Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Křest jako zvyk
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Prosím o preloženie z angl. do slov. túto kázeň Téma Next Topic: ikonky  

Maeror

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2010 :  00:33:56  Zobraziť profil  Pridať Maeror do zoznamu priateľov
rád bych se podělil o věc co mě štve a dnes jsem se s ní opět setkal. Syn bude v neděli pokřtěn. Na přípravu nemusíme moc chodit, protože jak já tak manželka jsme pokřtění v dospělosti, oba jsem ve stejném kostele obdrželi svátost manželství a jsme ve farnosti celkem aktivní. Takže kněz nás zná a příprava se skládala jen z vysvětlení obřadu. ale teď proč to píšu. Tam byli lidé co neuměli ani ten otčenáš. Chápu, že víru jiného člověka není možné změřit, ale křesťan by měl umět minimálně modlitbu co nám zde zanechal Ježíš. následně se probírali kmotři, u nás nebylo co řešit, protože kmotrem je další člověk velmi aktívní ve farnosti. Opět tam byl případ, kdy kmotra jedné holčičky nebyla pokřtěná.
Takové křty z pouhé tradice, to je podle mně házení perel sviním. Proč křtít dítě, když tam není záruka, že budou dítě ve víře vychovávat. Proč křtít lidem dítě, u kterých je jasné, že jim víra v Boha nic neříká? Proč křtít lidem dítě jehož kmotr se zeptá jestli duch svatý je ten duch, který se vyvolává ve spiritistické seanci?(musím říct, že kněz byl přísný a tohoto potenciálního kmotra okamžitě škrtnul)
Dnes mě to opravdu rozhodilo. Hodně lidí si neuvědimuje, že křest je obrovský dar, ale i závazek. Co si o tom myslíte vy?

Křesťan

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 79  ~  Člen od: 15 september 2010  ~  Posledná návšteva: 29 november 2010 Upozorniť moderátora 

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2010 :  01:04:01  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Smie vôbec kňaz pokrstiť dieťa, ak sa rodičia nezaručia, že bude vychovávané v katolíckej viere? Myslím, že som niekde (žiaľ, nepamätám si kde) čítal, že toto nesmie.

Skúsim aj ja niečo pridať, hoci sa nejedná o krst, ale o sviatosť birmovania. Počul som, ako v nedávnej minulosti bola táto sviatosť udeľovaná aj v istej obci na Slovensku (zámerne nepíšem, ktorej). Kňaz vybral niekoľko aktívnych dospievajúcich ľudí, aby budúcich birmovancov pripravili, čoho sa aj oni zhostili. Záujem budúcich birmovancov však bol nesmierne nízky (asi len 1/10 z nich mala poriadny záujem sa pripraviť), viacerí ani v nedeľu nechodili na omšu a tak bol o tomto školiteľmi informovaný kňaz. On však prehlásil, že ich musí pustiť na birmovku všetkých, veď predsa inak by sa naňho sťažovali...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2010 :  02:08:24  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
rád bych se podělil o věc co mě štve a dnes jsem se s ní opět setkal. Syn bude v neděli pokřtěn. Na přípravu nemusíme moc chodit, protože jak já tak manželka jsme pokřtění v dospělosti, oba jsem ve stejném kostele obdrželi svátost manželství a jsme ve farnosti celkem aktivní. Takže kněz nás zná a příprava se skládala jen z vysvětlení obřadu. ale teď proč to píšu. Tam byli lidé co neuměli ani ten otčenáš. Chápu, že víru jiného člověka není možné změřit, ale křesťan by měl umět minimálně modlitbu co nám zde zanechal Ježíš. následně se probírali kmotři, u nás nebylo co řešit, protože kmotrem je další člověk velmi aktívní ve farnosti. Opět tam byl případ, kdy kmotra jedné holčičky nebyla pokřtěná.
Takové křty z pouhé tradice, to je podle mně házení perel sviním. Proč křtít dítě, když tam není záruka, že budou dítě ve víře vychovávat. Proč křtít lidem dítě, u kterých je jasné, že jim víra v Boha nic neříká? Proč křtít lidem dítě jehož kmotr se zeptá jestli duch svatý je ten duch, který se vyvolává ve spiritistické seanci?(musím říct, že kněz byl přísný a tohoto potenciálního kmotra okamžitě škrtnul)Dnes mě to opravdu rozhodilo. Hodně lidí si neuvědimuje, že křest je obrovský dar, ale i závazek. Co si o tom myslíte vy?

