Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Sťahovanie filmov, hudby, hier a pod...
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Katolícka omša Téma Next Topic: Dobra kazen
Strana: z 5

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  11:42:51  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
milan suhlas s tebou, katolicka moralka toto nedovoluje, to je len komunisticky sposob myslenia(šak nikomu neubližujem, nikomu to chybať nebude), ktore preniklo už aj do katolickych radov. Ale učenie RKC určite ani toto nedovoluje.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PavolKukucka

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  11:47:09  Zobraziť profil  Pridať PavolKukucka do zoznamu priateľov
Ako veľmi sa človek dokáže pre niečo nadchnúť.
- Cirkev však neučí len o krádeží autorského práva
- Cirkev učí i o svätení nedele (žiaľ táto téma nemala taký kladný ohlas, iste, keby sme nekupovali v nedeľu, asi by sme umreli od ohladu).

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 157  ~  Člen od: 20 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 05 október 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  14:16:05  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
- mne je ukradnute ci su v nedelu obchody otvorene alebo nie.. urcite by sme nepomreli od hladu... ale poznam nazor pracujucej zeny, tiez veriacej od pokladne, ktora sa vyjadrila v tom zmysle, ze cirkev nech ich necha zit, potrebuje zarabat aby ako vdova uzivila svoje dve deti..

a samozrejme nevylucujem i opacny nazor postoj ...

- a tiez sa uz vela tu popisalo o sveteni nedele... pretoze v biblii sa spomina sobota a i trest smrti pre toho, co pracuje v sobotu ...

- lenze to sme teraz obaja odbocili od temy, ako sa teda vy osobne ako veriaci vysporiadavare s tym kedze ste to tu verejne prezentovali, ze kradnete a dokonca to podporujete?


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  15:56:35  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
citácia:
pierre
v prvom rade mame byť poslušní Božím zákonom...to čo urobil Azuritko je neposlušnosť

Pôvodne zaslal alesko - 18 október 2008 :  20:15:03



Medzi Bozimi zakonmi ale nemame – ziadnu vec Neskopíruješ, ani Nepožičiaš. A ako som sa uz zmienil, tazko v Azuritkovom pripade to moze byt nejaka kradez, kedze on tym nikoho nepripravil ani len o zisk, vsak on by si to inak nekupil, nemal na to.. Nikomu tym teda skodu nespravil.

On len porusil statny zakon, ktory sa sice tiez ma dodrziavat, no v kazdej krajine je iny, a keby sa Azuritko presunl napr. do niektorych ázijskych a afrických krajin, mohol by kopirovat veselo.

A dalej, este tu plati, ze nase statne zakony mame dodrziavat iba vtedy ak nie su v rozpore s moralkou. Na to ci tento zakon nahodou tiez nie je v rozpore s moralkou, sa pozrieme v dalsom prispevku.


 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  16:00:17  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov

Este je tu teda ta otazka moralnosti zakona, ak je nejaky statny zakon v rozpore s moralkou, potom ho mozeme kludne odignorovat.. A posunutie (pomocou pozicania, ustneho odovzdania, prepisu, atd...) nejakeho duchovneho bohatstva cloveku, ktory si ho nemoze kupit, sa trdicne povazovalo za dobry skutok, nie za zly.

Nechciet dat duchovne bohatstvo chudobnemu cloveku, ktory si ho nemoze dovolit kupit, hoci ani nic by nas ten posun nestal, to sa uz dokonca dotyka hriechu lakomstva.





 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  17:42:50  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
čo je free, to sa kopírovať môže. Čo nie, podlieha autorskému právu. Tie info, ku ktorým sa má dostať aj chudobný človek, majú byť prístupné voľne. To ale neplatí o filmoch a i., pretože tie naozaj majú svojho autora, podobne ako i výskumné práce a pod., tam nie je o čom diskutovať. Ak sa teda má niečo stať všeobecným vlastníctvom, musí/ mal by o tom rozhodnúť sám autor a dať to na net k dispozícii bez nároku na finačnú protihodnotu. Samo, treba pri tom dbať na to, čo je naozaj hodnotné, a čo nie!
Požičanie, ústne podanie je asi predsa len o niečom inom; veď to by nemohli potom existovať knižnice, či prednášky na VŠ. Avšak pri ďalšom používaní treba knihu či čokoľvek riadne citovať! Kresťan tým pádom vie, čo má robiť...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  20:37:56  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Juja:
čo je free, to sa kopírovať môže.

