Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Cirkev a jej denominácie
 Zneužívanie detí
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ortodoxna cirkev Téma Next Topic: Problemy PavlaBa
Strana: z 2

Zummi

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2011 :  14:36:00  Zobraziť profil  Pridať Zummi do zoznamu priateľov
Chcel by som sa vás spýtať milí bratia a sestry, čo si o tom myslite? V prvom rade by som sa chcel ospravedlniť za tému, ak už niekde je, ale som tu celkom novy a ešte nie celkom zorientovaný :)
Teda čo si myslite o zneužívaní detí kňazmi?
Keď som sa o tom rozprával s kamarátom, tak mi povedal, že sa ani nečuduje, pretože také dlhé roky držať v sebe to ´´sexuálne napätie´´ a vzhľadom na to aký je tento svet nečistý, teda ako ľahko vás môže niečo podnietiť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 5  ~  Člen od: 13 január 2011  ~  Posledná návšteva: 15 január 2011 Upozorniť moderátora 

Zummi

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2011 :  14:37:51  Zobraziť profil  Pridať Zummi do zoznamu priateľov
Chcel by som aj poukázať na to, že množstvo ľudí, tak stráca vieru v cirkev!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 5  ~  Člen od: 13 január 2011  ~  Posledná návšteva: 15 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2011 :  21:16:29  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja som teraz cital o zneuzivani deti ucitelmi v skolke. Vlastne sa niet comu cudovat, ked sa musia dlhe roky pozerat na tie deticky a cosi v sebe potlacat.

Ja som takto stratil v ieru v skolky a nedam tam svoje deti.

Takisto som cital o lekarovi, ktori zneuzival pacientov kym sa preberali z narkozy. Tiez sa mu niet co divit, ked sa dlhe roky pozeral na tych bezmocnych spiacich pacientov a musel v sebe potlacat akesi pudy.

Stratil som tak doveru v lekarov a nemocnice a urcite sa k ziadnemu lekarovi nepojdem liecit.

Potom som cital o rodicoch, co zneuzivali svoje deti. Tym sa sice trochu je co divit, ked nic potlacat nemuseli, ale v kazdom pripade som stratil vieru v rodicov a navrhujem, aby sa deti odnimali rodicom hned pri narodeni. Len kam ich dat, ked aj v domovoch sa zneuzivali deti

Tolko moj nazor na danu temu...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2011 :  21:18:35  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Neviem kde presne, ale už sa to tu riešilo. Môj názor je a podľa mňa je to realita, že sa to náročky nafukuje a robí sa z toho strašné haló. Ak niekto kôli tomuto stráca vieru, tak nikdy neveril tak ako mal, ak vôbec. V prvom rade platí, že to sú hriechy jednotlivcov. Nie Cirkvi. A katolík by mal vedieť kto je neomylný a kedy, a že každý človek je hriešny (okrem Ježiša a Panny Márie). A nafúknuté to je riadne, lebo aj v tej téme som dával štatistiku ak si to dobre pamätám, že vlastne vychádzalo niečo také, že zo všetkých kňazov na Slovensku v roku 2009 by podľa štatistiky mohol byť jeden pedofil.

Jednoducho povedané nafúknutá a cielene rozširovaná téma v snahe útočiť na Cirkev a ničiť ju.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kolji

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  03:24:17  Zobraziť profil  Pridať Kolji do zoznamu priateľov
citácia:
"Vlastne sa niet comu cudovat, ked sa musia dlhe roky pozerat na tie deticky a cosi v sebe potlacat."


To isté sa dá povedať o kňazoch?

"You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe." - Carl Sagan

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 683  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 18 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  09:40:48  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
"Vlastne sa niet comu cudovat, ked sa musia dlhe roky pozerat na tie deticky a cosi v sebe potlacat."


To isté sa dá povedať o kňazoch?

Pôvodne zaslal Kolji - 14 január 2011 :  03:24:17



Čo sa kňazov týka by som sa najprv možno zamyslela aj týmto smerom: http://res.claritatis.cz/zpravy/z-domova/los-angeles-obhajce-oznacuje-obvineni-katolickych-knezi-za-podvod/4407?SSID=9ca1dcb1651e04ad9df20d6c346d2054
to som naznačovala už v tejto téme inde.