Pôvodne zaslal Maeror - 29 september 2010 :  00:33:56



... pokoj s Tebou

Predovsetkym Ti dakujem, ze sa zaujimas aj o take skutocnosti, pretoze na tieto otazky maju rozne odpovede a nakoniec doplacaju ani nie tak rodicia dietata ako samotne dieta. Totizto sa stava, ze kvoli zlemu zivotu rodicov a potencialnych krstnych rodicov, dieta nemoze byt pokrstene. Jednoznacne odpoviem vopred, ze to nie je chyba dietata, ale skor tych ludi, ktori ho chcu alebo nechcu pokrstit.

A preco ?
Treba si najprv uvedomit, ze krst nie je len akousi formalitou, ci potvrdzovacim dekretom, ze ten clovek moze byt clenom cirkvi a ze ma vstupenku do Neba. Krst nie predovsetkym ukazovatelom toho, ze pokrsteny ma ucast na cirkev.tajomstvach a sviatostiach a ani potvrdenim toho, ze jeho zverenci su vo viere dostatocne znali.

Krst je ako liek proti chorobe a preto lekar nemoze a nesmie vahat, ci dieta pokrsti alebo nepokrsti, ak ide o jeho dusevnu spasu. Tu ide o zivot dietata a nie jeho zverencov. Ak sa mu nepoda tento liek uz od narodenia, dedicny hriech v nom sposobuje nie len dusevne choroby, ale aj telesne. Cim dlhsie sa to oddaluje, tym je to horsie.

Aj ked modlitby za neho a vyliate Ducha Svateho zmiernuje jeho stav a naplna ho vacsou tuzbou po Bohu, predsa to nestaci a este viac sa trapi po naplneni plnosti sviatostneho krstu "vodou".

Pochopit dusevny stav dietata, ktoremu navonok tazko rozumiet je podobnym problemom ako pochopit, ze pri interupcii v lone matky je dieta aj psychicky tyrane a pocituje bolest pricom bojuje o svoj zivot. Dobre to vidiet aj na videu, ale ked clovek take nieco nevidel, tak to je podobne ako ked nedokaze vidiet na nepokrstenom dietati jeho dusevny a duchovny stav, v ktorom nesmierne tuzi po sviatostnom krste.

A preto by sme sa mohli pytat skor opacne : Preco nepokrstit dieta, ked krst je zarukou, ze bude zbavene dedicneho hriechu a jeho nasledkov, aj ked ho nebudu vo viere vychovavat ?
Preco nepoksrstit dieta, ked to dieta raz moze byt prikladom pre svojich rodicov ?
Preco nepokrstit dieta, ked v buducnosti bude moct svojim zivotom pomoct k obrateniu svoej rodiny?


To, ze to moze byt az o niekolko desiatkov rokov na tom az tak nezalezi, ale zamyslime sa: dieta bude lepsie, ked nebude pokrstene, lebo nikto z rodiny sa nechcel vo viere zlepsit a farar ho nepkrstil ? Alebo je vacsi predpoklad, ze to dieta z milosti krstu bude viac nachylne k poslusnosti voci Bohu a tak aj lepsie vo viere i mravov? verim, ze po krste bude na tom lepsie a preto "branit pristupovat malickym do nebeskeho kralovstva" povazujem za horsie riesenie ako keby ich nemali pokrstit v neveriacej rodine.

Dufam, ze tento moj nazor, ci skusenost zo zivota bude skor zamyslenim nad skutocnostou, ktora sa stava a pomoze sa lepsie zorientovat i rozhodnut v takych situaciach. Prajem pozehnany Tyzden so svatymi dusickami, ktore sa este ani nenarodili alebo uz aj narodili, ale bez krstu vodou. "Dajme nadej malickym!" Kralovna vsetkych svatych, oroduj za nas!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2010 :  20:02:07  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
hm, nepaci sa mi, ze si davaju ludia deti krstit len preto, ze je to zvyk...pri krste su vsak dospeli zodpovedni za svoj slub, ktory davaju...za jeho nedodrzanie sa budu sami zodpovedat...ale myslim si, ze pokrstene nemluvniatko, aj ked nebude vedene rodicmi k viere, ma vacsiu sancu prist do nebeskeho kralovstva, pretoze pri krste obdrzi milosti, ktore by ako nepokrstene nemalo

