Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Nebo, peklo
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Plán čítanie sv. písma Téma Next Topic: Boh vs cirkev
Strana: z 3

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  11:18:29  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Má zmysel pre vzdelanéno všestranne rozľadeného kresťana uvažovať vo svojej viere o nebi, pekle, očistci a v akom význame?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora 

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  13:30:01  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Má, v tom zmysle aby som nespyšnel a nezabudol, že cesta do neba je ťažšia a vyžaduje pokoru, odovzdanosť Bohu a najme veľa lásky a milosrdenstva.
Lebo tí čo prestali veriť v existenciu pekla, nakoniec v tom pekle najskôr skončia.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  13:45:46  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
Má zmysel pre vzdelanéno všestranne rozľadeného kresťana uvažovať vo svojej viere o nebi, pekle, očistci a v akom význame?

Pôvodne zaslal slovak - 06 september 2010 :  11:18:29



Vsestranne rozhladenemu takato otazka "ani len nezacne uvazovat o puhej moznosti vstupit na mysel" (copyrihht Stoparov sprievodca po galaxii)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  14:13:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Má zmysel pre vzdelanéno všestranne rozľadeného kresťana uvažovať vo svojej viere o nebi, pekle, očistci a v akom význame?

Pôvodne zaslal slovak - 06 september 2010 :  11:18:29


O com inom by mal podla Teba uvazovat vzdelany a vsestranne rozhladeny krestan? Ved spasa (nebo) je cielom nasho snazenia tu na zemi...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  14:25:26  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Mám problém nájsť oporu učenia o nebi, pekle ,očistci v učení RKC. Môže ma niekto navigovať. O nebi sa síce hovorí aj v evanjeliách ale ako je to zakomponované do katechizmuRKC? J.P. II. hovoril o nebi ako blaženom stave duše, nie o lokalite, mieste.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  14:30:34  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
citácia:
O com inom by mal podla Teba uvazovat vzdelany a vsestranne rozhladeny krestan? Ved spasa (nebo) je cielom nasho snazenia tu na zemi...

Nie je to prílši egoistické? Mne to tak pripadá.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  14:46:34  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Zrno - Tá posledná veta je trochu pritvrdá.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  16:10:45  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Je pritvrdá, ale pravdivá. Ježiš nám nepredkladá medové motúzy pod nos.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 06 september 2010 :  17:18:09  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
„Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, ani do ľudského srdca nevystúpilo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú. Ale nám to Boh zjavil skrze Ducha“ (1 Kor 2, 9 – 10)

Toto hovorí dosť jasne o nebi.

„Tak bude aj na konci sveta: vyjdú anjeli, oddelia zlých od spravodlivých a hodia ich do ohnivej pece. Tam bude plač a škrípanie zubami“ (Mt 13, 49 – 50)

Toto hovorí dosť jasne o pekle a je toho viac.

O očistci sa tu už veľa hovorilo.

Každopádne tiež nechápem takéto zmýšľanie, ako môže veriaci človek neveriť alebo pochybovať o spáse a o zatratení? Hlavným cieľom človeka je spása duše. Ak o tomto človek pochybuje, aká je vlastne jeho viera?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

vrabec

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  08:30:31  Zobraziť profil  Pridať vrabec do zoznamu priateľov

Každopádne tiež nechápem takéto zmýšľanie, ako môže veriaci človek neveriť alebo pochybovať o spáse a o zatratení?

