Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 umelé oplodnenie
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: sex slobodných nie je hriech? Téma Next Topic: tri otázky
Strana: z 3

silak

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2011 :  14:47:24  Zobraziť profil  Pridať silak do zoznamu priateľov
Nezdá sa vám hlavný argument Cirkvi proti UO trochu čudný ?
Teda že UO je niečo ako spolupráca s Bohom a že iba on má právo o tom rozhodovať, keďže dáva dušu ? A že každý človek by mal byť počatý zo vzájomného darovania sa muža a ženy ??

Pretože láska je láska a vyjadriť lásku môžeme viacerými spôsobmi. Teda lásku nemusíme len vyjadriť napríklad sexom, ale aj napríklad túžbou po dieťati a navyše pokiaľ niekto chce zaplatiť nemalú sumu na to, aby mal dieťa, je to taktiež láska, takisto ako napríklad svojmu dieťaťu zaplatíte štúdium, taktiež mu vyjadríte lásku.

A navyše človek ovplyvňuje úplne úplne všetko, nechávať všetko na Boha nie je celkom správne, to potom by sme nič nemohli robiť, ani by sme nemohli stavať priehrady, veď keď Boh chce, tak nás zachráni, nie ?

Ako aj neriešim túto vec, ani nepoznám nikoho kto bol na UO, ale iba ma zaujímajú vaše postoje.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 94  ~  Člen od: 20 február 2011  ~  Posledná návšteva: 28 apríl 2011 Upozorniť moderátora 

Tomas-B

Stav: offline

 Odoslaný - 28 máj 2011 :  07:18:44  Zobraziť profil  Pridať Tomas-B do zoznamu priateľov
Výrok cirkvi čudný je . Ale umelé oplodnenie je hovadina ako slon . Môj názor .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 27 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  12:05:52  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
UO je velmi široká téma a nie všetko je Cirkvou nedovolené. Medzi technikami, ktoré sa tiež počítajú za UO je je tzv. intrauterinná inseminácia, ked sa spermie po normánom styku katétrom vložia do vyšších častí maternice a ksamotnému oplodneniu dochádza v prirodzenom prostredí a prirodzeným spôsobom. Tento spôsob je morálne prípustný a Cirkvou povolený. Pri ostatných je mnoho moránych, filozofických i technických problémov. Cirkev ako matka dáva svojim deťom (teda nám) len to če pre ne dobré a hlavne čo je dobré pre dosiahnutie konečného cieľa - spoločenstva s Pánom.

Hovoriť o iných technikách UO je obšírne, ale ak niekto chce rád podám informácie

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  16:07:09  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
UO je je tzv. intrauterinná inseminácia, ked sa spermie po normánom styku katétrom vložia do vyšších častí maternice a k samotnému oplodneniu dochádza v prirodzenom prostredí a prirodzeným spôsobom. Tento spôsob je morálne prípustný a Cirkvou povolený.

Pôvodne zaslal misionar3 - 21 jún 2011 :  12:05:52


Toto vsak nie je pravda.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  16:24:21  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
UO je je tzv. intrauterinná inseminácia, ked sa spermie po normánom styku katétrom vložia do vyšších častí maternice a k samotnému oplodneniu dochádza v prirodzenom prostredí a prirodzeným spôsobom. Tento spôsob je morálne prípustný a Cirkvou povolený.

Pôvodne zaslal misionar3 - 21 jún 2011 :  12:05:52


Toto vsak nie je pravda.

Pôvodne zaslal Mato - 21 jún 2011 :  16:07:09



Prepáč Maťo, ale nemáš pravdu. Toto je jediný spôsob cirkvou povolený. Naštuduj si to. Kde si zobral že to nie je pravda?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  16:41:42  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Prepáč Maťo, ale nemáš pravdu. Toto je jediný spôsob cirkvou povolený. Naštuduj si to. Kde si zobral že to nie je pravda?

Pôvodne zaslal misionar3 - 21 jún 2011 :  16:24:21


Prepacte misionar, ale nemate pravdu. Nastudujte si to. Kde ste zobrali, ze to je pravda?

