Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 Diskriminácia a prenasledovanie kresťanov
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: VESELE VIANOCE... Téma Next Topic: vazna choroba a problem planovania rodicovstva
Strana: z 9

Code

Stav: offline

 Odoslaný - 08 máj 2010 :  19:11:28  Zobraziť profil  Pridať Code do zoznamu priateľov
citácia:
ked sa pozreim na historiu je to velmi otazne .......nechcem na vas utocit ,pravdu som sa tu uz raz snazil presadit ale odmietly ste ....

Pôvodne zaslal svklampard - 08 máj 2010 :  19:05:19




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 119  ~  Člen od: 03 august 2009  ~  Posledná návšteva: 10 máj 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 máj 2010 :  22:51:10  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Dotýkalo sa to celej Cirkvi a prijalo sa v rámci neomylnosti mylné učenie? Myslím, že nie, takže akú pravdu?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2010 :  23:27:37  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
Zaujímavá je analýza II. svetovej vojny z pera historika LACKU.

Vo vojne zomrelo podľa jeho údajov 6O miliónov ľudí a 35 miliónov bolo zmrzačených. Aj z uvedeného vidieť kde vedie ak na čele štátov stoja ľudia, ktorí chcú svet bez Boha a kresťansky definovaných medziľudských vzťahov.

A nebol to iba Hitler, ale aj tí štátnici vtedy existujúcich veľmocí, ktorí mu umožnili doviesť svet do takej tragédie.

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 11 máj 2010 :  00:06:14  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
citácia:
Zaujímavá je analýza II. svetovej vojny z pera historika LACKU.

Vo vojne zomrelo podľa jeho údajov 6O miliónov ľudí a 35 miliónov bolo zmrzačených. Aj z uvedeného vidieť kde vedie ak na čele štátov stoja ľudia, ktorí chcú svet bez Boha a kresťansky definovaných medziľudských vzťahov.

A nebol to iba Hitler, ale aj tí štátnici vtedy existujúcich veľmocí, ktorí mu umožnili doviesť svet do takej tragédie.

Pôvodne zaslal Samuel - 10 máj 2010 :  23:27:37



nevraviac o komunizme

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 11 máj 2010 :  09:13:33  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Zaujímavá je analýza II. svetovej vojny z pera historika LACKU.

Vo vojne zomrelo podľa jeho údajov 6O miliónov ľudí a 35 miliónov bolo zmrzačených. Aj z uvedeného vidieť kde vedie ak na čele štátov stoja ľudia, ktorí chcú svet bez Boha a kresťansky definovaných medziľudských vzťahov.

A nebol to iba Hitler, ale aj tí štátnici vtedy existujúcich veľmocí, ktorí mu umožnili doviesť svet do takej tragédie.

Pôvodne zaslal Samuel - 10 máj 2010 :  23:27:37



hitler chcel svet bez boha? naozaj?

stalin vrazil vsetkych bez rozdielu ci veriacich ci neveriacich, on daval vrazdit nepohodlnych

na druhej strane kriziacke vypravy tiez sposobili vela umrti ci uz zo strany krestanov ci moslimov a ti veru nechceli svet bez boha..tak teda ako to je? kto vrazi menej? ti co chcu svet s bohom, ci ti co chcu svet bez boha?

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 11 máj 2010 :  09:26:49  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Iste ten názor je úplne v poriadku a aj ja sa s ním stotožňujem.

Na Slovensku sa dokonca cirkvám vrátili majetky, čo v iných krajinách sa nestalo (Česi zápasia o vrátenie komunistami zabraných majetkov dodnes). Takže na prvý pohľad sa nemáme na čo sťažovať.

Na druhej strane protikresťanské aktivity sú u nás teraz oveľa sofistikovanejšie.

Pokúsim sa to ilustrovať na niekoľkých príkladoch.

Od začiatku demokracie liberáli a noekomunisti robili všetko preto aby ministrom školstva sa nestal kresťan. Až na Fronca, ktorí bol zase veľmi slabý vždy boli na čele rezortu liberáli (až slobodomurári), alebo neokomunisti. Tým sa zabrzdilo dôsledné odstránenie rôznych protikresťanských vecí z učebníc a obsahu vyučovania vôbec. Podobne to bolo aj z vlastenectvom, lebo liberáli boli tiež buď svetoobčania, alebo čechoslovakisti.

Najčítanejší bulvárny časopis Plus 7dní sériou článkov propagujúcich knihy Dana Browna, rôzne pseudovedecké protikresťanské pojednania o sv.písme a jednotlivých kresťanských osobnostiach, o templároch atď. silne ovplyvňuje protikresťanské nálady v obyvateľstve. Takýchto časopisov je viacero a pridávajú sa k nim aj niektoré rozhlasové a televízne stanice. Prečo tak neútočia na iné vierovyznania. Nevšimol som si, že by tak písali o Dalajlámovi, alebo o iných vodcoch svetových náboženstiev ako píšu pejoratívne o pápežoch.

Všimnite si tiež vytváranie atmosféry okolo kresťanských vážnych tém ako sú POTRATY, ŽIVOT V RODINÁCH, VYSIELANIE NÁSILIA A SEXU tak, že ovplyvňuje výchovu mládeže. Médiami okolo týchto tém je tak za uplynulých 20 rokov vymasírovaná atmosféra, že dnes už ani mnohí kresťania nevedia ČO JE SPRÁVNE.

Podľa mňa na Slovensku síce kresťanov neprenasledujú, ale ani sa nevytvára žičlivá atmosféra, ktorá by pomohla realizovať kresťanské ideály, ktoré by boli na prospech všetkým občanom nášho štátu bez rozdielu vierovyznania.

Pôvodne zaslal Samuel - 07 máj 2010 :  14:52:00



a co by si este nechcel? tento stat je ideologicky nestranny, cize ziadna pomoc krestanskym idealom, alebo inym nabozenskym alebo nenabozenskym napr humanistickym, nie je na mieste!

bud rad, ze financovanie cirkvi nie je podobne ako napr v rakusku, lebo keby to tak bolo, by som sa stavil o hocico, ze by pocet registrovanych krestanov u nas spadol a to o dost velke cislo

ktore protikrestanske veci sa vyskytuju vo vyucovani ci v ucebniciach?

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 12 máj 2010 :  19:53:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Zaujímavá je analýza II. svetovej vojny z pera historika LACKU.

Vo vojne zomrelo podľa jeho údajov 6O miliónov ľudí a 35 miliónov bolo zmrzačených. Aj z uvedeného vidieť kde vedie ak na čele štátov stoja ľudia, ktorí chcú svet bez Boha a kresťansky definovaných medziľudských vzťahov.

A nebol to iba Hitler, ale aj tí štátnici vtedy existujúcich veľmocí, ktorí mu umožnili doviesť svet do takej tragédie.