Môže mať takéto zmýšľanie - človek sa má pýtať, je dobre ak si kladie otázky a hladá odpovede. Sú ludia, kt. sa nepýtaju, nehladaju vôbec. A aj Boh môže zoslat taký križ človeku, že mu odníme silu viery na čas, proste moze dopustit, ze aj ty raz budes pochybovat. Aj ked budes tomu verit, ale budes aj pochybovat a sam sa budes cudovat ako mozes pochybovat. alebo príde taká ťažká situácia v tvojom živote že môžeš začať pochybovať. Ved aj Ježiš povedal: prečo si ma opustil..Ved o tom je viera. V nebi uz viera nebude, lebo tam bude istota.
Slabeho vo viere sa ujmite... Tvoj prístup je opak prístupu učiteľa ( a my si mame byt navzajom ucitelmi..), tvoj "ziak" ak bude mat nabuduce pochybnosti a bude hladat odpovede sa radsej sa nic nespýta, aby si ho za jeho otazku neodsúdil. Ja zas nechápem zmýšlanie namyslencov, kt. zjedli celé sv. Písmo a srdce maju ako kamen voci svojmu bliznemu.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 6  ~  Člen od: 19 august 2010  ~  Posledná návšteva: 14 január 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  14:46:36  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
citácia:
Ja zas nechápem zmýšlanie namyslencov, kt. zjedli celé sv. Písmo a srdce maju ako kamen voci svojmu bliznemu.

Toto ma najviac oslovilo a možno aj vás ostatných. Myslím, že viera by nemala byť o tvrdositi a strachu z pekla, ale o radosti zo správneho a radostného žitia tu aj vo večnosti. Ja krutého trestajúceho Boha nepoznám. Taký nie je. Ak si niekto myslí, že áno, mýli sa.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  16:12:28  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:

Každopádne tiež nechápem takéto zmýšľanie, ako môže veriaci človek neveriť alebo pochybovať o spáse a o zatratení?

Môže mať takéto zmýšľanie - človek sa má pýtať, je dobre ak si kladie otázky a hladá odpovede. Sú ludia, kt. sa nepýtaju, nehladaju vôbec. A aj Boh môže zoslat taký križ človeku, že mu odníme silu viery na čas, proste moze dopustit, ze aj ty raz budes pochybovat. Aj ked budes tomu verit, ale budes aj pochybovat a sam sa budes cudovat ako mozes pochybovat. alebo príde taká ťažká situácia v tvojom živote že môžeš začať pochybovať. Ved aj Ježiš povedal: prečo si ma opustil..Ved o tom je viera. V nebi uz viera nebude, lebo tam bude istota.
Slabeho vo viere sa ujmite... Tvoj prístup je opak prístupu učiteľa ( a my si mame byt navzajom ucitelmi..), tvoj "ziak" ak bude mat nabuduce pochybnosti a bude hladat odpovede sa radsej sa nic nespýta, aby si ho za jeho otazku neodsúdil. Ja zas nechápem zmýšlanie namyslencov, kt. zjedli celé sv. Písmo a srdce maju ako kamen voci svojmu bliznemu.

Pôvodne zaslal vrabec - 07 september 2010 :  08:30:31



Pekné uvažovanie (ja som Písmo ešte ani neprečítal, veľa toho neviem, ale ohľadom pekla a neba si pamätám s čítaní na omšiach a tak, takže nebolo ťažké vygooglovať). No niekedy je potrebný tvrdší prístup. A sú veci, o ktorých nieje možno dlhosiahlo diskutovať, keďže odpoveď na ne je ozaj jednoznačná a nejaké vytváranie dojmu inej možnosti je iba prihoršenie hľadajúcemu.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  16:17:02  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Toto ma najviac oslovilo a možno aj vás ostatných. Myslím, že viera by nemala byť o tvrdositi a strachu z pekla, ale o radosti zo správneho a radostného žitia tu aj vo večnosti. Ja krutého trestajúceho Boha nepoznám. Taký nie je. Ak si niekto myslí, že áno, mýli sa.

