Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Nebezpecenstvo charizmatickeho hnutia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ježiš mení hriechy na charizmy. Téma Next Topic: Koinonia
Strana: z 17

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 27 február 2011 :  16:08:04  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Charizmaticke hnutie by mohlo byt spolocnym menovatelom pre celosvetovu ekumenicku organizaciu, alebo cirkev.

V charizmatickom hnuti sa nedosahuje jednota ucelenym ucenim, ale na zaklade spolocnych nabozenskych zazitkov. Pre charizmatikov spravidla nie je dolezite ucenie, ale skusenost.

Preto nie je prekvapive, ze v charizmatickych kruhoch mozu spolocne fungovat ludia s roznym denominacnym pozadim a ucenim. Nie preto, ze suhlasia so svojim ucenim , ale preto, ze maju spolocny nabozensky zazitok.

A kde je to nebezpecenstvo? Postavit pravdu nabok, len aby sme mali jednotu...

Paradoxne tato myslienka pochadza z pera letnicneho protestanta, ktoremu neslo do hlavy, ako mozu pohanski katolici uctievat Mariu, ci chodit na omsu a zaroven patrit do charizmatickeho hnutia "skutocnych" krestanov. Myslienku uzatvara tak, ze s tymto charizmatickym hnutim nieco nie je v poriadku.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  08:00:47  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
toho čo je nebezpečné v CHO je daleko viac. Ale súhlasím stým čo si napísal.
som v cho prakticky od začiatku od kedy som uveril a dal sa pokrstiť.
Dlhé roky som túto ekuménu ako spomínaš aj sám praktizoval. Chodil som na naddenominačnú skupinku, na dalšiu skupinku baptistom do zboru viera. Mal som okruh protestantov sktorými som sa stretol raz do tyzdna na hodinku a spoločne sa modlili, ale nepreberali sme vieroučné rozdiiely.

Časom som pochopil, že ekuména táto ekuména je nezmysel, tak som stým všetkým sekol.
Nezabudnutelný je pre mňa výrok prispievatela Sendy ktorý napísal na tomto fóre niečo vtom zmysle, že ak protestant zotrváva poctivo vo svojom učení tak je to cesta do pekla, dalej to pokračovalo že spasený môže byť jedine ak zomre v postoji že hladá pravdu.

takže som v ChO a som proti ekuméne, lebo som pochopil že neviem ako by sa taká zdravá ekuména mala praktizovať v praxi.
Keď ma niekto zavolá na skupinku tak poviem rovno, že idem radšej na sv. omšu kde prijimam Pana Ježiša a vytváram spoločenstvo s krestanmi zjednotených okolo Eucharistie.

Ono celé to protestanské nezaleži kde si v akej denomi hlavne ze patríš Ježišovi, je vlastne iba taká zahmlená jednota, oni tí protestanti sú tak vieroučne rozbitý že toto hovoria vlastne zo zúfalosti. Veď čo iné im zostáva, veď čo autor knihy to skoro vždy iné učenie a iný pohľad na vieru.
Zaujimavé je, že medzi sebou nemajú burlivé diskusie. Ale proti katolikom tam hneď všetci sa vedia zjednotiť. Mám veľa toho pochodeného. Vdaka Bohu za matku Cirkev.

nebezpečenstvo charizmatického hnutia je podľa mňa vtom, že tam je veľmi veľa dravých vlkov, a tak nenápadne sa tam preťahujú kresťania zo zboru do zboru a z cirkvi do cirkvi. Poznám dosť protestantov ktorí vstúpili do KC ale poznám aj dosť katolíkov ktorí zblúdili a naleteli na sladké rečí.


Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  10:24:36  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Takato obzalobu cirkvi od katolika nebyva zjav casty.

