Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Masturbacia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Žena si nafilmovala svoj vlastný potrat Téma Next Topic: Pristup k antikoncepcii
Strana: z 6

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 05 február 2012 :  22:43:18  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
citácia:
A v com sa podla teba prejavuje ta laska? Myslis take veci ze aj mna mna svieti slnko atd?

Pôvodne zaslal xxx01 - 05 február 2012 :  22:12:07



Nie, predovšetkým v tom, že za teba položil život.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

xxx01

Stav: offline

 Odoslaný - 05 február 2012 :  22:55:11  Zobraziť profil  Pridať xxx01 do zoznamu priateľov
Mortinia myslela s tym tahanim za nos asi to,ze Boh ta nemoze tak isto milovat ked hresis,ako ked si cisty

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 82  ~  Člen od: 01 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 10 február 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

vultus

Stav: offline

 Odoslaný - 05 február 2012 :  23:28:31  Zobraziť profil  Pridať vultus do zoznamu priateľov
xxx01, znudená myseľ bez cieľa je ľahký terč pre nízke pudy, skúste sa zamestnať, možno by nebolo zlé čítať, na internete máte veľa dobrých kníh zdarma, alebo sa venovať štúdiu náboženstva, študovať dokumenty, učiť sa modlitby po latinsky, atď. Pokiaľ už naozaj nie je čo robiť a prepadne vás chuť na tento hriech tak sa treba začať modliť, dokonca si môžte streliť aj facku na prebudenie a začať sa modliť potom ak sa vám zdá že hriech víťazí, určite nie antidepresíva ani nijaká iná chémia, okrem psychických vedľajších účinkov a zníženia sexuálnej žiadostivosti lieky dosť často zvyknú ničiť pečeň.
Toto by malo fungovať každému ,ak sa človek naozaj snaží tak si neviem predstaviť neúspech, potom nie je chyba v metodike ale v človeku samotnom, a tam by zrejme nepomohli ani tabletky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 123  ~  Člen od: 21 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 20 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

xxx01

Stav: offline

 Odoslaný - 05 február 2012 :  23:32:04  Zobraziť profil  Pridať xxx01 do zoznamu priateľov
problem je vacsinou vzdy v cloveku,kde inde by mal byt?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 82  ~  Člen od: 01 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 10 február 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 06 február 2012 :  10:49:57  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
citácia:
Mortinia myslela s tym tahanim za nos asi to,ze Boh ta nemoze tak isto milovat ked hresis,ako ked si cisty

Pôvodne zaslal xxx01 - 05 február 2012 :  22:55:11



Čiže keď padnem do tohto hriechu (aj keď nechcem), Pán Boh ma miluje menej, ako keď sa z neho vyspovedám? Teda jeho láska kolíše v závislosti od toho, či som práve pred spoveďou alebo po nej? Takto to je? Nie je náhodou toto "ťahanie za nos"?

Určite sa človek má usilovať vyhýbať hriechu, ale predstava, že po vyspovedaní sa z tohto hriechu som čistý, je ilúzia. Pred Pánom Bohom nie sme čistí tým, že zvládneme jednu oblasť pokušení (alebo sa z nej vyspovedáme). Stále je toho na nás dosť, čo nie je hodné jeho svätosti a slávy. A predsa nás miluje...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 06 február 2012 :  15:44:42  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Myslela som to tak, že Boh je síce nekonečne milostivý, dobrý, ale je aj najspravodlivejší, je aj trestajúci..
Nemôžete Boha ťahať za nos, je to nanič ,ak takto Boha urážate.. Raz boli stanovené pravidlá, Desatoro, preto sa volajú prikázania, lebo je to príkaz - nie nejaká žiadosť.. Sú to príkazy.
Ak človek padne, je podla mna lepšie otriasť sa, zmieriť sa s Bohom, olutovať a viac to nerobiť - či nie?
Kristus tak veľmi trpel na tom strašnom kríži, zomrel aj za vás, zomrel za všetkých - a vy k nemu takto? Neurážajte ho.. Dal nám vôľu - len treba chcieť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 06 február 2012 :  21:24:31  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
xxx01 kamarát dobrý. netráp sa s mastrubáciou, aj tí čo ti tu radia tým určite prešli. Sexualita je prirodzená a je to tiež boží dar, prečo by si ho mal odmietať, či potláčať. Nakoniec a je zaujímavé, že o to diskutéri nehovoria, ak si semeno neodstrániš mastrubáciou, alebo súložou, vyjde ti samo vo forme nočnej polúcie, počas spánku. Ale ak chceš byť askét môžeš bojovať s prirodzenosťou tvojho tela a sexualita je jedna z najsilnejších prirodzeností ktorej neodolajú ani zasvätení. Či páchaš hriech, dozvieš sa v nebi. Boh miluje ľudí takých ako ich stvoril. A netráp sa.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 06 február 2012 :  21:41:58  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
citácia:
Myslela som to tak, že Boh je síce nekonečne milostivý, dobrý, ale je aj najspravodlivejší, je aj trestajúci..
Nemôžete Boha ťahať za nos, je to nanič ,ak takto Boha urážate.. Raz boli stanovené pravidlá, Desatoro, preto sa volajú prikázania, lebo je to príkaz - nie nejaká žiadosť.. Sú to príkazy.
Ak človek padne, je podla mna lepšie otriasť sa, zmieriť sa s Bohom, olutovať a viac to nerobiť - či nie?
Kristus tak veľmi trpel na tom strašnom kríži, zomrel aj za vás, zomrel za všetkých - a vy k nemu takto? Neurážajte ho.. Dal nám vôľu - len treba chcieť.

