Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 ASPOŇ RAZ ZA MESIAC SA VYSPOVEDAŤ
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Sv. prijimanie Téma Next Topic: Moc pritomneho okamžiku
Strana: z 2

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 05 február 2009 :  01:13:15  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
k to dievča(uvediem iba príklad bežný) spalo s chalanom, a na spovedi vyznalo ten hriech, a spovedajúci sa opýtal či to ľutuje, a ak povedala nie, tak kľudne ju mohol vyhodiť.
ako a naco by sla na spoved ked by to nelutovala? len tak btw pride mi to nelogicke...

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 05 február 2009 :  10:17:59  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
ako a naco by sla na spoved ked by to nelutovala? len tak btw pride mi to nelogicke...

Pôvodne zaslal volsung - 05 február 2009 :  01:13:15


Stretol som sa s takým prípadom.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 05 február 2009 :  11:07:22  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
ono clovek asi nemal v hlave usporiadane potom asi co ce bo pokial viem spovedas sa ked nieco lutujes nie__?

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 05 február 2009 :  12:59:28  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Šak ano, no tiež nechapem presne prečo išiel, keď neľutoval, možno chcel mať čistejšie svedomie, no keď sa ho pýtal na kritickú vec, tak nevedel priamo klamať. Ale áno človek musí ľutovať úprimne inak je spoveď zbytočná.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

evitajanita

Stav: offline

 Odoslaný - 15 máj 2009 :  18:44:46  Zobraziť profil  Pridať evitajanita do zoznamu priateľov
Pekne napisal Zrno-smrt pride ako zlodej....Ani si neuvedomis a vsetko je prec ,Ked môj syn velmi ochorel naozaj bolo to v takom stadiu z minuty na minuty tak som pochopila ze clovek si ani neuvedomi ze niekoho straca a vtedy som pochopila ze clovek nikdy nesmie byt zly jeden k druhemu ani sa nenazdame a vtedy si uvedomime co sme chcely este tomu clovekovy povedat MAM TA RAD SI DOBRY SYN,ALEBO DCERA ,MANZEL, OTEC chcem zit zivot plny lasky radosti a snazim sa v cloveku hladat len to dobre .Ja dakujem Panne Marii za jeho uzdravenie za dni ktore je so mnov za vsetko co mam za deti za manžela proste za cely môj život da sa pisat do nekonecna ale aby som to vedela pochopit musela som sa naučit odpustit najme sebe ze som bola zatrpknuta a nevedela som odpustit .
JEZISU SYN BOZI ZMYLUJ SA NAD NAMI

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 68  ~  Člen od: 13 máj 2009  ~  Posledná návšteva: 07 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2009 :  14:41:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Pristupujme k svätej spovedi, ktorá je prameňom Ježišovho milosrdenstva vždy s veľkou dôverou.
Dôvera je tou nádobou s ktorou môžeme čerpať milosti z prameňa milosrdenstva.
Pokorné duše zaplavujú prúdy Ježišovej milosti ale pyšné duše zostávajú vždy v biede, lebo Ježišove milosti sa od nich odvracajú k pokorným dušiam.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carmenis

Stav: offline

 Odoslaný - 16 máj 2009 :  17:20:19  Zobraziť profil  Pridať carmenis do zoznamu priateľov
citácia:
Pristupujme k svätej spovedi, ktorá je prameňom Ježišovho milosrdenstva vždy s veľkou dôverou.
Dôvera je tou nádobou s ktorou môžeme čerpať milosti z prameňa milosrdenstva.
Pokorné duše zaplavujú prúdy Ježišovej milosti ale pyšné duše zostávajú vždy v biede, lebo Ježišove milosti sa od nich odvracajú k pokorným dušiam.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

Pôvodne zaslal zrno - 16 máj 2009 :  14:41:30



Svätá pravda!!!
Mna by vsak zaujimala jedna vec.Cez spoved sa nam predsa odpustaju hriechy a nasa dusa je zrazu akoby vzkriesena,obmyta Kristovou krvou a vodou.Ale je zname,ze ked napriklad zomiera clovek a len olutuje,aj tak je mu odpustene,bez sv.spovede.Je vsak v tychto dvoch formach pokania rozdiel?Ved predsa len spoved je sviatost a keby stacilo len olutovat bez nej,potom by nemusela existovat.Ale jej ucinky sa dozvieme asi az v nebeskej vlasti :-)))

V kazdom pripade viem,ze bez spovede by som v zivote nemohla prijat sv.prijimanie.

