Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 Sťahovanie z internetu
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Tanec Téma Next Topic: Ekologické Kultúra Christian
Strana: z 3

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 13 február 2015 :  13:03:09  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
Ahojte! Viem, že sa táto téma už veľakrát prediskutovala, ale napriek tomu by som si chcel túto tému trochu oživiť.

Ako sa pozeráte na sťahovanie z internetu na dielo (film, hudba, hra, kniha, program), ktoré je chránené autorským zákonom? Je to v priamom mysle krádež, čiže hriech proti 7. prikázaniu, či je to v poriadku, ak si to využijem "iba" na vlastnú potrebu? Vy zvyknete sťahovať ilegálne, alebo všetko kupujete?

Preto som si vytvoril túto tému, lebo som z toho všetkého zmätený, lebo samozrejme na všetko nemám financie, aby som každý jeden film začal kupovať o to viac, že som ešte študentom. Pýtal som sa aj viacerých kňazov ohľadne tejto témy. Niekto to považuje za hriech, iný nie. Ako je to podľa Vás? Je to hriech? A keď áno, tak ľahký, či ťažký? Ďakujem

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora 

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 13 február 2015 :  22:30:37  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
Nie je to krádež. Nespĺňa to základnú charakteristiku krádeže. Nejedná sa o vzácny tovar.
Preto aj zákonodarstvo (či už naše, alebo európske, alebo akékoľvek) nepoužíva pojem "krádež", ale "neoprávnené použitie predmetu duševného vlastníctva".

Formálne, zatiaľ, podľa platného právneho stavu takáto činnosť (stiahnutie hudby bez ďalšieho komerčného použitia - pozor, netýka sa SW) trestná nie je. Z pohľadu tvojej vnútornej morálky závisí od toho, do akej miery si ochotný pripustiť možnosť vlastnenia verejne dostupnej informácie. Ak takú možnosť pripustíš, tak potom musíš pripustiť aj to, že tvoje konanie nie je správne.

http://www.menejstatu.sk/dusevne-vlastnictvo-nie-je-vlastnictvo/


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2015 :  00:05:10  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
hm, zaujimavy nazor... Ale to stahovanie je urcite kradez aj ked nie v priamom zmysle slova. Kradez by malo byt podla mna preto, lebo to dielo musel niekto urobit, pracovat na nom, investovat do toho diela peniaze a ten autor za svoju pracu pyta svoju odmenu - peniaze, ale ty mu sposobis skodu tym, ze stiahnes jeho kopiu zadarmo, cize je to ako keby si to ukradol, lebo tym si urobil skodu autorovi. To, ze vydavatelstva pytaju za tieto veci tazke peniaze je uz ina vec. Ale kradez je kradez. Ci si to vnimate inak?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2015 :  00:07:29  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
Sťahovanie filmov a hudby z neoficiálnych zdrojov je v EÚ trestné

V súčasnosti sa v každom z členských štátov Európskej únie vychádza z aprílového rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, ktorý sťahovanie filmov a hudby pre vlastnú potrebu , no mimo oficiálnych zdrojov, postavil mimo zákon. Súdny dvor jednoznačne interpretoval smernicu, kvôli ktorej nejednoznačnosti bolo v minulosti možné sťahovať takéto súbory pre vlastnú potrebu beztrestne. Od 10. apríla sa rozhodnutiu súdu automaticky prispôsobila legislatíva všetkých krajín EÚ, vrátane Slovenska. V súčasnosti preto platí, že sťahovanie súborov porušujúcich autorské práva, hoci len pre vlastnú potrebu, je trestné a v prípade dokázania viny previnilcovi hrozí aj pobyt za mrežami.


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2015 :  08:27:49  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
ty mu sposobis skodu tym, ze stiahnes jeho kopiu zadarmo, cize je to ako keby si to ukradol, lebo tym si urobil skodu autorovi
Pôvodne zaslal Leslie10 - 14 február 2015 :  00:05:10


Toto nieje spôsobenie škody. Ak by si to nestiahol, možno by si to nekúpil.