Pôvodne zaslal mortinia - 06 február 2012 :  15:44:42




Nikto tu Pána Boha neuráža. Prebieha tu normálna diskusia s cieľom niekomu pomôcť. Pocit „urážania môjho Boha“ majú zväčša fundamentalistickí extrémisti.

Samozrejme je najlepšie oľutovať a viac nerobiť. Ale zlozvyky sú špeci kategória, tam niekedy ani silná vôľa nestačí. Mimochodom, konkrétne masturbáciu v desatore nenájdete. Ona síce zjavne nie je v súlade s Božou vôľou, ale zase nestrašme ľudí, ako keby sa previňovali ktovieako hriešne. Kdesi v katolíckych dokumentoch som čítal aj takú myšlienku, že sú kresťania, ktorí sa tohto zlozvyku nedokážu zbaviť – napriek úsiliu - možno i celý život. Jednoducho na to nemajú dostatočné vôľové mechanizmy. A treba ich prijímať aj v ich slabosti a majú sa vnímať ako platní členovia Božieho ľudu.

Týmto ľuďom je ťažké sa aj spovedať, pretože vedia, že za seba nemôžu ručiť. Na jednej strane tento zlozvyk ľutujú, chcú sa páčiť Bohu a konať jeho vôľu, na druhej strane poznajú seba a vedia, že možno zase boj prehrajú a podľahnú... Dôležité je, aby po páde vždy znova vstali a hľadali, bojovali, neklesali na duchu... pretože Kristus ich rovnako (veľmi) miluje ako tých, ktorí v tomto neklesajú. A kto hľadá, raz nájde.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 06 február 2012 :  22:22:12  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
slovak, rastos: presne tak

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ambrobene

Stav: offline

 Odoslaný - 06 február 2012 :  22:50:58  Zobraziť profil  Pridať Ambrobene do zoznamu priateľov
Kaplán mi to vysvetlil takto...

Ak sa niekto ožere tak, že grca a minie pri tom veľa peňazi atď atď, tak sa dopustil ťažkého hriechu. Ale ak je to už nejaký alkoholik, ktorý proste musí chlastať, lebo má absťaky, tak tento hriech už nie je ťažký, pretože nie je tak celkom dobrovoľne... Jeho vôľa je totiž už obmedzená abstinenčným príznakom.

To iste s onaniou. ak niekto len tak sa chce potešiť, tak má ťažký hriech, ale ak to robí denne, že si bez toho nevie predstaviť život, čiže je už na tomto skutku viacmenej psychycky závislý, tento hriech nie je ťažký.

Čo sa týka desatora, tak onania patrí do kategórie NEZOSMILNÍŠ, pretože svoju sexualitu máme používať len na to, na čo ju boh určil, teda na zachovanie rodu a na plodenie potomstva.