Tornero, avsak ine sa Vas spytam: prezradte, co sa stalo s Vasim pudom sebazachovy?
To co opisujete, za predpokladu ze neklamete, sa da zazit a zajst tak daleko len ak je obranny system mimo provoz.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  10:33:41  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Ono v čase, keď sa snažia heretici navodiť dojem že sme vlastne všetci jedno a podobne a tým k sebe ťahať katolíkov by mohlo byť zaujímavé navrhnúť spoločnú modtlitbu ruženca...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  13:19:17  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:
V charizmatickom hnuti sa nedosahuje jednota ucelenym ucenim, ale na zaklade spolocnych nabozenskych zazitkov.


citácia:
A kde je to nebezpecenstvo? Postavit pravdu nabok, len aby sme mali jednotu...


Dovolil by som si s vyššie napísaným nesúhlasiť. V charizmatickom hnutí sa jednota dosahuje tým, že sa sústredíme na to, čo máme s ostatnými denomináciami spoločné a nepoukazujeme na to, čo je rozdielne.

(Dovolím si malú citáciu z KKC: 819 Okrem toho „mnohé prvky posväcovania a pravdy“ jestvujú aj mimo viditeľných hraníc Katolíckej cirkvi: „písané Božie slovo, život milosti, viera, nádej a láska a iné vnútorné dary Ducha Svätého, ako aj viditeľné prvky“. Kristov Duch používa tieto cirkvi a cirkevné spoločenstvá ako prostriedky spásy. ...)

Počas štúdia na vysokej škole sme mali malé kresťanské spoločenstvo, kde sme boli "Rímsko-katolíci" všetci až na jednu sestru z evanielickej cirkvi.

Stretávali sme sa preto, že sme spoločne túžili kráčať za Ježišom. Môžem Vám povedať, že Boh veľmi žehnal naše spoločenstvo a za pár prežitých rokov sme ANI JEDEN KRÁT nemali potrebu baviť sa o veciach, ktoré nas rozdelujú...vlastne sme za tých pár rokov nestihli prebrať ani všetky tie veci, ktoré nás spájajú ;)

Píšeš, že jednota sa "nedosahuje ucelenym ucenim" a ja s tebou plne súhlasím, ale na druhej strane musím podotknúť, že ešte nikdy vo svojom živote som jednotu s bratom/sestrou nedosiahol "ucelenym ucenim" ale len a len v Ježišovi Kristovi.




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  14:44:08  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
a za pár prežitých rokov sme ANI JEDEN KRÁT nemali potrebu baviť sa o veciach, ktoré nas rozdelujú

Tu si dovolim citovat starych mudrych teologov "v den, kedy prestane cirkev hlasat vsetky pravdy vhod i nevhod, a z mlcania navodi dojem, ze ine pravdy neexistuju, v ten den sa cirkev zriekla svojho Majstra a prestava byt apostolskou"

citácia:
Píšeš, že jednota sa "nedosahuje ucelenym ucenim" a ja s tebou plne súhlasím, ale na druhej strane musím podotknúť, že ešte nikdy vo svojom živote som jednotu s bratom/sestrou nedosiahol "ucelenym ucenim" ale len a len v Ježišovi Kristovi.

Pôvodne zaslal Milan Peter - 28 február 2011 :  13:19:17


Jezis je cesta a pravda (a zivot). Pravda musi byt uplna, inak to je iba polopravda, alebo stvrtopravda. Preto tvrdit, ze som nasiel jednotu s niekym v Jezisovi bez toho, aby to bolo totozne s jednotou v plnosti Pravdy znie prinajmensom divne.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  15:03:38  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
p. Rarach, neviem či vás dobre chápem, ale ešte som dúfam stále dosť mladý aby som prijal aj niečo nové poprípadne tie moje chybné predstavy a vysvetlenia poopravil a držal sa pravej viery. Teda nemám problém si niečo držať, nejaký názor za každú cenu. Viem si priznať aj chybu. Ked som sa obrátil som chodil kus aj do apoštolskej cirkvi a k baptistom. takže mám tam dodnes veľa priateľov aj keď som odnich odišiel do KC, kedže som tu našiel Pravdu. Toto fórum mi ukázalo že stou pravdou to nieje take jednoduché ako som si predstavoval. Tak teraz sa vraciam na samí začiatok a študujem poctivo katechizmus, no už len ten starší kde je forma otázka - odpoveď.

ja som budoval ekumenizmus, lebo som tomu veril, že je to možne. No skúsenosť moja je zlá. Buď to neviem alebo je to nezmysel, alebo ja a Cirkev má iné predstavy o ekuméne, ktoré sa nevedia stretnúť s mojimi predstravamy.

