Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Katolicky rozvod
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Alkohol v poste Téma Next Topic:
Strana: z 7

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  15:30:27  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
A ešte k téme katolíckeho rozvodu.

Poslednou dobou sa hrabem vo Veľkej Morave. Rozvod bol vždy v cirkvi neprípustný, ale vo Veľkej Morave bola jedna cirkevná výnimka, bol možný a to práve za nič iné, iba za hriech zrady manžela alebo len napomáhanie proti svojmu manželovi. Dokonca ak aj len sa dozvie, že sa naň niečo chystá, a nepovie mu to.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  16:46:18  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:


správne - to tvrdíte vy - nie katolícka cirkev maťo..

Takže - čo vám vo vaše vetičke chýba??? ešte ste zabudli ako správny katolík dopísať mená ostatných pápežov po II. VK Mali by ste sa opraviť.


Pôvodne zaslal mortinia - 02 január 2012 :  14:09:24


Stale hladam,kde ste podobny prispevok adresovali makovi, ze zabudol spomenut dalsich papezov pred IIVK. Ci ti sa nemusia respektovat, len ti po IIVK?
Je az neuveritelne, aky mate zuzeny pohlad na vec a dvojaky meter.
A viete preco ste outsider? Nie preto, ze nepatrite ani k tradicnym ani netradicnym (uz to je tragedia, ze taketo nejake delenie vobec vznika), ale ze nepatrite do KC ako takej....

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  17:49:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:


samozrejme že sme si potykali - ked sa mi niekto predstaví krstným menom, alebo prezývkou je to výzva na tykanie. (ak si praješ aby som ti vykal samozrejme túto tvoju požiadavku budem akceptovať ihnen ako sa mi predstavíš plným menom a priezviskom)

Neviem o tom, ze by som sa Vam predstavoval, ale vzhladom na ine Vase predcudesne nazory ma neprekvapuje ani tento.

citácia:

Takže z odpovede mi je jasné že IIVK neuznávaš. Pretože toto je aktuálne a záväzné učenie RKC nie si katolík ale tradijec, resp sedevakantista. Vždy v cikrvi bolo že závery koncili upravvujú a obohacujú učenie ktoré je od tohoto koncilu záväzné. Rovnako ako po Tridente sa začali uznávať a platiť veci ktoré tam pred tým neboli. Cirkev je živá prináša Ježišove učenie jazykom a spôsobom aby mu rozumeli súčasníci

Pôvodne zaslal mak - 02 január 2012 :  13:23:51


takze v Cirkvi to vzdy bolo tak, ze jeden koncil menil vieroucne zavery ineho koncilu? Co sa clovek nedozvie od "verneho katolika"... Skutocne nema zmysel dalej stracat cas diskusiou s Vami, co prispevok to "katolicka" perla...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  17:55:34  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
V čom je predmet sporu ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  18:13:51  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Takže z odpovede mi je jasné že IIVK neuznávaš. Pretože toto je aktuálne a záväzné učenie RKC nie si katolík ale tradijec, resp sedevakantista. Vždy v cikrvi bolo že závery koncili upravvujú a obohacujú učenie ktoré je od tohoto koncilu záväzné. Rovnako ako po Tridente sa začali uznávať a platiť veci ktoré tam pred tým neboli. Cirkev je živá prináša Ježišove učenie jazykom a spôsobom aby mu rozumeli súčasníci

Pôvodne zaslal mak - 02 január 2012 : 13:23:51



citácia:
takze v Cirkvi to vzdy bolo tak, ze jeden koncil menil vieroucne zavery ineho koncilu? Co sa clovek nedozvie od "verneho katolika"... Skutocne nema zmysel dalej stracat cas diskusiou s Vami, co prispevok to "katolicka" perla..
.
zaslal Mato

zas sa ponizuje partner v diskusii, ked argumenty chybaju.
Mato, nepatri sa zahmlievat. Kde mak napisal, ze, koncily menili vieroucne zavery?Samozrejme, ze sa myslia disciplinarne zavery. Ale necudujem sa, Sendy vam to vysvetloval velmi podrobne a nepochopili ste.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  18:40:38  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:

Stale hladam,kde ste podobny prispevok adresovali makovi, ze zabudol spomenut dalsich papezov pred IIVK. Ci ti sa nemusia respektovat, len ti po IIVK?
Je az neuveritelne, aky mate zuzeny pohlad na vec a dvojaky meter.
A viete preco ste outsider? Nie preto, ze nepatrite ani k tradicnym ani netradicnym (uz to je tragedia, ze taketo nejake delenie vobec vznika), ale ze nepatrite do KC ako takej....

