Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Váš názor
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Slovenská duchovná veda a jej začiatky Téma Next Topic: Podporoval Ježiš užívanie omamných látok ?
Strana: z 13

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2015 :  19:23:46  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Chodec, len stručne. Dejiny si interpretuješ podľa seba a ignoruješ historické fakty, ktoré aj napríklad o inkvizícii sú už dnes k dispozícii.
Pokiaľ ide o Katolícku Cirkev, držíš sa svojich "dôkazov a predstáv" a ignoruješ, keď Ti vysvetľujeme, že to, z čoho nás obviňuješ, nie je naša viera, ale tvoje výmysly. Naša viera je o niečom inom.

Napríklad teda to prikázanie nezabiješ. Prikázanie bolo dané už Mojžišovi. A prečo je teda v tých prikázaniach nezabiješ, keď za niektoré hriechy je stanovený trest smrti? Nejde potom Boh tým prikázaním sám proti sebe? Treba si naštudovať katolícky výklad tohto prikázania a potom tvrdiť, či je "upaľovanie čarodejníc a kacírov" proti desatoru. Mimochodom, upaľovanie čarodejníc ma neteší, ale zase, Teba nezaujímajú historické fakty, ale len Tvoja predstava, a za takých okolností sa diskutovať nedá. A tiež nemám rád, keď sa skáče z témy do témy, len aby sme sa nemuseli nad vecami zamýšľať.

Prajem Ti veľa pekných dní

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2015 :  20:15:59  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
citácia:


"2Pt 1,20-21

20 Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad. 21 Lebo proroctvo nikdy nevzišlo z ľudskej vôle; ale pod vedením Ducha Svätého prehovorili ľudia poslaní od Boha."


Takže moja otázka je na mieste. Cítiš sa ako boh, prorok alebo apoštol? Ak nie, tvoje výklady Písma logikou a rozumom neobstoja.

Pôvodne zaslal Azuritko - 25 február 2015 :  17:27:16



Aha, takže môj výklad je súkromný. Výklad nejakého katechéta už ale nie je súkromný. No to sú mi veci. A ďalej argumentuješ tým, čo sa ti snažím celý čas povedať, že Boh posiela ľudí aby ho vykladali. Ty si ho ale necháš vyložiť od hoc koho, kto nemá z ducha.

Čo sa týka jednotky, ako sa môžeš také niečo spýtať? Augustín, sv. František a mnohí iní, oni neprišli do kresťanstva? A nestali sa duchovnými otcami?

K dvojke, vysvetlil si akurát to, že bol nejaký koncil ktorý vyhlásil pápeža za neomylného. Ale nevysvetlil si ako môže byť neomylný koncil. To čo si tu popriliepal to neboli fakty, ale ...

Takže na trojke sa zhodujeme.

O akom písme to tu hovoríš? Vykladám si písmo tak ako je napísané. Jasne tam je napísané, že ju ani peklo nepremôže. Ako si ty došiel, že to automaticky znamená, že je neomylná? Jedna babka povedala.

A presne tak, je to učenie JK sprostredkované cirkvou. To znamená, že to nie je učenie JK ale učenie Cirkvi. Ďakujem.

Mx ja si dejiny interpretujem podľa seba? Som nevedel, že sme dnes už zašli tak ďaleko, že církev môžeme bez akéhokoľvek namietania a pochybností zbaviť viny na upaľovaní.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2015 :  20:47:33  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Aha, takže môj výklad je súkromný. Výklad nejakého katechéta už ale nie je súkromný. No to sú mi veci. A ďalej argumentuješ tým, čo sa ti snažím celý čas povedať, že Boh posiela ľudí aby ho vykladali. Ty si ho ale necháš vyložiť od hoc koho, kto nemá z ducha.

Pôvodne zaslal Chodec - 25 február 2015 :  20:15:59



Áno, tvoj výklad je súkromný. Čomu na tom nerozumieš?
Katechét by mal vždy použiť už Cirkvou vytvorený výklad.
Ja si nedávam vykladať Písmo hocikým. Ja si to nechávam vyložiť Cirkvou, ktorá má prisľúbeného Ducha až do skončenia sveta.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  09:35:35  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Azuritko nedozvedel som sa z tvojho príspevku viacero vecí, buď férový a odpíš odpovede na to čo som ťa žiadal.

Kde som sa povýšil na Boha?

Stále čakám ako môže byť výsledok hlasovania koncilu neomylný. Veľmi tomu chcem rozumieť vysvetli mi to.

Rovnako tak si stále nepochopil, že daný verš čo si sem dal nehovorí nič o neomylnosti cirkvi.

