Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Tradičná kresťanská morálka - návrat k nej
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Luteranizácia katolíckej Cirkvi Téma Next Topic: pre Janku a pod. - a ukázali vám aj skutky?
Strana: z 16

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 10 september 2015 :  16:02:57  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Mx
Mx, stále len píšete niečo takéto: Náuka je, máme toho plno... A ja opakovane Vás prosím, tak už konečne dajte, dajte tie citáty, čo učí Katolícka Cirkev. Vôbec nič ste doteraz nedali.

citácia:
Cirkev vydala vyhlásenia, že v regiónoch o takýchto veciach majú právo rozhodovať biskupi.

No výborne, tak uveďte tie vyhlásenia, uveďte presný citát a zdroj. Vopred ďakujem.

citácia:
Ak si myslíte, že Cirkev učí len tým, že vydáva neomylné magisteriálne výroky, je mi Vás ľúto.

Prosím Vás, žiadne také nezmysli si nemyslím, a o neomylných výrokoch som sa zatiaľ ani len nezmienil; nebuďte protivný! Buďte tak dobrý a prestaňte s takými urážlivými rečami! Buďte vecný a konkrétny.

citácia:
Mojim predstavám musí vyhovieť len moja manželka a moje prípadné dcéry, kým budem ich zákonný zástupca.

No dobre, takže to znamená, že ostatné ženy a dievčatá môžu sa teda obliekať podľa vlastných predstav, prípadne ako to chcú ich manželia. A teda ak ich manželia chcú aby boli odeté veľmi skromne, tak môžu byť. Tak, áno? Ak áno, tak je všetko v poriadku. A už ani nemusíte nič dávať.

Čo sa ale týka vašich dcér, uznávam, že máte na to právo, no len čisto priateľsky neodporúčal by som ich do väčšieho zahalenia príliš nútiť, ak samé nechcú. Viete, lebo aj tak si budú robiť, čo chcú. Dievča od vás z domu skočí ku kamarátke a tam sa preoblečie z trucu do obzvlášť sexy šiat a v tom pôjde von a na diskotéku a pod. Viem ako to chodí u dievčat, čo majú podobných rodičov. To je len priateľská rada, viem ako to chodí.


A tie vaše otázky, zasa nič vecného, nič konkrétneho, ale dobre, odpoviem vám i na to:

citácia:
1) Nakoľko je učenie zapísané v Katechizme katolíckej Cirkvi záväzné pre katolíka?

Presne natoľko, na koľko je záväzné. Pričom ale v katechizme môžu byť spomenuté veci záväzné i nezáväzné. A ak konkrétny katechizmus nie je vydaný priamo Cirkvou, ale len nejakou súkromnou osobou, potom sú tam často i jeho súkromné názory.

citácia:
2)Môže byť v dvoch katechizmoch vydaných v iných časoch zapísané rozdielne učenie, ktoré si odporuje?

Áno, môže, môže sa tu napr. jednať o chybu niektorého z autorov katechizmov.

citácia:
3)Kódex kanonického práva viaže aj laikov?

Áno, pokiaľ je tam nejaký príslušný text určený pre laikov a je daný ako záväzné nariadenie. A to zistíme podľa toho ako je to tam napísané. Napr. ak je napisáné: „zakazuje sa laikom...“ – tak to je jasné, to je záväzný zákaz. Ale ak je napr. napísané: „odporúča sa laikom...“ - tak to už je len odporúčanie, kde laik už nemá povinnosť sa tým riadiť, ak má napr. iný názor.

A ak ešte chcete niečo, prosím pekne, začnite už byť vecny! Nie takéto otázky o ničom konkrétonom. Chodte do konkrétnych jasných faktov, jasných citátov, jasných skutkov.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