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  16:46:18




ach jaj.. zase sme sa dostali k vašim subjektívnym pocitom.. to, že nepatrím do KC ako takej, zas tvrdíte len vy a je to váš názor , možno prianie.. alebo ste tým snáď chceli naznačiť, že keď uznávam aj pápežov po 2 VK, že nie som kresťan, či ako?? no narovinu píšte..

a nepochopili ste, prečo som predtým reagovala že?? Pretože už by bolo konečne fajn, keby ste písali narovinu. Neodbočujte od témy, ani od položených otázok, nevyhýbajte sa im ani nezahmlievajte. Šak mak už z vás konečne chce dostať info, či uznávate alebo neuznávate pápežov do 2. VK. to je taký problém napísať "áno uznávam a rešpektujem pápežov po 2. VK, aj ich učenie ako aj učenie všetkých pápežov pred nimi" alebo "nie, neuznávam pápežov po 2. VK, ani ich nerešpektujem, avšak uznávam len pápežov pred 2. VK" No Bože.. také ťažké...
Makovi som takto neodpovedala, pretože on nikdy netvrdil, a ani len nenaznačil, že by nebol ochotný rešpektovať a uznávať pápežov pred 2. VK - u vás však tých "náznakov", že nie veľmi sa stotožňujete s pápežmi po 2. VK, bolo dosť..

PS: Opravili ste si váš príspevok, či nie?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  18:43:21  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
V čom je predmet sporu ?

Pôvodne zaslal baránok - 02 január 2012 :  17:55:34



baranku - v tom je spor, že maťo nevie odpovedať "áno" alebo "nie" / prípadne "neviem"
Toho keby niekedy (Božechráň) vyšetrovatelia vypočúvali a odpovedal by vyhýbavo jak teraz, asi by z neho z kože vyskočili..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  19:27:36  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
V čom je predmet sporu ?

Pôvodne zaslal baránok - 02 január 2012 :  17:55:34


Dobra otazka.

Povodne bol spor o tom, ci je zena v manzelstve podriadena muzovi, alebo nie.
Kedze sa zacalo ukazovat, ze je isty problem v ponimani tejto problematiky u JPII v porovnani s ucenim Cirkvi od sv. Pavla az po JPII, spor sa presunul k tomu, ci som, alebo nie som katolik a ja som sa v slabej chvilke do toho nechal zatiahnut.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  19:44:32  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
V čom je predmet sporu ?

Pôvodne zaslal baránok - 02 január 2012 :  17:55:34


Dobra otazka.

Povodne bol spor o tom, ci je zena v manzelstve podriadena muzovi, alebo nie.
Kedze sa zacalo ukazovat, ze je isty problem v ponimani tejto problematiky u JPII v porovnani s ucenim Cirkvi od sv. Pavla az po JPII, spor sa presunul k tomu, ci som, alebo nie som katolik a ja som sa v slabej chvilke do toho nechal zatiahnut.

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  19:27:36



ale - o podriadenosti sme sa predsa bavili v téme "ženy nepodriaďujete sa svojim mužom".. toto bola téma o rozvode predsa - o prípustných katolíckych možnostiach rozluky, anulácie.. potom sa to zvrtlo na týranie žien, nie na podriadenosť.. a nakoniec ste do toho predsa len museli pichnúť vašu obľúbenu podriadenosť žien..


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  20:00:32  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja som iba musel korigovat nepravdive tvrdenie makovice, ale kontext Vam ako obvykle unikol.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  20:37:34  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
Ja som sa trocha našiel, keď sa debatovalo o tom, či môže manžela oznámiť na Polícii alebo nie.

Niektoré názory sa mi zdali ani nie nesprávne, ale rovno zvrhlé.

Asi mi k tomu prispela aj moja deformácie. Videl som v živote veľa zla, bezprostredne, aj páchaného mužmi na ženách i na deťoch. Preto mám odpor k teoretikom.