Katechizmus napísal niekto z vnútra cirkvi - nejaký človek v hocijakej pozícii. Jeden človek nie je Církev. Nikde si mi neuviedol, že neomylnosť platí aj na kňaza, prekladača katechizmu, biskupa, miništranta. Neuviedol si to NIKDE! Ty nemáš právo tvrdiť, lebo to nevieš ani dokázať, že katechizmus je vo výklade Biblie NEOMYLNÝ!!!

Ale tebe to ani teraz nedôjde. A to, že niekto vstúpil do učenia církvi, že sa stal kňazom atď. ešte neznamená, že bol poslaný BOHOM! Ty neustále upieraš Bohu možnosť vyriešiť si svoje veci podľa vlastného. Ale neustále trváš na tom, že Boh si svoje záväzky môže vybaviť len podľa toho ako to vidíš ty. Kto si ty? Nadboh? Vlastne vy to tu robíte všetci, čo sa čudujem ... Rovnako tak upieraš človeku právo nadýchnúť sa plne pochopeniu Biblie. Lebo už dopredu máš nalinajkované ako má chápať to, alebo ono. A tak to musia pochopiť aj ostatní, inak sú bludári a zhoria vo väčnom ohni. To sa ti nezdá ako najkruteší žart veriť takémuto niečomu? Veď vy následne pripisujete Bohu atribúty krutosti, s ktorými on nemá vôbec ale vôbec nič spoločne. A pritom je to len vlastná projekcia vlastnej nevedomosti a strachu priznať si, že by som sa mohol mýliť.

Mne to o vás dosť vypovedá, lebo keby som to mal zhrnúť tak to do slova a do písmena znamená: Kto nie je s nami, je proti nám! Vy máte vlastne v sebe neukojený potenciál k ničeniu a ubližovaniu.


Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  09:57:32  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Prvý bod neriešim. 2, 3 zodpovedané, 4 nemá hovoriť o neomylnosti ale o tom že ty si nemôžeš vykladať Písmo ako sa ti zapáči, 5 o katechizme sa s tebou nebavím, tak neviem kde berieš nejaké moje tvrdenia ohľadom toho, 6 tebou vykonštruované tvrdenia, zase neviem kde si ich nabral. 7 zle vyvodzuješ. Tu nejde o to získavať ľudí, tu ide o pravdu. Pravda je len jedna. A pravdepodobnosť, že ju máš ty, čo si sám vykladáš Písmo, pričom nechápeš jednoduché veci už len čo ja píšem, ako základné súvislosti, nemyslím hneď vieroučné, a vyvodzuješ si veci, čo som nikdy nepovedal a podobne, je prakticky nulová. Aký mám dôvod ti veriť? Teba poslal Boh? Ako to chceš dokázať? Píše sa o tebe niekde v Písme aspoň?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  11:26:50  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov


Ja nehovorim nikde, že ma poslal Boh, čo je to za otázka. Si fakt mimo.

Nepíš mi, že nerozumiem čo píšeš, rozumiem tomu veľmi dobre. Ty sa odvolávaš na niečo čo vlastne nevieš ani sám vysvetliť. Nič si nezodpovedal.

Katechizmus je pokračovaním diskusie o neomylnosti, čo o nej sa nebavíme? Napísal si, že neomylný je len pápež. Je to tu čierne na bielom, preto ak neprekladal katechizmus sám pápež, tak už z princípu je aj katechizmus omylný. Preto som ti písal, a dohodli sme sa, že Písmo je pravda ale jeho výklady ..... ani náhodou.

Nepoučuj ma teda, že ja si vykladám písmo zle, lebo to je pokrytectvo. Ty nevieš dokladovať, že človek ktorý napísal katechizmus je neomylný, ale vieš na TUTY povedať, že JA si ho určite vykladám ZLE.

Nehnevaj sa na mňa ale to mi niečo pripomína, akého si Démona vo vašom myslení, ktorý sa tu žíví a ktorý sa tu po fóre pohybuje. Už som si to všimol pri Maťovi. Keď dokázal napísať do slova a do písmena druhému o panne Márii a o tom čo sme sa vtedy bavili, že teda NEVIE ako to je, ale VIE, že tak ako som to prezentoval ja to VôBEC NIE JE !. Tak do paroma keď niečo neviem tak to NEVIEM.

U teba mi to príde to isté len v zelenom. Ty nevieš dokladovať neomylnosť človeka ktorý napísal katechizmus, ale vieš povedať, že tak ako si možno vysvetľujem Bibliu ja tak tak to NIE JE. A ani len nepripustíš, že keď raz niekto nie je vyhlásený za NEOMYLNÉHO tak už z princípu je OMYLNÝ. No to si zo mňa robíš asi srandu však?