Maťa nemusím práve ja obhajovať, ale po prečítaní jeho príspevku je asi jasné ako to myslel. a platí to aj na kňazov, že nie je práve spravodlivé myslieť si, že sú práve preto pedofilmi, lebo sa na detičky pozerajú dlhé roky a práve si niečo musia odrieknuť a preto my ostatní prestaneme chodiť do kostola, rešpektovať a ctiť si Cirkev a veriť jej. Takáto "úmera" je nezmyslom. Pedofília "vzniká" inak. Potom aj my ostatní, čo nie sme ani v reholi, ani v manželstvom zväzku a teraz sa dívame na všeličo a preto... sexuálny pud sa nemá potláčať, ale "pretaviť" do inej zmysluplnej činnosti...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  11:11:34  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
podla mna tu ale ide o nieco celkom ine, Mato ma pravdu, juja ma pravdu, Azuritko tiez i Kolji, Zummi ...

problem je asi najväcsi v tom ako sa k tomu prislusna institucia stavia, je rozdiel dotycneho chytiti a odsudit a je rozdiel dotycneho kryt, pripadne povysit a odkopnut na ine miesto, tu sa straca dovera v instituciu

nech su tie cisla akekolvek, stale je to neospravedlnitelne a zvlast este. ked su relevantne dokazy o zakryvani tychto cinov


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  11:22:38  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
hm a aky je vas nazor na spevakou ktory su kleptomani , a spevakov ktory su pedofily? pocuvate stale hudbu??
ale mnuz ak nieco k veci tak preco sa neustale obmielaju pripady pedofilie knazov? ak by sme cely zistit aky je pomer podobnych pripadov medzi knazmi a realnym poctom knazov , zistime ze ide o velmi nevyrazne ani nie percento... inak btw preco sa nespomynaju rabini ktory sexualne zneuzivali?? preco sa takot neutoci na judiazmus? alebo tu uz rovnaky meter nieje?
http://krimi.cas.sk/clanok/116084/otrasne-rabin-sexualne-zneuzival-svoju-dceru.html
http://zaujimavosti.sme.sk/c/3911278/aj-medzi-rabinmisu-cierne-ovce.html
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-novinky/145741/rabin-bil-svazoval-a-palil-osm-deti.html
tak zopar ukazok aby sa nezdalo ze si vymyslam...

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  11:35:56  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
uhm, saxi, ibaže, ako s niekým narábať inak, ako to robili cirkevní nadriadení, keď nebolo jasného odsúdenia zo strany zákona. Ak totiž mali byť takéto problémy, tak postihnutí mali ísť "začerstva" na políciu, príp. k lekárovi, kotrí vie čo a ako má robiť. Teraz po mnohých rokoch si ktosi "spomenie", že bol zneužívaný? A na základe čoho sa to má dokazovať, keď chýba priamy dôkazový materiál? Takže, cirkevní otcovia postupovali podľa svojich vnútorných vtedajších postupov, prosto dotyčného potom presunuli na iné miesto a čuduj sa svete, na novom mieste sa častokrát tieto obvinenia neobjavili. Takže sa vychádzalo, že to bolo iba osočovanie.
A o takýchto hromadných pomnohoročných prípadoch je naozaj ťažké uvažovať tak, že sú naozaj všetky pravdivé.
Samozrejme, ak sa preukázateľne takéto niečo stalo, malo by sa u všetkých pedofilov (keďže je to sexuálna úchylka) uvažovať najprv o lekárskom pôsobení (nekonkretizujem) a až potom o právnom odsúdení na nejaké roky väzenia, pretože narábanie s týmto človekom má na neho tiež dôsledky - aj on je svojim spôsobom obeťou. A to samo, nechcem ospravedlňovať takéto konanie, ale ide v prvom rade do istej miery o chorých ľudí. Pričom podčiarkujem, že ich problém nevyplýva z pracovného zaradenia, čiže nebolo najprv zamestnanie a potom úchylka, ale naopak.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  11:39:21  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
problem je asi najväcsi v tom ako sa k tomu prislusna institucia stavia, je rozdiel dotycneho chytiti a odsudit a je rozdiel dotycneho kryt, pripadne povysit a odkopnut na ine miesto, tu sa straca dovera v instituciu

nech su tie cisla akekolvek, stale je to neospravedlnitelne a zvlast este. ked su relevantne dokazy o zakryvani tychto cinov

Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  11:11:34



Čo je nesprávne urobené, to je chyba človeka. Ak chybu zakrýva pomocou inej chyby, je to o to horšie pre neho.

Ale záleží aj na číslach. Veď vtedy som tú štatistiku kôli tebe saxsax hľadal hlavne, lebo ty si niečo také písal v zmysle, akoby sme sa mali na každého kňaza pozerať ako na možného pedofila. Pričom ak pošleš dieťa do školy, ba možno len ide cez dedinu či mesto, má mnohonásobne väčšiu šancu naraziť na pedofila ako pri kňazovi.
Ono ako dá sa z časti chápať, že ten čo učí morálku, tak na neho budú vyťahovať akékoľvek chyby. Nech by to bol aj sabotér ten čo pochybil. Ale neverím tomu, že sa takéto niečo v iných inštitúciách, cirkvách výchovných inštitúciách nevyskytne. Ale tu je vidieť jednoznačnú snahu útoku práve na katolícku Cirkev všemožnými prostriedkami. A ak sa dá niečo pri nej nafúknuť, tak sa to nafúkne neuveriteľne silno. Aj to keď pápež nedávno hovoril o použití kondómov. Hneď bez skúmania niekoľko článkov zámerne idúcich proti Cirkvi. A niekto si prečíta iba taký článok a už pravdu neskúma abo sa ju nedozvie. A Cirkev je tým hanobená. (a to ešte nehovorím o Františkánoch, tam to bolo nádherne vidno. Nečudoval by som sa, ak by polovica prípadov pedofílie kňazov bola podobným klamstvom)

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  11:43:28  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
uhm, saxi, ibaže, ako s niekým narábať inak, ako to robili cirkevní nadriadení, keď nebolo jasného odsúdenia zo strany zákona. Ak totiž mali byť takéto problémy, tak postihnutí mali ísť "začerstva" na políciu, príp. k lekárovi, kotrí vie čo a ako má robiť. Teraz po mnohých rokoch si ktosi "spomenie", že bol zneužívaný? A na základe čoho sa to má dokazovať, keď chýba priamy dôkazový materiál? Takže, cirkevní otcovia postupovali podľa svojich vnútorných vtedajších postupov, prosto dotyčného potom presunuli na iné miesto a čuduj sa svete, na novom mieste sa častokrát tieto obvinenia neobjavili. Takže sa vychádzalo, že to bolo iba osočovanie.
A o takýchto hromadných pomnohoročných prípadoch je naozaj ťažké uvažovať tak, že sú naozaj všetky pravdivé.
Samozrejme, ak sa preukázateľne takéto niečo stalo, malo by sa u všetkých pedofilov (keďže je to sexuálna úchylka) uvažovať najprv o lekárskom pôsobení (nekonkretizujem) a až potom o právnom odsúdení na nejaké roky väzenia, pretože narábanie s týmto človekom má na neho tiež dôsledky - aj on je svojim spôsobom obeťou. A to samo, nechcem ospravedlňovať takéto konanie, ale ide v prvom rade do istej miery o chorých ľudí. Pričom podčiarkujem, že ich problém nevyplýva z pracovného zaradenia, čiže nebolo najprv zamestnanie a potom úchylka, ale naopak.

