Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Citat len dokumenty po II.VK?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Prva papezska exhortacia Evangelii Gaudium Téma Next Topic: svatokradeze
Strana: z 4

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 september 2011 :  19:49:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Prispevky vynate z temy http://www.kredo.sk/bforum/topic.asp?TOPIC_ID=3158

Dalsi, co si mysli, ze precitat dokumenty IIVK staci an to, aby poznal ucenie KC. Ale ved nic prekvapujuce, zacinam chapat, co sa mysli, ked hovorime o ovoci "novej teologie".

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 12 september 2011 :  18:20:53  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
Dalsi, co si mysli, ze precitat dokumenty IIVK staci an to, aby poznal ucenie KC. Ale ved nic prekvapujuce, zacinam chapat, co sa mysli, ked hovorime o ovoci "novej teologie".

Pôvodne zaslal Mato - 10 september 2011 :  19:49:33



Další čo neuznáva VKII! Pomaly sa vyfarbujú vlci v ovčom rúchu ak toto je admin, tak celé fórum nie je katolícke ale starokatolícke

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 12 september 2011 :  19:47:38  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Kto uhadne odkial pochadza tento uryvok?
-----
4
II. vatikánsky koncil bol natoľko prevratný, že dnes už je stratou času čítať knihy a dokumenty vydané pred ním

Tento názor odporuje samotnému II. vatikánskemu koncilu. Stačí si pozrieť poznámky v koncilových dokumentoch - sú plné odvolávok na staroveké a stredoveké písomnosti. Uvedomte si, že aj samotná Biblia je staroveký dokument a určite ju kvôli tomu nevypustíme zo zoznamu našej literatúry.

Ak však chcete silou mocou považovať II. vatikánsky koncil za deliacu čiaru, určujúcu čo budete a nebudete čítať, bude pre vás podstatne lepšie, ak sa namiesto na knihy napísané po ňom, zameriate iba na knihy napísané pred ním. Je pravda, že vám tak uniknú najnovšie udalosti, ale zasa získate zbierku tých najlepších svetových kníh.

Samozrejme dnes by nikto nemal pristúpiť na takéto hlúpe obmedzovanie toho, čo budeme a čo nebudeme čítať a nakoniec ani ľudia v minulosti týmto spôsobom neuvažovali. Katolíci po Tridentskom koncile (1545-1563) nepovedali „vykašlime sa teraz na všetky predkoncilové knihy a poďme čítať len moderných autorov, trebárs Roberta Bellarmine.". Podobne po I. Lyonsksom koncile (1245) nevyhlásili „zbavme sa Augustína a čítajme len tohto nastupujúceho teológa, Tomáša Akvinského".

Nezabúdajme na slová Georga Santayana: „tí ktorí zabúdajú na históriu, sú odsúdení ju prežívať znova". A to platí aj pre teológiu. Ak budete čítať len moderné práce, dopustíte sa dávnych chýb. V tomto spočíva aj tragédia hnutia New Age - je ponorené v starých chybách, pretože sa jeho členovia odmietajú pozrieť do minulosti ďalej ako po včera.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 12 september 2011 :  20:11:43  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
Mato, ale uvedomujete si ze tak ci onak stale ste schizmatik, kedze nie ste v jednote s RKC.
ved ked si len natukate www.kbs.sk tak ake dokumenty tam najdete? coho sa Cirkev drzi?

preto sa nemozete hnevat ze sa o vas hovori ako o schizmatikoch. Iste Boh vidi do srdca a on uz to posudi ci ste milovali viacej pravdu alebo Jeho.
Preto treba normalne sa stym treba naucit zit. Tak ako ja som si zvykol na iste oznacenie deklarovany katolik a ine nazvy z tohto fora.
taky je zivot.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 12 september 2011 :  20:27:49  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Mato, ale uvedomujete si ze tak ci onak stale ste schizmatik, kedze nie ste v jednote s RKC.

Pôvodne zaslal tornero - 12 september 2011 :  20:11:43


Uvedomujete si, ze tymto bezdokaznym tvrdenim sa dopustate nactiutrhania ak nie rovno osocovania?

Mimochodom, viete odkial pochadza dany uryvok?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 12 september 2011 :  20:38:52  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
neviem odkial pochadza ten vyrok. Ale sa mi zda ze uz som ho cital.

Mato su dve cesty, bud v sucastnosti je KC v schizme, alebo ste v schizme vy.

je tak?

z mojho pohladu neosocujem. Svedomie mam v stave pokoja a open mind. Z mojho pohladu hovorim pravdu. Pokial nepridem k inemu nazoru tak dovod menit nič.


Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 12 september 2011 :  20:52:41  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Pokial chceme hadzat pojmy schizma, mozem rovnako dobre napisat ze existuju iba dve cesty - bud ste v schizme Vy, alebo sucasna KC (ci ako ste to napisali).

Z mojho pohladu ste dokonca upadli do bludu fideizmu, cize ste heretik.

Cim je moje tvrdenie menej pravdive ako Vase?