Dám príklad - pred cca 10 rokmi stál program 3D Studio MAX okolo 300 000 korún, podľa toho čo som počul. Dajme tomu, že s tým programom sa chce hrať 10 stredoškolákov, ktorý si chcú vyskúšať prácu s 3D grafikou v profesionálnom prostredí. Tak si ho teda získajú a pohrajú sa s ním. Otázka znie - aká škoda bola spôsobená tvorcom? Môžme tvrdiť, že s najväčšou pravdepodobnosťou nulová. Nik z nich by si to totiž tak či tak nekúpil. Ale vlastník autorských správ, by samozrejme tvrdil, že má škodu 3 milióny korún...

Za škodu by sme už mohli pokladať, ak by si ten program niekto stiahol a následne to predával vydávajúc jeho CD za originálny produkt. Hoci aj tam je to do istej miery problematické, najmä čo sa týka vyčíslenia tej škody.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2015 :  09:32:52  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
Ale zase nemozme ist do extremov. Vsetko je velmi predrazene v dnesnom svete, leno ludia su chamtivy, ale zase ked na nieco nemas peniaze, to ta neopravni na jeho ukradnutie. Este raz, pouzivas nieco, za co by si mal platit, cize robis usly zisk autorovi. Ked za nieco mas platit, ale ty to pouzivas bez suhlasu autora a zakupenia, tak co to moze byt ine ako kradnutie??

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2015 :  11:49:51  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
Sťahovanie filmov a hudby z neoficiálnych zdrojov je v EÚ trestné
Pôvodne zaslal saxsax - 14 február 2015 :  00:07:29


Nezmysel. Ako vidím, autorská lobby už dôkladne dokázala "vymasírovať" verejnosť, ale o to v rozhodnutí nešlo.

1. Rozsudok SD EU nebol o tom, ci ma byt trestne stahovanie z internetovych ulozisk ako napr. uloz to. Rozsudok bol o poplatkoch za vyhotovenie rozmnozeniny a ta vetu, ktoru v tej suvislosti povedal SD neznamena nic ine nez to, ze staty musia vyberat poplatky len za rozmnozeniny, ktore su legalne. Nemaju pravo legalizovat rozmnozeniny tym, ze za ne bol vybraty poplatok v cene nosiča.
.
Som asi jeden z mala ludi na Slovensku, ktori ten rozsudok naozaj citali, a uistujem vas, ze SD nim nijako nemyslel, ze by od daneho dna malo byt zakazane stahovat si filmy z intenetu. Ak z prava konkretneho statu vyplyva, ze kopia na internete je legalna, alebo sa na nu ma nazerat akoby bola legalna, tak to proste je legalna kopia a ten rozsudok na tom nic nezmenil.


Rozsudok je tu: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=150786&pageIndex=0&doclang=CS&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=515317

Prípadne článok tu: http://www.podnikatel.cz/clanky/zpusobil-evropsky-soud-prevrat-ve-stahovani-filmu-jen-boure-ve-sklenici-vody/


citácia:
Kradez by malo byt podla mna preto, lebo to dielo musel niekto urobit, pracovat na nom, investovat do toho diela peniaze a ten autor za svoju pracu pyta svoju odmenu

Leslie - neexistuje právo na odmenu. Plno podnikateľov dalo do predmetu svojho podnikania čas, svoj um, peniaze, úvery... a keď im podnikanie nevyšlo, skončili bez odmeny a v dlhoch. Autor má právo ponúknuť výsledok svojej práce a ak nájde dostatok zákazníkov, ochotných si daný produkt kúpiť, dostane odmenua je v zisku. Ak nie, je v strate. A toto nezávisí od dĺžky času a veľkosti investícií, ale hlavne od šikovnosti podnikateľa a úspešnosti jeho business plánu. Nik nezískava automaticky právo na odmenu, ak venuje produktu nejaký čas, peniaze a podobne.
Akú škodu spôsobíš autorovi tým, že si stiahneš napr. jeho pieseň, ktorú by si si (ak by nebola možnosť tú pieseň stiahnuť) nekúpil? Vyčísli mi hodnotu tej škody.

A k tomu ďalšiemu - už som to raz napísal - Z pohľadu tvojej vnútornej morálky závisí od toho, do akej miery si ochotný pripustiť možnosť vlastnenia verejne dostupnej informácie. Ak takú možnosť pripustíš, tak potom musíš pripustiť aj to, že tvoje konanie nie je správne.
Teda ak to pokladáš (vnútorne) za krádež, tak to nerob, lebo inak nie si konzistentný.