Základný morálny princíp Cirkvi, ktorý sa týka technológií asistovanej reprodukcie znie takto: Ak daná lekárska intervencia asistuje manželskému spojeniu dosiahnuť svoj prirodzený cieľ, môže byť morálne akceptovateľná, dokonca chvályhodná. Ak však nahradzuje manželské spojenie ako prostriedok, ktorým je dieťa počaté, nie je to v súlade s Božím zámerom pre ľudský život. Oddelenie počatia od milujúceho spojenia sa manžela a manželky nie len že provokuje mnoho ďalšieho zla, ale (a to dokonca aj keď sa ďalšiemu zlu podarí vyhnúť) protirečí dôstojnosti dieťaťa, dôstojnosti manželov a ich vzťahu a nášmu postaveniu stvorených bytostí.
Ch. West, Radostna zvest o mnzelstve a sexe

Porovnajte aj inštrukciu Kongregácie pre náuku viery z 22.2.1987 „O rešpektovaní rodiaceho sa ľudského života a o dôstojnosti plodenia (Donum Vitae)“

Takze voditka mate, smelo hor sa do studia. a aby ste nehovorili, ze nechem pomoct tak tu je par relevantnych ciatatov z uvedenho dokumentu:

6. Jak máme hodnotit z mravního hlediska homologické umělé vstřikování semene?
Homologické umělé vstřikování semene je v manželství nepřípustné kromě případu, v němž jako technický prostředek nemá být náhražkou manželského aktu, nýbrž jej usnadnit a pomoci mu, aby dosáhl svého přirozeného účelu.
...
Umělé vstřikování semene jako náhrada manželského aktu se zakazuje, poněvadž úmyslně rozděluje dva jeho významy

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  17:56:20  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Prepáč Maťo, ale nemáš pravdu. Toto je jediný spôsob cirkvou povolený. Naštuduj si to. Kde si zobral že to nie je pravda?

Pôvodne zaslal misionar3 - 21 jún 2011 :  16:24:21


Prepacte misionar, ale nemate pravdu. Nastudujte si to. Kde ste zobrali, ze to je pravda?

Základný morálny princíp Cirkvi, ktorý sa týka technológií asistovanej reprodukcie znie takto: Ak daná lekárska intervencia asistuje manželskému spojeniu dosiahnuť svoj prirodzený cieľ, môže byť morálne akceptovateľná, dokonca chvályhodná. Ak však nahradzuje manželské spojenie ako prostriedok, ktorým je dieťa počaté, nie je to v súlade s Božím zámerom pre ľudský život. Oddelenie počatia od milujúceho spojenia sa manžela a manželky nie len že provokuje mnoho ďalšieho zla, ale (a to dokonca aj keď sa ďalšiemu zlu podarí vyhnúť) protirečí dôstojnosti dieťaťa, dôstojnosti manželov a ich vzťahu a nášmu postaveniu stvorených bytostí.
Ch. West, Radostna zvest o mnzelstve a sexe

Porovnajte aj inštrukciu Kongregácie pre náuku viery z 22.2.1987 „O rešpektovaní rodiaceho sa ľudského života a o dôstojnosti plodenia (Donum Vitae)“

Takze voditka mate, smelo hor sa do studia. a aby ste nehovorili, ze nechem pomoct tak tu je par relevantnych ciatatov z uvedenho dokumentu:

6. Jak máme hodnotit z mravního hlediska homologické umělé vstřikování semene?
Homologické umělé vstřikování semene je v manželství nepřípustné kromě případu, v němž jako technický prostředek nemá být náhražkou manželského aktu, nýbrž jej usnadnit a pomoci mu, aby dosáhl svého přirozeného účelu.
...
Umělé vstřikování semene jako náhrada manželského aktu se zakazuje, poněvadž úmyslně rozděluje dva jeho významy

