Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Pre niektorych zaciatok duchovneho zivota.
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: homeopatiká Téma Next Topic: Olympiáda 2012  

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 08 jún 2012 :  18:26:31  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Pre niektorych zaciatok duchovneho zivota.


Do kostelů proudily davy návštěvníků

Katolický týdeník 23/2012

Centra měst ožila o poznání více než jiné páteční večery a zároveň v nich vládla mnohem přátelštější a otevřenější atmosféra. K životu se probudila i řada zapomenutých a osamělých kostelíků. Statisíce lidí totiž opustily pohodlí domovů a využily toho, že přes 1 200 kostelů a modliteben zůstalo velkou část noci otevřeno. A nejen to – na většině míst čekal na návštěvníky Noci kostelů i zajímavý program.

Nejvíce návštěvníků zaznamenali pořadatelé tradičně v brněnské diecézi – napočítali přes 120 tisíc vstupů do jednotlivých objektů. Příliš pozadu nezůstala ani pražská arcidiecéze, i tam pořadatelé napočítali přes 100 tisíc vstupů, v olomoucké to bylo 67 tisíc, v plzeňské a litoměřické diecézi shodně 25 tisíc. Zajímavá čísla návštěvnosti hlásily i jednotlivé kostely – například do kostela sv. Ludmily na pražských Vinohradech si našlo cestu 7 072 lidí.

Velký zájem byl ale i o kostely venkovské. Lidé se mezi nimi už také naučili vytvářet podle jejich historických vazeb své vlastní cestovní scénáře. Například po prohlídce unikátního „světelského“ gotického vyřezávaného oltáře v Adamově někteří zamířili na nedaleké poutní místo Vranov u Brna. Oltář pro Adamov totiž zakoupil v roce 1857 kníže Alois II. Liechtenstein, který rok poté umírá a je pohřben ve vranovské kryptě. Hrobka významného šlechtického rodu se návštěvníkům otevírá pouze o Noci kostelů. A průvodce Pavel Havlíček dokázal zájemcům nejen ukázat mezi pěti desítkami Liechtensteinů místo posledního odpočinku Aloise II., ale i přiblížit jeho život. „Například jako velvyslanec rakouského císaře v Londýně si tento kníže oblíbil tudorovskou gotiku a po návratu obohatil naši vlast o unikátní úpravu lednického zámku. A máme zde ještě jednu souvislost s Vranovem: Právě ve zdejší kryptě ukryli adamovští farníci v závěru druhé světové války svůj cenný oltář, když býval Adamov jako průmyslové město cílem spojeneckého bombardování,“ vysvětloval ochotně Pavel Havlíček.

BESEDA S POPULÁRNÍM FILMAŘEM

Ve křtinském poutním chrámu zaujala návštěvníky beseda s filmovým režisérem Jiřím Strachem. Otázky na něj pršely bezmála dvě hodiny a rovnoměrně se v nich odrážel zájem o profesionální filmařské zkušenosti a o režisérův náboženský život. Jiří Strach se představil jako poutavý vypravěč – barvitě líčil zkušenosti se známými českými herci, stejně jako nezapomenutelné chvíle ve společnosti kardinála Špidlíka a dalších osobností církve. Přiznal také touhu konečně natočit pravdivý film o životě Mistra Jana Husa.

A jaký je režisérův nejoblíbenější kostel? „Na Moravě mám rád právě Křtiny, kde jsem točil film Santiniho jazyk. V Římě nejvíc obdivuji Lateránskou baziliku a v Praze přece nelze nemilovat svatovítský chrám chrámů. Ale nade všechno ctím svůj malý křestní kostel Panny Marie v Čelákovicích, protože právě tam pro mne všechno začalo,“ svědčil Jiří Strach, který i v dalších odpovědích příjemně překvapil hlubokými duchovními myšlenkami a znalostí Písma.