KK11

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2016 :  21:53:47  Zobraziť profil  Pridať KK11 do zoznamu priateľov
"Zásady sú vo vseobecnosti tieto: 1) Saty majú skôr zahalovat nez ukazovat. 2) Saty nemajú byt priehladné. 3) Nohy zien majú byt zakryté aspon ponize kolien (to sa vztahuje najmä na beznú dennú cinnost). 4) Zeny by sa mali vyhybat satám a blúzkam bez rukávov. 5) Treba sa celkom vyhnút tenkému, tesnému obleceniu. 6) Vo väcsine situácií zena by sa mala vyhnút noseniu nohavíc a ak potreba vyzaduje ich pouzitie, mali by byt skôr vôlné, nez tesné. 7) Vykroj siat by nemal byt viac nez pät centimetrov pod hrdelnou jamkou.
Hadec, precitala som si vase zasady obliekania a rozmyslam kde ste k nim prisli, dokonca ich ponukate ako vseobecne platné.
Suhlasim, ze aj na mna, hoci som zena, posobia ordinalne tie silikonove dievcata v obtiahnutych trickach s kacacími perami a v minisukniach, ktore skor pripomínaju sirsi opasok, ale verte, aj ony majú na svete svoj muzsky protajsok. Cize podla porekadla: "aky isiel - taky nasiel", alebo "vrana k vrane sada". Je jasné, že slušného kresťansky vychovaného muža, takáto žena nijako neoslovi a pomyslí si o nej svoje. Ale ved je tu tolko povrchnych, potetovaných svalnacov s prazdnymi, vyholenými hlavami, pre ktorych su tieto urcene....(nad ktorymi by som zase mohla moralizovat ja, ale nebudem. Viem, ze takí zase nikdy neoslovia mna a nie su tu ani pre mna).
Ale kde beriete tu odvahu radit zenam, ako sa maju obliekat do spoločnosti, ci prace? Ved ak zena vedie v praci tím ludi (a vacsinou tiež muzov), musi vzbudzovat aj svojou úpravou a oblečením urcitý respekt a nemoze pred nich predstupit ako misionárka v sukniach pod kolena a nejakom ku krku upnutom neforemnom zvrsku. Dnes totižto je vacsina zien zaradena v nejakom pracovnom procese. Predstavte si taký pracovný deň ženy-matky. Od rána je v jednom kolotoči - deti rýchlo obliecť, vychystať, nakŕmiť. Nasadnúť do auta (MHD) odviesť ich do škôlky, školy, 8,5 hod. pracovať, potom utekať a vyzdvihnúť deti, zaviesť ich na krúžky, rýchlo nakúpiť, zariadiť a vybaviť ďalsích x,y veci, to všetko v nekonečnom zhone, kým príde domov (tam ju čaká ďalšia pracovna smena) a toto všetko by sa mala vykonávať v dlhej sukni plantajúcej sa medzi kolenami... Kde beriete tu odvahu radit zenam, aby mali mať trebars v lete zakryte ruky, alebo aby nenosili nohavice?
Netreba moralizovat, je viac veci, co nas spaja (ešte aj tie kolena a lakte mame rovnaké), zavisi len od uhlu pohladu ako sa na zeny pozerate. Ak v nej chcete vidiet zvodkynu a pokusitelku, tak aj keby bola od hlavy po zem natiahnuta vo vreci, kludne vas zvedu jej odhalene oči, či milý hlas. Napokon v dnesnej dobe uz aj male dieta pozna anatomiu tela (zeny na nich vyskakuju takmer z kazdeho plagatu, tituliek casopisov....).
Skuste sa naucit s nimi zit a prijimat ich také, aké ich stvoril Boh.
Napokon, napiste, co je tradicný odev muža? V biblických časoch mal muž dlhé vlasy, možno aj bradu a nejaku dlhu kabaňu až po zem prepásanu nejakym motuzom. Takze oblecte ho v dnesnej rychlej pretechnizovanej dobe do takychto handier. Ked ma platit tradicia na jednej strane, nech plati aj na druhej. Sam uznate, ze je to blbost. Aj oblečenie treba prisposobit dobe, podmienkam a okolnostiam v akych zijeme.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 6  ~  Člen od: 18 január 2016  ~  Posledná návšteva: 06 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2016 :  23:59:24  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
Myslim, ze tie zasady su z neakeho katechizmu s poznamkou: "Tieto pravidlá sa zhodujú s tymi, ktoré dal vikár kardinál pápeza Pia XI. v r. 1928."

Pokial sa jedna o etiketu, tak sa tieto zasady vyrazne nezmenili. Ale zaujima ma Vas nazor. Napiste mi, ktora zasada/y sa nehodia pre zenu, ktora chce zbudzovat "respekt" a zaroven vedie tim ludi. Alebo ako by mala byt takato zena oblecena aby splnila to o com pisete. Skusime si to potom porovnat s modnou etiketou slusneho obliekania do prace .(samozrejme nie podla papezovho vikara)

citácia:
Cize podla porekadla: "aky isiel - taky nasiel", alebo "vrana k vrane sada". Je jasné, že slušného kresťansky vychovaného muža, takáto žena nijako neoslovi a pomyslí si o nej svoje. Ale ved je tu tolko povrchnych, potetovaných svalnacov s prazdnymi, vyholenými hlavami, pre ktorych su tieto urcene....(nad ktorymi by som zase mohla moralizovat ja, ale nebudem. Viem, ze takí zase nikdy neoslovia mna a nie su tu ani pre mna).

- nesuhlasim clovek nieje len zovnajsok aj ked u takejto zeny/muza by som bol urcite opatrnejsi

citácia:
Ale kde beriete tu odvahu radit zenam, ako sa maju obliekat do spoločnosti, ci prace?

- zo svojej viery ,dobrej vychovy a poznania.

citácia:
Skuste sa naucit s nimi zit a prijimat ich také, aké ich stvoril Boh.

- A tie ordinarne o ktorych pisete ? Napiste mi prosim ake Boh stvoril zeny?

citácia:
Napokon, napiste, co je tradicný odev muža? V biblických časoch mal muž dlhé vlasy, možno aj bradu a nejaku dlhu kabaňu až po zem prepásanu nejakym motuzom. Takze oblecte ho v dnesnej rychlej pretechnizovanej dobe do takychto handier. Ked ma platit tradicia na jednej strane, nech plati aj na druhej. Sam uznate, ze je to blbost.


Toto je mimo temu, rec je skor o tom aky odev je hriesny. To ci je tradicny je vec ina. Ak ste mali namysli moralnost - tak si neviem dost dobre predstavit, ze by som prisiel na svatbu tak ako chodim do prace. Alebo na sv. omsu v kratasoch alebo v tielku alebo vo vibramoch a termopradle. Alebo na audienciu v bielych ponozkach alebo v sandaloch. Na pohrebzo zltou kravatou alebo bielym oblekom. atd atd...

citácia:
Aj oblečenie treba prisposobit dobe, podmienkam a okolnostiam v akych zijeme.