Pôvodne zaslal slovak - 07 september 2010 :  14:46:36



Sa mi zdá že nedávno to bola kázeň ak sa nemýlim (možno to bolo tu na fóre ale skôr nie), tak bola kázeň o tom, že aj Boh nás vychováva. Ak otec trestá syna, nie kôli pomste, kôli tomu, že by mu to robilo radosť, ale preto, aby syn pochopil, že nekonal správne. A niekedy to nepochopí, pokiaľ nepocíti trest za svoj čin. Boh robí podobne. Trest nieje v jeho podaní zlý úmysel. Ba práve naopak. Ale viera nemá byť o strachu z pekla. Má byť o túžbe po dobre, po spravodlivosti, po Bohu. No keďže peklo je nevyhnutnou a reálnou súčasťou bytia, tak ho nemôžme ignorovať a treba naň upozorňovať minimálne preto, aby človek nepodcenil existenciu zla.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

vrabec

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  16:24:24  Zobraziť profil  Pridať vrabec do zoznamu priateľov
Podla mna ma tiez zmysel a to aj ten, ze bud v tazkostiach nas myslienka na nebo posilni, alebo na peklo odradi od nespravneho konania. Dokonca to dava cloveku aj silu zit, bojovat..teda vyznam rozmyslat o tychto veciach by nas mal vzdy priviest k dobremu konaniu.

Tych namyslencov to som tak nechcela napisat, ospravedlnujem sa, ale viem ze ked da niekto otazku, uprimne, že nevyryva, to vyzaduje davku odvahy. Niekoho znosit ze sa pyta je trapne. urcite ste zazili situacie, ked sa po nejakej prednaske prednasajuci spytal: Chce sa este niekto nieco spytat..ma niekto otazky k tejto teme? A vy ste nemali odvahu sa opýtat. Mozno mali. Ja zial nie. Vsetci sme iny. Suvisi to tiez s temou o metalovej hudbe. Niekomu neskodi, niekomu ano. Niekto moze len mlieko, niekto už aj tvrdy pokrm (len aby mu zuby nevypadali).
Aj učenik Tomas pochyboval..a to videl zazraky, sami ucenici po prvom rozmnozeni chleba ked znova boli v situacii hladu, boli s Jezisom a vedeli ze uz raz rozmnozil chlieb a predsa znova mali strach - pochybnosti.. Zase viera robi zazraky a Zachariáš za to, že neuveril onemel.
Pochybnosti prist mozu, hlavne ked je viera pre vas nova a ste obklopeny kadejakymi krestanmi podivinmi, ci uz knazmi, alebo inymi veriacimi. Mala som tu cest, dlhorocny veriaci nam tvrdil, ze to aj knaz hovoril, ze mozno v pekle nebude nikto...takze aj to je urcujuce ako a kym sme formovany, vyucovany, kto nam a ako pravdy viery podava, z akych pramenov zas cerpame my.
Mne povedal jeden knaz tak, ze nasa viera je posiata tajomstvami, niekto sa k nim mozno priblizi ale do vacsej miery ostavaju zahalene..ani oko nevidelo, ano ucho nepoculo..
A tiez ma napada, ze..kralovstvo Bozie je medzi Vami, a tak mozme medzi sebou zazit aj peklo ako aj nebo. Co zazivame castejsie?
Neviem co si myslel "vzdelanym vsestranne rozhladeným" (alebo rozľadeným:) krestanom, je super ak ich poznas, je to velke stastie mat okolo seba takych ludi, ale vela krat sa potvrdilo, ze deti maju na tieto veci krasne uvahy.
Podla mna je dolezite cibrit sa skor v cnostiach,(a nebo peklo ocistec brat ako pravdu) obsah slov: Milovat blizneho svojho, konat tak (aj seba) je praca najtazsia - pre mna.
vela ludi ale ktori vieru objavili, alebo aj su veriaci moze tato tema neba pekla doviest k hriechu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 6  ~  Člen od: 19 august 2010  ~  Posledná návšteva: 14 január 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  17:01:18  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Presne, každý hľadá, pýta sa a tu má každý priestor. A kto chce správne veriť, toho neodradí tvrdší prístup. Ak áno, je to len jeho snaha zbaviť sa zodpovednosti. No ja si myslím, že v týchto veciach nemá tvrdosť efekt odradenia, skôr efekt pochopenia závažnosti danej témy. A tu treba tvrdo povedať, že katolík by nemal pochybovať o nebe, pekle a očistci. Môže sa pýtať prečo, na čo som aspom troška dal odpoveď. Ale sú to dá sa povedať piliere katolíckej viery. Na omšiach je to spomínané často. Čiže otázky tohto tipu sú ospravedlniteľné hlavne pre nového veriaceho, či krátko hľadajúceho, ktorý sa nestretli s veľmi známymi citátmi z biblie.
Ale stále platí, že som iba nekritizoval, ale snažil som sa dať aj priamu odpoveď. Ak už toto človeka odradí od hľadania, tak s veľkou pravdepodobnosťou nehľadá Pravdu, ale pohodlnosť.

