Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 Inkvizícia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: ISIL a kresťanská kultúra Téma Next Topic: Zivy Boh - hladanie s Darrenom Wilsonom
Strana: z 2

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  21:16:22  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Mato
citácia:
A ja som doteraz zil v presvedceni, ze v otazkach vierouky a mravov (moralky) nas Cirkev vedie neomylne a teraz zistujem, ze porobila chyby a nie len to, ze vyraba stale nove...

Neomylnosť vo veciach viery a mravov neimplikuje nerobenie chýb. Vám sa zdá, že v Cirkvi sa nerobia chyby? Že aj jej hodnostári nečinia chybné rozhodnutia?

guest636
citácia:
pytam sa, co je to "vseobecna mienka" o inkvizicii? to, ze sa upalili miliony carodejnic? to nie je vseobecna mienka a ani nejde o pravdive cisla; nejde ani tak o pocet obeti ako o dovod toho, preco vobec nejake obete boli; ja vravim, ze inkvizicia krestanom len malo dobreho dala ale zleho dala az priliz vela

Možno by pre Vás bolo prekvapením, keby ste sa náhodne vybranej vzorky ľudí opýtali na ich mienku o inkvizícii a potom z toho urobili všeobecnu mienku. Asi by ste počty popravených museli rátať na milióny. Ak by som sa ja mal vyjadriť k inkvizícii, tak z toho čo bolo a je mne dostupné na štúdium usudzujem, že inkvizícia omnoho viac ľudí zachránila, ako odsúdila.

Koki
citácia:
Proste Cirkev nemala čo koketovať so svetskou mocou a nebolo by ani takých procesov. Punktum.

Skúste si to predstaviť takto, niekoho obvinili z kacírstva, za normálnych okolností by odvisol bez toho, aby sa niekto zaujímal, či je skutočne kacírom. Inkvizícia takému človekovi dala šancu obhájiť sa, tým že začala vyšetrovať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  21:35:07  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Štefan, veď to... Raz darmo, kresťanstvo a svetská moc nejdú dokopy. Veď v dobe "holubičích" prvých kresťanov nezaujímali svetských mocnárov teologické spory, heretici boli iba vylúčení zo spoločenstva.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 11 február 2014 :  10:08:39  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
stefan

citácia:
Ak by som sa ja mal vyjadriť k inkvizícii, tak z toho čo bolo a je mne dostupné na štúdium usudzujem, že inkvizícia omnoho viac ľudí zachránila, ako odsúdila.


Tak tieto studie by ma fakt zaujmali, mozete dat nejake odkazy?


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 11 február 2014 :  11:23:08  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Niekoľko poznámok k článku o rímskej inkvizícii a honoch na čarodejnice:
http://katkryptolog.wordpress.com/2011/05/29/niekolko-poznamok-k-clanku-o-rimskej-inkvizicii-a-honoch-na-carodejnice/

Stredoveká inkvizícia:
http://katkryptolog.wordpress.com/2012/05/08/stredoveka-inkvizicia/

Španielska inkvizícia:
http://katkryptolog.wordpress.com/2012/03/02/spanielska-inkvizicia/



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 11 február 2014 :  11:38:01  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
ja uprednostnujem radsej zahranicne zdroje

http://www.reference.com/browse/wiki/Inquisition

odkazy na tkz, domace zdroje, vid od stefana, je ako ist na stranky KSČ a patrat po obetiach komunizmu




„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 11 február 2014 :  13:33:48  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
citácia:
Skúste si to predstaviť takto, niekoho obvinili z kacírstva, za normálnych okolností by odvisol bez toho, aby sa niekto zaujímal, či je skutočne kacírom. Inkvizícia takému človekovi dala šancu obhájiť sa, tým že začala vyšetrovať.

Koki, preco si na toto odpovedal takto?:
citácia:

Štefan, veď to... Raz darmo, kresťanstvo a svetská moc nejdú dokopy. Veď v dobe "holubičích" prvých kresťanov nezaujímali svetských mocnárov teologické spory, heretici boli iba vylúčení zo spoločenstva.

