Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Učenie KC pre tých, ktorých to zaujíma
 Prostrednik
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Liturgický rok Téma Next Topic: Liturgicke predmety, oblečenie, priestory  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2006 :  16:17:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Prostrednictvo
1. prostrednik je osobou, ktorá uskutočnuje dohodu medzi dalsimi osobami alebo skupinami. Tento prostrednik musi mat vztah k obidvom.
2. V SZ najdeme takychto prostrednikov v 1 Sam 19,1-7 a Est 7,1-7
3. V NZ - je to napr. Archanjel Gabriel
4. Podla 1 Tim 2,5-6 je Jezis Kristus jedinym prostrednikom medzi Bohom a ľudmi. Je to rozobrate i v liste Hebrejom(napr. Hebr 5,8-10)
5. Vysvetlenie Máriinho prostrednictva:
Skutocnost že Jezis Kristus je jedinym Prostrednikom neznaci, ze sa skoncili v dejinach spasy ulohy ludi. V istom zmysle všetci ktori su udmi Kristovho mystickeho tela su ucastni aj na Kristovom prostrednictve.
Ucenici, Nim povolani a poslani, spolupracuju s Kristom prostrednikom. Inymi slovami Kristus Prostrednik pouziva ludi, cez nich posobi, krsti, obetuje sa, odpusta atd. a uskutocnuje svoje prostrednictvo. Tak mnohi su Kristovymi predlzenymi rukami, su jeho
nastrojmi.....

Slova Tomasa Akvinskeho: " Uviest ludi do vlastneho spojenia s Bohom patri iba Kristovi a preto je Kristus dokonaly Prostrednik. Nic vsak neprekaza, aby sa aj ini, sice v obmedzenom zmysle, nazyvali prostrednikmi medzi Bohom a ludmi, podla toho ako spoluposobia na zjednoteni ludi s Bohom."

Citoval som z knihy Znaky časov - Spisska Kapitula - Spiskse Podhradie 2004 (dodal Alesko)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2006 :  17:42:34  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
Moc spoza tronu

Izraelska risa vznikla v konkretnom geografickom regione za velmi zvlastnych historickych okolnosti. Narody starovekeho blizkeho vychodu boli zvycajne monarchiami, v ktorych vladol kral. Okrem toho sa vo vacsine kultur praktizovalo mnohozenstvo. To sposobovalo tazkosti. Predovsetkym koho ma lud uctievat ako kralovnu?
Vo vacsine kultur Blizkeho vychodu sa tento problem riešil zauzivanym zvykom. Ako kralovnu spravidla neuctievali kralovu manzelku, ale jeho matku. Bolo to nanajvys spravodlive, nakolko casto prave matka svojou schopnostou presvedcit (alebo zvodnostou) vydobyla tron pre svojho syna. Kralovna matka ako zena predosleho krala a matka sucasneho krala stelesnovala kontinuitu naslednika dynastie.

Podla 1 Sam 8,19-20 sa z Izraela stalo tiež kralovstvo. Izraelske kralovstvo bolo predobrazom Bozieho kralovstva. Spomeniem, ze chceli krala "ako ine narody". Tak si podla vzoru susednych krajin ustanovili dynastiu, zakonny system, kralovsky dvor i kralovnu matku(vid 2 Kr 24,15 Jer 13,18). Mozme to vidiet i na 1 Kr 2,19 - pre kralovnu matku postavili dokonca tron po pravici. Ako priklad pre suvis si mozeme zobrat napriklad Epos o Gilgamesovi a zistime ze v Mezopotamii pokladali kralovnu matku za orodovnicku alebo advokatku ludu.

Zaujimavy je priklad Salamuna - ako sa spraval k svojej matke, hoci podla etikety ......(1 Kr 1,16). Co to hovori o jeho postaveni vo vztahu k matke?
Predovsetkym to, ze jeho moc a autoritu ziadnym sposobom neohrozovala. Sklana sa k nej, ale zostava panovnikom. Ale aj tak respektuje jej ziadost - nie zo zakonnej poslusnosti voci nej, ale zo synovskej lasky. Hoci po formalnej stranke bol Salamun Betsabin nadriadeny, od prirodzenosti i podla protokolu zostaval jej synom.
Takisto sa spoliehal na nu ako na hlavneho radcu, lebo mu vedela poradit a usmernit ho tak, ako si to dovolilo len malo poddanych( vid iny priklad Prislovia 31,1).
Kralovna matka bola vo vztahu ku kralovi jedinecna ako politicky aj strategicky poradca, ako advokat ludu a ako poddana, na ktorej otvorenost sa da spolahnut..