P.S. Toto všetko nemyslím konkrétne na slovaka, ale všeobecne. Slovakovu vieru ešte nepoznám...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  18:30:31  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
citácia:
Trest nieje v jeho podaní zlý úmysel.

Táto myšlienka môže byť v súlade s výrokom v Knihe prísloví " naprav múdreho a zamiluje si ťa " ale čo ak sa o to pokúšam pri nemúdrom?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  19:46:48  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Dobre a teraz vazne: o com akoze ma byt tato tema?

Otazka polozena od katolika(?) ...na katolickom fore ...v sekcii preverovanie zakladnych vedomosti,....to znie...cele divne...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

vrabec

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  21:08:12  Zobraziť profil  Pridať vrabec do zoznamu priateľov
No na zakladne vedomosti je to normalna otazka podla mna.
Pyta sa na ci to ma zmysel o danej teme uvazovat a v akom vyzname. Druha cast otazky je pre mna tazsia ako prva. Zmysel to má. Vo význame pre mna "podradnom". Nejakom posilnujucom. Preco ti to Rarach pripada divne. Ze by bola provokativna, tak to teda nechajme tak, mal by sa ten kto sa pytal prispiet vysvetlenim preco ho to napadlo. Zda sa mu to nevyznamne? Memento moris.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 6  ~  Člen od: 19 august 2010  ~  Posledná návšteva: 14 január 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  21:26:14  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Nie vsetko, co sa konci s otaznikom, je otazkou, ktora ma zmysel.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  21:40:12  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Trest nieje v jeho podaní zlý úmysel.

Táto myšlienka môže byť v súlade s výrokom v Knihe prísloví " naprav múdreho a zamiluje si ťa " ale čo ak sa o to pokúšam pri nemúdrom?

Pôvodne zaslal slovak - 07 september 2010 :  18:30:31



Nezáleží na inteligencii. Trest je silným a silne pôsobiacim výrazom, ba by som povedal, hlavne pre tých menej múdrych, či viac lenivých.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

vrabec

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  21:51:47  Zobraziť profil  Pridať vrabec do zoznamu priateľov
Bez otaznika je to teda konstatovanie.? Ok. Pred rozľadneným kresťanom teda utekajme... Alebo to chybajuce pismeno teda neni naschval.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 6  ~  Člen od: 19 august 2010  ~  Posledná návšteva: 14 január 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2010 :  22:18:22  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Autor temy polozil otazku, ktora je nezmyselna.
Nerozpakujem sa dodat, ze aj hlupa.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 08 september 2010 :  10:30:37  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Je zaujímavé ako niektorí dokážete odsúdiť autora otázky bez toho aby sme sa hlbšie zamysleli o jej obsahu. Ja osobne si myslím, že pohľad na svoje spasenie cez katolícku vieru je trochu iný u (neberte to ako urážku) babky s ružencom v ruke ktorá sa nikdy na internete neobjaví(lebo ho ani nemá) a ktorá pre svoju zbožnosť potrebuje mnou uvádzané predstavy nebo, peklo, očistec a pohľadu J.P.II ktorý o týchto veciach rozmýšľal v trochu iných dimenziách. A nemám nič proti tomu ak ktorýkoľvek katolík oprie svoju vieru o predstavu, ktorá mu vyhovuje najlepšie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 08 september 2010 :  15:21:35  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
Trest nieje v jeho podaní zlý úmysel.