,, Základ Cirkvi je na skale ! Dôverujte jej !,,
Ján Pavol II (22.4.1990,Bratislava)




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 17  ~  Člen od: 03 máj 2009  ~  Posledná návšteva: 16 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 17 máj 2009 :  08:13:33  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Ale je zname,ze ked napriklad zomiera clovek a len olutuje,aj tak je mu odpustene,bez sv.spovede.Je vsak v tychto dvoch formach pokania rozdiel?

ale mal by mat aj umysel pristupit ku sv. spovedi a tu moznost ale uz nemat a tak zomriet...a asi nezomiera aj tak vo vacsom vnutornom pokoji ako clovek, co sa vyspovedal pred smrtou...pri sv. spovedi predsa dostaneme rozhresenie a aj posilu vyplyvajucu z tejto sviatosti

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 máj 2009 :  13:25:20  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:

Je samozrejmosťou, že odpúšťať hriechy môže jedine Boh. V čom ale spočíva moja výhrada? Predstavte si situáciu, ... že kňaz pri spovedi nedá rozhrešenie, neodpustí hriechy a človeka pošle zo spovedelnice preč. Tento človek príde za iným kňazom s prosbou o vyspovedanie sa z týchto istých hriechov. Tento kňaz hriechy odpustí a dá rozhrešenie. Pýtam sa ako je to možné?
Pôvodne zaslal soso - 04 február 2009 :  17:20:34



nuž tu si si v podstate odpovedal sám a hneď Ťa aj odcitujem tak troch upravene...

citácia:

... s tým súvisí ..., že veľa ľudí vníma spoveď ako nejakú automatiku. Nie každý ide na spoveď kvôli úprimnej túžbe o odpustení, ktorú pociťuje v srdci, ale ide, lebo to má ako automatiku...spravím zle, veď sa vyspovedám. Môj spovedník mi odpustí, lebo už to tak bolo veľakrát. Potom príde, povie hriech, povie formulku o ľútosti, pomodlí sa a je to. Obávam sa, že skutočná ľútosť niekedy chýba.
Pôvodne zaslal soso - 04 február 2009 : 17:20:34



Takže, kňaza je možné oklamať, ale Boha nie. Časom, ak sa hriech opakuje, odhalí kňaz neľútosť a automatiku spovedajúceho sa a tak nedá rozhrešenie!! A tak čo spraví "kajúcny" prešibaný hriešnik?? Urazí sa, ba dokonca pohorší a ide k inému kňazovi a odpustenie (ale iba na určité obdobie, pokým aj tento kňaz na to nepríde) dostane. Takže takto je to možné: taká je potom ale aj kvalita daného kresťana a jeho vnímania Boha, viery a samotného náboženstva - pobeuje od jedného kňaza k druhému a potom niet sa čo čudovať, že časom odpadne, ak tento svoj postoj nezmení. Avšak Boh na to nezabudne, hoci hriech odpustený, trest bude udelený (pokiaľ toto všetko dotyčný raz naozaj neoľutuje) a to v očistci...


citácia:

Veď v každom kňazovi pôsobí Boh, tak by mal buď každý kňaz rozhrešenie k tej istej veci dať alebo nedať, odmietnuť. Ako je možné, že jeden zadrží hriechy, druhý odpustí? Nie je niekde chyba?
Práve v takýchto situáciach mám obavy, či spoveď prebieha u Boha alebo len u kňaza ako človeka.
Pôvodne zaslal soso - 04 február 2009 : 17:20:34


Ako vyššie spomenuté, chyba nie je v kňazovi, ani v Bohu, ale v samom hriešnikovi. Nemusí mať úprimne kajúcni a prosiaci hriešnik obavy, či spoveď prebieha pred Bohom - prebieha, Boh je predsa všadeprítomný, teda nie len u Teba v izbe , ale aj v kostole!! Nakoniec kostol je domom modlitby k Bohu, čo veľa veriacich a ťurisťov zabúda!! A za ďalšie, kňaz je viditeľným vykonávaeľom tejto svätej sviatosti a keďže je to tak vážna sviatosť, musí ju vykonávať kňaz, nik iný - teda to rozhrešenie a vyjadrenie Božieho odpustenia. Inak máme odpúšťať aj my, veriaci.

citácia:

...dievča vo veku okolo 17-18rokov, jednoducho ešte v puberte..môže porobiť všelijaké hlúposti... Myslíte si, že by náš pán Boh vo svojej nekonečnej láske, dobrote a milosti neodpustil tieto hriechy tejto mladej osobe???
Pôvodne zaslal soso - 04 február 2009 : 17:20:34


