Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Nebezpecenstvo charizmatickeho hnutia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ježiš mení hriechy na charizmy. Téma Next Topic: Koinonia
Strana: z 17

MartinQo

Stav: offline

 Odoslaný - 03 marec 2011 :  18:54:43  Zobraziť profil  Pridať MartinQo do zoznamu priateľov
tu mate este link, najdite si tu charizmy, charizmu jazykov.

http://www.svmichael.sk/vyucovanie.htm
http://www.svmichael.sk/vyucovanie.htm

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 159  ~  Člen od: 15 november 2009  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 03 marec 2011 :  21:41:26  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
téma je nebezpečenstvo charizmatického hnutia.
Prečo si nepovedať o nebezpečenstvách? Ešte som si nevšimol v tejto téme žeby tu niekto nadával. Aj keď názor diskutujúcich poznám. Tie videa hovoria otom, kam sa to dá dotiahnuť, ked ľud lipne na zážitkoch, ked viera začne byť otom co cítim a prežívam. Na moju otázku jeden môj známy odpovedal, že prečo nechodí na sv. omšu tak preto lebo tam nič necíti. a takých prípadov je velmi vela, čiže držíme sa témy.

charizmatické hnute u protestantov a charizmatická obnova v KC ale nieje to isté. Aj keď najdeme spoločné prvky, napriklad tie jazyky. Lenže v KC to nieje o jazykoch.

Ja si dovolím tvrdiť že každý kresťan je charizmatik. Veď charizmatik je ten kto používa charizmy. A tie používala matka Tereza, Don Bosco, sv. František, pater Pio, a nieje to len o nejakom extra zviditelnení sa.

Napriklad niekto má dar reči, dar spievania, dar vyučovania, dar kázania, dar pohostinosti, niekto má dar trpezlivosti, dar priatelstva atd....

MartinQo ak chceš písať o pozitívach tak založ novú tému, a píš. :)

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  07:40:35  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
Mato napisal : Cize podla Vas je uplne v poriadku, ze Bozi Duch hovori raz tak a raz inak, jednych vedie tak a druhych presne opacne? Lebo si robi co chce?
Mato mozem Vas ubezpecit o dvoch veciach :
a) Vsetko co robi Bozi Duch je uplne vporiadku
b) To ze Duch Bozi hovori raz tak a inak zatial v tomto vlakne tvrdite iba Vy a nik iny.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  07:46:51  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

b) To ze Duch Bozi hovori raz tak a inak zatial v tomto vlakne tvrdite iba Vy a nik iny.

Pôvodne zaslal Milan Peter - 04 marec 2011 :  07:40:35


Vyborne.
Takze sme sa trosku oklukou, ale predsa zhodli na tom, ze ak sa niekto odvolava na vedenie Duchom svatym a robi A, a druhy sa tiez odvolava na vedenie Duchom svatym a robi C, pricom C sa nerovna A, problem bude v tom, ze jeden z nich Duchom svatym vedeny nie je.
Ano?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  08:21:14  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

b) To ze Duch Bozi hovori raz tak a inak zatial v tomto vlakne tvrdite iba Vy a nik iny.

Pôvodne zaslal Milan Peter - 04 marec 2011 :  07:40:35


Vyborne.
Takze sme sa trosku oklukou, ale predsa zhodli na tom, ze ak sa niekto odvolava na vedenie Duchom svatym a robi A, a druhy sa tiez odvolava na vedenie Duchom svatym a robi C, pricom C sa nerovna A, problem bude v tom, ze jeden z nich Duchom svatym vedeny nie je.
Ano?

Pôvodne zaslal Mato - 04 marec 2011 :  07:46:51



Mam kamarata knaza, ktory vedeny Ducho Svatym vstupil do seminara (povedzeme Vase A).
Mam kamarata, otca 9 deti, ktory vedeny Duchom Svatym vstupil do manzelstva (povedzme Vase C).

Mam im ist zavolat a povedat im ze nutne na zaklade Vasej tezy jeden z nich NIE JE vedeny Duchom Svatym? Ved Duch Svaty asi teda nemoze niekoho uvadzat do celibatu a ineho do manzelstva.

Dalej poznam knaza jezuitu, frantiskana a potom diecezneho farara.
Jedneho duch svaty uviedol do rehole Jezuitov, ineho do rehole Frantiskanov a tretieho do ziadnej.
Ako moze uvadzat jedneho kanza do rehole A, ineho do rehole B a tretieho do C? Ktory dvaja nie su vedeni Duchom?

Musi to nutne poukazovat na jeho nejednotu?

Ale aby sme sa nebavili v tejto neproduktivnej rovine, to co som chcel povedat je :
Mnohi bratia a sestry z inych denominacii maju v srdci velku tuzbu ist za Jezisom a nasledovat ho. Taka tuzba moze vychadzat len z Ducha Svateho. Zatial nie su v katolickej Cirkvi (za co casto z velkej miery mozeme my, katolici). Casto ich tuzba ist za Jezisom a dat mu vsetko, je taka velka, ze ma to ako katolika zahanbuje (napriklad protestantski mucenici).Co viem urcite je, ze ja nie som povolany diskutovat s nimi o rozdieloch, ale pomahat im nasledovat Jezisa. Diskusie o rozdieloch necham na odbornikov teologov, nech sa o nich bavia. Osobne by som bol strasne rad, ak by sme vsetci boli zjednoteni v katolickej cirkvi, momentalne to tak ale nie je.

