Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 O co vlastne ide v diskusiach tradicni vs.
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Utrpenie Nasho Pana sposobene modernizmom Téma Next Topic: Pekelná debata  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2008 :  16:36:35  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
tzv. tradicni, vs. modernisti, vs. akykolvek ini isti?


Cim viac sledujem dianie na tomto fore, a argumenty niektorych diskutujucich, tym viac mam pocit, ze tradicia v akejkolvek svojej forme, ci uz s privlastkom tzv. ci bez neho je iba intelektualne cvicenie alebo skor teoreticky intelektualny suboj jednotlivcov a skupin.

Cele posobenie tradicnych (v akejkolvek variante) navodzuje zdanie, ze bez hlbkoveho poznania filozofie, logiky, historie a dokumentov papezov, koncilov a kanonov od Petra po dnes clovek ani nemoze byt veriaci v Krista.

Zacinam sa seriozne zamyslat o co v tychto diskusiach na verejnych forach skutocne ide - o to aby viac ludi poznalo pravdu, alebo aby viac ludi videlo aky som ja "cabo", ze viem kazdeho zotriet a vsetko krasne logicky vyargumentovat?

Na zaver svojho zamyslenia uz len kratky citatik z katechizmu:
...Studium nezmeni nasu vieru, ktora sa, ako som uz povedal, neziskava studiom, ale je do nasej duse vlozena Bohom. Maly chlapec, ktory pocul o tom, co uci Boh a pevne tomu veri, pretoze to uci Boh ma presne taku istu dobru vieru ako ucitel, ktory nastudoval vsetky mozne dovody, preco by mal verit.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2008 :  18:38:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
Maťo, čo ak ti (alebo komukoľvek z nás...) raz Pán Boh pripomenie (a tragédia bude, ak to už nebudeme môcť zmeniť) – dobre bežíš, ale – mimo cesty?

Malý chlapec svojou vierou samozrejme môže byť pred učencom... Ale – môžeme ich porovnávať?
Každý dostal osobitné dary, ktoré má rozvíjať... ak tak nerobí, môže čakať Božiu pochvalu? Alebo myslíš si, že rozum máme iba na okrasu či zakopanie do zeme?

To, čo sa ti vidí možno iba ako teoretické intelektuálne cvičenie, má hlboký dopad – ak to nebadáš... ja za to nemôžem... každý sa budeme samostatne za seba samých zodpovedať pred Pánom Bohom za zverené talenty a ich rozmnoženie.

Kto viac dostal, viac sa bude od neho požadovať...

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2008 :  21:54:49  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:

Maťo, čo ak ti (alebo komukoľvek z nás...) raz Pán Boh pripomenie (a tragédia bude, ak to už nebudeme môcť zmeniť) – dobre bežíš, ale – mimo cesty?
Pôvodne zaslal zmurka - 24 február 2008 : 18:38:18



Toto je oprávnená otázka, a odpoveď je v autorite Učiteľského úradu Katolíckej Cirkvi a pápeža. Tam dostáva človek dostatočný návod a usmernenie v hľadaní tej správnej cesty. Problém , ja osobne, vidím skôr v tom, či to "moje hľadanie" a "moje odpovede", opierajúce sa síce o citáciu Písma, či iných významných dokumentov, v konečnom dôsledku predstavujú potom viac môj vlastný výklad, príp. ide o výklad takých osobností, voči ktorým má Cirkev zo svojho pohľadu Učiteľského úradu aj vážne výhrady. A presne aj tam je hranica, kedy sa človek púšťa bežať dobre, alebo je už mimo a najviac mimo je nakoniec vtedy, keď zvláštnym spôsobom rešktujúco nerešpektuje tieto autority a keď si vyberá, čo bude a čo nebude rešpektovať. Toto je potom ťažké si uznať a prijať.
Takže jedno je asi isté, nie je až také jednoduché byť veriacim a to ešte kresťanom - katolíkom.
Tajomstvo viery je práve v paradoxoch, ktoré obsahuje. Prosto sa asi nedajú len tak vysvetliť, ale jednoducho im treba veriť. Tu je úloha Cirkvi nezastupiteľná a pre lepšie zorientovanie sa, prepotrebná. A keď o nej človek začne pochybovať, tak vtedy začnú aj pochybnosti viery. Teda tak si to myslím.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2008 :  23:00:22  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Malý chlapec svojou vierou samozrejme môže byť pred učencom... Ale – môžeme ich porovnávať?

Mozeme - viera je Bozska cnost rovnako u toho chlapca, ako aj u ucenca.

citácia:

Každý dostal osobitné dary, ktoré má rozvíjať... ak tak nerobí, môže čakať Božiu pochvalu? Alebo myslíš si, že rozum máme iba na okrasu či zakopanie do zeme?