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2010 :  21:02:40  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
http://www.katnoviny.sk/Kn_2005/21_2005/listaren.htm

" Ak je však pri posudzovaní konkrétneho prípadu zjavné, že sú záruky kresťanskej výchovy zreteľne nedostatočné, je potrebné krst oddialiť (porov. Inštrukcia o krste detí, vydaná Posvätnou kongregáciou pre náuku viery 1980, porov. čl. 28). Rozhodnutie o oddialení krstu by malo byť iba dočasné a kňaz by mal zostať s takýmito rodičmi v kontakte. "

"Kde však úplne chýba nádej, že dieťa bude vychovávané v katolíckom náboženstve, má sa krst odložiť, pričom sa rodičom vysvetlí dôvod (porov. KKP, kánon 868, § 1). Ak je nutné použiť niektorú z týchto alternatív, treba pristupovať k rodičom s citlivosťou, aby aj oni chápali, že nie je za tým odmietnutie, ale formačná požiadavka Cirkvi. "

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2010 :  21:10:01  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
nespocetne tem, polemik na tento akt ... sam som pokrsteny, birmovany, a napriek tomu zastavam nazor, ze to nie je spravne takto krstit na pockanie a hlavne, clovek by sa o tomto mal rozhodnut hlavne sam


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2010 :  22:50:42  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Slová, ktorými v podstate krst začína, hneď vylučujú z krstu veľké množstvo ľudí. Ak kňaz krstí aj keď vie, že slová sú zo strany rodičov považované len za formalitu sa za to bude zodpovedať. Rodičia neveriacich, čo to chcú zo zvyku by mali byť bez váhania striktne odmietnutý. Ako ja nechápem čo to má znamenať, že nejaký neveriaci zopakuje pár nepodstatných fráz, ktoré sú mu úplne ukradnuté, len preto, že to je zvyk. Počul som, že sa vedia strašne na kňazov za toto hnevať, keď im nechcú pokrstiť dieťa. To ma vie strašne vynervovať. Načo chcú Boha neznalí krst? "Romantické" sobáše v kostoloch? Deň čo deň nenávidia a nadávajú na Cirkev a pre romantiku a zvyk sa v Cirkvi nechajú preniesť veľmi významnými sviatosťami (o ktorých nemajú ani tucha čo znamenajú).... Tu by som to fakt robil prísne keby mám tú možnosť. Horšie, že často sa nájde až príliš ochotný kňaz

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2010 :  23:16:32  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
...že často sa nájde až príliš ochotný kňaz


ja som sa este nestretol s tym, ze by niektory odmietol , je to chore, ako zo strany neveriaceho tak zo strany cirkvi


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2010 :  07:42:51  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

A preto by sme sa mohli pytat skor opacne : Preco nepokrstit dieta, ked krst je zarukou, ze bude zbavene dedicneho hriechu a jeho nasledkov, aj ked ho nebudu vo viere vychovavat ?

Pôvodne zaslal rmvn - 29 september 2010 :  02:08:24


Mily rmvn,

skusim Vas nasmerovat pri hladani odpovede na tuto Vasu (hoci recnicku) otazku. Isto sa zhodneme na tom, ze krst je sviatost a ako kazda sviatost musi splnat iste pdomeinky, aby bola vysluzena platne. A teraz skuste odpovedat na nasledujuce otazky:

Ake podmienky musi splnat krst?
Kto su to krstni rodicia a co je ich ulohou?
Ake podmeinky kladie Cirkev na to, aby niekto vobec mohol byt krstnym rodicom?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2010 :  02:02:56  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

A preto by sme sa mohli pytat skor opacne : Preco nepokrstit dieta, ked krst je zarukou, ze bude zbavene dedicneho hriechu a jeho nasledkov, aj ked ho nebudu vo viere vychovavat ?

Pôvodne zaslal rmvn - 29 september 2010 :  02:08:24


Mily rmvn,

skusim Vas nasmerovat pri hladani odpovede na tuto Vasu (hoci recnicku) otazku. Isto sa zhodneme na tom, ze krst je sviatost a ako kazda sviatost musi splnat iste pdomeinky, aby bola vysluzena platne. A teraz skuste odpovedat na nasledujuce otazky:

Ake podmienky musi splnat krst?
Kto su to krstni rodicia a co je ich ulohou?
Ake podmeinky kladie Cirkev na to, aby niekto vobec mohol byt krstnym rodicom?