Ak by som mal polozit zmysluplnu otazku o ktorej by bolo hodne diskutovat, tak by to bolo :
Je lepsie ak clovek A spozna Jezisa a jeho obetu a robi pokanie v nejakom letnicnom zbore ako keby prisiel do Katlickej Cirkvi a nikdy by tam Jezisa "osobne" nespoznal?

Pripadne dalsia otazka - je lepsie aby clovek o evanieliu nepocul vobec, alebo je lepsie aby o nom pocul v nejako protestantskom zbore?

Dalsia otazka ktora ma napada a je pre mna velmi podstatna :
Preco si Duch Svaty pouziva protestanske/letnicne/ine cirkvi? Nebude to preto, ze my, katolici, nie sme schopni ist vsade tam kde to Duch potrebuje?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  09:38:21  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Milan Peter,

iba ma uistite, ci moj ostatny prispevok v teme, ignorujete vedome alebo ako dlho bude treba cakat na Vase jednoduche odpovede.

Nech to posunieme dalej, systematicky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  13:41:20  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Mam im ist zavolat a povedat im ze nutne na zaklade Vasej tezy jeden z nich NIE JE vedeny Duchom Svatym? Ved Duch Svaty asi teda nemoze niekoho uvadzat do celibatu a ineho do manzelstva.

Pôvodne zaslal Milan Peter - 04 marec 2011 :  08:21:14


Touché. Tak mi treba.
Veta mala zniet pricom C je v priamom rozpore s A.
Myslim ale, ze zmysel bol jasny aj s danou nepresnostou.

citácia:
Preco si Duch Svaty pouziva protestanske/letnicne/ine cirkvi?

Ved o tom je tato diskusia. Je to naozaj Duch svaty? Ale uz naozaj uvolnujem miesto Rarachovi, som zvedavy co mu opdoviete.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  16:14:50  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
Mato,

Chcem sa ospravedlnit, nejako som sklzol do toho, ze chytam za slovicka, a namiesto diskusie, ktora by nejakym sposobom budovala, sa z toho stava hadka. (Napr. : samozrejme by som teraz mohol odpovedat ze celibat je v priamom rozpore s manzelstvom, ale bola by to len blba hadka, presne viem co chcete povedat).

Nejako ma popudil zamietavy postoj k protestantom, hlavne preto ze ich vela poznam a mam s nimi velmi dobre vztahy.
Je tu samozrejme silne osobne hladisko, kedze ako krestana katolika ma v case mojho obratenia prichili bratia evanielici, kdezto u katlikov som nasiel iba falos a pokrytectvo.
A tak, hoci som krestan katolik a verim tomu ze ta nasa cirkev ponuka plnost Kristovho ucenia mam velmi pozitivny postoj ku vsetkym nekatolikom.

Ide mi o to, ze rozpravy o P.Marii, neomylnosti Sv. Otca atp. v prevaznej vatsine pripadov nikam nevedu. (On nakoniec Sv. Otec JP II. celkom jasne povedal komu prinalezia tieto diskusie).
Otvorene srdce a tolerantny postoj podla mna ano. Tolerujuci postoj vobec neznamena ze sa snazim na rozdiely zabudnut a uz vobec nie ze uznavam ze pohlad protestantov na napriklad P. Mariu moze byt spravny, jedine co robim je, ze na rozdiely nepoukazujem.

Ak vsak obaja mame srdce zapalene pre Jezisa a nesmierne si vazime Jeho obetu, nie je ziaden dovod spolocne mu nedakovat, spolcne sa mu neklanat alebo mu spolocne nesluzit - toto je mozno lepsie vysvetlenie mojho slova zjednotit sa.(napriklad ja osobne si nemyslim ze by cirkvi alebo Bohu bola nemila sluzba ked sme spolocne s protestantmi distribuovali vianocne darceky pre deti do socialne slabsich rodin).

Okrem iného, tu sme nutne konfrontovaní so skutočnosťou, že to, čo zdieľame v Kristovi, je väčšie, než to, čo nás rozdeľuje.

Benedikt XVI na koci ekumenickej bohoslužby

Teraz este kratko k otazke ako moze jedneho D.Sv uvadazat od pravdy A a ineho do pravdy B.
Obom nam je jasne, ze je jedna pravda a ze Duch Svaty nie je rozdeleny. Asi nie celkom dokazeme pochopit jeho motivy, ale som si isty ze on vie co robi.
Mne osobne je napriklad velmi blizka uvaha (moja uvaha, a celkom pokojne moze byt nespravna a prosim aby ste sa pri jej citani zamysleli nad poinotu, nie nad slovickami) ze Duchu Svatemu je "milsie" zvestovat niektorym ludom Jezisa Krista a Jeho spasu cez protestantsku cirkev ako vobec.





