Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Vyznam rodiny
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: V akom vzťahu je pápež a Ježiš? Téma Next Topic: PRECO?
Strana: z 5

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 12 január 2006 :  11:52:15  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
aky je podla vas vyznam vychovy dietata v prostredi lasky?
ma vyznam viest deti od malicka k laske k Bohu a bliznym?
a co to bude potom pre ne a spolocnost v ich dospelosti znamenat?
alebo je vychova deti marna a staci sa spolahnut na ich povahove danosti,ktore sa nejak vekom vyvynu?
alebo napiste k tejto teme co vas napadne:)

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora 

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  01:58:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka

aky je podla vas vyznam vychovy dietata v prostredi lasky?
ma vyznam viest deti od malicka k laske k Bohu a bliznym?
a co to bude potom pre ne a spolocnost v ich dospelosti znamenat?
alebo je vychova deti marna a staci sa spolahnut na ich povahove danosti,ktore sa nejak vekom vyvynu?
alebo napiste k tejto teme co vas napadne:)


Myslim, ze svojim nazorom nikoho neprekvapim.

Vyznam vychovy je zrejmy a jasny, je podobny ako je tomu v pripad skolstva, ako naznacil clanok inde uverejneny Lajosom.

Vychova je, okrem ineho, i indoktrinacia dietata poslusnostou voci istym strukturoam - predovsetkym rodicom, ktore si takto zabezpecuju naplnanie svojich potrieb, ci uz matyerialnych (postaranie sa na starobu, ci tzv. rodina je na 1. mieste), taktiez emocionalnych (ved co je uz obohacujucejsie, nez vlastne milene dieta, ktore je take, ako si predstavujeme).

Vychova, to je i mocensky nastroj. Ale to som uz naznacil aj inde.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  07:00:08  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
vies gmk, trochu mas pravdu : ak vychovavame dieta podla svojich predstav, vedie to k tomu co si napisal. Ale nemyslim si ze je to chyba vlastna rodicom. pre kratkost casu : kvoli jednej osobe som sa musel pozriet na vychovu z pohladu ucitela(den pred Lajosovym clankom), takze ak bude viac casu, porozpravam o nej.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  09:09:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alesko

vies gmk, trochu mas pravdu

Viem, alesko, viem, ze mam pravdu.

quote:
ak vychovavame dieta podla svojich predstav, vedie to k tomu co si napisal.

Zasadnou castou tvojej vety je podmienovacia spojka 'ak'. Otazka sa vnucuje: moze tomu byt inak? Kedy nepodliehame vlastnej tuzbe? Naznak odpovede som uz dal, rersp. nam dal Boh - vyberal i neplodne zeny, ktore uz ani nedufali, nemali teda tuzbu, davno sa jej vzdali.

Kedy tomu tak nie je?

quote:
Ale nemyslim si ze je to chyba vlastna rodicom.

Ale ano - je. Je to vlastnost vlastna rodicom, kvoli tomu sa stavaju rodicmi, aby si naplnili svoje biologicke, emocionalne a socialne potreby a tuzby.

Kedy tomu tak nie je?

quote:
pre kratkost casu : kvoli jednej osobe som sa musel pozriet na vychovu z pohladu ucitela(den pred Lajosovym clankom), takze ak bude viac casu, porozpravam o nej.

Vobec netvrdim, ze je tomu len z dovodu naplnenia vlastnych tuzob, iste je to aj danie niecoho dietatu, to vobec nepopieram. Ale primarna je funkcia uspokojenia sameho seba.

Tiez som dakedy veril ruzovym predstavam o raji na Zemi. Bohuzial, nie su pravdive.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  09:24:40  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
co spominas gmk tie potreby a tuzby...nemohol ich dat cloveku Pan Boh? teda su cloveku prirodzene...a ak by islo o sebectvo rodicov rozhodli by sa radsej deti nemat...uprednostnili by karieru, svoje zaujmy tak ako je to teraz bezne
a o vychove ako mocenskom nastroji ma napadlo tolko, ze teraz ked som starsia si myslim, ze mohli byt na mna rodicia tvrdsi,viac ma usmernovat a za to,ze ma vychovavali (venovali sa mi)aj ked vtedy sa mi to nepacilo som im teraz vdacna....pripomina mi to boziu vychvu...ked ma nebesky otec vychvovava metodami, ktore sa mi nepacia v tom case, po ich prekonani som mu vdacna...lebo on ma viac skusenosti ako ja a vie co je dobre...a netreba zabudat, ze ludske rodicovstvo je obrazom bozieho rodicovstva...tak to dal Pan Boh

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  09:42:17  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka

co spominas gmk tie potreby a tuzby...nemohol ich dat cloveku Pan Boh?