A len na záver - ja vôbec nie som proti tomu, aby mal autor za svoju tvorbu odmenu. Dokonca si (asi ako jeden z mála :D ) kupujem aj hudbu aj e-booky (ale aj sťahujem :D ). Iba zásadne nesúhlasím s tým, že by bolo možné možné vlastniť verejnú informáciu. Preto použitie verejnej informácie (verejná = bez charakteru vzácnosti) nemôže byť krádež, lebo vo svojej podstate nenapĺňa charakter krádeže.

Dokonca sa mi stalo aj to, že po stiahnutí (a prečítaní) ebooku som si dodatočne kúpil knihu v papieri, lebo sa mi fakt páčila a chcel som ju mať. Mimochodom - akú škodu som tým stiahnutím spôsobil autorovi? Lebo ak by som si ju zdarma nestiahol, nebol by som zistil, aká je dobrá a následne by som si ju nekúpil.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2015 :  14:15:08  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
Vies, ale to je vsetko o tom, ze ty nie si opravneny bez zaplatenia si stiahnut dane dielo a uzivat si to. To je jedno, ci to uz neskor zaplatis, alebo nie. Mozno je to ulahcujuca okolnost, ked si to potom zakupis, ale zase na vyskusanie daneho diela zvyknu byt testovacie verzie, uputavky - moj nazor. Teraz idem proti sebe, lebo ako som uz napisal vyssie, nemam na vsetko financie. Je to urcite aj o mojom chamtivosti mat vsetko v PC, ale trochu si myslim, ze je to trochu prehnane kupovat si vsetko: pocitac, elektrina, internet, k tomu filmy, hudbu, hry, programy, knihy - vsak ja sa z toho zblaznim. Akoze fakt ma to trapi, lebo nechcem prehresit, ale na druhej strane bez toho by som sa citil ako vo vazeni. No je to dilema.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2015 :  14:21:27  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
Vies, ale to je vsetko o tom, ze ty nie si opravneny bez zaplatenia si stiahnut dane dielo a uzivat si to.
Pôvodne zaslal Leslie10 - 14 február 2015 :  14:15:08


Prečo by som nebol oprávnený? Je to verejne prístupná informácia, a môžem ju použiť bez toho, aby "autorovi" informácie vznikla škoda.
Ak sa to dielo nachádza na platenom úložisku, odkiaľ sa nedá sťahovať bez zaplatenia prístupu, tak s tebou súhlasím - naozaj nie som oprávnený si bez zaplatenia poplatku dané dielo stiahnuť.

Už tretí raz ti píšem - je to len o tom, ako máš vnútorne nastavené mantinely. Ak to cítiš ako krádež (aj keď krádež statku bez charakteru vzácnosti je nezmysel, niečo ako voda, ktorá nie je mokrá, ale OK, predpokladajme že máš pravdu ty) tak potom to nerob!
Ale nemôžeš to zároveň pociťovať ako krádež a zároveň si hľadať nejaké ospravedlnenie, prečo tento konkrétny statok môžeš ukradnúť. tak to nefunguje.
Ak sa ti zdá, že je to krádež, tak to nerob. To je celé.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2015 :  15:37:18  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Také zákony, obávam sa, môžu byť použité aj ako zámienka na súdne prenasledovanie kohokoľvek, komu nájdu v počítači nezakúpené pesničky stiahnuté pre vlastnú potrebu v časoch, keď takýto zákon ešte neplatil. Osobne sa snažím pesničky kupovať z iTunes a Beatport, aby som sa nejako zavďačil autorovi. Aj keď nie každý stojí o to euro za song; na ilustráciu tento

https://soundcloud.com/akku/fire-and-ice-souvenir-de-chine?in=akku/sets/free-download-118

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2015 :  12:10:49  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Sťahovanie filmov a hudby z neoficiálnych zdrojov je v EÚ trestné
Pôvodne zaslal saxsax - 14 február 2015 :  00:07:29


Nezmysel. Ako vidím, autorská lobby už dôkladne dokázala "vymasírovať" verejnosť, ale o to v rozhodnutí nešlo.