Ak nechám protestanta na pokoji, však hlavne že sa modlíme, spievame spolu, a voláme spolu k Ježišovi ak toto stačí tak žiadna denomi a ani KC nemá prakticky žiadny význam.

ale ak začneme si vysvetlovať vieroučné rozdiely s protestantmi, tak už to nieje podľa mňa ekuména, ale sa snažím bratovi ukázať pravdu a pomôcť mu aby mohol žiť plnosť viery. Keď konvertoval niekto na katolícku vieru z mojho okolia, tak to bolo iba vtedy ak sa riešili rozdiely.
Ja som dal kamošovi baptistovi ako vianočný darček knihy od Scota Hahna, a ten kamoš do dvoch rokov sa stal katolíkom, a nemusel som mu hovoriť nič. Dokonca sa urazil najprv že čo mu to dávam za knihy :D A dnes máme jednotu aj vo viere vtom čo žijeme.

1Kor 1,10 "Prosím vás, bratia, pre meno nášho Pána Ježiša Krista, všetci hovorte to isté, aby neboli medzi vami roztržky, ale aby ste boli dokonalí v rovnakom zmýšľaní a v rovnakom úsudku."
mrzí ma keď aj v KC máme problém toto praktizovať. Ale na druhej treba upozorňovať na chyby, niekedy sa zdá, že sa rozbíja jednota ak je to zle chapane. Treba pozerať na úmysel.

p. Rarach - ja som cirkev neobzaloval, keď mi niekto rozumne vysvetlí ako sa má ekuména budovať tak sa do toho pustím znovu. Ja som prišiel k záveru že to správne robiť neviem tak to už ani nerobím.

Teda pýtam sa... ako sa má budovať správne ekumenizmus?

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  15:48:15  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
Opat si dovolim zacitovat KKC. Citovana pasaz hovori sice o manzelstve, ale myslim ze je vhodna aj pre nasu diskusiu :

"Vďaka ekumenickému dialógu v mnohých krajinách, mohli zainteresované kresťanské spoločenstvá zorganizovať spoločnú pastoráciu miešaných manželstiev. Jej úlohou je pomáhať týmto manželským párom žiť ich osobitnú situáciu vo svetle viery. Má im aj pomáhať prekonávať napätia medzi povinnosťami manželov jedného voči druhému a voči ich cirkevným spoločenstvám. Má podporovať rozvoj toho, čo majú vo viere spoločné, a úctu voči tomu, čo ich rozdeľuje."

Veci, ktore nas spajaju z bratmi a sestrami z inych denominacii je podstatne viacej, ako tych, ktore nas rozdeluju.

V com sa viem vzdy zhodnut z ludmi z inych denominacii je toto :
1. Boh nas miluje (a teda vzdy mu mozeme dakovat za jeho lasku doborotu a spolocne prezivat jeho lasku.)
2. Zhresili sme a preto sa vlastnymi silami nemozeme spasit (ani ja, ani protestant, ani papez, nikto)
3. Jezis Kristus za nas zomrel na krizi (za mna, aj za letniciara, aj za papeza, za kazdeho)
4. Ponukol nam zadarmo spasu, zaplatil za nase hriechy a zmazal nas dlzobny upis (skvely dovod dakovat mu v spolocnej modlitbe)
5. Poslal nam Ducha Svateho, ktory je zvadavkom nasho dedicstva. (aj ja, aj sestra/brat z inej denominacie mame toho isteho Ducha, ktory skuma Bozie hlbiny).