Pôvodne zaslal Mato - 21 jún 2011 :  16:41:42



Priatelu, nikde som nepovedal že je to náhrada manželského aktu. a sám cituješ že je to povolené : kromě případu, v němž jako technický prostředek nemá být náhražkou manželského aktu, nýbrž jej usnadnit a pomoci mu, aby dosáhl svého přirozeného účelu.
Tak neprskaj riadne čítaj a rozmýšlaj. Ak som sa vyjadril nepresne, čo sa mohlo stať, nie som neomylný, rád prijmem napomenutie, opravu alebo na dotaz to uvediem na pravú mieru.
Ale ty si tu vyskočil že to nie je pravda a uviedol si citáciu kde sa píše že to pravda je.
Uznávam že je to citlivá otázka a z praktického hladiska je to dosť komplikované, ale možné. Iné spôsoby asistovanej reprodukcie alebo ak chceš UO oddelujú akt lásky od aktu plodenia a preto sú nedovolené. Mimochodom dárcom života je Boh. Manželia vo svojom láskyplnom objatí splodia dieťa po biologickej stránke a Boh tomuto dieťaťu v tom istom okamihu dáva dušu. Boh rozhoduje o počatí! Preto je dieťa darom a požehnaním. Dar ani požehnanie sa nedá vynútiť. Preto pri OU človek počúva Starého hada, ktorý mu šepká:" BUDETE AKO BOH"

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  18:38:19  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Priatelu, nikde som nepovedal že je to náhrada manželského aktu. a sám cituješ že je to povolené : kromě případu, v němž jako technický prostředek nemá být náhražkou manželského aktu, nýbrž jej usnadnit a pomoci mu, aby dosáhl svého přirozeného účelu.
Tak neprskaj riadne čítaj a rozmýšlaj.

Pôvodne zaslal misionar3 - 21 jún 2011 :  17:56:20


Ad 1. Neviem o tom, ze by sme si potykali a uz vobec nie som Vasim priatelom. Maximalne tak bliznym.

Ad 2. Nuz nic, skusil som, nepomohlo, o dalsie studium evidentne zaujem nie je, stacia Vam povrchne vedomosti, ktore mate, viac Vam teda pomoct nemozem. Mozem len zabranit tomu, aby ste tu sirili nepravdy.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  18:57:05  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Priatelu, nikde som nepovedal že je to náhrada manželského aktu. a sám cituješ že je to povolené : kromě případu, v němž jako technický prostředek nemá být náhražkou manželského aktu, nýbrž jej usnadnit a pomoci mu, aby dosáhl svého přirozeného účelu.
Tak neprskaj riadne čítaj a rozmýšlaj.

Pôvodne zaslal misionar3 - 21 jún 2011 :  17:56:20


Ad 1. Neviem o tom, ze by sme si potykali a uz vobec nie som Vasim priatelom. Maximalne tak bliznym.

Ad 2. Nuz nic, skusil som, nepomohlo, o dalsie studium evidentne zaujem nie je, stacia Vam povrchne vedomosti, ktore mate, viac Vam teda pomoct nemozem. Mozem len zabranit tomu, aby ste tu sirili nepravdy.

Pôvodne zaslal Mato - 21 jún 2011 :  18:38:19



Drahý blížny, na kyber priestore si všetci tykajú, ak ti to vadí alebo sa necitiš kludne mi vykaj (hoci som presvedčený že podľa veku a vzdelania by som mal vyžadovať vykanie, som rád ak mi všetci tykajú). Neviem čo si skúšal ved som ti jasne ukázal že tvoje vedomosti sú chabé pretože tvoje vlastné citáty ukázali že pravda je na mojej strane. Treba veciam aj rozumieť, nie len mať naučené, resp prečítané citáty o ktorých ani nevieš čo znamenajú. Vyprosujem si od teba aby si tvrdil že sírim nepravdy ked som ti jasne ukázal že podla tebou citovaných dokumentov mám pravdu. totiž slovné spojenie" okrem prípadu" znamemná že tento prípad je prijatený. v tvojom citáte si uviedol presne toto: Základný morálny princíp Cirkvi, ktorý sa týka technológií asistovanej reprodukcie znie takto: Ak daná lekárska intervencia asistuje manželskému spojeniu dosiahnuť svoj prirodzený cieľ, môže byť morálne akceptovateľná, dokonca chvályhodná

A ja som netvrdil nič iného. Tak nechápen čo považuješ za nepravdy ktoré šírim - tvrdím to čo je oficiálne učenie cirkvi a čo si ty citoval. Čo keby si skúsil vždy aj rozmýšlať o tom čo dotyčný hovorí a nevyskakovať hned. Radšej hamovať ako banovať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  20:53:32  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
V prvom rade misionar tvrdíš, že "ksamotnému oplodneniu dochádza v prirodzenom prostredí a prirodzeným spôsobom."
Čo je prirodzené na oplodnení katétrom?