Pôvodne zaslal juja - 14 január 2011 :  11:35:56




lahko napisane, tazko prevoditelne

kolki asi nasli tu odvahu a vyjst z niecim takym na svetlo, nemyslim tym teraz na pripad zneuzivania knazom, kolke zeny sa nedokazu vyrovnat, priznat, ze boli zneuctene, znasilnene?, preco asi?

a v pripade knaza?!, este nieco nemyslitelnejsie !

zhodneme sa na tom, ze toto je nieco, co je nezlucitelne, nemoralne a este zvrhlejsie, ked sa to vedome zakryva!

dokazy na to su a toto ja osobne povazujem za nieco co sa neda tomuto kleru odpustit a prepacit, nech je to kler akejkovek cirkvi


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  11:52:03  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
lahko napisane, tazko prevoditelne

kolki asi nasli tu odvahu a vyjst z niecim takym na svetlo, nemyslim tym teraz na pripad zneuzivania knazom, kolke zeny sa nedokazu vyrovnat, priznat, ze boli zneuctene, znasilnene?, preco asi?

a v pripade knaza?!, este nieco nemyslitelnejsie !

zhodneme sa na tom, ze toto je nieco, co je nezlucitelne, nemoralne a este zvrhlejsie, ked sa to vedome zakryva!

dokazy na to su a toto ja osobne povazujem za nieco co sa neda tomuto kleru odpustit a prepacit, nech je to kler akejkovek cirkvi

Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  11:43:28



Strašne zovšeobecňuješ, lebo máš k tomu strašný odpor.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  11:54:13  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
lahko napisane, tazko prevoditelne

kolki asi nasli tu odvahu a vyjst z niecim takym na svetlo, nemyslim tym teraz na pripad zneuzivania knazom, kolke zeny sa nedokazu vyrovnat, priznat, ze boli zneuctene, znasilnene?, preco asi?

a v pripade knaza?!, este nieco nemyslitelnejsie !

zhodneme sa na tom, ze toto je nieco, co je nezlucitelne, nemoralne a este zvrhlejsie, ked sa to vedome zakryva!

dokazy na to su a toto ja osobne povazujem za nieco co sa neda tomuto kleru odpustit a prepacit, nech je to kler akejkovek cirkvi

Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  11:43:28



Strašne zovšeobecňuješ, lebo máš k tomu strašný odpor.

Pôvodne zaslal Azuritko - 14 január 2011 :  11:52:03



a to ty akoze nemas? !!! tak to mam chapat? podla teba je to ok, normalne


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  11:57:46  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

lahko napisane, tazko prevoditelne

kolki asi nasli tu odvahu a vyjst z niecim takym na svetlo, nemyslim tym teraz na pripad zneuzivania knazom, kolke zeny sa nedokazu vyrovnat, priznat, ze boli zneuctene, znasilnene?, preco asi?

a v pripade knaza?!, este nieco nemyslitelnejsie !

zhodneme sa na tom, ze toto je nieco, co je nezlucitelne, nemoralne a este zvrhlejsie, ked sa to vedome zakryva!

dokazy na to su a toto ja osobne povazujem za nieco co sa neda tomuto kleru odpustit a prepacit, nech je to kler akejkovek cirkvi



Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  11:43:28



Zjavne si nepochopil... to, že je to ťažké s tým ísť trebárs na políciu, ba dokonca o tom povedať rodičom, o tom zrejme nikto nepochybuje. Avšak Ty si kritizoval Cirkev za jej reakciu. Ak však Cirkev nejakú reakciu urobila, tak sa to muselo nejak dostať von a v tom prípade mali konať úrady a daného pedofila poslať do basy. Keďže ale Cirkev pochopiteľne nemôže preložiť na iné pôsobisko kňaza, ktorý je v base, tak ak ich preložili, zjavne tu bola chyba civilných úradov a nie Cirkvi! Má azda Cirkev trestať kňazov len kvôli obvineniu? Kde by bola prezumpcia neviny?

