Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 Inkvizícia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: ISIL a kresťanská kultúra Téma Next Topic: Zivy Boh - hladanie s Darrenom Wilsonom
Strana: z 2

Vrabcek1939

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  01:25:22  Zobraziť profil  Pridať Vrabcek1939 do zoznamu priateľov
Zdravím, chcem sa Vás opýtať či nepoznáte nejaké dobré knihy či dokumenty o inkvizícii poprípade nejaké kvalitné články, ktoré by popierali všeobecnú mienku o nej ? Alebo možno tak aj vaše poznatky, menej známe fakty a podobne. Neviem či tu už na to téma bola našla som len jednu podobnú no myslím, že som v nej nenašla to, čo som hľadala.. Vďaka

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 5  ~  Člen od: 08 január 2014  ~  Posledná návšteva: 29 október 2014 Upozorniť moderátora 

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  11:25:24  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov


takze ked ty nenajdes to co ty chces pocut nie je dobra ???? ... hmmm

ale da sa najst, len hladaj, net je toho plny, takych co len ty chces a aj roznych protirecivych, pre i proti, treba byt len trpizlivy, triedit, hladat, triedit, hladat, triedit .... aj tak myslim, ze nikdy sa pravdu skutocne nedopatras


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vrabcek1939

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  14:15:32  Zobraziť profil  Pridať Vrabcek1939 do zoznamu priateľov
saxsax to som nenapísala to si si len ty domyslel.. Nenašla som tam to čo som hľadala z toho dôvodu, že sa tam nakoniec rozoberalo z väčšej časti čosi iné, nie preto že by som si tam o nej prečítala čosi čo by mi nevyhovovalo alebo niečo podobné..
Ja už som na internete hľadala a to čo som našla som si pozrela, ale tak snáď môžem hľadať aj takýmto spôsobom nie? :)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 5  ~  Člen od: 08 január 2014  ~  Posledná návšteva: 29 október 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  14:57:28  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Skús si zohnať knihu Malé církevní dějiny od Augusta Franzena (Zvon 1992), v ktorej sa pojednáva aj o stredovekej inkvizícii a procesoch s kacírmi.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  15:07:54  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Myslím že som ju našiel v PDF verzii na Ulož to. Môžeš si ju stadiaľ za pár minút stiahnuť.
http://www.ulozto.cz/xMRSZj/august-franzen-male-cirkevni-dejiny-pdf

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  15:27:21  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Vrabcek, vyššieuvedený link sa mi nedal otvoriť, ale z tohoto sa mi ju na skúšku podarilo stiahnuť, je zoskenovaná.
http://www.ulozto.cz/xWYSDmS/august-franzen-male-cirkevni-dejiny-pdf

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  15:30:45  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Vrabcek1939, ti, ktori kritizuju Kristovu Cirkev, by si od teba mali vziat priklad. Lebo ty hladas nazory 1 polu a aj toho druheho, zatialco oni len toho svojho.

Je velmi dobre, ze hladas skutocnu pravdu.

Raz som pocuval v radiu Lumen taku relaciu o tom, aka bola Cirkev v minulosti a tak a ze vsetky tie zla ktore sa stali..

a tam hovorili, ze kazdy 1 z nas je iny a ze nikto z nas nie je dokonaly a ze nie je krestan ako krestan a ze nie je Cirkev ako Cirkev a ze podla toho, aki su ludia v skupine, tak taka je ta skupina a ze je skupina 10 dobrych ludi a 1 z nej urobi nieco zleho a uz sa to tym druhym nepaci, ale to len vtedy, ak nenavidia tu skupinu a zase ak ju miluju, tak si to nevsimaju.

A tak to ide dokola az to vypukne k dokonalej nenavisti alebo laske - podla toho, ako sa orientuju ti ludia na tu skupinu.

A ti, ktori kritizuju Kristovu Cirkev by mali pravdu vtedy a len vtedy, ak by vsetci boli takito, lenze nie su a zabudaju na 1 najzavaznejsi fakt - ze nie je clovek ako clovek a ze kazdy 1 z nas je iny a ze su aj ludia, ktori to beru skutocne vazne.

A uz z toho samotneho faktu vyplyva zaver, ze ich zavery su nespravodlive, nepravdive a nefer voci pravde a ze to, co hovoria na tych druhych, tak oni samotni su taki, ba este horsi mozno.