Na tomto fóre sa deje niečo neuveriteľne zázračné ... na tomto fóre totiž píšu ľudia ktorí síce nevedia ako to je, ale so 100% istotou vedia ako to nie je. Naozaj omračujúce.

Ja ti viac nemám čo povedať, s človekom ktorý nevie vysvetliť svoje stanoviská ani len rozumne argumentova sa komunikovať ani totiž nedá, ale hnevá ma, že nad slabšími diskutujúcimi máte vy takú obrovskú moc a manipulujete a programujete ich vedomie vlastnými pseudoilúziami popierajúcimi realitu. A tým, ktorí tvrdia niečo iné sa do slova a do písmena vysmejete do tváre a pritom ste to VY kto je od od pravdy na míle.

Viď Frank Sheed - ktorý popisuje ako katolík širi tmu hoci si ani neuvedomuje že je v tme sám.


Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  12:25:47  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ja som ti písal, či sa cítiš ako Boh, alebo prorok, alebo apoštol keď si vykladáš Písmo po svojom, keďže samotné Písmo hovorí, že to nemáš robiť. Neodpovedal si.

Katechizmus je v podstate súbor právd katolíckych, ktoré boli stanovené Ježišom a ucelené a úradne vyhlásené neomylnou inštanciou Cirkvi. Kto píše katechizmus, má vychádzať len z týchto právd. Nevytvára vlastný výklad.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  12:45:27  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Je to tu čierne na bielom, preto ak neprekladal katechizmus sám pápež, tak už z princípu je aj katechizmus omylný. Preto som ti písal, a dohodli sme sa, že Písmo je pravda ale jeho výklady ...
Pôvodne zaslal Chodec - 26 február 2015 :  11:26:50


A kto písal Písmo? Alebo padlo hotové z neba?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  13:17:00  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov

Nie nenapísal si nič o cítení, ale o tom, že sa zaňho považujem. Keby som si vykladal písmo po svojom bol by som v istom zmysle slova jedinečný. Poznám aj iných ktorí si vykladajú písmo podobne ako ja. O subjektivizme teda nemá zmysel hovoriť. Písmo nehovorí, že sa nemám snažiť pochopiť písmo. Odpovedám ti na každu jednu otázku ďaleko podrobnejšie ako ty mne.

citácia:

Katechizmus je v podstate súbor právd katolíckych, ktoré boli stanovené Ježišom a ucelené a úradne vyhlásené neomylnou inštanciou Cirkvi. Kto píše katechizmus, má vychádzať len z týchto právd. Nevytvára vlastný výklad.

Pôvodne zaslal Azuritko - 26 február 2015 : 12:25:47



Tak ešte raz to skúsme. Súbor právd stanovených Ježišom. To je len to čo je v písme. Nič iné. Kdežto ucelené a úradne vyhlásené neomylnou inštanciou Cirkvi. To je bod pochybnosti. Lebo to by znamenalo, že Katechizmu je neomylný a je rovnocenný písmu a to teda vôbec nie je.
Presne píšeš, že kto píše katechizmus má vychádzať z týchto práv, ale to už je robenie len s faktami. To ako ich kto poskladá závisí od neho a tým pádom je tam priestor na OMYL!

Ty stále nechápeš. Tak ešte raz inak. Môžeš mať viacero pravdivých výrokov ktoré označím hodnotou napr. č.1. No nech mám dva takéto výroky ... teda mám tu 1 a 1 to znamená že keď tieto pravdy dám niekomu neomylnému tak napíše, že 1+1 je 2. Ale omylný človek môže mať takéto pravdy a cez to všetko sa môže dopustiť niečo ho takéhoto 1+1 je 3.
Neobstojí ani len ak mi tu budeš následne argumetnovať, že výsledok ešte posúdi neomylná církev. Lebo ani to neplatí, zas to posúdi len pár cirkevnych odborníkov ktorí to odobria, ale táto malá skupina odborníkov nie je cirkev a preto ani oni nemajú štempel na neomylnosť.

Z toho, že niekto má pravdivé tvrdenia ešte neznamená, že z nich vyvodí automaticky ďalšie pravdivé dedukcie alebo tvrdenia.

Už ma nebaví rozvádzať túto blbosť, ľudia sú omylní a to aj pápež. Ak nemá dar od Boha tak je to len obyčajný človek.

Kam mieriš Guliver svojou otázkou?

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  13:26:02  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Kam mieriš Guliver svojou otázkou?
Pôvodne zaslal Chodec - 26 február 2015 :  13:17:00

Ak je katechizmus omylný, lebo ho písali ľudia, prečo nie je omylné Písmo, ktoré tiež písali len ľudia?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  13:52:25  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Poznám aj iných ktorí si vykladajú písmo podobne ako ja. O subjektivizme teda nemá zmysel hovoriť.