- No to je jasne

Čo nie, podlieha autorskému právu.

- No vsak, a je to autorske pravo moralne, ked zabranuje aj chudbnym dostat sa k duchovnemu bohatstvu?

Tie info, ku ktorým sa má dostať aj chudobný človek, majú byť prístupné voľne.

- A ktore info to je a ktore nie je?

To ale neplatí o filmoch a i., pretože tie naozaj majú svojho autora,

- A ktore veci svojho autora naozaj nemaju? Myslim ze skoro vsetky veci maju svojho autora.


Ak sa teda má niečo stať všeobecným vlastníctvom, musí/ mal by o tom rozhodnúť sám autor a dať to na net k dispozícii bez nároku na finačnú protihodnotu.

- A preco by to nemohol aj kludne predavat a akurat nad chudobnymi prizmurovat ocko a im to dovolovat nech si to vezmu aj bezplatne? Co?

Požičanie, ústne podanie je asi predsa len o niečom inom; veď to by nemohli potom existovať knižnice, či prednášky na VŠ.

- Vidis a nie je to o inom, je to prave ze presne to iste. Lenze kniznice ako aj prednasky maju taku staru tradiciu, ze si na nu tie firmy s tou novou moralkou lakomstva uz jednoducho netrufnu. Povedat o kniznici ze kradne, alebo sa podiela na kradeziach, to by uz bolo moc. Ale inak uz aj kniznice veru udajne musia platit nejake poplatky za to ze tie informacie takto posuvaju dalej, takze uz predsa len doslapli trosicku aj na ne, no. Pre staru tradiciu uz kniznice zakazat nemohli, tak to aspon takto vyspekulovali.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  21:12:04  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
pierre, je jasne že ked tu bol Ježiš tak nikto nekradol autorske prava a nezneužival net.

žiaľ nemaš pravdu, v tomto je civilný zákon zhodný s kresťanskym zákonom. maš to i v dnešnom evanjeliu : čo je cisarove -bol tam jeho obraz(tak ako autorske pravo je obrazom autora) to dat cisarovi a čo je Božie Bohu. Pokiaľ katolicka nauka hovorí že je to v rozpore s moralkou použivať diela na ktore sa vzťahuje autorske prava, pokiaľ nemaš aspon predpokladaný súhlas, mojou povinnosťou je posluchnuť cirkev a nie si vymyšlať 300 vyhovoriek, len aby som to nejako odišiel. Pripada mi to potom presne ako milan ked tvrdil, že akokeby katolici mohli všetko, lebo si to vedia zdovodniť a pritom to tak nie je.

Je rozdiel však či to čo niekam posuvaš dalej(film, hra) je priamo potrebna pre život človeka a pre jeho spásu(to čo je pre jeho spasu potrebne je v biblii). Druha strana je keby to bolo niečo nevyhnutne potrebne, ale tam plati pravidlo, že pokiaľ nemaš 100 percent požadovanej sumy, tak daš aspon niečo(kolko môžeš). Samozrejme v pripade nevyhnutnosti produktu. Ine je podať informaciu z knihy - tu tlmočim len svoju myšlienku aj ked ovplyvnenu autorom - a ine je nakopirovať film, resp. stiahnuť nelegalne z netu.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  21:26:25  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
Juja:

- No vsak, a je to autorske pravo moralne, ked zabranuje aj chudbnym dostat sa k duchovnemu bohatstvu?


- A preco by to nemohol aj kludne predavat a akurat nad chudobnymi prizmurovat ocko a im to dovolovat nech si to vezmu aj bezplatne? Co?


Pôvodne zaslal Pierre - 19 október 2008 :  20:37:56



tieto dve myšlienky ma zaujali.
Chudobný s aposlušnosťou uči, že nemôže mať všetko na čo si zamane(slovensky vyraz nepoznam). Čiže je to aj o pokore a o prispôsobovaní sa, tolerancii. A kedžťe je to nespravodlivosť, tak ak ju znašame, znašame ju pre Kristovo meno, a máme za to podiel v nebi. Dobro zlým skutkom neurobíš, lebo účel nesvätí prostriedky(ako to učili hlavne komunisti)

č sa týka druhej myšlienky, na to či prižmuri oko, rozhoduje autor. Na nete je kopu filmov a hier zadara, volne dostupne, a volne širitelne. a teda legalne. Prečo musí to byť zrovna ta najnovšia hra? prečo to musí byť zrovna ten a ten film?