V druhom rade je dobré si uviesť príklad na túto citáciu.
"Základný morálny princíp Cirkvi, ktorý sa týka technológií asistovanej reprodukcie znie takto: Ak daná lekárska intervencia asistuje manželskému spojeniu dosiahnuť svoj prirodzený cieľ, môže byť morálne akceptovateľná, dokonca chvályhodná."

A inak škoda, že vek a vzdelanie ešte neznamenajú schopnosť vedieť sa správať v určitých situáciách. Doslova slušnosť čosi káže, ale asi nie každému.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 21 jún 2011 :  22:21:35  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
neviem, ako je to u zien, ale muzi, co nedokazu mat deti inak ako umelym oplodnenim a budu mat syna, bude tiez neplodny
taktiez lekari nevedia vybrat tu najkvalitnejsiu spermiu, zatial, co priroda ano...takze logicky clovek pocaty mimo tela matky nie je to najlepsie z najlepsieho, co je hrozba pre zachovanie druhu
zaujimali by ma statistiky, ako su na tom takto pocati ludia zdravotne
takze tolko skor ku praktickej stranke umeleho oplodnenia

no, ale zastancovia umeleho oplodnenia si najdu cesticky, ako si obhajit svoje

a mozno by bolo pre niekoho zaujimave ist sa pozriet na nejaku diskusiu zien, ktore su neplodne, pretoze su to vo velkej vacsine zeny, ktore dlhodobo uzivali HAK...takze si za svoju neplodnost mozu vlastne sami



 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2011 :  01:02:43  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Drahý blížny, na kyber priestore si všetci tykajú, ak ti to vadí alebo sa necitiš kludne mi vykaj

Vazeny misionar,

asi ste ma spravne nepochopili, vykat mate Vy mne, ja Vam vykam od sameho pociatku. Co je zvykom v akomsi priestore ma nezaujima, ja som s Vami husy nepasol, ja si tykam iba s priatelmi a dobrymi znamymi, preto to prosim respektujte. Ak s tym mate problem, tak potom radsej mlcte.

citácia:

Neviem čo si skúšal ved som ti jasne ukázal že tvoje vedomosti sú chabé pretože tvoje vlastné citáty ukázali že pravda je na mojej strane. Treba veciam aj rozumieť, nie len mať naučené, resp prečítané citáty o ktorých ani nevieš čo znamenajú.

Jedine co ste mi ukazali bolo to, ze ste skopirovali citat, ktory som Vam ponukol ako nasmerovanie k dalsiemu studiu, bez toho, aby ste mu rozumeli, ci sa namahli dostudovat si kontext.

citácia:

Vyprosujem si od teba aby si tvrdil že sírim nepravdy ked som ti jasne ukázal že podla tebou citovaných dokumentov mám pravdu. totiž slovné spojenie" okrem prípadu" znamemná že tento prípad je prijatený.

Ktory tento pripad? Mysite tento "UO je je tzv. intrauterinná inseminácia, ked sa spermie po normánom styku katétrom vložia do vyšších častí maternice" ? Skuste teda prosim vysvetlit, ako Vami opisovany sposob nie je nahradou manzelskeho styku, ale mu napomaha. Vsetci sa urcite radi nechame poucit.

citácia:

A ja som netvrdil nič iného. Tak nechápen čo považuješ za nepravdy ktoré šírim - tvrdím to čo je oficiálne učenie cirkvi a čo si ty citoval.

Pôvodne zaslal misionar3 - 21 jún 2011 :  18:57:05


Ale tvrdili a stale tvrdite. Ale ako som povedal, mojim cielom nie je Vas nasilu vzdelavat, ale zabranit, aby ste sirili (teraz uz vedome) nepravdy.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2011 :  09:05:09  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
Trvám na tom že to čo hovorím je pravdou. Nechcel som rozpisovať presný postup, ale sú tu takí ktorí nevedia o čo ide. Teda ide pomoc manželom, dosiahnuť tehotenstvo na základe normálneho pohlavného styku. Teda nedochádza k oddeleniu funkcie plodenia od prejavu lásky. Technicky sa to robí tak že manželia majú normálny pohlavný styk, ktorý je v zdravotníckom zariadení a pri ktorom sa použije prederavený kondom. Tým je časť spermií vložená prirodzene do pošvy ženy. Po ukončenom styku sa časť spermíí ktorá je zachytená v prederavenom kondome zoberie a katetrom prenesie do horných častí materrnice. To je všetko. Toto je prípad v ktorom technický prostriedok nie je náhražkou manželského spojenia, ale ho má ulahčiť a pomôcť mu aby dosiahol svoj prirodzený účel.
V žiadnom prípade neide o oplodnenie katétrom ako tu niekto spomínal (to je ináč blbosť a ani to technicky neide).
Ak si niekto myslí že toto nie je ten spôsob ktorý je vhodný a dovolený rád sa nechám poučiť. Prosím aby ste uviedli ktorý sposob je ten na ktorý sa vztaťhujú uvedené citáty, prosil by som aj s popisom postupu.