Nemyslíme si, že by Boh neodpustil, aj odpustí, dokonca hneď, ako človek oľutuje svoj vykonaný prečin/hriech. Pokračovanie ďalej nižšie, ako odpoveď aj na ďalší odsek...
citácia:

...keď človek kľačí v spovedelnici, tak má vedľa seba kňaza, ale keď je sám v izbe, dobre vie, že tam je iba on sám a Boh. A čo je horšie, povedať hriechy kňazovi (človeku) alebo ich vyznať Bohu? Ja osobne by som sa nezrovnateľne viac hanbil, keď by som ich vyznával Bohu (aj keď On o nás všetko vie)...
Pôvodne zaslal soso - 04 február 2009 : 17:20:34



Avšak spoveď je sviatosť, v nej viditeľne a jasne Boh odpúšťa a až teraz, keď kajúcnik si vypočuje aj svoje pridelené pokánie (a ním môže byť práve aj to "vyhodenie", aby sa ešte raz zamyslel nad hĺbkou svojej ľútosti, nad mierou pokánia a dôvodu, prečo ho má robiť) až potom môže "očistený milosťou Božou" naozaj pristúpiť k Telu a Krvi Kristovej!!



Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

HELENA

Stav: offline

 Odoslaný - 17 máj 2009 :  23:16:53  Zobraziť profil  Pridať HELENA do zoznamu priateľov
Ako často by som mala priviesť manžela k spovedi,keď je ZŤP a nerospráva,ale aj rozum má na úrovni malého dieťaťa a neviem,či si vôbec uvedomuje čo je čo je hriech.

HELENA

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 48  ~  Člen od: 10 máj 2009  ~  Posledná návšteva: 27 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 18 máj 2009 :  05:27:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Treba k nemu pozvať kňaza domov a nech sa s ním porozpráva a on najlepšie určí či je v jeho prípade spoveď často potrebná.
Ak je rozumovo na úrovni dieťaťa a ak si to vôbec nedokáže uvedomiť tak asi ťažko spácha vedome nejaký hriech.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

HELENA

Stav: offline

 Odoslaný - 19 máj 2009 :  21:47:20  Zobraziť profil  Pridať HELENA do zoznamu priateľov
Ja ho dávam vyspovedať 3-4 krát do roka.Pán farár mi povedal,že keď chcem on príde aj každý mesiac,ale aj tak často netreba.Preto neviem.

HELENA

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 48  ~  Člen od: 10 máj 2009  ~  Posledná návšteva: 27 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2009 :  20:51:50  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Ak Vás to neobťažuje a kňaz je ochotný chodiť k nemu každý mesiac tak prečo nie.
Nič tým nepokazíte.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 02 marec 2010 :  19:47:30  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Želáte si telefonickú "spoveď"?
http://www.oecumene.radiovaticana.org/slo/Articolo.asp?c=361121


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jannko

Stav: offline

 Odoslaný - 09 marec 2010 :  14:09:48  Zobraziť profil  Pridať jannko do zoznamu priateľov
Nestačí pri spovedi hriech(y) iba oľutovať, či už dokonalou alebou nedokonalou ľútosťou, treba si aj dať predsavzatie, že už viacej nechcem hrešiť, teda ani páchať hriech, z ktorého som sa vyznal.

"Viem, komu som uveril..."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 30  ~  Člen od: 23 november 2009  ~  Posledná návšteva: 18 júl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 09 marec 2010 :  21:37:23  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
citácia:
Želáte si telefonickú "spoveď"?

Telefonická spoveď - NIE!
Dôležitý je osobný kontakt a dôverný rozhovor bez svedkov, čo pri telefonovaní nie je zaručené a je to ľahko zneužiteľné.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 09 marec 2010 :  21:45:45  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Škoda že v článku neuviedli, kto za touto čudnou iniciatívou stojí.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 20 marec 2010 :  19:47:22  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
Ku téme sviatosti zmierenia odporúčam úžasnú knihu
Scott Hahn: Bože, buď milostivý

Je to malá knižka ale veľmi výstižná, popisuje aj dedičný hriech a hovorí o dôležitosti práve osobného kontaktu s kňazom pri sv. spovedi a najmä kladie dôraz na jej dôležitosť v živote človeka, ktorý padol do závislosti od hriechov, je to sviatosť uzdravenia.

Boh s vami!
+

"Boh je naše víťazstvo!" (2Mach 13,15)


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 12 máj 2010 :  19:40:44  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Panna Mária niekde povedala, že neexistuje človek, ktorý by nepotreboval sv. spoveď aspoň raz mesačne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Sv. prijimanie Téma Next Topic: Moc pritomneho okamžiku  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06