Živo bylo i v centru Olomouce. Ještě půl hodiny před půlnocí proudily městem davy dospělých i dětí. V katedrále sv. Václava si děti mohly hrát v kapitulních zahradách už od 15 hodin. V pravoslavném kostele sv. Gorazda proběhla bohoslužba s pravoslavnými zpěvy, zájemci si také mohli poslechnout povídání o tajemství ikon a prohlédnout si jejich malou výstavu.

Poprvé se k Noci kostelů letos připojil chrám sv. Bartoloměje v Jívové. I když Jívová leží v zapomenutém kraji někdejších Sudet, do zdejšího kostela si 1. června našla cestu šedesátka lidí, někteří až z dvacet kilometrů vzdálené Olomouce. Program tvořila výhradně hudba, ovšem mnoha žánrů: v úvodu zazpíval Jívovský pěvecký sbor několik duchovních skladeb, na něj navázalo duo housle – kytara, které předneslo skladby předních světových jazzových muzikantů. Jazz pak vystřídal folk a závěr patřil jazzovému triu B-can a elektroakustické hudbě. A zatímco se jednotlivá hudební uskupení připravovala na svá vystoupení, na varhany preludoval jívovský varhaník Jiří Lamač.

SOCHY V NOCI OŽILY

V kroměřížském kostele Nanebevzetí Panny Marie o Noci kostelů „ožily“ mimo jiné sochy z oltáře Čtrnácti svatých pomocníků. „Odmítala jsem všechny nápadníky, protože jsem se zasvětila Kristu. Pro tuto víru mi císař nechal setnout hlavu,“ popisuje jedna z figurantek, představující sv. Kateřinu, a na jejích rtech jí visí šedesát přítomných. Kromě tohoto představení čekaly návštěvníky vystoupení farního sboru nebo možnost navštívit kostelní věž.

Autor textu: red,
kratene.[url]

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora 

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 08 jún 2012 :  19:02:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
To by ma zaujimalo, pre ktorych.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 08 jún 2012 :  19:23:16  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
hovorila som s niekolkymi knazmi na temu "Noc kostolov", ich reakcia bola, ze sme prevzali zase cosi vadne od rakusanov... ze je to znevazovanie a casto az zneuctovanie svateho miesta. A ti, ktori z nich su uz fararmi, tak to jednoducho v kostole ich farnosti nedovolili. Vdaka, ze mame aj takych...
Moja poznamka, po minulorocnej akcii sa nam hrnu hufy mladych do kostolov , teda myslim tym "biely den", nie "noc kostolov"

ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 08 jún 2012 :  20:33:23  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Noc kostolov prebehla u greckokatolikov naozaj v duchu spolocneho vyhlasenia slovenskych biskupov k noci kostolov,/skusme toto vyhlasenie respektovat, aj ked niektori knazi nesuhlasia/. Vyberam z neho.

"Osobitne v kontexte nadchádzajúceho podujatia Noc kostolov, ktoré sa uskutoční 1. júna 2012, si musíme byť vedomí, že by bolo chybou vytvoriť pri tejto príležitosti z našich chrámov len viacúčelové sály alebo kultúrne domy. Treba sa snažiť účastníkom a návštevníkom ponúknuť práve to posvätno, ktoré dnes mnohí ľudia hľadajú. A pri zachovaní identity kostola ako miesta, kde prebýva Boh medzi ľuďmi, aj pripravované podujatie môže takýmto posvätno a kontakt s Bohom sprostredkovať."

Z noci kostolov u greckokatolikov.:
Program v rámci Noci kostolov bol v katedrále prispôsobený prítomnosti relikvie sv. Cyrila. Predovšetkým to bola modlitba Molebenu k sv. Cyrilovi a Metodovi. Riaditeľka Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou Mária Kotorová-Jenčová recitovala Proglas v jeho originálnej podobe, predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda otec Michal Hospodár mal prednášku o sv. Cyrilovi a Metodovi, otec Peter Borza prítomným priblížil blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka, ktorých ostatky sa nachádzajú v tejto katedrále. Zborovým spevom Noc kostolov obohatil Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa pod vedením Valérie Hricovovej. Program bol zakončený Eucharistickou pobožnosťou a požehnaním.