A mimochodom o tom čo je pravda rozhoduje učiteľský úrad Cirkvi, pápežské dokumenty, a učebnice morálnej teológie (s čím nie som v rozpore) a nie nejaký Maťo s chabými vedomosťami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2011 :  09:17:32  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
neviem, ako je to u zien, ale muzi, co nedokazu mat deti inak ako umelym oplodnenim a budu mat syna, bude tiez neplodny
taktiez lekari nevedia vybrat tu najkvalitnejsiu spermiu, zatial, co priroda ano...takze logicky clovek pocaty mimo tela matky nie je to najlepsie z najlepsieho, co je hrozba pre zachovanie druhu
zaujimali by ma statistiky, ako su na tom takto pocati ludia zdravotne
takze tolko skor ku praktickej stranke umeleho oplodnenia

no, ale zastancovia umeleho oplodnenia si najdu cesticky, ako si obhajit svoje

a mozno by bolo pre niekoho zaujimave ist sa pozriet na nejaku diskusiu zien, ktore su neplodne, pretoze su to vo velkej vacsine zeny, ktore dlhodobo uzivali HAK...takze si za svoju neplodnost mozu vlastne sami




Pôvodne zaslal janka - 21 jún 2011 :  22:21:35



Ak je muž neplodný tak že netvorí spermie a nemôže mať syna ani umelým oplodnením pretože nemá spermiu ktorá by mohla oplodniť ženu.

U ludí počatých IVF (oplodnenie v skúmavke) je skutočne asi o 20% viac rôznych chorôb a genetických porúch ako u populácie počatej prirodzeným spôsobom. Je to skutočne preto že v tele ženy je filtračný mechanizmus, ktorý eliminuje poškodené, nevyvinuté alebo choré spermie čím zaručuje že k oplodneniu vajíčka dojde len zdravou a kvalitnou spermiou pri IVF tento mechaniznus absentuje.

Máš pravdu aj v tom že mnohé neplodnosti si ženy môžu samé, ako správne uvádzaš jeden z dôvodov môže byť dlhodobé užívanie HAK, ale aj interupcie. Další dôvod je nevhodné obliekanie v mladosti - nahé chrbty a bruchá v chladnom počasí, sedenie na chladných schodoch a pod, ked môže dojsť k prechladnuiu "zdola" vznikajú zápaly vyječníkov a vajcovodov s následnými zrastami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2011 :  09:31:55  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
...muzi, co nedokazu mat deti inak ako umelym oplodnenim a budu mat syna, bude tiez neplodny
Pôvodne zaslal janka - 21 jún 2011 : 22:21:35



mozes toto tvoje tvrdenie podporit nejakou vedeckou studiou?

mimochodom muz, ktory utrpel zranenie, alebo v dosledku ochorenia prisiel o schopnost prirodzeneho oplodnenia predsa neprenasa geneticky svoje postihnutie na potomka, jedine neplodnost sposobena dedicnou poruchou sa prenasa napr cysticka fibroza, ci rozne trizomie (a aj to nie je sterilita, ale iba neschopnost oplodnenia)

citácia:

taktiez lekari nevedia vybrat tu najkvalitnejsiu spermiu, zatial, co priroda ano...takze logicky clovek pocaty mimo tela matky nie je to najlepsie z najlepsieho, co je hrozba pre zachovanie druhu
zaujimali by ma statistiky, ako su na tom takto pocati ludia zdravotne
takze tolko skor ku praktickej stranke umeleho oplodnenia
Pôvodne zaslal janka - 21 jún 2011 : 22:21:35