Pôvodne zaslal Samuel - 10 máj 2010 :  23:27:37



nevraviac o komunizme

Pôvodne zaslal timylee - 11 máj 2010 :  00:06:14



V súvislosti s komunizmom historik Lacko tiež hovorí, že sovietske oslobodenie sa stalo novou okupáciou. Na Slovensku sme to tak pocítili najmä po obsadení v roku 1968. Brežnev vtedy povedal Dubčekovi "Naša hranica je tak ako sme ju vybojovali vo vojne na LABE. Takže my sme na svojom súdruh Dubček".

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 12 máj 2010 :  20:09:38  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
citácia:
guest635

hitler chcel svet bez boha? naozaj?

stalin vrazil vsetkych bez rozdielu ci veriacich ci neveriacich, on daval vrazdit nepohodlnych

na druhej strane kriziacke vypravy tiez sposobili vela umrti ci uz zo strany krestanov ci moslimov a ti veru nechceli svet bez boha..tak teda ako to je? kto vrazi menej? ti co chcu svet s bohom, ci ti co chcu svet bez boha?


Dúfan milý guest635, že sa zhodneme na to, že ani Hitler a ani Stalin nekonali podľa Kristovho učenia. Preto určite neverili v toho Boha, v ktorého veria kresťania. Myslím si, že ich bohom bola osobná moc a sláva.

Stalin systematicky likvidoval cirkev. Veď je všeobecne známe, že nielen dával vraždiť kresťanov, ale aj likvidoval kostoly a kláštory. Z mnohých spravili sklady, sýpky atď.

No a to večné omieľanie o križiackych výpravách. To treba vidieť v kontexte doby, v ktorej boli a v súvislostiach s ostatnými udalosťami, ktoré sa v tom čase odohrali. Takéto zjednodušovanie je nekvalifikované a napokom zbytočné. Veď ani vy nie ste zodpovedný za Stalina a ani ja nie som zodpovedný za križiacke výpravy a pomaly ani nikto z teraz žijúcich - je to minulosť.

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 12 máj 2010 :  20:23:25  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
citácia:
guest635
a co by si este nechcel? tento stat je ideologicky nestranny, cize ziadna pomoc krestanskym idealom, alebo inym nabozenskym alebo nenabozenskym napr humanistickym, nie je na mieste!


Veríte tomu čo hovoríte. Veď Európa je postavená na kresťanských ideáloch a kresťanskej morálke. Ešte aj komunisti keď vymýšľali morálny kódex komunistu, tak ho odpísali od kresťanov.
Etika, morálka, náboženstvo - ich poznanie patrí do základov priemerne vzdelaného človeka.

citácia:
guest635
bud rad, ze financovanie cirkvi nie je podobne ako napr v rakusku, lebo keby to tak bolo, by som sa stavil o hocico, ze by pocet registrovanych kresťanov u nas spadol a to o dost velke cislo


Keby ste sa trošku vecou zaoberali vedeli by ste, že z odluky od štátu majú strach iba malé cirkevné komunity vrátane židov, lebo tí by nemali potom peniaze na činnosť. Katolícka cirkev by po odluke mala určite viac peňazí ako teraz. Preto z ohľadu na ostatné cirkvi to RKC nepresadzuje.

citácia:
guest635
ktore protikrestanske veci sa vyskytuju vo vyucovani ci v ucebniciach?


Tie, ktoré tam zostali z komunizmu, v ktorom do každého predmetu sa systematicky vnášala ideológia tzv. vedeckého ateizmu a proletárskeho internacionalizmu.

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2010 :  09:39:47  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

Dúfan milý guest635, že sa zhodneme na to, že ani Hitler a ani Stalin nekonali podľa Kristovho učenia. Preto určite neverili v toho Boha, v ktorého veria kresťania. Myslím si, že ich bohom bola osobná moc a sláva.

Stalin systematicky likvidoval cirkev. Veď je všeobecne známe, že nielen dával vraždiť kresťanov, ale aj likvidoval kostoly a kláštory. Z mnohých spravili sklady, sýpky atď.

No a to večné omieľanie o križiackych výpravách. To treba vidieť v kontexte doby, v ktorej boli a v súvislostiach s ostatnými udalosťami, ktoré sa v tom čase odohrali. Takéto zjednodušovanie je nekvalifikované a napokom zbytočné. Veď ani vy nie ste zodpovedný za Stalina a ani ja nie som zodpovedný za križiacke výpravy a pomaly ani nikto z teraz žijúcich - je to minulosť.

Pôvodne zaslal Samuel - 12 máj 2010 :  20:09:38



hitler pravdepodobne veril v nejakeho boha, ale nie krestanskeho, ale stale ide o nejaku formu spirituality; ale to nie je uplne podstatne, ide o to, ze niektori veriaci radi radia hilera k ateistom a potom pisu, ze ateizmus je zly, lebo pod jeho vplyvom by sa zase zacali vrazdit ludia

stalin je zlozitejsi problem, on likvidoval urcite casti cirkvi, nie kvoli tomu ze islo o cirkev ako taku, ale o tom ze predstavovala hrozbu jeho idealom - proste bola nepohodlna, ale aj tak nie je mozne pripisovat ateistom zlociny pachane komunistami, tak ako nie je mozne pripisovat zlociny kriziakov krestanom

no ale toto nie je len take omielanie, pretoze ja som iba porovnaval, a netvrdil som ze krestania su za to zodpovedni a tiez som uviedol aj druhu stranu konfliktu, ktora je rovnako zodpovedna; mimochodom pekne si to napisal, ze ja nie som zodpovedny za stalina, kedze nie som komunista a ty nie si zodpovedny za kriziakov kedze nie si fanatik, ale mnohi krestania stale davaju do jedneho vreca komunistov a ateistov, tak preco by som pripadne nemohol aj ja davat do jedneho vreca krestanov a kriziakov? nie ze by som ich daval, ale ta moznost tu je

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2010 :  09:51:45  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Veríte tomu čo hovoríte. Veď Európa je postavená na kresťanských ideáloch a kresťanskej morálke. Ešte aj komunisti keď vymýšľali morálny kódex komunistu, tak ho odpísali od kresťanov.
Etika, morálka, náboženstvo - ich poznanie patrí do základov priemerne vzdelaného človeka.
Pôvodne zaslal Samuel - 12 máj 2010 : 20:23:25



ja som pisal o slovensku a jeho postoji k ideologiam a tie postoje su neodskriepitelne uvedene v ustave a zhoduju sa s tym co som napisal; vobec ma nezaujimaju nejake krestanske idealy a krestanska moralka v tomto pripade

citácia:

Keby ste sa trošku vecou zaoberali vedeli by ste, že z odluky od štátu majú strach iba malé cirkevné komunity vrátane židov, lebo tí by nemali potom peniaze na činnosť. Katolícka cirkev by po odluke mala určite viac peňazí ako teraz. Preto z ohľadu na ostatné cirkvi to RKC nepresadzuje.
Pôvodne zaslal Samuel - 12 máj 2010 : 20:23:25



zaujimavy nazor, cize kc ide iba o majetky? o to, ze nie kazdy katolik by bol ochotny platit dan podobnu ako platia veriaci v rakusku, uz kc nejde? a naco by bola kc so svojim majetkom bez svojich clenov? cirkvam by ostalo iba torzo z jej zakladne veriacich, pretoze slovaci len neradi platia nieco navyse a vravim, stavim sa o hocico ze by si vna sledujucom scitani obyvatelstva nezakruzkovali nejake nabozenske presvedcenie


citácia:

Tie, ktoré tam zostali z komunizmu, v ktorom do každého predmetu sa systematicky vnášala ideológia tzv. vedeckého ateizmu a proletárskeho internacionalizmu.
Pôvodne zaslal Samuel - 12 máj 2010 :  20:23:25



ale ja sa pytam ktore to su, bud konkretnejsi

ja som si napr pozeral ucebnice mojho bratanca ked bol na 1. stupni zs a nasiel som v hudobnej vychove celu kapitolu venovanu krestanskym modlitbam, vies mi vysvetlit co hlada nabozenstvo v hudobnej vychove?

