Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Biblia - zakázať?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Klamstvá z brožúry  Téma Next Topic: MISIE predtym a dnes - najdes rozdiel ??
Strana: z 8

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  18:10:58  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Bibliu - aj tu najkatolickejsiu s naj poznamkami a vyhovujucu vsetkym aprobaciam Cirkvi - treba zakazat a kazdy opravdivy katolik sucasnosti, vyluci bibliu zo svojho zivota uplne.

Aj za cenu, ze by ju mozno do konca zivota uz nemal chytit do ruky.

Tym padom absolutne ignore musi ist aj na vsetky spolca, biblicke kruzky a podobne frasoviny, ktore pracuju s Pismom v rukach, aj keby im predsedal archanjel nebesky.

Biblia pre katolika ma byt v istom zmysle knihou prvou a v istom knihou poslednou, ktoru ma brat do ruk a pred oci.

Aby vsak bola na mieste prvom, najprv musi byt na mieste poslednom.

Opacne to nefunguje, len sa hromadia skody.




Ked vidite niekoho, ako sa ohana Pismom, utekajte alebo aspon nepocuvajte.

S najvacsou pravdepodobnostou tak nevypocujete bludy, vycitane z Pisma.

Obycajny katechizmus pre deti je dolezitejsi, ako cela 72 knihova biblia.

Zorientovany katolik vie, ze biblia nie je pravidlom viery.

A o to prave ide.

Biblia opat skodi. Moc skodi.


Zakazat bibliu moze byt akt milosrdenstva a zasluzneho skutku.

Rodicia a zodpovedni za duse, pamatajte na to.


Biblia nie je pravidlom viery.

Europa a svet su opat misijnym uzemim.

Poucenie z dejin jesto naporudzi - zorientovani poznaju.

Vieru sa bibliou sirit ani odovzdavat neda.

Bibliou sa prenasa virus odpadu a herezy.

Apostolat, misie, rekatolizacia, nabozenska vychova - to vsetko musi byt opat bez biblie.

Katechizmus a zbozna horlivost je jedina cesta.

Aj pre kolkychze tunajsich forakov, hlasajucich bludy a nezmysly kedykolvek zacituju pasaze z Pisma. Vsak davaju iba to, co maju. Co maju, ak maju bibliu a nie katechizmus? Popletenost, nepravdy, bludy.

Veru veru, hovorim vam, darmo by hoc aj celu bibliu spamati ovladali, a neznali by pravdy viery dla katechizmov predkladane, nicim inym nie su, nez satanovi sluhovia, a odporcovia Bozi a Jeho samospasitelnej Cirkvi.

Apage biblia in manus laici praedicantis!








 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora 

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  18:29:22  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
ako moze clovek ktori uraza slovo bozie ctit Jezisa? a ako ho moze ctit niekto kto slovo bozie necital? nie ste nejaky mudrlant? mozno ste niekto kto moze poznat katechizmus najlepsie z nas, mozte mat precitanych quanta knih, no ze vypustite z ust takuto nehoraznu hlupost to som necakal.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  19:05:03  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ak to dobre chapem, naprv ovladat to, co uci KC a az potom citat Svate Pismo, pretoze si potom budeme veci vysvetlovat po svojom?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  19:20:43  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Janka, robis mi radost.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  19:31:25  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
ako moze niekto pochopit ucenie KC ak niekto nepozna povod tohto ucenia?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  19:51:25  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Janka, robis mi radost.


Pôvodne zaslal Rarach - 10 marec 2011 :  19:20:43


az ked sa naucim ten katechizmus, potom bude realnejsi dovod na radost

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  20:14:49  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
A čo potom s tým ?

Kto nečíta Písmo, nepozná Krista. (Hieronym)

Modernista ?

