|
Odoslaný - 09 február 2014 : 17:51:17
|
Nedávno ma napadla myšlienka ako je najlepšie pomôcť človeku v núdzi. Konkrétne mám namysli bezdomovcov- chcem mu pomôcť a tak mu dám nejaké peniaze - čo ak ich ale v zápetí použije napríklad na nákup omamných látok? - bolo odo mňa správne prispieť mu? alebo aký najlepší spôsob pomoci poznáte - navrhujete?
|
"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša." |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 273 ~
Člen od: 03 február 2014 ~
Posledná návšteva: 27 december 2016
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 09 február 2014 : 20:02:59
|
Keď sa chceš k najchudobnejším zachovať ako ten milosrdný samaritán, musíš na to mať - predpokladá sa stabilný príjem snáď aspoň niekoľko sto eur mesačne. Z toho si najprv treba zaplatiť výdavky na živobytie (bývanie, strava, oblečenie, atď.) a prípadnú pomoc svojim najbližším doma, až potom môžeš uvažovať o pomoci ostatným. Peniaze si treba rozumne podeliť, aby si sa nakoniec sám príliš nezadĺžil. Zvyčajne človeku vždy ostane aj na nejaké milodary pre Cirkev a chudobných, záleží len koľko si trúfa darovať. Podobnú dilemu ako teraz ty už riešili mnohí, no nevyriešili... Keď dávaš tomu kto pýta, často tu bude práve na alkohol a cigarety, teda na niečo čo mu škodí. (Taký ti to sám len tak neprezradí, alebo ťa oklame.) Čo teda robiť? Neporadím ti nič, keď niekto pýta dám mu a hotovo. Potom sa samozrejme trápim... Preto najväčšia radosť je z darovania jedla či nejakej veci, prípadne inak pomôcť. Ale stáva sa aj to, že niekomu dáš nejakú vec, alebo jedlo či stravný lístok, a ten človek to za rohom predá a kúpi si fľašku... Ešte existuje aj možnosť z času na čas vybrať doma nejaké šatstvo ktoré veľmi nepotrebuješ, alebo kúpiť jedlo, a zaniesť na charitu; službukonajúci to potom rozdelia klientom. Dobre je keď sa s tými ktorým pomôžeš pritom aj trochu porozprávaš. Nech ti žehná Pán.
|
http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 1460 ~
Člen od: 14 september 2013 ~
Posledná návšteva: 25 marec 2017
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 09 február 2014 : 22:21:38
|
Zalezi na tom,kde byvate. V Bratislave je viac organizacii, hlavne katolíckych, resp. krestanskych, ktore sa snazia bezdomovcom pomahat a aj pomahaju. A potom staci, ked clovek, podla svojich financnych moznosti a uvazenia zasle urcitu sumu na ucet niektorej z týchto organizacii. Predpokladam, ze v kazdom vacsom meste nejaka takato institucia je, takze sa to da riesit podobne. Staci si informacie "vygooglit".. Nas pan kaplan to riesi tak a zda sa mi to dobry napad, ze nosi u seba "letacik" s adresami takýchto zariadeni, s rozpisom ake sluzby poskytuju a ked sa na neho bezdomovec obrati so ziadostou "o pomoc", tak ziadne peniaze, ale ho nasmeruje, kam si ma pre pomoc ist. AK potrebuje najest, nejake satstvo, ci vyspat sa, dostane k tomu potrebnu informaciu. Davat im peniaze, to dopadne takmer vo vsetkych pripadoch tak ako pisete - alkohol, drogy a pod. Nasa rodina to riesi prave tym financnym príspevkom aspon raz rocne, resp., ak vyhlasia konkretnu zbierku satstva, postelnej bielizne, ci spacich vakov a pod., tak sa podla svojich moznosti zapojime tiez. Pri farnosti sa nam objavuje zopar bezdomovcov, ktori su uz pomaly "inventárom", tak tym pomáhame aj individualne, nejakym jedlom, teplou vetrovkou atd., podla aktuálnej potreby. Ale len velmi vynimocne nejakymi "drobnými". Prave teraz sa chystame vyrobit taky sikovny "letacik" so zoznam institucii, ktory dame vzadu v kostole na stolik a tam si ho, kto bude mat zaujem, moze vziat. ak si vyberiete niektoru z týchto foriem pomoci, tak ked odmietnete dat peniaze bezdomovcovi, nemate dovod mat ziadne vycitky svedomia, ze ste nepomohli. PRetoze ste pomohli tam, kde viete, ze to splni spravny ucel... ela |
|
|
|
Odoslaný - 10 február 2014 : 00:37:41
|
citácia: Nedávno ma napadla myšlienka ako je najlepšie pomôcť človeku v núdzi. Konkrétne mám namysli bezdomovcov- chcem mu pomôcť a tak mu dám nejaké peniaze - čo ak ich ale v zápetí použije napríklad na nákup omamných látok? - bolo odo mňa správne prispieť mu? alebo aký najlepší spôsob pomoci poznáte - navrhujete? Pôvodne zaslal butyl - 09 február 2014 : 17:51:17