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2010 :  20:24:58  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
Milý guest635

k môjmu argumentu Veď Európa je postavená na kresťanských ideáloch a kresťanskej morálke píšeš citujem:
citácia:
ja som pisal o slovensku a jeho postoji k ideologiam a tie postoje su neodskriepitelne uvedene v ustave a zhoduju sa s tym co som napisal; vobec ma nezaujimaju nejake krestanske idealy a krestanska moralka v tomto pripade

Pokiaľ viem Slovensko je súčasť Európy a nadôvažok v slovenskej ústave je zakotvené, že sa hlásime k Cyrilo-Metodskej tradícii čo znamená KU KRESŤANSTVU !!!

K môjmu tvrdeniu, že RKC by mala po odluke cirkvi od štátu viac peňazí ako teraz píšeš s prepáčením od veci - citujem:
citácia:
zaujimavy nazor, cize kc ide iba o majetky? o to, ze nie kazdy katolik by bol ochotny platit dan podobnu ako platia veriaci v rakusku, uz kc nejde? a naco by bola kc so svojim majetkom bez svojich clenov? cirkvam by ostalo iba torzo z jej zakladne veriacich, pretoze slovaci len neradi platia nieco navyse a vravim, stavim sa o hocico ze by si vna sledujucom scitani obyvatelstva nezakruzkovali nejake nabozenske presvedcenie


Ty zrejme nevieš, že veriaci sa dobrovoľne v každom kostole a každý deň vyzbierajú toľko peňazí čo nedokáže žiadna iná organizácia na Slovensku. Pozri sa len po Slovensku koľko je nových kostolov postavených za peniaze veriacich (Slováci nie sú lakomí Rakušania, čím chudobnejší Slovák tak tým je ochotný dať viac peňazí).
Ak si taký hrdina pokús sa urobiť nejakú zbierku či ti niekto dobrovoľne niečo dá !!!

K učebniciam, ktoré sú z minulého režimu infikované vedeckým ateizmom píšeš citujem:

citácia:
ale ja sa pytam ktore to su, bud konkretnejsi
ja som si napr pozeral ucebnice mojho bratanca ked bol na 1. stupni zs a nasiel som v hudobnej vychove celu kapitolu venovanu krestanskym modlitbam, vies mi vysvetlit co hlada nabozenstvo v hudobnej vychove?


Konkrétne učebnice s citáciami ti teraz nenapíšem (hoci napríklad v učebnici dejepisu myslím, že pre 5. triedu sa písalo o Štefánikovi ako o nejakom neduživom Slováčikovi trpiacemu na žalúdočné vredy, ktorý spadol z lietadlom a zabil sa a napísal to renomovaný historik a kryptobolševik Dušan Kováč).

To že v učebnici hudobnej výchovy je kapitola venovaná kresťanským modlitbám môže napríklad vyplývať aj z toho, že jeden z najvýznamnejších slovenských skladateľov Schneider Trnavský písal cirkevnú hudbu. Ako vidíš naozaj to patrí k ZÁKLADNÉMU VZDELANIU civilizovaného človeka.

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

kaifas

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2010 :  22:30:18  Zobraziť profil  Pridať kaifas do zoznamu priateľov
citácia:

No a to večné omieľanie o križiackych výpravách. To treba vidieť v kontexte doby, v ktorej boli a v súvislostiach s ostatnými udalosťami, ktoré sa v tom čase odohrali. Takéto zjednodušovanie je nekvalifikované a napokom zbytočné.
Pôvodne zaslal Samuel - 12 máj 2010 : 20:09:38


citácia:
Zaujímavá je analýza II. svetovej vojny z pera historika LACKU.

Vo vojne zomrelo podľa jeho údajov 6O miliónov ľudí a 35 miliónov bolo zmrzačených. Aj z uvedeného vidieť kde vedie ak na čele štátov stoja ľudia, ktorí chcú svet bez Boha a kresťansky definovaných medziľudských vzťahov.

A nebol to iba Hitler, ale aj tí štátnici vtedy existujúcich veľmocí, ktorí mu umožnili doviesť svet do takej tragédie.

Pôvodne zaslal Samuel - 10 máj 2010 : 23:27:37


Škoda, že II. svetovú vojnu už netreba vidieť v kontexte jej doby a je prípustné zjednodušovanie jej príčin na skutočnosť, že Hitler chcel svet bez Boha (hoci sám sa cítil byť prozreteľnosťou povolaný), podobne ako ostatní predstavitelia vtedajších veľmocí, napr. Británie, kde vládol najvyšší predstaviteľ anglikánskej cirkvi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 228  ~  Člen od: 21 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 09 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  08:45:16  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

Pokiaľ viem Slovensko je súčasť Európy a nadôvažok v slovenskej ústave je zakotvené, že sa hlásime k Cyrilo-Metodskej tradícii čo znamená KU KRESŤANSTVU !!!

Pôvodne zaslal Samuel - 15 máj 2010 : 20:24:58



v preambule sa pise:

"My národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy,..."

cize nenachadza sa tam nic o tradiciach iba o nejakom dedicstve, co moze byt myslene aj ako to, ze cyril a metod doniesli na slovensko pismo (co je dolezitejsie ako nabozenstvo, lebo v tych dobach uz nabozenstvo na slovensku bolo, lae pismo nie); takze explicitne sa tam o krestanstve nic nehovori

v prvej hlave sa pise, ze: "Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo." cize explicitne vyjadrenie, ze sa neviazeme na ziadne nabozenstvo ci ideologiu, co na tom nie je jasne?