Mohol. Iste ze mohol, ved je vsemohuci, nie? Tak isto, ako mohol dat cloveku uchylackemu tuzbu po vrazdeni a znasilnovani mladych zien. Mohol, co by nie.

Otazka ale znie inak: Dal tieto tuzby Boh, alebo vyplyvaju z niecoho ineho, napr. tela? Ako sa k takymto tuzbam stavia Kristus v Evanjeliach a Boh v inych pasazach?

quote:
teda su cloveku prirodzene...

Su - tak isto ako hriesnost, omylnost a porusenost.

A cloveku je dalsia vlastnost prirodzena: prikraslovanie si skutocnosti, najme, co sa jeho osoby tyka. Vlastne to, o co sa snazis teraz ty: take male ospravedlnenie a mavnutie ruky nad tymito neduhmi - ved su nam prirodzne.

quote:
a ak by islo o sebectvo rodicov rozhodli by sa radsej deti nemat...uprednostnili by karieru, svoje zaujmy tak ako je to teraz bezne

Nie je pravda: vsetko zalezi od priorit a potrieb,m ktore chces naplnat. Niekto chce radsej naplnat profesne tuzby ako uspokojenie potreby sebarealizacie, isteho socialneho statusu a moci, iny zasa chce byt rodic na uspokojenie svojich biologickych, emocionalnych a i socialnych potrieb a tuzob - zase i sebarealizacie, len v inej oblasti. Ved byt rodic, je velmi uspokojujuce a je to aj velmi prijemny spolocensky status.

Zaujmom nemusi byt len profesny zaujem. Ostatne, naznacil som to uz v clanku 'rodicovstvo ako sebarealizacia'.

quote:
a o vychove ako mocenskom nastroji ma napadlo tolko, ze teraz ked som starsia si myslim, ze mohli byt na mna rodicia tvrdsi,viac ma usmernovat a za to,ze ma vychovavali (venovali sa mi)aj ked vtedy sa mi to nepacilo som im teraz vdacna....

To je tvoja vec, ja si to vobec nemyslim. Ak mas ty potrebu byt vedena a podliehat niekomu inemu, z akej kolvek priciny (nedostatku vlastnej vole, ci sebavedomia, koncias istou submisinostou)je t len e len tvoja vec. GMK chce byt sam sebe panom.

quote:
pripomina mi to boziu vychvu...ked ma nebesky otec vychvovava metodami, ktore sa mi nepacia v tom case, po ich prekonani som mu vdacna...

Tak to je ale so vsetkym: GMK mal s kamosmimnoho pruserov, ktorer si museli kruto vylizat - teraz po case su len zdrojom zaujimavych spomienok. Tvoria tak nasu identitu ako cokolvek ine a preto sa s nimi stotoznujeme.

Castokrat je tomu tak i preto, ze sa karta obrati a z poddanych sa stanu pani, skratka nas zaujem sa zmeni. A vies, ake prislovie sa tradovalo na Hornej Zemi: 'Poturcenec zlejsi od Turka'.

quote:
lebo on ma viac skusenosti ako ja a vie co je dobre...a netreba zabudat, ze ludske rodicovstvo je obrazom bozieho rodicovstva...tak to dal Pan Boh

Chapem, ze by to najme rodicia takto radi videli, aby si tak upevnili svoje ego a pocity zo svojho statusu rodica a trosku mi to zavana takym pysnym velikasstvom a zboztovanim sa, davanim sa na jednu roven Bohu.