Pozri sa do minulosti, co vsetko sa robilo - ak niekto niekoum neprisiel na veceru, dal ho zavrazdit..

Minulost je minulost a pritomnost je pritomnost.

Vtedy to bolo ine a dnes je nieco uplne ineho.

Nie je mozne porovnavat minulost so sucasnotou pri takychto veciach, lebo v oboch pripadoch ludia robili to, co povazovali za normalne.

Proste kazdy 1 clovek bol ovplyvneny niecim inym. Vtedy sa veci brali tak, ako sa brali a dnes sa beru inak.

Okrem toho nikto z nas nie je dokonaly a zalezi to hlavne od toho, do akeho prostredia sa narodi clovek, tak taky zvycajne je, ale neplati to na vsetkych samozrejme, lebo mame slobodnu volu od Boha a kazdy 1 z nas si mozeme vybrat a mozeme sa aj poucit z toho okolia, ze my takymito ludmi nebudeme.

Vsetko to zalezi proste hlavne od tych okolnosti a od vonkajsieho prostredia a vplyvu a potom je clovek taky, aky je - to, co vidi, mu len dava moznost byt takym, co ale neznamena, ze nema moznost vybrat si. Ma ju, lebo ma slobodnu volu a moze odmietnut taketo spravanie, co vidi. Kto si co zvoli, to bude mat, Boh to tak zariadil. Boh nenavidi nespravodlivost a potresta aj tych, kvoli ktorym ti druhi zhresili.

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 11 február 2014 :  13:39:41  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Mato
citácia:
A ja som doteraz zil v presvedceni, ze v otazkach vierouky a mravov (moralky) nas Cirkev vedie neomylne a teraz zistujem, ze porobila chyby a nie len to, ze vyraba stale nove...

Neomylnosť vo veciach viery a mravov neimplikuje nerobenie chýb. Vám sa zdá, že v Cirkvi sa nerobia chyby? Že aj jej hodnostári nečinia chybné rozhodnutia?

Pôvodne zaslal stefan - 10 február 2014 :  21:16:22


My Vsak neriesime chyby jednotlivcov, ale vseobecne moralny status, ktory vy tvrdite, ze dnes je uplne inde ako v minulosti, ja tvrdim, ze moralne ucenie Cirkvi bolo rovnake v minulosti aj dnes.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 11 február 2014 :  13:57:23  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Pozri sa do minulosti, co vsetko sa robilo - ak niekto niekoum neprisiel na veceru, dal ho zavrazdit..

Minulost je minulost a pritomnost je pritomnost.

Vtedy to bolo ine a dnes je nieco uplne ineho.

Nie je mozne porovnavat minulost so sucasnotou pri takychto veciach, lebo v oboch pripadoch ludia robili to, co povazovali za normalne.

Proste kazdy 1 clovek bol ovplyvneny niecim inym. Vtedy sa veci brali tak, ako sa brali a dnes sa beru inak.


hlupe kydy

keby to tak bolo, nemal by sa papez co ospravedlnovat napriklad, a nie len on ...

ucime sa z chyb minulosti, aj z vlastnych

co teraz, zabudneme na vsetky obete krestanstva, komunizmu a inych izmov ?

tak zburajme vsetky pomniky, naco si pripomnat minulost ?

preco sa potom vy krestania vraciate do minulosti a svätite urcitych ludi ?


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 11 február 2014 :  19:01:48  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Sinceretly dobre som Štefanovi odpovedal na to jeho konštatovanie, lebo veď na začiatku nemali svetskí panovníci nič dočinenia s vnútornými vieroučnými spormi kresťanov. To nastalo až pri zoficializovaní viery stykom náboženstva s politikou.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 11 február 2014 :  22:52:53  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
saxsax
citácia:
ak tieto studie by ma fakt zaujmali, mozete dat nejake odkazy?