1. Rozsudok SD EU nebol o tom, ci ma byt trestne stahovanie z internetovych ulozisk ako napr. uloz to. Rozsudok bol o poplatkoch za vyhotovenie rozmnozeniny a ta vetu, ktoru v tej suvislosti povedal SD neznamena nic ine nez to, ze staty musia vyberat poplatky len za rozmnozeniny, ktore su legalne. Nemaju pravo legalizovat rozmnozeniny tym, ze za ne bol vybraty poplatok v cene nosiča.
.
Som asi jeden z mala ludi na Slovensku, ktori ten rozsudok naozaj citali, a uistujem vas, ze SD nim nijako nemyslel, ze by od daneho dna malo byt zakazane stahovat si filmy z intenetu. Ak z prava konkretneho statu vyplyva, ze kopia na internete je legalna, alebo sa na nu ma nazerat akoby bola legalna, tak to proste je legalna kopia a ten rozsudok na tom nic nezmenil.


Rozsudok je tu: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=150786&pageIndex=0&doclang=CS&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=515317

Prípadne článok tu: http://www.podnikatel.cz/clanky/zpusobil-evropsky-soud-prevrat-ve-stahovani-filmu-jen-boure-ve-sklenici-vody/


Pôvodne zaslal Tom - 14 február 2015 :  11:49:51



tak za tie odkazy vdaka ... toto som uz davno neriesil, ja som to totiz neriesil nikdy, stahujem stale a vela , samozrejme len pre seba, dalej s tym nic nepodnikam ....

ten clanok som upol z netu, pametal som si nan, ale ako som spomenul, nesledoval som to dalej ...

este raz, vdaka

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2015 :  15:49:56  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
Ale zase nemozme ist do extremov. Vsetko je velmi predrazene v dnesnom svete, leno ludia su chamtivy, ale zase ked na nieco nemas peniaze, to ta neopravni na jeho ukradnutie. Este raz, pouzivas nieco, za co by si mal platit, cize robis usly zisk autorovi. Ked za nieco mas platit, ale ty to pouzivas bez suhlasu autora a zakupenia, tak co to moze byt ine ako kradnutie??

Pôvodne zaslal Leslie10 - 14 február 2015 :  09:32:52



Prečo by to ale malo byť kradnutie? Pri krádeži pôvodný vlastník o niečo príde. Tu nepríde o nič.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2015 :  18:42:33  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Saxsax, tak to bude na doživotie keď ti na to prídu. Aspoň tu viac nebudeš ateizovať.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2015 :  19:22:15  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Ale zase nemozme ist do extremov. Vsetko je velmi predrazene v dnesnom svete, leno ludia su chamtivy, ale zase ked na nieco nemas peniaze, to ta neopravni na jeho ukradnutie. Este raz, pouzivas nieco, za co by si mal platit, cize robis usly zisk autorovi. Ked za nieco mas platit, ale ty to pouzivas bez suhlasu autora a zakupenia, tak co to moze byt ine ako kradnutie??

Pôvodne zaslal Leslie10 - 14 február 2015 :  09:32:52



Prečo by to ale malo byť kradnutie? Pri krádeži pôvodný vlastník o niečo príde. Tu nepríde o nič.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2015 :  15:49:56



Však som už napísal, že podľa mňa je to ušlý zisk autorovi. A vieš, že prečo? Preto, lebo používaš nejakú vec, pre ktorú si autor žiada plat, avšak ty to používaš bez zaplatenia. Ináč stačí si prečítať licenčné podmienky daného diela, tam to je všetko pekne napísané. A aj keď si to zakúpiš neskôr, nemáš právo to používať, kým to nemáš zaplatené. Samozrejme keď máš k dispozícií trial verziu, tak si to môžeš vyskúšať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2015 :  19:31:24  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Či naozaj ide o ušlý zisk je otázka, lebo mnohí by si dielo nezakúpili, keby nemali možnosť stiahnuť si. Alebo jeho zakúpenie by znamenalo pre milovníka umenia neúnosné odriekanie. Nuž ale ak máme byť spravodliví...

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2015 :  00:08:51  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
Preto, lebo používaš nejakú vec, pre ktorú si autor žiada plat, avšak ty to používaš bez zaplatenia.
Pôvodne zaslal Leslie10 - 15 február 2015 :  19:22:15


Leslie, ja ako autor príspevkov v tejto diskusii ťa žiadam o plat vo výške 100 eur za ich prečítanie. Čítal si ich bez zaplatenia, tak teraz dodatočne zaplať! Ak to stihneš do 24 hodín, máš 30% zľavu.