Je to vlastne to, co som naznacuil uz v predchadzajucom odstavci - karta sa obratila, Janka sa stala matkou a tuzi po istych veciach, napr. aby u jej dieta milovalo a preto si tejto tuzbe prisposobuje aj videnie Sveta.

Taktiez nezabudaj, ze pojem 'Boh' - 'Otec' je len metafora, alegoria priblizujua vztahy medzi nim a clovekom. Je to kvalitativne uuuplne iny vztah ako medzi rodicom a dietatom.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  10:16:52  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
v pisme sa pise, ze ked stvoril Boh cleveka, bolo to dobre...takze uchylacke tuzby Boh nedal...tie vznikaju vdaka nasej slobodnej voli a sklonom k hriechu

hriesnost a porusenost si myslim, ze nie su cloveku prirodzene...lebo hriesny clovek je vzdy v hlbke srdca a potom aj navonok nespokojny...porusenost je nasledkom hriechu
a dalsie veci co sa nam zdaju ako prirodzene cloveku nimi nie su, lebo neprinasaju skutocnu spokojnost tela i duse...tu moze dat iba Boh...teda prirodzene nam je, ked zijeme v laske...milujeme a sme milovany
a s tou omylnostou mas pravdu...vychadza mi to ako nasledok nasej slobodnej vole


cit:
Ved byt rodic, je velmi uspokojujuce a je to aj velmi prijemny spolocensky status.

nemyslim si...preco sa potom rodi menej a menej deti?keby to tak bolo, kazdy by chcel deti cim viac...byt rodicom znamena obetovat sa a do toho sa dnes vela ludom nechce...naco mysleit na starobu, ked som mlady?
a mlady clovek velmi nepremysla co s nim bude v starobe, ci ho bude mat kto opatrit, ci ostane potom sam alebo nie...ak by to tak bolo u kazdeho, potom by bolo menej rozvodov, pretoze ludia by vo vidine toho, ze mozu ostat na stare kolena sami, snazili sa (obaja)na riesenie konfliktov v manzelstve vynalozit viac usilia, co ale stoji zase viac namahy a obety

sa radsej opytaj tych co uz maju deti, ze to nie je vzdy med lizat...ak by islo len povrchne zaujmy rodicov uspokojit svoje potreby prostrednictvom deti...coskoro by boli plne detske domovy, pretoze za tu namahu by im to nestalo...za tuzbou mat deti je urcite potrebna silnejsia motivacia ako JA



cit:Ak mas ty potrebu byt vedena a podliehat niekomu inemu, z akej kolvek priciny (nedostatku vlastnej vole, ci sebavedomia, koncias istou submisinostou)je t len e len tvoja vec.

tu potrebu nemam a ani ako pubertacka som ju nemala...len som chcela povedat, ze teraz vidim na sebe, keby ma v niecom viedli prisnejsie....uz by som teraz s tym problem nemala,lebo by mi to bolo normalne, koli tomu, ze uz by som to bola naucena a nemusela som sa to ucit teraz...konkretne u mna je to disciplina
ale sme rozny ludia...ty to vnimas inak...zas niekto iny by to vnimal inak...pisem to, co vidim na sebe


na cast posledneho odseku tvojej citacie som uz odpovedala vyssie...

ale cit:Taktiez nezabudaj, ze pojem 'Boh' - 'Otec' je len metafora, alegoria priblizujua vztahy medzi nim a clovekom. Je to kvalitativne uuuplne iny vztah ako medzi rodicom a dietatom.

kvalitativne je iny, ale podstata zostava

tot moj nazor


 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  11:44:43  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka

v pisme sa pise, ze ked stvoril Boh cleveka, bolo to dobre...

Takze vlastne aj my sme dobry, ked nas takymi stvoril, nie? Ci to ma malycky hacik - ono sa totiz nieco od vtedy trosicku poserkalo.

quote:
takze uchylacke tuzby Boh nedal...tie vznikaju vdaka nasej slobodnej voli a sklonom k hriechu

Tak isto, ako tuzba po dietati? Tuzba vznika kvoli jedinemu - kvoli nasemu egu.

quote:
hriesnost a porusenost si myslim, ze nie su cloveku prirodzene...