Takymto ludom nech kazdy povie, ked ich stretne a uvidi ich spinit na Kristovu Cirkev:

Ukazali ste nam, co urobili ti druhi. Teraz nam ukazte, co ste urobili vy.

Lebo spinenim sa nic nedosiahne, akurat tak este vacsie zlo.

Treba ukazovat dobre priklady, aby si ti, ktori sa odklonili od tej pravej cesty, na nu znova vratili. Aby si vzali priklad od tych vernych.

Prikladom je tato tema, sledujte:
Greckokatolicki biskupi vzorom ostatnym:
citácia:

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  15:35:22  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Tu je to:
citácia:

Vidite? Takto sa treba spravat a nie zhadzovat, lebo zhadzovanim sa nic nevyriesi, ba este sa vsetko zhorsi.

Takze ta otazka
citácia:
Ukazali ste nam, co urobili ti druhi. Teraz nam ukazte, co ste urobili vy.

je na mieste.

Oni Cirkvi uskodili a aj oni nesu spoluvinu za to vsetko. Takze nie ze neurobili nic, oni dokonca uskodili a dokonca nesu na tom spoluvinu.

A este si v tom dokonca veselo pokracuju.

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  15:54:46  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Zdravím, chcem sa Vás opýtať či nepoznáte nejaké dobré knihy či dokumenty o inkvizícii poprípade nejaké kvalitné články, ktoré by popierali všeobecnú mienku o nej ? Alebo možno tak aj vaše poznatky, menej známe fakty a podobne. Neviem či tu už na to téma bola našla som len jednu podobnú no myslím, že som v nej nenašla to, čo som hľadala.. Vďaka

Pôvodne zaslal Vrabcek1939 - 08 február 2014 :  01:25:22


Urcite si precitajte knihu od Vaclava Maleho - Je mozne branit inkvizici?

Ak si ju neviete zohnat ozvite sa, pomozem.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  16:49:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Knihu od Radomíra Malého - Je dovoleno bránit inkvizici si môžete stiahnuť priamo tu.
Autor to síce nie je najuznávanejší, ale myslím, že kniha Vás neurazí.
Potom v tejto oblasti odporúčam túto knihu.
Selektívny pohľad na obranu kresťanstva nájdete aj tu. Avšak kontroverzia je tu zjavná, určite väčšia ako u R. Malého. Niektoré myšlienky a štatistické údaje sú však zaujímavé - obsahovo sa to však podobá propagande.
Akademicky najhodnotnejšie informácie v nám zrozumiteľnom jazyku nájdete asi tu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  18:36:56  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Štefan ty si kapacita, máš prehľad.
Tú knihu čo tu odporučil aj Maťo akurát čítam. Myslím si ale, že iné tresty pre heretikov okrem verejnej exkomunikácie sa nemali nikdy praktizovať.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  19:27:34  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
saxsax to som nenapísala to si si len ty domyslel.. Nenašla som tam to čo som hľadala z toho dôvodu, že sa tam nakoniec rozoberalo z väčšej časti čosi iné, nie preto že by som si tam o nej prečítala čosi čo by mi nevyhovovalo alebo niečo podobné..
Ja už som na internete hľadala a to čo som našla som si pozrela, ale tak snáď môžem hľadať aj takýmto spôsobom nie? :)

Pôvodne zaslal Vrabcek1939 - 08 február 2014 :  14:15:32





tak som ta zle pochopil, tak hladaj, poradia ti, uz je len na tebe .... ak vies anglicky, mozem poskytnut tiez nejake odkazy, dozvies sa viac ...


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  19:43:35  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Koki
citácia:
Myslím si ale, že iné tresty pre heretikov okrem verejnej exkomunikácie sa nemali nikdy praktizovať.

Asi nie, hrdelné tresty však málokedy súviseli iba s teológiou, popravení heretici boli väčšinou v očiach vtedajších mocností aj zločinci, možno vyhnanstvo by prichádzalo do úvahy. Avšak robili by sme chybu, ak by sme činy dávnej minulosti súdili súčasnou morálkou.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  21:55:18  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Avšak robili by sme chybu, ak by sme činy dávnej minulosti súdili súčasnou morálkou.
Pôvodne zaslal stefan - 08 február 2014 :  19:43:35
zda sa ti, ze sudnictvo operuje na zaklade moralky? samotny sposob uvazovania inkvizitorov (nie vsetkych) bol mylny aj na vtedajsie pomery

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2014 :  23:50:53  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Avšak robili by sme chybu, ak by sme činy dávnej minulosti súdili súčasnou morálkou.