Aj jedľa je podobná smreku. Ale sú to dva rozdielne stromy.

citácia:
Tak ešte raz to skúsme. Súbor právd stanovených Ježišom. To je len to čo je v písme. Nič iné. Kdežto ucelené a úradne vyhlásené neomylnou inštanciou Cirkvi. To je bod pochybnosti. Lebo to by znamenalo, že Katechizmu je neomylný a je rovnocenný písmu a to teda vôbec nie je.
Presne píšeš, že kto píše katechizmus má vychádzať z týchto práv, ale to už je robenie len s faktami. To ako ich kto poskladá závisí od neho a tým pádom je tam priestor na OMYL!

Pôvodne zaslal Chodec - 26 február 2015 :  13:17:00



Zoberme si takú trojjedinosť. V Písme sa spomína Ježiš, Otec a nejaký Duch. Neomylnosťou sa určilo to čo je jasné, ale jednoznačne a ucelene. Že Boh je len jeden, v Bohu sú tri osoby. Katechizmus túto pravdu opakuje. Neupravuje, neprekrúca, len opakuje. Možno sú pochybné vydania katechizmov, ktoré prekrúcajú dogmy. Neviem, môže sa stať. Aj Biblií sú rôzne vydania. Nie každé je vhodné.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  16:31:36  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Na tomto fóre sa deje niečo neuveriteľne zázračné ... na tomto fóre totiž píšu ľudia ktorí síce nevedia ako to je, ale so 100% istotou vedia ako to nie je. Naozaj omračujúce.




vytesat naveky do skaly ...


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  20:43:54  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
citácia:

Možno sú pochybné vydania katechizmov, ktoré prekrúcajú dogmy. Neviem, môže sa stať. Aj Biblií sú rôzne vydania. Nie každé je vhodné.

Pôvodne zaslal Azuritko - 26 február 2015 :  13:52:25



Jedľa je jedľa a smrek je smrek.

Čo sa týka toho vyššie, začínam byť z teba zmätený. Teraz zas pripúšťaš, že to možné je a dávaš mi za pravdu. Ako mi môžeš dať za pravdu, keď katechizmus je neomylný? Teda podľa teba?

Už sa začíname zhodovať aj na prekladoch Biblie. Poviem ti bol to pôrod dostať sa až sem ale mám z teba radosť.

Ja, aby si tomu Azuritko rozumel, ti nechcem hovoriť aby si opustil církev, alebo že jej nemáš veriť. Cirkev svoju pokladnicu ešte nevyčerpala a má stále čo povedať a ponúknuť. Ja len chcem, aby ste nad tým čo hovoríte aj 3x rozmýšľali a neverili len preto, lebo to niekto v čiernej sutane povedal, ale preto, lebo sa ti pravda sama zjavuje v tvojom vnútri a nie je s ničím v rozpore ale je dokonalou zaokrúhleninou. To je všetko.

Mne súčasný stav cirkvi nevyhovuje, nie pre učenie, ale pre pokrytectvo a slepotu tých ktorí by mali byť k duchu a pravde paradoxne bližšie. A keď začne cirkev viesť skutočný úprimný dialóg aj s druhými náboženstvami som schopný sa vrátiť. Ale to sa asi v blízke dobe nestane.

Milankoo založil jednoduchú tému a chcel nejakú odpoveď, nemyslím si, že mu toto naše doťahovanie pomáha.

Guliver ja som nespochybňoval písmo, ja som spochybňoval jeho preklady. Rozdiel medzi pisateľom a prekladateľom je, že prvý bol v kontakte s Bohom, kým druhý sa len snaží vysvetliť jak to ten básnik vlastne myslel. Keď urobíš všetku duševnú prácu za ľudí, tým že im naservíruješ Bibliu ako na dlaní s vysvetleniami (ktoré aj tak nezodpovedajú v niektorých prípadoch zmyslu písma) zoberieš im materiál pre svoj duchovný rast. Svaly sa vyvíjajú cvičením a duch sa posilňuje spoznávaním pravdy a rozjímaním. Keby bolo v katechizme napísané k výkladom písma napr.: spoločne sa domnievame, že daný verš myslí toto a toto, to by bolo veľmi úprimné a čestné. Určite keď sa zamyslíš cítiš z toho čestnosť a pokoru daných ľudí. Ale keď mi niekto ako Katechizmus bude hovoriť je to takto a takto a takto to nie je, a ak ste si to mysleli, tak to je zle, a len my máme pravdu. Tak v tom čestnosť ani zďaleka podľa mňa nie je.

Samozrejme súhlasiť so mnou nemusíš. Je to môj názor.