Nie? Preco teda ma kazdy jeden clovek dedicny hriech a tendenciu k hriechu? Nie azda preto, ze je to charakteristika cloveku vlastna, ze je to pre cloveka prirodzene?

Alebo nebodaj cirkevnu spochybnujes teoriu o hriesnosti, lebo sme vlastne celkom v pohode typci? Naco vsak potom potrebujeme odpustenie a milost?

quote:
lebo hriesny clovek je vzdy v hlbke srdca a potom aj navonok nespokojny...

A ktoryze clovek nie je hriesny? Ukazes mi takeho?

quote:
porusenost je nasledkom hriechu a dalsie veci co sa nam zdaju ako prirodzene cloveku nimi nie su, lebo neprinasaju skutocnu spokojnost tela i duse...

Pozor, pozor, nehovorim, ze prirodzenost cloveka prinasa spokojnost tela i duse, ja len hovorim, ze je to tam.

A coze to hovoris o spokojnosti tela a duse? Ze chces a je dobre mat telo a dusu spokojnu, ci vlastne uspokojenu? Teda vlastne telesne a dusene potreby uspokojene?

Spravne - aby si bola spokojna na tele i dusi, si musi svoje telesne a emocionalne potreby uspokojit. Jednou z takychto potrieb je aj tuzba mat dieta. Presne o tom cely cas hovorim.

Dakujem, ze mi davas za pravdu.

quote:
tu moze dat iba Boh...teda prirodzene nam je, ked zijeme v laske...milujeme a sme milovany

Lenze, ked takeho cloveka niet, treba si takeho vytvorit. Sebecky, len kvoli nam.

quote:
nemyslim si...

Ja to vsak viem a je to tak. Ci teba neuspokojuje byt matkou?

quote:
preco sa potom rodi menej a menej deti?

A preco nie je kazdy podnikatel - milionar - podnikajuci v bankovnictve? Ci nie kazdy chce byt bohaty, ci aspon na potrebach uspokojeny?

Nuz jednoducho preto, ze nie kazdeho to uspokojuje, potreby su diverzifikovane.

quote:
keby to tak bolo, kazdy by chcel deti cim viac...

Ved hovorim, potreby su rozne, ako i preferencie. Pre niekoho je maximalne uspokojujuce riadit motorku, iny sa neuspokoji s nicim inym, ako so sukromnym lietadlom.

quote:
byt rodicom znamena obetovat sa a do toho sa dnes vela ludom nechce...

Samozrejme - deti, podobne ako hocijaky iny statok, vyzaduju aj starostlivost, vravi sa tomu investicia. A investujes len preto, aby si v buducnosti ziskala.

quote:
naco mysleit na starobu, ked som mlady?
a mlady clovek velmi nepremysla co s nim bude v starobe, ci ho bude mat kto opatrit, ci ostane potom sam alebo nie...

Spravne - potvrdzujes znovu slova GMKove - ze za zriadovanim deti je sebecka tuzba a vypocitavost rodicov, aby boli uspokojene ich biologicke a emocne potreby. Ako v sucastnosti, taki neskor, napriklad ako si spravne postrehla v starobe. Aby sa mal kto o ne postarat, aby neboli sami.

Sebecka vypocitavost.

quote:
ak by to tak bolo u kazdeho, potom by bolo menej rozvodov, pretoze ludia by vo vidine toho, ze mozu ostat na stare kolena sami, snazili sa (obaja)na riesenie konfliktov v manzelstve vynalozit viac usilia, co ale stoji zase viac namahy a obety

Teoria spotreby a uspor je velmi komplikovana a zahrna mnozstvo faktorov, jednym je problem rozdelenia spotreby medzi sucastnost a buducnost.

A podobne, na investicie treba mat pociatocny kapital, ktorym nie kazdy disponuje. Nie inak je tomu aj v pripade deti.

quote:
sa radsej opytaj tych co uz maju deti, ze to nie je vzdy med lizat...

Ved to ani netvrdim, ze je to jednoduche. Ani take financne investovanie nie je jednoduche, preto je uspesnych investorov tak poskromne.

