Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Katolicky rozvod
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Alkohol v poste Téma Next Topic:
Strana: z 7

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 december 2011 :  15:12:39  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Pochopte že v manželstve sú so žena a muž rovní, niet povinnosti ktorú by mala žena a muž nie a tiež muž nemôže od ženy vyžadovať niečo jej sám neposkytuje.

Pôvodne zaslal mak - 31 december 2011 :  12:11:39


A Vy zasa pochopte, ze zena je podriadena muzovi, hoci hovorit tak ako sv. Pavol a ako aj Cirkev ucila je v dnesnej dobe feministickej emancipacie neziaduce, priam protistatne. Na fakte, ze to je tak to ale nic nezmeni.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 31 december 2011 :  15:36:04  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Ľudia proste zabúdajú, čo si pri sobáši sľubujú, preto to tu časť na záver dám, aby sme si to zopakovali.

"ste rozhodnutí žiť v úprimnej láske a vzájomnej úcte po celý život?"

Sľubujete (sľubuješ) pred všemohúcim Bohom, že jej budete (budeš) verným manželom a že ju nikdy neopustíte (neopustíš) ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ju budete (budeš) milovať a ctiť po všetky dni svojho života?

a po požehnaní prsteňov:
prijmi tento prsteň ako znak mojej lásky a vernosti v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.

Mať to v hlave prekrútené tak, že vzájomná úcta a láska, znamená že muž môže ženu trieskať, je choré. To môžu len zakomplexovaní, čo si myslia, že sú majstri sveta..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 december 2011 :  16:12:10  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Uplne typicka feministicka propaganda - vzdy ked sa spomenie podriadenost zeny muzovi, ihned sa reaguje " to moze povedat len zakoplexovany jedinec, ze ma zena povinnost nechat sa tyrat a mlatit".
Proste snaha - a ako vidime aj podla reakcii tu na fore , celkom uspesna - spojit podriadenost s fyzickym nasilym a tym navodzovat pocit viny u muzov, ktori by este mohli mat ake take povedomie toho, ako si zela mat Boh usporiadanu rodinu

Ale clovek, ktory nie je uplne pomyleny modernizmom jasne vidi, ze podriadenost sa nijako nevylucuje so vzajomnou uctou, laskou a respektom a ze nasilie sa tam vklada ucelovo a manipulativne?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 31 december 2011 :  17:27:47  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
maťo - túto tému sme tu už predsa preberali...
absolútne sme sa nebavili o podriadenosti alebo nepodriadenosti manželky ale o týraní..

opakujem - mlátenie ženy nie prejav lásky ani úcty - NIKDY.

Prajem Vám i všetkým Štastný Nový rok

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 01 január 2012 :  16:18:09  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Pochopte že v manželstve sú so žena a muž rovní, niet povinnosti ktorú by mala žena a muž nie a tiež muž nemôže od ženy vyžadovať niečo jej sám neposkytuje.

Pôvodne zaslal mak - 31 december 2011 :  12:11:39


A Vy zasa pochopte, ze zena je podriadena muzovi, hoci hovorit tak ako sv. Pavol a ako aj Cirkev ucila je v dnesnej dobe feministickej emancipacie neziaduce, priam protistatne. Na fakte, ze to je tak to ale nic nezmeni.

Pôvodne zaslal Mato - 31 december 2011 :  15:12:39


Maťo máš to pomýlene. Žena a muž tvoria jendotu - " a budú jedným telom"
Podľa teológie tela JPII je muž a žena v manželskom zväzku obrazom Božej lásky a vstupujú do tajomstva Trojice. Manželstvo je tzv. primárna sviatosť (sacramento originaria). Pavlov príkaz "ženy budte podriadené svojim mužom a mužovia milujte svoje ženy" jednak nemožno rozdeliť a jednak vyjadruje to isté len s prihliadnitím na psychiku a spôsob nazerania na svet a vzťahy mužmi a ženami = žena viac kladie dôraz na srdce preto má na vzťah sa pozerať aj racionálne a muž je skôr racionálny a preto im pripomína že žena potrebuje lásku.