Vieš ked som bol malý, donašal som veci po druhých. A naučilo ma to tomu, že ten kabat ktorý som mal po druhom mi urobil tu istu službu ako keby som mal nový. Keby som mal nový, tak budem machrovať, takto som sa učil, že to ide aj bez machrovania. Navyše to bola vyhoda mať starší kabat, lebo som si nemusel neustale davať pozor aby som si ho neušpinil a podobne.ale o tom nie je reč.

Ide mi o to, že človek je nenasytny a chce pozerať akurat ten najnovší film, ale je to bud netrpezlivosť, či komplex menejcennosti(ked sa bojime že nas druhí neuznaju ked sme ten film nevideli), alebo pýcha(aby sme mali ako machrovať) apod.

Ked som chudobny, stale mam usta , ruky aj nohy a môžem si bud zarobiť, alebo sa naučiť uspokojiť s malom. Alebo ísť za kamaratom a porposiť ho o pomoc pri lacnejšom zohnaní filmov.

Navyše, v dnešnej dobe sa už filmy predabvaju aj za 50 SK(často ako priloha nejakeho časopisu) na nete som videl ponuky za 89 SK a podobne. To nie su sumy ktore by človek nezvladal raz za čas obetovať. A aj CD a DVD s hudbou sa daju zohnať do 200 SK, takže ak chcem mať duchovný, teda skôr duševný, zážitok tak sa to dá zvladnuť aj inou cestou. Vstupenka do kina stojí do 100SK vstupenka nas koncert do 500 SK(ak viac da sa našporiť, dostať ako darček na narodeniny, na voiace). Popripade ak aj na hudbu, da sa ta vačšia suma nasporiť, či sa da na nu poskladať(napr. s manželkou si kupime nejake drahšie CD spoločne). Alebo sa zorganizuje nejaka spoločna akcia.človek ked chce, da sa najst sposob. Navyše človek sa takto uči šetrnosti, a ekonomickemu mysleniu.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 19 október 2008 :  21:30:58  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
vieš, mne kopirovanie filmov a hudby pripada ako podporovanie lenivosti a ta cena/nedostupnosť mi pripada ako kryci manever. Proste štýlom, aby som niečo ziskal za čo najmenej vydavkov(lakomosť), pri čo najmenšej námahe(lenivosť), či nespokojnosť s tým čo mám(obžertvo - aj ked toto je trochen silny výraz). A potom to vyhovaranie sa na cenu/nedostupnosť je len udobrovanie si svedomia,aby sa neozývalo.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 21 október 2008 :  08:52:43  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
- takze Alesko, ticho tichuuuucko, nechajme to pomalicky tichuuuuucko zaspat..... a kradnut dalej ...... pssssssssssssst


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 21 október 2008 :  09:28:13  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
no lenže mojou povinnosťou je upozorniť hriešnika že pacha hriech, lebo inač jeho hriechy by prešli na mna, keby som to neurobil.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 21 október 2008 :  12:43:07  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Alesko: Takze ideme na to, Alesko

maš to i v dnešnom evanjeliu : čo je cisarove

- Cisar od teba ziada isty podiel, kedze on spravuje krajinu a financuje armadu, ktora chrani i teba... No aj tu plati, ze ak by ti cisar stanovil zaplatit taku vysoku dan, na ktoru jednoducho nemas, tak sa nic nedeje ked nezaplatis. Vtedy ziaden hriech nespravis. A cisar stale nema moralne pravo odopriet chudobnym ludom ochranu a dalsie nalezitosti len zato, ze nemali nato mu zaplatit.

