho "papezstvo" neuznali Vratane sedevakantistov a samtneho svojho svatitela
Problem nastal, ked ho lzizjavenie neochranilo a zahynul pri dopravnej nehode
To vsak nevadilo . Niektori sice Palmu opustili, ale to im nebrani tvrdit, ze inak je ich sedevakantizmus v poriadku
Ostatni zvolili jeho nastupcu
Tak tu mame "papeza" vdaka arcibiskupovi Thucovi, jednemu z tych,co sedevakantizmus splodili
Thuc sa papezovi za jeho milosrdenstvo a odpustenie tohto skandalu, ktory sposobil, "odmenil" tak, ze ho vyhlasil za heretika a zosadeneho .
Tomuto uz verite katolici? Z tohto uz su tie prave bohumile sviatosti? Toto uz prijmate ako od Boha?
O Thucovej intencii ako svatitela uz nepochybujete? A o tych, ktori pochadzaju z jeho linie svatenia verite, ze su ti pravi katolicki knazi? Takyto biskup uz nestraca svoj urad? Takyto biskup uz nesvati pochybne?
O papezovi pochybujete, ale o sedevakantizme splodenym arcibiskupom, ktory nedokazal rozoznat prave zjavenie od nepraveho, ktrory lziproroka vysvatil za biskupa a ten sa vyhlasil za "papeza" o tom nepochybujete?
O tomto ste vy, co tak radi skumete vselico mozne nepoculi ? Toto ste si neoverovali, ktoze vam to tu recni o neplatnych sviatostiach?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 10 Previous Topic: Pentekostálne slovenské katolíčky - virálne video Téma Next Topic: KC versus  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06