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  22:54:26  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Rarach často nadsadzuje, aby zdôraznil pointu.



veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  22:59:40  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
Apelujem na zdravy rozum navstevnikov tohto fora, neverte kazdemu bludu co tu Rarach napise, podla mna si robi srandu...
O Svatom Pisme podla Katechizmu Katolicekj Cirkvi :

2653 Cirkev „naliehavo a osobitným spôsobom vyzýva všetkých veriacich…, aby častým čítaním Svätého písma nadobudli ,vznešenosť poznania Krista Ježiša‘ (Flp 3,8)… Čítanie Svätého písma má sprevádzať modlitba, aby sa nadviazal rozhovor medzi Bohom a človekom.(1100) Lebo ,keď sa modlíme prihovárame sa jemu, a keď čítame Božie výroky, počúvame jeho‘.“

1437 Čítanie Svätého písma, modlitba liturgie hodín a modlitba Otče náš, každý úprimný úkon kultu alebo nábožnosti oživujú v nás ducha obrátenia a pokánia a prispievajú k odpusteniu našich hriechov.

Rarach hovori :
Bibliu ... treba zakazat a kazdy opravdivy katolik sucasnosti, vyluci bibliu zo svojho zivota uplne.
Cirkev hovori :
„naliehavo a osobitným spôsobom vyzýva všetkých veriacich…, aby častým čítaním Svätého písma nadobudli ,vznešenosť poznania Krista Ježiša‘

To uz ani netreba hadam komentovat.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  23:34:35  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
Rarach často nadsadzuje, aby zdôraznil pointu.




Pôvodne zaslal Dušan - 10 marec 2011 :  22:54:26



Celkom by mna samotneho zaujimalo, co podla Vas je nadsazkou v tom, co som napisal, a o aku pointu podla Vas mi ide.

Lebo zatial s istym zadostucinenim sa splnaju vsetky moje ocakavania, ako musi vyzerat taka nezorientovana reakcia.

myslim, ze je velmi ziaduce zalozit aj temu o zahodeni KKC, ktory nema co robit v rukach ziadneho uprimneho katolika. S touto temou suvis takmer podstatny.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  23:48:51  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Rarach: Túto Vašu tému ste dali aj na nejaké iné fórum v dávnejšej minulosti a aj tam pekne zavírila miestnymi vodami...

Prečo ju netreba čítať ľuďom, ako som napríklad ja (ale aj iný, čo sa aj priamo tu vyjadrili) mi je jasné. Knihe, ktorá bola napísaná v pre nás úplne neznámych jazykoch, v pre nás neznámych kultúrach, v totálne odlišnej socio-ekonomickej situácii, kde často nepoznáme ani základné geografické a politické súvisloti (a takto by sa dalo pokračovať) máme šancu správne pochopiť nižšiu, než prváčik základnej školy kvantovú mechaniku... (s tým rozdielom, že zlé pochopenie má pre nás nedozierne zlé následky).

Prečo ale priamo zakázať? (ak som správne pochopil význam tohto slova) Nebolo by vhodnejšie len prísne obmedziť? Proste aby aj priamo v Biblii bolo uvedené, že čítať ju je bez zvládnutia minimálne Katechizmu blbosť a keď aj ten zvládnu, stále je aj vhodnejšia literatúra (cirkevný otcovia, encykliky a podobne)?

(aj keď, keďže dnes mnohý prvé čo radia je čítať Bibliu možno platí "klin sa klinom vyráža" a preto by aj ten zákaz mohol byť lepším)

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  23:52:09  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
Nuz Rarach, potom mame este Dei Verbum, kde sa pise :

Posvätný koncil veľmi naliehavo a osobitným spôsobom vyzýva všetkých veriacich v Krista, najmä rehoľníkov, aby častým čítaním Svätého písma nadobudli „vznešené poznanie Krista Ježiša“ (Flp 3, 8). Lebo „nepoznať Písmo znamená nepoznať Krista“.39 Preto nech sa ochotne a s radosťou oboznamujú s posvätným textom buď prostredníctvom posvätnej liturgie, ktorá oplýva Božími výrokmi, alebo nábožným čítaním, prípadne pomocou iných na to vhodných prostriedkov a podujatí, ktoré sa dnes všade chválitebne šíria so schválením a pod vedením duchovných pastierov. Nech však pamätajú, že čítanie Svätého písma má sprevádzať modlitba, aby sa nadviazal rozhovor medzi Bohom a človekom. Lebo „keď sa modlíme, jemu sa prihovárame, a keď čítame Božie výroky, jeho počúvame“.