Pôvodne zaslal stefan - 08 február 2014 :  19:43:35


A sucasna moralka je ina ako bola kedysi? Predpokladam, ze lepsia a za tu istu cenu?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2014 :  11:11:20  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
citácia:
Koki
citácia:
Myslím si ale, že iné tresty pre heretikov okrem verejnej exkomunikácie sa nemali nikdy praktizovať.

Asi nie, hrdelné tresty však málokedy súviseli iba s teológiou, popravení heretici boli väčšinou v očiach vtedajších mocností aj zločinci, možno vyhnanstvo by prichádzalo do úvahy. Avšak robili by sme chybu, ak by sme činy dávnej minulosti súdili súčasnou morálkou.

Pôvodne zaslal stefan - 08 február 2014 :  19:43:35


Stefan ma pravdu. Minulost je minulost a pritomnost je pritomnost.

Sledujte, co sa vtedy v minulosti robilo:
citácia:
O veľkej večeri
( Lk 14, 16-24 )
Stará česká kronika spomína, že knieža Oldřich bol pozvaný na hostinu
svojim susedom vojvodcom Sybom. Oldřich však bol zvyknutý tráviť celé dni v
lesoch na poľovačke, preto na hostinu neprišiel. Hostiteľa Sybu to tak
nahnevalo, že poslal za Oldřichom svojho vojaka, aby ho prebodol oštepom.
Jeho odmietnutím sa cítil tak urazený, že len Oldřichova smrť mohla zmyť túto
urážku. Oldřich však ušiel jeho nástrahám.
Potiaľ hovoria letopisy. Z ich slov je vidieť, akou hanbou je pre hostiteľa
neprijať pozvanie, či svoju neprítomnosť ospravedlniť malichernou výhovorkou.
V podobenstve o veľkej večeri Ježiš hovorí o tom, ako "istý človek pripravil
veľkú večeru a pozval mnoho ľudí..." ( Lk 14, 16 ). A čo pozvaní? Tí sa začali
vyhovárať: "Kúpil som pole... Kúpil som päť záprahov volov... Oženil som sa...
( Lk 14, 18-2O ). Preto neprišli. Keď to počul pán domu, veľmi sa nahneval.
Večera však bola pripravená. Preto dal priviesť tých, čo postávali na námestiach
a uliciach. A tým, čo pozval a neprišli, odkázal, že neokúsia jeho večeru ( Lk 14,
24 ).
Pozvanie na hostinu radosti bolo pripravené s veľkou starostlivosťou a
láskou. Je to pozvanie na hostinu v nebeskom kráľovstve a blažený bude každý,
kto sa na nej zúčastní ( Lk 14, 15 ). Pre pozvaných sú však pozemské veci a
starosti dôležitejšie, než Pánovo pozvanie. Prehnaná starostlivosť o pozemské
veci ich tak dokážu zaujať, že nemajú čas pre vyššie záujmy a z nezriadenej
lásky k časným potrebám stratia spásu. Tak sa sami pripravujú o účasť na tejto
hostine v nebeskom kráľovstve.
Sväté písmo pripodobňuje večný život v spoločenstve s Bohom k svadobnej
hostine, svetlu, pokoju a pod. Nebo je večné spoločenstvo človeka s Bohom.