Že ty si ani neprečítal ten článok, na ktorý som ti dal link vyššie?
http://www.menejstatu.sk/dusevne-vlastnictvo-nie-je-vlastnictvo/

a pridám ešte jeden článok:
http://www.menejstatu.sk/neexistuje-narok-na-odmenu-za-vykonanu-pracu/

A píšem ti už tuším po štvrtýkrát - ak naozaj naďalej pociťuješ stiahnutie pesničky / knihy / filmu ako krádež, tak to nerob! Lebo kradnúť sa nemá!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2015 :  12:31:30  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Preto, lebo používaš nejakú vec, pre ktorú si autor žiada plat, avšak ty to používaš bez zaplatenia.
Pôvodne zaslal Leslie10 - 15 február 2015 :  19:22:15


Leslie, ja ako autor príspevkov v tejto diskusii ťa žiadam o plat vo výške 100 eur za ich prečítanie. Čítal si ich bez zaplatenia, tak teraz dodatočne zaplať! Ak to stihneš do 24 hodín, máš 30% zľavu.

Že ty si ani neprečítal ten článok, na ktorý som ti dal link vyššie?
http://www.menejstatu.sk/dusevne-vlastnictvo-nie-je-vlastnictvo/

a pridám ešte jeden článok:
http://www.menejstatu.sk/neexistuje-narok-na-odmenu-za-vykonanu-pracu/

A píšem ti už tuším po štvrtýkrát - ak naozaj naďalej pociťuješ stiahnutie pesničky / knihy / filmu ako krádež, tak to nerob! Lebo kradnúť sa nemá!


Pôvodne zaslal Tom - 16 február 2015 :  00:08:51



Dobre Tom, porozumel som a nemusíš mi napísať aj piaty krát, že keď mi to svedomie nedovoľuje, tak to nemám robiť. Pozri, keby som nemal takú dilemu, tak by som tu pravdepodobne nenapísal. Napísal som túto otázku preto, lebo hľadám pravdu, príp. kompromis. Aj mne by bolo oveľa ľahšie si všetko stiahnuť, ale preto idem proti sebe, lebo čím viac mojich argumentov tu vyvrátite, tým viac ma presvedčíte o tom, že máte pravdu. Určite to znie tak a určite je to aj tak, že si len svoje svedomie chcem oklamať a uspokojiť, že nerobím nič zlé. Je to ťažké sa toho všetkého zrieknuť a zdá sa mi to absurdné, že za všetko musíme platiť také nehorázne sumy my. Určite je to aj o mojom chamtivosti, že chcem mať hneď všetko: Najnovšie filmy, hry, všetky knihy => bez toho by som sa cítil veľmi obmedzený. Určite je to aj o tom, že ľutujem dať ťažké peniaze za niečo také ktoré je jednorázové, napr. film. Dám 10€ (možno viac) za niečo také, ktoré pozriem raz a potom ho nevytiahnem xy rokov. Je to ťažké, lebo neviem, že ako sa ku tomu všetkému pristupuje Boh, lebo svetské zákony sú jedna vec, druhé sú Božie. Napr. prekročenie rýchlosti sa vo svete trestá, ale nemyslím si, že Boh by ťa za to potrestal, samozrejme ak neprekročíš rýchlosť o 50 a následne aj niekoho zabiješ v dôsledku dopravnej nehody. Tak isto svetské zákony ťa trestajú aj preto, ak si niečo urobil nevedome, v Božom zákone to nie je hriech, keď niečo spravíš nevedome.
Ohľadne tých stránok, čo si mi poslal: Prečítal som to, ale je to stále len úvaha, názor jedného človeka. Tak ako m´š svoj názor aj Ty, aj ja. Okrem toho, bolo by dobré si prečítať aj nejaké komentáre pod článkom, resp. si vypočuť názory aj ostatných ľudí.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2015 :  13:47:49  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
Postoj autora s "právom na odmenu" mi príde rovnaký, ako keby som sa jeden deň rozhodol, pokosil trávnik v predzáhradke všetkým ľudom v nejakej dedine a začal ich obchádzať (následne, po pokosení) so žiadosťou o úhradu. Tiež som činnosti (kosenie trávnika) venoval určitý čas, námahu a napriek tomu mi právo na odmenu nevzniká. Niekto mi možno niečo zaplatí, niekto ma pošle niekam.
Rovnako ak autor vytvorí nejaké dielo, musí rešpektovať aktuálny stav, kedy nie je problém akýkékoľvek dielo v digitálnej forme skopírovať, rozmnožiť, šíriť... aj bez súhlasu autora.
Má možnosť dielo nešíriť, nechať si ho len pre seba. Alebo šíriť, akceptovať daný stav a snažiť sa napriek tomu na popularite jeho diela zarobiť. Alebo môže označovať šírenie jeho diela (ktoré zverejnil) bez jeho súhlasu za krádež, tých čo si to sťahujú za zlodejov... možno u časti ľudí uspeje, ale väčšina to robiť bude aj tak.
Aj napriek kopírovaniu zisky filmového priemyslu posledných 10 rokov kontinuálne rastú. A to hovorím len o mainstreame, ktorý je pre "kopírovačov" najzaujimavejší a samozrejme kopíruje sa v najväčšej miere.
To, že niekto venuje (a platí to hlavne pri umení) tvorbe produktu nejaký čas a úsilie vôbec nič nehovorí o tom, akú odmenu dostane.