V ďalších gréckokatolíckych chrámoch v Prešove to bol napríklad program pre mladých na Sekčove, ktorého súčasťou bolo aj vystúpenie gospelovej hudobnej skupiny Anastasis, ktorú tvoria bohoslovci prešovského gréckokatolíckeho seminára, alebo tiež premietanie filmu. V gréckokatolíckom chráme na Sídlisku III v Prešove bolo súčasťou Noci kostolov napr. putovanie Bibliou.

Prešovská gréckokatolícka archieparchia sa do iniciatívy Noc kostolov zapojila tohto roku po prvýkrát, a to v šestnástich chrámoch.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 09 jún 2012 :  09:22:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Sprostredkovat posvatno a pritomnost Boha v chrame cez dvojhodinovy rozhovor s reziserom v ktorom farbisto opisuje skusenosti so znamymi ceskymi hercami? Alebo cez folk a akusticky jazz? Alebo cez premietanie filmov?
Ak toto nie je premenenie kostola na viacucelovu salu, tak potom neviem co je.

Radar, rozumiete Vy vobec co to znamena, ze v katolickom chrame je SKUTOCNE A REALNE pritomny nas Pan a Boh? Viete co to znamena, ze mu patri vsetka slava a moc a ze mu musime preukazovat maximalnu uctu?

Ked je toto pre Vas zaciatok duchovneho zivota, radsej nechcem vediet ako ten "duchovny" zivot skonci.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 09 jún 2012 :  11:46:29  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov

Nemozeme od vzdialenych ludi cakat, ze hned pochopia duchovno. Malemu dietatu treba dat najprv mlieko a nie hned pevnu stravu. O tom hovori sv. Pavol
Priklady pritahuju- ak je niekto katolik , duchovne vzdelany a praktizujuci vo filmovom umeni, je to velka vec. Je to vlastne clovek misionar v prostredi, kde je.Misionari casto v kostoloch rozpravaju o svojich skusenostiach.

Co sa tyka hudby, biskupi pisu.“ Ak sa budú kostoly používať na iné účely ako na tie, ktoré sú im vlastné, nastane nebezpečenstvo, že prestanú byť znamením kresťanského tajomstva. To prinesie väčšiu alebo menšiu škodu pre výchovu k viere a pre náboženské cítenie Božieho ľudu, ako pripomínajú Pánove slová: «Môj dom má byť domom modlitby» (Lk 19,46).“ /Kongregácia pre Boží kult, List predsedom konferencií biskupov De concertibus in ecclesiis, 5.11.1987, čl. 5, Notitae 24 (1988) 3/
Súčasný Kódex kánonického práva sa o používaní posvätných miest vyjadruje v kánone 1210 nasledovne: „Na posvätnom mieste sa má pripustiť iba to, čo slúži na vykonávanie alebo napomáhanie kultu, nábožnosti a náboženstva, a zakazuje sa všetko, čo sa nezlučuje s posvätnosťou miesta. Ordinár však môže z prípadu na prípad dovoliť iné použitie, nepriečiace sa však posvätnosti miesta.“
Je teda v kompetencii ordinára miesta rozhodnúť, či sa môže kostol môže výnimočne použiť na inú aktivitu ako Boží kult, ale len v tom prípade, ak sa to neprieči posvätnosti miesta. Konkrétne smernice Apoštolská stolica v tejto veci vydala iba pokiaľ ide o organizovanie koncertov v kostoloch. Tu sa jasne stanovuje, že na takých koncertoch môže zaznieť len hudba liturgická alebo náboženská, čo musí jasne vyplývať z jej pôvodného určenia a obsahu (ako napr. diela, ktoré sa dnes už pri liturgii nehrajú, ale boli pre liturgiu pôvodne skomponované; hudba a spevy, ktoré sú inšpirované Svätým písmom alebo sa vzťahujú na Boha, Pannu Máriu alebo svätých). /porov. Kongregácia pre Boží kult, List predsedom konferencií biskupov De concertibus in ecclesiis, 5.11.1987, čl. 8-9, Notitae 24 (1988) 3/
Uvedené normy nabádajú na svedomité zachovávanie posvätnosti kostolov, čo je dôležité osobitne dnes, keď aj samotný Boží kult je ohrozovaný sekularizáciou a profanizáciou. Kostol je posvätným miestom aj vtedy, keď sa v ňom nekoná bohoslužba. Medzi našimi obydliami je kostol domom Božím a znamením jeho prebývania medzi nami“.