Ak nas boch oboch, aj krestana aj protestanta nazyva svojimi detmi, ak nam oboch dal so zvojho Ducha ja nevidim dovod neprezivat s bratom/sestrou z nekatolickej denominacie jednotu.

Povedane inymi slovami : Ak brat/sestra moze prezivat jednotu s Duchom Svatym a volat v nom Jezis je Pan, tak sa mozem k nemu pripojit a presne (na chlp presne) tom istom Duchu Svatom volat Jezis je Pan.

Mame toho isteho nebeskeho Otca, mame toho isteho Pana a Spasitela, mame toho isteho Ducha Svateho a dokonca mame aj presne tu istu Nebesku Matku (ibaze sestra/brat z nekatolickej cirkvi to o tej Matke este nevie :) ).
Tak sa pytam: Co este brani tomu aby sme sa mohli zjednotit v Jezisovi?

Dam jeden priklad : ak by som mal cestovat hodinu vo vlaku v jednom kupe z bratom z protetstantskej cirkvi, radsi tu hodinu stravim s nim v modlitbe vdaky za Jezisov kriz ako v "plodnej" diskusii o sochach svatych v kostole alebo neomylnosti Sv. Otca vo veciach vierouky.

Inak este jeden citatik z KKC by som pripojil na zaver :

818 Tých, čo sa v súčasnosti rodia v spoločenstvách, ktoré vznikli z takýchto rozštiepení, „a sú poučení vo viere v Krista, nemožno obviniť z hriechu oddelenia a Katolícka cirkev ich objíma s bratskou úctou a láskou… V krste sú ospravodlivení vierou,(1271) včlenení do Krista, a preto sú právom poctení menom kresťan a synovia Katolíckej cirkvi ich oprávnene uznávajú za bratov v Pánovi.“

A este si dovolim zacitovat z Janovho evanielia (Jn 17, 20-21):

20 No neprosím len za nich, ale aj za tých, čo skrze ich slovo uveria vo mňa, 21 aby všetci boli jedno, ako ty, Otče vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás, aby svet uveril, že si ma ty poslal.

Zjednocujem sa v Jezisovi so sestrami/bratmi z inych denominacii lebo to :
a)Jezis chce
b)Podla KKC su "ospravodlivení vierou,(1271) včlenení do Krista".


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  16:20:29  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Milan Peter,

zdravim Vas a pozyvam Vas na otestovanie z katolickeho katechizmu.

Venujete sa tu veciam, ktore predpokladaju jeho znalost - ba viac, nez znalost iba katechizmu.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  17:35:05  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
Rarach,

tiez Vas zdravim a dakujem za pozvanie.

Mohli by ste prosim vymenovat aj tie ostatne veci ktore su vyzadovane pre tuto temu?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  18:20:44  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov

Napriklad Mortalium animos.
Avsak nepredbiehajme.
Vy ste katolik?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  18:44:12  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:

Napriklad Mortalium animos.
Avsak nepredbiehajme.
Vy ste katolik?

Pôvodne zaslal Rarach - 28 február 2011 :  18:20:44


Ano som...
Aby som sa uistil...tym Mortalium animos myslite predkoncilovu encykliku Pia XI?

V takom pripade by sme sa mali samozrejme dostat aj k novsej, povatikanskokoncilovej, na potreby dnesnej cirkvi reagujucej UT UNUM SINT. (okrem samotneho dokumentu Druheho Vatikanskeho Koncilu O Ekumenizme).

Ale aby sme nediskutovali v abstraktnej rovine nazvov diel, mozete prosim presne napisat co presne nam Mortalium animos vo svetle Druheho Vatikanskeho Koncilu a encyklike JP II. hovori o ekumenizme?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  19:13:43  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:
Preto tvrdit, ze som nasiel jednotu s niekym v Jezisovi bez toho, aby to bolo totozne s jednotou v plnosti Pravdy znie prinajmensom divne.