 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  16:41:20  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:
Milan Peter,

iba ma uistite, ci moj ostatny prispevok v teme, ignorujete vedome alebo ako dlho bude treba cakat na Vase jednoduche odpovede.

Nech to posunieme dalej, systematicky.


Pôvodne zaslal Rarach - 04 marec 2011 :  09:38:21



Rarach,

v prvom rade sa Vam chcem ospravedlnit za to ze ste museli tak dlho cakat. Nabuduce ak vam nahodou dlhsi cas nebudem odpovedat na nejaku otazku, pokojne medzitym robte nieco ine. V ziadnom pripade od Vas nevyzadujem aby ste len sedeli a cakali na moju odpoved. Aj cas vam rychlejsie prejde ak sa na nieco ine budete sustredit ako na cakanie na moju odpoved.
U mna to celkom funguje, ja som Vam napriklad polozil otazku 28 február 2011 : 18:44:12, teda na odpoved cakam o par dni dlhsie ako Vy a celkom spokojne si popri tom zijem ani necitim potrebu pripomienkovat vas cez forum :)

Povodne som nechcel na Vase otazky odpovedat vobec, pretoze sa mi zda byt celkom zvlastne ze Nebezpecenstvo charizmatickeho hnutia zalezi od mojho vierovyznania a bez toho, aby ho spoznala uzka verejnost (moje vierovyznanie myslim)navstevujuca toto forum nie je mozne pokracovat dalej.
No ale uz teraz vazne.

Prosim Vas aky to je zorientovany katolik?
Som to aj googlil ale nic, mozno tento pojem by to chcelo trosku objasnit, lebo to neviem ci som, zatial ste ma za takeho oznacili iba Vy, zatial vsak pre mna Vas nazor na moju zorientovanost nie je smerodajny.
Ale ak to mal byt kompliment, tak : Dakujem.
Napriklad tot nedavno som bol na sluzobke v USA a poviem Vam ze ako som vystupil z lietadla tak som bol pekne strateny, ale stale katolik.
Ale v ramci Bratislavy napriklad som celkom zorientovany. :)


No ale teraz vazne uz naozaj vazne.
Do bodky akceptujem vsetko co je napisane v KKC, rovnako ako aj papezske encykliky, co by mohlo byt dostatocnou odpovedou na vase otazky.

P.S : zda sa mi trosku nefer, postnut nejake pofiderne video a demonstrovat na nom ze ChO je nebezpecna.
Je to podpasovka ako keby som ja zalozil temu Nebezpecenstvo RK cirkvi a dal tam videa knazov zneuzivajucich maloletych...dufam ze rozumiete co chcem povedat.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  16:48:24  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Mt 18:20 Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.

Zaujímalo by ma, či ak sa modlí katolík spolu s evanjelikom a s členom cirkvi bratskej modlitbu "Otče náš", či je "On" medzi nimi.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  16:51:45  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Milan Peter,

skratka a strucne:

suhlasite alebo nie so vsetkym, co obsahuje katechizmus (pre deti, cize je dostatocne zrozumitelny aj pre dospeleho) v tamtych ukazkach?

U katolika musim predpokladat jasne a bezpodmienecne "ano", inak by slo o klamara ci bezprizorneho, ale nech to konecne zaznie od Vas,

a o suvislostiach maleho katechaku s touto temou, nechajte sa prekvapit, co bude, ked uz to sam nevidite. Vy len pekne popravde odpovedajte, sak sa nemate coho bat, riesit nasu diskusiu cez prizmu katechizmoveho ucenia je snad dostatocnou zarukou objektivnosti a vecnosti.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  17:22:23  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
Rarach,

strucne a jasne suhlasim so vsetkym co je napisane v KKC. Takisto aj suhlasim so vsetkym co je napisane v II. Vatikanskom Koncile aj v papezskych encyklikach.


Zaroven, ak mam s Vami pokracovat v nejakej diskusii, tak by som Vas poprosil, aby ste citali co pisem.
Napriklad Vasa posledna veta o spriaznenosti detskeho katechizmu a tejto temy je celkom scestna, pretoze som toto nikde nespochybnoval, nepotvrdzoval a ani celkovo som sa k detskemu katechizmu nevyjadroval.

Vlasne plati co som napisal vyssie - nech by mol moj postoj k detskemu katechizmu akykolvek, nijako to neovplyvni pravdu, ktoru nam chcete zdelit..

Tiez by som ocakaval, ze ked tak nastojcivo pytate odomna odpovede, budete v tomto ohlade rovnako "tvrdy" aj k sebe a odpoviete na niektoru z mojich otazok.
(tu o zorientovanom krestanovi pokojne ignorujte :) to bol skor vtip ).

S vyrokmi o tom kto je klamar alebo bezprizorny, by som bol opatrnejsi, nemyslim si ze Vam prisudi sudit aky je clovek, ktory neveri tomu co sa pise vo Vami postnutych obrazkoch, alebo sa mylim?
Citite sa byt povolany na sudenie takychto ludi? Ak hej mozem vediet kym?