A okrem toho táto jednota a rovnosť je vyjadrená už v knihe Genezis. Boh stvoril ženu z mužovho rebra. Keby Boh chcel aby žena bol mužovi podriadená bol by ju stvoril z jeho nohy, keby chcel aby žena panovala nad mužom bol by ju stvoril z jeho hlavy (alebo krku) ale on ju stvoril z jeho rebra- miesta pri jeho srdci aby ju miloval a z miesta pod jeho ramenom aby ju chránil.

Prajem ti požehnaný Nový rok plný radosti, Božej milosti a jednoty.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 01 január 2012 :  17:09:49  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Mak, mate to domotane a ste silne pod vplyvom feminizmu, ale taky je uz osud vacsiny dnesnych muzov.
Nebudem sa opakovat, pohlad Cirkvi na tuto problematiku prezentujem v tejto teme Zeny, nepodriadujte sa svojim muzom

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  08:39:40  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
Mak, mate to domotane a ste silne pod vplyvom feminizmu, ale taky je uz osud vacsiny dnesnych muzov.
Nebudem sa opakovat, pohlad Cirkvi na tuto problematiku prezentujem v tejto teme Zeny, nepodriadujte sa svojim muzom

Pôvodne zaslal Mato - 01 január 2012 :  17:09:49



až na takú drobnosť Maťo že tam prezentuješ svoj názor a nie učenie Cirkvi.
že si myslíš že to mám domotané to si samozrejme môžeš, ale napíš v čom moj postoj odporuje učeniu Katolíckej cirkvi, v čom odporuje dokumentom a teda učeniu II VK a v čom je v rozpore s Teológiou tela.

Potom môžeme rozvinúť debatu.
Výrok typu "máš to popletené" je demagógia a prejav slaboduchosti pokial to nie je podopreté argumentami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  10:15:14  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Len tak na margo, vyrok typu "mas to pomylene ste dali ako prvy Vy"

Vsetky potrebne argumenty podoprete ucenim sv. Pavla a troch papezov su v spominanej teme. Ak Vam z toho nie je zrejme v com to mate domotane, viac vam k tomu uz neviem povedat.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  11:29:36  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
Len tak na margo, vyrok typu "mas to pomylene ste dali ako prvy Vy"

Vsetky potrebne argumenty podoprete ucenim sv. Pavla a troch papezov su v spominanej teme. Ak Vam z toho nie je zrejme v com to mate domotane, viac vam k tomu uz neviem povedat.

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  10:15:14


v tvojich argumentoch mi chýbajú odvolávky na učenie IIVK a bl. Jána Pavla II. Ak toto neuznávaš tak naozaj sa s tebou nemá zmysel baviť, akurát nechápem akým právom toto fórum nazývaš katolícke, ked odporuje platnému učeniu RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  11:44:31  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Hm, takze mnou citovani papezi a sv. pavol neboli katolici a ich ucenie nie je katolicke a teda ti co ho tlmocia dalej nie su katolici... To su mi veci.... Ak mate takyto pohlad na vec tak ano, nema s Vami zmysel dalej viest diskusiu.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  11:58:05  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
Hm, takze mnou citovani papezi a sv. pavol neboli katolici a ich ucenie nie je katolicke a teda ti co ho tlmocia dalej nie su katolici... To su mi veci.... Ak mate takyto pohlad na vec tak ano, nema s Vami zmysel dalej viest diskusiu.

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  11:44:31



To netvrdím, ale tvrdím že pre katolíka je záväzné aj učenie IIVK a ak ho neuznávaš tak nie si katolík. Teda prosím priamu odpoveť: uznávaš IIVK, pápeža bl. Jána Pavla II, Benedikta XVI, Jána XXII, Pavla VI?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  12:10:44  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja zasa tvrdim, ze pre katolika je zavazne aj ucenie sv. Pavla, Pia V., Leva XIII! Pia XI a Pia XIi a ak ho neuznavate, nie ste katolik.
Teda poprosim priamu odpoved - uznavate tridentsky koncil, a vyssie spomenutych papezov?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  12:22:36  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
Ja zasa tvrdim, ze pre katolika je zavazne aj ucenie sv. Pavla, Pia V., Leva XIII! Pia XI a Pia XIi a ak ho neuznavate, nie ste katolik.
Teda poprosim priamu odpoved - uznavate tridentsky koncil, a vyssie spomenutych papezov?