K môjmu tvrdeniu, že RKC by mala po odluke cirkvi od štátu viac peňazí ako teraz píšeš s prepáčením od veci - citujem:
citácia:
zaujimavy nazor, cize kc ide iba o majetky? o to, ze nie kazdy katolik by bol ochotny platit dan podobnu ako platia veriaci v rakusku, uz kc nejde? a naco by bola kc so svojim majetkom bez svojich clenov? cirkvam by ostalo iba torzo z jej zakladne veriacich, pretoze slovaci len neradi platia nieco navyse a vravim, stavim sa o hocico ze by si vna sledujucom scitani obyvatelstva nezakruzkovali nejake nabozenske presvedcenie

citácia:
Ty zrejme nevieš, že veriaci sa dobrovoľne v každom kostole a každý deň vyzbierajú toľko peňazí čo nedokáže žiadna iná organizácia na Slovensku. Pozri sa len po Slovensku koľko je nových kostolov postavených za peniaze veriacich (Slováci nie sú lakomí Rakušania, čím chudobnejší Slovák tak tým je ochotný dať viac peňazí).
Ak si taký hrdina pokús sa urobiť nejakú zbierku či ti niekto dobrovoľne niečo dá !!!
Pôvodne zaslal Samuel - 15 máj 2010 : 20:24:58



a myslis si, ze cirkev vyzije iba z toho co nahadzu veriaci do pokladnicky? a myslis si, ze do kostolov pravidelne chodi hadzat peniaze vacsina tzv krestanskeho obyvatelstva na slovensku? a myslis si, ze je dolezite kolko novych kostolov sa postavi na slovensku z penazi vyzbieranych v kostoloch? ja som nespominal zbierky ale co je dobrovolna vec, ale direktivnu dan, alebo si myslis, ze vacisna tzv krestanov sa neprihlasi k nejakemu nabozenstvu a aj tak bude chodit do kostolov?



[quote]Konkrétne učebnice s citáciami ti teraz nenapíšem (hoci napríklad v učebnici dejepisu myslím, že pre 5. triedu sa písalo o Štefánikovi ako o nejakom neduživom Slováčikovi trpiacemu na žalúdočné vredy, ktorý spadol z lietadlom a zabil sa a napísal to renomovaný historik a kryptobolševik Dušan Kováč).

To že v učebnici hudobnej výchovy je kapitola venovaná kresťanským modlitbám môže napríklad vyplývať aj z toho, že jeden z najvýznamnejších slovenských skladateľov Schneider Trnavský písal cirkevnú hudbu. Ako vidíš naozaj to patrí k ZÁKLADNÉMU VZDELANIU civilizovaného človeka.
Pôvodne zaslal Samuel - 15 máj 2010 :  20:24:58



nepamatam sa ze by som sa ucil o tom, ze stefanik mal vredy, a aj keby mal, tak neviem ci by mu to ubralo z prace, ktoru vykonal pre tento stat, a to, ze sa zabil pri leteckej havarii je myslim ze jasne

to, ze nejaky skladatel pisal cirkevnu hudbu nema vobec nic spolocne s modlitbami v ucebnici hudobnej vychovy, aj preto, lebo predpokladam ze schneider trnavsky ich nepisal ale to je ta najnepodstatnejsia vec, podstatna vec je ta, ze modlitby by mali patrit na nabozensku vychovu

inak ja osobne nepovazujem hudobnu vychovu ani rozne modlitby ci basne laebo piesne k zakladnemu vzdelaniu cloveka, ja som sa napr na strednej skole z principu neucil basne naspamat cize som vzdy dostal za 5 pri skusani, ale napriek tomu som patril medzi najlepsich co sa tyka slovenskeho jazyka; prave naopak, k zakladnemu vzdelaniu by malo patrit taka znalost slovenskehho jazyka a pravopisu, aby clovek nerobil gramaticke chyby pri prvom nominative mnozneho cisla vo vete a to sa pomocou nejakych modlitieb nenauci nik

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  12:13:25  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
citácia:
kaifas
Škoda, že II. svetovú vojnu už netreba vidieť v kontexte jej doby a je prípustné zjednodušovanie jej príčin na skutočnosť, že Hitler chcel svet bez Boha (hoci sám sa cítil byť prozreteľnosťou povolaný), podobne ako ostatní predstavitelia vtedajších veľmocí, napr. Británie, kde vládol najvyšší predstaviteľ anglikánskej cirkvi.


Milý kaifas to chceš povedať, že za ich činy bola zodpovedná katolícka cirkev a oni svojimi činmi napĺňali jej učenie, alebo učenie Ježiša Krista ???

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  12:48:21  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
citácia:
guest635
cize nenachadza sa tam nic o tradiciach iba o nejakom dedicstve, co moze byt myslene aj ako to, ze cyril a metod doniesli na slovensko pismo (co je dolezitejsie ako nabozenstvo, lebo v tych dobach uz nabozenstvo na slovensku bolo, lae pismo nie); takze explicitne sa tam o krestanstve nic nehovori


Vidno, že marxistické vymývanie mozgov malo na teba silný účinok, lebo to o Cyrilovi a Metodovi a ich písme si napísal ako keby si citoval z marxistického dejepisu.

Asi si nepočul o tom, že to boli kňazi, že preložili bibliu do našej reči a náš jazyk bol vyhlásený za liturgický jazyk. Ďalej, že mali svojich žiakov a vychovávali ďalších kňazov, ktorí šírili kresťanstvo nielen po Slovensku, ale aj v širšom okolí strednej Európy. To je to dedičstvo. Ak si si nevšimol ich písmo sa u nás už dávno nepoužíva.

citácia:
a myslis si, ze cirkev vyzije iba z toho co nahadzu veriaci do pokladnicky? a myslis si, ze do kostolov pravidelne chodi hadzat peniaze vacsina tzv krestanskeho obyvatelstva na slovensku? a myslis si, ze je dolezite kolko novych kostolov sa postavi na slovensku z penazi vyzbieranych v kostoloch? ja som nespominal zbierky ale co je dobrovolna vec, ale direktivnu dan, alebo si myslis, ze vacisna tzv krestanov sa neprihlasi k nejakemu nabozenstvu a aj tak bude chodit do kostolov?


Budeš prekvapený, ale naozaj cirkev vyžije AJ BEZ AKÉHOKOĽVEK príspevku od ŠTÁTU !!! Iba zo svojich majetkov a dobrovoľných darov svojich veriacich. A mám o tom konkrétne dôkazy nielen z histórie, ale aj zo súčasnosti.
Napríklad na Ukrajine štát nedáva cirkvám ani jednu hrivnu a cirkev stavia kostoly a má svojich kňazov, ktorí sa veriacim venujú profesionálne (nie sú inde zamestnaní).
Keby to bolo potrebné tak by to hravo dokázala aj RKC na Slovensku. To čo som napísal o stavaní kostolov zo zbierok veriacich predsa dokazuje, že má dosť peňazí nielen na prevádzku, ale aj na materiálny rozvoj.

citácia:
inak ja osobne nepovazujem hudobnu vychovu ani rozne modlitby ci basne laebo piesne k zakladnemu vzdelaniu cloveka, ja som sa napr na strednej skole z principu neucil basne naspamat cize som vzdy dostal za 5 pri skusani, ale napriek tomu som patril medzi najlepsich co sa tyka slovenskeho jazyka; prave naopak, k zakladnemu vzdelaniu by malo patrit taka znalost slovenskehho jazyka a pravopisu, aby clovek nerobil gramaticke chyby pri prvom nominative mnozneho cisla vo vete a to sa pomocou nejakych modlitieb nenauci nik


Ja zase naopak gramatiku považujem iba za akési dohodnuté pravidlá, ktoré pre vzdelanosť majú okrajový význam. Keď si pozrieš vlastný citát tak ty si už úplne prestal písať mäkčene, dĺžne, čiarky a pod. a bez problémov vieme pochopiť čo svojim textom myslíš.
Na druhej strane poézia rozvíja ducha, piesne a hudba rozvíjajú cit a modlitby vnášajú do duší pokoj a robia z ľudí bytosti, ktoré sú nad obyčajnou matériou.