Takze skupiny mozu byt iba gospelove, cize tie, ktore spievaju o Bohu, P. Marii a svatych.tak isto i film.

Je to len jeden den v roku, pre ludi, ktori by si nikdy sami od seba nic duchovne neprecitali, nepustili a nikdy by nenavstivili kostoly. Pozrite si, ako to vyriesili greckokatolici, nemozete proti ich duchovnemu programu nic namietat.
No a v Bratislave sa zapojili dominikani v Kostole Panny Márie Snežnej, plno bolo aj u kapucínov, u redemptoristov oslovil koncert Céčkarov, ktorí predviedli repertoár celého liturgického roka. Vo františkánskom kostole slúžili sv. omšu iba pri svetle sviec s použitím farebného osvetlenia oltára, nasledoval vynikajúci gospelový koncert. Mame mnoho svedectiev, ked mladi luidia svedcia, ze zazili skusenost Boha, ci sa obratili na gospelovych koncertoch ci pri rozpravani praktizujucich katolikov. S tym nic nenarobite.
Takze adoracie, sv. omse, nabozenske pesnicky, takto to u niektorych zacina v duchovnom zivote,takto niektori ludia zacinaju poznat, ze kostoly nie su len stanky umenia, ale ze v nich je SKUTOCNE A REALNE pritomny nas Pan a Boh.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 09 jún 2012 :  14:18:52  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
Sprostredkovat posvatno a pritomnost Boha v chrame cez dvojhodinovy rozhovor s reziserom v ktorom farbisto opisuje skusenosti so znamymi ceskymi hercami? Alebo cez folk a akusticky jazz? Alebo cez premietanie filmov?
Ak toto nie je premenenie kostola na viacucelovu salu, tak potom neviem co je.

Radar, rozumiete Vy vobec co to znamena, ze v katolickom chrame je SKUTOCNE A REALNE pritomny nas Pan a Boh? Viete co to znamena, ze mu patri vsetka slava a moc a ze mu musime preukazovat maximalnu uctu?



Mato,
ako sa preukazuje maximálna úcta? prečo by nemohol byť kostol miestom kde je povolená radosť a hudba? nikto tam predsa nechce ísť a opľuť to tam .. práve pre toto som vždy zdrhala keď sa malo ísť do kostola (chodila som na katolícke gymnázium čiže kostol bol "povinná jazda" :) - vadila mi tá pochmúrnosť, vadilo mi, keď ma riaditeľ kvôli žuvačke vytiahol von za VLASY, vadilo mi aké je to celé "nasilu" aspoň teda pre mňa.. predstavovala som si že by to raz mohlo byť radostné a príjemné miesto ale skôr som tam cítila nepríjemné pocity ako príjemné :(

Ked je toto pre Vas zaciatok duchovneho zivota, radsej nechcem vediet ako ten "duchovny" zivot skonci.

Pôvodne zaslal Mato - 09 jún 2012 :  09:22:30


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 jún 2012 :  10:50:34  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Ordinár však môže z prípadu na prípad dovoliť iné použitie, nepriečiace sa však posvätnosti miesta.“


Pôvodne zaslal radar - 09 jún 2012 :  11:46:29


Vdaka Bohu, ze mame aj ordinarov, ktori chapu chram ako miesto, kde sa spritomnuje Kalvarska obeta, teda miesto svate a toto "ine" pouzitie nedovoluju.