Ale ocakavane vynosy vzdy prevysuju vydavky - to je zaklad.

quote:
ak by islo len povrchne zaujmy rodicov uspokojit svoje potreby prostrednictvom deti...coskoro by boli plne detske domovy, pretoze za tu namahu by im to nestalo...za tuzbou mat deti je urcite potrebna silnejsia motivacia ako JA

Samozrejme, ze by detske domovy plne neboli, lebo este horsie ako nezrealizovat svoje tuzby prostrednictvom deti je o ne prist uuplne. Co, samozrejme, ziaden vypocitavec nespravi.

quote:
kvalitativne je iny, ale podstata zostava

Ano, preto bola zolena tato alegoria. a ta podstata: sebecke uspokojenie vlastnych potrieb.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  12:12:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
A ktoryze clovek nie je hriesny? Ukazes mi takeho?

Samozrejme ze ukazem ! Panna Maria ! Ale to zase odmieta moj protestansky priatel

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  12:35:54  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
gmk,
ale odpisal si mi na casti, ktore som myslela ako celok po castiach...potom to ma samozrejme rozny zmysel a hlavne ten, ktory som tym nechcela povedat

takze takto:dieta je bozim darom a je prirodzenym obohatenim vztahu dvoch ludi, ktory sa miluju
ked sa dvaja miluju ich vztah sa vyvyja a v urcitej etape ich vztahu je tuzba po dietati...to sa mi zda uplne zdrave a nie chore

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  14:13:36  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Túžbu po deťoch dal ľuďom Boh. Nie je zlá, tak ako hociktoré iné dobré. Isto, že sú aj zlé túžby. Ale nevidela by som všeobecne uspokojovanie ako zlé a sebecké, Boh nás predsa nestvoril, aby sme sa trápili /to prišlo ako následok prvého hriechu, ako trest/. Všetko čím človek disponuje, dá sa to použiť na dobro - zlo. A naše potreby. Najesť sa je normálne, obžierať sa, už nie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  14:18:41  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Ešte k úvodu: Isto má význam viesť deti k láske /aj poctivosti, pracovitosti.../. Pochybujem, že sa niečo môže len tak vyvinúť samé. Aj Boh, keď stvoril človeka, tak mal s ním vzťah, rozprával sa s ním. A človek sa od Neho učil /teda pravdepodobne/.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  19:17:16  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka

gmk,
ale odpisal si mi na casti, ktore som myslela ako celok po castiach...potom to ma samozrejme rozny zmysel a hlavne ten, ktory som tym nechcela povedat

Tak to mas potom tazko, ked pises nieco, co si nechcela povedat...

quote:
takze takto:dieta je bozim darom a je prirodzenym obohatenim vztahu dvoch ludi, ktory sa miluju

Znovu zopakujem - dieta je vysledkom snazenia dvoch ludi, ktori maju tuzbu a teda potrebu, ktoru si chcu naplnit - a aj naplnaju. Je to uspokojovanie biologickych, emocionalnych a socialnych potrieb rodica. Taktiez je to casto nieco ako spolocny projekt, ktorym sa rodicia priputavaju k sebe spolocnym dielom - dieta je tu zase objektom.

Znovu sa snazis zmiast citatela zamienanim pojmov: zamienas slovko 'tuzba' za slovo 'laska'. Deje sa to tak v nasich zivotoch stale a mimovolne, ze tomu nevenujeme ani nijaku zvlastnu pozornost - milujem ten jahodkovy dzemik na palacinkach, milujem jazdu na rychlych autach, milujem aj pocuvanie hudby - vsetko je to vsak zamena terminu 'robi mi dobre' a 'tuzim'. Co uz cakat, ked miesto terminu, ze som sulozil so zenov, hovorime, ze som sa s nou miloval, hoci ziaden citovy vztah medzi nami nebol.

quote:
ked sa dvaja miluju ich vztah sa vyvyja a v urcitej etape ich vztahu je tuzba po dietati...to sa mi zda uplne zdrave a nie chore

Je jedno, ake sa ti to zda - ani uchylackovi sa nezda byt chore, ze znasilnuje mlade zeny - a mozno ho tazko za to vinit, ked su na vine chemicke reakcie v jeho tele.