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  12:14:37  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

lahko napisane, tazko prevoditelne

kolki asi nasli tu odvahu a vyjst z niecim takym na svetlo, nemyslim tym teraz na pripad zneuzivania knazom, kolke zeny sa nedokazu vyrovnat, priznat, ze boli zneuctene, znasilnene?, preco asi?

a v pripade knaza?!, este nieco nemyslitelnejsie !

zhodneme sa na tom, ze toto je nieco, co je nezlucitelne, nemoralne a este zvrhlejsie, ked sa to vedome zakryva!

dokazy na to su a toto ja osobne povazujem za nieco co sa neda tomuto kleru odpustit a prepacit, nech je to kler akejkovek cirkvi



Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  11:43:28



Zjavne si nepochopil... to, že je to ťažké s tým ísť trebárs na políciu, ba dokonca o tom povedať rodičom, o tom zrejme nikto nepochybuje. Avšak Ty si kritizoval Cirkev za jej reakciu. Ak však Cirkev nejakú reakciu urobila, tak sa to muselo nejak dostať von a v tom prípade mali konať úrady a daného pedofila poslať do basy. Keďže ale Cirkev pochopiteľne nemôže preložiť na iné pôsobisko kňaza, ktorý je v base, tak ak ich preložili, zjavne tu bola chyba civilných úradov a nie Cirkvi! Má azda Cirkev trestať kňazov len kvôli obvineniu? Kde by bola prezumpcia neviny?

Pôvodne zaslal Reconquistador - 14 január 2011 :  11:57:46



neviem, ze by som spomenul cirkev, pisem o klere, ktory tieto zlociny zakryva, a kler nie je cirkev, len jej sucastou, kler predtavuju jednotlivci co zneuzivaju cirkev, tak som to myslel

neobvinujem cirkev! obvinujem kler!

prezumcia neviny, nespochybnujem! a co? ak je clovek nevinny, coho sa boji, ma pravo sa ocistit, ci v minulosti to tak nebolo? inkvizicia, bozie sudy? (priviazeme ti kamen na chrbat, ak vyplavas si nevinny, ak sa utopis, znak, ze si vinny a podobne)

spochybnujem vyhlasenia, dokumenty, nariadenia, ktore vysli najavo vydane klerom i terajsim papezom (vtedy este nie), ktory pod hrozbou i exkomunikacie zakazovali o tychto pripadoch hovorit, nieco prezradit

nespochybnujem, ze prevalenim sa niekolkych pripadov zacal boom novych odhaleni, mnohokrat pochybnych (comu sa cudujete, vari sa tak nestavalo v pripade inkvizicie napriklad?), co si kler zasial, teraz zne, najnovsie sa odhaluju pripady tykajuce sa radovych sestier

ja teraz hlavne poukazujem na zakladnu myslienku zalozenej temy, stratu dovery v cirkev (tu to slovo pouzijem), nemienim rozoberat pocty, tie nie su relevantne v tomto pripade a nezaujima ma ani otazka pedofilie, to asi nie je temou, ale strata dovery

moje stanovisko je, ze toto treba jednoznacne potlacat, trestat, ideme sa pohorsovat nad gayom a budeme sa zastavat prislusnika cirkvi, ktory zneuziva deti?

ak je v podozreni, docasny distanc, nech ma pravo sa ocistit










„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  13:11:52  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
ak si knazi chcu uzurpovat monopol na hlasane moralky a "spravneho" zivotneho stylu, tak musia ist sami prikladom (lekari ani ucitelia si takyto monopol neuzurpuju, mimochodom preto je matov prispevok citovo zafarbeny a nekorektny - ide o kombinaciu strawmana a red harringa z jeho strany), inak nebudu brani vazne - bud musia riesit pripady sami (a poriadne a transparentne) alebo postupit taketo pripady kompetentnym instituciam, ziadne ine vhodne riesenie (pre cirkev) nie je

mohli ste si vsimnut, ze dokazane zneuzivanie deti niektorymi knazmi som nikdy nepouzival ako argument proti cirkvi

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  13:20:35  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
a to ty akoze nemas? !!! tak to mam chapat? podla teba je to ok, normalne

Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  11:54:13



K ničomu nemám taký odpor aby som kašlal na spravodlivosť. A k zlému mám taký odpor, aby som po spravodlivosti túžil.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  13:34:21  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
ak si knazi chcu uzurpovat monopol na hlasane moralky a "spravneho" zivotneho stylu, tak musia ist sami prikladom (lekari ani ucitelia si takyto monopol neuzurpuju, mimochodom preto je matov prispevok citovo zafarbeny a nekorektny - ide o kombinaciu strawmana a red harringa z jeho strany), inak nebudu brani vazne - bud musia riesit pripady sami (a poriadne a transparentne) alebo postupit taketo pripady kompetentnym instituciam, ziadne ine vhodne riesenie (pre cirkev) nie je

mohli ste si vsimnut, ze dokazane zneuzivanie deti niektorymi knazmi som nikdy nepouzival ako argument proti cirkvi

Pôvodne zaslal guest636 - 14 január 2011 :  13:11:52



Cirkev má monopol. Tak ako zdravotníctvo tvrdí, že ľuďom sa zaväzuje pomáhať, tak podobne to robí aj Cirkev. Ak jednotlivci robia chyby hoc aj že sa viacerí spolčia, neznamená to mať odpor k danej inštitúcii. Je tu možnosť zmenšovania dôvery, ale doslova ak v zdravotníctve sa nájde vrah, ktorý zabíja starých ľudí potom, čo od nich získa za starostlivosť peniaze, tak ľudia začnú nechávať svojich starých zomrieť radšej ako ich zveriť doktorovi?
A preto stále čísla sú dôležité saxsax. Ak by toto robila viac ako polovica kňazov, lekárov, tak už by to bol značne nedôveryhodný systém. Ale ak sa to nachádza len v niekoľkých prípadoch, tak to je štatistika. Samozrejme to treba spravodlivo odsúdiť.
A je pravda čo vraví Reconquistador, ak je niekto podozrivý, tak ho zoberú a nepýtajú sa čím je. A ak sa mu dokáže vina, ide sedieť. Ak ich v Cirkvi presúvajú a podobne, asi sa im vina nedokázala. Aj Františkánov sa nikto nič nepýtal. Vpadli im do izieb, zobrali počítače a nehrali sa s nimi. Zaujímavé bolo, že potom sa hrali so skutočným páchateľom a už nerobili raziu do jeho domu. Proste vraj nebol doma a hotovo.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  13:36:44  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
a to ty akoze nemas? !!! tak to mam chapat? podla teba je to ok, normalne

Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  11:54:13



K ničomu nemám taký odpor aby som kašlal na spravodlivosť. A k zlému mám taký odpor, aby som po spravodlivosti túžil.

Pôvodne zaslal Azuritko - 14 január 2011 :  13:20:35



a toto je hadam jasne, nie ? len ci ta spravodlivost je zarucena kazdemu, alebo len urcitej, vyvolenej skupine ...

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  14:17:22  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

Cirkev má monopol. Tak ako zdravotníctvo tvrdí, že ľuďom sa zaväzuje pomáhať, tak podobne to robí aj Cirkev. Ak jednotlivci robia chyby hoc aj že sa viacerí spolčia, neznamená to mať odpor k danej inštitúcii. Je tu možnosť zmenšovania dôvery, ale doslova ak v zdravotníctve sa nájde vrah, ktorý zabíja starých ľudí potom, čo od nich získa za starostlivosť peniaze, tak ľudia začnú nechávať svojich starých zomrieť radšej ako ich zveriť doktorovi?
A preto stále čísla sú dôležité saxsax. Ak by toto robila viac ako polovica kňazov, lekárov, tak už by to bol značne nedôveryhodný systém. Ale ak sa to nachádza len v niekoľkých prípadoch, tak to je štatistika. Samozrejme to treba spravodlivo odsúdiť.
A je pravda čo vraví Reconquistador, ak je niekto podozrivý, tak ho zoberú a nepýtajú sa čím je. A ak sa mu dokáže vina, ide sedieť. Ak ich v Cirkvi presúvajú a podobne, asi sa im vina nedokázala. Aj Františkánov sa nikto nič nepýtal. Vpadli im do izieb, zobrali počítače a nehrali sa s nimi. Zaujímavé bolo, že potom sa hrali so skutočným páchateľom a už nerobili raziu do jeho domu. Proste vraj nebol doma a hotovo.