Pôvodne zaslal Mato - 30 september 2010 :  07:42:51



...dakujem, ze si spomenul velmi dolezite otazky, ktore povazujem za velmi potrebne pri rozlisovani udelovaniu krstu dietatu alebo aj dospelemu cloveku.
Vynasnazim sa napisat to, co Boh zjavil skrze Cirkev, Bibliu ako aj prostrednicvtvom inych... aby duch tychto nariadeni /zakonov/ bol na 1 mieste / Ducha Svaty/ Bude to trvat dlhsie, tak poprosim o trpezlivost / Kaz 3,1/

God bless you with Virgin Maria +

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2010 :  02:06:44  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
http://www.katnoviny.sk/Kn_2005/21_2005/listaren.htm

" Ak je však pri posudzovaní konkrétneho prípadu zjavné, že sú záruky kresťanskej výchovy zreteľne nedostatočné, je potrebné krst oddialiť (porov. Inštrukcia o krste detí, vydaná Posvätnou kongregáciou pre náuku viery 1980, porov. čl. 28). Rozhodnutie o oddialení krstu by malo byť iba dočasné a kňaz by mal zostať s takýmito rodičmi v kontakte. "

"Kde však úplne chýba nádej, že dieťa bude vychovávané v katolíckom náboženstve, má sa krst odložiť, pričom sa rodičom vysvetlí dôvod (porov. KKP, kánon 868, § 1). Ak je nutné použiť niektorú z týchto alternatív, treba pristupovať k rodičom s citlivosťou, aby aj oni chápali, že nie je za tým odmietnutie, ale formačná požiadavka Cirkvi. "

Pôvodne zaslal juja - 29 september 2010 :  21:02:40



dakujem Judith za velmi dolezite cirkev.zakony, ktore su velmi potrebne pri spoznavani tejto temy. Ak by si este nejake nasla, tak ta poprosim, aby si napisla. Zaiste tak Duch Svaty nam da lepsie porozumiet, co nam tym chcel povedat skrze Cirkev a jej zakony.

Jezis ta miluje a ma s Tebou uzasny Plan

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2010 :  02:09:41  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
Slová, ktorými v podstate krst začína, hneď vylučujú z krstu veľké množstvo ľudí. Ak kňaz krstí aj keď vie, že slová sú zo strany rodičov považované len za formalitu sa za to bude zodpovedať. Rodičia neveriacich, čo to chcú zo zvyku by mali byť bez váhania striktne odmietnutý. Ako ja nechápem čo to má znamenať, že nejaký neveriaci zopakuje pár nepodstatných fráz, ktoré sú mu úplne ukradnuté, len preto, že to je zvyk. Počul som, že sa vedia strašne na kňazov za toto hnevať, keď im nechcú pokrstiť dieťa. To ma vie strašne vynervovať. Načo chcú Boha neznalí krst? "Romantické" sobáše v kostoloch? Deň čo deň nenávidia a nadávajú na Cirkev a pre romantiku a zvyk sa v Cirkvi nechajú preniesť veľmi významnými sviatosťami (o ktorých nemajú ani tucha čo znamenajú).... Tu by som to fakt robil prísne keby mám tú možnosť. Horšie, že často sa nájde až príliš ochotný kňaz

Pôvodne zaslal Azuritko - 29 september 2010 :  22:50:42



Drahe Bozie Dieta Azuritko. pokoj s tebou

Aj tebe sa chcem podakovat za taktiez velmi dolezitu "stranu mince", ktoru treba zohladnit pri rozhodovani sa za akych podmienok je spravne udelovat sviatost krstu.
Prajem vsetko dobre a odvahu pri vyznavani Pravdy jezisa Krista +

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kolji

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2010 :  03:56:50  Zobraziť profil  Pridať Kolji do zoznamu priateľov
Tak pre vás na posúdenie "váhy" birmovania: ja som bol birmovaný, keď som mal 12

"You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe." - Carl Sagan

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 683  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 18 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2010 :  11:21:07  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ja som mala zas 13 rokov...teraz si ty vo vyhode, ci co si tym chcel povedat?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kolji

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2010 :  12:18:14  Zobraziť profil  Pridať Kolji do zoznamu priateľov
No podľa jedného kamaráta študujúceho teológiu má byť birmovka "dospelosťou viery"...