S tymto by som mohol suhlasit ak by sme tam doplnili slovicko -slusne
V lebo stale sa da obliekat slusne a neslusne - ak sa k tomu prida este aj zly umysel tak je to este horsie.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

KK11

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2016 :  01:29:22  Zobraziť profil  Pridať KK11 do zoznamu priateľov
Hadec, citujem: "Tieto pravidlá sa zhodujú s tymi, ktoré dal vikár kardinál pápeza Pia XI. v r. 1928."
Nuž, piše sa rok 2016 a riadiť sa odporúčaniami pre obliekanie spred 100 rokov???
Samozrejme tieto pravidlá nepoznám, a preto by som chcela vedieť aké odporúčania sú tam určené pre mužov z hľadiska obliekania.
citujem:" Napiste mi prosim ake Boh stvoril zeny?"
Tu si pomôžem citátom z Biblie:
A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril.
Takže ak nás (mužov aj ženy) stvoril Boh na svoj obraz, on vie, prečo nás tak stvoril, prečo vyzeráme tak, ako vyzeráme a mali by sme to prijať a nie sa navzájom, resp.niektorí puritánski muži pohoršovať napr. nad odhaleným ženským kolenom, či lakťom, ktoré máme nakoniec obidve pohlavia úplne rovnaké. Oblečenie u žien i mužov primerane dobe(teda moderné, nie podla pokynov z minuleho storocia) a územným zvyklostiam, rozhodne teda nie provokatívne, čiže slušne. Ja odhalené ruky a kolena považujem v dnešnej dobe za prípustné a slušné, ak lahodia postave a nevzbudzujú nejaký odpor. Ale tú súdnosť ponechám na tom samotnom človeku. Napokon týmto sa zaoberá spoločenská etiketa, kde, čo a kedy sa má obliecť, aby sme sa sami nedostali do nepríjemnej situácie. Myslím si, že tie princípy spoločenského správania a obliekanie sú prijateľne aj pre súčasného veriaceho katolíka.
(A pred 100 rokmi sa u nás nenosili ešte kroje?, či pre akú krajinu bolo toto nariadenie vydané?)
Rozhodne som za slušnosť a vkusnosť v obliekaní, tak u mužov ako aj u žien bez rozdielu (všetkých, nielen katolíkov), ale odsudzovať ani nič nariaďovať nebudem. veď aj nevhodné oblečenie (vyzývavý mejkap, tetovanie...) tiež hovorí niečo o človeku a už dopredu predpokladám s kým mám" tú česť" , hoci musím súhlasíť s vami - nedá sa generalizovať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 6  ~  Člen od: 18 január 2016  ~  Posledná návšteva: 06 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 12 február 2016 :  22:02:04  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
AJ ked mame rok 2016 krasne vidno ake su tieto zasady nadcasove ako nas smeruju aj v takejto oblasti k poslednemu cielu.
Kedze cudnost v obliekani je prevazne problem zenskeho pohlavia, tak by sa mohlo javit, ze tieto zasady su mienene vyhradne na zeny. Ale zasady 1,2,5 mozete rovnako spravne uplatnit aj na muzov.

Citat, ktory ste pouzili samozrejme nema vysvetlenie v telesnej podobnosti. Ked teda hovorime o Bozom obraze mame na mysli : nesmrtelnu dusu, rozum a slobodnu volu.
Takze ked som Vam polozil tuto otazku mal som skor na mysli to, ze Boh stvoril ludi s prirodzenostou(volou) naklonenou k dobremu. Prvotny hriech v nas toto Bozie pozehnanie zahubil. Clovek sa teda jednoduchsie priklana k zlemu aj v oblasti obliekania. Co sa tyka tych odhalenych kolien a laktov dnes uz by ste tazko hladala muzov ktori sa nad tym pohorsuju- ale keby sme sa upriamili na muzsku predstavivost v oblasti sexuality, zistime, ze je ovela viac rozvinuta ako zenska. Cim teda kratsie oblecenie tym vacsia predstavivost v muzskom publiku. Veriaci muz doslova nenavidi, ze sa len velmi tazko ovlada v tejto oblasti a ked mu v tom opacne pohlavie nepomaha casto svoj hnev obracia aj proti zenam(nutno podotknut ze vela krat opravnene) Necudne odete zeny teda nepritahuju muzove srdce ale iba jeho ziadostivost. V muzskej prirodzenosti(popripade v urcitych okolnostiach) domnelym odhalovanim kolien ci ramien zena ukazuje ovela viac a verte mi, ze to u muzov nevzbudzuje nijaky respekt.
To co sa v dnesnej dobe v obliekani poklada "za slusne" uz davno slusnym nie je.
Mali by sme teda prosit o milost pomahajucu, aby sme lepsie rozumeli a priklonili sa k dobremu aj v obliekani.