Pôvodne zaslal Mato - 28 február 2011 :  14:44:08



Mato,

vdaka tejto diskusii som si tak trosku viac zacal studovat dokumenty cirkvy...a tu hla daco co pise Jan Pavol II..

"Ekumenická" modlitba, modlitba bratov a sestier, toto všetko vyjadruje. Práve preto, že sú rozdelení, spájajú sa s väčšou nádejou v Kristovi a zverujú mu budúcnosť svojej jednoty a svojho spoločenstva.

Znie Ti aj vyrok Jana Pavla II. "prinajmensom divne"?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  19:15:36  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Ak nas boch oboch, aj krestana aj protestanta nazyva svojimi detmi, ak nam oboch dal so zvojho Ducha ja nevidim dovod neprezivat s bratom/sestrou z nekatolickej denominacie jednotu.

Povedane inymi slovami : Ak brat/sestra moze prezivat jednotu s Duchom Svatym a volat v nom Jezis je Pan, tak sa mozem k nemu pripojit a presne (na chlp presne) tom istom Duchu Svatom volat Jezis je Pan.

Pôvodne zaslal Milan Peter - 28 február 2011 :  15:48:15


Rarach na to ide systematickejsie a preto mu uvolnim posobisko, pred tym si ale dovolim jednu poznamocku.

Ak maju protestantki bratia toho isteho Ducha ako katolici, ktory ich uvadza do plnosti Pravdy (tej istej, kedze Pravda moze byt len jedna), ako je mozne, ze jednych uvadza do inej pravdy ako druhych? Je Bozi Duch rozpolteny? Jednych zamerne zavadza? Alebo je mozne, ze to nie je ten isty duch?
Ako mi vysvetlite, ze jeden brat vola "Jezis je Pan" a vzapati odmietne sviatost Eucharistie, druhi krici "Jezis je Pan" a odmieta sviatost zmierenia. Vy kricite "Jezis je Pan" a milost oboch tychto sviatosti vyuzivate (aspon myslim, kedze ste sa oznacili za katolika).

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  19:40:43  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:

Ak maju protestantki bratia toho isteho Ducha ako katolici, ktory ich uvadza do plnosti Pravdy (tej istej, kedze Pravda moze byt len jedna), ako je mozne, ze jednych uvadza do inej pravdy ako druhych? Je Bozi Duch rozpolteny? Jednych zamerne zavadza? Alebo je mozne, ze to nie je ten isty duch?
Ako mi vysvetlite, ze jeden brat vola "Jezis je Pan" a vzapati odmietne sviatost Eucharistie, druhi krici "Jezis je Pan" a odmieta sviatost zmierenia. Vy kricite "Jezis je Pan" a milost oboch tychto sviatosti vyuzivate (aspon myslim, kedze ste sa oznacili za katolika).

Pôvodne zaslal Mato - 28 február 2011 :  19:15:36



Mato,
znova by som si dovolil odpovedat citatom z II. Vatikanskeho Koncilu :

"A tak tieto oddelené cirkvi a spoločenstvá, hoci majú podľa nás nedostatky, predsa v tajomstve spásy nie sú bez zmyslu a významu, lebo Duch Kristov sa ich nezdráha používať ako nástroje spásy, ktorých účinnosť sa odvodzuje z plnosti milosti a pravdy, zverenej katolíckej cirkvi."

Co sa tyka Vasej otazky ohladom posobenia Ducha Svateho, doporucujem Vam Mato, spytat sa priamo Ducha Svateho, nie mna.
Ak ma pokladate za hovorcu Ducha Svateho, musim Vas sklamat, nie som. Zaroven sa ospravedlnujem ak moje prispevky nieco podobne nepriamo naznacovali.

