Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 Kedy prijať sviatosti?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: vazna choroba a problem planovania rodicovstva Téma Next Topic: Kostol  

Vratko

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  12:21:45  Zobraziť profil  Pridať Vratko do zoznamu priateľov
Pochválený buď Ježiš Kristus!

Čoraz viac sa zamýšľam nad tým, prečo sa sviatosti v katolíckej cirkvi prijímajú v takých dlhých časových odstupoch? Sviatosť krstu, sväté prijímanie, birmovka a to ma zaujíma najviac. Keď človeka pokrstia a následne za pár rokov zomrie.... čo ostatné sviatosti? Birmovka je prijatie ducha svätého. Kto nejde na birmovku nemá možnosť inak prijať ducha svätého (medzi 13-14 rokom života)Bez tejto sviatosti je viera neúplná, aspoň tak to cítim ja. Duch svätý nás sprevádza celým naším životom, tak prečo ho neprijať hneď pri krste? Možno mám medzery v našej viere a odpoveď je na tieto moje otázky jednoduchá a pochopiteľná. U pravoslávnych a myslím aj grekokatolíkov je to myropomazanie. Od malička sú kresťania s plnohodnotnými sviatosťami a vraj sa tam prijímanie dáva aj malým deťom pod obojím spôsobom. Myslím, že by to bol len prínos pre človeka, prijať všetky sviatosti pri krste.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 14  ~  Člen od: 24 november 2010  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2016 Upozorniť moderátora 

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  12:43:04  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Pokiaľ sa krstí dospelý človek, tak tam sa to takto myslím aj robí, že hneď na to je aj sviatosť birmovania.

Ale čo sa týka krstených malých detí - o birmovke sa hovorí aj ako o "kresťanskej dospelosti" - a pred pár dňami narodené dieťa ešte dospelé byť pochopiteľne nemôže.

Snáď som to napísal správne...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vratko

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  12:52:13  Zobraziť profil  Pridať Vratko do zoznamu priateľov
citácia:
Pokiaľ sa krstí dospelý človek, tak tam sa to takto myslím aj robí, že hneď na to je aj sviatosť birmovania.

Ale čo sa týka krstených malých detí - o birmovke sa hovorí aj ako o "kresťanskej dospelosti" - a pred pár dňami narodené dieťa ešte dospelé byť pochopiteľne nemôže.

Snáď som to napísal správne...

Pôvodne zaslal Reconquistador - 29 november 2010 :  12:43:04



Ja toto viem, ale čo s človekom, ktorý sa birmovky nedožije? To som sa pýtal. Myslím, že by bolo správne riešenie prijať to pri krste.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 14  ~  Člen od: 24 november 2010  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  13:52:05  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Toto hovorí KKC:

1306 Sviatosť birmovania môže a má prijať každý pokrstený, ktorý ešte nebol birmovaný. Keďže krst, birmovanie a Eucharistia tvoria jednotu, „veriaci sú povinní prijať túto sviatosť vo vhodnom čase“, (1212) lebo sviatosť krstu je síce bez birmovania a Eucharistie platná a účinná, ale uvádzanie do kresťanského života ostáva neúplné.

1307 Latinský zvyk už od stáročí určuje ako orientačný bod na prijatie birmovania „vek usudzovania“. Ale v nebezpečenstve smrti sa má deťom udeliť birmovanie, aj keď ešte nedosiahli vek usudzovania.

Žiaľ, prečo je to takto najlepšie tu uvedené nie je - hoci určite je to takto správne. Možno v starších katechizmoch sa to nachádza, takže kto ho má k dispozícii, rád si prečítam.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vratko

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  14:29:07  Zobraziť profil  Pridať Vratko do zoznamu priateľov
Je to také zvláštne, že nemôžeme prijímať spolu s krstom. Tak ako telo, aj duša potrebuje prijímať pokrm. Podľa mňa, je zle, že nám to nie je dopriate od malička. Lk 18,16-17: \"16 Ale Ježiš si ich zavolal a povedal: \"Nechajte deti prichádzať ku mne a nebráňte im, lebo takým patrí Božie kráľovstvo! 17 Veru, hovorím vám: Kto neprijme Božie kráľovstvo ako dieťa, nevojde doň.\"Sviatosť birmovania sa odkladá až do 14 rokov. Deti prijímajú bez pomazania Duchom svätým. My to nezmeníme, ale zamyslieť sa nad vecami, ktoré by mohli pomôcť človeku k jeho spáse. Ešte nikdy som neprijímal pod obojim spôsobom. V iných cirkvách je to bežné.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 14  ~  Člen od: 24 november 2010  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  20:44:48  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Otazky na Vratka:

a.) co je sviatost krstu a co krst posobi?
b.) co je birmovka a kvoli comu je tato sviatost?
c.) co je Eucharistia a ake ma ucinky?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  20:48:00  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
Veru, hovorím vám: Kto neprijme Božie kráľovstvo ako dieťa, nevojde doň.\"Sviatosť birmovania sa odkladá až do 14 rokov. Deti prijímajú bez pomazania Duchom svätým. My to nezmeníme, ale zamyslieť sa nad vecami, ktoré by mohli pomôcť človeku k jeho spáse. Ešte nikdy som neprijímal pod obojim spôsobom. V iných cirkvách je to bežné.

Pôvodne zaslal Vratko - 29 november 2010 :  14:29:07



V prvom rade by som chcel poukázať na to, že toto vyzerá, ako keby si si Písmo vykladal po svojom (čo sa nesmie). A došiel si aj k chybe - pokiaľ by nemohli vstúpiť do nebeského kráľovstva tí, čo ho neprijali už v detskom veku (ako Ty tvrdíš, pokiaľ som Ťa správne pochopil), potom taký sv. Pavol má smolu. Podobne aj sv. Augustín, sv. Konštantín a mnohý ďalší.

Čo sa týka prijímania pod obojím spôsobom: Do tohto sa nevyznám vôbec, no aj v Katolíckej Cirkvi to možné je, avšak nie pri každej omši. Moja osobná skúsenosť je taká, že pri jednej akcii (trvala vyše týždňa) som sám mal možnosť takto prijímať, no neskôr som kňaza, ktorý tam bol poprosil, aby som mohol prijímať len pod jedným spôsobom (alkohol mi je nepríjemný a tým pádom ani prijímanie na mňa akosi fyzicky nepôsobilo dobre)

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  20:51:52  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
Toto hovorí KKC:

1306 Sviatosť birmovania môže a má prijať každý pokrstený, ktorý ešte nebol birmovaný. Keďže krst, birmovanie a Eucharistia tvoria jednotu, „veriaci sú povinní prijať túto sviatosť vo vhodnom čase“, (1212) lebo sviatosť krstu je síce bez birmovania a Eucharistie platná a účinná, ale uvádzanie do kresťanského života ostáva neúplné.

1307 Latinský zvyk už od stáročí určuje ako orientačný bod na prijatie birmovania „vek usudzovania“. Ale v nebezpečenstve smrti sa má deťom udeliť birmovanie, aj keď ešte nedosiahli vek usudzovania.

Žiaľ, prečo je to takto najlepšie tu uvedené nie je - hoci určite je to takto správne. Možno v starších katechizmoch sa to nachádza, takže kto ho má k dispozícii, rád si prečítam.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 29 november 2010 :  13:52:05



odpoved si viete odvodit aj logickou uvahou, staci vediet o krste a o birmovke, k comu su a co sa nimi ziskava. A to ako katolik iste sypete z rukava, lebo patri to k zakladom nauky o sviatostiach.

Ovsem, pokial nefungujete na inertnych textoch z KKC.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2010 :  21:56:20  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Vratko, veď aj v Krvi, aj v Tele prijímaš toho istého Ježiša. A myslím že ani subjektívne tam nevnímame rozdiel.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vratko

Stav: offline

 Odoslaný - 30 november 2010 :  09:04:32  Zobraziť profil  Pridať Vratko do zoznamu priateľov
citácia:
Otazky na Vratka:

a.) co je sviatost krstu a co krst posobi?
b.) co je birmovka a kvoli comu je tato sviatost?
c.) co je Eucharistia a ake ma ucinky?