Ako príklad použijem Mozarta. V čase jeho vrcholnej slávy sa platili za vstupenky na premiéry horentné sumy. Aj napriek tomu, že jeho diela sa už deň po premiére hrali po celej Viedni a nejaké ochranné známky a zákazy a licenčné poplatky neexistovali. Preto bol nútený tvoriť nové a nové diela (ak to mal ako svojé živobitie). Ak by v tej dobe (hypoteticky) existovali ochranné zväzy, autorské práva a zákazy kopírovania, stačilo by mu na pohodlný život vytvoriť možno štvrtinu jeho diel.
A keď prestal byť úspešný a nebol záujem o nové diela skončil v chudobe.
Čo je ale normálny stav. Aj napr. výborný staviteľ má v súčasnosti vysoké príjmy - ale len počas doby, kedy tvorí, kedy je o jeho služby záujem. Ak prestane tvoriť, resp. prestane získavať zakázky, tak nemá nárok na žiadne príjmy. Aj napriek tomu , že jeho stavby existujú, sú stále používané, nik mu neplatí nejaké licenčné poplatky alebo poplatky za použitie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2015 :  17:27:00  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
No dobre, ale s tým aspoň súhlasíš, že by sa to nemalo robiť? Lebo ani mne by to nepadlo dobre, keby som niečo naprogramoval, nafilmoval, či napísal a 90% ľudí by z toho mi to stiahlo bez zaplatenia. Proste pirátstvo robí škody tvorcom, ale zase na druhej strane by sa mali uvedomiť aj oni, pýtať si také nehorázne ceny za svoje produkty. Však nová hra na PC stojí vyše 50€

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2015 :  20:29:56  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
To je na dlhšiu debatu, ale tvorcovia musia predovšetkým hľadať sami cesty, ako zarobiť na svojom produkte a nedržať sa obchodných modelov, ktoré platili pred 20 rokmi, ale dnes neplatia.
Ak naozaj "pirátstvo robí škody tvorcom", ako je pri tom možné, že zisky zábavného filmového priemyslu (ktorý je rozhodne najsťahovanejší) stále rastú, napriek tomu, že sa kopíruje a kopíruje?
Nebyť pirátov, nemáš tu žiadne nové online formy distribúcie digitálneho obsahu, nič by tvorcov nenútilo hľadať nové spôsoby distribúcie obsahu ku konzumentom.

Ohľadom toho, že by ti ako autorovi nepadlo dobre, ak by si niečo napísal, naprogramoval a 90% ľudí by si to stiahlo bez zaplatenia - zase záleží na tebe a na obchodnom modeli, aký by si na distribúciu zvolil. Ak by si nasadil nejakú prestrelenú cenu, predal by si možno pár kusov a zvyšok (v lepšom prípade, ak by bol produkt dobrý) by sa kopíroval a šíril zdarma aj bez tvojho súhlasu. v horšom prípade (ak by produkt dobrý nebol) by sa ani nekopíroval, ani nepredával.
Ak by si zvolil cenu na úrovni očakávaní zákazníkov, mohol by si mať rozhodne vyšší zisk.
A možno by si dokázal nájsť nejaký nový obchodný model, ktorý by rešpektoval aktuálny stav technického pokroku a dokázal by si zarobiť neskutočné prachy. :) Napríklad by si SW dával zdarma alebo za symbolickú cenu a predával online reklamný priestor v tvojom produkte (a ak by bol rozšírený, určite by bol obrovský záujem).