Pokial sa vsak snazite naznacit ze Ducha Svateho mame iba my, katolici, tak to nepokladam za vyrok, ktory sa zhoduje s ucenim cirkvi.
Duch Svaty robi to co chce a nemyslim si ze je na mieste aby sme mu davali hranice v kom moze/nemoze posobit.

Este by som tu snad doplnil slova Petra (1. Papeza), ktory o dare Ducha Svateho povedal toto:
Sk2,38 : 38 Peter im povedal: "Robte pokánie a nech sa dá každý z vás pokrstiť v mene Ježiša Krista na odpustenie svojich hriechov a dostanete dar Svätého Ducha.

Sa mi celkom zda, ze vela bratov protestantov vymenovane podmienky celkom splna..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  19:50:25  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
no toto Mato napadlo aj mna, co pises
mozno sa mylim, ale co mam skusenost, tak v tych vselijakych denominaciach je dost ludi, co su zatrpknuti a to im podla mna brani prijat celu Pravdu a ak aj Pana Jezisa prijali ako svojho Pana, neskor toto semienko zahynie,lebo je zadusene nenavistou...a aj ked su stale presvedceni, ze nasleduju Pana, tato "viera" je uz zivena len nenavistou...keby stratili svoj objekt nenavisti, tistili by, ze nemaju v co verit...ved kolkym sa dviha tlak len pri pomysleni na KC...

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  20:34:35  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Pôsobenie Kristovho Ducha v duši je tajomstvo. Myslím že Duch pôsobí nevedomky aj v ateistoch, a určitým spôsobom sa môže prejavovať aj cez svetské umenie, vedu, ...
Veď v Ježiša veria napríklad aj prívrženci New age, antropozofi, jehovisti, protestanti, a pod., a Duch zaiste účinkuje do istej miery aj v nich, avšak nemožno Ho stotožňovať s duchom toho-ktorého veriaceho. "Moje myšlienky nie sú vaše myšlienky."

Inak na jednom mieste Ježiš vraví, že kto vynechá niektoré jeho prikázanie - čo aj to najmenšie, a tak bude ľudí vyučovať - ten bude v Božom Kráľovstve malý.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  21:25:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Mato,
znova by som si dovolil odpovedat citatom z II. Vatikanskeho Koncilu :

V poriadku, hoci nerozumiem, co tym citatom chcete povedat. Citat predsa potvrdzuje len to, ze to co je v tychto spolocenstvach dobre a pravidive im zostalo z katolickeho ucenia.

Co sa tyka citatu Jana Pavla II., spajat sa v modlitbe za jednotu je nieco ine, ako tuto neexistujucu jednotu deklarovat.

Mimochodom, moze podla Vas protestantsky brat, ktory zvola "Jezis je Pan" hodne prijat Eucharistiu?

citácia:

Co sa tyka Vasej otazky ohladom posobenia Ducha Svateho, doporucujem Vam Mato, spytat sa priamo Ducha Svateho, nie mna.
Ak ma pokladate za hovorcu Ducha Svateho, musim Vas sklamat, nie som. Zaroven sa ospravedlnujem ak moje prispevky nieco podobne nepriamo naznacovali.

Cize podla Vas je uplne v poriadku, ze Bozi Duch hovori raz tak a raz inak, jednych vedie tak a druhych presne opacne? Lebo si robi co chce?

citácia:

Pokial sa vsak snazite naznacit ze Ducha Svateho mame iba my, katolici, tak to nepokladam za vyrok, ktory sa zhoduje s ucenim cirkvi.

Poprosim konkretny dokaz, ze ak by som to tvrdil, nebolo by to v sulade s ucenim Cikrvi.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2011 :  22:27:19  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
Dam jeden priklad : ak by som mal cestovat hodinu vo vlaku v jednom kupe z bratom z protetstantskej cirkvi, radsi tu hodinu stravim s nim v modlitbe vdaky za Jezisov kriz ako v "plodnej" diskusii o sochach svatych v kostole alebo neomylnosti Sv. Otca vo veciach vierouky.