- V dejinach krestansva mame panovnikov, ktori nie len ze od chudobnych nic nepytali, a nie len ze im poskytovali tu ochranu a pravo ako vsetkym ostatnym, ale im i zadarmo s laskou davali co len mohli v ramci svojich moznosti. Napr. Francuzky kral sv. Ludvik IX. sa velmi aktivne staral o chudobnych, vytvaral a financoval nemocnice i robil pre nich dalsie pekne aktivity a tiez ich rozne potesoval aj duchovne. Alebo napr. dokonca denne pre chudobnych z okolia robil hostiny, kde ich neraz i sam osobne obsluhoval... Cize este aj takto sa ich snazil potesit a urobit im radost, ze ich sam kral obsluhuje...

je jasne že ked tu bol Ježiš tak nikto nekradol autorske prava a...

- Kopirovanie duchovneho bohatstva je práveže prastará vec, aj za cias Jezisa bola, iba ze vtedy sa to vsetko robilo rucne. Prepisovalo sa to vsetko rucne. Dnes nam v tom pomahaju stroje...

Pokiaľ katolicka nauka hovorí že je to v rozpore s moralkou...


- Trosku pribrzdi, Alesko . Pokial viem tato spomenuta nauka predsa zatial nie je neomylne ucenie cirkvi, ani to nepatri medzi ucenie, ktore by cirkev vzdy ucila a hlasala. Nie je to od papeza, a dokonca to od papeza nie je ani len nejaka volna (omylna) uvaha. A este dokonca je badat, ze to trosku i pokulhava v moralke vo vztahu k chudobnym.
To si akurat len cital jednu novu nauku vytvorenu nejakym clenom cirkvi, kde asi na iste fakty pozabudol. On vsak nie je neomylny, a teda ta jeho nauka je rovnocenna s naukou kazdeho ineho clena cirkvi, cize vlastne aj s naukou mojou. A ako vidis ja tu vyssie predkladam trosicku inu nauku a dal som k tomu i nejake jasne moralne argumenty a tak obe nauky, jeho i ta moja, su zatial rovnocenne, az dokial nieco nerozhodne papez .

Je rozdiel však či to čo niekam posuvaš dalej(film, hra) je priamo potrebna pre život človeka

- Pre samotny zivot tu hru asi iste nepotrebujes. Lenze je pekne a spravne chudobnemu cloveku spravit aj radost. Nie je dovod preco si mysliet, ze chudobne deti nemaju narok na rovnaku hru aku maju tie bohate. Preco chudobnym detom aspon obcas nedopriat to iste, ked nikomu sa tym skoda nespravi? Ako som sa uz zmienil, oni by si to aj tak nekupili, lebo na to jednoducho nemaju, cize ani strata zisku tu nie je.

Chudobný s aposlušnosťou uči, že nemôže mať všetko na čo si zamane

- To ale predsa neplati len pre chudobneho, to plati pre kazdeho. Takze vsetko nie, ale nieco ano, a to nieco moze mat kludne aj chudobny, ktory na to inak nema.

A kedžťe je to nespravodlivosť, tak ak ju znašame, znašame ju pre Kristovo meno, a máme za to podiel v nebi.

- Ano, je to nespravodlivost, ale nie je tu povinnost ju znasat, to je len dobrovolne. Pokial sa nemylim, cirkev vzdy ucila, ze nespravodlivost sice mozeme znasat, ale aj nemusime. Je i spravne snazit sa o zavedenie spravodlivosti.

Dobro zlým skutkom neurobíš,

- Vsak ale ono je prave otazka ci je to naozaj zly skutok. Ja hovorim, ze za urcitych oklnosti nie je. Prv posunut duchovne bohatstvo chudobnemu, ktory si ho inak nemohol dovolit, bol praveze dobry skutok. Ved preto aj povznikali verejne kniznice, dnes by taky napad bol povazovany mozno aj za hrdelny zlocin, ale kedze kniznice maju staru tradiciu, uz ich zakazat nemohli, a tak ich aspom zatazili odvodom nejakych poplatkov, co v minulosti tiez nebolo. Mno, zavladlo tu dnes pravo lakomstva a chamtivosti...

č sa týka druhej myšlienky, na to či prižmuri oko, rozhoduje autor.

- Ma autor moralne pravo povedat - Chudobnym nie, tym nedam aj napriak tomu ze mna by to nic nestalo a ani skodu nespravilo? Z krestanskeho pohladu je prave take nieco nemoralnym jednanim.

Vieš ked som bol malý, donašal som veci po druhých.

- Vsak aj ja som donasal veci po svojom starsom bratčekovi..