Na premietanie filmov mame kinosaly, na koncerty mame koncertne siene, na rozhovory mame spolocenske saly a na modlitbu a adoraciu a najma na spojenie sa s tym, co sa udialo pred 2000 rokmi na Kalvarii mame chramy.

Ludia, ktori pridu do kostola kvoli farebne osvetlenemu oltaru, alebo "vynikajucemu" gospelovemu koncertu tam nemaju co robit, pretoze to na co je kostol skutocne urceny je strava, ktoru este nemozu stravit. Viete ako zacinal predreformny krstny obrad? Pred kostolom. A viete preco?

Vsetko toto co popisujete ako uzasny zaciatok duchovneho zivota v skutocnosti v ludoch len podporuje odduchovnenie...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  07:40:35  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
veru musím súhlasiť, čo potvrdzuje aj "reč" hlásateľky TV novín na markíze, ktorá v podstate prezradila na čo sa v túto noc zmenili kostoly "...na múzeá, kinosály, koncertné miestnosti, diskusné zhromaždenia" a pod. - presne na to, čím kostoly nie sú. Už i tak má neblahý dopad súrne slúženie omší v kultúrnych domoch a pod. miestach, kvôli nedostatku kostolov - dnes sa mnohí správajú aj v tých nových, i v pôvodných kostoloch ako by sa ani v sobášnej sieni, či v kinosále nie. A vyvoláva to opäť pokrivený obraz o Bohu.
Nápad možno chcel byť dobrý, ale prevedenie už nie... Toto nie je ten správny spôsob prispôsobaniu sa dobe zo strany Katolíckej Cirkvi. No ale čo už...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ruah

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  19:14:33  Zobraziť profil  Pridať ruah do zoznamu priateľov
V Nemecku sa "Noc kostolov" organizuje ako podporná akcia pre evanjelikov, pre upevňovanie ich povedomia pred rastúcou inváziou islamu.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 61  ~  Člen od: 15 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 21 február 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  19:21:11  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Nam nazostava nic ine , iba odprosit Najsvatejsie Srdce Jezisovo a neposkvrnene Srdce Panny Marie za urazky , ktore sa Im touto zvratenou akciou dostali

Odprosujeme Ta , Pane Jezisu

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 14 jún 2012 :  13:31:26  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov





Nezijem na slovensku a tak raz do roka na vianoce idem s rodinou do kostola v zahranici. Prial by som vam vidiet ako funguju kostoly tu. Dokonca nemaju ZIADEN kriz, lebo sluzia viacerim cirkvam a nabozenstvam. Takze sme boli na vianoce v tom kostole. Zacalo to rozpravkou pre deti, kde premietali obrazky o myske, ktora byvala v betleheme a k tomu bolo sprievodne slovo. Velmi dobre a zaujimavo urobene a deti sa neskutocne bavili. Potom nasledovalo kratke rockove solo na gitare zahrate 17 rocnym chlapcom(prerobena ticha noc tusim). Taktiez vynikajuce a postavilo to ludi, ktori zacali nadsene tlieskat a bavit sa. A nakoniec tam niekto v civile(ziadne ritualy, alebo cirkevne oblecenia, alebo citanie z biblie) predniesol nieco ako sloh o moralke, ucte a dobrote v spolocnosti. A ako by sa mali ludia k sebe spravat. Tym to skoncilo. Zanechalo to v nas hlboke pocity a je to nieco uplne ine ako kostoly na slovensku. Treba zazit. A to nehovorim o tom, ako si ludia zacali podavat ruky a priat si vsetko dobre, jeden druhemu na konci. Nieco uzasne.
Ako hovorim. Treba zazit aby clovek videl, ze to ide aj uplne inak a podstatne lepsie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 14 jún 2012 :  13:44:18  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
Nezijem na slovensku a tak raz do roka na vianoce idem s rodinou do kostola v zahranici. Prial by som vam vidiet ako funguju kostoly tu. Dokonca nemaju ZIADEN kriz, lebo sluzia viacerim cirkvam a nabozenstvam. Takze sme boli na vianoce v tom kostole. Zacalo to rozpravkou pre deti, kde premietali obrazky o myske, ktora byvala v betleheme a k tomu bolo sprievodne slovo. Velmi dobre a zaujimavo urobene a deti sa neskutocne bavili. Potom nasledovalo kratke rockove solo na gitare zahrate 17 rocnym chlapcom(prerobena ticha noc tusim). Taktiez vynikajuce a postavilo to ludi, ktori zacali nadsene tlieskat a bavit sa. A nakoniec tam niekto v civile(ziadne ritualy, alebo cirkevne oblecenia, alebo citanie z biblie) predniesol nieco ako sloh o moralke, ucte a dobrote v spolocnosti. A ako by sa mali ludia k sebe spravat. Tym to skoncilo. Zanechalo to v nas hlboke pocity a je to nieco uplne ine ako kostoly na slovensku. Treba zazit. A to nehovorim o tom, ako si ludia zacali podavat ruky a priat si vsetko dobre, jeden druhemu na konci. Nieco uzasne.
Ako hovorim. Treba zazit aby clovek videl, ze to ide aj uplne inak a podstatne lepsie.