Vzhladom na to ze sa mi nezda ze by tato diskusia prebiehala v laske, navrhujem aby ste presli k pointe a mohli sme dizkusiu ukoncit.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  18:55:33  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Milan Peter: Odpovedzte mu otvorene a priamo na tie otázky, aj keď sa Vám to možno teraz zdá zbytočné. Rarach síce rád provokuje, ale je to seriózny človek. A sám si myslím, že Vaša odpoveď je žiadúca, aby bolo známe, aké názory má človek, s ktorým ide diskutovať.

A teraz môj názor na niečo z toho, čo ste v tejto téme napísali:

1. Už v jednom z prvých Vašich príspevkov ste Mortalium Animos nazvali predkoncilnou - to je veľmi nepresné označenie. Však napríklad Kartáginský koncil bol pred ňou...

2. Často spomínate 2. Vatikánsky koncil (a zjavne aj to, na čo som narážal v prvom bode ste mysleli v súvislosti s ním). Príliš sa naň spoliehať ale nie je zrovna najmúdrejšie, keďže sa jednalo o koncil čisto pastoračný a žiadne jeho dokumenty nie sú neomylné (čo neplatí o žiadnom inom koncile a tým pádom stále spomínate koncil, ktorý je zo všetkých najmenej dôležitý).

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  21:04:12  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Tie "postnuté obrázky" ako ste to nazvali, sú základné najzákladnejšie otázky a odpovede ohľadom viery katolíka. Ak sa k tomuto nechcete vyjadriť súhlasne alebo nesúhlasne, tak ja napríklad by som rád vedel prečo? Niečo tam je také s čím nemôžte súhlasiť? Lebo kto plne verí základným Pravdám, nemá dôvod sa pri nich vykrúcať...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  22:47:13  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:
Tie "postnuté obrázky" ako ste to nazvali, sú základné najzákladnejšie otázky a odpovede ohľadom viery katolíka. Ak sa k tomuto nechcete vyjadriť súhlasne alebo nesúhlasne, tak ja napríklad by som rád vedel prečo? Niečo tam je také s čím nemôžte súhlasiť? Lebo kto plne verí základným Pravdám, nemá dôvod sa pri nich vykrúcať...

Pôvodne zaslal Azuritko - 04 marec 2011 :  21:04:12



Azuritko,
je moje male skoro dvojrocna krstna dcera krestan katolik?
Lebo podla tych postnutych obrazkov nie je.

Mozem Vas ubezpecit ze katolicku vieru nevyznava...

Asi bude aj zatratena ak nohodou zomrie, pretoze :
1. Neveri v pravdy katolickeho nabozenstva, ktore Boh zjavil
2. Nezachovava prikazania katolickeho nabozenstva...oh vlastne tie nezachovava asi nikto z nas, ci?

Preto som napisal ze prijmam cely KKC tak ako je a za tym si aj stojim.

Ale aby sme sme sa posunuli dalej povedzme ze ok prijama vsetky vase obrasteky, dobre?


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 04 marec 2011 :  23:51:54  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Azuritko,
je moje male skoro dvojrocna krstna dcera krestan katolik?
Lebo podla tych postnutych obrazkov nie je.

Mozem Vas ubezpecit ze katolicku vieru nevyznava...

Asi bude aj zatratena ak nohodou zomrie, pretoze :
1. Neveri v pravdy katolickeho nabozenstva, ktore Boh zjavil
2. Nezachovava prikazania katolickeho nabozenstva...oh vlastne tie nezachovava asi nikto z nas, ci?

Preto som napisal ze prijmam cely KKC tak ako je a za tym si aj stojim.

Ale aby sme sme sa posunuli dalej povedzme ze ok prijama vsetky vase obrasteky, dobre?

Pôvodne zaslal Milan Peter - 04 marec 2011 :  22:47:13



Ale no, šak hádam tomu nerozumiete?

Krstom sa stala členkov Cirkvi. Ak dospeje do bodu, že bude schopná si tieto veci uvedomovať, potom sa ukáže, či členkou Cirkvi aj zostane. Je snáď pochopiteľné, že dieťa neuvedomujúce si ešte poriadne čo je zlé a čo dobré nemôže tieto body spĺňať a logicky sa jej ešte netýkajú.

K tomu Vášmu bodu 2. Ako by ste to formulovali Vy keď sa Vám táto formulácia nepáči? Máme podľa Vás zachovávať niektoré prikázania? Máme si vyberať ktoré? Tiež je z toho jasné, že máme sa minimálne snažiť zachovávať prikázania ak vieme, že hriechu sa nevyhneme a že Boh nám hriechy odpustí pri úprimnej ľútosti. Ale na spasenie musíme dosiahnuť úplné odmietnutie hriechu lebo smrteľný hriech nás zbavuje milosti posväcujúcej bez ktorej nemôžme dosiahnuť spasenie.