Ide mi o to, že človek je nenasytny a chce pozerať akurat ten najnovší film...

- No tu uz ale hovoris trosku o inom probleme. Zachovavat urcitu rozumnu striedmost ma kazdy clovek bez rozdielu majetku, cize aj bohaty clovek. Pre nikoho nie je spravne aby sa stal filmovym ci inym maniakom.


Ked som chudobny, stale mam usta , ruky aj nohy a môžem si bud zarobiť, alebo sa naučiť uspokojiť s malom.

- To platilo vzdy, ale vzdy aj platilo, ze chudobnym nieco posunut zadarmo nie je zly skutok, prave naopak.

Navyše, v dnešnej dobe sa už filmy predabvaju aj za 50 S

- Ano, toto je uz pre tych chudobnejsich ludi z nasich koncin aj ako tak dostupne...

vieš, mne kopirovanie filmov a hudby pripada ako podporovanie lenivosti

- Ja tych chudobnejsich ludi poznam plno, a tak ti mozem prezradit, ze chudobni ludia obycajne nie su lenivi, prave ze casto aj dost hodne makaju a casto dokonca vykonavaju aj dost namahave a velmi unavne prace, ktore su akurat slabo odmenovana. Ked dries za skoro minimalnu mzdu, tvoja manzelka podobne, a k tomu musite zivit niekolko deti, platit najomne a rad dalsich nevyhnutnosti, vela ti nezvysi. A aj k tomu co zvysi, budes mat obycajne hned zoznam nazbieranych nutnych veci, ktore suria a treba ich zaplatit, opravit, dokupit... No a toto je bezny zivot tych menej bohatych ludi...

- A teraz si este predstav, ze niektore chudobnejsie rodinky byvaju len v podnajme, kde je ta cena za byvanie ovela vyssia, a casto dosahuje i vysku vyplaty jedneho z manzelov...



- Takze tak. Ono skor treba pripominat tu striedmost, ktoru si spomenul, ze nic sa nema prehanat, no to plati tak pre bohateho ako i pre chudbneho. Ale inak sa nic zle nestane ked si chudobny clovek pre seba a svoju rodinu obcas zozenie nejaku tu fajnu hudbu a pod. len tak bezplatne skopirovanim...

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 21 október 2008 :  13:27:57  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
blaaaaaaa blaaaaaaaaa blaaaaaa

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 21 október 2008 :  18:49:48  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
citácia:
blaaaaaaa blaaaaaaaaa blaaaaaa

Pôvodne zaslal alesko - 21 október 2008 :  13:27:57


Moc pekny "inteligentny" prejav

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 21 október 2008 :  18:51:06  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Argumenty som teda dal, zatial ziadne oficialne papezom potvrdene ucenie o tom nemame. A i co sa tyka samotnej moralky, som v prispevkoch vyssie nieco uviedol...

A odhadujem, ze najspravnejsie by to malo byt asi takto nejako: Kto moze, kto na to ma, ma si to kupit. Kto nemoze, kto na to nema, moze aj skopirovat. Ale pre oboch zaroven vzdy plati: Nic neprehanat, vzdy zachovavat istu rozumnu striedmost.


A k tomu, co spomenul Azuritko, ze tí, co mali bohatych rodicov, sa o to takto podelili s tymi chudobnejsimi, posunuli im to... Mno, je to veru od tych chlapcov velmi pekny a slachetny skutok, ze sa takto podelili s chudobnejsimi kamaratmi...

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  00:23:06  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citácia:
Ale inak sa nic zle nestane ked si chudobny clovek pre seba a svoju rodinu obcas zozenie nejaku tu fajnu hudbu a pod. len tak bezplatne skopirovanim...


- ale stane, ked mu na to pridu ...

- napisal si toho ozaj hodne, ale o nicom, melies tu nieco o akychsi pomaly dobre ze nie pravach chudobnych na piratske kopirovanie... to si skade vycucal? ... situacia je taka ak je, kradneme az sa hory zelenaju, to sa tu bojime povedat nahlas ?... jasne, na katolickom fore je to nieco nezlucitelne... ako sa z toho len vymotat, odovodnit to, co ?

- mrkni sem a pozri i tie fota, preco ze to len nerozdali medzi chudobnych ? .... a ktori ze su to ti chudobni vlastne? .... ti co maju iba televizor a dvdprehravac a nemaju domace kino?