Vo svojom prvom príspevku som uviedol niekoľko zdrojov, jeden si môžete zadarmo stiahnuť z netu. Všetky tieto zdroje mám doma môže kedykoľvek citovať, nie je však v mojich silách tu prepisovať stovky slov z rôznych kníh. Ak je nejaká konkrétna udalosť, o ktorej by ste chceli vedieť viac, tak mi dajte vedieť a ja to pre Vás vyhľadám, buď Vám potvrdím zlo, ktoré sa udialo, alebo ponúknem iný pohľad, ktorý ste možno nepostrehli. Samozrejme nie som úplne naivný, viem, že aj pri inkvizičných procesoch sa udialo mnoho chýb a zlyhaní a Boh nech požehná všetkých ľudí, ktorí trpeli nevinne, ale to všetko boli zlyhania konkrétnych osôb, nie Inkvizície ako inštitúcie.
Myslím si však, že ak budete trochu šikovný, tak aj na nete nájdete dosť relevantných zdrojov. Ja to pre Vás hľadať nemôžem.

Mato
citácia:
My Vsak neriesime chyby jednotlivcov, ale vseobecne moralny status, ktory vy tvrdite, ze dnes je uplne inde ako v minulosti, ja tvrdim, ze moralne ucenie Cirkvi bolo rovnake v minulosti aj dnes.

Všeobecný morálny status je dnes úplne inde ako v minulosti, to je tak zjavné ako tieto písmenká, ktoré tu píšem. Len si predstavte napríklad, žeby pred 100 rokmi žilo také množstvo slobodných párov v jednej domácnosti tak, ako teraz. O morálnom učení Cirkvi ste začali hovoriť Vy. Ale ak chcete ísť na detail, tak aj tu musíte rozlišovať, medzi morálnym učením a morálnymi postojmi. Dnes by asi bolo morálne neprijateľné, keby pápež súhlasil s útrpným právom pri vyšetrovaní herézy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 12 február 2014 :  08:41:30  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Odkaz pre vsetkych:
citácia:
Evanjelium podľa Marka - kapitola 4
"Dávajte pozor na to, čo počúvate! Akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám, ba ešte sa vám pridá.
25 Lebo kto má, tomu sa pridá, a kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má."

Evanjelium podľa Matúša - kapitola 7
1 Nesúďte, aby ste neboli súdení.
2 Lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám.

to pridavanie a uberanie je pridavanie a uberanie lasky a nenavisti - podla toho, kto co ma, tak to sa mu prida, a ak nieco nema, tak sa mu vezme aj to, co si mysli, ze nema.

Boh to tak zariadil - kto si co zvoli, to bude mat. Boh je Ten, Ktory daroval vsetkemu slobodnu volu a je len a len na kazdom 1 z nas, co si zvolime a to, co si zvolime, to budeme aj mat a Boh to vsetko plne respektuje a aby to bolo spravodlive, Boh potresta kazdu 1 nepravost, lebo to vsetko nie je nase, my sme len toho spravcami, to vsetko patri Bohu, On je Majitel, nie my! On nas stvoril a nie my seba samych. => On je Sudca, On je Alfa a Omega a nikto nie je ako On, bez Neho nepovstalo nic z toho, co povstalo. Boh prenekonecne vsetko presahuje.

a pre tych, ktori kritizuju a spinia na Kristovu Cirkev:
citácia:
Evanjelium podľa Matúša - kapitola 7
3 Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?
4 Alebo ako môžeš povedať svojmu bratovi: "Dovoľ, vyberiem ti smietku z oka" - a ty máš v oku brvno?!
5 Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku z oka svojho brata.

A pre tych, ktori takymto ludom vzdy nieco vysvetluju tu tiez nieco je:
citácia:
Evanjelium podľa Matúša - kapitola 7
6 Nedávajte, čo je sväté, psom a nehádžte svoje perly pred svine, aby ich nohami nepošliapali, neobrátili sa proti vám a neroztrhali vás.