Neviem či poznáte detaily príbehu o "kanibalovi" z Kysaku. Bol by som zvedavý, či miestni teoretici by tvárou v tvár povedali matkám zavraždených detí, že manželka "kanibala" v zhode s kresťanským učením ak by aj vedela, správne by spravila ak by neoznámila konanie manžela na Polícii. Na internete v anonymite je každý frajer ...

PS: vyššie uvedený príklad je iba fiktívny. Manželka z Kysaku o manželových aktivitách nevedela.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  08:32:49  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
Ja som iba musel korigovat nepravdive tvrdenie makovice, ale kontext Vam ako obvykle unikol.

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  20:00:32



Staviaš sa do úlohy "veľkého inkvizítora" akým právom ty určite nie si autorita ktorá by mohla korigovať názory moja alebo niekoho iného. Sám nemáš správne názory, nepoznáš, resp neuznávaš platné učenie cirkvi. Nie si schopný odpovedať na jednoduchú otázku ktorou by si sa demaskoval z katolíka na schizmatika. Okrem toho si moje názory korigoval len spôsobom že to je hlúposť, resp nepravda, ale neuviedol si zdroj o ktorý sa opieraš (tvoja autorita je o ničom). Ja sa opieram o teólogiu tela JPII a dokumenty VKII.

"prečudesné" názory ohladom tykania - akože si sa nepredstavil? To meno Maťo čo tu máš vystavené je predsa oslovenie krstným menom (resp prezývkou) ktorým si praješ byť oslovovaný. Teda teda rovná sa to tvojmu predstaveniu sa nám ostatným a v zmysle vyššie uvedeného aj výzva na tykanie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  09:09:06  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Okrem toho si moje názory korigoval len spôsobom že to je hlúposť, resp nepravda, ale neuviedol si zdroj o ktorý sa opieraš (tvoja autorita je o ničom). Ja sa opieram o teólogiu tela JPII a dokumenty VKII.

Pôvodne zaslal mak - 03 január 2012 :  08:32:49


No selektivna slepota sa asi neda liecit, ale taketo otvorene osocovanie nemozem nechat bez odozvy.

Ja sa opieram o ucenie sv. Pavla, Pia V., Leva XIII., Pia XI. a Pia XII. a vsetko je tu na fore odcitovane s presnymi odkazmi na prislusne dokumenty.

Rozumiem, ze je lepsie tvarit sa, ze nic take neexistuje, ale skuste pritom neklamat.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  10:14:36  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Okrem toho si moje názory korigoval len spôsobom že to je hlúposť, resp nepravda, ale neuviedol si zdroj o ktorý sa opieraš (tvoja autorita je o ničom). Ja sa opieram o teólogiu tela JPII a dokumenty VKII.

Pôvodne zaslal mak - 03 január 2012 :  08:32:49


No selektivna slepota sa asi neda liecit, ale taketo otvorene osocovanie nemozem nechat bez odozvy.

Ja sa opieram o ucenie sv. Pavla, Pia V., Leva XIII., Pia XI. a Pia XII. a vsetko je tu na fore odcitovane s presnymi odkazmi na prislusne dokumenty.

Rozumiem, ze je lepsie tvarit sa, ze nic take neexistuje, ale skuste pritom neklamat.


Pôvodne zaslal Mato - 03 január 2012 :  09:09:06



učiteľský úrad Cirkvi vykladá učenie sv Pavla a o to sa opieram. Vieroučné a morálne zásady Pia V., Leva XIII., Pia XI. a Pia XII. sú platné a nikto ich nespochybňuje. Len sa zmenila ich interpretácia v zmysle nových poznatkov exegézy a iných odvetví teológie. Podarilo sa presnejšie vyjadriť Ježišove slová ( a slová apoštolov a cirkevných otcov) a ich význam pre dnešok, pre vzťahy pre našu spásu a predovšetkým pre lepšiu aplikáciu Ježišovych slov "aby ste sa milovali ako som ja vás miloval" Ak nechceš chápať čo nám hovorí Ježiš a čo nás učí Cirkev to je tvoja vec, ale potom toto fórum nenazývaj katolíckym lebo je to klamstvo zvádzaš do záhuby hladajúcich a nepevných vo viere.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  10:36:47  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
K tomu uz len tolko - skutocne sa podarilo reinterpretovat ucenie Cirkvi pre potreby dnesneho sveta, aj za cenu toho, ze zo sv.Pavla urobime sexistu determinovaneho svojou dobou... Hlavne aby boli vsetci spokojni...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  10:58:32  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
K tomu uz len tolko - skutocne sa podarilo reinterpretovat ucenie Cirkvi pre potreby dnesneho sveta, aj za cenu toho, ze zo sv.Pavla urobime sexistu determinovaneho svojou dobou... Hlavne aby boli vsetci spokojni...