Išlo ma preto ROZDRAPIŤ od hnevu, keď tu niekde myslím Rafael písal, že kresťania by písmo vôbec čítať nemali ale len katechizmus. Mal šťastie, že v čase keď som tú tému objavil bola už mŕtva a on tuším buď odišiel alebo dostal BAN.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  20:47:44  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
citácia:


vytesať naveky do skaly ...

Pôvodne zaslal saxsax - 26 február 2015 :  16:31:36



Ale choď, ty môj podtržník (chápaj zvýrazňovač myšlienok)

Inak opravil som ti tam mäkčeň


Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  20:53:34  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Guliver ja som nespochybňoval písmo, ja som spochybňoval jeho preklady. Rozdiel medzi pisateľom a prekladateľom je, že prvý bol v kontakte s Bohom, kým druhý sa len snaží vysvetliť jak to ten básnik vlastne myslel.
Pôvodne zaslal Chodec - 26 február 2015 :  20:43:54


Ako bol pisateľ v kontakte s Bohom? Prečo by v tom kontakte nemohol byť aj prekladateľ resp. ktokoľvek iný, napr. pisateľ katechizmu...?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  21:03:47  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Azuritko a vy ostatní, ja spravím pre vás ešte jednú vec, aby sme si boli na čistom a aby ste mi, ak mi 100% nerozumiete, plne rozumeli.

Vyššie som ti písal, že sa cirkev stáva podľa mňa akousi skamenelinou. A písal som ti aj, že ti to vysvetlím na opiciach, tak teda takto:

Psychológovia robili experiment s opicami. Do stredu miestnosti kde chovali opice postavili rebrík a keď vyšla opica na jeho koniec mala na dosah šnúru za ktorú keď potiahla vypadol banán. Tak tam tie opice chodili a až jedného dňa to psychológovia zmenili a dali tam vodu. Keď potom prišla opica a potiahla za šnúru, obliala ju studená voda. Po chvíli mali už všetky skúsenosť studenej vody a na rebrík prestali chodiť (že boli obliate vodou znamenalo pre ne teda čosi zlé). Potom medzi ne vložili inú opicu, ktorá si to nezažila. Keď tá chcela ísť hore na rebrík začali ju tie opice byť a ona nechápala prečo. Tak to spravili aj s ďalšou opicou. Potom vzali tie opice, čo vedeli, že tam je voda a nechali tam len tie, ktoré sa už na rebrík báli ísť a dostávali bitku. Zas k nim dali nové opice a hádaj čo. Tie opice, čo ich bili ešte predtým tie, ktoré ešte vedeli čo sa stane, začali byť tie nové a tak sa balí na ten rebrík vyjsť aj tieto.

V miestnosti sa teda ocitli opice, ktoré sa báli na rebrík vyjsť, no žiadna z nich nevedela prečo. Vedeli len, že vyjsť na ten rebrík je zlé a pokus treba potrestať.

Rozumieš čo sa teda stalo? Vznikol skamenelý rituál odtrhnutý od obsahu. Opice vedeli len to, že to je zlé, ale prečo, tak to vôbec netušili.

A tak mi to prichodí už aj s cirkvou. Všetko sa dodržiava, ale význam a zmysel mnohých rituálov sa už dávno vytratil. Takže keď ti bude napr. cirkev hovoriť, že nelez na ten rebrík lebo sa stane niečo zlé má síce pravdu (v tom spočíva to, čo som myslel, že sa zatiaľ nevyčerpala), ale už ti nebude zmysluplne vedieť vysvetliť PREČO.
Potom sa môže kľudne zjaviť niekto, kto bude naozaj tomu rozumieť a povie, ale veď tam je voda. No a ľudia zareagujú tak, jak tie opice. Vysmejú ho, ponúknu mu svoju verziu, kopnú ho do riti.
Alebo vystúpia ako odborníci a povedia dotyčnému, že oni síce nevedia teda prečo, ale vedia, že to čo tvrdí dotyčný je na 100% blbosť! A to sa deje tu na fóre.

Ja ale nad cirkvou palicu nelámem. Lebo stačí keby sa do tejto skupiny vrátil niekto, kto tomu rozumie a veci sa dajú na poriadok. A prečo musí prísť zo svojim poznaním niekto z vonku? Lebo keby prišiel z dnu, nikdy by neprišiel na to, že tam je voda, ale dostával by bitku pri pokuse vôbec nad tým premýšľať a pokúšať sa zistiť čo je vo veci.