citácia:
Oblečenie u žien i mužov primerane dobe (teda moderné, nie podla pokynov z minuleho storocia) a územným zvyklostiam, rozhodne teda nie provokatívne, čiže slušne. Ja odhalené ruky a kolena považujem v dnešnej dobe za prípustné a slušné, ak lahodia postave a nevzbudzujú nejaký odpor. Ale tú súdnosť ponechám na tom samotnom človeku. Napokon týmto sa zaoberá spoločenská etiketa, kde, čo a kedy sa má obliecť, aby sme sa sami nedostali do nepríjemnej situácie. Myslím si, že tie princípy spoločenského správania a obliekanie sú prijateľne aj pre súčasného veriaceho katolíka.
(A pred 100 rokmi sa u nás nenosili ešte kroje?, či pre akú krajinu bolo toto nariadenie vydané?)
Pôvodne zaslal KK11 - 10 február 2016 :  01:29:22


ad1)K tym uzemnym zvyklostiam: Predpokladam, ze by ste nechodila medzi masajmi v afrike s odhalenymi prsiami, lebo ja by som tiez
nechcel chodit s tou "bananovou supkou" medzi pralesnymi indianmi.
ad2) dobre to chapem : pripustne a slusne v obliekani je, co nesposobuje osobny(vnutorny) odpor a zaroven to schvaluje modena spolocenska etiketa?
Co hovorí spolocenska etiketa o obliekani sa napr. na sv. omsu?
Kto nas uci co je prijatelne pre sucasneho katolika v oblasti mravneho obliekania?
Este aby som odpovedal na vsetko: Myslim, ze sa nosili kroje- aj ked viem, ze v niektorých obciach sa nosia aj dnes. Pre aku krajinu neviem ale predpokladam, kedze to bol papezov vikar- tak Taliansko resp.Vatikan.
Traba si tiez uvedomit, ze su to neni nijake prikazania. Treba to chapat v tom zmysle ako by chcela matka dietatu povedat ake su vo vseobecnosti pravidla slusneho obliekania.
Pre veriacich ludi urcite plati, ze na ceste k dokonalosti treba prijmat dobre rady. Aj keby to malo byt od kardinala spred 100 rokov.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2016 :  10:54:28  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Mx
Mx, stále len píšete niečo takéto: Náuka je, máme toho plno... A ja opakovane Vás prosím, tak už konečne dajte, dajte tie citáty, čo učí Katolícka Cirkev. Vôbec nič ste doteraz nedali.

Uvažoval som a hľadal, čo vhodné sem uviesť, no nakoniec som si uvedomil, že by to bolo zbytočné. A to z nasledujúcich dôvodov:

1. ide o dokumenty staršieho dátumu, takže predpokladám, ako je aj vidno z reakcií iných, ich zľahčovanie až zosmiešnovanie. Z môjho pohľadu sa morálne pravidlá nemenia, morálnosť správania spoločnosti sa podľa mňa zhoršuje a s tým je spojený aj úpadok svedomia. Takže je veľmi častým javom, že sa s vodou vyleje z vaničky aj dieťa. Preložené na drobné úplne sa odignorujú morálne, etické a hlavne psychologické dôvody, prečo sa v tej dobe odporúčalo chodiť nejako oblečený.

2. Literatúry je dosť, problém je, že takto formulované výhrady svedčia o silne sekularizovanom zmýšľaní a teda jednotlivé citáty nepomôžu. Pomohlo by seriózne štúdium, najskôr katechizmu, kde je to len okrajovo ale je tam dobre uchopiteľný rámec a potom sa dá zobrať morálna teológia.

3. Človeku, ktorý popiera podiel žiadostivosti na hriechoch človeka, ktorý ju dokonca glorifikuje nemá zmysel rozprávať o kráse čnosti cudnosti.

citácia:
citácia:
Mojim predstavám musí vyhovieť len moja manželka a moje prípadné dcéry, kým budem ich zákonný zástupca.
No dobre, takže to znamená, že ostatné ženy a dievčatá môžu sa teda obliekať podľa vlastných predstav, prípadne ako to chcú ich manželia. A teda ak ich manželia chcú aby boli odeté veľmi skromne, tak môžu byť. Tak, áno? Ak áno, tak je všetko v poriadku. A už ani nemusíte nič dávať.
Súhlasím, v podstate. Ak samozrejme opomenieme, že všetci by sme mali vyhovieť tomu, čo od nás chce Boh. Z mojich skúseností, sa síce niektorí chlapi pýšia tým, ako sú ich polonahé priateľky (často nie manželky) zvodne takmer vyzlečené, no keď sa stanú terčom záujmu iného "samca" tak nastúpi žiarlivosť.

citácia:
Čo sa ale týka vašich dcér, uznávam, že máte na to právo, no len čisto priateľsky neodporúčal by som ich do väčšieho zahalenia príliš nútiť, ak samé nechcú.
To je práve to umenie, motivovať, zabezpečiť, aby som ich nemusel nútiť, ale aby samé chceli.
citácia:
Viete, lebo aj tak si budú robiť, čo chcú.
Som tu už nejaký piatok, a viem, že ľudia si v skutočnosti nerobia čo chcú. Veľmi často sú otrokmi svojich vášní a pudov a tomuto chcem u svojich detí predísť. Kiež by sa mi podarilo vychovať deti, ktorú si budú robiť, čo chcú, čiže budú naozaj slobodné, čiže si budú vždy vedieť vybrať dobro.
citácia:
Dievča od vás z domu skočí ku kamarátke a tam sa preoblečie z trucu do obzvlášť sexy šiat a v tom pôjde von a na diskotéku a pod. Viem ako to chodí u dievčat, čo majú podobných rodičov. To je len priateľská rada, viem ako to chodí.
Ďakujem za komplexný psychologický posudok mojej osobnosti a mojej výchovy. Myslím, že je to úplne mimo. Jedna vec je mať nejaké zásady a druhá forma ich prezentácie a presadzovania.