Celý KKC znamená ten hrubý relatívne nový Katechizmus Katolíckej Cirkvi? A prijímate znamená, že mu aj rozumiete? Lebo zatiaľ to tak nevyzerá. A pri jeho zložitosti a Vašom nepochopení pár viet z jednoduchého katechizmu nevidím veľkú možnosť, že ho dokážete pochopiť. Ja som si nedávno prešiel jednoduchý katechizmus, niečo ako sú tu obrázky, a to mi dalo perfektné základné info o tom, kde som mal medzery. Keď som čítal niečo z KKC, nechápal som často hlavnej myšlienke, ktorá je v týchto jednoduchých katechizmoch podaná jednoducho a jednoznačne formou otázky a odpovede.

Ale som zvedavý na reakciu Raracha, lebo Vaša posledná veta nieje moc potešujúca.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 05 marec 2011 :  09:43:19  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:


Krstom sa stala členkov Cirkvi. Ak dospeje do bodu, že bude schopná si tieto veci uvedomovať, potom sa ukáže, či členkou Cirkvi aj zostane. Je snáď pochopiteľné, že dieťa neuvedomujúce si ešte poriadne čo je zlé a čo dobré nemôže tieto body spĺňať a logicky sa jej ešte netýkajú.



Azuritko,

mozete mi prosim ukazat kde sa to v tych postnutych obrazkoch pise?
Ja to tam nevidim...

Prave preto som napisal, ze prijmam KKC ako celok, v celom kontexte, nie len jeho casti. Ako zoberieme KKC ako celok, tak najdeme to, co tvrdite.
IBA z postnutych obrazkov vyplyva to co hovorim ja - teda nie je celnka RKC a ide do zatratenia.

To som ani nevytiahol otazku nepokrstenych deti vyrastajucich v ateistickych rodinach - tie su podla postnutych obrazkov odpisane uplne, lebo ani len ten krst nemaju...

Tiez by som sa chcel spytat, preco to nevyzera ze by som rozumel KKC..
Azuritko budem hovorit tak jednoducho, lebo skryte naznaky vam zjavne robia problemy - to co som chcel napisat je, ze postnute obrazteky zobrazuju vynatok z KKC, ale nie kompletne ucenie.
Ja prijmam ucenie KKC ako celok, lebo tak dava zmysel.

citácia:
Ja som si nedávno prešiel jednoduchý katechizmus, niečo ako sú tu obrázky

Blahozelam a povzbudzujem vas do dlasieho citania.
Ako dalsiu publikaciu by som Vam odporucil detsku Bibliu (su tam aj obrazky). Je napisana relativne jednoducho a hadam Vam pomoze pochopit tazsie state z tej hrubej, relativne novej Biblie co teraz dostat kupit.
Ked budete mat precitanu, tak dajte vediet, poradim vam dalsiu knihu...rozmyslam nad detskymi modlitbickami. Tiez jednoduch a ilustrovane dielko.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 05 marec 2011 :  11:01:52  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Zbytočné nedorozumenie rozdielnych nátur a pritvrdá lekcia bratovi Azuritkovi, inak šikovnému diskutérovi. Len dúfam že sa neurazil.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 05 marec 2011 :  15:56:56  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Azuritko,

mozete mi prosim ukazat kde sa to v tych postnutych obrazkoch pise?
Ja to tam nevidim...

Prave preto som napisal, ze prijmam KKC ako celok, v celom kontexte, nie len jeho casti. Ako zoberieme KKC ako celok, tak najdeme to, co tvrdite.
IBA z postnutych obrazkov vyplyva to co hovorim ja - teda nie je celnka RKC a ide do zatratenia.

To som ani nevytiahol otazku nepokrstenych deti vyrastajucich v ateistickych rodinach - tie su podla postnutych obrazkov odpisane uplne, lebo ani len ten krst nemaju...

Tiez by som sa chcel spytat, preco to nevyzera ze by som rozumel KKC..
Azuritko budem hovorit tak jednoducho, lebo skryte naznaky vam zjavne robia problemy - to co som chcel napisat je, ze postnute obrazteky zobrazuju vynatok z KKC, ale nie kompletne ucenie.
Ja prijmam ucenie KKC ako celok, lebo tak dava zmysel.

Pôvodne zaslal Milan Peter - 05 marec 2011 : 09:43:19



Nerozumiem Vám. Tak uznávate katechizmus vcelku, tým pádom viete že obrázky sú z katechizmu, ale slovíčkaríte nezmyselne len tak pre popudenie diskusie alebo načo? Ak Vám sú jasné základné Pravdy a prijímate ich, tak kde je problém ak sa niekto pýta, či napr. tieto základné pravdy uznávate? Naozaj nerozumiem kde berie veriaci človek znalí katechizmu (neznalí sa Vám nepáči tak zjavne ste znalí) dôvod na vykrúcanie sa k jednoduchej odpovedi?

citácia:
Blahozelam a povzbudzujem vas do dlasieho citania.
Ako dalsiu publikaciu by som Vam odporucil detsku Bibliu (su tam aj obrazky). Je napisana relativne jednoducho a hadam Vam pomoze pochopit tazsie state z tej hrubej, relativne novej Biblie co teraz dostat kupit.
Ked budete mat precitanu, tak dajte vediet, poradim vam dalsiu knihu...rozmyslam nad detskymi modlitbickami. Tiez jednoduch a ilustrovane dielko.