"You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe." - Carl Sagan

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 683  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 18 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2010 :  14:23:01  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
No podľa jedného kamaráta študujúceho teológiu má byť birmovka "dospelosťou viery"...

Pôvodne zaslal Kolji - 01 október 2010 :  12:18:14


Birmovka je sviatost, ktora v nas umocnuje milost posvacujucu, upevnuje vieru a prinasa dary Ducha svateho.

K jej prijatiu je nutne poznat hlavne mysteria viery, povinnosti krestana a poznat podstatu a ucinky tejto sviatosti. Teda dotycny musi byt mentalne sposobily sa tieto veci naucit a aj im rozumiet. Vek 12 rokov je k tomuto dostacujuci.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 03 október 2010 :  09:27:31  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:

hm,...ale myslim si, ze pokrstene nemluvniatko, aj ked nebude vedene rodicmi k viere, ma vacsiu sancu prist do nebeskeho kralovstva, pretoze pri krste obdrzi milosti, ktore by ako nepokrstene nemalo

Pôvodne zaslal janka - 29 september 2010 :  20:02:07



http://www.kbs.sk/do_pdf/index.php?cid=1222062270

"3.5 Lex orandi, lex credendi
101. „Pokial ide o deti, ktoré zomreli bez krstu, Cirkev ich môže iba zverit Božiemu
milosrdenstvu, ako to robí v pohrebnom obrade za ne. A vskutku, velké
milosrdenstvo Boha, ,ktorý chce, aby boli všetci ludia spasení‘ (1 Tim 2, 4),
a Ježišova nežnost k detom, ktorá mu vnukla slová: ,Nechajte deti prichádzat ku
mne! Nebránte im...‘ (Mk 10, 14), nám dovolujú dúfat, že jestvuje cesta spásy pre
deti, ktoré zomreli bez krstu. Tým naliehavejšia je teda výzva Cirkvi, aby sa
nebránilo detom príst ku Kristovi, prostredníctvom daru svätého krstu" (134)."

Pričom je otázkou, kto v skutočnosti "bráni" deťom sa dostať ku Kristovi - Cirkev, ktorá kvôli nedostatočnej prípravy, sily viery a vedomostí rodičov a krstných rodičov v snahe nerobiť z krstu "zaklínacie woodoo" oddiali krst dieťaťa, alebo rodičia pre svoju laxnosť a neochotu si uvedomiť podstatu krstu v pravom slova zmysle a síce, že je to závažný vstup do Cirkvi a záväzok zodpovedných voči Bohu.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 04 október 2010 :  20:33:49  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
nemala som na mysli smrt malych deti

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 04 október 2010 :  21:10:51  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

A preto by sme sa mohli pytat skor opacne : Preco nepokrstit dieta, ked krst je zarukou, ze bude zbavene dedicneho hriechu a jeho nasledkov, aj ked ho nebudu vo viere vychovavat ?

Pôvodne zaslal rmvn - 29 september 2010 :  02:08:24


Mily rmvn,

skusim Vas nasmerovat pri hladani odpovede na tuto Vasu (hoci recnicku) otazku. Isto sa zhodneme na tom, ze krst je sviatost a ako kazda sviatost musi splnat iste pdomeinky, aby bola vysluzena platne. A teraz skuste odpovedat na nasledujuce otazky:

Ake podmienky musi splnat krst?
Kto su to krstni rodicia a co je ich ulohou?
Ake podmeinky kladie Cirkev na to, aby niekto vobec mohol byt krstnym rodicom?

Pôvodne zaslal Mato - 30 september 2010 :  07:42:51



Ake podmienky musi splnat krst?

I. titul
KRST


Kán. 849 - Krst, brána sviatostí, nevyhnutný na spásu, skutočne alebo v túžbe, ktorým sa ľudia oslobodzujú od hriechov, preporodzujú sa na Božie deti a nezmazateľným znakom pripodobnení Kristovi sa včleňujú do Cirkvi, sa platne udeľuje iba krstením pravou vodou s náležitou slovnou formou.