A Dei Verbum konci slovami :

Všetko, čo je v celku i v jednotlivostiach ustanovené v tejto dogmatickej konštitúcii, odobrili otcovia posvätného koncilu. A my to apoštolskou mocou, ktorú sme dostali od Krista, spolu s ctihodnými otcami v Duchu Svätom schvaľujeme, nariaďujeme a ustanovujeme. A prikazujeme, aby sa toto koncilové ustanovenie uverejnilo na Božiu slávu.

Aby som sa uistil ze myslime na rovnaky KKC, myslite ten o ktorom Jan Pavol II napisal:
- Mam velku radost, ze verejnost dostava typicke latinske vydanie KKC, ktore tymyo apostolskym listom schvalujem...

- Cirkev ma teraz k dispozicii tento novy, spolahlivy vyklad svojej jednej a nemennej apostolskej viery, ktory bude platnou a opravnenou pomockou v sluzbe spolocenstva cirkvi, bezpecnou normou na vyucovanie viery...

Evidentne Jan Pavol II alebo Rarach je mimo...rozhodnutie ponechavam na citatelovi...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 10 marec 2011 :  23:58:31  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Reconquistador,

takze mam cest s pamatnikom?

Ad Vase vety: pokial ide o samotny zakaz, velmi som zvazoval, ci pouzit tuto ultimativnu podobu restrikcie, uvahy sa niesli v takom duchu, aky predkladate.
No a ked si neviem alebo nechcem dat rady sam, idem sa poradit s kazuistickymi pripadmi, zachytenymi v mudrych knihach. A potom kludne mozem napisat vsetko tak a presne tak, ako som napisal.

Pokial sa Vas netyka iba one zname pausalne klise o vseobecnom pristupe k biblii, z coho vychadzaju vsetky prchke neuvazene reakcie, proste ze dali ste si namahu a postudovali spravne a nespravne postoje katolka k biblii, tak ten zakaz by sa Vas nemusel tykat absolutne, ale iba relativne. Take rozlisovanie existuje a nateraz viac nedodajme.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  06:56:10  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
Milan Peter, čo sa ti nepáči?
Skusím navrhnúť organizátorom "kampane pre Ježiša" aby ked nás vypustia z autobusu, sme vybehli na ludi nie s Bibliami ale s katechizmamy. Bude to mať pár podstatných výhod.
1.) budeme ludom hovoriť o skutočných pravdách
2.) tým že druhým budeme zvestovať katechizmus, zároveň, to nás obohatí, a prehĺby vedomosti.
3.) okolitý ľud nebude vydesení, že sme jehovisti, či nejakí bláznivi charizmatici, ale hneď pochopia kam a komu patríme....

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan Peter

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  07:09:57  Zobraziť profil  Pridať Milan Peter do zoznamu priateľov
citácia:

3.) okolitý ľud nebude vydesení, že sme jehovisti, či nejakí bláznivi charizmatici, ale hneď pochopia kam a komu patríme....

Pôvodne zaslal tornero - 11 marec 2011 :  06:56:10


Nuz Tornero, ale bacha aby si mal v rukach spravny katechizmus, lebo podla Raracha ani Katechizmu Katolocekj Cirkvi schvaleny Janom Pavlom II. "nema co robit v rukach ziadneho uprimneho katolika".

Inak to pokjne navrhni ak ti tak svedomie kaze ;).
Podel sa potom s vysledkom...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 február 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

handulka

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  07:48:31  Zobraziť profil  Pridať handulka do zoznamu priateľov
Odporúča sa čítat sv.Písmo každodenne aspon niekolko minút. My katokíci máme velmi vela medzier čo sa týka vedomosti. Taký jehovista nás kludne položí do vrecka.Tvrdím to z vlastnej skusenosti,ked som sa rozpravala s jehovistkou a nachytala som ju na paru veciach,kedže ja čítam sv. Písmo s vysvetlivkami -oni to nemajú a vyberajú state,ktoré im vyhovujú. Na druhykrát ked prišla bola taká nabiflená ,že som len oči otvarala a mala som čo robit aby som vyklučkovala. Krestan katolik má čítat sv. Písmo aj s vysvetlivkami,lebo bez vysvetliviek si môže vyložit nejakú stat po svojom a v Písme sa sukromný výklad nedovoluje

handulka

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 16 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 10 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  09:28:08  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Nuz Tornero, ale bacha aby si mal v rukach spravny katechizmus, lebo podla Raracha ani Katechizmu Katolocekj Cirkvi schvaleny Janom Pavlom II. "nema co robit v rukach ziadneho uprimneho katolika".