Presne. Kazdy dostal osobitne dary a iba mensina dostala dar chapat a studovat filozofiu, logiku, ci historiu. Dalsia mensina dostala dar studovat ludske telo a medicinu, dalsia pisat hudbu, dalsia malovat, dalsia chapat peniazom a ich pohybu, dalsia poznavat prirodne zakony a ich vyuzitie, dalsia konstruovat stroje... Kazdy z nich pouziva rozum inak a nikto ho nezakopal.

Isto sa zhodneme na tom ze, tito vsetci mozu byt na ceste pravdy a dojst spasy. Ci budes tvrdit, ze len ti, co zasvatili zivot studiu specifickych odborov? A co ti, ktori vobec neboli obdareni schopnostou vysokoskolskeho studia? Nemaju vobec sancu byt na ceste pravdy?

citácia:

To, čo sa ti vidí možno iba ako teoretické intelektuálne cvičenie, má hlboký dopad – ak to nebadáš...

Otazka je na koho a aky dopad. Nie kazdy dopad, hoc aj hlboky je totiz pozitivny.

Skus sa na to pozriet inak - o kom svedcia taketo diskusie? O diskuterovych znalostiach ci o Bohu? Sluzia taketo diskusie v konecnom dosledku na svedectve o Bohu a jeho moci, alebo o na svedectvo o tom, kto je mudrejsi/studovanejsi/schopnejsi?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2008 :  00:06:17  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
Maťko – a uznávaš, že aj dary a čnosti máme rozvíjať? Že viera dospelého by mala byť iná ako viera napr. 3-ročného dieťaťa?

Napísala som vari, že cesta spoznávania pravdy je len pre vzdelaných či schopných vysokoškolského štúdia? Nie. Iba to, že každý sme zodpovedný za dar rozumu a teda ho máme aj využívať. Každý primerane zvereným talentom. Kto viac dostal, viac sa bude od neho požadovať...

O dopade – hlbokom či povrchnom – rozhoduje každý sám za seba. Aj o tom, k čomu a ako mu poslúžia diskusie. Priznám sa ti, kým som nepoznala túto stránku, nemala som potuchy o mnohých otázkach, ktoré sa tu za ten rok preberali, alebo čo som si mohla prečítať aj v starších diskusiách. Takže vďaka „Krédu“ mnohé veci spoznávam, a dúfam že aj zmúdrievam.
Rozhodne sa však vôbec nemienim ani povyšovať, ani kategorizovať seba či iných. Nepovažujem sa za nič viac, som vďačná Pánu Bohu, že sa mi „oči otvárajú“ – napriek tomu, že bude pravdepodobné aj v mojom prípade – kto si rozmnožuje poznanie, rozmnožuje si i bolesť...

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2008 :  12:11:24  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Maťko – a uznávaš, že aj dary a čnosti máme rozvíjať? Že viera dospelého by mala byť iná ako viera napr. 3-ročného dieťaťa?

Ale iste. Len ci to rozvijanie skutocne spociva v teoretickom diskutovani, alebo v niecom inom.

citácia:

Priznám sa ti, kým som nepoznala túto stránku, nemala som potuchy o mnohých otázkach, ktoré sa tu za ten rok preberali, alebo čo som si mohla prečítať aj v starších diskusiách. Takže vďaka „Krédu“ mnohé veci spoznávam, a dúfam že aj zmúdrievam.

A ked si spoznala tie veci, o ktorych si predtym nevedela, posilnilo to tvoju vieru? Prispelo to k budovaniu Tvojho vztahu s Bohom? Rozvinula si si na zaklade toho svoje cnosti a uspesnejsie bojovala proti hriechu? Ako si ziskane "vedomosti" premietla do praxe? Milujes na zaklade nich viac Boha a blizneho? Dokazes teraz skutocne 77 raz odpustit?

Otazky su to recnicke, necakam na ne odpoved, ale kladiem si ich aj ja sam a otvorene hovorim, ak si odpoviem naozaj uprimne, odpovede sa mi nepacia.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 27 február 2008 :  18:12:10  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
Ale iste. Len ci to rozvijanie skutocne spociva v teoretickom diskutovani, alebo v niecom inom.

Na fóre sa dá samozrejme iba diskutovať... skutky a život tu nie je vidieť ...

citácia:
A ked si spoznala tie veci, o ktorych si predtym nevedela, posilnilo to tvoju vieru? Prispelo to k budovaniu Tvojho vztahu s Bohom? Rozvinula si si na zaklade toho svoje cnosti a uspesnejsie bojovala proti hriechu? Ako si ziskane "vedomosti" premietla do praxe? Milujes na zaklade nich viac Boha a blizneho? Dokazes teraz skutocne 77 raz odpustit?
Poznanie by nás malo vždy niekam posúvať. Keďže poznanie posledných mesiacov ma posunulo do úplne neočakávaných rozmerov, s istotou viem akurát to, že svoju Cirkev nemienim opustiť, je to jednoznačné, napriek všetkému. Aj keď oveľa viac spoznávam, že slepí vodcovia možno mnohých povedú do priepasti - mnohým vôbec nepomôžu, mnohých nechajú napospas vlkom v ovčom rúchu... Môj vzťah k Bohu i blížnemu napriek tomu môže rásť, očisťovať sa i zvnútorňovať. Aj moje úsilie o prehlbovanie a rozvoj čností.