Co sa tyka toho uryvku, podla Vas ho asi napisal dalsi schizmatik, ze?

citácia:
Iste Boh vidi do srdca a on uz to posudi ci ste milovali viacej pravdu alebo Jeho.

Iste iba nedopatrenim Vam uniklo, ze Jezis je cesta, PRAVDA a zivot. Teda milovat pravdu je v konecnom dosledku totozne s milovat Boha.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 12 september 2011 :  21:12:21  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
nechcem sa vam tu do toho montovať ale:
1) ste trošičku mimo témy
2) mato, vy označujete tonera za schizmatika???

toto nie je hra na pojmy - vaše tvrdenie, že tornero je schizmatik, je absolútne neadekvátne, pretože on nie je ten, ktorý, uznáva len dokumenty pred II. VK. Sorry Mato...

BTW.. Maťo, smiem sa opýtať, v ktorom storočí žijete???? Už som to tu písala x krát - Pravda sa nemení, celé roky je tá istá - ľudia sa menia a stále sa (aj v KC) nájdu takí, čo si myslia, že zožrali múdrosť sveta a prídu na nejakú super teóriu..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 13 september 2011 :  12:18:45  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
Pokial chceme hadzat pojmy schizma, mozem rovnako dobre napisat ze existuju iba dve cesty - bud ste v schizme Vy, alebo sucasna KC (ci ako ste to napisali).

Z mojho pohladu ste dokonca upadli do bludu fideizmu, cize ste heretik.

Cim je moje tvrdenie menej pravdive ako Vase?

Co sa tyka toho uryvku, podla Vas ho asi napisal dalsi schizmatik, ze?

citácia:
Iste Boh vidi do srdca a on uz to posudi ci ste milovali viacej pravdu alebo Jeho.

Iste iba nedopatrenim Vam uniklo, ze Jezis je cesta, PRAVDA a zivot. Teda milovat pravdu je v konecnom dosledku totozne s milovat Boha.

Pôvodne zaslal Mato - 12 september 2011 :  20:52:41

hm, zamerne som napisal pravdu s malym "p" lebo so svojou neomylnou predstavou o pravde tu prisiel aj silas a dalsi prednim. Vy mate tiez svoju pravdu, ale ci je ta pravda s velkym "P" to nemozem odsuhlasit, svedomie mi to nedovoli.

• 112. Koho ustanovil Ježiš Kristus za viditeľnú hlavu Cirkvi pu-

tujúcej?

Za viditeľnú hlavu Cirkvi putujúcej ustanovil Ježíš Kris-

tus svätého Petra apoštola.



113. Akými slovami sľúbil Ježiš Kristus svätému Petrovi apošto-

lovi, že ho ustanoví za viditeľnú hlavu Cirkvi putujúcej?

Ježiš Kristus sľúbil svätému Petrovi apoštolovi, že ho u-

stanoví za viditeľnú hlavu Cirkvi putujúcej týmito slova-

mi:

„Ty si Peter (slovensky ,Skala') a na tejto skale vysta-

vím svoju Cirkev a brány pekelné ju nepremôžu. Tebe dám

kľúče od Kráľovstva nebeského; a čokoľvek zviažeš na ze-

mi, bude zviazané i na nebi; a čokoľvek rozviažeš na zemi,

bude rozviazané i na nebi" (Mt 16, 18—19).



a) Ježiš Kristus prirovnáva Cirkev k hradu, vystavenému na ska-

le. Skalou, na ktorej bude stáť ten ,hraď, má byť podľa pri-

sľúbenia Ježiša Krista Peter apoštol.






b) Zväzovať a rozväzovať znamená toľko ako dávať podľa po-

treby záväzne zákony (prikázania) alebo ich podľa potreby

rušiť, poprípade meniť. Petrovi teda sľúbil Ježíš Kristus záko-

nodarnú moc v Cirkvi putujúcej.

---------------------------------------------------------------------------------

116. Koho ustanovil Ježiš Kristus za predstavených Cirkvi pu-

tujúcej pod vedením Petra apoštola?

Za predstavených Cirkvi putujúcej pod vedením Petra a-

poštola ustanovil Ježiš Kristus apoštolov.





117. Kto sú predstavení Cirkvi putujúcej po smrti apoštolov?

Po smrti apoštolov sú predstavení Cirkvi putujúcej ná-

stupci apoštolov: biskupi.



a) Ako boli Petrovi podriadení ostatní apoštoli z vôle Ježiša

Krista, tak majú byť rímskemu biskupovi (pápežovi) podria-

dení ostatní biskupi.

b) Biskupi spravujú ľud boží na území jednotlivých biskupstiev.

Pomáhajú im v tom farári, každý na území svojej farnosti.

Pomocníkmi farárov sú kapláni.

-------------------------------------------------------------------------------------

127. Čím vedie Cirkev lúdi k spaseniu?

Cirkev vedie ľudí k spaseniu:

1. tým, že im neomylne hlása učenie Ježiša Krista;

2. tým, že im dáva nadprirodzený život;

3. tým, že ich spravuje svojimi zákonmi.