Pôvodne zaslal Milan Peter - 05 marec 2011 :  09:43:19



A to stále pri tejto Vašej irónii nemám pochybovať o tom, že máte v katechizme jasno. A stále ani neviem v akom. A máte problém s ľahkou odpoveďou, lebo musíte z nejakého mne neznámeho dôvodu slovíčkariť tam, kde človek znalí katechizmu nemôže mať najmenší problém. Sa správate ako by ste sa obraňovali a nikto na Vás neútočí....

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 05 marec 2011 :  15:59:06  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Zbytočné nedorozumenie rozdielnych nátur a pritvrdá lekcia bratovi Azuritkovi, inak šikovnému diskutérovi. Len dúfam že sa neurazil.

Pôvodne zaslal Dušan - 05 marec 2011 :  11:01:52



Ja som už lekcií dostal dosť a som otvorený novým lekciám. Ale toto má od lekcie ďaleko.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 06 marec 2011 :  14:40:44  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
Mnohi bratia a sestry z inych denominacii maju v srdci velku tuzbu ist za Jezisom a nasledovat ho. Taka tuzba moze vychadzat len z Ducha Svateho. Zatial nie su v katolickej Cirkvi (za co casto z velkej miery mozeme my, katolici). Casto ich tuzba ist za Jezisom a dat mu vsetko, je taka velka, ze ma to ako katolika zahanbuje (napriklad protestantski mucenici).Co viem urcite je, ze ja nie som povolany diskutovat s nimi o rozdieloch, ale pomahat im nasledovat Jezisa. Diskusie o rozdieloch necham na odbornikov teologov, nech sa o nich bavia. Osobne by som bol strasne rad, ak by sme vsetci boli zjednoteni v katolickej cirkvi, momentalne to tak ale nie je.

Ak by som mal polozit zmysluplnu otazku o ktorej by bolo hodne diskutovat, tak by to bolo :
Je lepsie ak clovek A spozna Jezisa a jeho obetu a robi pokanie v nejakom letnicnom zbore ako keby prisiel do Katlickej Cirkvi a nikdy by tam Jezisa "osobne" nespoznal?

Pripadne dalsia otazka - je lepsie aby clovek o evanieliu nepocul vobec, alebo je lepsie aby o nom pocul v nejako protestantskom zbore?

Dalsia otazka ktora ma napada a je pre mna velmi podstatna :
Preco si Duch Svaty pouziva protestanske/letnicne/ine cirkvi? Nebude to preto, ze my, katolici, nie sme schopni ist vsade tam kde to Duch potrebuje?

Pôvodne zaslal Milan Peter - 04 marec 2011 :  08:21:14



Ak človek počuje o evanjeliu v protestanskom zbore tak počuje okyptené evanjelium, alebo inak povedané, není to to isté Evanjelium čo Boh predkladá skrze Katolícku Cirkev, ktorej pravé Evanjelium zjavil. Čiže diabol človeka v protestanskom prostredí drži tam kde ho chce mať. Napríklad, protestant sa nemodlí za zomrelých, nepomáha dušiam v očistci. Má klamlivú istotu spasenia, opovážlivo sa spolieha na Božie milosrdenstvo. Proste protestant žije v bludoch.
Diabol to poisťuje tak, že povinná výbava protestanta je poznať ako útočiť na KC. Učia ich texty, verše, ako ich treba vysvetlovať aby mohli zviesť aj tých vyvolených.Hovoria že KC je šelma zo zjavenia, búrajú cirkevnú autoritu, pritom šikovne v skrytosti sa snažia každú ovečku ovládať a byť jej autoritou. Proste držať človeka čo najďalej od Pravdy. To čo píšem mám odžité kedže 10 rokov som žil a zdielal vieru s priatelmi ktorí sú protestanti.
Tým ale netvrdím, že protestant nemôže byť spasený. Za istých podmienok a okolností je to možné.
Príspevok je písaný vo všeobecnosti, preto neargumentujte horlivým bratom či sestrou od protestantov ktorí sa nehádajú a hladajú jednotu,dokonca neustále aj pravdu. Ja viem že sú aj takí protestanti, ktorí to myslia uprimne dobre. Ale naša úloha je učiť ich k Pravde. Veď aj v katechizme máme napísané skutky duchovného milosrdenstva: hriešnikov napomínať, nevedomých vyučovať, pochybujúcim dobre radiť.



Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

miky

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2011 :  10:41:44  Zobraziť profil  Pridať miky do zoznamu priateľov
Musím dať za pravdu TORNEROVI. Moju ženu zlanarili CASD a učia ich tam memorovať texty, ktoré sú priti RKC. Dávaju im knihy a školia ich, ako zlanáriť veriacich z iných denominácii. Poviem Vám čítal som tie knihy a su napísané tak presvedčivo, že keby som prelepil prvu a poslednú stranu a dal by som to niekomu inému prečítať, asi by im dal za pravdu. Začal som sa zaoberať vyvracaním ich bludou, ale z každej strany som dostal len krik že mam toho nechať tak, že ženu aj tak nevrátim takto naspäť. OK mi katolíci budeme len ticho, budeme sa s nimi modliť, a oni nás pri tých modlitbových stretnutiach budu lanáriť pekne jedného po druhom. Veď aj oni môžu byť pod vedením ducha svätého. V to ja neverím. Duch svätý by isto nedovolil rozpad manželstva, isto by nehovoril, že kto ide na Sv. prijímanie, je dietkou Satanovou, Isto by netvrdil že sme vo vedení šelmy.
Ja si skôr myslím, že duch svätý hovorí k tým ľudom, ale že oni ho pre svoju pýchu a ego nepočujú. Cítia sa byť potrebný, lebo v tom spoločenstve dostane každý nejakú úlohu. Jeden sa venuje deťom, druhý ženám atď. A to sa im páči a preto už nechcú isť späť.
Preto si myslím že treba niekedy aj otvoriť ústa a brániť sa a nielen byť ticho a nastavovať aj druhe líce , ako mi bolo povedané.
Pán s vami všetkými.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 30 december 2010  ~  Posledná návšteva: 23 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2011 :  10:49:47  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:
Ak človek počuje o evanjeliu v protestanskom zbore tak počuje okyptené evanjelium

Tornero, evanjelium je jedno. Je to iste pre protestantov ako aj pre nas.
O com hovorite vy je skor vyklad evanjelia a to je tak trosku rozdiel.
To ze ich vyklad evanielia je iny ako nas a ze je neuplny a miestami (nie vsade a vzdy) nepravdivy, tu vobec nediskutujeme. O tom sa tu nik hadat nechce.
Ale evanjelium je presne to iste. Co je dobry zaklad :) uz sa iba musime zladit co sa vykladu tyka a je to :)
Nelahka to uloha, ale Bohu nic nie je nemozne :)
Tiez by som si este raz dovolil pripomenut ze podla slov JPII tieto teologicke debaty prinalezia odbornikom teologom, co ja osobne nie som.

citácia:
Čiže diabol človeka v protestanskom prostredí drži tam kde ho chce mať.

Prilis silne vyjadrenie, nemyslim si ze mate pravo povedat o X milionoch ludi v nekatolickych denominaciach ze su tam drzani diablom. Ratate tam napriklad aj protestantskych mucenikov, ktori pre meno Jezis zomreli?
Mimochodom aj v RKC si diabol vela ludi drzi tam kde ich chce mat. Ved iste aj vy poznate okolo seba ludi, ktori tvrdia ze RKC im nema co hovorit napriklad do sexualneho zivota (konkrentne zobreme temu antikoncepcie atp.).
Prislusnost k akejkolvek cirkvi cloveku nezarucuje pokoj od diabla a ani to ze je na spravnom mieste kde ho chce mat Boh. Suhlasite?

citácia:
Napríklad, protestant sa nemodlí za zomrelých, nepomáha dušiam v očistci.

Ale to ani velke mnozstvo katolikov. Dokonca ak by sme zobrali absolutne cislo mozno by sme protestantov co do posctu ludi ktori nepomahaju dusiam v ocistci prekonali :)
Navyse to nie je najpodstatnejsia zlozka viery pomahat dusiam v ocistci a myslim si, ze clovek moze byt spaseny aj ked sa v zivote nepomodlil za ziadnu dusu v ocistci. Suhlasite? (ako priklad si by som si dovolil pouzit toho typka, co visel na krizi vedla Jezisa.)
citácia:
Má klamlivú istotu spasenia, opovážlivo sa spolieha na Božie milosrdenstvo.

Katolik na neklamlivu istotu spasenia? Katolik sa opovazlivo nespoliehana Bozie milosrdenstvo? Ja som sa teda uz velmi vela krat spoliehla opvazlivo na Bozie milosrdenstvo, Vy mozno nie...ale som si isty, ze nie som v RKC jediny, co sa tohto hriechu dopustil.
Protestani aj katolici zapasia s hriechom a obcas podlahnu a obcas si vedome a dobrovolne a vo vaznej veci cestu hriechu zvolia.
A tam aj tam su ludia, ktori svoje hriechy uprimne lutuju pred tvarou Bozou..my mame tu vyhodu ze potom ich este lutujeme aj v spovedelnici, co je strasne fajn, protici to v tomto maju tazsie..

citácia:
Proste protestant žije v bludoch.

Zasa ta ista otazka...Kazdy? ale aj spusta katolikov zije v bludoch...hadam tu nechcete tvrdit ze vsetci katolici poznaju pravdu?

citácia:
Hovoria že KC je šelma zo zjavenia, búrajú cirkevnú autoritu, pritom šikovne v skrytosti sa snažia každú ovečku ovládať a byť jej autoritou. Proste držať človeka čo najďalej od Pravdy.