Milan Peter nechcem vam brat iluzie o ekumenizme, ako som písal sam som bol takých 10 rokov tohto praktik.

ale napíšem ako to vidím ja. Podla mňa není možné sa zjednotit s nekatolíkom v jednom Duchu. Napríklad takému evanjelikálovi hovori vraj nejaky "duch?" ze papez ma cislo 666, a katolicka cirkev je selma zo zjavenia, dokonca aj ja som bol tak nazvany ze šelmista, Panna Maria je kralovna nebies z Jeremiasa atd...
čo hovoríš na toto? 1Kor 1,10
máme jedného Pána Ježiša Krista... ale ked to rozmeníme na drobné tak zistíme že každý verí inak, pre katolíka a protestanta znamená niečo iné viera v Ježiša Krista. Napriklad katolik sa opiera o Katolícku cirkev 1Tim 3,15 „v Božom dome, ktorým je Cirkev živého Boha, stĺp a opora pravdy“ kdežto protestant sa opiera sám o seba že mu Duch SV. všetko zjaví a uvedie každého do plnej pravdy.
Chápem že to myslíš dobre a rozumiem ti. No mne sa za 10 rokov ukázalo že to je niečo ako boj s veternými mlynmi. Ked protestantovi nič nevysvetlím tak bude nás za šelmu považovať stále.
pochopil som že tým že hlásam pravé evanjelium vhod i nevhod, zachraňujem ludské duše, pomáham im sa dostať von z tých bludov. 1 Pt 3, 14-15

proste Ef 4,5 "jeden je Pán, jedna viera, jeden krst."

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 02 marec 2011 :  16:33:59  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Rarach: "Milan Peter, zdravim Vas a pozyvam Vas na otestovanie z katolickeho katechizmu....Vy ste katolik?"

Milan Peter: "tiez Vas zdravim a dakujem za pozvanie. ... Ano som..."








Rarach:



1.) ak ste katolik, tak sa Vas tyka nasledovne (vzate z katolickeho katechizmu) :









Otazka c. 1.)

Milan Peter, teda suhlasite, ze sa Vas tyka splnenie oboch vymenovanych podmienok, hej ?
Ak ano, mozeme ist zmysluplne dalej.





======================================================





2.) ta druha podmienka definicie katolika, hovori o viere.
Podla katechizmu sa jedna o vieru, ktora tiez musi splnat dve podmienky:









Otazka c. 2.)

Milan Peter, teda suhlasite, ze sa Vasej viery ako katolika, tyka splnenie oboch vymenovanych podmienok, hej ?
Ak ano, mozeme ist zmysluplne dalej.





======================================================





3.) to, co Cirkev predklada k vereniu, ma podla katechizmu svoju zavaznost, lebo sleduje najdolezitejsi ciel zmyslu existencie cloveka:










resp. povedane este inak, specifikujuc pojmy:










Katolicky katechizmus k tomu dodava a v celej veci podciarkuje zmysel i vaznost Cirkvi:










Otazka c. 3.)

Milan Peter, teda ako zorientovany katolik suhlasite, ze zatial vsetko tu predkladane, sa Vas tyka a prijimate to, hej ?










 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 02 marec 2011 :  21:21:30  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
toho čo je nebezpečné v CHO je daleko viac.



Pôvodne zaslal tornero - 28 február 2011 :  08:00:47




Co si myslite o dianiach, napriklad takychto?



http://pravoslavi.cz/filmy/yt/50/index.html#video



Inac moj najoblubenejsi je Benny Hinn, uplne dole je klik, cez ktory sa da dostat na superne videjka s nim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 02 marec 2011 :  21:39:04  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
toho čo je nebezpečné v CHO je daleko viac.



Pôvodne zaslal tornero - 28 február 2011 :  08:00:47




Co si myslite o dianiach, napriklad takychto?



http://pravoslavi.cz/filmy/yt/50/index.html#video



Inac moj najoblubenejsi je Benny Hinn, uplne dole je klik, cez ktory sa da dostat na superne videjka s nim.