Pôvodne zaslal Mato - 03 január 2012 :  10:36:47



a ty si myslíš že sex je zlý? ved ho stvoril Boh a Boh nikdy nestvoril nič zlé. Naopak prvé požehnanie pre muža ženy bolo iž v 1GEN. "Chodte a plodte sa a naplnte zem" Sex je posvätny a má miesto jedine v manželstve, kde sa stáva súčasťou sviatosti manželstva. Ale to by si musel uznať že muž a žena sú si rovní a vo vzájomnej láske si vysluhujú sviatosť = prítomnosť Krista a že skrz svoje spojenie, posvätenie a lásku vstupujú do tajomstva Trojice. Že svojim manželským objatím priamo spolupracujú s Bohom Otcom na svotrení sveta! Ale s tým máš zjavný problém.
Pevne verím že nie si ženatý, lebo ak áno lutujem ťa, lebo svoje manželstvo ochudobňuješ o najkrajší rozmer.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  11:11:11  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
K tomu uz len tolko - skutocne sa podarilo reinterpretovat ucenie Cirkvi pre potreby dnesneho sveta, aj za cenu toho, ze zo sv.Pavla urobime sexistu determinovaneho svojou dobou... Hlavne aby boli vsetci spokojni...

Pôvodne zaslal Mato - 03 január 2012 :  10:36:47

Ale no tak,klud. KC nikde nepoprela autoritu muza v rodine. Mak ked sa pojde zenit, tak zisti svoju ulohu otca v rodine. Tam mu to rozoberu na drobne, ocom to je. Dokonca aj ked by cital odbornu psychologicku literaturu aj tam je z vyraznena autorita otca v rodine. Dieta tak isto je si vedome a pritom tomu ani nerozumie, ze otec ma vacsiu autoritu ako mama. Samozrejme je zle ked to je na zaklade strachu, tyrania, hrubosti, zleho spravania sa otca.
Len dnes, ked povieme ze v krestanskej rodine ma muz vacsiu autoritu, tak hned si kazdy predstavi toho najvacsieho tyrana ako bicuje svoju manzelku a deti.
Skutocne ak tie rovnake prava muza a zeny sa budu zle chapat, tak o par rokov budeme svatit aj my zeny za fararky, biskupky, a mozno budeme mat raz aj papeziačku. Ved zena je si rovna s muzom vo vsetkom... och aka diskriminacia a tolkeee roky...

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  11:25:36  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

a ty si myslíš že sex je zlý? ved ho stvoril Boh a Boh nikdy nestvoril nič zlé. Naopak prvé požehnanie pre muža ženy bolo iž v 1GEN. "Chodte a plodte sa a naplnte zem" Sex je posvätny a má miesto jedine v manželstve, kde sa stáva súčasťou sviatosti manželstva. Ale to by si musel uznať že muž a žena sú si rovní a vo vzájomnej láske si vysluhujú sviatosť = prítomnosť Krista a že skrz svoje spojenie, posvätenie a lásku vstupujú do tajomstva Trojice. Že svojim manželským objatím priamo spolupracujú s Bohom Otcom na svotrení sveta! Ale s tým máš zjavný problém.
Pevne verím že nie si ženatý, lebo ak áno lutujem ťa, lebo svoje manželstvo ochudobňuješ o najkrajší rozmer.

Pôvodne zaslal mak - 03 január 2012 :  10:58:32


Uz chapem, preco mate nick mak - asi mate namiesto hlavy makovicu. Ked Vam dojdu argumenty, vzdy vytiahnete nieco uplne mimo misu.

Aky mate problem v tom, ze muz je hlavou rodiny a zena mu je podriadena? Ako sa to vylucuje so vzajomnou laskou a uctou? A kde ste tam este dokazali najst, ze sex je zly, tak to vyzaduje uz znacnu davku "opia" z makovice...