Cirkev teda vykonáva trojaký úrad: 1- učiteľský, 2. kňazský, 3.

správcovský. U č i t e ľ s k ý úrad Cirkvi spočíva v tom, že ne-

omylne vysvetľuje pravý zmysel učenia Ježiša Krista, t. j. pred-

kladá p r a v d u, a tým, že neomylne vysvetľuje pravý zmysel

božích prikázaní, t. j. ukazuje c e s t u k spáse. K ň a z s k ý

úrad Cirkvi spočíva v tom, že prináša Bohu obetu a sviatosťami

posväcuje svojich členov, t. j. dáva im nadprirodzený ž i v o t.

S p r á v c o v s k ý úrad Cirkvi spočíva v tom, že svojimi pred-

pismi usmerňuje svojich členov, aby čím bezpečnejšie dosiahli

spásu.













128. Kto učí v Cirkvi putujúcej náuku Ježiša Krista neomylne?

Náuku Ježiša Krista v Cirkvi putujúcej učí neomylne:



1 pápež sám, keď učí ako hlava Cirkvi („ex cathedra");

2. biskupský zbor na všeobecnom cirkevnom sneme.



a) Do biskupského zboru sa počíta aj rímsky biskup, pápež.



b) Všeobecný cirkevný snem môže riešiť aj otázky, v ktorých

nie je neomylný. Otázky, v ktorých mu prislúcha neomylnosť,

nemusí riešiť neomylne, ak to nemá v úmysle.



c) Rozhodnutia všeobecného cirkevného snemu nadobúdajú plat-

nosť až vtedy, keď ich pápež potvrdí.



d) Cirkev putujúca má teda dva orgány neomylnosti:

1. pápeža a 2. biskupský zbor. Tieto dva orgány majú meno

,u č i a c a C i r k e v'.

-------------------------------------------------------------------------------------

130. Kto chráni pápeža a biskupský zbor pred omylom?

Pápeža a biskupský zbor chráni pred omylom Ježiš Kris-

tus a Duch Svätý.



Ježiš Kristus, ktorý je „Svetlo sveta" (Jn 8, 12), sľúbil svojej

Cirkvi: A hľa, ja som s vami po všetky dni, až do skončenia

sveta" (Mt 28, 20). Inokedy sľúbil svojej Cirkvi, že jej pošle

„Ducha pravdy", aby s ňou bol naveky (Jn 14, 16).



131. Čo hovorí Ježiš Kristus o tých členoch Cirkvi, ktorí jej

odopierajú poslušnosť?

0 tých členoch Cirkvi, ktorí jej odopierajú poslušnosť, ho-

vorí Ježiš Kristus: „Keby (niekto) ani Cirkev nepočúvol,

nech ti je ako pohan a mýtnik" (Mt 18, 17), t. j. nepovažuj

ho za člena Cirkvi, považuj ho za vylúčeného z Cirkví.


Cize kludne vas Mato namiesto schizmatikom mozem nazyvat pohanom, ale to nejde, kedze nepochybujem otom ze ste nabozny clovek.
vy nie ste v jednote s Cirkvou ani s papezom. Dokazy mate skoro v kazdej otvorenej teme.

Mozno sa mylim ale potom sa mylil aj Jezis ked prislubil Petrovi, ze nanom postavi Cirkev a pekelne brany ju nepremozu. Lebo ak je papez, s biskupmi v schizme tak sa prave tak stalo. Este jedna vec vam chyba, aby vase ucenie ako tak bolo ucelene, mali by ste si zvolit noveho papeza, trebar isty pan na tomto fore sa mi zda ako dobry tip.

je to o pohlade na vec. Vy tiez katolika ktory vyhlasi ze uznava 2 vat. koncil neuznavate za katolika. Vzdy som videl vyjadrenia, deklarovany katolik, fideista, modernista, quasi katolik, akoze katolik. Cize vy napriklad nie ste sucastou Cirkvi ktorej som ja a opacne. Ja budem vzdy na lodi sv. Petra, aj ked by sa potapala, nebudem vyskakovat ako zbabelec.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 13 september 2011 :  14:19:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:


vy nie ste v jednote s Cirkvou ani s papezom. Dokazy mate skoro v kazdej otvorenej teme

Pôvodne zaslal tornero - 13 september 2011 :  12:18:45


Potom iste nebudete mat ani najmensi problem tieto dokazy predlozit.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 13 september 2011 :  15:02:57  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:


vy nie ste v jednote s Cirkvou ani s papezom. Dokazy mate skoro v kazdej otvorenej teme

Pôvodne zaslal tornero - 13 september 2011 :  12:18:45


Potom iste nebudete mat ani najmensi problem tieto dokazy predlozit.