I. kapitola
SLÁVENIE KRSTU


Kán. 850 - Krst sa vysluhuje podľa poriadku predpísaného v schválených liturgických knihách s výnimkou prípadu súrnej potreby, v ktorom sa musí zachovať iba to, čo sa vyžaduje pre platnosť sviatosti.
Kán. 851 - Je potrebné, aby sa slávenie krstu náležite pripravilo, a preto:
1. dospelý, ktorý má v úmysle prijať krst, má byť prijatý do katechumenátu a podľa možnosti rozličnými stupňami privádzaný k sviatostnému uvedeniu podľa poriadku uvedenia, prispôsobeného Konferenciou biskupov, a podľa osobitných noriem, ktoré ona vydala;
2. rodičia dieťaťa, ktoré má byť pokrstené, a takisto tí, ktorí prevezmú úlohu krstných rodičov, sa majú riadne poučiť o význame tejto sviatosti a o záväzkoch, ktoré s ňou súvisia; farár sa sám alebo cez iných má postarať, aby rodičia pastoračnými poučeniami, ba aj spoločnou modlitbou boli náležite pripravení, pričom zhromaždí na to viaceré rodiny, a kde je to možné, aj ich navštívi.
Kán. 852 - § 1. Predpisy, ktoré sa nachádzajú v kánonoch o krste dospelého, sa vzťahujú na všetkých, ktorí vyrástli z detstva a dosiahli používanie rozumu.
§ 2. Za dieťa, aj čo sa týka krstu, sa pokladá ten, kto nie je zodpovedný za seba.
Kán. 853 - Je potrebné, aby voda, ktorá sa používa pri udeľovaní krstu, bola okrem nevyhnutného prípadu požehnaná podľa predpisov liturgických kníh.
Kán. 854 - Krst sa má udeľovať buď ponorením, alebo poliatím pri zachovaní predpisov Konferencie biskupov.
Kán. 855 - Rodičia, krstní rodičia a farár majú dbať na to, aby sa nedávalo meno, cudzie kresťanskému zmýšľaniu.
Kán. 856 - Hoci sa krst môže udeliť v ktorýkoľvek deň, predsa sa odporúča, aby sa spravidla slávil v nedeľu alebo ak je to možné na Veľkonočnú vigíliu.
Kán. 857 - § 1. Okrem nevyhnutného prípadu vlastným miestom krstu je kostol alebo kaplnka.
§ 2. Má byť pravidlom, aby dospelý bol pokrstený vo vlastnom farskom kostole, dieťa však vo vlastnom farskom kostole rodičov, ak sa z oprávneného dôvodu neodporúča niečo iné.
Kán. 858 - § 1. Každý farský kostol má mať krstný prameň pri neporušení kumulatívneho práva už nadobudnutého inými kostolmi.
§ 2. Miestny ordinár môže po vypočutí miestneho farára pre pohodlie veriacich dovoliť alebo nariadiť, aby krstný prameň bol aj v inom kostole alebo kaplnke v obvode farnosti.
Kán. 859 - Ak krstenec pre vzdialenosť miesta alebo pre iné okolnosti nemôže bez veľkých ťažkostí prísť alebo ho nemôžu doniesť do farského kostola alebo do iného kostola, alebo kaplnky, o ktorých sa hovorí v kán. 858, § 2, krst sa môže a musí udeliť v inom bližšom kostole alebo kaplnke, alebo aj na inom slušnom mieste.
Kán. 860 - § 1. Okrem nevyhnutného prípadu sa krst nemá udeľovať v súkromných domoch, ak to miestny ordinár z vážneho dôvodu nedovolil.
§ 2. Ak diecézny biskup nestanovil ináč, v nemocniciach sa krst okrem nevyhnutného prípadu alebo z iného súrneho pastoračného dôvodu nemá sláviť.

II. kapitola
VYSLUHOVATEĽ KRSTU

Kán. 861 - § 1. Riadnym vysluhovateľom krstu je biskup, presbyter a diakon pri zachovaní predpisu kán. 530, bod 1.
§ 2. Ak je riadny vysluhovateľ neprítomný alebo hatený, krst dovolene udeľuje katechista alebo iný, koho na túto úlohu určil miestny ordinár, ba v nevyhnutnom prípade každý človek, vedený náležitým úmyslom; duchovní pastieri, najmä farár majú mať starosť o to, aby veriaci boli poučení o správnom spôsobe krstenia.
Kán. 862 - Okrem nevyhnutného prípadu nikto nesmie bez náležitého dovolenia udeľovať krst na cudzom území, a to ani svojim podriadeným.
Kán. 863 - Krst dospelých, aspoň tých, ktorí zavŕšili štrnásty rok života, má byť predložený diecéznemu biskupovi, aby krst udelil sám, ak to uzná za užitočné.