"Boh sám nám postačí", hovorí sv. Terézia z Avily. Sv. Ján, odvolávajúc sa na
Starý zákon, hovorí v knihe Zjavenia o blaženosti v nebi toto: "Preto sú pred
Božím trónom a dňom i nocou mu slúžia v jeho chráme. A ten, čo sedí na tróne
bude prebývať nad nimi. Už nebudú hladovať ani žízniť, nebude na nich dorážať
ani slnko ani iná horúčosť, lebo Baránok, čo je v strede pred trónom, bude ich
pásť a privedie ich k prameňom vôd života. A Boh im zotrie z očí každú slzu"
( Zjv 7, 15-17 ).
Podľa iných výrokov Svätého písma blaženosť neba pozostáva v nazeraní
Boha "z tváre do tváre" ( l Kor 13, 12 ). "A večný život je v tom, aby poznali
teba, jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista" ( Jn 17, 3 ).
"Vieme však, že keď sa on zjaví, budeme mu podobní, lebo ho budeme vidieť
takého, aký je" ( l Jn 3, 2 ).
"Blahoslavený, kto bude jesť chlieb v Božom kráľovstve" ( Lk 14, 15 ). Ak je
veľkým šťastím prísť na hostinu v nebi, pozerať sa Bohu "z tváre do tváre" ( l
Kor 13, 12 ), stojíme o to?
Počas francúzskej revolúcie mali obesiť jedného kresťana, pretože sa nechcel
zriecť svojej viery. Keď ho kat zdvihol, povraz sa pretrhol. Podľa vtedajšieho
zvyku takémuto človekovi darovali život. Tento ale vstal a znovu sa ponáhľal k
povrazu. Kat sa ho pýtal: "Počuj, prečo sa tak ponáhľaš na smrť?" "Keby si videl
to, čo som videl pred chvíľou ja, aj ty by si chcel zomrieť čím skôr", odpovedal
odsúdený.
Nebo je zavŕšením a korunou života, preto oslávené budú i plody ľudských
námah a utrpenia pozemského jestvovania. Nebeská radosť je i radosťou nad
prijatou odplatou ( porov. Mt 5, 12 ). Boh ňou korunuje dielo svojej milosti.
Každý dostane odplatu, ktorá mu patrí ( porov. Mt 16, 27 ). Preto nie je div, že
ľudia spravodlivého a svätého života si želajú čím skôr zomrieť. Sv.
prvomučeník Štefan, keď videl otvorené nebo, viac si už neželal byť medzi
živými ( Sk 7, 56 ).
Teologóvia a kazatelia sa od vekov usilujú priblížiť veriacim obraz života po
smrti a je to iste úsilie chvályhodné. Ale akokoľvek by vysvetľovali tie
nadčasové skutočnosti jazykom časnosti, vždy bude platiť: nie tak!
Sv. apoštol Pavol napísal, že človek si nemôže urobiť ani predstavu, ani
pojem o tom, čo "oko nevidelo, ani ucho nepočulo" a čo ani do ľudského srdca
nevystúpilo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú" ( l Kor 2, 9 ). Preto je naozaj
blažený ten, kto bude mať účasť na tejto radosti. Dbajme o toto pozvanie a
nedajme sa k nemu nútiť. Pozemské záležitosti, aj keď sú potrebné, nemajú nás
odtrhnúť od záležitosti Božieho kráľovstva. "Hľadajte teda najprv Božie
kráľovstvo..." ( Mt 6, 33 ).