Cirkev je Božím dielom ale nie je jediným a ja naozaj verím, že pán sa o svoje dielo stará. Preto neurčuj Bohu ako sa o svoje dielo postará a ani nezatracuj impulzy z vonku.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  21:07:34  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Chodec: od druhých chceš, aby ti odpovedali na otázky, sám ale na ne neodpovedáš.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  21:37:35  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Guliver ja som ti odpísal videl si. Že ťa to neuspokojilo už nie je môj problém. Navyše som sa pomýlil a preeditoval som môj pôvodný príspevok tebe.

V kontakte by mohol byť, ale neomylný by byť nemusel. Iba ak by ho za takého vyhlásila cirkev. A o tom sme sa už bavili.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  22:10:24  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
V kontakte by mohol byť, ale neomylný by byť nemusel. Iba ak by ho za takého vyhlásila cirkev. A o tom sme sa už bavili.

Pôvodne zaslal Chodec - 26 február 2015 :  21:37:35

Sám píšeš, že "Pán sa stará..." ak sa teda mal postarať, aby bolo Písmo ok, prečo by sa už nepostaral aby bolo aj rovnako preložené atď...?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  23:08:03  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Jedľa je jedľa a smrek je smrek.


Aby si to pochopil. Hovoríš, že si niekto podobne vykladá Písmo ako ty. Podobne je podľa teba dostačujúce? Božia pravda len podobne? To je veľmi málo. Ak to nieje striktne rovnako, tak je niekde chyba.

citácia:
Čo sa týka toho vyššie, začínam byť z teba zmätený. Teraz zas pripúšťaš, že to možné je a dávaš mi za pravdu. Ako mi môžeš dať za pravdu, keď katechizmus je neomylný? Teda podľa teba?


Katechizmus ak je to dobré vydanie, píše sa tam len o katolíckych pravdách. Netuším, či existuje zlé vydanie. Ale možné to je, no záleží aj od toho, kto ho vydával. Ale katechizmus je vlastne výučbou základných právd. Takže používa hlavne katolícke pravdy prijaté ako neomylné. Čiže ak je základnou pravdou, že v Bohu sú tri osoby, píše sa to aj v katechizme. Nepíše sa tam, že v Bohu sú tri postavy ani nič podobné. Píše sa tam presne to, čo bolo prijaté ako neomylné. Ak je tam niečo navyše, to nemusí byť neomylné.

citácia:
Už sa začíname zhodovať aj na prekladoch Biblie. Poviem ti bol to pôrod dostať sa až sem ale mám z teba radosť.


Ja som sa nikam nedostal, ja som tam kde som bol aj predtým. Ale je ťažké ti niečo vysvetliť tak aby si si z toho nevyvodil to čo netvrdím. Aj napríklad o katechizme som nepísal, že je neomylný. Ale ty si to nejak moc rýchlo vyvodil. Sám si si urobil zmätok v tom čo som ja vravel. Alebo som to vysvetlil nepochopiteľne, neviem. Neomylnosť ale celkovo stále platí tak ako som vravel.

citácia:

Ja, aby si tomu Azuritko rozumel, ti nechcem hovoriť aby si opustil církev, alebo že jej nemáš veriť. Cirkev svoju pokladnicu ešte nevyčerpala a má stále čo povedať a ponúknuť. Ja len chcem, aby ste nad tým čo hovoríte aj 3x rozmýšľali a neverili len preto, lebo to niekto v čiernej sutane povedal, ale preto, lebo sa ti pravda sama zjavuje v tvojom vnútri a nie je s ničím v rozpore ale je dokonalou zaokrúhleninou. To je všetko.


Na to na koho si dávať pozor a kto je neomylný mám rozum formovaný katolíckou vieroukou a svedomie.

citácia:

Išlo ma preto ROZDRAPIŤ od hnevu, keď tu niekde myslím Rafael písal, že kresťania by písmo vôbec čítať nemali ale len katechizmus. Mal šťastie, že v čase keď som tú tému objavil bola už mŕtva a on tuším buď odišiel alebo dostal BAN.

Pôvodne zaslal Chodec - 26 február 2015 :  20:43:54



Čítať písmo je prospešné, ale nie pre každého. Aj čítanie Písma by malo mať svoje pravidlá. Inak nebude k prospechu. U Milankaa sa dá pozorovať len zmätok a rozhorčenie. Takže zrejme nepostupuje správne a nieje pripravený na čítanie Písma.


Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  23:16:00  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Azuritko a vy ostatní, ja spravím pre vás ešte jednú vec, aby sme si boli na čistom a aby ste mi, ak mi 100% nerozumiete, plne rozumeli.