Pôvodne zaslal Rarach - 29 november 2010 :  20:44:48



Rarach, som katolík a viem čo znamenajú tieto sviatosti. Ja som tu hovoril o tom, prečo tieto sviatosti by nemohli byť zhrnuté už pri krste, teda birmovku by už nemuseli ,,skoro dospeláci absolvovať. Pohybujem sa medzi mladými ľudmi a birmovka je pre mnohých len oslava a samozrejme materiálne dary. Preto som hovoril o možnosti jedného pomazania a viac sústredenia na samotnú vieru. Ja som v mnohých otázkach viery laik, nechcem nikoho uraziť ani útočiť na správnosť dogiem. Ako napísal Reconquistador, keď sa krstí dospelí človek, prijme to všetko naraz, tak prečo by to takto nemohlo fungovať od krstu dieťatka. Nazývať birmovku kresťanskou dospelosťou má pre katolíkov význam, ale podstata uniká.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 14  ~  Člen od: 24 november 2010  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 30 november 2010 :  10:04:33  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
Z mojej vlastnej skusenosti viem, ze je dobre ked sa birmovka vysluhuje oddelene.
Nemyslim si ze tu unika podstata. Ta podstata unika iba vtedy ak davaju na birmovku neveriaci rodicia svoje deti, alebo deti tam idu kvoli babkam, dokonca casto pocujem nazor ze treba si tieto veci porobit aby vnuk potom nemal problemy so sobasom a podobne ...
Ale sviatost birmovania udelena krestanovi ktory ma zivu vieru, tak tam vidis to ovocie birmovky prakticky hned...
Ale aj ti co to myslia neuprimne mozno, alebo su tam kvoli druhym, aj natych milost birmovky posobi, len sa to prejavi mozno neskorsie, je to na jednotlivcoch kedy na mnohe podnety v zivote si uvedomia ze Boh ich vola k sebe. Viem ze clovek by chcel vidiet ovocie hned a teraz, ale netrapme sa tym. Robme to co treba robit, tak ako nas to uci Cirkev. Zanou stoji historia, a verim ze praktizovanie birmovky v dospelosti, ale aj inych napriklad sv. spovede, ci sv. omsa... maju zachovaly zivy obsah. Akurat ta forma je vyvojom pozmenena. Ale nato ma Cirkev plnu moc a autoritu aby veci upravovala.
Okrem ineho birmovka ma velmi hlboky vyznam, sme pomazani vnej olejom. Vsetci krali Izraela boli pomazani olejom, a my tiez sme pomazani a dostavame tuto pecat - Ducha Svateho, to je na dlhe pisanie... Co je pecat a vyznam to je zase na dalsie katechezy... To fakt tu mozeme preberat uplne zaklady....

Birmovanie je sviatosť kresťanskej dospelosti, v ktorej dostávame Ducha Svätého na posilnenie krstnej viery, plnšie spojenie s Kristom a na vydávanie svedectva o Kristovi.

Birmovanie je sviatosť, v ktorej sa birmovanec skrze vkladanie rúk, mazanie a modlitbu, napĺňa Duchom Svätým k vnútornému posilneniu a odvážnemu vyznaniu viery.



Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 30 november 2010 :  18:59:00  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Vratko , na jednej strane pises "Rarach, som katolík a viem čo znamenajú tieto sviatosti... " na druhej strane ".... ja som v mnohých otázkach viery laik ...." .
Tvoje tvrdenia sa vylucuju a mal by si sa dohodnut sam so sebou ci vies co znamenaju sviatosti alebo si laik. Ak naozaj budes vediet co znamenaju tak ti bude jasna aj odpoved na tvoju otazku.

Tu sa docitas ako to je so sviatostou birmovana :
http://www.katechizmus.sk/?action=getk&kid=1800

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 30 november 2010 :  21:16:28  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
laik, som aj ja, a laikom je mozno aj Mato ci pan Rarach. Co mna učili tak laikom su vsetci veriaci "vo svete" iba farari, biskupi, reholnici, papez .... tato skupina su profici...

teda laik moze skovat do vačku ktoreho kolvek profika ... vedomostne ...
preto laik moze vediet perfektne vysvetlit napriklad co su sviatosti ...

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  10:09:10  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
Staci si precitat toto:

http://grkatba.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=39:sv-prijimanie-deti&catid=22:rozne&Itemid=75

od vladyku Cyrila sekretara Kongregacie pre vychodne katolicke cirkvi

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  10:38:17  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
Este mi prisiel na um jeden uryvok: 1 Sam 16, 1 - 13