citácia:
Otazky su to recnicke, necakam na ne odpoved, ale kladiem si ich aj ja sam a otvorene hovorim, ak si odpoviem naozaj uprimne, odpovede sa mi nepacia.
Pôvodne zaslal Mato - 25 február 2008 : 12:11:24


Pôvodne som ani veľmi nechcela reagovať, pretože na internetovom fóre sú to naozaj skôr rečnícke otázky.
Ale je dobré si ich klásť a neustále si svoje poznanie - vzťahy a skutky z toho vyplývajúce - preverovať...

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 marec 2008 :  14:20:35  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Na fóre sa dá samozrejme iba diskutovať... skutky a život tu nie je vidieť ...

Skutky nie je vidiet. Ale je mozne vydat svedectvo. A to bud o Bohu a pravde, alebo o sebe, aky som namakany...

A dnesne citania, akoby boli presne o tom, o com hovorim:
Jezis urobil zazrak a ti, co si mysleli, ze maju vsetko nadupane nastudovane reagovali takto:
Ten človek nie je od Boha, lebo nezachováva sobotu.

Ked im Jezis hovoril o duchovnej slepote, odpovedali:
Sme azda aj my slepí?!
Ježiš im odpovedal:
Keby ste boli slepí, nemali by ste hriech. Vy však hovoríte: "Vidíme." A tak váš hriech ostáva.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 03 marec 2008 :  18:19:30  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
Keby ste boli slepí, nemali by ste hriech. Vy však hovoríte: "Vidíme." A tak váš hriech ostáva.


Hlboká pravda. Pre všetkých "vidiacich"...

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2008 :  18:02:55  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Hmm, tak v tomto sa priklanam k Matovi. Zmurka, teba to studium nabozenstva urcite bavi, ale ludia sme rozni, niekoho to skratka absolutne nebavi, bavi ho zasa nieco ine a venuje sa teda tomu. A vedomostami si fakt clovek zvacsuje bolest, napr. o niektorych veciach by som radsej ani nevedel.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 23 február 2012 :  07:09:21  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Akademizovanie viery pokladám za jeden z najhorších znakov dneška, toto zlo ktoré vydelilo niektoré otázky "odborníkom" a akože tí dole by im nerozumenli, je veľmi priehľadné. Ale beriem ako fakt že v Cirkvi je aj Tomáš Akvinský a aj Ján Mária Vianey. O nikom z nich sa nedá povedať kto viac prospel Cirkvi. Dá sa iba diskutovať kto z nich je učenejší, ale to je rozdiel.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

JanaKJK

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2012 :  17:14:21  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: JanaKJK  Pridať JanaKJK do zoznamu priateľov
citácia:
tzv. tradicni, vs. modernisti, vs. akykolvek ini isti?


Cim viac sledujem dianie na tomto fore, a argumenty niektorych diskutujucich, tym viac mam pocit, ze tradicia v akejkolvek svojej forme, ci uz s privlastkom tzv. ci bez neho je iba intelektualne cvicenie alebo skor teoreticky intelektualny suboj jednotlivcov a skupin.

Cele posobenie tradicnych (v akejkolvek variante) navodzuje zdanie, ze bez hlbkoveho poznania filozofie, logiky, historie a dokumentov papezov, koncilov a kanonov od Petra po dnes clovek ani nemoze byt veriaci v Krista.

Zacinam sa seriozne zamyslat o co v tychto diskusiach na verejnych forach skutocne ide - o to aby viac ludi poznalo pravdu, alebo aby viac ludi videlo aky som ja "cabo", ze viem kazdeho zotriet a vsetko krasne logicky vyargumentovat?

Na zaver svojho zamyslenia uz len kratky citatik z katechizmu:
...Studium nezmeni nasu vieru, ktora sa, ako som uz povedal, neziskava studiom, ale je do nasej duse vlozena Bohom. Maly chlapec, ktory pocul o tom, co uci Boh a pevne tomu veri, pretoze to uci Boh ma presne taku istu dobru vieru ako ucitel, ktory nastudoval vsetky mozne dovody, preco by mal verit.

Pôvodne zaslal Mato - 24 február 2008 :  16:36:35



veľmi pekná myšlienka

Božia láska je rozliata v našich srdciach.
Proroctvá prestanú, jazyky zamĺknu a poznanie pominie. LÁSKA NIKDY NEZANIKNE.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 175  ~  Člen od: 03 apríl 2012  ~  Posledná návšteva: 19 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2012 :  19:15:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ano ? Paci sa vam ? Preto su dnesny katolici ako trstina vetrom kymacana

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Utrpenie Nasho Pana sposobene modernizmom Téma Next Topic: Pekelná debata  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06