Vyššie som ti písal, že sa cirkev stáva podľa mňa akousi skamenelinou. A písal som ti aj, že ti to vysvetlím na opiciach, tak teda takto:

Psychológovia robili experiment s opicami. Do stredu miestnosti kde chovali opice postavili rebrík a keď vyšla opica na jeho koniec mala na dosah šnúru za ktorú keď potiahla vypadol banán. Tak tam tie opice chodili a až jedného dňa to psychológovia zmenili a dali tam vodu. Keď potom prišla opica a potiahla za šnúru, obliala ju studená voda. Po chvíli mali už všetky skúsenosť studenej vody a na rebrík prestali chodiť (že boli obliate vodou znamenalo pre ne teda čosi zlé). Potom medzi ne vložili inú opicu, ktorá si to nezažila. Keď tá chcela ísť hore na rebrík začali ju tie opice byť a ona nechápala prečo. Tak to spravili aj s ďalšou opicou. Potom vzali tie opice, čo vedeli, že tam je voda a nechali tam len tie, ktoré sa už na rebrík báli ísť a dostávali bitku. Zas k nim dali nové opice a hádaj čo. Tie opice, čo ich bili ešte predtým tie, ktoré ešte vedeli čo sa stane, začali byť tie nové a tak sa balí na ten rebrík vyjsť aj tieto.

V miestnosti sa teda ocitli opice, ktoré sa báli na rebrík vyjsť, no žiadna z nich nevedela prečo. Vedeli len, že vyjsť na ten rebrík je zlé a pokus treba potrestať.

Rozumieš čo sa teda stalo? Vznikol skamenelý rituál odtrhnutý od obsahu. Opice vedeli len to, že to je zlé, ale prečo, tak to vôbec netušili.

A tak mi to prichodí už aj s cirkvou. Všetko sa dodržiava, ale význam a zmysel mnohých rituálov sa už dávno vytratil. Takže keď ti bude napr. cirkev hovoriť, že nelez na ten rebrík lebo sa stane niečo zlé má síce pravdu (v tom spočíva to, čo som myslel, že sa zatiaľ nevyčerpala), ale už ti nebude zmysluplne vedieť vysvetliť PREČO.
Potom sa môže kľudne zjaviť niekto, kto bude naozaj tomu rozumieť a povie, ale veď tam je voda. No a ľudia zareagujú tak, jak tie opice. Vysmejú ho, ponúknu mu svoju verziu, kopnú ho do riti.
Alebo vystúpia ako odborníci a povedia dotyčnému, že oni síce nevedia teda prečo, ale vedia, že to čo tvrdí dotyčný je na 100% blbosť! A to sa deje tu na fóre.

Ja ale nad cirkvou palicu nelámem. Lebo stačí keby sa do tejto skupiny vrátil niekto, kto tomu rozumie a veci sa dajú na poriadok. A prečo musí prísť zo svojim poznaním niekto z vonku? Lebo keby prišiel z dnu, nikdy by neprišiel na to, že tam je voda, ale dostával by bitku pri pokuse vôbec nad tým premýšľať a pokúšať sa zistiť čo je vo veci.

Cirkev je Božím dielom ale nie je jediným a ja naozaj verím, že pán sa o svoje dielo stará. Preto neurčuj Bohu ako sa o svoje dielo postará a ani nezatracuj impulzy z vonku.

Pôvodne zaslal Chodec - 26 február 2015 :  21:03:47



Tieto tvoje tvrdenia predpokladajú, že Boh nezaložil Cirkev, s ktorou ostane až do skončenia sveta a že nedal Cirkvi Ducha, ktorý ich bude viesť. Čiže zrejme predpokladáš, že nástupca apoštola, môže byť ktokoľvek, kto verí, že Boh je s ním. Postav dvoch takýchto ľudí, a v niečom sa nezhodnú ohľadom viery. Čo potom?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 27 február 2015 :  08:59:43  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Vysvetli mi teda prečo by som nemal čítať písmo ale katechizmus o ktorom aj ty tvrdíš že nie je neomylný. Lebo ja nerozumiem aký to má zmysel. Rovnako tak budeš ty vedieť povedať v čom je ten katechizmus omylný keby si mi ho dal do ruky? Budeš ma vedieť upozorniť, keďže aj ty si omylný?!

Prosím ťa nemiešaj sem Božskú trojicu, nebavíme sa o konkrétnych veciach ale o katechizme ako takom.

O tej podobnosti. Keď mi niekto bude opisovať jabloň a ja pochopím, že jabloň je strom plodiaci červené jablká a bude tu niekto iný kto pochopí, že jabloň je strom rodiaci zelené jablká. Tak máme obaja pravdu v tom, čo to je jabloň s menšími odchýlkami, a individuálnu pravdu aj vo farbe jabĺk. No ale keď mi niekto bude tvrdiť, že podľa popisu je to hruška, tak to sme od seba v pochopení sakra ďaleko. Takže toľko k tvojej podobnosti.