Kazdopadne, ja som ani nekategorizoval tuto tuzbu za 'choru' ci 'zlu', ale za sebecku, lebo takouto aj naozaj je - dieta je tu, aby uspokojilo nase tuzby a potreby.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  19:24:46  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal amerika1

A ktoryze clovek nie je hriesny? Ukazes mi takeho?

Samozrejme ze ukazem ! Panna Maria ! Ale to zase odmieta moj protestansky priatel


Problem nie je ani tak v tom, ze by som nieco odmietal, ako skor v tom, ze to nie je pravda.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2006 :  19:29:14  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Aniko

Túžbu po deťoch dal ľuďom Boh. Nie je zlá, tak ako hociktoré iné dobré.

Dobre je to, co si sami urcime za dobre a zle, ja som vsak nepouzil tuto kategorizaciu, ja som nehovoril o dobrej, ci zlej tuzbe - ja som hovoril, ze dieta je tu, aby si rodicia skrze ne uspokojili svoje biologicke, emocionalne a ekono-socialne tuzby a potreby.

Mozes sa obhajovat tym, ze je to 'dobre', ked si to takto sama stanovis a ja namietat ani nebudem, proti tomu vlastne anineprotestujem - len hovorim, ze je to uspokojovanie si potrieb rodicov. Bez ohladu na to, ze sa snazia si to obhajit tym, ze je to 'dar', aj ked si ho museli vyprodukovat sami ked tuzia, ci 'dobro', ktore si takto oni sami zadefinovali.

quote:
Isto, že sú aj zlé túžby. Ale nevidela by som všeobecne uspokojovanie ako zlé a sebecké, Boh nás predsa nestvoril, aby sme sa trápili /to prišlo ako následok prvého hriechu, ako trest/.

Je jedno, ako to vidis - je prirodzene, ze clovek sa snazi vidiet sam seba v lepsejsom svetle, nez v akom skutocne ziari. Citi s tak lepsie.

To je asi tak, ze ukradnem svojej susede televizor a budem sa hajit tym, ze nevidel by som to tak zle, ved som umoznil, aby sa s manzelom viacej rozpravala a upevnila tak ich vztah.

Je to cicikanie vlastneho svedomia, ospravedlnenie pred sebou samym.

quote:
Všetko čím človek disponuje, dá sa to použiť na dobro - zlo.

A cim nedisponuje a chce to - dosiahne to. Ci sa tyka noveho auta, domaceho kina a ci dietata. Skratka uspokojovanie vlastnych potrieb.

quote:
A naše potreby. Najesť sa je normálne, obžierať sa, už nie.

Pre GMK je obzieranie uuuplne normalne. Nie je to sice celkm zdrve, ci organizmu prospesne, al normalne a prijemne hej.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2006 :  18:55:36  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ok gmk, ale tie potreby a tuzby nie su sebecke...s tymto suhlasim

teraz by som otazku polozila takto:uspokojuju aj rodicia potreby a tuzby dietata?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Patrik

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2006 :  19:23:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Patrik  Odoslať ICQ správu pre: Patrik  Pridať Patrik do zoznamu priateľov
quote:
Pre GMK je obzieranie uuuplne normalne. Nie je to sice celkm zdrve, ci organizmu prospesne, al normalne a prijemne hej.

Napriklad jahodovym dzemikom. ALe aj tie jahodky TI stvoril Boh... aj chutove bunky... a nemusel..

 Počet príspevkov: 1409  ~  Člen od: 06 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 02 január 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2006 :  20:20:38  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka

ok gmk, ale tie potreby a tuzby nie su sebecke...

A ake ine su? Prosim ta, ved uz netrep uuuplne somarina. Kazda tuzba je sebecka - smeruju k uspokojovaniu vlastnych potrieb. Tot vsjo.

Neviem, preco mas s tym taky problem - ked si chces uzivat radost a prijemne chvile na upalisku, sebecky si kupis listok a vychutnas si to. Ked chces domace kino, proste si ho kupis a vychutnavas si ho napriek skutocnosti, ze si si ho kupil, len aby si si uspokojol svoju tuzbu a potrebu a si stym spokojny.