zdroj: http://www.zoe.sk/pub/doc/theologos/p_kristove_podobenstva.pdf

a porovnajte to so sucasnostou. Takze ak tieto 2 veci sa budu rovnat, jedine vtedy ma guest pravdu v tom, co tu napisal.

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2014 :  14:48:43  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
guest636
citácia:
zda sa ti, ze sudnictvo operuje na zaklade moralky? samotny sposob uvazovania inkvizitorov (nie vsetkych) bol mylny aj na vtedajsie pomery

Žiaľ neviem do akej miery ste oboznámený s problematikou, hovoríte všeobecne alebo máte na mysli nejaký konkrétny prípad?

Mato
citácia:
A sucasna moralka je ina ako bola kedysi? Predpokladam, ze lepsia a za tu istu cenu?

Asi som sa ma vyjadriť nejako inak. Súčasná morálka je určite iná a hlavne je úplne inde, ako bola kedysi. Či je na tom lepšie alebo horšie, to nechám nech posúdia iní, z dôvodu vzrastu poznania sa však z mnohých chýb poučila, isteže, vyrába stále nové. Každá nová doba prináša nové problémy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  08:05:53  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Minulost je tu na to, aby sme sa z nej poucili.

Ak sa z nej nepoucime, zopakuje sa.

Nikto z nas nie je dokonaly a kazdy 1 z nas robime chyby a ten, kto je bez hriechu, nech prvy hodi kamenom do Kristovej Cirkvi.

Len taki mozu odsudit. A ak to taki neurobili (svati), preco potom tolko hodov do Kristovej Cirkvi?

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  10:01:17  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Mato
citácia:
A sucasna moralka je ina ako bola kedysi? Predpokladam, ze lepsia a za tu istu cenu?

Asi som sa ma vyjadriť nejako inak. Súčasná morálka je určite iná a hlavne je úplne inde, ako bola kedysi. Či je na tom lepšie alebo horšie, to nechám nech posúdia iní, z dôvodu vzrastu poznania sa však z mnohých chýb poučila, isteže, vyrába stále nové. Každá nová doba prináša nové problémy.

Pôvodne zaslal stefan - 09 február 2014 :  14:48:43


A ja som doteraz zil v presvedceni, ze v otazkach vierouky a mravov (moralky) nas Cirkev vedie neomylne a teraz zistujem, ze porobila chyby a nie len to, ze vyraba stale nove...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  10:15:25  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Žiaľ neviem do akej miery ste oboznámený s problematikou, hovoríte všeobecne alebo máte na mysli nejaký konkrétny prípad?
Pôvodne zaslal stefan - 09 február 2014 :  14:48:43
problematika inkvizicie je rozsiahla a ma mnoho podob a dovolim si tvrdit ze nik z tohoto fora s nou nie je podrobne oboznameny

niektore inkvizicne konanie boli opravnene (z pohladu katolickej cirkvi) napr proces s G. Brunom, tento obhajuje aj dnesna cirkev; ine boli uz vtedy sporne, napr ten s G. Galileim, za ktore sa mu dnesna cirkev ospravedlnila (sice im to trvalo nejakych 350 rokov)

hony na carodejnice a nasledne popravy boli vsetky do jedneho
"justicnymi" omylmi (ak sa vobec da hovorit o justicii), jedine, ze by bolo pravdive tvrdenie, ze carodejnice existuju; a nie je pravda, ze v danom obdobi ich nikto nespochybnoval - hned ako sa zacali vykonavat, ozvali sa protesty aj z radov cirkvi (aj papezi) napr Alonso de Salazar Frías, ze ide o nezmyselne procesy; takisto, dnes sa mnohe obce, v ktorych sa v minulosti konali tieto procesy, ospravedlnili a vztycili pamatne tabule na pripomienku nespravodivych procesov a ich obeti

spanielska inkvizicia je tiez neslavne znama svojim antisemitskym zameranim a nasilnymi konverziami zidov na krestanov; to iste mozeme povedat o portugalskej inkvizicii, konkretnejsie inkviziciou v Goa, kde sa hromadne nicili hinduisticke chramy a nasilne konvertovali hinduisti na krestanov z coho vznikali rozne synkreticke formy polokrestanstva a polohinuizmu, ktore boli povazovane za hereticke a bola snaha ich vykorenit za pomoci inkvizicie

pytam sa, co je to "vseobecna mienka" o inkvizicii? to, ze sa upalili miliony carodejnic? to nie je vseobecna mienka a ani nejde o pravdive cisla; nejde ani tak o pocet obeti ako o dovod toho, preco vobec nejake obete boli; ja vravim, ze inkvizicia krestanom len malo dobreho dala ale zleho dala az priliz vela

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  17:26:06  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Hm, tak napríklad, čo ja viem, tak Inkvizícia priniesla veci ako právo na spravodlivý proces, právo na obhajcu (obvineným bol pridelený), prezumpcia neviny. Museli to byť fakt zlé veci, keď sme sa ich nezbavili dodnes.
Ďalej Cirkev na čele s pápežmi vyzývala k udeľovaniu nehrdeľných trestov.

Všeobecná mienka ohľadom inkvizície je práve tá silne tendenčná a falošná, ktorú rozširujú nepriatelia Cirkvi a síce, že zomreli milióny nevinných ľudí, že Cirkev zabíjala a upaľovala.