Vsetci protestanti na celom svete toto robia? tak to som nevedel...ja som mal stastie ze som narazil na takych, co RKC akceptovali a mali ju v ucte...
Samozrejme som narazil aj na takych co brali ako ramec svatosti mnozstvo urazok na RKC.
Plne uznavam ze na to, aby sme sa mohli spolocne napriklad modlit, chvalit Boha, dakovat Jezisovi alebo konat nejaku cinnost lasky, treba dobru volu z oboch stran. Ak tam nie je, tak sa toho moc robit neda..

citácia:
Príspevok je písaný vo všeobecnosti,...

Dovolim si nesuhlasit. Prispevok je pisany na urcitu skupinu protestantov, vobec nie vseobecne.

citácia:
...preto neargumentujte horlivým bratom či sestrou od protestantov ktorí sa nehádajú a hladajú jednotu,dokonca neustále aj pravdu.

Oh tak to pardon :) to iba Vy tu mozete argumentovat protestantmi, ktori zvestuju papezo-selmu atp. (mimochodom kolko takych osobne poznate?aspon priblizny pocet poprosim...ked uz tak vo vseobecnosti pisete...), ja nemozem pouzit tu istu argumentaciu??

citácia:
Ale naša úloha je učiť ich k Pravde.

O tom kto ma diskutovat o rozdieloch vo vierouke sa celkom jasne vyjadril JPII. Tiez povedal aj nieco take ze ekumena je uloha kazdeho krestana, alebo nieco v tom zmysle. Citat postnem neskor, ak Vas zaujima...






 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2011 :  13:23:30  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:

Ja si skôr myslím, že duch svätý hovorí k tým ľudom, ale že oni ho pre svoju pýchu a ego nepočujú.
Pôvodne zaslal miky - 07 marec 2011 :  10:41:44


Uplne s Vami suhlasim...a druhym dychom dodavam ze presne toto iste sa deje aj v RKC :)
Myslim ze sa mozeme zhodnut ze to, ci clovek pocuje alebo nepocuje hlas Ducha Svateho zalezi hlavne od konkretneho cloveka a nie od prislusnosti k denominacii.

citácia:
Cítia sa byť potrebný, lebo v tom spoločenstve dostane každý nejakú úlohu. Jeden sa venuje deťom, druhý ženám atď. A to sa im páči a preto už nechcú isť späť.

Zeby nieco co sa od nich mozeme naucit?
Asi je chyba ak sa u nas, v nasom katolickom spolocenstve niekto citi nepotrebny...
Ja s manzelkou som napriklad vyse roka chodil do kostolika pri nasom dome a za cely ten rok (napriek tomu ze sme tam chodili pomerne dost casto a krestanska komunita navstevujuca ten kostolik je pomerne stala a nie velmi pocetna -> cize nas urcite museli registrovat) k nam neprisiel nikto z "miestnych" predstavit sa, privitat nas, spytat sa kto sme co sme...
Ked som naproti tomu prisiel na nejake to protestantske zhromazdenie po ukonceni programu ku mne prisiel 'pastor' toho zboru, privital ma a chvilku sa so mnou porozpraval, spytal sa ma ci mam zaujem zaradit sa do nejakeho maleho spolcenstva, kde sa spolu modlia a studuju bibliu...co som hodnotil vysokopozitivne.
My (katolici) sice ponukame sv. omse, ale o ludi, ktori tam pridu sa vobec nestarame (samozrejme existuju vynimky, bohuzial su to len vynimky).

citácia:
Moju ženu zlanarili CASD a učia ich tam memorovať texty, ktoré sú priti RKC.

To mi je uprimne luto, myslim to vazne a bez nejakej ironie.
Zarovne dodavam ze nie nutne s kazdym sa da utvarat spolocenstvo a spajat sa v modlitbach. Ako som tu uz tusim spomenul, vola musi byt z oboch stran..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2011 :  13:40:59  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
samozrejme by som teraz mohol odpovedat ze celibat je v priamom rozpore s manzelstvom, ale bola by to len blba hadka

Nie len blba hadka, ale by ste aj ukazali nepochopenie manzelstva a celibatu. Takze dobre, ze ste tento argument nepouzili.

citácia:

Nejako ma popudil zamietavy postoj k protestantom, hlavne preto ze ich vela poznam a mam s nimi velmi dobre vztahy.

Cielom nie je odmietat protestantov ako ludi - na to nema nikto z nas pravo ano mandat. Avsak odsudzovat hriech a blud mame priamo povinnost.

citácia:

Ak vsak obaja mame srdce zapalene pre Jezisa a nesmierne si vazime Jeho obetu,

O tom prave pochybujem ci obaja. Jezis nam tu totiz zanechal moznost byt ucastnymi spritomnenia svojej obety a jest Jeho telo a pit Jeho krv. Niekto "rovnako" zapaleny to vsak popiera.

citácia:

Benedikt XVI na koci ekumenickej bohoslužby

Co presne je ekumenicka bohosluzba?

citácia:

Duchu Svatemu je "milsie" zvestovat niektorym ludom Jezisa Krista a Jeho spasu cez protestantsku cirkev ako vobec.

Inymi slovami je mu milsie uviest niekoho do bludu, ako mu zvestovat plnost pravdy?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 17 Previous Topic: Ježiš mení hriechy na charizmy. Téma Next Topic: Koinonia  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06