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  12:10:44





zaväzné??? pre katolíka??.. hm.. to sú mi veci..

asi som čudná, keď sa nepovažujem ani za tradičnú, ani za modernistku, ale za obyčajnú kresťanku a uznávam všetkých pápežov, ktorý kedy sedeli na Petrovom stolci..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  12:39:19  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
pre Mortinia a mak. Usporiadanie v rodine je hierarchicke tak ako aj Cirkev. Nezabudajme ze rodina je najmensia bunka v Cirkvi.
Ucenie II. Vat. koncilu nijako nevylucuje toto hierarchicke usporiadanie.
Dobre si to nastudujte a bezte k nejakemu katechetovi co pripravuje snubencov, nech vam to vysvetli.
Ak raz vo vasom manzelstve nebude fungovat hierarchia tak vase manzelstvo nebude katolicke vtom najhlbsom vyzname, a vystavite sa urcitemu hazardu ci vam to manzelstvo vydrzi az do konca.
A nijako nepopieram, ze vsetci mame rovnake prava a povinnosti.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  12:55:38  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
pre Mortinia a mak. Usporiadanie v rodine je hierarchicke tak ako aj Cirkev. Nezabudajme ze rodina je najmensia bunka v Cirkvi.
Ucenie II. Vat. koncilu nijako nevylucuje toto hierarchicke usporiadanie.
Dobre si to nastudujte a bezte k nejakemu katechetovi co pripravuje snubencov, nech vam to vysvetli.
Ak raz vo vasom manzelstve nebude fungovat hierarchia tak vase manzelstvo nebude katolicke vtom najhlbsom vyzname, a vystavite sa urcitemu hazardu ci vam to manzelstvo vydrzi az do konca.
A nijako nepopieram, ze vsetci mame rovnake prava a povinnosti.

Pôvodne zaslal tornero - 02 január 2012 :  12:39:19



Snúbenci sa vyučujú v zmysle teólgie tela. Manželstvo je katolícke v tom najhlbšom zmysle ak je výrazom Božej lásky, ak svojou sviatosťou ktorú si manželia denne vysluhujú sprítomnuje Ježiša, ak manželia skrze svoju lásku vstupujú do tajomstva Trojice.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  12:57:17  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
Ja zasa tvrdim, ze pre katolika je zavazne aj ucenie sv. Pavla, Pia V., Leva XIII! Pia XI a Pia XIi a ak ho neuznavate, nie ste katolik.
Teda poprosim priamu odpoved - uznavate tridentsky koncil, a vyssie spomenutych papezov?

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  12:10:44



samozrejme že uznávam vo všetko čo nebolo zmenené IIVK. A čo ty? Odpovedz teraz ty na moju otázku.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  13:16:02  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
My sme si potykali?

Z vasej odpovede jasne vyplyva, ze IIVK je nadradeny ostatnym, pretoze moze menit ich ucenie. A toto povie akoze katolik...

V tomto duchu potom mozem aj ja kludne napisat, ze uznavam vsetko co bolo ponechane IIVK...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Robel

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  13:16:22  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:
Výrok typu "máš to popletené" je demagógia a prejav slaboduchosti pokial to nie je podopreté argumentami.

Pôvodne zaslal mak - 02 január 2012 :  08:39:40


Takže váš nižšie uvedený výrok, na ktorý ste sa zmohli v téme "Ján Pavol II. a pohania", bola "demagógia a prejav slaboduchosti", všakže?

citácia:
heretická a nenávistná zlátanina Jarkovských exkomunikovaných odpadlíkov

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 968  ~  Člen od: 11 august 2011  ~  Posledná návšteva: 30 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  13:19:38  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:


zaväzné??? pre katolíka??.. hm.. to sú mi veci..

asi som čudná

Pôvodne zaslal mortinia - 02 január 2012 :  12:22:36


No asi ste ozaj cudna, ked ste prvy krat poculi, ze ucenie Cirkvi je pre katolika zavazne...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  13:23:51  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
My sme si potykali?

Z vasej odpovede jasne vyplyva, ze IIVK je nadradeny ostatnym, pretoze moze menit ich ucenie. A toto povie akoze katolik...