Pôvodne zaslal Mato - 13 september 2011 :  14:19:21

tak ako dokaz o schizme moze posluzit zodpovedane otazky: prijimate 2 vatikansky koncil?
prijimate pravoplatne vymenovanych terajsich biskupov napriklad biskupa Bezaka,?
Ste v suhlase so sucasnym smerovanim KC a jej postojmi?
Viete byt poslusny terajsim cirkevnym autoritam?

ja tu nebudem robit reklamu a kopirovat niekoho prispevky, da sa to dokazat otazkamy na ktore staci odpovedat jednym slovom. :) Ale, aby aj iní pochopili, neni odveci to rozpisat aj o preco práve tak.

na zamyslenie:

"Pro katolíka není možné rozhodnout se pro II. Vaticanum a proti Tridentinu a I. Vaticanu. Kdo přijímá II. Vaticanum,...ten zároveň přijímá celou závaznou tradici katolické církve... To platí, alespoň v extrémních formách, pro tzv. progresismus. Stejně tak je nemožné se rozhodnout pro Tridentinum a I. Vaticanum, avšak proti II. Vaticanu. Kdo odmítá II. Vaticanum, popírá autoritu, ze které vycházely i oba předcházející koncily, a odrthává je tak od jejich vlastního základu. To platí, opět v jeho extrémních formách, pro tzv. tradicionalismus."
J.R.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 13 september 2011 :  16:33:31  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

tak ako dokaz o schizme moze posluzit zodpovedane otazky:

Pôvodne zaslal tornero - 13 september 2011 :  15:02:57


Takze presne ako som sa obaval - bezostysne tarate a osocujete. Najprv dokaz v kazdej teme a ked pride cas na fakty tak nic. Smutne...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 13 september 2011 :  16:53:42  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
A otázky zostali nezodpovedané. Smutné.

Ja mám ďaľšiu otázku: Ctíte ďaľší pokoncilový dokument - Kódex kánonického práva? Konkrétne kánon 752?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 13 september 2011 :  17:00:40  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
prijimate 2 vatikansky koncil?
Pôvodne zaslal tornero - 13 september 2011 :  15:02:57



Pokiaľ by Maťo odpovedal, že ho neprijíma (mimochodom, "prijať koncil" je zvláštne slovné spojenie, ale nejdem slovíčkariť), napíšete, že sa sám usvedčil zo schizmy.

Tu sa ale natíska otázka - prečo? Kde v dokumentoch 2VK sa jasne píše, že jeho závery sú záväzné pre celú Cirkev? Kde je dôkaz, že tento koncil bol neomylný? Pokiaľ toto niekto nedokáže, nevidím žiadny problém v neprijímaní záverov 2VK.

PS: Len pre doplnenie - nie som sedesvacanticta, ani conclávista

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 13 september 2011 :  19:25:06  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
A otázky zostali nezodpovedané. Smutné.

Pôvodne zaslal rudy - 13 september 2011 :  16:53:42


Otazky su v tejto chvili absolutne irelevantne. Tornero tvrdi, ze dokaz mojej schizmy sa nachadza takmer v kazdej otvorenej teme. Po vyzve, aby to dokazal, sa zufalo snazi vyrobit dokaz aspon v tejto teme. A Vy tomu samozrejme tlieskate, este smutnejsie.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  08:51:54  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
no ja sa budem drzat centralneho bodu schizmy, nema zmysel tu kopirovat prispevky a tak davat priestor na hadku co a ako bolo myslene.

Preto sa budem drzat to co charakterizuje toto forum a vlastne aj vsetky ine tradicionalisticke fora (napriklad v taliansku) je N E P O S L U S N O S T voci sucastnym Cirkevnym autoritam. Tu zacina schizma. Kazda schizma ktora nastava v KC pramenila z neposlusnosti k cirkevnej autorite. Dejiny su plne dokazaneho materialu.

"S týmto úmyslom som 25. januára 1985 zvolal mimoriadne zhromaždenie Biskupskej synody pri príležitosti dvadsiateho výročia zakončenia Koncilu. Cieľom tohto zhromaždenia bolo sláviť milosti a duchovné ovocie Druhého vatikánskeho koncilu, ako aj prehĺbiť jeho učenie, aby ho všetci veriaci lepšie prijali a šírili jeho poznanie a aplikáciu." Jan Pavol ll.

papez Jan Pavol II. a aj terajsi Benedikt XVI. neraz vyzvali vsetkých veriacich katolikov aby prijali II. vatikansky koncil.

No existuje skupina ktora sa prezentuje ako papezskejsia ako papez, ktora sama sebe je "ucitelkou cirkvi" ktora sama pre seba rozhoduje co prijme a co nie.

Tato skupina tych katolikov ktori prijali 2 vatikansky koncil, zhadzuje a tvrdi im ze nie su katolici, iba deklarovani. Vlastne manipulacia je vtom ze kazdy katolik z otvorenou myslou tento koncil zavrhne a zije Cirkvou zacinajucou Tridentskym koncilom.

Vsimnime si, a mozete si to vsimnut aj na inych forach, pri debatach s tradicionalistami budete napadani a urazani najviac ak sa dotknete problematiky poslusnosti voci Cirkevnym autoritam.
Je to problematika ktora ich stavia samych seba mimo Cirkev, a preto je to asi zasah do ziveho.
Vsetko berte ako moj sukromny nazor, ktory moze a nemusi byt presny. Ja si nenarokujem na neomylnost. Nech si kazdy urobi nazor sam vmojich prispevkoch.



Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  09:04:11  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
prijimate 2 vatikansky koncil?
Pôvodne zaslal tornero - 13 september 2011 :  15:02:57



Pokiaľ by Maťo odpovedal, že ho neprijíma (mimochodom, "prijať koncil" je zvláštne slovné spojenie, ale nejdem slovíčkariť), napíšete, že sa sám usvedčil zo schizmy.

Tu sa ale natíska otázka - prečo? Kde v dokumentoch 2VK sa jasne píše, že jeho závery sú záväzné pre celú Cirkev? Kde je dôkaz, že tento koncil bol neomylný? Pokiaľ toto niekto nedokáže, nevidím žiadny problém v neprijímaní záverov 2VK.

PS: Len pre doplnenie - nie som sedesvacanticta, ani conclávista

Pôvodne zaslal Reconquistador - 13 september 2011 :  17:00:40

Ano, je to take tlacenie do kuta, ale neviem najst inaksi sposob ako z mojho pohladu by mala druha strana znovu nadobudnut open mind.

a co sa tyka prijatia alebo neprijatia 2 vat. koncilu. - tak za vzorovych povazujem ludi ktorych som stretol vo Firenze z hnutia Una Voce. Oni koncil respektuju, teda neurazali ma ako modernistu, fideistu... ale mi s trpezlivostou vysvetlovali preco idu tym smerom ktorym idu. Ukazali mi hlbku ich viery a presvedcenia a pre mna to bolo velmi oslovujuce.

No natrafil som (nie na tomto webe) na takych z fanatizovanych tradicionalistov ktory mi davali do ruk knihu "napomenutia z onoho sveta" sice tvrdili ze papez je legitimni aj biskupi, ale su to preobleceni dravi vlci a vedu cirkev do bludu. Preto poslusnost ano, ale iba tomu co je v sulade s ucenim KC.
Lenze potom nam absentuje c i r k e v u c i a c a .... a potom kto je alebo kto sa stane touto cirkvou uciacou??? kazdy sam? Alebo vystupi nejaky sam za seba ustanovany "ucitel cirkvi" a bude katolikov ucit co je in??? mudre knihy minulych storoci, ktore su aj kvalitne, ale nejsu chranene neomylnostou? Kto si urci co budem citat a co nie? comu verit a comu neverit??? ja sam?
no a su aj taki co uz rovno dospeli k zaveru ze papezovia po 2 vat. koncile su falosni. ale to je ta ultra vetva...

katechizmus jasne hovori kto je papez, kto neomylne uci, a kto je chraneny pred bludom.... a co ani peklo nepremoze.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  10:53:46  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
To, čo píšete znie vcelku pekne. Problém je ale v tom, že v praxi je to nepoužiteľné. Napríklad taká poslušnosť voči autoritám - to je dobrá vec, no nie vždy. Nie každá autorita je autoritou neomylnou a zároveň, aj pápeži, ktorý sú neomylný, nie sú neomylný vždy. Preto musí katolík rozmýšľať, či môže byť v konkrétnej veci svojmu biskupovi poslušný. Ako príklad z minulosti sa dá uviesť situácia počas najväčšieho rozmachu ariánskej herézy - väčšina biskupov podporovala ariánov. Mali právo veriaci v ich diecézach ich poslúchať ohľadom šírenia bludu?

Podobne je to aj s autoritou 2VK. Tento koncil nebol neomylný a preto v ňom je teoreticky (a ja si myslím, že aj prakticky) možné nájsť niečo, čo odporuje učeniu Cirkvi, poprípade niečo, čo bolo Cirkvou priamo odsúdené. Takéto niečo katolík, ktorý vie, že to bolo odsúdené uposlúchnuť nesmie, pretože práve v tomto by prejavil neposlušnosť.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  10:57:13  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
no ja sa budem drzat centralneho bodu schizmy, nema zmysel tu kopirovat prispevky a tak davat priestor na hadku co a ako bolo myslene.

Takze dokazy nebudu. Mne to bolo jasne hned zpociatku, co neexistuje sa neda dokazat, len som bol zvedavy, kam ste az ochotny zajst.

citácia:

Dejiny su plne dokazaneho materialu.

Takze od dokazu v kazdej teme sa nenapadne presuvame k historickym schizmam. Zaujimava strategia ako zahovorit hruby preslap a neospravedlnit sa za neho. O tom sa tiez pise v detskom katechizme...

citácia:

Vsimnime si, a mozete si to vsimnut aj na inych forach, pri debatach s tradicionalistami budete napadani a urazani najviac ak sa dotknete problematiky poslusnosti voci Cirkevnym autoritam.
Je to problematika ktora ich stavia samych seba mimo Cirkev, a preto je to asi zasah do ziveho.

Pôvodne zaslal tornero - 14 september 2011 :  08:51:54


Zaujimave, ja som si zatial vsimol iba to, ze tzv. katolici, ktori sa deklaruju za pravovernych, lebo II. VK (hoci casto ani nevedia, co ten koncil vlastne vytvoril), urazaju tych, ktori si dovolia poukazat na to zle, co sa deje v tejto dnesnej Cirkvi (a ze je toho pozehnane) a oznacuju ich za schizmatikov.