Priklad z NZ:
Svadba v Kane - Maria pristupuje k Synovi aby orodovala za lud, ale ostatnym povie, aby pocuvali jeho nie ju. Jezis teda hovori k svojej matke ako jej predstaveny, ale respektuje, co mu navrhuje, tak, ako sa od krala ocakavalo, ze vyhovie zelaniu kralovnej matky.
Volne citovane z Scott Hahn, Kto si Maria, 2006

Moj dodatok:
Mara dostava rozne tituly. Vacsina z nich pochadza zo vztahu k Jezisovi napriklad Jezis je Kral svatych, teda Maria je Kralovnou svatych - cize aj Kralovna nebies je titul pochadzajuci zo vztahu k Jezisovi. Podobne by to bolo s titulmi( spomeniem nachadzajuce sa v Loretanskych litaniach) ako:
Matka Kristova, Matka Cirkvi, Matka Bozej milosti, Matka Stvoritela, Matka Spasitela, Pribytok DS, Archa zmluvy, Brána do neba, Kralovna anjelov, Kralovna patriarchov, prorokov, apostolov, mucenikov vyznavacov, panien vsetkych svatych, Kralovna rodiny, Kralovna pokoja.





Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2006 :  09:51:28  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
Boh a svet, 2005, - Rozhovor s kardinalom J. Ratzingerom - terajsim papezom Benediktom XVI.

"Nekatolici jsou zvykli povazovat uctivani Marie za ujmu Kristu," napsal velky anglicky kardinal John Henry Newman. Ostatne i dnes si skeptikove mysli ze rozbujely mariansky kult potlacuje samotne jadro krestanstvi, totiz vlastni Kistovo poselstvi.

odpoved: Nesmime zapominat na jedno:V misich to byla Matka, kdo lidi potkaval a oteviral jim cestu ke Kristu. To plati obzvlastni merou pro Jizni Ameriku, kde krestanstvi pod mecem Spanelu dostalo fatalni pridech. V Mexiku misie zpocatku nezmohly vubec nic - dokud nedoslo k udalosti na Guadeloupu. A skrze Matku byl nahle blizky i Syn.


To byl ten podivuhodny nalez obrazu Madonny. Da se rici, ze prinesl absolutni obrat, bez ktereho by kristianizace kontinentu zustala nemyslitelna.

Ano, a krestanska vira pojednou uz neukazovala straslivou tvar dobyvatelu, ale dobrotivou tvar Matky.
V Jizni Americe dodnes pusobi dve ohniska lidove zboznosti: laska k Bozi Matce a identifikace s trpicim Kristem. Na obou techto postavach, jimiz vira vyjadruje sebe sama, dokazali lide porozumet tomu, ze zde nenií Buh dobyvatelu, ale skutecny Buh, ktery je i v jejich vykupitelem. Proto je Marie prave katolikum v Lat. Americe tak draha. A my bzchom jim nemeli vycitat, ze z naseho racionalniho pohledu pochopili krestanstvi spatne. Oni je poznali spravne prave v tomto bode. Uvideli totiz skutecnou tvar Boha, ktery nas chce spasit, ktery nestoji na strane nicitelu. tak se mohli stat krestany z vlastniho nahledu na Krista a z vlastniho porozumeni, aniz by toto poselstvi museli snaset jako jakesi kolonizacni nabozenstvi.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 27 september 2006 :  18:33:12  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
Tu je ucelene vysvetlenie o ucte k Panne Marii, je to dlhy text ale stoji za precitanie, su tam takisto citaty z Biblie, hlavne zo SZ, ale i z NZ.

http://www.iprimus.ca/~mbc24/Q%20101-150/130_marianska_ucta_.htm

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 03 august 2008 :  22:40:25  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
Chcem len dodať, že vždy, aj ked napr. ja niekomu poviem o Bohu, sa tak stanem pprostredníkom medzi ním a Bohom, ale je to vlastne Ježiš - On dáva podnet, On mení človeka(uschopňuje ho), On koná skrze človeka - ktorý koná a sprostredkuváva Božiu milosť. Takže tým pádom nie je problém nazvať hocikoho, že v danej situácii on bol sprostredkovateľom medzi iným človekom a Bohom, aj ked vnutorne to bol Ježiš(on volá človeka, mení človeka, poveruje človeka).

Preto nie je problém prosiť Pannu Máriu o sprostredkovanie a nazývať ju Príhovorkyňou.
Dá sa to zobraziť touto schémou
JA - PM(svätý, iný človek) - Ježiš -Boh resp . JA - Ježiš - Boh
nie schémou akou upodozrievajú protestanti katolíkov : Ja - PM - Boh

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timothy

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2008 :  12:12:36  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: timothy  Pridať timothy do zoznamu priateľov
celkom nechapem prečo je Mária zo vzťahu k Ježišovi titulovaná Archa Zmluvy a Príbytok DS (aj keď nepochybbujem že je ním naplnená).

Preto vám hovorím: Verte, že všetko, o čo v modlitbe prosíte, ste už dostali, a budete to mať. (Mk 11,24)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 29  ~  Člen od: 21 júl 2008  ~  Posledná návšteva: 04 november 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zarenka

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2008 :  17:17:09  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Ale modlime sa aj k Marii ako prostrednicke..
Alebo nie? Alebo Maria je len prostrednickou medzi
clovekom a Jezisom?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 56  ~  Člen od: 28 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 15 apríl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 06 august 2008 :  12:22:20  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
zarenka, druhý raz, než niečo napíšeš, si aj prečitaj čo bolo skôr napísané. maš tto tam podrobne vysvetlene. niet viac čo k tomu dodať.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Liturgický rok Téma Next Topic: Liturgicke predmety, oblečenie, priestory  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06