V tomto duchu potom mozem aj ja kludne napisat, ze uznavam vsetko co bolo ponechane IIVK...

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  13:16:02



samozrejme že sme si potykali - ked sa mi niekto predstaví krstným menom, alebo prezývkou je to výzva na tykanie. (ak si praješ aby som ti vykal samozrejme túto tvoju požiadavku budem akceptovať ihnen ako sa mi predstavíš plným menom a priezviskom)

Takže z odpovede mi je jasné že IIVK neuznávaš. Pretože toto je aktuálne a záväzné učenie RKC nie si katolík ale tradijec, resp sedevakantista. Vždy v cikrvi bolo že závery koncili upravvujú a obohacujú učenie ktoré je od tohoto koncilu záväzné. Rovnako ako po Tridente sa začali uznávať a platiť veci ktoré tam pred tým neboli. Cirkev je živá prináša Ježišove učenie jazykom a spôsobom aby mu rozumeli súčasníci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  14:04:33  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
**********

Mak a mortina, začali ste trochu urážlivo napádať moju osobu. V niektorých starovekých pohanských kultúrach bolo zvykom zabíjať posla zlých správ. Aj vy máte k tomu sklony. Ako keby som ja za to mohol, že u kresťanov sa vždy pokladalo za hriech, ak žena zradila – udala svojho muža.


Najprv vás preto naučím, ako diskutovať, minimálne so mnou. Dám vám príklad z inej diskusie: Došiel som k zisteniu, že na začiatku stredoveku bolo hriechom jesť krv a zadusené zvieratá. Bolo to zakázané, nesmelo sa to, ale v neskoršom období už po tom nenachádzam stopy, koncom stredoveku sa to nikde ani len netraduje. Preto som na fóre spustil diskusiu o tom, že buď sa na to zabudlo, čo by znamenalo, že je to hriech aj naďalej, alebo v tom cirkev urobila oficiálnu úpravu – bula/koncil, ktorú potom ale potrebujeme poznať.

A dostal som jasnú odpoveď, dokonca potom aj citát, že skutočne sa tak v druhej polovici stredoveku stalo, cirkev v týchto veciach spravila ex-catedra jasné úpravy.

A moje reakcie potom na to:


"No sláva. Milujem Vás drahý brat... No paráda. Výborne. Je to jasné... "

Už začínate rozumieť, Mak a Mortina, že som sem neprišiel preto, že si nemám s kým vymieňať urážky, ale že mi ide o vec?

Preto Vás žiadam o vecné argumenty: Viete o nejakej bule/koncile, ktorý by toto upravoval, že sú nejaké okolnosti, kedy je prípustné aby žena udala svojho muža? Čítali ste niečo také?



Ďalej to vaše vykresľovanie vezení aj sebarúžovejším spôsobom je bezpredmetné, pretože u kresťanov platí tiež niečo ako základné pravidlo a norma: Cieľ nesvätí prostriedky.
Preto tie vaše ciele môžu byť aj milión krát lepšie, rúžovejšie a spoločnosti prospešnejšie, nie je možné ich dosahovať nemorálnymi - hriešnymi prostriedkami. Takže v tomto prípade nemôžete dostať do vezenia muža prostredníctvom jeho ženy. A nesmiete žiadnej žene také rady ani len dávať.

Ale ako hovorím, ak náhodou máte niečo, nejaký dokument, nejaké bula, proste niečo aspoň trochu v štýle ex-catedra, že za určitých okolnosti je to prípustné, tak sem s tým. Budem sa radovať s vami. Ale dosť o tom pochybujem, lebo ono sa to stále aj dodnes trochu traduje, že je to hriech, aj napriek tomu, že sekularizmus v spoločnosti a cirkvi triumfuje.


**********


PS: A na záver trochu aj k tým veciam odveci - k tomu JPII. mám celkom rád Jána Pavla II., ale bol to človek, ktorý sa počas svojho pontifikátu ešte len názorovo vyvíjal, najprv bol mierny podporovateľ feminizmu a o pár rokov už bozkával korán. Z extrému do extrému.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  14:09:24  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:


No asi ste ozaj cudna, ked ste prvy krat poculi, ze ucenie Cirkvi je pre katolika zavazne...