"1 Pán povedal Samuelovi: „Dokedy ty budeš žialiť za Šaulom, hoci som ho ja zavrhol, aby nebol kráľom nad Izraelom? Naplň si roh olejom a choď! Posielam ťa k Betlehemčanovi Izaimu, lebo som si spomedzi jeho synov vyhliadol kráľa.“ 2 Samuel odpovedal: „Akože pôjdem? Keď to počuje Šaul, zabije ma.“ Pán povedal: „Vezmi si jalovicu zo stáda a povedz: „Prišiel som obetovať Pánovi. 3 Izaiho zavoláš na obetu a ja ti potom dám vedieť, čo máš robiť: pomažeš mi toho, ktorého ti označím.“ 4 Samuel urobil, čo mu rozkázal Pán, a išiel do Betlehema, kde mu starší mesta s obavami išli naproti a pýtali sa: „Je tvoj príchod pokojný?“ 5 Odpovedal: „Pokojný! Prišiel som obetovať Pánovi. Posväťte sa, pôjdete so mnou na obetu!“ Potom posvätil Izaiho a jeho synov a pozval ich na obetu.
6 Keď vkročil, videl Eliába a povedal si: „Isteže stojí pred Pánom jeho pomazaný.“ 7 Ale Pán povedal Samuelovi: „Nehľaď na jeho výzor a na výšku jeho postavy, lebo ho nepokladám za súceho. Veď (Pán nehľadí), ako hľadí človek. Lebo človek hľadí na výzor, ale Pán hľadí na srdce. 8 Nato Izai zavolal Abinadaba a priviedol ho pred Samuela. Ale povedal: „Ani tohto si nevyvolil Pán.“ 9 Izai priviedol Sarnu, ale povedal: „Ani toho si nevyvolil Pán.“ 10 Potom Izai priviedol pred Samuela svojich sedem synov, ale Samuel povedal: „Pán si nevyvolil z týchto.“ 11 Samuel sa spýtal Izaiho: „Sú to všetci mladíci?“ Odpovedal: „Ešte chýba najmenší, ten pasie ovce.“ Samuel povedal Izaimu: „Pošli poň a daj ho doviesť sem, lebo si nezasadneme, kým nepríde sem.“ 12 Poslal poň a dal ho priviesť. Bol ryšavý, mal krásne oči a peknú postavu. A Pán povedal: „Vstaň, pomaž ho, lebo to je on!“ 13 Nato Samuel vzal roh s olejom a pomazal ho uprostred jeho bratov. A od toho dňa pôsobil na Dávida Pánov duch. Samuel potom vstal a odišiel do Rámy."

Akoby neposobil Pánov Duch povedzme aj na male deti......

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vratko

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  12:31:47  Zobraziť profil  Pridať Vratko do zoznamu priateľov
citácia:
Staci si precitat toto:

http://grkatba.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=39:sv-prijimanie-deti&catid=22:rozne&Itemid=75

od vladyku Cyrila sekretara Kongregacie pre vychodne katolicke cirkvi

Pôvodne zaslal iosif - 01 december 2010 :  10:09:10



Ďakujem, veľmi zaujímavé čítanie

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 14  ~  Člen od: 24 november 2010  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  13:27:56  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Na jednej strane sa ľudia rozčuľujú, že prečo sa deti krstia, keď sú malé a teda nemôžu tomu rozumieť, na druhej, prečo hneď nie je aj birmovka. Samé extrémy. Nikdy nevyhovieš. Je to tak ako je a je to určite najlepšie.
Aby dieťa nezomrelo v hriechu, je hneď pokrstené, keď už má rozum, môže prijať sviatosť prijímania, neskôr je birmovka - už hotový, rozumný , uvedomelý kresťan/teda mal by byť. Dokonalé, nie?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  13:34:10  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
Mozno hovorit u 13-14 rocnych ako o uplnych rozumnych krestanoch?

A ak mam vyslovit svoj osobny nazor, tak najlepsie je byt kompletne iniciovany naraz, ci sa jedna o dieta alebo dospeleho.....

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vratko

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  16:03:32  Zobraziť profil  Pridať Vratko do zoznamu priateľov
citácia:
Mozno hovorit u 13-14 rocnych ako o uplnych rozumnych krestanoch?

A ak mam vyslovit svoj osobny nazor, tak najlepsie je byt kompletne iniciovany naraz, ci sa jedna o dieta alebo dospeleho.....