Len by si si musel uvedomiť, že predávanie kus za toľko a toľko eur funguje pri vzácnych statkoch, ale pri statkoch, ktoré nemajú charakter vzácnosti jednoducho (už z ich povahy) fungovať nemôže.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2015 :  22:21:32  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
Dobre. Poďme sa na to pozrieť z iného hľadiska. Ako sme už spomínali, svetský zákon ilegálne sťahovanie ticho toleruje. Ale čo je s Božím zákonom? Čo si myslíte, aký má na to pohľad náš Pán? Ako som už spomínal vyššie, svetský a Boží zákon sa odlišujú. Čo toleruje svetský zákon, nemusí tolerovať aj náš Pán. Napr. alkoholizmus a iné závislosti. No ja neviem, či by som sa s tým vychvaľoval pred Bohom, že sťahujem veci nelegálne...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2015 :  22:30:26  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
No tak toto je už mimo mňa. :D
Ale priznám sa, že túto diskusiu budem veľmi pozorne sledovať, lebo názor Boha na nelegálne sťahovanie (resp. ak mám byť úplne presný - na sťahovanie zo zdrojov, o ktorých legalite nie som presvedčený) môže byť vcelku zaujimavý.

Rozšíril by som to prípadne aj o názor Boha na platenie autorských poplatkov za verejnú produkciu piesne, ku ktorej má autorské práva iná osoba. Lebo to je typický príklad autorského zákona, dovedeného ad absurdum.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leslie10

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2015 :  18:30:14  Zobraziť profil  Pridať Leslie10 do zoznamu priateľov
Presne od toho som sa bál, že keď prestaneš prispievať, ako posledný aktívny užívateľ, moja téma umrie... Takto by som chcel poprosiť a požiadať ostatných používateľov fóra, aby sa zapojili do diskusie! Samozrejme je to dobrovoľné, nechcem nikoho nútiť prispievať

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 73  ~  Člen od: 09 február 2013  ~  Posledná návšteva: 28 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2015 :  19:17:52  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
citácia:
Ako sme už spomínali, svetský zákon ilegálne sťahovanie ticho toleruje. Ale čo je s Božím zákonom? Čo si myslíte, aký má na to pohľad náš Pán?


Podľa mňa je to veľmi subjektívne. Nieje stiahnutie ako stiahnutie. Rozdiel je či sa ilegálne stiahne film ktorý vyšiel pred 15 rokmi ale nejaký megahit načierno nahraný v kine. Pokiaľ stiahnutím nejakého diela z internetu neporuším zákon podľa mňa sa nejedná o hriech. Nie som vnútorne stotožnený zo zákazom takéhoto "internetového" kopírovania keďže podľa mňa tým výrobcovi nevzniká škoda. Ak by to ale už zákonom vyslovene zakázané bolo tak v tom prípade by sa porušovanie tohto zákona klasifikovalo ako hriech keďže je našou povinnosťou poslúchať autoritu(aj svetskú).

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2015 :  20:52:32  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
Ak by to ale už zákonom vyslovene zakázané bolo tak v tom prípade by sa porušovanie tohto zákona klasifikovalo ako hriech keďže je našou povinnosťou poslúchať autoritu(aj svetskú).

Pôvodne zaslal butyl - 17 február 2015 :  19:17:52


To platí vždy? Aj keď napr. svetský zákon hovorí o vedúcej úlohe komunistickej strany? :)
Prípadne kraviny typu nahlásiť vycestovanie nad 90 dní?
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/280904-kalinak-za-nenahlasenie-pobytu-mimo-sr-nebudeme-ludi-pokutovat/
Treba si uvedomiť, že hlavne v oblasti ekonomiky (nehovorím o trestnom práve) sú aj všeobecne záväzné právne predpisy, ktoré sú len výsledkom lobbingu a následného "presviedčania" 150tich tajtrlíkov na Hradnom vrchu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2015 :  21:35:14  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
citácia:
To platí vždy?

Poslúchať musíme vo všetkom okrem hriechu. Čo sa týka "zlých" zákonov(nehriešnych ale hlúpych) tak podľa mňa ich síce musíme poslúchať no na druhej strane môžeme(či dokonca až musíme) aktívne prispieť alebo vyzývať k ich zmene(či už formou petície, protestu atď.)

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Tanec Téma Next Topic: Ekologické Kultúra Christian  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06