A žiadny z týchto "kritikov" nechce počuť argumenty, že dôvodom na zavedenie inkvizície boli:
= rozmáhajúca sa prax obyčajných ľudí (či to robí aj tá strana, neviem) lynčovať podozrivých bez dôkazov
= obvinenia boli veľmi často vykonštruované dôvodom bývali majetkové spory (obyčajná snaha "požiadať o majetok, blížneho svojho" + úkladná vražda pomocou davu)
= davová hystéria spôsobená nejakými pohromami a pod., z ktorej obvinili niekoho, kto bol len trochu iný a dav ho neváhal zlynčovať


A tiež jedna vec, na ktorú netreba zabúdať, že svetský panovník si často nárokoval a oprávnene, právo naložiť s kacírom ako chcel. Ale v tomto prípade už nešlo o čarodejnice. Svetský panovník vnímal kacíra ako problém, ktorý mu rozvracia morálku (často to totiž bolo spojené s tým, že kacír vyzýval k vzburám a nepokojom).

A neposledná vec, hony na čarodejnice boli najčastejšie v krajoch, kde "vládli" protestanti, stačí si nájsť solídne štúdie o počte obetí. Nie je mi jasné, prečo sa to zamlčuje. Komunisti na SK spravili to, že všetky tieto veci hodili na Katolícku Cirkev.

A posledná vec, inkvizícia nemala súdiť ľudí, ale naopak, ochrániť ich pred lynčovaním. Ale ako to už býva, každá dobrá vec sa občas zvrhne. Napríklad Jan Hus by bez pričinenia Žigmunda žil dodnes, ak by teda neumrel.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  18:59:31  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Hm, tak napríklad, čo ja viem, tak Inkvizícia priniesla veci ako právo na spravodlivý proces, právo na obhajcu (obvineným bol pridelený), prezumpcia neviny. Museli to byť fakt zlé veci, keď sme sa ich nezbavili dodnes.
Pôvodne zaslal Mx - 10 február 2014 :  17:26:06

ani jeden jediny proces s domnelymi carodejnicami nemohol byt spravodlivy, uz len z toho principu, ze carodejnice neexistuju

silne pochybujem, ze veci ktore spominas priniesla inkvizicia

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  19:14:33  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
Z hladiska zasad krestanskeho nabozenstva - milosrdenstva a lasky - treba stredoveku inkviziciu odmietnut ako metodu, ktoru evanjelium neponuka.

Inkvizicia je zalezitost cisto dobova, ktora nema ziaden dogmaticky podklad.

Stredoveka inkvizicia je vysledkom dobovych pomerov na konci 12. a zaciatkom 13. stor., ktore je specificke prepojenim medzi Cirkvou a statom. Cirkev prevzala pravo vynasat rozsudky smrti, pricom vykonanie rozsudku prenechala svetskej moci. O tom svedci aj najznamejsi proces s Janou z Arku.

V roku 1998 bolo vo Vatikane otvorene medzinarodne sympozium vedeckych studii o tejto problematike. Zucastnili sa na nom vyznamni odbornici, a to bez ohladu na nabozenske presvedcenie ci prislusnost k nejakej historickej skole. Uskutocnilo sa na podnet papeza Jana Pavla
II., ktory sa verejne ospravedlnil za viny a chyby Cirkvi v jej dejinach na Prvu postnu nedelu v roku 2000. Medzi vyznanim nechybala ani mea culpa za inkviziciu.

A ano, inkvizicia urcite nove veci priniesla, na tu dobu pokrok, lebo sudca bol povinny svoju pracu zacinat rozsiahlym skumanim. V historii prava na Zapade to naozaj bola novinka, ked vysetrovanemu boli dane pravne garancie, ktore inkvizitori museli dodrziavat. Zname boli totiz pocetne masakre, ktorych sa dopustal dav na podozrivych bez dokazania viny.

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  19:34:53  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Proste Cirkev nemala čo koketovať so svetskou mocou a nebolo by ani takých procesov. Punktum.
Je tak, Saxsax?

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  19:34:57  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
a nieco pre vrabceka

http://www.answers.com/topic/spanish-inquisition


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2014 :  19:36:14  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Proste Cirkev nemala čo koketovať so svetskou mocou a nebolo by ani takých procesov. Punktum.

Pôvodne zaslal Koki - 10 február 2014 :  19:34:53





vystizne , asi tak ...


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: ISIL a kresťanská kultúra Téma Next Topic: Zivy Boh - hladanie s Darrenom Wilsonom  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06