Zjavne nie su ochotni vidiet chyby a rozmyslat o ich pricinach, lebo by mohli zistit pre seba neprijemne veci a preto tak okolo seba kopu - asi zasah do ziveho.

citácia:
Kto si urci co budem citat a co nie?

Velmi dobra otazka. Boli casy, ked sa o toto starala Cirkev, existoval aj tzv. index zakazanych knih. Dnes to uz neexistuje, dnes je clovek odkazany s vyberom sam na seba a tak to aj vyzera...

citácia:
Preto sa budem drzat to co charakterizuje toto forum a vlastne aj vsetky ine tradicionalisticke fora (napriklad v taliansku) je N E P O S L U S N O S T voci sucastnym Cirkevnym autoritam

Co v pripade, ked biskup pozaduje svatit zeny (a ze taky nie je iba jeden) a dokonca s tym zacne - mam ho posluchnut, alebo nie? Co ked biskup popiera bozstvo Jezisa Krista (a ze taki su), mam ho posluchnut, alebo nie?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  12:21:33  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
uplne vas chapem ze sa chcete vyhnut zodpovedat tie otazky a prechadzate do ofenzivy. co uz, takze narovinu, nebudem cakat kym sa rozhybete.

takze znova vyraz "tvz. katolici". Cize ked si kliknete na www.kbs.sk tak tu stranku spravuju "tvz. katolici" podla pana Mata admina tohto fora...

papez ktory vyzval veriacich aby prijali 2. vatikansky koncil je iba deklarovany katolik. hm zaujimave.

asi aj tí lefebristi na dnesnom stretnuti sa sli stretnut s tvz. katolikmi ktori si myslia ze su pravoverni?

Cize tu to nedospejeme ku ziadnej rozumnej odpovedi. tak odpoviem sam za tradicionalistov tohto fora ...

Sucasna KC je v schizme, lebo sa drzi omylneho koncilu ktory nieje pokracovatelom kontiunity.
Cize kludne mozno povedat ze papez + biskupi su schizmatici, a mozno aj heretici. a ti katolici ktorych stoja za terajsou cirkvou nie su katolici .. ale tvz. katolici, ktori sa tak deklaruju.

toto je postoj tradicionalistov. ktori vam pre svoju zbabelost nejsu ochotni povedat do oci, ale vselijakymi kluckamy, omackamy, dokonca aj obvinovanim, vyvolavanim pocitmi viny, a inymi manipulacnymi praktikami chcu nanutit aby ste to prijali a vlastne tak podkopavali jednotu KC. Toto repzrezentuju admin a spol. tohto webu.

takze doplnim. Na jednotu KC su utoky vedene zvnutra to su tvz. tradicionalisti, to je ako rakovinovy zhubny nador, zakerny ktory chce napadnut vsetky zive bunky a dalsi dravi vlci ktori sa vydavaju za tvz. katolikov v roznych podobach. tito tvz katolici ktori o sebe to tvrdia su medzi nami. a treba ich rozpoznat. Spoznate ich tak ze na jednoduche otazky odpovedaju otazkamy a a zenu vas do kuta.

a zvonka to su protestanti a sekularizovany svet.

tolko mojich postrehov :) zatial co som pochopil. No je mozno ze sa mylim, kedze nikdy som nedostal jednoznacne odpovede, a ja som vystaveny tomu ze si zaver musim urobit sam o tvz. katolickych tradicionalistoch ktorí sami sebe urcuju co je v sulade s KC,

p.s.: odpovedat na otazky budem az ked budu zodpovedane tie moje. ja som sa pytal prvy.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  13:14:28  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
To, čo píšete znie vcelku pekne. Problém je ale v tom, že v praxi je to nepoužiteľné. Napríklad taká poslušnosť voči autoritám - to je dobrá vec, no nie vždy. Nie každá autorita je autoritou neomylnou a zároveň, aj pápeži, ktorý sú neomylný, nie sú neomylný vždy. Preto musí katolík rozmýšľať, či môže byť v konkrétnej veci svojmu biskupovi poslušný. Ako príklad z minulosti sa dá uviesť situácia počas najväčšieho rozmachu ariánskej herézy - väčšina biskupov podporovala ariánov. Mali právo veriaci v ich diecézach ich poslúchať ohľadom šírenia bludu?