Ja tak isto pevne verim, ze nie ste zenaty, lebo ako ano, lutujem Vas, lebo svoje manzelstvo mate na obraz feminizmu a nie na obraz Bozi a preto musi byt velmi ubohe.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  11:28:07  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
citácia:
K tomu uz len tolko - skutocne sa podarilo reinterpretovat ucenie Cirkvi pre potreby dnesneho sveta, aj za cenu toho, ze zo sv.Pavla urobime sexistu determinovaneho svojou dobou... Hlavne aby boli vsetci spokojni...
Pôvodne zaslal Mato - 03 január 2012 :  10:36:47


Sv. Pavla tu nikto nespochybňuje. Kto má schopnosť správne interpretovať jeho slová je Katolícka cirkev . Robila to v minulosti, robí to i teraz. Náuka Cirkvi sa rozvíja ako strom, stále vyháňa nové a nové konáre. Áno, aj človeku dnešnej doby interpretuje sv. Pavla. A interpretuje ho správne, tak, ako ho správne interpretovala aj pred 100 rokmi.

Kto toto nepochopí, nemôže sa pokladať za katolíka. Kto neuznáva pápežom schválený II. VK, nemôže sa pokladať za katolíka. Na II. VK Cirkev učenie nezmenila, len ho doplnila!

Cítim sa, ako keď som svojho času diskutoval s pravoslávnym Zachariášom, ktorý nevedel pochopiť, že keď Duch Sv. pochádza z Otca, môže pochádzať aj zo Syna. To tiež bolo potvrdené až na neskoršom koncile, ktorý učenie Cirkvi nezmenil, len ho doplnil. Zachariáš to našťastie napokon pochopil.

Spomeňte si na Pravoslávnu cirkev. Zakrnula kdesi v 11. storočí!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  11:37:26  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Ale no tak,klud. KC nikde nepoprela autoritu muza v rodine.

Pôvodne zaslal tornero - 03 január 2012 :  11:11:11


Kiez by som zdielal Vas optimizmus. Skuste mi nejako v duchu Vasich slov interpretovat toto
------
" Vie totiž, že tento poriadok, ktorý bol hlboko zakorenený vo vtedajšom zvyku a náboženskej tradícii, sa musí chápať a uskutočňovať novým spôsobom: ako "vzájomné poddanie v bázni Kristovej" (porov. Ef 5,21), a to tým viac, že muž sa nazýva "hlavou" ženy, tak ako Kristus je hlavou Cirkvi, a on "vydal za ňu seba samého" (Ef 5,25), a vydať za ňu seba samého značí dať aj vlastný život. Kým vo vzťahu Kristus-Cirkev toto "poddanie" sa týka iba Cirkvi, vo vzťahu muž-žena toto "poddanie" nie je jednostranné, ale vzájomné!...
Listy apoštolov sú adresované ľuďom, ktorí žili v prostredí toho istého spôsobu myslenia a konania. Kristova "novosť" je faktom, tvorí jednoznačný obsah evanjeliového posolstva a je ovocím vykúpenia.
Súčasne však to vedomie, že v manželstve jestvuje vzájomné "poddanie manželov v bázni Kristovej", a nie iba "poddanie" ženy mužovi, si musí postupne raziť cestu v srdciach, vo svedomiach, v konaní, v obyčajoch. Je to výzva, ktorá sa odvtedy vzťahuje na všetky nastávajúce pokolenia, výzva, ktorú musia ľudia uskutočňovať stále znova...
Všetky dôvody pre "poddanie" ženy mužovi v manželstve musia byť interpretované v zmysle vzájomného poddania sa oboch v bázni Kristovej."
--------
Inak existuje jeden chlapik, Chrisopher West, ktory v svojej knihe vychadzajucej z teologie tela robi pokus o interpretaciu podriadenosti zeny muzovi, citali ste to?