Pôvodne zaslal Azuritko - 14 január 2011 :  13:34:21



to je sice pekne co pises, ale cirkev vravi ze ten kto odmietne jej monopol skonci v plamenoch, skolstvo ani zdravotnictvo neslubuju vecne zatratenie pre tych, ktori odmietnu ich sluzby - tam je ten rozdiel

je uplne nepodstatne kolko bolo pripadov, vzdy ide o to, coho je predstavitelom dany pachatel a ako sa dana institucia, ktora je zodpovedna za pachatela stavia k takymto pripadom

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  14:22:11  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
no, posledna veta len potvrdzuje i tu mnou napisany nazor


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  14:41:25  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
ak si knazi chcu uzurpovat monopol na hlasane moralky a "spravneho" zivotneho stylu, tak musia ist sami prikladom

Pôvodne zaslal guest636 - 14 január 2011 :  13:11:52


A ked nejdu, tak to co hlasaju automaticky nie je pravdive? To je aky argument na posudzovanie pravdivosti?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  14:42:12  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
a toto je hadam jasne, nie ? len ci ta spravodlivost je zarucena kazdemu, alebo len urcitej, vyvolenej skupine ...

Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  13:36:44



No čo sa týka ľudí v moci, hlavne tej politickej, tak veru spravodlivosť zaručená nieje

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  14:48:54  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:


neviem, ze by som spomenul cirkev, pisem o klere, ktory tieto zlociny zakryva, a kler nie je cirkev, len jej sucastou, kler predtavuju jednotlivci co zneuzivaju cirkev, tak som to myslel

neobvinujem cirkev! obvinujem kler!

prezumcia neviny, nespochybnujem! a co? ak je clovek nevinny, coho sa boji, ma pravo sa ocistit, ci v minulosti to tak nebolo? inkvizicia, bozie sudy? (priviazeme ti kamen na chrbat, ak vyplavas si nevinny, ak sa utopis, znak, ze si vinny a podobne)

spochybnujem vyhlasenia, dokumenty, nariadenia, ktore vysli najavo vydane klerom i terajsim papezom (vtedy este nie), ktory pod hrozbou i exkomunikacie zakazovali o tychto pripadoch hovorit, nieco prezradit

nespochybnujem, ze prevalenim sa niekolkych pripadov zacal boom novych odhaleni, mnohokrat pochybnych (comu sa cudujete, vari sa tak nestavalo v pripade inkvizicie napriklad?), co si kler zasial, teraz zne, najnovsie sa odhaluju pripady tykajuce sa radovych sestier

ja teraz hlavne poukazujem na zakladnu myslienku zalozenej temy, stratu dovery v cirkev (tu to slovo pouzijem), nemienim rozoberat pocty, tie nie su relevantne v tomto pripade a nezaujima ma ani otazka pedofilie, to asi nie je temou, ale strata dovery

moje stanovisko je, ze toto treba jednoznacne potlacat, trestat, ideme sa pohorsovat nad gayom a budeme sa zastavat prislusnika cirkvi, ktory zneuziva deti?

ak je v podozreni, docasny distanc, nech ma pravo sa ocistit

Pôvodne zaslal saxsax - 14 január 2011 :  12:14:37



Téma je ale o strate dôvery v Cirkev, takže som Tvoje tvrdenia kléru na Cirkev vztiahol. Pokiaľ to píšeš len ako dôvody straty dôvery v Cirkev, tak v mnohom môžeš mať aj pravdu. Ale je to pravda len preto, lebo tí, čo kvôli tomu dôveru v Cirkev stratia slabo uvažovali.

Píšeš totiž o dištanci, že kým sa kňaz neočistí a podobne. Boli to ale prípady (hoci určite nie všetky boli také), kedy sa súdny proces začal s odstupom dajme tomu 20 rokov a niekto obviní napr. miestneho biskupa, že to chcel ututlať, keď kňaza pred tými 20 rokmi presunul po tom, čo sa k nemu dostala nejaká informácia typu JPP (a viac to teda byť nemohlo, lebo keby bolo informácií viac, začal by sa súdny proces)?