Podobne si vysulozis aj dieta - ale tu uz mas problem. Preco?

quote:
teraz by som otazku polozila takto:uspokojuju aj rodicia potreby a tuzby dietata?

Iste - rozumny clovek, na to, aby mohol mat vynosy, vie, ze musi investovat. Nic nie je zadarmo. Uspokojovanie potrieb dietata je cena, ktoru rodic musi zaplatit, aby mohol mat vynosi z tohto statku(sietata). Navyse - uz tato samotna starostlivost je uspokojujuca.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2006 :  20:30:50  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Patrik

quote:
Pre GMK je obzieranie uuuplne normalne. Nie je to sice celkm zdrve, ci organizmu prospesne, al normalne a prijemne hej.

Napriklad jahodovym dzemikom. ALe aj tie jahodky TI stvoril Boh... aj chutove bunky... a nemusel..


Nemusel, ale chel, lebo on nieco chce odo mna.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Patrik

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2006 :  20:35:57  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Patrik  Odoslať ICQ správu pre: Patrik  Pridať Patrik do zoznamu priateľov
co ked nechce nic?
Ale ako to inac mal urobit? Ako inac mal urobit zaroven aby sme mali slobodu a zaroven mohli milovat? Sam na to hladam roky odpoved...

 Počet príspevkov: 1409  ~  Člen od: 06 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 02 január 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2006 :  21:46:22  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
gmk,
nazory na tuto temu, co tu rozoberame neberiem vseobecne, ale osobne skusenosti(nie ako rodica, ale ako dietata mojich rodicov i dietata bozieho) formuju moje nazory
som taka, ze ked po niecom tuzim a je to LEN uspokojenie MOJICH potrieb, ked to dostanem, prestane ma to po case bavit...viem, ze deti nie su veci...ale keby som ich mala LEN pre uspokojenie MOJICH tuzob, nevenovala by som im tolko,ako keby som ich chcela mat a prijala ich len preto, ze su resp. budu...takze moje deti budem chciet a milovat preto, ze jednoducho budu...aj ked mam tuzbu mat ich, ale nie preto, aby ma doopatrovali a pod...tak asi tak...viac uz k tomuto nevypotim:)

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 15 január 2006 :  08:48:06  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka
nazory na tuto temu, co tu rozoberame neberiem vseobecne, ale osobne skusenosti(nie ako rodica, ale ako dietata mojich rodicov i dietata bozieho) formuju moje nazory.

Ale dozaista. Ani u mna tomu nie je inak.

quote:
som taka, ze ked po niecom tuzim a je to LEN uspokojenie MOJICH potrieb, ked to dostanem, prestane ma to po case bavit...

Spravne - ked uz nie su take milene, ked uz zacinaju aj svoje si presadzovat, skratka, ked uz som si svoje uspokojila, hranicna miera uspokojovania potrieb dosiahla nulovu hodnotu (z ekonomickej teorie). Alebo tiez vtedy ked, sa ukaze, ze moje ocakavania ostanu nenaplnene.

To je aj dovod odputania sa od deti po istom case a cuduj sa svete - zase len ako rekcia na svoje sebecke potreby. Skratka, uz m tento syr nechuti, tak si ho nekupim, upustim od tejto spotrebitelskej preferencie.

quote:
viem, ze deti nie su veci...

No to nie su. Stale vsak ostavaju (aj) objektami tvojich tuzob a predstav a ocakavani.

quote:
ale keby som ich mala LEN pre uspokojenie MOJICH tuzob, nevenovala by som im tolko,ako keby som ich chcela mat a prijala ich len preto, ze su resp. budu... takze moje deti budem chciet a milovat preto, ze jednoducho budu...aj ked mam tuzbu mat ich, ale nie preto, aby ma doopatrovali a pod...tak asi tak...viac uz k tomuto nevypotim:)


No, ale tu je ten problem - ano, priatela, ci manzela milujeme z toho prosteho dovodu, ze tu je, a ze je taky akym je.