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  08:36:35  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
milan total suhlasims tebou až na jednu vec, prosim negeneralizuj. to že pierre je katolik, a reprezentuje svj nazor, nemusi znamenat že je zhodny s katolickym učenim, ok?

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  11:18:46  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Milan:
to si skade vycucal? ...

- Ty ako ateista to nepoznas. Je to stara krestanska moralka, ak mozeme, chudobnym davame aj bezplatne.

situacia je taka ak je, kradneme az sa hory zelenaju,

- A preco si uveril kapitalistickej kulture lakomstva? Ak nikoho neukratim o nic, dokonca ani len o zisk, uz sa tu tazko da hovorit o kradezi.

- V Starom zakone mame pravidlo, ze okoloiduci chudobny clovek dokonca moze vojst na tvoje pole a zjest ti z neho tolko kolo vladze. Cize tu ta uz jasne obral, takze toto by si vtedy urcite nazval kradezou, nie? A vidis i sam Kristus so svojimi apostolmi takto chodili a suverenne jedli, a zda sa ze ani neboli v bezprostrednom ohrozeni smrti.

a ktori ze su to ti chudobni vlastne?

- V dolnej casti toho mojho dlheho prispevku pre Aleska tam mas priklady takych ludi uvedene. Viem napr. o rodinkach s detmi, ktore byvaju v podnajme, a platia za to byvanie sumu, ktora zhltne vyplatu jedneho z tych manzelov. Cize cela rodinka, nikolko ludi, zije z jedneho malickeho platu. Je to dost tazke, a ak jeden z nich nebodaj co i len na chvilu pracu strati, tak to uz si vies predstavit tu hrozu, ktora nasleduje. Dostavaju sa do problemov ked uz len ich zamestnavatel meska s vyplatami o dva - tri dni.

Alesko:
nemusi znamenat že je zhodny s katolickym učenim

- Nemusi, ale moze. Zatial ziadne oficialne papezom potvrdene ucenie o tom nemame. Hoci to kopirovanie/posuvanie duchovneho bohatstva tu bolo od pradavna (aj za cias Jezisa). A samotna krestanska moralka sa skor naklana na stranu chudobnych. Kto ta pyta, tomu daj, a nedvracaj sa od chudobneho...

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  11:42:46  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citácia:
- Ty ako ateista to nepoznas. Je to stara krestanska moralka, ak mozeme, chudobnym davame aj bezplatne.


- ja sa za ateistu nepovazujem, to su ini pani eteistami podla mna, je len fakt, ze pojem ateista zastresuje kazdeho neverca ... to nie je len krestanska moralka pomahat chudobnym, nezvelicuj ...

citácia:
situacia je taka ak je, kradneme az sa hory zelenaju,

- A preco si uveril kapitalistickej kulture lakomstva? Ak nikoho neukratim o nic, dokonca ani len o zisk, uz sa tu tazko da hovorit o kradezi.


- taras, co ty vies comu som uveril ? ... otazky na zaciatku tejto temy boli jasne....

citácia:
V Starom zakone mame pravidlo, ze okoloiduci chudobny clovek dokonca moze vojst na tvoje pole a zjest ti z neho tolko kolo vladze. Cize tu ta uz jasne obral, takze toto by si vtedy tiez urcite nazval kradezou, nie? A vidis i sam Kristus so svojimi apostolmi takto chodili a jedli.


- v starom zakone je toho popisane tolko, ze by si sa az divil ... ... ale pekna myslienka... len nechapem preco i v takej poboznej amerike su farmarske zakony, chceli ich presadit aj tu, preco bezdomovcovi nedavno pri kradezi jablk polamali ruku... a preco sa rozculujes ked si niekdo zoberie akusi hviezdicku z tvojho medaku... preco sa uz nikto netresta trestom smrti, ked pracuje v sobotu...ci to nie je v starom zakone??...takze odvolavkyu na bibliu su pre mna od isteho casu irelevantne....

citácia:
a ktori ze su to ti chudobni vlastne?