Táto myšlienka môže byť v súlade s výrokom v Knihe prísloví " naprav múdreho a zamiluje si ťa " ale čo ak sa o to pokúšam pri nemúdrom?

Pôvodne zaslal slovak - 07 september 2010 :  18:30:31



Nezáleží na inteligencii. Trest je silným a silne pôsobiacim výrazom, ba by som povedal, hlavne pre tých menej múdrych, či viac lenivých.

Pôvodne zaslal Azuritko - 07 september 2010 :  21:40:12



toto sa tiez da s pohladu inych ludi zobrat aj takto: peklo bolo vytvorene clovekom ako nastroj na udrzanie moralky a cistoty, lebo ludia by sa na to inak vykaslali, azuritko ale ak vnimas peklo ako nastroj strachu tak potom s pohladu inych nabozenstiev alebo ateistu ma pravdu autor(uz neviem aky) ktory jednorazovo povedal ze peklo je vyuzivane na rozsirovanie viery , no aj na moj vkus sa peklo spomina pricasto, na udrzanie viery a moralky je to zly nastroj, skor by som pouzil nastroj lasky,

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 september 2010 :  16:16:27  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Je zaujímavé ako niektorí dokážete odsúdiť autora otázky bez toho aby sme sa hlbšie zamysleli o jej obsahu. Ja osobne si myslím, že pohľad na svoje spasenie cez katolícku vieru je trochu iný u (neberte to ako urážku) babky s ružencom v ruke ktorá sa nikdy na internete neobjaví(lebo ho ani nemá) a ktorá pre svoju zbožnosť potrebuje mnou uvádzané predstavy nebo, peklo, očistec a pohľadu J.P.II ktorý o týchto veciach rozmýšľal v trochu iných dimenziách. A nemám nič proti tomu ak ktorýkoľvek katolík oprie svoju vieru o predstavu, ktorá mu vyhovuje najlepšie.

Pôvodne zaslal slovak - 08 september 2010 :  10:30:37



Toto je pravda, že nemá každý rovnaké podmienky skúmania. Ale to neospravedlňuje človeka, aby niečo z viery vylučoval, čo je všeobecne známe.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 september 2010 :  16:27:19  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
toto sa tiez da s pohladu inych ludi zobrat aj takto: peklo bolo vytvorene clovekom ako nastroj na udrzanie moralky a cistoty, lebo ludia by sa na to inak vykaslali, azuritko ale ak vnimas peklo ako nastroj strachu tak potom s pohladu inych nabozenstiev alebo ateistu ma pravdu autor(uz neviem aky) ktory jednorazovo povedal ze peklo je vyuzivane na rozsirovanie viery , no aj na moj vkus sa peklo spomina pricasto, na udrzanie viery a moralky je to zly nastroj, skor by som pouzil nastroj lasky,

Pôvodne zaslal timylee - 08 september 2010 :  15:21:35



Bavíme sa teraz o pohľade katolíkov.
Peklo je realita. Teda neslúži ako nástroj strachu, ale popisuje realitu. Takže čo sa komu nepáči na spomínaní pekla? Každý raz zomrie a tak uvažuje ako to bude vyzerať potom. Pre katolíka je realitou, že môže skončiť na dvoch miestach. Čo znamená teda, že sa o tom hovorí veľa? Snáď farár na každej kázni hovorí "ľudia bojte sa pekla, bojte sa a traste sa...."??? Ja nepociťujem nadbytok spomínania pekla. Spomína sa tak často ako iné reality.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Plán čítanie sv. písma Téma Next Topic: Boh vs cirkev  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06