ano vrodenych vad u deti pocatych pomocou asistovanej reprodukcie je o 2% viac nez u prirodzenych pocatiach (no pri pocatiach za pomoci darcov spermii je vyskyt vrodenych vad o polovicu nizsi nez u prirodzenych pocatiach)

mimochodom ked tak velmi dbas na "to najlepsie z najlepsieho", urcite nebudes proti genetickemu a inemu vylepsovaniu ludi v buducnosti



citácia:

a mozno by bolo pre niekoho zaujimave ist sa pozriet na nejaku diskusiu zien, ktore su neplodne, pretoze su to vo velkej vacsine zeny, ktore dlhodobo uzivali HAK...takze si za svoju neplodnost mozu vlastne sami
Pôvodne zaslal janka - 21 jún 2011 :  22:21:35



bolo by zaujimave poznat vek takych zien, lebo asi od 27 roku zacina plodnost klesat bez ohladu na HAK


povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2011 :  20:14:54  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
guest, niekde som to citala, neviem uz kde, ale nebolo tam pisane rozdelenie neplodnosti ako si pisal ty...co pises ma zmysel, asi tam nebola zaratana neplodnost v dosledku zranenia...skusim sa kdesi pohrabat a najst ten clanok, ale neslubujem
nevies, ci existuju aj nejake studie ako j to potom zas po zdravotnej stranke s ich detmi?
"najlepsie z najlepsieho"som myslela tak, co moze v danom pripade ponuknut priroda, kedze "vyhra" len ta najschopnejsia muzska pohlavna bunka z tych mnoho desiatok milionov...ale u daneho muza...je hlupost porovnavat tu najlepsiu s najlepsou ineho muza...bunka moze predat len taku info, ktoru ma v sebe, nie inu...ak ma muz alergiu, preda tuto info...dieta ma 50% sancu, ze nim bude tiez...iny muz nema alergiu, tuto info nepreda, ale to neznamena, ze jeho deti su viac ako tie druhe, lebo bola kvalitnejsia informacia...neviem, ci som to zrozumietelne napisala

vsak staci sa ist pozriet na forum, ak chces napsiem ti aj na ktore a v navaznosti na to si precitat co sposobuje HAK v tele zeny(vajecniky zleniveju, je znicena vystelka maternice...)
inak si myslim, ze ta klesajuca neplodnsot s vekom je umelo nafukovana...mozno by bolo dobre urobit tiez anketu, ci mali zeny problemy s otehotnenim aj po 30-ke, ci vo vyssom veku, ak nebrali nikdy HAK...zaujimalo by ma to

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2011 :  20:35:25  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
guest, tak nasla som zatial toto, ale nie je to ten clanok, co som citala: http://tvnoviny.sk/spravy/zaujimavosti/otcovia-mozu-umelym-oplodnenim-preniest-neplodnost-na-svojich-synov.html


 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2011 :  21:46:19  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ine som nic zatial nenasla, chcem upozornit, ze mi sice clanok "sedi", ale pre mna clanky typu Markiza nemaju velku vypovednu hodnotu...neviem si spomenut a ani najst, kde som to o tej neplodnosti prenasanej na synov citala

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 23 jún 2011 :  06:48:41  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
ine som nic zatial nenasla, chcem upozornit, ze mi sice clanok "sedi", ale pre mna clanky typu Markiza nemaju velku vypovednu hodnotu...neviem si spomenut a ani najst, kde som to o tej neplodnosti prenasanej na synov citala

Pôvodne zaslal janka - 22 jún 2011 :  21:46:19



zdroj nie je podstatny v tomto pripade

samozrejme, ze je zjavne, ze clovek nedokaze tak efektivne odselektovat zdrave spermie od tych menej zdravych (zatial), a preto je vyssia miera "nezdravejsich" jedincov pocatuch pomocou UO, ale nie je to ziadne obrovske cislo a tiez to nie su vo vacsine pripadov neriesitelne vady ci ochorenia

celkovo je ale takyto sposob uvazovania nie celkom v poriadku, pretoze pri kazdom zasahovani do organizmu nastava urcite riziko, lenze keby sme mali zavrhovat vsetky rizika, tak to by sme naozaj mohli ist zit naspat do jaskyne