Pôvodne zaslal Rarach - 14 jún 2012 :  13:31:26



ani nápad! kostol nie je pre srandu ani pre nejakú hudobnú zábavičku! tam treba len kľačať kým vás dobre kolená nebolia a poriadne sa uistiť že som hriešny a šecko je moja vina! ale nie - konečne nejaký normálny človek, bolo by super keby to ľudia brali menej vážne a viac by sa v kostole tešili :)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 14 jún 2012 :  14:24:27  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
http://pius.info/archiv-news/933-bild-der-woche/6690-bild-der-woche-der-clown-auf-der-kanzel

treba pozriet video, skvele

jedna z mojich srdcoviek, tato exemplarna performancia omse a kostola, baj the waj


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 14 jún 2012 :  14:59:09  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
[quote]http://pius.info/archiv-news/933-bild-der-woche/6690-bild-der-woche-der-clown-auf-der-kanzel

treba pozriet video, skvele

jedna z mojich srdcoviek, tato exemplarna performancia omse a kostola, baj the waj


škoda, ale po nemecky viem akurat Der hund a narátať do desať :D ale pán s nosom vyzerá celkom funny

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 14 jún 2012 :  15:23:48  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
Sprostredkovat posvatno a pritomnost Boha v chrame cez dvojhodinovy rozhovor s reziserom v ktorom farbisto opisuje skusenosti so znamymi ceskymi hercami? Alebo cez folk a akusticky jazz? Alebo cez premietanie filmov?
Ak toto nie je premenenie kostola na viacucelovu salu, tak potom neviem co je.

Radar, rozumiete Vy vobec co to znamena, ze v katolickom chrame je SKUTOCNE A REALNE pritomny nas Pan a Boh? Viete co to znamena, ze mu patri vsetka slava a moc a ze mu musime preukazovat maximalnu uctu?

Ked je toto pre Vas zaciatok duchovneho zivota, radsej nechcem vediet ako ten "duchovny" zivot skonci.

Pôvodne zaslal Mato - 09 jún 2012 :  09:22:30



Dobre napisane...len jedna nepodstatna chybicka...ze ...Pomylili ste si storocie...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 18 jún 2012 :  13:01:40  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Este postreh.

Kym kedysi by akcia typu noci kostolov nebola mozna (ani potrebna),
dnes mozna a potrebna je - praveze z pohladu zorientovaneho katolika.

Lebo iba vdaka tejto akcii sa da prakticky dostat na miesta, ktore inak celorocne nie su pristupne nikomu, nieto este veriacim. Viete, kolko krasnych interierov a zaujimavosti vdaka noci kostolov moze dnesny katolik vidiet na vlastne oci? Vidiet, zazit, pozdvihnut ducha (aspon v zmysle kulturneho zazitku ucasti na mimoriadnosti, kedze o skutocnej podstate duchovneho zazitku v dnesnych kostoloch mozno uspesne pochybovat nielen pocas noci kostolov, ale stale).