Prečítajte si, čo sa stalo v biblii postave menom ONAN (od toho onania):

"8 Vtedy Júda povedal Onanovi: "Obcuj so ženou svojho brata, vezmi si ju za ženu a zaisti potomstvo svojmu bratovi!"
9 Keďže Onan vedel, že potomstvo nebude jeho, kedykoľvek obcoval so ženou svojho brata, zakaždým vylieval semeno na zem, len aby neposkytol potomstvo svojmu bratovi.
10 Pánovi sa však znepáčilo čo robil, a dal zomrieť aj jemu."
Genezis 38, 7-10

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 175  ~  Člen od: 28 august 2011  ~  Posledná návšteva: 06 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 06 február 2012 :  23:55:29  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
sexualitu máme používať len na to, na čo ju boh určil, teda na zachovanie rodu a na plodenie potomstva.
Pôvodne zaslal Ambrobene - 06 február 2012 :  22:50:58


Sexualita definitívne neslúži len na plodenie a zachovanie rodu. A Onan nemasturboval ale prerušovane súložil.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  09:38:07  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
citácia:
slovak, rastos: presne tak

Pôvodne zaslal Guliver - 06 február 2012 :  22:22:12



Zrejme ste si nevšimli, že pohľady slovaka a rastosa sú odlišné

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

xxx01

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  10:19:57  Zobraziť profil  Pridať xxx01 do zoznamu priateľov
A aky je spravodlivy trest za tento hriech?Lebo tymto som ziadnemu inemu cloveku neuskodil ani o tom nikto nevie, takze by sa potom jednalo cisto o boziu odplatu

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 82  ~  Člen od: 01 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 10 február 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  10:34:58  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Strata milosti posväcujúcej.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

xxx01

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  10:38:56  Zobraziť profil  Pridať xxx01 do zoznamu priateľov
no neviem,ci som v milosti alebo nie,tak ziadny rozdiel pri tomto probleme necitim

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 82  ~  Člen od: 01 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 10 február 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  10:44:30  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
A aky je spravodlivy trest za tento hriech?Lebo tymto som ziadnemu inemu cloveku neuskodil ani o tom nikto nevie, takze by sa potom jednalo cisto o boziu odplatu

Pôvodne zaslal xxx01 - 07 február 2012 :  10:19:57



Veľkosť hriechu a trest je jedine Božia kompetnecia. On vidí do srdca človeka. Vidí aj tvoju snahu o prekonanie tohoto zlozvyku (závislosti) a určite ocení tvoj boj za svoju čistotu. Neboj sa "Pán Boh sú fajn chlap".
Nezúfaj, ale dúfaj, neboj sa a ver. Je u teba veľmi pozitívne že bojuješ. Svetlým bodom je že po spovedi sa držíš cca 2 týždne to je super. Nájdi si (ak nemáš) pravidelného spovedníka, ak ti môžem doporučiť mal by to byť reholník a mal by sa vyznať aj v psychológii. Zver sa do jeho duchovného vedenia. A na spoved chod vždy ihned ako padneš - aj keby to malo byť 3x za týžden.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  10:48:10  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Zrejme ste si nevšimli, že pohľady slovaka a rastosa sú odlišné

Pôvodne zaslal rastos - 07 február 2012 :  09:38:07


Myslím, že ide iba o formálnu, alebo zdanlivú odlišnosť pohľadov. Napísali ste, že existujú kresťania, ktorí s vlastnou sexualitou bojujú celý život a napriek tomu neúspešne. Takže sa spovedajú stále z toho istého - čo nutne musí byť naozaj frustrujúce (obzvlášť u škrupulóznych). Ďalej píšete: "Dôležité je, aby po páde vždy znova vstali a hľadali, bojovali, neklesali na duchu." Ako asi taký boj a neklesanie na duchu môže po 10-20-30 rokoch vyzerať? A tu sa dostávame k tomu čo písal slovak: "Boh miluje ľudí takých ako ich stvoril. A netráp sa." Takže ja to vidím tak, že pokiaľ nie je masturbácia patologická závislosť - v zmysle choroby, ktorú treba liečiť, potom je zdravé a prospešné ju ako problém nevnímať, nesústreďovať sa na ňu ako na "jadro" svojej hriešnosti.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  11:38:55  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
Súhlasím, že sa na masturbáciu nemá sústreďovať ako na jadro hriešnosti. Ale zas nevnímať ju vôbec ako problém by bolo zatváranie si očí pred realitou. Naučiť sa zvládať svoje sexuálne pudy je potrebné a vyžaduje si to istú zručnosť. Zaiste nemôžeme chcieť po prvákovi, aby ovládal rovnice s mocninami, ale po gymnazistovi snáď už áno. Preto i zvládanie masturbácie má svoje zákonitosti.