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 23 jún 2011 :  06:55:02  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
...
inak si myslim, ze ta klesajuca neplodnsot s vekom je umelo nafukovana...mozno by bolo dobre urobit tiez anketu, ci mali zeny problemy s otehotnenim aj po 30-ke, ci vo vyssom veku, ak nebrali nikdy HAK...zaujimalo by ma to

Pôvodne zaslal janka - 22 jún 2011 :  20:14:54



je zname (a aj logicke) ze zena ma najvacsiu sancu otehotniet v rozmedzi 18 az 25 roku zivota, neskor uz ludske telo zacina starnut a "kazit sa", pretoze ludske bunky sa neustale obnovuju a tym stupa sanca ze sa nieco zle skopiruje pri obnove co sa odzrkadluje aj na plodnosti (presna analogia je to, ked niekto zoberie original textu, potom ho prefoti a prefoteny text znovu prefoti - po urcitom pocte prefoteni uz text kvoli hromadiacim sa chybam pri prefocovani nebude citatelny)

je napr dokazane statistikami, ze naprt od 35 roku zivota relativne vysoko stupa sanca, ze pocaty plod bude poskodeny nejakou genetickou vadou, napr jednou z trizomii

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 jún 2011 :  20:19:04  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
drzat sa mravnych zasad neznamena vratit sa do jaskyne...skor naopak

iba som napisala, ze klesajuca neplodnost je s vekom umelo nafukovana, podla mojej mienky, ktora asi nezavazi si myslim, ze keby sa robila statistika u zien, ktore nikdy nebrali HAK tak tam tento problem nie je taky velky...a zas keby sa robila statistika iba u zien s HAK, tak tam by to bol obrovsky problem...takze v priemere je plodnost dost velky problem...myslim si, ze cim je zena starsia, tym dlhsie tu HAK berie, cize to ma pre nu horsie nasledky, ako u tej, co ma 25
potom to vyzera, ze s vekom rapidne klesa plodnost, v skutocnosti to tak podla mna nie je, aj ked urcite klesa
poznam inak niekolko zien, co mali deti po 35 a ani jedno sa nenarodilo poskodene, ale tam neviem, ci brali alebo nebrali HAK a tie deti su uz dospele

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2011 :  08:30:10  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
drzat sa mravnych zasad neznamena vratit sa do jaskyne...skor naopak

iba som napisala, ze klesajuca neplodnost je s vekom umelo nafukovana, podla mojej mienky, ktora asi nezavazi si myslim, ze keby sa robila statistika u zien, ktore nikdy nebrali HAK tak tam tento problem nie je taky velky...a zas keby sa robila statistika iba u zien s HAK, tak tam by to bol obrovsky problem...takze v priemere je plodnost dost velky problem...myslim si, ze cim je zena starsia, tym dlhsie tu HAK berie, cize to ma pre nu horsie nasledky, ako u tej, co ma 25
potom to vyzera, ze s vekom rapidne klesa plodnost, v skutocnosti to tak podla mna nie je, aj ked urcite klesa
poznam inak niekolko zien, co mali deti po 35 a ani jedno sa nenarodilo poskodene, ale tam neviem, ci brali alebo nebrali HAK a tie deti su uz dospele

Pôvodne zaslal janka - 23 jún 2011 :  20:19:04



ženy čo berú HAK (hlavne ak ju berú dlhodobo) starnú po gynekologickej stránke rýchlejšie ako ženy čo ju neberú. Preto u nich plodnosť klesá rýcheljšie. Ináč pokles plodnosti u žien je normálny fak a súvisí s hormonálnymi hladinami, ktoré sa po 30-ke začínajú meniť. Cykly sa začínajú stávať anovulačné (nie každý samozrejme) až vo veku okolo 50 .r plodnosť celkom vyhasne. Pokles polodnosti po 30-ke neznamená nevyhnutne možnoť počať poškodené dieťa ale v tom že je nižiša možnosť vôobec počať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2011 :  10:44:48  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Waw, čo sa tu človek nedozvie... Keď moja mama mala 40-41 rokov, narodil som sa ja. 6 rokov predtým sa narodil brat a 3 roky pred týmto bratom sa narodil prvý brat. V živote by moja mama nebrala antikoncepciu. Nikto z nás ani dokonca nenosí okuliare, žiadna zdravotná vada. Mamina mama zomrela na srdce, moja mama má cukrovku, nič sa zatiaľ u nikoho z nás neprejavilo.
Kašlem ja aj na také štatistiky, keď žijem skutočnosť.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mojnazor12