Vsal uz v tom casopise mas napisane ze v ziadnom pripade nedavat peniaze, vsak to je na Tebe ako sa rozhodnes, naisto aj tak nevies na co ich pouzil..Ty si mu pomohla a ked sa Ti to nezda porozmyslaj nad inymi sposobmi. Iste prizivnikom netreba davat peniaze ale su situacie aj v cloveku ze da. Ci to bolo spravne Ti tu nikto nepovie, odpovedz si sama. Ak je alkoholik alebo zavisly tak by som mu nedala. Uz vobec nie rumunskym velvyslancom pred obchodmi. Pomoct sa treba ucit, to ano, aj naucit sa rozlisovat..ak nechce sa polepsit tak je to zbytocne, chran seba najskor. Pripadne podla toho co potrebuje okrem penazi nutne. Napriklad radu kde by mohol ist sa liecit. Nevieme o co ide, nenapisala si nic konkretne. Mozes sa zanho ale modlit. |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 373 ~
Člen od: 29 august 2011 ~
Posledná návšteva: 24 október 2024
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 10 február 2014 : 08:11:16
|
butyl, mozes pomoct aj modlitbou a dalsimi prostriedkami, ktore nam daroval Boh z lasky k nam - sviatosti.. obetovanie sv. omse za niekoho..
Moznosti je velmi vela, treba ich len najst. Toto je len na ukazka. †
Alebo aj take pozehnanie cloveka - ale pozor na to - treba vzdy zehnat takym stylom, akym zehnaju knazi - nech ta zehna vsemohuci Boh-Otec, Jezis Kristus a Duch Sväty a nie ze ja ta zehnam, lebo to pozehnanie nie je od nas, je to od Boha a my sme len Jeho prostriedkami z lasky k Nemu, takze vzdy nech ta zehna a nie ja ta zehnam.
A treba respektovat slobodu druhych ludi - ak raz niekto nieco nechce, tak to proste nechce a ak to chce, treba mu to dat a samozrejme ze vsetko v medziach Bozieho Zakona pochopitelne.
A este taka rada, ktora je napisana v Biblii - ze ak niekomu nieco pozicias, pokladaj to za vec, ktoru si stratil a to plati na vsetko, co das - predtym, nez nieco rozdas, musis pocitat s tym, ze o tu vec natrvalo prides a uz sa ti nikdy nevrati spät, jedine taky dar je dar, o ktorom si mozes povedat, ze stal za to, pretoze jedine takto ked clovek daruje niekomu nieco, tak toto je sposob darovania z lasky - laska neberie, laska dava a nemysli na to, ze sa jej raz nieco vrati, lebo podstatou darovania je dar a nie obchod - nieco za nieco. Taki ludia potom ked padnu, tak je to preto, lebo si to dopredu neprepocitali a zabudli na pravu podstatu lasky - ze laska to nie je ziaden obchod, je to proste milodar. A tak to aj treba brat. Potom aj ked by clovek padol, tak hoc by padol, ale mal by ciste svedomie, ze v tej veci nezlyhal a ze v tom chybu neurobil a ze tam je to v poriadku a chybu treba hladat niekde inde, lebo kazda 1 akcia ma svoju reakciu a treba skumat priciny, dovody, preco sa deje to, co sa deje, az sa nakoniec k tomu dopatrame, lebo kazdy, kto hlada, aj najde. † Bez kriza nie je mozne najst lasku a bez lasky nie je mozne uniest kriz - to nam hovori Boh. Treba si to vsetko najprv prepocitat a zvazit a az potom do niecoho ist, aby sme mali peniaze na dostavanie veze, aby sa nam potom neposmievali, ak nebudeme mat na jej dokoncenie - musime sa vzdat vsetkeho kvoli Bohu z nekonecnej lasky k Nemu a az potom sa mozeme nazyvat Jezisovimi ucenikmi a nasledovnikmi a to sa bez Boha urobit neda, lebo vsetko je to Jeho Moc a my sme len Jeho nastrojmi z lasky k Nemu. † |
Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. † |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 1456 ~
Člen od: 18 august 2012 ~
Posledná návšteva: 19 jún 2014
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 10 február 2014 : 11:03:48
|
a) Almužna. Almužna v bežnom zmysle je každá hmotná vec, ktorú dávame biednemu na uľavenie jeho núdze. Už prirodzený zákon prikazuje dávať almužnu trpiacemu, ktorému takto účinne preukážeme svoju lásku. Ale ešte väčší dôraz kladie na ňu pozitívny zákon Boží. Sv. Ján, apoštol lásky, sa pýta: „Ak niekto má pozemské imanie a vidí brata núdzu trieť, a srdce si pred ním zavrie, môže mať v sebe lásku Božiu? Dietky moje, nemilujte slovom, ani jazykom, ale skutkom a pravdou!"