Nuž žiaľ asi sú ti tieto človenské veci cudzie.

Na záver dovoľ uviesť jeden príklad kresťanskej osobnosti zo života http://www.postoy.sk/sara_salkahazi. Myslíš, že by to niekto neveriaci bez Boha dokázal ?

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  13:44:19  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
Zaujala ma vasa retorika okolo Cyrila a Metoda, tak predkladam tiez jeden pohlad pre zaujmavost (prave vcera vecer som to nahodou cital)

Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi

Zdroj: Vladimír Šaur, Slovanská vzájemnost, 78/2005
Dátum: 10.5.2010

Deň 5. júl je v kalendári označený ako Deň slovanských vierozvestcov. Lenže spôsob, ako sa tohto štátneho sviatku v posledných rokoch zmocnili oznamovacie prostriedky a ako zo svätcov Cyrila a Metoda ťaží rímskokatolícka cirkev, vzbudzuje dojem, že sa niekomu prívlastok „slovanských" nepáči.

Počúvame o tom, že solúnski bratia nám v 9. storočí „zvestovali vieru", totiž akoby „priniesli kresťanstvo našim predkom, dovtedy nevzdelaným pohanom". Ale to predsa nie je pravda.

Kresťanstvo u nás už bolo niekoľko generácií predtým, veď v Mikulčiciach (južná Morava) sa našli základy kresťanskej svätyne z 8. storočia. Zásluha solúnskych rodákov, synov veliteľa tamojšej posádky, vysoko postaveného popredného činiteľa byzantskej armády, bola v tom, že našli spôsob, ako našim predkom vzdelanie v tých časoch výlučne cirkevné odovzdať v domácom jazyku písomne. Treba pripomenúť, že písmo, vynájdené Konštantínom, ktorý až tesne pred smrťou prijal mníšske meno Cyril, totiž písmo hlaholické, je tak presne šité na mieru a nárečiu našich predkov, že to dodnes vyvoláva obdiv filológov.

Kam sa na nás hrabú západoeurópske národy, poznajúce len latinku, ktorá má pôvodných znakov len 20 a po rozšírení 26. Slovania v 9. storočí potrebovali písmo s 38 znakmi, aby zaznamenali všetky hlásky svojho jazyka, a takéto písmo im Konštantín vytvoril. Na jeho základe sa o niečo neskôr sformovala cyrilská abeceda, základ súčasnej ruskej azbuky a písma východných sčasti južných Slovanov. Na škodu našej kultúry u nás čoskoro prevládla liturgická latina. Konštantínovo písmo zastaralo, ale zachovalo sa u Chorvátov, predtým aj inde, a ako bohoslužobné žije. Slovanské písmo bolo a doteraz je spojivom Slovanov, prejavom svojbytnosti národnej kultúry. Toto by sa malo každoročne pripomínať práve 5. júla.
Lenže čo počujeme z rozhlasu ? Čo vidíme v televízii ?

Hlavne rímskokatolícke bohoslužby, prenosy z Velehradu (južná Morava), prejavy kňazov. Často aj nepravdy a skresľovanie histórie. Vytvorila sa schéma: 5. júla majú slovo katolíci, 6. júla ostatné cirkvi. To nie je dobré. A dokonca ani dátum 5.7. nie je tým správnym dňom pripomienky prínosu Solúnčanov. Pôvodne sa sviatok Cyrilov svätil 14. februára a Metodov 6. apríla, v úmrtné dni podľa juliánskeho kalendára. Až v 60-tych rokoch 19. storočia v súvislosti s miléniom pokrstenia Moravy kardinál Fürstenberg presadil u Pia IX., že deň vierozvestcov bude 5. júla a to zámerne dňa predchádzajúceho výročiu Husovej smrti.

Oficiálne sa argumentovalo možnosťou konať púte v čase medzi kosbou sena a žatvami na južnej Morave. Pravý dôvod však bol úplne iný. Ideologický. V tých časoch sa prebúdzalo národné povedomie, opierajúce sa o husitskú tradíciu, bolo potrebné proti tomu postaviť iný idol.

Nikde inde sa u Slovanov neoslavuje cyrilometodský sviatok začiatkom júla. Bulhari ho majú 24. mája, gréckokatolíci v pôvodné dni úmrtia, pravoslávni ho oslavujú viackrát v roku. Ale hlavne tu ide o obsah osláv. Rímskokatolícka cirkev nemá ani to najmenšie právo vyhlasovať Cyrila a Metoda za „svojich svätých", veď oni nabúrali monopol hebrejčiny, gréčtiny a latinčiny a žiadali šírenie cirkevného učenia v národnom jazyku svojich spoluobčanov! Robili presný opak toho, čo rímska cirkev po celý stredovek presadzovala a protinárodne presadila.

Na rozdiel od kresťanov východných, ktorí národné písma rešpektovali a ich prostredníctvom šírili vzdelanie.

Zmierime sa s tým, že sviatok, ktorý by mal byť oslavou slovanskej myšlienky a národného vzdelania ponecháme ľuďom, ktorí ho zneužívajú? Ľuďom, ktorí sa svojim chápaním cyrilometodského odkazu dopustili svätokrádeže? Nezmierujme sa! Konajme osvetové akcie o slovanskej vzdelanosti, šírme pravdu o slovanských dejinách! Poukazujme na prednosti slovanského písma, ktoré nepotrebuje dopĺňať čiarkami a háčikmi, pretože má dosť znakov. A uvážme, či by pamätný deň nemal byť v kalendári tam, kde pôvodne patrí - do niektorého z jarných dní v súlade s tradíciou našich slovanských priateľov.

Doc. PhDr. J. Haubelt, DrSc., český historik najmä osvietenskej doby a podpredseda a hovorca Voľnej myšlienky v Česku k danému problému sa vyjadruje takto:

„Katolíctvo má v Čechách opodstatnene zlú povesť. Vďačí za ňu predovšetkým svojim latinským a protislovanským usmerneniam, ktoré sa prejavili v časoch Veľkej Moravy. Vypovedajú o tom najmä tzv. panónske legendy o Konštatínovi Filozofovi a Metodovi, ktoré keď čítame pozorne, zistíme, že historickou pravdou je pravý opak toho, čo kladného tieto texty vypovedajú o latinských kňazoch, vrátane pápeža. Skutočnosť bola totiž úplne iná, ako sa nám dodnes pokúšajú nahovoriť pápeženci.