Inak to pokjne navrhni ak ti tak svedomie kaze ;).
Podel sa potom s vysledkom...

Pôvodne zaslal Milan Peter - 11 marec 2011 :  07:09:57



Toľká irónia ale správne upozornenie, aby si dal na to bacha. Už viac ľudí aj tu na fóre poukázalo na zložitosť a nejednoznačnosť KKC. A ako som písal aj sám som to zistil. Kde v jednoduchom katechizme prečítam 3 riadky, v KKC bolo na tú istú tému 10 a podstatu som aj tak plne nepochopil. Načo s takým niečím ísť na ľudí, čo nemusím ani sám plne chápať? Biblia to isté. Neviem ani presne čo hlásajú jehovisti, ale podľa mňa nemôže byť až tak náročné dostať ich na jednoduchom katechizme. A bibliou sa potom môžu oháňať koľko chcú. Môže ju poznať od slova do slova.

Podľa mňa môže byť fajn príkladom pre obozretnejšie narábanie s Bibliou napr. Duch Svätý. Katechizmus jasne definuje kto to je a čo robí. Pričom narába aj s citátmi z Písma. No ak človek najprv číta Písmo, môže si z toho vyvodzovať teoreticky všeličo, respektíve si vôbec nemusí kde sa o Duchu Svätom práve hovorí a tak nenadobúda daná časť Písma pre daného človeka potrebný význam.
A ďalšia vec. Katechizmus sa dá pozorne prečítať za pár dní. Písmo je čítanie veľmi dlhodobé. Prečo si teda neurobiť minimálnu prestávku resp. ešte chvíľu počkať a venovať sa rýchlejšie prečítaným a jednoduchším, ale za to ohromne podstatným veciam?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jerome

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  13:54:15  Zobraziť profil  Pridať jerome do zoznamu priateľov
V dnešnej dobe,keď majú vo veľkej väčšine kresťansko-katolícke rodiny Písmo Sväté doma iba na okrasu,by sa zákazom jeho čítania dosiahol pozitívny efekt:konečne by si ho aspoň niekto prečítal,pretože "zakázané ovocie chutí najviac".

Teraz vážnejšie-robí zlo samotné Písmo sväté,alebo jeho nesprávna interpretácia?

V počiatkoch šírenia kresťanskej viery bolo veľmi málo kresťanských obcí,ktoré by vlastnili komplet celé Písmo.Bolo veľkou vzácnosťou.Podstatné bolo učenie,ktoré podávali apoštoli a chránili nimi ustanovení biskupi.Z toho je zrejmé,že pre to,aby sme viedli pravý a nie bludný duchovný život,ktorý vedie ku spaseniu je potrebné prijímať učenie katolíckej Cirkvi a to máme veľmi dobre zhrnuté v katechizmoch a kto chce viac,tak v konciloch a cirkevných otcoch.Vtedy sa nám nemôže stať,že si pri čítaní Písma začneme vyrábať mylné interpretácie,ktoré by nás viedli do bludu.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 46  ~  Člen od: 11 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  16:03:01  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Mato, naozaj je potrebne na tomto fore citat bludy ohladne Biblie a smiechu?Pan rarach tu vyjadruje svoju neuctu k papezom a biskupom,ignorujuc alebo zhadzujuc ich encykliky a vyhlasenia a neberie do uvahy, ci nechape znamenia casu. Ak si robi srandu, je to ubohe ale obavam sa ze to mysli vazne Znovu pripominam, ze nechcem tymto pana raracha urazit, ale pisem to kvoli tomu, ze ako katolik mam povinnost sa ozvat, ked tu niekto takymto sposobom hresi a dava zly priklad ,a naozaj hovori proti uceniu katolickej cirkvi,aby nezvadzal zbytocne ludi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  19:50:35  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
tato tema mi nedala ani poriadne spat
rozmyslala som nad tym a dospela k nazoru, ze ked budem len citat Pismo a modlit sa, aby mi Pan cezen ukazal Pravdu, do konca zivota by som sa dozvedela mozno miliontinu toho, co sa deti naucia pri priprave na prve sv. prijimanie...clovek sam od seba nevie dobre rozlisit, co mu hovori Duch Svaty a co mu uz navrava jeho vlastna mysel...velmi lahko moze sklznut do sebaklamu