Pôvodne zaslal Mato - 02 január 2012 :  13:19:38



Joj maťo.. nemusíte predsa tak hlúpo obstrihávať moje vety tak, aby pasovali vám..
vy ste uviedli:
"Ja zasa tvrdim, ze pre katolika je zavazne aj ucenie sv. Pavla, Pia V., Leva XIII! Pia XI a Pia XIi a ak ho neuznavate, nie ste katolik."

správne - to tvrdíte vy - nie katolícka cirkev maťo..

Takže - čo vám vo vaše vetičke chýba??? ešte ste zabudli ako správny katolík dopísať mená ostatných pápežov po II. VK Mali by ste sa opraviť.

PS: Ja veľmi dobre viem, že učenie katolíckej cirkvi je záväzné pre katolíkov. Ak ste teda pápežov po 2. VK neuviedli, moja otázka je "prečo". Ak by to znamenalo, že máte nejaké subjektívne výhrady proti pápežom po 2. VK a nejak ich neuznávate, ja vám v tomto asi nepomôžem.. je to váš subjektívny názor a postoj. Vy ste si vybrali neposlušnosť, ja som si vybrala poslušnosť Katolíckej cirkvi, či na Petrovom stolci sedel JP II. alebo teraz B. XVI. alebo hoci aj Lev XIII .. Taký je medzi nami rozdiel a za to mňa predsa urážať nemôžete...
Iba ma zaráža, že sa tu prispievatelia delia do skupín - modernista alebo tradičný. Ked nie som v žiadnej skupine, lebo som obyčajný katolík, tak som asi outsider.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  14:35:44  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
pre Mortinia a mak. Usporiadanie v rodine je hierarchicke tak ako aj Cirkev. Nezabudajme ze rodina je najmensia bunka v Cirkvi.
Ucenie II. Vat. koncilu nijako nevylucuje toto hierarchicke usporiadanie.
Dobre si to nastudujte a bezte k nejakemu katechetovi co pripravuje snubencov, nech vam to vysvetli.
Ak raz vo vasom manzelstve nebude fungovat hierarchia tak vase manzelstvo nebude katolicke vtom najhlbsom vyzname, a vystavite sa urcitemu hazardu ci vam to manzelstvo vydrzi az do konca.
A nijako nepopieram, ze vsetci mame rovnake prava a povinnosti.

Pôvodne zaslal tornero - 02 január 2012 :  12:39:19



Snúbenci sa vyučujú v zmysle teólgie tela. Manželstvo je katolícke v tom najhlbšom zmysle ak je výrazom Božej lásky, ak svojou sviatosťou ktorú si manželia denne vysluhujú sprítomnuje Ježiša, ak manželia skrze svoju lásku vstupujú do tajomstva Trojice.

Pôvodne zaslal mak - 02 január 2012 :  12:55:38

v poriadku. S tymto suhlasim.
Ale hovorime tuna o usporiadani v rodine. Nepocul si niekedy otom ze muz je knaz rodiny?

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  14:39:05  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
[b]**********

Mak a mortina, začali ste trochu urážlivo napádať moju osobu.
....


Pôvodne zaslal carolus - 02 január 2012 :  14:04:33



Ad1) carolus nepanikárte, ešte som Vás neurazila...

Ad 2) Druhý krát vás vyzývam, aby ste tu dali nejaký dôkaz (listinu, dokument..) ktoré by potvrdzovali vaše tvrdenia. Inak to naozaj musím považovať za výplod vašej fantázie a toho, že ste si to vzhľadom na tvrdenia uvedené v písme domysleli. Vyššie som vám dala odborný výklad z Biblie s komentárom a výkladmi k tomu listu Kor. ale na to ste nereagovali.




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2012 :  14:53:25  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
Veď dobre, až budem mať niekedy viac času, mám ho málo, skúsim pohľadať. A ten spomenutý komentár neprotirečí odstupňovaniu závažnosti skutku – u bežných nepríbuzných kresťanov chyba, u príbuzných už možný hriech...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 7 Previous Topic: Alkohol v poste Téma Next Topic:  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06