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2011 :  10:49:56  Zobraziť profil  Pridať mojnazor12 do zoznamu priateľov
citácia:
Waw, čo sa tu človek nedozvie... Keď moja mama mala 40-41 rokov, narodil som sa ja. 6 rokov predtým sa narodil brat a 3 roky pred týmto bratom sa narodil prvý brat. V živote by moja mama nebrala antikoncepciu. Nikto z nás ani dokonca nenosí okuliare, žiadna zdravotná vada. Mamina mama zomrela na srdce, moja mama má cukrovku, nič sa zatiaľ u nikoho z nás neprejavilo.
Kašlem ja aj na také štatistiky, keď žijem skutočnosť.

Pôvodne zaslal Azuritko - 24 jún 2011 :  10:44:48



Veď to je len štatistika a v niektorých rodinách (zrejme ich bude veľa) majú opačný názor.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 100  ~  Člen od: 09 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 11 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2011 :  13:43:21  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Waw, čo sa tu človek nedozvie... Keď moja mama mala 40-41 rokov, narodil som sa ja. 6 rokov predtým sa narodil brat a 3 roky pred týmto bratom sa narodil prvý brat. V živote by moja mama nebrala antikoncepciu. Nikto z nás ani dokonca nenosí okuliare, žiadna zdravotná vada. Mamina mama zomrela na srdce, moja mama má cukrovku, nič sa zatiaľ u nikoho z nás neprejavilo.
Kašlem ja aj na také štatistiky, keď žijem skutočnosť.

Pôvodne zaslal Azuritko - 24 jún 2011 :  10:44:48



zaujimavy logicky postup - na zaklade pozorovania malej vzorky populacie (tvoja rodina) hodnotis zvysok populacie

"Maternal age influences the chances of conceiving a baby with Down syndrome. At maternal age 20 to 24, the probability is one in 1562; at age 35 to 39 the probability is one in 214, and above age 45 the probability is one in 19. Although the probability increases with maternal age, 80% of children with Down syndrome are born to women under the age of 35, reflecting the overall fertility of that age group."

preklad:

obdobie plodnosti ovplyvnuje sancu na pocatie dietata s downom. V obdobi od 20 do 24 rokov je sanca 1 k 1562; v obdobi od 35 do 39 je sanca 1 k 214, a vo veku nad 45 rokov je sanca 1 k 19. Napriek tomu ze sanca sa zvysuje vzhladom na vek, tak 80% downov sa narodilo zenam vo veku pod 35 rokov, co odzrkadluje plodnost roznych vekovych skupin.

cize prelozene do zrozumitelnejsej reci: CELKOVT POCET downov je vyssi u zien vo veku od 25 do 35 rokov, pretoze v tom obdobi rodi najviac zien; naproti tomu u zien nad 40 rokov sa sice narodi menej downov ako zenam pod 35 rokov ale aj celkovo menej deti, pretoze v tom obdobi plodnost klesa, ale POMER downov k zdravym detom je v tom obdobi ovela vyssi

dalej, napr v anglicku sa robia pravidelne skriningy na poziadanie a priblizne 90% tehotensiev je ukoncenych na poziadanie matky ak sa preukaze, ze dieta bude pravdepodobne postihnute downom

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2011 :  19:25:19  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Guest ty máš komplexy keď nezačneš riešiť "vedeckú" stránku doslova mimo hlavnej myšlienky témy? Opakujem čo som povedal. Kašlem ja aj také štatistiky. A názorne si ukázal k čomu to vedie. Z mizernej štatistiky, kde pravdepodobnosť je nedotiahnutá a nepresná, pričom stále je to iba pravdepodobnosť, sa robia rozhodnutia o živote a smrti detí, ktoré by boli možno úplne zdravé. A k čomu je to teda dobré? Na toto míňaš čas? Aby sa mohlo rozhodovať o tom kto bude žiť a kto zomrie a pre evolučnú teóriu aby sa vytvoril národ dokonalosti? K tomuto smeruješ takýmto uvažovaním...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: sex slobodných nie je hriech? Téma Next Topic: tri otázky  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06