Lebo ak raz niekto nieco nechce pochopit, tak to proste nechce pochopit a ludi treba respektovat, treba respektovat slobodu druhych ludi, lebo Boh ju plne respektuje a naozaj, kto si co zvoli, to bude mat, ba este mu bude za tu volbu pridane a je len na nas, co vsetko obdrzime a co obdrzia ti druhi.

Nie sme tu sami pre seba, sme tu pre druhych ludi - boli sme vsetci povolani k tomu, aby sme zili navzajom v nesmiernej laske k Bohu a v laske k druhym.

Mnoho je povolanych - lebo nie vsetci sa tu narodia a 2. vysvetlenie - ze niektori su zasväteni Satanovi, co ale neznamena, ze nemozu byt spaseni, lebo Jezis Kristus adresoval pohanom to, ze ak uz sa narodili ako pohania - tam, kde su, tak ze sa maju zmenit a hladat pravdu a ist za nou a nasledovat ju a kolko je takych svedectiev byvalych satanistov, ktori sa obratili k Bohu a Boh ich prijal k sebe, lebo je len na nas, ci vstupime do vecneho spolocenstva lasky s Najsvätejsou Bozou Trojicou - Bohom-Otcom, Jezisom Kristom a Duchom Svätym. A treba pamätat na to, ze laska nemysli na seba, ze laska mysli na tych druhych, ze laska neberie, ze laska dava a ak ma byt laska ozajstnou laskou, tak ze prava laska boli a co urobil Pan Jezis Kristus? Bez mihnutia oka prisiel na tento svet, aby ho spasil a nie na to, aby ho odsudil, lebo ak by ho chcel odsudit, neprisiel by tu, lenze on tu prisiel polozit svoj zivot za tych, ktori by Ho prijali - len za tych ludi On zomrel, lebo ti ostatni Ho neprijali.

Ak chce niekto sudit Bibliu, nech si ju precita celu a az potom bude jeho zaver pravdivy a spravodlivy. Ak si niekto mysli, ze Biblia je kniha plna klamov, moze si ju vziat do ruky a precitat si ju komplet celu od zaciatku az do konca a moze skumat a zistovat pravdu, ako to naozaj je a dozvie sa ju, lebo kazdy, kto hlada, aj najde, a Boh este nevidel cloveka, ktory ked hladal, ze by nenasiel, jedine taky, ktory to najst nechcel pri tom hladani, tak taky tu pravdu nenasiel, lebo sam sa tak rozhodol, ze tu pravdu proste nenajde a Boh tuto jeho volbu plne respektuje.

Ak si niekto mysli, ze Boh nie je Pravda, tak nech si precita celu Bibliu a nech si ju preskuma, ked Mu tak velmi neveri, coho sa potom taky clovek boji?

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 12 február 2014 :  09:25:27  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Samozrejme nie som úplne naivný, viem, že aj pri inkvizičných procesoch sa udialo mnoho chýb a zlyhaní a Boh nech požehná všetkých ľudí, ktorí trpeli nevinne, ale to všetko boli zlyhania konkrétnych osôb, nie Inkvizície ako inštitúcie.
Pôvodne zaslal stefan - 11 február 2014 :  22:52:53
mozes mi spomenut nejaky zadokumentovany pripad inkvizicneho konania, pri ktorom bola opravnene sudena a odsudena nejaka carodejnica?

citácia:
Dnes by asi bolo morálne neprijateľné, keby pápež súhlasil s útrpným právom pri vyšetrovaní herézy.
Pôvodne zaslal stefan - 11 február 2014 : 22:52:53
vsak hereza sa vysetruje aj dnes, cez nastupnicku instituciu po inkvizicii - kongregacia pre nauku o viere - len tie vysledky dako nevidiet

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 12 február 2014 :  10:00:13  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
stefan

citácia:
Myslím si však, že ak budete trochu šikovný, tak aj na nete nájdete dosť relevantných zdrojov. Ja to pre Vás hľadať nemôžem.


ved prave ... ja cerpam hlavne zo zahranicnych zdrojov, ja som len zareagoval na tvrdenie, ze podla vas zachranila viac ludi ako poskodila .... a o tom dost znacne pochybujem

za obete nepokladam len tie co prisli o zivot, ale konkretne vsetky. ktorych sa inkvizicia dotkla, co napriklad obete nasilneho prenasledovania a vysidlenia ?

a nehovorim o inkvizicii ako katolickej ale ako krestanskej, pretoze je dokazatelny fakt, ze protestanti mnohokrat toho inkvizicne spachali viac ako katolici ...