citácia:
A tie vaše otázky, zasa nič vecného, nič konkrétneho, ale dobre, odpoviem vám i na to:
Ja nepotrebujem vaše odpovede na základné otázky pre katolíka jasné. Ja som vás chcel odkázať na začiatok cesty hľadania odpovedí. Uvedomujem si ale, že z hriechu usvedčuje len a jedine Duch Svätý a aj ja často svoje hriechy roky nevidím, takže si nefandím, no aj tak dúfam...

citácia:
A ak ešte chcete niečo, prosím pekne, začnite už byť vecny! Nie takéto otázky o ničom konkrétonom. Chodte do konkrétnych jasných faktov, jasných citátov, jasných skutkov.
Pôvodne zaslal Riman - 10 september 2015 :  16:02:57

Dobre, odkazujem sa na Špeciálnu morálnu teológiu o 9. božom prikázaní. Citujem, z jednej:
citácia:
O studu.
NK mluví v látce 9. slova také o studu (zde ve smyslu angažovaného mravního návyku) jako podstatné součásti uměřenosti (pod kterou patří i čistota), který chrání intimní sféru člověka a reguluje jeho pohledy i úkony úměrně k lidské dignitě. Trvá na tom, aby pro definitivní spojení a vzájemné odevzdání se muže a ženy byly splněny všechny podmínky, vyžadované mravním řádem.
Jan Pavel II. uvádí stud do spojitosti se skromností, projevující se např. ve volbě oděvu a čelící nebezpečí nezdravé zvědavosti. Platí sice, že konkrétní projevy studu jsou kulturně podmíněné, jejich společným jmenovatelem je však vědomí duchovní ceny člověka. Nelze říci, že by stud závisel pouze na výchově, je rozšířen po celém světě, týká se i dovolených věcí a vztahuje se na obě pohlaví. V duchu pravé svobody je třeba zamítnout tzv. mravní permisivitu (permitto = přenechávám). Aktuální je to zejména u náplně hromadných sdělovacích prostředků, když odporují čistotě (také zde v trojím smyslu) a jejím předpokladům.[/quote]

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 17 január 2017 :  15:02:56  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Tak vidíte, Mx, dávno vopred bolo jasné, že nemôžete nič vecného podložiť. Vrátim sa preto už len k tomu podstatnému.

Podstatné sú fakty. A takým jedným faktom je, že Cirkev pre laické katolíčky tu nedáva žiadne záväzné predpisy ako sa majú vo svojom živote obliekať. Katolícke laičky sa zvyčajne všade vo svete obliekajú podľa kultúrneho prostredia, v ktorom žijú. A Cirkev to rešpektuje.

Na záver ste ešte uviedol nejaké pre každého len nezáväzné morálne úvahy o hanblivosti od niekoho neznámeho, kde bol spomenutý aj Ján Pavol II.
Bol to práve On, čo rád chodil po krajinách s rozličnými kultúrami a nemal tam problém ani prijímať katolíčky hore bez. Cirkev rešpektuje rozličné kultúry. Môžeme si aj sami vytvárať vlastnú kultúru.

Naše ženy sú hanblivejšie, hore bez nechodia, v niektorých kultúrach ale katolíčky tak chodia, sú menej hanblivé a Cirkev to všetko rešpektuje. To sú tie fakty. Všetko ostatné sú už len bežné, nezáväzné a omylné uvažovania rozličných jedincov.

Ešte na zapadnutých stránkach tradicionalistov sú nejaké fotky ako pápež Ján Pavol II. prijíma v rôznych exotických krajinách tie ženy hore bez, čo na tých stránkach predkladajú ako by to boli nejaké dôkazy, že náš pápež bol nečistý zvrhlík.

Ježiš nás učí, že pre čistého je všetko čisté. (A platí to i naopak, nečistí ľudia majú sklon považovať všetko za nečisté – hriešne.)



K celej téme sa celkovo už len dá povedať, že fakty sú také, aké sú, kresťanom Boh dal slobodu, ktorú Cirkev rešpektuje i chráni, s tým nič nespravíme. Môžeme si len vytvárať najrozličnejšie moralitné úvahy, ale tie samozrejme pre nikoho nemajú záväznosť. Dokonca ani názory samotných cirkevných otcov - pápežov, nemajú záväznú platnosť, ak ich ako záväzné nevydajú. Môžeme nájsť od rôznych ľudí len rozdielne názory, ale samozrejme pre nás nič záväzného. To je všetko. To sú fakty.


Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2017 :  20:46:33  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Ešte hadec, len pár slov i k vášmu textu, už som to vlastne všetko dávno písal, možno ste si nevšimli, takže ešte raz: v Cirkvi nerozhoduje vikár. Preto jeho názory nemajú pre katolíka žiadnu záväznosť.

A tiež tie vaše ostatné myšlienky, ako napr.:
citácia:
To co sa v dnesnej dobe v obliekani poklada "za slusne" uz davno slusnym nie je.

Pre niekoho je, pre niekoho nie je. Nie ste ten, ktorý môže toto určovať pre ostatných. Kto bol v kultúre, kde ženy chodia hore bez, bude považovať oblečenie našich dievčat a žien za veľmi slušné a možno i prehnane konzervatívne. Kým pre niektorých moslimov je aj naša Panna Mária hrozne neslušne oblečená.


citácia:
Necudne odete zeny teda nepritahuju muzove srdce ale iba jeho ziadostivost.