V prvom rade hovorím, že človek musí vedieť, že je Bohom bezpodmienečne prijatý, aby ho prvotná neschopnosť čeliť masturbácii neparalyzovala a neviedla do zúfalstva (alebo do slepých uličiek v zmysle „vôbec sa tým netráp, nechaj tomu voľný priebeh a je to ok"). Takže aj keď niekto padne, má vedieť, že Božia milosť a láska mu nie sú odopierané, Pán Boh ho rovnako miluje a chce mu pomôcť víťaziť, nie ho trestať.

Ďalej môže dotyčný objavovať isté zákonitosti, ktorých rešpektovanie mu dáva lepšie šance na budúce víťazstvo. Napríklad poznať pravidlo, že toto pokušenie sa dá zvládať na začiatku, ale keď sa s ním človek čo len trochu v mysli zaoberá, sila odolávať rýchlo klesá, až sa to stáva nemožným. Preto sa treba sústrediť na boj v počiatočných fázach.

Tiež je potrebné vedieť, že mužov stimuluje pohľad. Preto sa treba vyhýbať pohľadom na to, čo stimuluje – akékoľvek vyzývavé obrázky v časopisoch, na pc, hoci aj na ulici bilbordoch, alebo na ženy na ulici. Dá sa to naučiť, odvrátiť zrak a vyčistiť myseľ, resp. pozerať sa (keď už musím) ostražito, bez sexuálneho podtextu.

Ďalšia vec je rozpoznať dni, kedy som vnútorne slabší, a teda by som mohol ľahšie podľahnúť nejakému podnetu (pocity osamelosti, nezdar v nejakej oblasti). Vtedy sa treba učiť vyššej ostražitosti, prípadne práve vtedy vyhľadávať aktivity, ktoré som už odskúšal a pomáhajú mi (šport, stretnutie s priateľmi a pod. – každý môže mať iné), ako aj „sýtiť sa“ a Božími pravdami, upevňovať svojho ducha Božím slovom.

Toto všetko je proces, ktorý môže trvať – áno, aj 10-20-30 rokov. No a? Aj vojna môže trvať dlho a prebieha tak, že niektoré bitky spočiatku prehráme. Niekedy front dlho stojí na jednom mieste. Ale ak sa učíme a ide nám o víťazstvo, nakoniec bude tých prehier menej a máme šancu raz vojnu vyhrať. Napokon, vedie nás Kristus, a on je víťaz.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  12:02:49  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
S tou realitou opatrne - masturbácia je súčasť prirodzeného sexuálneho správania, dá sa pozorovať aj u batoliat a tam by ste ju asi neklasifikovali ako hriešnu či škodlivú. Podľa vášho návodu by muži značnú časť roka ani nemohli výjsť na ulicu nieto ešte na kúpalisko či plaváreň. A to nehorím, že šport a iné aktivity u niektorých jedincov pôsobia presne naopak - stimulujú k masturbácii. Ale to nie je jadro problému. To je v otázke prečo vôbec vnímate masturbáciu ako hriešnu?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  12:25:07  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
Je rozdiel medzi pozeraním sa a pozeraním sa. Nejde o to neprísť do styku s možným pokušením, ale vedieť sa s ním zrelo stýkať a vyrovnávať.

Pri tom športe nešlo ani tak o fyzickú aktivitu, ako o jeho pozitívny psychický dopad. Ale to je individuálne, o tom tam píšem, je možné si zvoliť iné činnosti.

A prečo by mohla byť hriešna? Slovo "hriech" v doslovnom preklade znamená "minúť sa cieľa". A masturbácia sa míňa cieľa, pretože naša sexualita nám bola daná ako cesta odovzdávania sa, darovávania, poznávania a zjednocovania sa v láske so životným partnerom. Nemá to byť len sebauspokojujúci akt, vytrhnutý z kontextu okolností.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

xxx01

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  12:56:35  Zobraziť profil  Pridať xxx01 do zoznamu priateľov
ked to bolo tak myslene,tak sa mi sexualita mala aktivovat az v manzelstve a nie uz v predskolskom veku.Teraz mi je naco,len nato aby som ju potlacal? A to ma byt zmysel mojho zivota vyhrat nad sexualitou? To si radsej vezmem tie lieky ako mrhat casom na boj s niecim co ked aj vyhram tak mi to nic neda,lebo tym vlastne len prestanem robit zlo ale ziadne dobro neziskam

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 82  ~  Člen od: 01 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 10 február 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  13:03:13  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Nie sú toto vaše slová? "Tiež je potrebné vedieť, že mužov stimuluje pohľad. Preto sa treba vyhýbať pohľadom na to, čo stimuluje."