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  19:54:21  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Odporúča sa čítat sv.Písmo každodenne aspon niekolko minút. My katokíci máme velmi vela medzier čo sa týka vedomosti. Taký jehovista nás kludne položí do vrecka.Tvrdím to z vlastnej skusenosti,ked som sa rozpravala s jehovistkou a nachytala som ju na paru veciach,kedže ja čítam sv. Písmo s vysvetlivkami -oni to nemajú a vyberajú state,ktoré im vyhovujú. Na druhykrát ked prišla bola taká nabiflená ,že som len oči otvarala a mala som čo robit aby som vyklučkovala. Krestan katolik má čítat sv. Písmo aj s vysvetlivkami,lebo bez vysvetliviek si môže vyložit nejakú stat po svojom a v Písme sa sukromný výklad nedovoluje

Pôvodne zaslal handulka - 11 marec 2011 :  07:48:31


mna tiez raz davno zastavili a isli na mna s tym, ci som spokojna so zivotom...povedala som ano...potom ci sa mi nezda, ze ludia su sebecky, nehladia na inych, hovorim nie...tak ci tento svet nie je zly, zas hovorim, ze nie...tak sa so mnou rozlucili, do ruky dali letak a prepustili ma

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  23:11:37  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
ja by som napísal takú moju výslednicu.

1. Najprv treba naštudovať dobre katechizmus a skutočne veriť to čo je v katechizme napísané.
najlepsí je ten katechizmus pre deti, alebo tie staršie, môžem povedať z vlastnej skúsenosti. Donedávna som čitaval iba ten nový KKC. Nehovorím ale že KKC je zlý, ale mne nedal to, čo mi dala učebnica katechizmu pre ZS z roku 1972.
2. Potom môžme čítať Bibliu, ktorá by mala byť katolícka, kde sú vysvetlívky.
ekumenický preklad čítavam, aj sa mi lepšie číta, ale chýbajú tam vysvetlívky, a tak vlastne môže byť ohrozená pravá viera niekoho kto si môže zle vysvetliť nejakú podstatnú vec.

p. Rarach napísal svoj názor za ktorý sa nehambí a plne si zatým stojí. My sme slobodní vtom či to prijmeme alebo neprijmeme.

Ja by som doporučil Bibliu v našej dobe čítať ale najrpv treba naštudovať katechák. Myslím že pre bežného katolíka je dobré čítať liturgické čítania, pomeditovať. Potom si zajsť na sv. omšu kde si vypočujeme aj kázeň otom čo sme čítali, teda budeme mať text z Pisma aj Cirkvou vysvetlený.
Poprípade ak chodíme denne na sv. omšu tak skutočne počuvame denne Bibliu, aj kázeň ktomu + prijimame sviatosti. Vlastne nemusíme ani čítať Písmo, teoreticky.. hm

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  23:30:28  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
citácia:
ja by som napísal takú moju výslednicu.

1. Najprv treba naštudovať dobre katechizmus a skutočne veriť to čo je v katechizme napísané.
najlepsí je ten katechizmus pre deti, alebo tie staršie, môžem povedať z vlastnej skúsenosti. Donedávna som čitaval iba ten nový KKC. Nehovorím ale že KKC je zlý, ale mne nedal to, čo mi dala učebnica katechizmu pre ZS z roku 1972.
2. Potom môžme čítať Bibliu, ktorá by mala byť katolícka, kde sú vysvetlívky.
ekumenický preklad čítavam, aj sa mi lepšie číta, ale chýbajú tam vysvetlívky, a tak vlastne môže byť ohrozená pravá viera niekoho kto si môže zle vysvetliť nejakú podstatnú vec.

p. Rarach napísal svoj názor za ktorý sa nehambí a plne si zatým stojí. My sme slobodní vtom či to prijmeme alebo neprijmeme.