Už to máte tak, pre niekoho je to necudnosť, pre niekoho nie. Ale napríklad telesná krása žien má možno aj ten zmysel, aby prilákala na seba muža, ktorý sa s ňou zoznámi a ožení. Že ho k manželstvu pôvodne prilákala svojim krásnym telom, na tom nie je nič zlého.

Ako tiež hovorí slávna biblická pieseň piesní:

Aká si krásna, priateľka moja, aká spanilá ... Tvoje prsia sú ako dve sŕňatá, srnie dvojčiatka, ktoré sa pasú medzi ľaliami. ...


citácia:
odhalovanim kolien ci ramien zena ukazuje ovela viac a verte mi, ze to u muzov nevzbudzuje nijaky respekt.

Hovorte radšej len za seba. Táto vec je tiež ako u koho. U mňa krásne ženské telo veruže trochu rešpektu vzbudzuje :)

citácia:
Veriaci muz doslova nenavidi...

Prosím, v budúcnosti sa naozaj snažte hovoriť už len za seba, ja som veriaci muž a nič v nenávisti nemám.



Keďže Cirkev v tomto ponecháva voľnosť, nie je tu ani čo riešiť. Všetko len rozličné názory jednotlivcov. Majte sa pekne.



Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 19 január 2017 :  10:59:57  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Riman, ťažká debata o takýchto veciach s niekým, kto neuznáva hierarchiu a autoritu Cirkvi.

Ježiš jasne povedal apoštolom a teda hierarchii Cirkvi: "kto vás počúva, mňa počúva". Dal im právomoc učiť a tým pádom nám, laikom dal povinnosť počúvať ich.
Cirkev, na základe vyjadrení Pána Ježiša ale aj na základe mnohoročných skúseností dala a stále dáva určité pravidlá aj pre obliekanie. Nie sú o dĺžke sukne, ale sú o ohľaduplnosti k druhým. Po hriechu v raji sa ľudia skryli a Boh im dali šaty, lebo prirodzenosť už bola zranená. Žena, rovnako ako muž, by sa mala obliekať tak, aby nedráždila v druhých žiadostivosť, lebo o tej nám Božie slovo jasne hovorí, že plodí hriech a smrť. A podľa mňa, múdry muž vie a pripustí, že hľadieť bez žiadostivosti na krásnu sporoodetú/polonahú/nahú ženu je mimoriadne ťažké, ak nie nemožné (teda pre heterosexuálne orientovaného muža). Ak by tomu bolo inak, Boh by nedal ľuďom v raji odev.

Ale aby sme sa vrátili k tomu čo spomínaš, že Cirkev rešpektuje vraj kultúrne prostredie. Súhlasím, lenže...
Ako zistím, aké je to kultúrne prostredie? Ak zájdem na akýkoľvek úrad a pozriem, ako sú oblečené úradníčky, do banky, prípadne do nejakej firmy, ktorá ma tieto veci upravené nejakým kódexom, jasne uvidím, že sa rozlišuje medzi tým, ako má chodiť človek (áno a to myslím aj mužov aj ženy) oblečený, keď má reprezentovať nejaký úrad alebo firmu.
Ak teda budem rozlišovať to, čo by sa dalo nazvať kultúrnym oblečením a profánnym (a je medzi nimi rozdiel), tak rovnako by sme mali hľadať nejakú hranicu medzi morálne vhodným a morálne nevhodným odevom. Aj bežní ľudia povedia napríklad na ženy, že "tá bola slušne oblečená", čo zoberieme za kultúrne oblečenie. Tak potom by kresťanské ženy mali chodiť oblečené tak, aby sa o nich dalo povedať, že sú oblečené slušne a to bez ohľadu na to, čo sa hovorí, keď to nie je slušné (krásne, sexi, ...., čokoľvek).

Na druhej strane, v dnešnej dobe, sa dostávame do situácie, keď muži potrebujú rozličné tabletky, lebo ich pohľad na ženu a kontakt s ňou už nevzrušuje. Možno by sme si mali pripustiť, že niekde robíme chybu a možno to nebude len tou "chémiou" všade okolo nás.

Ako hovoril jeden veľký muž, samozrejme, že sa dokážem pozerať na krásnu nahú ženu bez akýchkoľvek náznakov žiadostivosti, samozrejme, ale len prvých pár sekúnd a možno ani to nie.

PS: A ak naozaj vnímaš veci tak ako prezentuješ, potom asi nebudeš mať problém, ak by Tvoja manželka a Tvoje dcéry chodili po vonku v lete nahé (samozrejme aj vo vyššom veku ako je 2-3 roky. Ja by som s tým problém mal.

PS2: Prečo sa asi tak dávajú na kostoly ale aj na niektoré iné miesta obrázkové návody, ako tam majú chodiť ľudia oblečení? Veď všade máme samú voľnosť? Sloboda nie je právo robiť zlo, sloboda je schopnosť vždy si vybrať dobro. Slobodná vôľa nám umožňuje zvoliť si aj zlo, no nemáme na to právo, len máme takú možnosť.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 19 január 2017 :  16:27:20  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Mx, prosím vás buďte tak láskavý a prestaňte osočovať! Ja práveže autoritu Cirkvi rešpektujem, a práve táto Cirkev svojou autoritou nám laikom v týchto veciach ponechala voľnosť. Nedala žiadne záväzné nariadenia, necháva to na nás, nakoniec s tým v druhom odseku sám súhlasíte, Cirkev rešpektuje rozličné kultúry dokonca aj tie, kde chodia katolíčky hore bez.