Tak ako som napísal moje tvrdenie s tými opicami tak tak ako si ho okomentoval musel by som ti dať za pravdu.

Teba ale zároveň nenapadne, že Boh nemusí byť v tej miestnosti priamo fyzicky zhmotnene. Čo keď je prítomný len svojim vedomím za oknom tej miestnosti a presne vidí čo sa tam deje? A povie si, do kelu už zas to tam motajú, pôjdeš tam ty sv. Mudrc a podoprieš chrám mojej cirkvi. A pošle tam služobníka.
To neznamená, že Boh je s cirkvou až do jej skonania? Už zas tam vtesnávaš len a len svoju predstavu.

Inak takých už bolo, čo si mysleli, že Boh je s nimi a rozpútali sa aj vojny. S týmto tvrdením sa hraj opatrne.

Pán sa stará, ale pre ľudí musí neustále svoj plán naprávať. Zlyhali už viacerí, ešte aj sám najmúdrejší Šalamún bol potrestaný za svoje odpadnutie. Prečo ho teda nazývajú múdrym - tento prívlastok naozaj nie je na mieste. Múdre je nasledovať Božie chcenie. Takých prípadov bolo viac, keď boh dal a človek vzal a potom ich znovu Boh potrestal.

Zlo je aj uprostred cirkvi, to nie je z mojej hlavy.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 27 február 2015 :  09:27:49  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Vysvetli mi teda prečo by som nemal čítať písmo ale katechizmus o ktorom aj ty tvrdíš že nie je neomylný. Lebo ja nerozumiem aký to má zmysel. Rovnako tak budeš ty vedieť povedať v čom je ten katechizmus omylný keby si mi ho dal do ruky? Budeš ma vedieť upozorniť, keďže aj ty si omylný?!


Katechizmus je omnoho jednoduchší na pochopenie a je to súhrn katolíckych právd. Takže ak ho vydala Cirkev katolícka, budú tam katolícke pravdy. Ak chceš byť dôsledný, zober katechizmus, vyhlásenia koncilov, dogmy, a porovnávaj s Písmom. A uvidíš či to sedí.

citácia:

O tej podobnosti. Keď mi niekto bude opisovať jabloň a ja pochopím, že jabloň je strom plodiaci červené jablká a bude tu niekto iný kto pochopí, že jabloň je strom rodiaci zelené jablká. Tak máme obaja pravdu v tom, čo to je jabloň s menšími odchýlkami, a individuálnu pravdu aj vo farbe jabĺk. No ale keď mi niekto bude tvrdiť, že podľa popisu je to hruška, tak to sme od seba v pochopení sakra ďaleko. Takže toľko k tvojej podobnosti.


Katechizmus nepíše o hruškách. A prečo by Boh jednému hovoril, že jabloň má červené a druhému, že zelené jablká? To je nezmysel. Musí ísť o striktnú zhodu.

citácia:
Inak takých už bolo, čo si mysleli, že Boh je s nimi a rozpútali sa aj vojny. S týmto tvrdením sa hraj opatrne.


Pletieš sem niečo iné a to čo píšeš platí skôr na teba.

citácia:
Pán sa stará, ale pre ľudí musí neustále svoj plán naprávať. Zlyhali už viacerí, ešte aj sám najmúdrejší Šalamún bol potrestaný za svoje odpadnutie. Prečo ho teda nazývajú múdrym - tento prívlastok naozaj nie je na mieste. Múdre je nasledovať Božie chcenie. Takých prípadov bolo viac, keď boh dal a človek vzal a potom ich znovu Boh potrestal.

Zlo je aj uprostred cirkvi, to nie je z mojej hlavy.

Pôvodne zaslal Chodec - 27 február 2015 :  08:59:43



Každý je hriešny. Aj Mojžiš bol potrestaný za svoje hriechy. Konanie hriechov nieje priamo úmerné múdrosti.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 27 február 2015 :  10:16:15  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Pán sa stará, ale pre ľudí musí neustále svoj plán naprávať.
Pôvodne zaslal Chodec - 27 február 2015 :  08:59:43

Chodec: vráťme sa k meritu veci. Písmo napísali ľudia, nepadlo hotové z neba (ako údajne v prípade mormónov). A keďže ľudia sú omylní museli nastať dva prípady: 1/ V Písme sú tiež omyly 2/V Písme nie sú omyly pretože Pán nadprirodzene zasiahol.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 27 február 2015 :  11:08:42  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Páči sa mi tvoja argumentácia. K čomu z toho sa teda prikláňaš ty?

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 13 Previous Topic: Slovenská duchovná veda a jej začiatky Téma Next Topic: Podporoval Ježiš užívanie omamných látok ?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06