- V dolnej casti toho mojho dlheho prispevku pre Aleska tam mas priklady takych ludi uvedene. Viem napr. o rodinkach s detmi, ktore byvaju v podnajme, a platia za to byvanie sumu, ktora zhltne vyplatu jedneho z tych manzelov. Cize cela rodinka, nikolko ludi, zije z jedneho malickeho platu. Je to dost tazke, a ak jeden z nich nebodaj co i len na chvilu pracu strati, tak to uz si vies predstavit tu hrozu, ktora nasleduje.


- clovece, takato chudobna rodina ma asi ine problemy a nie zhanat filmy na nete, nemyslis?...mozno ani nevedia co to ten internet je... preto ta moja otazka: kto su to ti chudobny? ... pretoze ak nemam co do huby, asi sa nebudem zaoberat zhananim Spidermana 3 ...

- preco teda nerozdajuvsetky tie piratske kopie medzi chudobnych? ... mozno to bude okrem ineho i tym, ze inteligentneho cloveka napadne, ze taky clovek ma asi tazko DCDprehravac, domace kino, plazmu,LCD a riesi mozne kodeky ako DivX Xvid Cinepak Indeo MJPEG DV ...

- ja nemam nic proti tomu, co tu tvrdis o chudobnych a pomoci pre nich, total suhlas, ale co to ma toto spolocne .... Kto je teda tu ten chudobny ?...



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  11:46:03  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
použijem tvoje vlastne slova: Kto tas pyta tomu daj

lebo tečn kto o tom rozhoduje či niečo pride pre chudobnych, je majitel, nie ja ako sukromna osoba. Lebo inak je to vynuteny dar , alebo rovno kradnuty. Čiže či CD, DVD, alebo iny material su verejne pristupne nerozhdouješ ty ako koncovy uživateľ, nech by ťa viedli akokoľvek dôvody.

a za druhe, prečo ked chudobný môže, prečo bohaty nie? kde je tu potom spravodlivosť?

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  11:55:57  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citácia:
e z internetu prostredníctvom fór alebo torentov sťahovanie filmov, hudby, hier a programov hriechom alebo len porušením autorských práv výrobcov?.

Ak je to hriech, potom kto spácha väčší hriech?

1. ten čo produkt ponúka bez povolenia autorov
2. ten čo tento produkt stiahne


- podla vasej viery je to jednoznacne hriech

- obaja !... i ked samozrejme mnohokrat je to jedna a ta ista osoba ...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  12:08:27  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
milan je zaujimave že kto obhajuje kradnutie CD je ten kto na to ma a môže si kupiť.... takže je to pre mna lakomstvo

ale pierre ma pravdu v jednom, i ked to tak nepovedal: ten kto je lakomy je chudobny, ale chudobny na lasku, ale kradnutim si CD, DVD, či pozeranim filmov, počuvanim hudby ju nenahradí. Len prikryje to prazdno v sebe na chvilu niečim peknym, aby tak na chvilu utlmil svoje bolesti. Teda nechcem tym tvrdiť že počuvanie hudby či pozeranie filmov je zle, len sposob ako si to zaobstara je dôležitý.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  12:14:45  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
milan, ale najväčšia sranda je ked niekto tvrdí že na Slovensku je bieda a podobne. Teda su určite aj chudobní ľudia, ale je zaujimave že oni su ticho a snažia sa z nej dostať a najviac sa za biedu schovvaju ti bohatí. To je ten paradox ktorý tu možno najlepšie odhaľuje to piratske kopirovanie. A odhaluje aj našu nespokojnosť a nestriedmosť. Lebo ten kto je chudobný je spokojný s tým čo ma, a aj ked sa snaží dosiahnuť niečo viac, tak nie je maškrtný, uspokojí sa s malom a nie je vyberavý. Takže t anaša nespokojnosť ukazuje, akurat to, že sme dosť bohatí, že máme veľa času, že mame preplnene zadky, ked už si môžeme dovoliť si byť vyberaví

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2008 :  13:05:21  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Milan:
co ty vies comu som uveril ?

- Dedukujem to len na zaklade tych tvojich razantnych vyrokov, mily Milan.

v starom zakone je toho popisane tolko, ze by si sa az divil

- Nedivil, vsak som to cital, poznam to.

ale pekna myslienka...