Na vašu otázku na zistenie toho kultúrneho prostredia, keď úrad má iný kodéx, banka iný.., je odpoveď, že toto si rozhodujú šéfovia tých bánk a iných inštitúcii podľa vlastného uváženia. A čo sa týka ulice a iného priestranstva, v tom u nás rozhoduje štát – vláda a parlament. V inej kultúre o tom možno rozhoduje zbor náčelníkov kmeňa, u nás zasa vláda a parlament.

Už som okolo toho veľa napísal a zargumentoval, nechce sa mi znova opakovať.

A tie tabletky, čo hovoríte. Muži, čo žijú v kultúrach žien hore bez, asi tabletky tiež nepotrebujú. Ale u nás vládne aj stres, stále sa musíme náhliť, niečo stíhať, sme zavalení starosťami, prácou... To sú tie likvidátorky potencie. V kultúrach hore bez sa nikde nenáhlia, väčšinou si žijú pokojne.

Už som to dávno písal, ja sa dokážem pozerať aj na nahú ženu bez toho aby som si s ňou predstavoval čokoľvek sexuálneho. Ani sexuálne vzrušenie prísť nemusí (hoci môže, ale to ako prišlo, tak aj zmizne). Takto sa vedia pozerať na nahú ženu aj doktori, maséri... A ani pápaž Ján Pavol II. s tým zrejme nemal problém, keď navštevoval tie kultúry a podával si tam ruky so ženami hore bez, slúžil pre ne omše a pod. Ak vy s tým máte problém, nepodsúvajte, že ho máme všetci. Neviem čo by ste robil, keby ste žil v takej kultúre, kde ženy chodia hore bez :)

Mužom, čo na to nie sú zvyknutí, ako moslimovia, stačí ukázať aj maličký kúštik zo ženského tela, a už sú vzrušení a strácajú sebakontrolu. Aj preto začínam už myslieť, že toto zahaľovanie môžno ani nie je až tak správna cesta. Vidíme ako dopadli moslimovia, to zahaľovanie žien im skôr len uškodilo.

Preto veru neviem, či v tomto aj možno nemali viac pravdy ľudia ako Rasimo a ďalší, čo chcú kultúru, kde sa ženská krása neschováva, ale slúži pre radosť. Moslimovia sú dosť odstrašujúci príklad, kam až môžeme zájsť a aj tak to vôbec nepomáha, dokonca skôr škodí, lebo muži sa potom ani nemajú možnosť učiť sebakontrole.

Ale je zbytočné tu niečo riešiť. Keďže Cirkev tieto veci ponechala na nás, môžeme si vytvárať vlastnú kultúru, akú len chceme, Cirkev rešpektuje aj kultúru hore bez, je teda len na našej spoločnosti aké pravidlá v obliekaní si vytvoríme prostredníctvom vlády a parlamentu.

Ako som už povedal, u nás o tom rozhodujú tieto orgány. Preto pokiaľ je váš súkromný názor, že ženy by sa mali zahaľovať ešte viac, môžete sa s tým obrátiť na svojich volených zástupcov. Ale so mnou už nepočítajte, ja si budem radšej držať odstup; ak by, napríklad, bolo o tom nejaké referendum, asi by som sa zdržal hlasovania. S pozdravom.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 20 január 2017 :  14:12:33  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Drahý Riman, ospravedlňujem sa, že to vnímate ako osočovanie, ale ja som len vychádzal z Vašich reakcií. Podľa mňa si trochu protirečia. Na kultúrny kontext reagovať teraz nechcem, v tom sa tak trochu zhodneme, ale aj to nie úplne. K predmetnej veci...
citácia:
Mx, prosím vás buďte tak láskavý a prestaňte osočovať! Ja práveže autoritu Cirkvi rešpektujem, a práve táto Cirkev svojou autoritou nám laikom v týchto veciach ponechala voľnosť. Nedala žiadne záväzné nariadenia, necháva to na nás, nakoniec s tým v druhom odseku sám súhlasíte, Cirkev rešpektuje rozličné kultúry dokonca aj tie, kde chodia katolíčky hore bez.
Pôvodne zaslal Riman - 19 január 2017 :  16:27:20

Ak uznávate Cirkevnú autoritu, tak potom uznávate aj duchovnú zvrchovanosť biskupa na jemu zverenom území. A keď takýto biskup vyhlási, že dievčatá a ženy majú chodiť oblečené nejako, tak sa správa presne tak, ako ten šéf banky, alebo úradu, len s tým rozdielom, že neuposlúchnutie biskupa (ktorý v tom veľmi pravdepodobne rešpektuje aj ten kultúrny kontext) v tejto veci môže byť zároveň neuposlúchnutím Boha, a to môže byť už veľký problém.
Čiže stručne, ak uznávam autoritu Cirkevnej hierarchie vo veciach viery a mravov a ak oblečenie spadá do oblasti mravov a ak biskup ako učiteľ Cirkvi dá odporúčania ohľadom tejto oblasti a ja neposlúchnem, tak nerešpektujem Cirkevnú autoritu.

Odporúčania biskupov Slovenska sú, aby oblečenie žien a dievčat nebolo zvodné a zakrývalo tie časti ženského tela, ktoré u mužov povzbudzujú žiadostivosť.

