Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Pre katolikov - Prijimanie Eucharistie
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Kto je chudobnejší? Téma Next Topic: Pascha a Kristova obeť  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2005 :  14:13:15  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Pravda - alebo nasledky

Nemozeme zvratit rozsudok, ktory nad sebou vynasame, ak nezijeme podla toho, co dosvedcujeme. Vypocujte si svedectvo svateho Pavla:"Kto by teda jedol chlieb alebo pil Panov kalich nehodne, previni sa proti Panovmu telu a krvi" (1 Kor 11,27). Ide o svatokradez! A to nie je nijaka malickost. Prvi krestania vyznavali hriechy verejne, aby sa uistili, ze ich obeta je cista. Dnes je sviatost pokania sukromnou vecou a nie je taka narocna. Vyuzivame ju,

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2005 :  14:17:37  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
ako najlepsie vieme?
"Preto je medzi vami vela slabych a chorych a mnohi umieraju" (1 Kor 11,30). Neodvazujme sa zavrhnut tuto myslienku ako staromodnu alebo ako poveru. Pavol vedel co hovori. Aj Cirkev dnes trva na tomto nazore vo svojej liturgii. Nehodnym prijimanim si na seba privolavame odsudenie. Knaz pred svatym prijimanim hovori: "Pane Jezisu Kriste, nech mi prijatie tvojho tela a krvi nesluzi na odsudenie a zatratenie, ale pre tvoju dobrotu nech mi ochranuje a uzdravuje dusu a telo"

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2005 :  14:21:06  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Prijimat Eucharistiu teda znamena prijimat nebesia, alebo zvolavat na seba najtazsi trest. V istom obdobi tarcha tohto sudu roky branila niektorym krestanom prijimat Oltarnu sviatost. O to vsak Pavlovi neslo. Namiesto zdrziavania odporuca pokanie. "Nech teda clovek skuma sam seba, a tak je z toho chleba a pije z kalicha" (1 Kor 11,28)

Viac v Scott Hahn - Barankova vecera - Svata omsa ako nebo na zemi

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2005 :  17:31:07  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ak su dvaja ludia a nejaky hriech mozu vnimat rozne...jeden by uz na sv. prijimanie nesiel a druhy siel...staci sa teda riadit svojim svedomim? to je to skumanie sameho seba?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2005 :  20:07:08  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Až na to, že eucharistia a Pánova Večera sú dve veci.

Konať pamiatku bez vzdávania vďaky si nevie nikto predstaviť.
Ďakovať, byť vďačný bez Pamiatky Pánovej večere, je normálny jav... ale čo už, najlepšie všetko hodiť do mlynčeka a máš katolícke ponímanie príkazov Krista. Sami to Písmom neviete vysvetliť.

Miešaš nehodné prijímanie Pánovej Večere s eucharistiou.

Bolo by načase, aby ste už zohnali nejakého kňaza a teológa. Tieto Vaše diletantské názory nedávajú zmysel.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2005 :  20:17:09  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba
Bolo by načase, aby ste už zohnali nejakého kňaza a teológa. Tieto Vaše diletantské názory nedávajú zmysel.


Ja sa nestacim nadychovat, co sa tak smejem na Tvojich poslednych prispevkoch
Tieto nazory su nazory profesora teologie a biblistiky na ktore dal imprimatur biskup Gilbert Sheldon a nihil obstat Censor Librorum rev. James Dunfee.

Nehnevaj sa, ale to su pre mna autority, nie Tvoje zbory, ktore ani nevedia ako vznikli. A ze Ti nedavaju zmysel? Nuz este si nedorastol

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2005 :  05:12:13  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Cit: nazory profesora teologie a biblistiky na ktore dal imprimatur biskup Gilbert Sheldon a nihil obstat Censor Librorum rev. James Dunfee.

/No veď práve. Aj kniha z ktorej som citoval pred časom, a rád ju používam, "Dejiny pápežov", má nihil obstat a imprimatur. Tiež sú tam niektoré časti, ktoré sú autorovým subjektívnym pohľadom a veci, ktoré sú v rozpore s Písmom.
Preto sa domnievam, že nihil obstat nie je smerodatným a univerzálnym vyjadrením neomylnosti, teda že nezaručuje komplexný a poctivý pohľad, je iba známkou toho, že autor sa pridŕža učenia KC.
Naopak, biblické slovníky zahŕňajú pohľady všetkých hlavných cirkví a učení,vážených teológov, biblistov a evanjelistov z ktorých napokon odporúčajú taký, ktorý sa zhoduje s Písmom. A aby som bol čo najobjektívnejší, používam tri./
Preto by som bol rád, keby sa k téme vyjadril skutočný, "živý" teológ, ochotný diskutovať a vysvetlovať.

PS. Som rád, že moje príspevky rozsievajú i úsmev na tvári, aspoň nejaké pozitívum, nie?

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2005 :  08:26:36  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
A aby som bol čo najobjektívnejší, používam tri./
takze zakonnik (clovek ktory pozna zakon - cize pravnik po nasom) si dobry. Len pozor aby sa nestalo to, co hovoril Jezis o zakonnikoch... pocuvajte co ucia, ale nerobte tak ako oni. Inymi slovami, pri tych tvojich slovnikoch, je to vidiet aj v zivote, alebo staci ked mas koser ucenie a ostatne uz "nejak" dotiahnes. Na co davas vacsi doraz, na teoriu, alebo na aplikaciu teorie. Zrejme by to malo byt vyvazene.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2005 :  08:48:53  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
To prirovnanie s pravnikom sa mi pozdava: tiez maju jazyk vrtky ako vretenica, lez vieme, ze casto zakony ohybaju zastavajuc tak svoje zaujmy a nie hajac spravodlivost a zakonnost.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2005 :  12:54:48  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Pavelba, sa mi paci, ako si objavil nove veci o imprimatur a nihil obstat. Pre tych co vladnu jazykom anglickym a zaujimaju sa o to viac davam do pozornosti http://www.kensmen.com/catholic/imprimatur.html

Pre ostatnych strucne zhrnutie - Nihil obstat a Imprimatur su oficialnym prehlasenim, ze kniha, alebo clanok neobsahuju vieroucne alebo moralne chyby. Avsak to neznamena, ze ti, ktori Nihil obstat a Imprimatur udelili suhlasia s obsahom, nazormi alebo vyjadrenymi postojmi autora.
Uvedomme si, ze Imprimatur neznamena, ze sa jedna o oficialny Cirkevny text.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Kto je chudobnejší? Téma Next Topic: Pascha a Kristova obeť  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06