- Je nesporné, že obaja slovanskí apoštoli boli na spiatočnej ceste do Byzancie obvinení z kacírstva a že nedošli do Solúnu, ale že boli nedobrovoľne zavlečení do pápežského Ríma,

- Prvý z nich podľahol v Ríme následkom utrpenia, ktoré podstúpil cestou.
- Metod sa vrátil na Veľkú Moravu, kde aj zomrel, ale tam boli jeho „kacírske" telesné pozostatky zrejme zhanobené a zlikvidované.
- Slovanskí žiaci Metoda boli po jeho smrti predaní do otroctva vykúpení Byzanciou a vykonali nesmierne civilizačné dielo práve na slovanskom Balkáne.

Rímskokatolícka cirkev využila nevzdelanosť slovanského národa a zneužila Cyrilometodskú legendu na upevnenie svojho politického postavenia. Je to hanba nielen pre cirkev, ale aj pre tých, ktorí jej uverili."



inak, chcel som kuknut na ten odkaz, nefunguje Samuel

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  14:58:43  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Zaujímavá je analýza II. svetovej vojny z pera historika LACKU.

Vo vojne zomrelo podľa jeho údajov 6O miliónov ľudí a 35 miliónov bolo zmrzačených. Aj z uvedeného vidieť kde vedie ak na čele štátov stoja ľudia, ktorí chcú svet bez Boha a kresťansky definovaných medziľudských vzťahov.

A nebol to iba Hitler, ale aj tí štátnici vtedy existujúcich veľmocí, ktorí mu umožnili doviesť svet do takej tragédie.

Pôvodne zaslal Samuel - 10 máj 2010 :  23:27:37



Skusim sa zahrat na oponenta . Len tak pre radost V tridsatrocnej vojne v Cechach vymrela takmer polovica populacie nasledkom bojov , plienenia a pod A teraz co ? Stali proti sebe staty , na ktorych stali ludia , ktori chceli svet bez Boha ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  15:25:40  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Zaujímavá je analýza II. svetovej vojny z pera historika LACKU.

Vo vojne zomrelo podľa jeho údajov 6O miliónov ľudí a 35 miliónov bolo zmrzačených. Aj z uvedeného vidieť kde vedie ak na čele štátov stoja ľudia, ktorí chcú svet bez Boha a kresťansky definovaných medziľudských vzťahov.

A nebol to iba Hitler, ale aj tí štátnici vtedy existujúcich veľmocí, ktorí mu umožnili doviesť svet do takej tragédie.

Pôvodne zaslal Samuel - 10 máj 2010 :  23:27:37



Skusim sa zahrat na oponenta . Len tak pre radost V tridsatrocnej vojne v Cechach vymrela takmer polovica populacie nasledkom bojov , plienenia a pod A teraz co ? Stali proti sebe staty , na ktorych stali ludia , ktori chceli svet bez Boha ?

Pôvodne zaslal amerika1 - 16 máj 2010 :  14:58:43





Samuel "obcas" pozabudne na urcite suvislosti, aj v suvislosti s Hitlerom a Vatikanom napriklad,

ale ako uz myslim aj sam raz poznamenal, je to historia, ideme teda urobit hrubu ciaru, alebo iba jednostranne poukazovat ?


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  15:39:16  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
citácia:
Zaujala ma vasa retorika okolo Cyrila a Metoda, tak predkladam tiez jeden pohlad pre zaujmavost (prave vcera vecer som to nahodou cital)

Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi

Zdroj: Vladimír Šaur, Slovanská vzájemnost, 78/2005
Dátum: 10.5.2010

Deň 5. júl je v kalendári označený ako Deň slovanských vierozvestcov. Lenže spôsob, ako sa tohto štátneho sviatku v posledných rokoch zmocnili oznamovacie prostriedky a ako zo svätcov Cyrila a Metoda ťaží rímskokatolícka cirkev, vzbudzuje dojem, že sa niekomu prívlastok „slovanských" nepáči.

Počúvame o tom, že solúnski bratia nám v 9. storočí „zvestovali vieru", totiž akoby „priniesli kresťanstvo našim predkom, dovtedy nevzdelaným pohanom". Ale to predsa nie je pravda.

Kresťanstvo u nás už bolo niekoľko generácií predtým, veď v Mikulčiciach (južná Morava) sa našli základy kresťanskej svätyne z 8. storočia. Zásluha solúnskych rodákov, synov veliteľa tamojšej posádky, vysoko postaveného popredného činiteľa byzantskej armády, bola v tom, že našli spôsob, ako našim predkom vzdelanie v tých časoch výlučne cirkevné odovzdať v domácom jazyku písomne. Treba pripomenúť, že písmo, vynájdené Konštantínom, ktorý až tesne pred smrťou prijal mníšske meno Cyril, totiž písmo hlaholické, je tak presne šité na mieru a nárečiu našich predkov, že to dodnes vyvoláva obdiv filológov.

Kam sa na nás hrabú západoeurópske národy, poznajúce len latinku, ktorá má pôvodných znakov len 20 a po rozšírení 26. Slovania v 9. storočí potrebovali písmo s 38 znakmi, aby zaznamenali všetky hlásky svojho jazyka, a takéto písmo im Konštantín vytvoril. Na jeho základe sa o niečo neskôr sformovala cyrilská abeceda, základ súčasnej ruskej azbuky a písma východných sčasti južných Slovanov. Na škodu našej kultúry u nás čoskoro prevládla liturgická latina. Konštantínovo písmo zastaralo, ale zachovalo sa u Chorvátov, predtým aj inde, a ako bohoslužobné žije. Slovanské písmo bolo a doteraz je spojivom Slovanov, prejavom svojbytnosti národnej kultúry. Toto by sa malo každoročne pripomínať práve 5. júla.
Lenže čo počujeme z rozhlasu ? Čo vidíme v televízii ?

Hlavne rímskokatolícke bohoslužby, prenosy z Velehradu (južná Morava), prejavy kňazov. Často aj nepravdy a skresľovanie histórie. Vytvorila sa schéma: 5. júla majú slovo katolíci, 6. júla ostatné cirkvi. To nie je dobré. A dokonca ani dátum 5.7. nie je tým správnym dňom pripomienky prínosu Solúnčanov. Pôvodne sa sviatok Cyrilov svätil 14. februára a Metodov 6. apríla, v úmrtné dni podľa juliánskeho kalendára. Až v 60-tych rokoch 19. storočia v súvislosti s miléniom pokrstenia Moravy kardinál Fürstenberg presadil u Pia IX., že deň vierozvestcov bude 5. júla a to zámerne dňa predchádzajúceho výročiu Husovej smrti.

Oficiálne sa argumentovalo možnosťou konať púte v čase medzi kosbou sena a žatvami na južnej Morave. Pravý dôvod však bol úplne iný. Ideologický. V tých časoch sa prebúdzalo národné povedomie, opierajúce sa o husitskú tradíciu, bolo potrebné proti tomu postaviť iný idol.