Pôvodne zaslal Rarach - 02 marec 2011 :  21:21:30



Ja som zhliadol prvé videjko toho linku a prvé videjko toho Hinna... To prvé z linku mi príde skôr snaha o posadnutie diablom ako niečo v rámci Boha.
Ten Hinn, to je riadne divadlo... A vymívanie mozgov...

Každopádne ako to títo ľudia volajú? Akože má to byť modlitba? Alebo čo to má byť? Lebo nevidím v tom žiadny ekvivalent s Božím zjavením. Od modlitby to má ohromne ďaleko a obrady omšové to ani nelízlo... Nieje toto názorný príklad tej nadbytočnej snahy pridávať niečo tam, kde už nieje čo pridávať, aby to nebolo iba na škodu?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 marec 2011 :  22:41:49  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:


Inac moj najoblubenejsi je Benny Hinn

Pôvodne zaslal Rarach - 02 marec 2011 :  21:21:30


Po zhliadnuti tych videi si ziskal aj moje srdce Len neviem ci jeho meno nema nejaku vazbu na na Bennyho Hilla

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 02 marec 2011 :  23:07:02  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Todd Bentley's Violent "Ministry"

http://www.youtube.com/watch?v=yN9Ay4QAtW8

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 02 marec 2011 :  23:18:17  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
fuuuuha vy ma teda prekvapujete ...vidim ze ste tvrdi chlapi...
mne sa páči zase toto ... to je asi moje take naajoblubenejsie video ....
tomuto sa hovori zase "smiech v duchu?"
http://www.youtube.com/watch?v=QdzcNaveTKg

ako ak má kresťan podla mňa aspoň kúsok zdravého rozumu tak netreba byť obdarovaný nejak špecialne aby sme to mohli rozlišiť očo ide.
Samozrejme že to je manipulácia. O týchto falošných prorokoch sa píše v Biblii na viacerých miestach. Prichádzajú, aby zviedli pokial možno aj vyvolených.
Teda dalšie nebezpečenstvo charizmatickeho hnutia je, že sa posúva do popredia jednotlivec, čo prežíva, čo cíti, je to postavené všetko na zážitkoch. Ludia su veriaci iba vtedy ked nieco citia, ked prestavaju mat zazitky, povazuju to za signal ze sa vzdialili od Boha alebo ze Boh nanich zabudol.
takze moja odpoved je že to je diabolské dielo. Inak bol som aj na takých par krát. Konalo sa to aj v bratislave v istropolise. Bol som sa pozriet na Ulfa Ekmana, zakladatela Hnutia viery, u nas posobia ako sekta Slovo zivota.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinQo

Stav: offline

 Odoslaný - 03 marec 2011 :  18:52:49  Zobraziť profil  Pridať MartinQo do zoznamu priateľov
Neviem co tuna nadavate na charizmaticke hnutia, ked vacsina z vas si vytvorila nazor len po zhliadnuti tychto videii, alebo takzvane ''z druhej ruky''

o Charizmach Ducha Svateho sa pise aj v Sv. pisme....
u nas v spolocenstve su tiez charizmatici, ktory maju dar jazykov napriklad.



samozrejme ze treba byt opatrny a nerobit nieco take ako na tychto videach, otvarat sa zlym duchom.

Je tiez napisane ze pridu mnohy v Jezisovom mene, ale len preto aby ich zviedli.

ale tu neide o nic ine, akurat ze v nas posobi Duch Svaty, a tym sa niako neoddeluju od ''normalnych'' ludi, akurat ze su obdareny charizmamy.
ved je aj napisane ze by sme mali dychtit po Duchovnych daroch.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 159  ~  Člen od: 15 november 2009  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 17 Previous Topic: Ježiš mení hriechy na charizmy. Téma Next Topic: Koinonia  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06