Pôvodne zaslal iosif - 01 december 2010 :  13:34:10



Súhlasím s Iosifom, ja som tieto sviatosti prijal ako dospelý naraz. A videl som pristupovať malé deti k prijímaniu. Nuž mi to nezmeníme, to musia tí kompetentní. Ale musí byť vôľa to zmeniť, alebo aspoň sa nad tým zamyslieť. Určite by to bol prínos do našej cirkvi. Možno mám na veľa vecí iný pohľad, pretože dlhé roky som Boha nepoznal. Stále sa učím vierouke a každý deň Bohu ďakujem, že som dostal dar poznania.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 14  ~  Člen od: 24 november 2010  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  17:10:14  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
To sa tyka rimskokatolikov, ale nie vychodnych katolikov, pravoslavnych a orientalnych cirkvi. Tam zostala jednota troch iniciacnych tajomstiev (sviatosti) neporusena.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  18:21:55  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Neporusena jednota krstu, birmovky a euch., u zapadnych vzdy bola a aj dnes je.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  18:23:27  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Otazky na Vratka:

a.) co je sviatost krstu a co krst posobi?
b.) co je birmovka a kvoli comu je tato sviatost?
c.) co je Eucharistia a ake ma ucinky?

Pôvodne zaslal Rarach - 29 november 2010 :  20:44:48



Rarach, som katolík a viem čo znamenajú tieto sviatosti. Ja som tu hovoril o tom, prečo tieto sviatosti by nemohli byť zhrnuté už pri krste, teda birmovku by už nemuseli ,,skoro dospeláci absolvovať. Pohybujem sa medzi mladými ľudmi a birmovka je pre mnohých len oslava a samozrejme materiálne dary. Preto som hovoril o možnosti jedného pomazania a viac sústredenia na samotnú vieru. Ja som v mnohých otázkach viery laik, nechcem nikoho uraziť ani útočiť na správnosť dogiem. Ako napísal Reconquistador, keď sa krstí dospelí človek, prijme to všetko naraz, tak prečo by to takto nemohlo fungovať od krstu dieťatka. Nazývať birmovku kresťanskou dospelosťou má pre katolíkov význam, ale podstata uniká.

Pôvodne zaslal Vratko - 30 november 2010 :  09:04:32



Ak by ste vedeli, co tieto sviatosti znamenaju, nekladli by ste ani jednu jedinu z otazok, ake ste zatial stihli naklast.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  21:30:08  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
dodajme: v casovom horizonte tak 13-15 rokov a hlavne v poprehadzovanej naslednosti krst, eucharistia, myropomazanie......

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 01 december 2010 :  23:58:58  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
Pochválený buď Ježiš Kristus!

Čoraz viac sa zamýšľam nad tým, prečo sa sviatosti v katolíckej cirkvi prijímajú v takých dlhých časových odstupoch? Sviatosť krstu, sväté prijímanie, birmovka a to ma zaujíma najviac. Keď človeka pokrstia a následne za pár rokov zomrie.... čo ostatné sviatosti? Birmovka je prijatie ducha svätého. Kto nejde na birmovku nemá možnosť inak prijať ducha svätého (medzi 13-14 rokom života)Bez tejto sviatosti je viera neúplná, aspoň tak to cítim ja. Duch svätý nás sprevádza celým naším životom, tak prečo ho neprijať hneď pri krste? Možno mám medzery v našej viere a odpoveď je na tieto moje otázky jednoduchá a pochopiteľná. U pravoslávnych a myslím aj grekokatolíkov je to myropomazanie. Od malička sú kresťania s plnohodnotnými sviatosťami a vraj sa tam prijímanie dáva aj malým deťom pod obojím spôsobom. Myslím, že by to bol len prínos pre človeka, prijať všetky sviatosti pri krste.



Pôvodne zaslal Vratko - 29 november 2010 :  12:21:45



Drahí bratia a sestry ... Pokoj a múdrosť Ducha Svätého nech je s nami.

Zaujala ma otázka a názor o birmovke i pôsobeniu Ducha Svätého, pretože aj ja som sa kedysi zamýšľal nad tým a nepoznal som odpoveď. Kedže som v tom nemal jasno, prijímal som to vo viere, že toto tradičné učenie RKC je v súlade s učením pápežov a tak je len otázka času, kedy to lepšie pochopím, čo sa aj časom stalo.

Kedže lepšie pochopenie (milosť) som prijal až neskôr a ten dlhší čas bol pre mňa takpovediac trápením, viem pochopiť, že to nemá ľahké nikto, kto úprimne chce spoznať túto tradíciu RKC ako aj logiku pôsobenia Ducha Svätého.

Pre lepšie pochopenie, najprv sa podelím s tým, čo viem o udeľovaní sviatosti Birmovania a potom aj o tom, prečo Duch Svätý sa prijíma aj bez udelenia tejto sviatosti.