Podobne je to aj s autoritou 2VK. Tento koncil nebol neomylný a preto v ňom je teoreticky (a ja si myslím, že aj prakticky) možné nájsť niečo, čo odporuje učeniu Cirkvi, poprípade niečo, čo bolo Cirkvou priamo odsúdené. Takéto niečo katolík, ktorý vie, že to bolo odsúdené uposlúchnuť nesmie, pretože práve v tomto by prejavil neposlušnosť.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 14 september 2011 :  10:53:46

tazko to zrovnavat s terajsou dobou kedy sa veriaci nemohli dostat ani po jednodlive knihy vtedy vznikajucej Biblie, Myslim ze bezni veriaci lud bol ovela viac odkazani nato aby veril Cirkevnej autorite, a ani nemal moznost si to ako overit. Predstavovat si dobu v ktorej nebol internet, ani knihtlac, kde vedelo pisat a citat len hrstka vyvolenych. Neviem sa do toho dostat. Hm, ale myslim ze to mali veriaci viac lachsie, nemali moznost sa trapit tym, cim sa trapi trebars biskup, az na par jedincov.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  13:40:08  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

Dalsi, co si mysli, ze precitat dokumenty IIVK staci an to, aby poznal ucenie KC. Ale ved nic prekvapujuce, zacinam chapat, co sa mysli, ked hovorime o ovoci "novej teologie".

Pôvodne zaslal Mato - 10 september 2011 :  19:49:33


ano, treba mat za neomylne to, co neomylnym nie je...potom budete Mato vyzerat pred ludmi dobre, to je hlavne, lebo nik na vas nic nepovie, vyhlasia vas za svateho, lebo hlas ludu, hlas Bozi...

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  13:51:22  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:


p.s.: odpovedat na otazky budem az ked budu zodpovedane tie moje. ja som sa pytal prvy.

Pôvodne zaslal tornero - 14 september 2011 :  12:21:33


Hej? To su mi veci. Cize dokazy o schizme povazujete za zodpovedane... Ak takto povrchne a s despektom pristupujete ku vsetkemu, niet divu ze pisete to, co pisete. Ale hlavne, ze ste sam so sebou spokojny.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 14 september 2011 :  15:25:59  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
To, čo píšete znie vcelku pekne. Problém je ale v tom, že v praxi je to nepoužiteľné. Napríklad taká poslušnosť voči autoritám - to je dobrá vec, no nie vždy. Nie každá autorita je autoritou neomylnou a zároveň, aj pápeži, ktorý sú neomylný, nie sú neomylný vždy. Preto musí katolík rozmýšľať, či môže byť v konkrétnej veci svojmu biskupovi poslušný. Ako príklad z minulosti sa dá uviesť situácia počas najväčšieho rozmachu ariánskej herézy - väčšina biskupov podporovala ariánov. Mali právo veriaci v ich diecézach ich poslúchať ohľadom šírenia bludu?

Podobne je to aj s autoritou 2VK. Tento koncil nebol neomylný a preto v ňom je teoreticky (a ja si myslím, že aj prakticky) možné nájsť niečo, čo odporuje učeniu Cirkvi, poprípade niečo, čo bolo Cirkvou priamo odsúdené. Takéto niečo katolík, ktorý vie, že to bolo odsúdené uposlúchnuť nesmie, pretože práve v tomto by prejavil neposlušnosť.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 14 september 2011 :  10:53:46

tazko to zrovnavat s terajsou dobou kedy sa veriaci nemohli dostat ani po jednodlive knihy vtedy vznikajucej Biblie, Myslim ze bezni veriaci lud bol ovela viac odkazani nato aby veril Cirkevnej autorite, a ani nemal moznost si to ako overit. Predstavovat si dobu v ktorej nebol internet, ani knihtlac, kde vedelo pisat a citat len hrstka vyvolenych. Neviem sa do toho dostat. Hm, ale myslim ze to mali veriaci viac lachsie, nemali moznost sa trapit tym, cim sa trapi trebars biskup, az na par jedincov.

Pôvodne zaslal tornero - 14 september 2011 :  13:14:28



Skúste odpovedať ešte raz a to tak, že nebudete zahrávať debatu do stratena, ako v tejto Vašej odpovedi. Pretože to, čo ste písali je nepodstatné. Aj vtedy boli mnohý, čo vedeli čítať a museli reagovať tak, ako to dnes musíme aj my.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 16 september 2011 :  11:47:53  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
To, čo píšete znie vcelku pekne. Problém je ale v tom, že v praxi je to nepoužiteľné. Napríklad taká poslušnosť voči autoritám - to je dobrá vec, no nie vždy. Nie každá autorita je autoritou neomylnou a zároveň, aj pápeži, ktorý sú neomylný, nie sú neomylný vždy. Preto musí katolík rozmýšľať, či môže byť v konkrétnej veci svojmu biskupovi poslušný. Ako príklad z minulosti sa dá uviesť situácia počas najväčšieho rozmachu ariánskej herézy - väčšina biskupov podporovala ariánov. Mali právo veriaci v ich diecézach ich poslúchať ohľadom šírenia bludu?