Vaša definícia sexuality ma niekoľko nedostatkov: sexualita nie je vlastná len luďom so životným partnerom a aj u nich masturbácia neznamená, že odovzdávanie, zjednocovanie v láske atď., nie sú naplnené. Príčiny môžu byť rôzne. A masturbácia isto nie je akt vytrhnutý z kontextu - je to prirodzená sexuálna aktivita.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  13:18:38  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
citácia:
ked to bolo tak myslene,tak sa mi sexualita mala aktivovat az v manzelstve a nie uz v predskolskom veku.Teraz mi je naco,len nato aby som ju potlacal? A to ma byt zmysel mojho zivota vyhrat nad sexualitou? To si radsej vezmem tie lieky ako mrhat casom na boj s niecim co ked aj vyhram tak mi to nic neda,lebo tym vlastne len prestanem robit zlo ale ziadne dobro neziskam

Pôvodne zaslal xxx01 - 07 február 2012 :  12:56:35



Milý xxx, v živote budete potrebovať bojovať a vyhrávať s mnohými inými vecami a na všetko tabletky nenájdete. Sebaovládanie je dôležitý charakterový prvok Božieho dieťaťa, preto sa oň máme usilovať. Alebo si myslíte, že Kristus mrhal na púšti časom na boj s pokušeniami, ktorý aj keď vyhral, tak "žiadne dobro nezískal"?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  13:27:05  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
S tou realitou opatrne - masturbácia je súčasť prirodzeného sexuálneho správania, dá sa pozorovať aj u batoliat a tam by ste ju asi neklasifikovali ako hriešnu či škodlivú. Podľa vášho návodu by muži značnú časť roka ani nemohli výjsť na ulicu nieto ešte na kúpalisko či plaváreň. A to nehorím, že šport a iné aktivity u niektorých jedincov pôsobia presne naopak - stimulujú k masturbácii. Ale to nie je jadro problému. To je v otázke prečo vôbec vnímate masturbáciu ako hriešnu?

Pôvodne zaslal Guliver - 07 február 2012 :  12:02:49



Masturbácia nie je prirodzená súčasť sexuálneho správania. Je to zneužitie daru sexuality ktorý nám dal Boh na prežívanie lásky a jednoty medzi manželmi (ani nikdy ináč) v jednote manželov je zahrnutá prvotná sviatosť (sacramento originaria) a sex medzi manželmi je vyjadrením tejto sviatosti a jednoty. Druhým ale nemenej významným zmyslom toho daru je spolupracovať s Bohom na stvorení sveta. Manželia vo svojom láskyplnom objatí splodia dieťa po biologickej stránke a v tom istom okamihu tomuto dieťaťu Boh dáva nesmrteľnú dušu. Preto každé užitie sexuálneho pudu mimo manželstva je zneužitím toho Božieho daru čo je urážkou darcu a teda hriechom

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2012 :  13:30:50  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
citácia:
Nie sú toto vaše slová? "Tiež je potrebné vedieť, že mužov stimuluje pohľad. Preto sa treba vyhýbať pohľadom na to, čo stimuluje."

Vaša definícia sexuality ma niekoľko nedostatkov: sexualita nie je vlastná len luďom so životným partnerom a aj u nich masturbácia neznamená, že odovzdávanie, zjednocovanie v láske atď., nie sú naplnené. Príčiny môžu byť rôzne. A masturbácia isto nie je akt vytrhnutý z kontextu - je to prirodzená sexuálna aktivita.

Pôvodne zaslal Guliver - 07 február 2012 :  13:03:13



Iste, treba sa vyhýbať žiadostivému pohľadu, ale kde sa nedá nepozerať, tam sa učiť zrelo to zvládať.
Mojím cieľom nie je priniesť tu kompletný pohľad na sexualitu v celej jej šírke. Píšem len moje pohľady na masturbáciu a ak ste si vy istí, že to nie je problém a netreba ho riešiť, buďte. Ja sa budem usilovať byť nápomocný tým, ktorí s tým chcú zápasiť a zvíťaziť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 6 Previous Topic: Žena si nafilmovala svoj vlastný potrat Téma Next Topic: Pristup k antikoncepcii  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06