Kto su to krstni rodicia a co je ich ulohou?
Ake podmeinky kladie Cirkev na to, aby niekto vobec mohol byt krstnym rodicom?


IV. kapitola
KRSTNÍ RODIČIA

Kán. 872 - Krstencovi sa podľa možnosti má dať krstný rodič, ktorého úlohou je dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a dieťa, ktoré má byť pokrstené, spolu s rodičmi priniesť na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol kresťanský život, primeraný krstu, a aby verne plnil povinnosti, ktoré s ním súvisia.
Kán. 873 - Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.
Kán. 874 - § 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak títo chýbajú, farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
3. aby bol katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným;
5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.
§ 2. Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.

III. kapitola
KRSTENCI


Kán. 864 - Prijať krst je schopný každý človek a jedine človek, ktorý ešte nie je pokrstený.
Kán. 865 - § 1. Aby dospelý mohol byť pokrstený, sa vyžaduje, aby prejavil vôľu prijať krst, aby bol dostačujúco poučený o pravdách viery a kresťanských povinnostiach a aby sa katechumenátom osvedčil v kresťanskom živote; má sa mu aj pripomenúť, aby oľutoval svoje hriechy.
§ 2. Dospelý, ktorý sa nachádza v nebezpečenstve smrti, môže byť pokrstený, ak má nejaké poznanie hlavných právd viery, akýmkoľvek spôsobom prejavil svoj úmysel prijať krst a prisľúbi, že bude zachovávať prikázania kresťanského náboženstva.
Kán. 866 - Dospelý, ktorý je krstený, má hneď po krste, ak neprekáža vážny dôvod, prijať birmovanie a zúčastniť sa na eucharistickom slávení aj pristúpením k prijímaniu.
Kán. 867 - § 1. Rodičia sú povinní postarať sa, aby deti boli pokrstené v prvých týždňoch; čím skôr po narodení, ba ešte predtým sa majú obrátiť na farára, aby požiadali o sviatosť pre dieťa a aby sa na ňu náležite pripravili.
§ 2. Ak sa dieťa nachádza v nebezpečenstve smrti, má sa bezodkladne pokrstiť.
Kán. 868 - § 1. Aby sa dieťa dovolene pokrstilo, sa vyžaduje:
1. aby rodičia, aspoň jeden z nich alebo kto ich zákonne zastupuje, súhlasili;
2. aby bola opodstatnená nádej, že bude vychovávané v katolíckom náboženstve; ak taká nádej úplne chýba, má sa krst podľa predpisov partikulárneho práva odložiť, pričom sa rodičom vysvetlí dôvod.
§ 2. Dieťa katolíckych, ba aj nekatolíckych rodičov sa v nebezpečenstve smrti dovolene krstí aj proti vôli rodičov.
Kán. 869 - § 1. Ak je pochybnosť, či niekto bol pokrstený alebo či krst bol platne udelený, a pochybnosť aj po dôkladnom zisťovaní zostáva, krst sa mu uloží podmienečne.
§ 2. Pokrstených v nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti netreba podmienečne krstiť, ak po preskúmaní matérie a slovnej formuly použitej pri udeľovaní krstu, ako aj so zreteľom na úmysel pokrsteného dospelého a krstiaceho vysluhovateľa nie je vážny dôvod pochybovať o platnosti udeleného krstu.
§ 3. Ak však v prípadoch, o ktorých sa hovorí v § 1 a 2, pochybnosť o udelení alebo o platnosti krstu zostáva, krst sa nemá udeliť, kým sa krstencovi, ak je dospelý, nevyloží učenie o sviatosti krstu a kým sa jemu, alebo ak ide o dieťa, jeho rodičom nevysvetlia dôvody pochybovania o platnosti sláveného krstu.
Kán. 870 - Odložené alebo nájdené dieťa sa má pokrstiť, ak po starostlivom zisťovaní nie je jeho pokrstenie zrejmé.
Kán. 871 - Potratové plody, ak sú živé, sa majú podľa možnosti pokrstiť.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 05 október 2010 :  10:31:24  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Takze uz si viete odpovedat aj na vlastnu recnicku otazku uvedenu vyssie.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Prosím o preloženie z angl. do slov. túto kázeň Téma Next Topic: ikonky  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06