Nikde inde sa u Slovanov neoslavuje cyrilometodský sviatok začiatkom júla. Bulhari ho majú 24. mája, gréckokatolíci v pôvodné dni úmrtia, pravoslávni ho oslavujú viackrát v roku. Ale hlavne tu ide o obsah osláv. Rímskokatolícka cirkev nemá ani to najmenšie právo vyhlasovať Cyrila a Metoda za „svojich svätých", veď oni nabúrali monopol hebrejčiny, gréčtiny a latinčiny a žiadali šírenie cirkevného učenia v národnom jazyku svojich spoluobčanov! Robili presný opak toho, čo rímska cirkev po celý stredovek presadzovala a protinárodne presadila.

Na rozdiel od kresťanov východných, ktorí národné písma rešpektovali a ich prostredníctvom šírili vzdelanie.

Zmierime sa s tým, že sviatok, ktorý by mal byť oslavou slovanskej myšlienky a národného vzdelania ponecháme ľuďom, ktorí ho zneužívajú? Ľuďom, ktorí sa svojim chápaním cyrilometodského odkazu dopustili svätokrádeže? Nezmierujme sa! Konajme osvetové akcie o slovanskej vzdelanosti, šírme pravdu o slovanských dejinách! Poukazujme na prednosti slovanského písma, ktoré nepotrebuje dopĺňať čiarkami a háčikmi, pretože má dosť znakov. A uvážme, či by pamätný deň nemal byť v kalendári tam, kde pôvodne patrí - do niektorého z jarných dní v súlade s tradíciou našich slovanských priateľov.

Doc. PhDr. J. Haubelt, DrSc., český historik najmä osvietenskej doby a podpredseda a hovorca Voľnej myšlienky v Česku k danému problému sa vyjadruje takto:

„Katolíctvo má v Čechách opodstatnene zlú povesť. Vďačí za ňu predovšetkým svojim latinským a protislovanským usmerneniam, ktoré sa prejavili v časoch Veľkej Moravy. Vypovedajú o tom najmä tzv. panónske legendy o Konštatínovi Filozofovi a Metodovi, ktoré keď čítame pozorne, zistíme, že historickou pravdou je pravý opak toho, čo kladného tieto texty vypovedajú o latinských kňazoch, vrátane pápeža. Skutočnosť bola totiž úplne iná, ako sa nám dodnes pokúšajú nahovoriť pápeženci.

- Je nesporné, že obaja slovanskí apoštoli boli na spiatočnej ceste do Byzancie obvinení z kacírstva a že nedošli do Solúnu, ale že boli nedobrovoľne zavlečení do pápežského Ríma,

- Prvý z nich podľahol v Ríme následkom utrpenia, ktoré podstúpil cestou.
- Metod sa vrátil na Veľkú Moravu, kde aj zomrel, ale tam boli jeho „kacírske" telesné pozostatky zrejme zhanobené a zlikvidované.
- Slovanskí žiaci Metoda boli po jeho smrti predaní do otroctva vykúpení Byzanciou a vykonali nesmierne civilizačné dielo práve na slovanskom Balkáne.

Rímskokatolícka cirkev využila nevzdelanosť slovanského národa a zneužila Cyrilometodskú legendu na upevnenie svojho politického postavenia. Je to hanba nielen pre cirkev, ale aj pre tých, ktorí jej uverili."



inak, chcel som kuknut na ten odkaz, nefunguje Samuel

Pôvodne zaslal saxsax - 16 máj 2010 :  13:44:19



vzhladom na dobu my to pripada pravdepodobne

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  19:43:18  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov

citácia:
saxsax

Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi
Zdroj: Vladimír Šaur, Slovanská vzájemnost, 78/2005


Je všeobecne známe, že niektorí ateisti príp. inoverci sú posadnutí nenávisťou ku katolíckej cirkvi a to im zatemňuje zrak aj pri skúmaní minulosti. To čo popisuje V.Šaur je typický tendenčný výklad histórie, kde mocenské boje vtedajších vladárov sa umelo dávajú za vinu katolíckej cirkvi.
Solúnsky bratia boli stopercentní vyznavači Kristovho učenia a žiaden pán Šaur to nevyvráti. A že tým, že vieru šírili v jazyku zrozumiteľnom ľudu malo obrovský význam a preto ich vyhlásenie za patrónov Európy a oslavy trebárs aj každý deň a nielen v termínoch, ktoré uvádza, vôbec nie sú na škodu.
Nik nebráni inovercom a ateistom, aby s rovnakou intenzitou ako katolícka cirkev si pripomínali význam a zásluhy sv. Cyrila a Metoda o slovanské národy.
A ostatné jeho tvrdenia sú z hľadiska večnosti SMIEŠNE a NEPODSTATNÉ.

citácia:
saxsax
Samuel "obcas" pozabudne na urcite suvislosti, aj v suvislosti s Hitlerom a Vatikanom napriklad,
ale ako uz myslim aj sam raz poznamenal, je to historia, ideme teda urobit hrubu ciaru, alebo iba jednostranne poukazovat ?


Ja som bol doteraz v domnení, že druhú svetovú vojnu rozpútal Hitler a vodcovia vtedajších veľmocí mu svojimi činmi k tomu dopomohli. Teraz s prekvapením čítam, že vinný je VATIKÁN. Asi ten rozpútal vojnu rovnako ako dr. Tiso lebo najviac sa obviňujú ONI a NIE Hitler so šéfmi USA, Francúzka, Británie, Ruska a pod.
Zrejme budeme musieť zmeniť naše poznatky o histórii (za všetko aj tých 60 miliónov mŕtvych je vinný Vatikán a Tiso).


Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  19:49:10  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
citácia:
amerika1

Skusim sa zahrat na oponenta . Len tak pre radost V tridsatrocnej vojne v Cechach vymrela takmer polovica populacie nasledkom bojov , plienenia a pod A teraz co ? Stali proti sebe staty , na ktorych stali ludia , ktori chceli svet bez Boha ?


Neviem akého boha vyznávali, ale s ISTOTOU viem povedať, že ich činy NEBOLI V SÚLADE S KRISTOVÝM UČENÍM. (Aj dnes sa mnohí vydávajú za kresťanov, ale svojimi činmi sú od kresťanstva na míle vzdialení- viď Bush a jeho vojny).

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2010 :  23:00:27  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
amerika1

Skusim sa zahrat na oponenta . Len tak pre radost V tridsatrocnej vojne v Cechach vymrela takmer polovica populacie nasledkom bojov , plienenia a pod A teraz co ? Stali proti sebe staty , na ktorych stali ludia , ktori chceli svet bez Boha ?


Neviem akého boha vyznávali, ale s ISTOTOU viem povedať, že ich činy NEBOLI V SÚLADE S KRISTOVÝM UČENÍM. (Aj dnes sa mnohí vydávajú za kresťanov, ale svojimi činmi sú od kresťanstva na míle vzdialení- viď Bush a jeho vojny).