-----
Iný preklad používa slovo „submisia“. Rád vysvetľujem toto slovo nasledovne: „sub“ znamená „pod“ a „misia“ znamená „byť poslaný vykonať určitú službu s mocou“. Ženy sú potom povolané „pod“ „misiu“ ich mužov.
Čo je misiou mužov? „Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu“ (verš 25). Ako miloval Kristus Cirkev? Tak, že za ňu zomrel. Ako aj hovorí: „neprišiel dať sa obsluhovať, ale slúžiť“ a položiť svoj život za Nevestu (Mt 20, 28).
Čo potom znamená, že žena má byť „submisívna“ (podriadená) mužovi? Znamená to, že má dovoliť svojmu mužovi, aby jej slúžil. Má sa poddať jeho misii milovať ju ako Kristus miluje Cirkev. Ako hovorí Ján Pavol II.: „Podriadenosť“ ženy mužovi, ako je chápaná v kontexte celej pasáže z Listu Efezanom, znamená predovšetkým „skúsenosť lásky“. Je tomu tak, lebo „podriadenie“ sa vzťahuje na obraz podriadenia Cirkvi Kristovi, ktoré zaiste spočíva v skúsenosti lásky.“21

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  11:47:15  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
Apoštol Pavol píše, že ženy majú poslúchať mužov a muži majú milovať ženy.
Ak muž skutočne miluje ženu, mnohokrát sa musí vzdať svojej vôle kvôli láske k žene. To znamená, že sa tiež musí "poddať".

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  12:06:55  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Maťko to čo som napísal je z Teológie tela, takže ak je niekto mimo misu tak ty! Ale to je tvoj typický prístup ked nevieš, alebo nechceš odpovedať - lebo by si musel priznať že tvoje argumenty sú chabé a klamlivé tak sa uchýliš k osobným útokom.

Držím sa učenia Teológie tela JPII a VKII v názänosti na celý vieroučný poklad cirkvi. Ty s tým máš zjavný problém.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  12:18:40  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
To co ste napisali je sice z teologie tela, ( od christophera westa, ci ineho zdroja?) ale nijako to nesuvisi s tym, na co ste reagovali, preto je to mimo misu.

Vasa argumentacia ja sa drzim toho a toho a Ty nie je uz unavna... Skuste nieco konkretnejsie...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  12:45:39  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
Maťko to čo som napísal je z Teológie tela, takže ak je niekto mimo misu tak ty! Ale to je tvoj typický prístup ked nevieš, alebo nechceš odpovedať - lebo by si musel priznať že tvoje argumenty sú chabé a klamlivé tak sa uchýliš k osobným útokom.

Držím sa učenia Teológie tela JPII a VKII v názänosti na celý vieroučný poklad cirkvi. Ty s tým máš zjavný problém.

Pôvodne zaslal mak - 03 január 2012 :  12:06:55

mak svojim sposobom ti fandim na tomto forume ale tato tema ti skutocne nevysla. A skutocne kam si zaviedol tuto debatu je akoby zachranna brzda. Rozoberame tu postavenie muza a zeny v rodine.
Tvrdim ze muz je hlava (knaz) rodiny.
Ja prijimam ucenie Cirkvi od sv. Petra az po Benedikta XVI.

Problem je vtom ze ty tvrdis nieco ine aj z mojho poznania ucenia Cirkvi. Skus tlmit emocie. A normalne vysvetlit tvoj postoj. Ak sa ja mylim rad opravim svoj postoj a povolim "manzelke retaz v kuchyni. "

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 03 január 2012 :  13:07:19  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Ospravedlnujem sa dal som sa uniesť. Celé to má viac rovín. Skutočne muž je hlavou rodiny,ako Je Kristus hlavou cirkvi (preto mužovia milujte svoje ženy - ako Kristus miloval cirkev) Je aj kňazom v rodine t.j. má sa starať o vedenie domácich modlitieb a pobožností a predovšetkým má požehnávať deti a manželku. Ale ako kňaz vo farnosti má predovšetkým slúžiť tak aj manžel má v láske slúžiť manželke a pretože aby táto služba nebola zo strany ženy zneužitá a nezmenila sa na využívanie je príkaz "ženy budte poslušné (podriadené) svojim mužom.

Druhou rovinou je sviatostná rovina manželstve kde skutočne je muž a žena jedným telom a kde spolupracujú s Bohom otcom na stvorení sveta. Toto je prejav manželskej lásky a súčasne výraz spojenia s Bohom Otcom v Láske. Tu majú muž aj žena rovnocennú úlohu a dokonca skrze svoju vzájomnú lásku a vernosť si vysluhujú sviatosť manželstva (nie len jednorázovo pri oltári, ale neustále) sprítomňujú Krista podobne ako kňaz ked vysluhuje ostatné sviatosti.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 7 Previous Topic: Alkohol v poste Téma Next Topic:  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06