V pripade dietata toto vsak neplati, ved este nie je - my ho chceme, aby bolo take, ake ocakavame, aby sa nase tuzby co najviac naplnil, hoci chapeme rizikovost tejto investicie a jej nepredvidatelnost. A aby bolo take, ako ocakavame a chceme aby bolo, aby sme si naplnili svoje potreby a tuzby, aj po jeho vyprodukovani postupujeme tak, aby sme si tuto predstavu co najviac naplnili.

Chcem upozornit, ze aj v tomto pripade sa jedna aj o istu adrenalinovu zalezitost, o iste dobrodrustvo - tak ako v pripade spoznavania lasky, partnera, ci priatela - tak aj v pripade dietata tvori toto poznavanie a zblizovanie jednu z najdolezitejsich momentov uspokojenia tuzby a potrieb.

Ako som uz povedal - podstatou tuzby po dietati je uspkojovanie najme priamych emocnych potrieb, ale i sekundarnych socialnych a ekonomickych.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 15 január 2006 :  08:50:16  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Patrik

co ked nechce nic?
Ale ako to inac mal urobit? Ako inac mal urobit zaroven aby sme mali slobodu a zaroven mohli milovat? Sam na to hladam roky odpoved...


Zapeklita situacia, ze? Otazka vsak znie: preco by sme mali byt, mali byt slobodni a navyse mali milovat?

Navyse, preco by sme mali milovat Jeho?

A ako mozno hovorit o slobode, ked pri vybere nemilovt Ho budeme tvrdo postihnuty pekelnou represiou?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Patrik

Stav: offline

 Odoslaný - 15 január 2006 :  11:08:06  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Patrik  Odoslať ICQ správu pre: Patrik  Pridať Patrik do zoznamu priateľov
quote:

Zapeklita situacia, ze? Otazka vsak znie: preco by sme mali byt, mali byt slobodni a navyse mali milovat?

Navyse, preco by sme mali milovat Jeho?

A ako mozno hovorit o slobode, ked pri vybere nemilovt Ho budeme tvrdo postihnuty pekelnou represiou?



Ved prave. Tocime sa pri tychto otazkach ako pes okolo svojho chvosta a nas rozum skratka pri tomto mure konci... Ale z pohladu Boha... ak by som chcel stvorit nieco tak malicke /v pomere Boh-clovek/ a tuzil by som aby ma to milovalo, samo a dobrovolne, nic ine ma nenapada ako to Boh mohol inac urobit... Ale potom z toho pri takomto pohlade zasa vychadza ze sme len naplnenim potrieb Boha, ktory ...stvoril si nas pre seba a nespokojne je nase srdce, kym nespocinie v Tebe Pane ako povedal sv. Augustin. Ale to peklo je naozaj ako druha alternativa a tretej niet... alebo budes Boha milovat /sam to prikazuje ako najvyssie prikazanie/ alebo budes zatrateny... a kde tu je vlastne sloboda... asi ako vyber peniaze alebo zivot... Toto je myslim tajomstvo cez ktore rozumom neprejdeme, iba s vierou. Ak to je tak, potom ako mozem Boha milovat nutene? Strach vyhana lasku a ak sa mam bat ze mozem byt zatrateny, a to za kratky zivot navzdy, /vsimni si ten nepomer/ a este kolko ludi Boha vobec na tomto svete nespoznalo... tak sa budem viac bat aby som nesiel do zatratenia ako milovat... ale potom nemozem splnat prvu podmienku... a milovat sa aj tak neda nasilu...
Takze, preco by sme mali byt? dokonca slobodni a navyse milovat? rozumom slepa ulicka, vierou zivot vo vecnosti o ktorom nemame ani tusenie...

 Počet príspevkov: 1409  ~  Člen od: 06 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 02 január 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 január 2006 :  11:11:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Uz aj Ty Brutus?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Patrik

Stav: offline

 Odoslaný - 15 január 2006 :  11:15:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Patrik  Odoslať ICQ správu pre: Patrik  Pridať Patrik do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

Uz aj Ty Brutus?


Citaj pozorne

 Počet príspevkov: 1409  ~  Člen od: 06 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 02 január 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: V akom vzťahu je pápež a Ježiš? Téma Next Topic: PRECO?  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06