Pôvodne zaslal Samuel - 16 máj 2010 :  19:49:10



ano aj ked napr. o janovi husovi by som to nepovedal, no husiti ktory rozptali vojny proti cirkvi po jeho smrti boli hnani hnevom, jan hus urcite nechcel aby sa to stalo a jeho upalenie za kacirstvo je podla mojho nazoru velka chyba

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 17 máj 2010 :  16:55:55  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov

citácia:
... SMIEŠNE a NEPODSTATNÉ.


ved samozrejme, ako inak, preco by mal byt nejaky nazor mimo RKC logicky, pravdivy a historicky presnejsi, vsak ?

citácia:
Teraz s prekvapením čítam, že vinný je VATIKÁN. Asi ten rozpútal vojnu rovnako ako dr. Tiso lebo najviac sa obviňujú ONI a NIE Hitler so šéfmi USA, Francúzka, Británie, Ruska a pod.
Zrejme budeme musieť zmeniť naše poznatky o histórii (za všetko aj tých 60 miliónov mŕtvych je vinný Vatikán a Tiso).


nikto netvrdil, ze vojnu rozputal Vatikan , poukazujem na uzke kontakty Vatikanu zastupovaneho ludmi, ktory nekonali v zhode s Kristovym ucenim a sli po ruke Hitlerovi a to je rozdiel

su historicke dokumenty, ktore su nepopiratelne o zmluvach medzi Vatikanom a Hitlerovym nemeckom, su dokazy o spravani krestanov v Hitlerovom nemecku voci zidom, su historicky zaznamenane vyroky papeza v suvislosti s pocinmi Hitlera ci nacistickeho nemecka, su dokazy a dokumenty o poskytovani pomoci Vatikanu nemeckym zlocincom na uteku a len teraz nedavno vysli najavo dalsie najavo o spolupraci Vatikanu a USA pri utekoch nacistickych zlocincov

Tiso ?, pre mna hailujuci vyvrhel vyznamenavajuci vojakov nacistickeho rezimu

vsetky reci co musel a nemusel urobit, kde by Slovensko bolo alebo nebolo su SMIEŠNE a NEPODSTATNÉ




„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 18 máj 2010 :  11:24:06  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

Vidno, že marxistické vymývanie mozgov malo na teba silný účinok, lebo to o Cyrilovi a Metodovi a ich písme si napísal ako keby si citoval z marxistického dejepisu.

Asi si nepočul o tom, že to boli kňazi, že preložili bibliu do našej reči a náš jazyk bol vyhlásený za liturgický jazyk. Ďalej, že mali svojich žiakov a vychovávali ďalších kňazov, ktorí šírili kresťanstvo nielen po Slovensku, ale aj v širšom okolí strednej Európy. To je to dedičstvo. Ak si si nevšimol ich písmo sa u nás už dávno nepoužíva.
Pôvodne zaslal Samuel - 16 máj 2010 : 12:48:21



ale nerozpravaj, ja som do skoly chodil uz za cias demokracie, cize o ziadnom vymyvani mozgov nemoze byt ani reci a mimochodom marxisti by urcite neucili ze pred krestanstvom bolo na slovensku ine nabozenstvo

ja iba konstatujem fakt a pre mna je faktom, ze okrem pisma sem nedoniesli nic nove, lebo ak beriem krestanstvo ako nabozenstvo, tak iba nahradili jedno nabozenstvo za druhe, ale jazyk sme mali vlastny no nemali sme pismo, ktorym by sme ho zachytili a biblia bola pisana a prednasana len v nemcine a latincine ak mam spravne informacie

pre mna osobne krestanstvo ani ine nabozenstvo nema vyznam, samozrejme nemam nic proti veriacim a ich viere nech si ju vyznavaju kolko sa im raci samozrejme nech mi ju nenanucuju a nech mi nou neobtazuju zivot tak ako ja nikomu nenanucujem moj nazor na svet a nikomu nim nobtazujem zivot

citácia:
Budeš prekvapený, ale naozaj cirkev vyžije AJ BEZ AKÉHOKOĽVEK príspevku od ŠTÁTU !!! Iba zo svojich majetkov a dobrovoľných darov svojich veriacich. A mám o tom konkrétne dôkazy nielen z histórie, ale aj zo súčasnosti.
Napríklad na Ukrajine štát nedáva cirkvám ani jednu hrivnu a cirkev stavia kostoly a má svojich kňazov, ktorí sa veriacim venujú profesionálne (nie sú inde zamestnaní).
Keby to bolo potrebné tak by to hravo dokázala aj RKC na Slovensku. To čo som napísal o stavaní kostolov zo zbierok veriacich predsa dokazuje, že má dosť peňazí nielen na prevádzku, ale aj na materiálny rozvoj.
Pôvodne zaslal Samuel - 16 máj 2010 : 12:48:21



rkc by to zvladla mozno, co ale ostate cirkvi? ci staci jedno "prave" nabozenstvo a ostatne mozu zaniknut?

inak nechapem neustale stavanie novych kostolov ked proporcionalne nepribuda ci uz veriacich alebo novych obyvatelov..prave naopak

citácia:
Ja zase naopak gramatiku považujem iba za akési dohodnuté pravidlá, ktoré pre vzdelanosť majú okrajový význam. Keď si pozrieš vlastný citát tak ty si už úplne prestal písať mäkčene, dĺžne, čiarky a pod. a bez problémov vieme pochopiť čo svojim textom myslíš.
Na druhej strane poézia rozvíja ducha, piesne a hudba rozvíjajú cit a modlitby vnášajú do duší pokoj a robia z ľudí bytosti, ktoré sú nad obyčajnou matériou.

Nuž žiaľ asi sú ti tieto človenské veci cudzie.

Na záver dovoľ uviesť jeden príklad kresťanskej osobnosti zo života http://www.postoy.sk/sara_salkahazi. Myslíš, že by to niekto neveriaci bez Boha dokázal ?

Pôvodne zaslal Samuel - 16 máj 2010 :  12:48:21



cakal som ze ma napadnes kvoli chybajucej diakritike, to je ale systematicka chyba - robena zamerne z dovodu toho, ze som slaby v prstoklade a takto nestracam cas hladanim makcenov, dlznov ap odobne, ale ak si vsimnes tak inak je moja gramatika takmer bezchybna ak odmyslim chyby v dosledku preklepov

poeziu necitam, citam prozu ta rozvija to co je najdolezitejsie - slovnu zasobu a schopnost sa vyjadrovat, pokoj ziskavam inym sposobom a nie som na nom zavisly a pokojny zivot v istom zmysle je nudny, cize to tiez nie je ziadna vyhra

zivot ma uci ze jedine hmota je pritomna a vsetko sa odvija od nej, nepotrebujem si komplikovat zivot pridavanim este dalsich vlastnosti hmoty ci dokonca veci nad nou, ktore nie su potrebne do zivota a ani na jeho chapanie

cim je taka vynimocna ta osoba? ze vlastnorucne zachranila 100 ludi? ci zachranovat ludske zivoty vedia iba krestania? alebo cim viac zachranenych ludi tym vacsie pocty a zasluhy?

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 9 Previous Topic: VESELE VIANOCE... Téma Next Topic: vazna choroba a problem planovania rodicovstva  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06