- Veru.

len nechapem preco i v takej poboznej amerike su farmarske zakony

- Lebo asi nie je az taka pobozna ako sa tvari. Su to prevazne protestanti, u ktorych vidiet, ze u nich vyhrava honba za ziskom. Vsak vidime ze aj ten velky krik, ze vsetko je len kradez, kto si nieco bezplatne vezme, vychadza nejviac od americanov . Americka moralka, no, ktora vsak s tou krestanskou nie je az tak v sulade.

preco bezdomovcovi nedavno pri kradezi jablk polamali ruku...

- no to niekto trosku prehnal...


a preco sa rozculujes ked si niekdo zoberie akusi hviezdicku z tvojho medaku...

- Pretoze mne tie hviezdicky nerastu na strome. A ta hviezdicka je dost draha vecicka, ktoru si musim opatovne ist kupit do predajne Mercedesov, ktoru tiez nemam zrovna za rohom, a nasledne si ju este namontovat.

preco sa uz nikto netresta trestom smrti, ked pracuje v sobotu...ci to nie je v starom zakone??

- Pokial sa nemylim, za pracu v sobotu sa este trest smrti nedaval... A dalej, kedze Kristus vstal z mrtych v nedelu, tak sme den sviatocny zmenili na nedelu, na zaklade moci, ktoru nam dal. Ale v Starom zakone samozrejme najdes veci, za ktore sa daval trest smrti, no krestania uz nedavali. To preto, ze po Kristovi doslo k drobnym upravam, napr. stopol sa nejaky ten zakaz, za ine sa zasa zmiernil trest, no a hlavne skoro vo vsetkom sa celkovo zvysilo milosrdenstvo.


mozno ani nevedia co to ten internet je...

- Neboj, mnohi vedia. Chodili do skoly a pod.

clovece, takato chudobna rodina ma asi ine problemy a nie zhanat filmy na nete, nemyslis?

- Vsak ono im nejaku tu hudbu a filmik bezne posunie nejaky ten kamos...

pretoze ak nemam co do huby

- Chudobny este neznamene umierajuci od hladu. Priklad som uz dal, ma nejake peniaze, nejaky prijem, ale vychadza mu to len tak tak...

ze inteligentneho cloveka napadne, ze taky clovek ma asi tazko DCDprehravac,

- Na to netreba velku inteligenciu vediet ako to u ludi bezne funguje. Tak pozri sa, napr. jeden moj chodbnejsi kamos ma televizor i DVD prehravac a ma dokonca aj nabytok, ktory je este drahsi nez ta elektronika, a to vsetko si zaobstaral za veno, ktore dostal ked sa ozenil. Proste mladomanzelia tie peniaze vynalozili na zariadenie bytu, takze maju tieto vecicky ako kazdy.

podla vasej viery je to jednoznacne hriech

- Zatial sa to neda dokazat, zeby to bol jednoznacne hriech, a ak sa jedna dokonca o chudobneho.



Alesko:
tečn kto o tom rozhoduje či niečo pride pre chudobnych, je majitel

- V Starom zakone Boh milosrdenstvo voci chudobnym dal tak vysoko, ze pri dodrzani urcitych pravidiel bolo povolene brat aj bez suhlasu majitela, dokonca napriek tomu, ze mu sposoujes trosicku skodu. A v krestanstve milosrdenstvo voci chudobnym skor stuplo a nie kleslo. Plus, duchovne bohatstvo sa kopirovalo vzdy, len teraz sa proti tomu prska, a ciastocne aj opravnene, kedze sa to naozaj prehana, no v tom brzdeni toho kopirovania sa zasa zachadza pridaleko a zabuda sa na chudobnych.

a za druhe, prečo ked chudobný môže, prečo bohaty nie? kde je tu potom spravodlivosť?

- Vsak spravodlivost je predsa v tom, ze bohaty si to moze lahko v pohode kupit. Zatial co chudobny uz menej.

Teda su určite aj chudobní ľudia, ale je zaujimave že oni su ticho

- To bude tym, ze musia makat, a maju malo penazi i casu. Kecat na nete mozu lenivi podnikatelia ako ja, alebo ucitelia ako ty

- Tvoja podpora sucasnej bezcitnej atisticko-kapialistickej kultury je zaujimava, ale, zial, dalej uz nedavas ziadne vecne argumenty. Zatial co ja som tam vyssie dal.



 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Katolícka omša Téma Next Topic: Dobra kazen  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06