Ja osobne používam iné pravidlo (ak sa ma niekto spýta, či je jeho oblečenie vhodné/slušné alebo nie). Obliekol by si toto Pán Ježiš? A obliekla by si to aj Panna Mária? Ježiš bol na kríži nahý, trpel za našu nezriadenosť aj v tejto oblasti, neubližujem mu ja svojím oblečením?

Každý nech sa riadi čím chce, ale ak sa máme baviť o pravidlách v Cirkvi, nie je pravda, že je to na nás laikoch. Pravidlá pre diecézy a (teraz si nespomeniem na to slovo - provincie?) oblasti spadajúce pod konferencie biskupov stanovujú biskupi práve s ohľadom na kultúrny kontext. Oficiálne nariadenie Svätej stolice pre Slovensko vo veciach obliekania samozrejme nenájdeme.

Ako príklad takéhoto prístupu spomeniem, že v Cirkvi je možné uzavrieť manželstvo už so 14 ročným dievčaťom, len nie na Slovensku, lebo Cirkev rešpektuje miestne zvyklosti.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 20 január 2017 :  15:11:24  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Moc biskupa v jeho biskupstve je len do takej miery, do akej mu to dovoľuje Cirkev. A do tejto miery mu to pochopiteľne i ja plne uznávam. Teda ako mu to dovoľuje Cirkev. Nemôže sa správať ako zvrchovaný šéf a diktátor. Pre bežný život laikov nemôže vytvárať vlastné zákony, môže vytvárať len odporúčania. Tak sme sa to my učili. V cirkvi pre bežný život laikov môže vytvárať nejaké záväzné zákony len pápež sám, alebo biskupský zbor spojený s pápežom – koncil.

Vlastne sám spomínate nejaké odporúčania, takže vidíte, tiež to nie sú žiadne záväzné nariadenia, stále len odporúčania. A ako laický katolík máte plné právo nesúhlasiť s názorom a odporúčaním nejakého biskupa.

A Panna Mária žila v celibáte, už sa to tu preberalo, bola skoro niečo ako prvá kresťanská mníška, mala iné poslanie, no aj tak by podľa mienky niektorých súčasníkov (hlavne moslimov) bola príliš zvodne odetá, vzbudzujúca žiadostivosť. Je to len na každom jednotlivcovi, ako to vníma.

Pozrite, už sme to tu všetko dávno prebrali, ani nahota sama o sebe nie je hriech. Preto tu len záleží od úmyslu. - Aký je úmysel. A keď sa nejaké dievča oblieka a upravuje aby vyzerala krásna s úmyslom, že takto svojou krásou chce robiť radosť všetkým svojim blížnym okolo (to tu niekto písal); v jej úmysle nenachádzam hriech. Ja sám to takto viem vnímať, áno, pekné dievča aj mne môže spôsobiť úsmev :)

A k sobášu so 14 ročnou, áno, ibaže u nás je to inak nie pre miestne zvyklosti, ale pre miestny štátny zákon, ktorý to dovoľuje až od 18. Cirkev sa u nás v tomto prispôsobuje - podriaďuje štátnej moci. A táto štátna moc rovnako môže nariadiť nejaké pravidlá pre obliekanie, ktoré potom Cirkev iste tiež bude rešpektovať, tak ako rešpektuje to, čo máme dnes. Takže je to zasa len na nás občanoch, aké pravidlá si prostredníctvom svojich volených zástupcov vo vláde a parlamente vytvoríme.

Ale kto by veľmi chcel 14 - 15 ročnú, mohol by s ňou vycestovať do krajiny, kde je to zákonom dovolené a tam sa s ňou cirkevne zosobášiť. ;)


Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 23 január 2017 :  10:47:26  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Riman, ak je to tak ako píšeš, potom mám otázku, prečo sa líši pätoro cirkevných prikázaní medzi jednotlivými regiónmi? Nebude to práve tým, že v niektorých morálnych otázkach delegoval pápež (cez CIC) právo zaväzovať aj na biskupov a teda aj biskupskú konferenciu?

Tým som chcel naznačiť, že celkom isto v našich krajoch by žena, ktorá by chodila po ulici nahá, alebo hore bez ťažko hrešila proti 6. prikázaniu (za predpokladu splnenia podmienok pre ťažký hriech). Môžno aj proti 5., ak by to bolo pri frekventovanej ceste.

A ten dodatok vyššie je dôležitý. Mne je jasné, že dnešné dievčatá často ani nevedia, čo svojim oblečení, alebo vyzlečením môžu v mužoch vyvolať. Preto je možné, že nevhodné oblečenie nebude ich hriechom, ten bude inde.

A ešte jedna vec, ak mám problémy s alkoholom a nechcem do toho spadnúť, tak sa budem vyhýbať príležitostiam. Ak mám problém so sexualitou, tak tam to môže byť trochu problém práve preto, že chodiť po kanáloch nie je celkom bezpečné a ani dosť dobre možné.
Ale vzhľadom aj na slovenské priemery a štatistiky, nebudem tvrdiť, že keď ja problém s alkoholom nemám, nemôže ho mať nikto. O čo mne ide je, aby si ženy uvedomili, že väčšinu mužov ženské telo sexuálne vzrušuje a ... to je jedno, to by bolo na veľmi dlhý príspevok (proste nebudem kamarátovi, ktorý sa lieči z alkoholizmu ponúkať pohárik).

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 16 Previous Topic: Luteranizácia katolíckej Cirkvi Téma Next Topic: pre Janku a pod. - a ukázali vám aj skutky?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06