Pred dvoma rokmi to bola vieden, najma zastrcene konviktske chramy, co tam za poklady za stenami maju...detto Praha, vybrane lokalitky. Slovensko zial spristupnilo iba notoricke miesta, pristupne aj cez rok, skutocne lahodky kde sa co nachadza,pozna len znalec problematiky, a tieto miesta (najma urcite kurialne, hradne a zamocke kaplnky) vam ziadna noc kostolov nespristupni.

Ked sa zmierite s tym, ze vo vasich kostoloch duchovno nema prim uz len z titulu antropogenizovanej zmeny liturgickej paradigmy, a z Boha v svatostanku spravili ratzingerovskeho vsadepritomneho Panteistu, akcia typu noci kostolov vam zacne davat zmysel, ako skutocne len dalsi diel presne zapadajuci do skladacky velkej mozaiky podminovania viditelnej Cirkvi.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Stav: offline

 Odoslaný - 09 júl 2012 :  15:50:20  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
a čo takto celonočná adorácia?

morituri te salutant

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 337  ~  Člen od: 15 december 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 24 október 2012 :  20:59:03  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:
Este postreh.

Kym kedysi by akcia typu noci kostolov nebola mozna (ani potrebna),
dnes mozna a potrebna je - praveze z pohladu zorientovaneho katolika.

Lebo iba vdaka tejto akcii sa da prakticky dostat na miesta, ktore inak celorocne nie su pristupne nikomu, nieto este veriacim. Viete, kolko krasnych interierov a zaujimavosti vdaka noci kostolov moze dnesny katolik vidiet na vlastne oci? Vidiet, zazit, pozdvihnut ducha (aspon v zmysle kulturneho zazitku ucasti na mimoriadnosti, kedze o skutocnej podstate duchovneho zazitku v dnesnych kostoloch mozno uspesne pochybovat nielen pocas noci kostolov, ale stale).

Pred dvoma rokmi to bola vieden, najma zastrcene konviktske chramy, co tam za poklady za stenami maju...detto Praha, vybrane lokalitky. Slovensko zial spristupnilo iba notoricke miesta, pristupne aj cez rok, skutocne lahodky kde sa co nachadza,pozna len znalec problematiky, a tieto miesta (najma urcite kurialne, hradne a zamocke kaplnky) vam ziadna noc kostolov nespristupni.

Ked sa zmierite s tym, ze vo vasich kostoloch duchovno nema prim uz len z titulu antropogenizovanej zmeny liturgickej paradigmy, a z Boha v svatostanku spravili ratzingerovskeho vsadepritomneho Panteistu, akcia typu noci kostolov vam zacne davat zmysel, ako skutocne len dalsi diel presne zapadajuci do skladacky velkej mozaiky podminovania viditelnej Cirkvi.




Pôvodne zaslal Rarach - 18 jún 2012 :  13:01:40



absolútny súhlas, ja to už nechápem, ale niekomu fakt nedopaľuje že chrám je chrám, a to ešte táto akcia podľa mňa bola celkom mierna, treba sa pripraviť aj na takéto "duchovné" zážitky, http://www.youtube.com/watch?v=WXb7LEaCN6I ako hovorím, hádam príde aj peep show, vykladanie kariet, veštenie z gule a pod. činnosti potrebné na pritiahnutie záujmu. dokonalá desakralizácia a profanácia... to sú plody toho úžasného koncilu

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 24 október 2012 :  23:41:35  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Toto je tiez vyborne, najma vyjadrenia toho kaplana http://www.youtube.com/watch?v=hzmwyVwqflk&feature=related

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  19:28:14  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
tak zdá sa že omša bola ustanovená pre "sekulár"... jediné čo človeka napadne: keď uvidíte ohavnosť spusnuženia(to slovo čo tam chcem mi nejako nechce napísať) tam kde nemá byť...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: homeopatiká Téma Next Topic: Olympiáda 2012  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06