Príkaz dať almužnu zaväzuje pod ťažkým hriechom, ak sú dané pre to podmienky,lebo láska vo všeobecnosti zaväzuje ťažko. Ale aby to bol ťažký hriech, na to je potrebné, aby človek mal z čoho dať a aby blížny bol vo veľkej núdzi, z ktorej ho iba on môže vyslobodiť. Ak teda sú iní, ktorí ochotne pomôžu, nemožno hovoriť o ťažkej záväznosti.
Z dobier, ktoré človek sám nevyhnutne potrebuje pre život vlastný alebo svojej rodiny, nie je povinný dávať almužnu, lebo seba a svojich môžeme, ba máme viac milovať ako cudzích. Výnimku tvorí prípad, keď ide o všeobecné blaho, ktoré má prednosť pred súkromným. Z dobier, potrebných na zachovanie stavu (na vydržovanie slúžky, na primeranú výchovu dietok, na slušný byt atď.) máme pomáhať bližnému v jeho krajnej núdzi (nebezpečenstvo života z hladu, mrazu atď.), ak to nevyžaduje mimoriadne veľký náklad. Tým viac máme v takomto prípade pomáhať z dobier nadbytočných. Obrovský náklad je mimoriadnym prostriedkom, ktorý človek nemusí vynaložiť ani na vlastnú záchranu, tobôž na cudziu. Teda nik nie je povinný dať veľký obnos chudobnému chorému na sanatórne liečenie, aby mu zachránil život. Z prebytočných dobier (jedlo, obnosené šaty, usporené peniaze atď.) máme dávať pod ťažkým hriechom blížnemu, nachádzajúcemu sa v ťažkej núdzi, iba pod všedným hriechom, ak je len v obyčajnej núdzi. V ťažkej núdzi sa nachádza, ak ňou ťažko trpí, hoci jeho život nie je ňou ohrozený, ako keď hladuje, "mrzne, je ťažko chorý atď. Je jasné, že v takomto prípade máme mu pomáhať pod ťažkou zodpovednosťou vecami, bez ktorých môžeme sa ľahko zaobísť. Ináč kedy by láska ťažko zaväzovala, ak nie vtedy, keď blížny je v ťažkom položení?
Čo sa týka výšky almužny, ak sa blížny nachádza v krajnej alebo v ťažkej núdzi, máme mu dať toľko, koľko je potrebné, aby sa zbavil núdze. Možno mu to aj požičať, ak inakšie nie je chudobný. Ťažko je však určiť, koľko a koľkým chudobným sa má dať v obyčajnej núdzi. Iste nie všetkým, lebo človek by na to nestačil. Sv. Alfonz a iní myslia, že 2% ročného dôchodku, ak bohatstvo nie je nadmierne. No nie je to isté. Dnes aj štát podporuje chudobných z daní poplatníkov. Teda každý, kto platí dane, pomáha aj chudobným.
Podporu si nezasluhujú tí, ktorí nepracujú z lenivosti, alebo prepijú almužnu. Konečne hoci „chudobní budú vždy medzi nami", štát a spoločnosť vôbec má sa starať, aby verejné žobranie a žobranie vôbec bolo obmedzené na najmenšiu mieru ako nedôstojné človeka. Pestuje sa ním iba pocit menejcennosti, ba zbytočnosti v ľudskej spoločnosti. |
Krajina: Hungary ~
Počet príspevkov: 5687 ~
Člen od: 27 január 2004 ~
Posledná návšteva: 07 január 2016
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
|
|
|