Taký postup by bol nesmierne nešťastný - hoci by sa ten kňaz pred biskupom, aj na súde očistil, tak takéto niečo by sa veľmi rýchlo rozkríklo, že z čoho bol podozrivý a hoci nevinný, už by sa podozrievania nezbavil a ostalo by mu to na celý život.

PS: S inkvizíciou nezačínaj. Tam bolo totiž aj také pravidlo, že ak sa niekomu dokázalo krivé svedectvo, dostal taký trest, ako by dostal obvinený, keby mu dokázali vinu. Myslím, že pri obvineniach z pedofílie kňazov by bola Cirkev na súdoch finančne v pluse ;)

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  14:51:51  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
to je sice pekne co pises, ale cirkev vravi ze ten kto odmietne jej monopol skonci v plamenoch, skolstvo ani zdravotnictvo neslubuju vecne zatratenie pre tych, ktori odmietnu ich sluzby - tam je ten rozdiel

je uplne nepodstatne kolko bolo pripadov, vzdy ide o to, coho je predstavitelom dany pachatel a ako sa dana institucia, ktora je zodpovedna za pachatela stavia k takymto pripadom

Pôvodne zaslal guest636 - 14 január 2011 :  14:17:22



Aký rozdiel? Kto sa nenechá ošetriť v zdravotníctve, skončí buď zle, alebo umrie. A to nie sú sľuby, tak ako aj zatratenie. To je proste fakt, ktorý keď človek odmieta, tak dopadne zle. Myslí si, že sa doma vylieči sám a aj tak skončí v nemocnici, keď už je najhoršie.

To je z časti pravda, že podľa toho, akej inštitúcie je niekto predstaviteľom, tak sa na jeho činy pozerá. No ten záver, to je konštatovanie na základe toho, čo médiá tvrdili. Keby aspom jedno médium neprišlo s pravdou ohľadom Františkánov, doteraz by ste ich spomínali ako ďalších pedofilov. Ale pravda nejde z médií. Pravda sa deje a málokedy ju bežný človek pozná tak ako bola uskutočnená. A tu poukazujeme hlavne na to, že nieje to zjavne tak ako sa to nafukuje, a že sa nafukuje len katolícke dianie a iné rovnaké dianie v iných inštitúciách sa človek dozvie len tak mimochodom a nenatáčajú sa filmy, nebúri sa svet, proste bežná štatistická správa, ktorú nikto neberie na vedomie. Ale katolícka Cirkev, to je veľký tresk medializácie....

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2011 :  14:52:08  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

v tomto pripade a nezaujima ma ani otazka pedofilie, to asi nie je temou, ale strata dovery

To ze jeden knaz pochybil nie je dovod na stratu dovery. To ze iny knaz pochybil tym, ze sa snazil pochybenie prveho zakryt uz vsak dovod na stratu dovery je. Zaujimava logika.

citácia:

moje stanovisko je, ze toto treba jednoznacne potlacat, trestat, ideme sa pohorsovat nad gayom a budeme sa zastavat prislusnika cirkvi, ktory zneuziva deti?

Preco to vlastne treba potlacat? Necitali ste nazory (napr. aj na blogu SME), ze pedofilia detom vobec neskodi ba dokonca moze pre nich byt obohacujuca?
Je to len nazor, na zakalde coho ho ale odmietate a priklanate sa k opacnemu?

Aby ale bolo jasne, pedofiliu nikto z katolikov neobhajuje. DOKAZANY pripad si zasluhuje trest. Dokazane zakryvanie zlocinu tak isto. Tieto pripady vsak nijako nemenia to, co je zmyslom a anplnou cinnosti Cirkvi.

citácia:

ak je v podozreni, docasny distanc, nech ma pravo sa ocistit

Takze u knaza staci aj pozdozrenie, u inych ludi vsak treba dokaz, chapem to spravne?


Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Ortodoxna cirkev Téma Next Topic: Problemy PavlaBa  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06