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 13 február 2014 :  19:39:16  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Súhlasím s Mx. S tými protestantmi, aj so svetskou mocou,,,a napokon premrštené čísla.
Okrem toho, tomu, kto hľadá pravdu doporučujem prečítať aj knihu - Cirkev v zápase stáročí - od Korca.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2014 :  01:08:58  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Vďaka Slovenka, tuším si zase rozšírim svoju malú knižnicu - o Korca, ale aj o Špidlíka by sa patrilo...

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Greta

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2014 :  23:11:18  Zobraziť profil  Pridať Greta do zoznamu priateľov
Aj Ignaca skumala inkvizicia, aspon podla tejto ukazky..koniec by si mal vypocut Bezak. http://m.youtube.com/watch?v=zuks-62SSjk ...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 372  ~  Člen od: 29 august 2011  ~  Posledná návšteva: 01 jún 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 20 február 2014 :  20:26:39  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Inak dobrý článok bol prednedávnom uverejnený na dôležité.sk - rozhovor s ´historikom Malým - kde vyvracia zažraté názory o inkviz. a pod. To som si zgustla - presne moja reč ( už na strane 2)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 20 február 2014 :  22:51:52  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Inak dobrý článok bol prednedávnom uverejnený na dôležité.sk - rozhovor s ´historikom Malým - kde vyvracia zažraté názory o inkviz. a pod. To som si zgustla - presne moja reč ( už na strane 2)

Pôvodne zaslal slovenka - 20 február 2014 :  20:26:39





jasne ze dobry - pre katolika, co cakat od katolickeho teologa ?

hned prvy diskusny prispevok .

Objektivita. Je to základná podmienka preto aby sa mohli dejiny, história hodnotiť. A hodnotenie by sa malo vyjadriť istou mierou a nezávislosťou. Teológ Malý vždy bude hájiť záujmy kde nezávislosť je spochybniteľná. / Paul Johnson: Dejiny kresťanstva dáva možnosť porovnať historické diania --bez zvýraznenia subjektívneho aspektu--čo vrelo doporučujem záujemcom../

a len tak na okraj, je neuveritelne ako pripisuje niektore vynalezy nespravnym ludom, skuste namatkovo - logaritmicke pravitko, kedy bol prvy globus, i pokusy z lietanim, okuliare ...



„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2014 :  00:13:06  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
este k povodnej temeodporucam prace niektorich mikrohistorikov ktory maju v oblube vyuzivanie zapiskov inkviyicie ako pramenne zdroje , jeto mozno z iného sudka ale C. Ginzburg „Inkvizitor jakožto antropolog“, Kuděj, vol. 1-2, (2005), 39-48. zaujimavy clanok ( ked tak viem zaslat pdf)
alebo aj praca GINZBURG, Carlo, Sýr a červi. Svět jednoho mlymáře kolem roku 1600, Praha, Argo, 2000,
vela historikov pristupuje k praci inkvizicie ne s predsudkom ale triezvym pristupom cloveka ktory nahliada do minulosti..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2015 :  04:26:21  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Vyhoďte admina!

morituri te salutant

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 337  ~  Člen od: 15 december 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2015 :  08:36:28  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Fórum bez admina by dopadlo ako Cirkev bez pápeža. Neslávne...

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: ISIL a kresťanská kultúra Téma Next Topic: Zivy Boh - hladanie s Darrenom Wilsonom  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06