Ja by som doporučil Bibliu v našej dobe čítať ale najrpv treba naštudovať katechák. Myslím že pre bežného katolíka je dobré čítať liturgické čítania, pomeditovať. Potom si zajsť na sv. omšu kde si vypočujeme aj kázeň otom čo sme čítali, teda budeme mať text z Pisma aj Cirkvou vysvetlený.
Poprípade ak chodíme denne na sv. omšu tak skutočne počuvame denne Bibliu, aj kázeň ktomu + prijimame sviatosti. Vlastne nemusíme ani čítať Písmo, teoreticky.. hm

Pôvodne zaslal tornero - 11 marec 2011 :  23:11:37



ako moze niekto verit tomu co je v katechizme napisane, alebo vobec v cirkev ked necita pismo? ze nemusime citat pismo? to co ste napisali su nezmysli, vy ste sa v skole najskor naucili vzorec az potom ucivo s ktorim suvisi?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  23:50:57  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
timylee, keď budeš mať dieta, tak synak začne chodiť do školy a začne chodiť na naboženstvo. Na naboženstve sa naučí katechizmus. Keď dorastie tak začne čítať Bibliu, lebo bude už dobre pripravený. Podla mňa tak by to nejako malo fungovať a funguje prirodzene.
Môj prípad bol tak ako hovoríš. Ja som uveril ako dospelý a na základe Písma a pár knižiek som uveril ze pravda je v KC a tak som sa dal aj pokrstit v KC.
Bibliu čítam celý môj kresťanský život a popritom som čítaval ten novy KKC.

Ja by som mal asi ako prvy povedať že Písmo treba čítať za každu cenu, pred nejakým casom by som to asi aj napísal tuna. Ale vzhladom mojej osobnej skúsenosti, kde som videl vela katolíkov ktorí íšli opačným smerom ako ja, teda uverili bludom na zaklade citania Pisma pritom vobec nepoznali ako a čo KC učí!!! Doporučujem skutočne najprv čítať katechizmus, a potom prejsť na Bibliu. Neviem či mi rozumieš. Ak mi nerozumieš, sorry




Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 11 marec 2011 :  23:56:50  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

ako moze niekto verit tomu co je v katechizme napisane, alebo vobec v cirkev ked necita pismo? ze nemusime citat pismo? to co ste napisali su nezmysli, vy ste sa v skole najskor naucili vzorec az potom ucivo s ktorim suvisi?

Pôvodne zaslal timylee - 11 marec 2011 :  23:30:28



Ibaže, tu je tým zložitým vzorcom, ktorý bez dostatočného oboznámenia sa s teóriou nemáme šancu pochopiť práve Písmo. Čítať Písmo bez znalosti učenia, je ako pokúsiť sa vyrobiť umelé hnojivo po zhliadnutí jeho chemického vzorca a bez znalosti teórie - buď vyrobíme jed, ktorým otrávime pôdu, alebo trhavinu, ktorá nám v otrávení pôdy zabráni

Taktiež, na nadobudnutie viery ani Písmo potrebné nie je. Veď predsa, pre neveriaceho sú to iba vcelku zaujímavé príbehy.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 12 marec 2011 :  06:17:40  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
citácia:
... Kde v jednoduchom katechizme prečítam 3 riadky, v KKC bolo na tú istú tému 10 a podstatu som aj tak plne nepochopil. Načo s takým niečím ísť na ľudí, čo nemusím ani sám plne chápať? Biblia to isté ...
Pôvodne zaslal Azuritko - 11 marec 2011 :  09:28:08



Ja si len dovolím pripomenúť, že ak niečo nedokážeš pochopiť, nemusí byť automaticky chyba v KKC ...

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 8 Previous Topic: Klamstvá z brožúry  Téma Next Topic: MISIE predtym a dnes - najdes rozdiel ??  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06