Podobne je to aj s autoritou 2VK. Tento koncil nebol neomylný a preto v ňom je teoreticky (a ja si myslím, že aj prakticky) možné nájsť niečo, čo odporuje učeniu Cirkvi, poprípade niečo, čo bolo Cirkvou priamo odsúdené. Takéto niečo katolík, ktorý vie, že to bolo odsúdené uposlúchnuť nesmie, pretože práve v tomto by prejavil neposlušnosť.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 14 september 2011 :  10:53:46

tazko to zrovnavat s terajsou dobou kedy sa veriaci nemohli dostat ani po jednodlive knihy vtedy vznikajucej Biblie, Myslim ze bezni veriaci lud bol ovela viac odkazani nato aby veril Cirkevnej autorite, a ani nemal moznost si to ako overit. Predstavovat si dobu v ktorej nebol internet, ani knihtlac, kde vedelo pisat a citat len hrstka vyvolenych. Neviem sa do toho dostat. Hm, ale myslim ze to mali veriaci viac lachsie, nemali moznost sa trapit tym, cim sa trapi trebars biskup, az na par jedincov.

Pôvodne zaslal tornero - 14 september 2011 :  13:14:28



Skúste odpovedať ešte raz a to tak, že nebudete zahrávať debatu do stratena, ako v tejto Vašej odpovedi. Pretože to, čo ste písali je nepodstatné. Aj vtedy boli mnohý, čo vedeli čítať a museli reagovať tak, ako to dnes musíme aj my.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 14 september 2011 :  15:25:59

ano, je treba premyslat ak sa vyzaduje poslusnost.
Ale hovorim o neposlusnosti voci magisteriu Cirkvi. Teda o neposlusnosti voci najvyssej učiacej autorite.

Potom je tu taky rozpor. tradicni katolici neuznavaju katolikov hlasiacich sa ku pokoncilovej Cirkvi za pravovernych katolikov. Oni hovoria o tvz. katolikoch, alebo deklarovanych. Tym padom katolici vnimaju tych tradicnych ze su mimo KC. Asi niekto mimo Cirkvi skutocne je? Co stym?

Tradicia je iba jedna. Tak ako Bibliu vyklada Cirkev, jedine ona moze vykladat aj Tradiciu.
Ak my mame odklepavat Cirkvi uciacej, co je a čo neni v sulade s Tradiciou, načo je nam potom Cirkev učiaca ak mame mat posledne slovo my, laici.

To sme potom ako protestanti, tvarime sa ze je iba jedna pravda, ale nevidime ze mame rozne vyklady tejto pravdy.

Vsimnite si kolko skupin uz vyprodukoval tradizionaliszmus... Vsetci sa na Tradiciu dovolavaju, ale prezentuju sa roznymi vykladmi. Co maju tito spolocne s protestantmi je, ze nevedia sklopit usi a prijat pravdu, taka aka je iba jedna vykladana Cirkevnym magisteriom. Ale nato nemaju pre svoju pychu, a neposlusnost. Radsej sa dovolavaju vlastneho rozumu, vlastnych vykladov, hovoria ze premyslaju, no predsa sa stiepia a zakladaju su rozne komunity kde sa mozu potlapkavat po pleci a utvrdzovat sa vo svojich interpretaciach.

Vedeli by ste povedat ktora z tychto tradicionalistickych skupin interpretovala neomylne Tradiciu?

Ved aj pravoslavni interpretovali Tradiciu po svojom, a je len jedna z mnohych.
Preto aj katechizmus hovori o poslusnosti, presne definuje kto ma ucit, a kto pocuvat, kto ma posledne slovo. Ak to mam byt ja, alebo tradizionalisti(to by som chcel vediet ktori?) nepotrebujem Cirkev učiacu, lebo sam sebe podla vlastneho rozumu odklepnem co mi sedi a co nie.

praxi to funguje tak ... ze Cirkev zvola koncil, a my sme nejakymi sudcami, ktori hovoria toto ano, a toto nie, toto je blud, toto mozno, ale este neviem. toto vobec nie .... a tak vznikaju rozne skupiny ktore rozne interpretuju, a su neposlusne Cirkvi. To je ako u protestantov.

Ja sam este pred krstom som bol protestant, mal som vlastne pravdy. Ale nato aby som prijal jednu pravdu o ktorej som presvedceni ze je v KC, musel som na svoje odlisne nazory na par veci, sklopit uši a prijat, vsetko čo KC uči a predkladá k vereniu. A ked je raz niečo Cirkvou uznane tak otom nediskutujem a prijimam to. Aj ked nazory som mal rozne, vzdy sa clovek formuje a ku niecomu dospieva...

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 16 september 2011 :  12:37:45  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Chúďa klávesnica, koľko toho ste na nej napísali a úplne zbytočne. Načo ten zbytočný útok na tradicionalistov? Bol úplne mimo témy...

Vráťme sa k môjmu úplne prvému príspevku v tejto téme a k jeho podstatnej časti, na ktorú ste akosi pozabudli odpovedať:

citácia:
Kde v dokumentoch 2VK sa jasne píše, že jeho závery sú záväzné pre celú Cirkev? Kde je dôkaz, že tento koncil bol neomylný? Pokiaľ toto niekto nedokáže, nevidím žiadny problém v neprijímaní záverov 2VK.


Ja si totiž myslím, že Maťa odsudzujete za neprijímanie niečoho, čo ani prijať nemusí. Dokážte, že to prijať musí, bez toho je ďalšia debata zbytočná.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Prva papezska exhortacia Evangelii Gaudium Téma Next Topic: svatokradeze  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06