Takže, čo sa týka toho, že sviatosť birmovania sa správne udeľuje až po krste a to až vo veku,kedy človek schopný svedčiť a ohlasovať Evanjelium, tak si prečítajte čo bolo zjavené o tom ct.sr.Márii z Agredy od Panny Márie a Všemohúceho Boha:

http://tajomne-mesto-bozie.meu.zoznam.sk/
121. "Podobné porozumenie naša veľká Pani obdržala tiež o druhej sviatosti, birmovaní. Táto zaberá druhé miesto, pretože krst je určený k zrodeniu dietok pre Cirkev, kdežto birmovanie, aby sa stali silné a neohrozené vo vyznávaní viery, obdržanej na krste svätom. Birmovanie rozmnožuje prvé milosti a pridáva k nim ďalšie milosti, potrebné každému k jeho stavu. Poznala usporiadanie tejto sviatos-ti, čo sa pri nej bude používať, kto ju bude udeľovať, ako bude účinkovať a aké znamenie vtlačí do duše, ako sa olejom a chrizmou, ktoré tvoria hmotnú časť tejto sviatosti, znázorňuje vôňa dobrých skutkov Krista, na ktorých prijímajúci s vierou dostáva podiel, čo je taktiež ale iným spôsobom znázornené vo formule pre udeľovanie birmovania, najmä slovami, ktoré sa pri udeľovaní tejto sviatosti používajú. V súhlase s týmito osvieteniami vzbudzovala naša veľká Kráľovná hrdinské úkony chvály, vďakyvzdávania, vrúcnych prosieb, s túžbou, aby všetci ľudia čerpali z tohoto zdroja Pána a používali tie neporovnateľné poklady a zároveň Ho uznávali a vyznávali ako pravého Boha a Vykupiteľa. Prelievala horké slzy nad žalostnou stratou tak mnohých, ktorí napriek tomu, že sa im hlása evanjelium, necítia jeho liečebnú moc."
http://tajomne-mesto-bozie.meu.zoznam.sk/a3-zvazok/a5-kniha/

Z tohto posolstva som pochopil, že sviatosť Birmovania sa udeľuje človeku,ktorý už po prijatí sviatosti je schopný svedčiť - evanjelizovať - vyznávať vieru - ohlasovať Evanjelium Ježiša Krista. A kedže dieťa toho nie je schopné, tak pretosa udeľuje až vo vhodnom veku.

Dôvod, prečo pápež uznáva u grecko-katolíkov ako aj u iných katolíckych cirkvách, že môžu prijať túto sviatosť súčasne pri krste už v po narodení - rozumiem tak, že aj ked ako deti nie su schopné tútoi sviatosť rozvýjať, predsa však nijako vážne sa tým neporuší morálka, či viera daného človeka i spoločenstva veriacich. Horšie by bolo, keby človeku bránili túto sviatosť prijať vo veku na to vhodnom a bolo by možné napr. až vo veku 20-30 alebo až 40 rokov,akokeby človek nebol schopný evanjelizovať už v 12 rokov !?

A čo sa týka toho, žeby človek neprijal Ducha Svätého pokiaľ neprijme sviatosť birmovania, tak už z Evanjelia môžeme vidieť, že Ducha Svätého prijali ľudia ešte pred zoslaním Ducha Svätého, ako aj pred riadným udeľovaním tejto sviatosti samotnými apoštolmi (biskupmi Cirkvi). Aj ked rôznym spôsobom, ale vždy išlo o toho istého Ducha Svätého a dokonca prejavy boli niekedy silnejšie ako ked dnešní veriaci prijímajú riadným spôsobom pri Birmovke.

V súčasnosti sú toho svedkami aj veriaci, ktorí ešte neprijali túto sviatosť a už v mene Ježiša Krista uzdravujú chorých, vyznávajú verejne Ježiša za svojho Pána a Stvoriteľa, čo je veľké svedectvo o prijatí Ducha Svätého ako Tešiteľa a Lekára ľudí.

Ešte, k tým textom z hore uvedenej knihy by som chcel povedať, že nehľadal som v celej knihe, ale ked kliknete na položku: "Hľadať" slovo "birmov", tak možnonájdete viac ..Dakujem, že som sa mohol podeliť viac na túto tému.
Nech nás žehná Pán Ježiš so všetkými svätými (Pannou Máriou ...) +

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: vazna choroba a problem planovania rodicovstva Téma Next Topic: Kostol  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06