Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Velka noc
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: nový začiatok - pre mariu Téma Next Topic: nový začiatok
Strana: z 2

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  09:40:31  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Snad nepoviem nic nove, ked napisem ze zacala velka noc, snad najvyznamnejsi krestansky sviatok.
2.4. bola pamiatka ukrizovania Krista (14 Nisan)
4.4. bude pamiatka zmrtvychvstania (16 Nisan)

Dufam ze pacas tychto sviatkov vsetci nacerpame Duchovnych sil a hlbsie ako v bezny den sa zamyslime nad Kristovou obetou.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora 

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  09:50:00  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Lajos,
vy mate Velku noc v ine dni ako my?
a mate nieco take ako 40-dnovy post?

tiez sa pripajam k prianiu

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  10:00:47  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Vykat mi nemusis . ECAV ako taka ma velku noc totoznu s RKC a aj ostatnymi u nas beznymi cirkvami. Tieto terminy vsak boli dosiahnute nejakym zvlastnym pravidlom, ze velka noc vychadza na prvu nedelu po skutocnom termine velkej noci, tak ako ju mali zidia (Pesach) a tak ako ju slavil Kristus. Ich velka noc sa slavi v termine ako ho stanovuje 3 Mojzisova, teda je viazana na spln mesiaca, ktory nastal prave vcesa. Takze ked to chceme brat na skutocny termin, sme prave na zaciatku (14 Nisan - 22 Nisan). Uz logika da, ze nie je realne, aby to vzdy vyslo na piatok az pondelok. Cize realne, zajtra by mal byt sviatok zmrtvychvstania - cize slavenie velkej noci v termine danom Bohom.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  10:09:20  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
NUZ, TEBE VYKAM A SEBE MYKAM :)
AHAAAA, VDAKA ZA VYSVETLENIE

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  11:12:54  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
No ak sa nemýlim, tak ukrižovanie bolo v piatok a zmŕtvychvstanie bolo v nedeľu.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  11:16:21  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
No ak sa nemýlim, tak ukrižovanie bolo v piatok a zmŕtvychvstanie bolo v nedeľu.
no ak sa nemylim, tak dany den v roku, nevychadza presne na dany den v nasledujucom roku a tak podobne. Napriklad 1 april nie je vzdy nedela.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  11:34:32  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal sasulnik

No ak sa nemýlim, tak ukrižovanie bolo v piatok a zmŕtvychvstanie bolo v nedeľu.


Nemýliš sa. Mýli nás iba to, že Židia slávia výročie úteku z Egypta, a to podľa mesačného kalendára môže padnúť na hocikorý deň v týždni, no a kresťania si pripomínajú výročie ukrižovania Pána, ku ktorému prišlo počas tohto najvýznamnejšieho židovského sviatku pravdepodobne v roku 29. Tiež sa určuje pomocou cyklov mesiaca, ale v nemenných dňoch - ukrižovanie v piatok, vzkriesenie v nedeľu...

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  11:39:28  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Laco zabudas ale na jednu vec. Zidovska Pascha a Ukrizovanie a zmrtvychvstanie Krista su so sebou navzajom prepojene, tak symbolicky ako aj terminovo - dnami. A nie je to nahoda. Kristova obeta bola predpovedana aj v starom zakone, napr. Izaiasom, takze oddelovat to jednoducho nejde.

P.S.: inak je to zaujimave. Napr. vianoce slavime 24.12 bez ohladu na to, na aky den to vychadza, ale velku noc si uz prehadzujeme.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  12:29:31  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Nezabúdam. Veľkonočný baránok s nepolámanými kosťami bol predobraz Krista, aj oslobodenie Židov predobrazom zachránených kresťanov, manna Kristovým telom, svätostánok predobrazom jeruzalemského chrámu, ten je zasa predobrazom nebeského kráľovstva... Samá predpoveď.

Zimný slnovrat je zimný slnovrat. Ten asi nemožno posúvať pod názvom Vianoce až 6 dní hore-dole.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  12:47:22  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
P.S.: inak je to zaujimave. Napr. vianoce slavime 24.12 bez ohladu na to, na aky den to vychadza, ale velku noc si uz prehadzujeme.

ja som sa az doteraz nejak hlbsie nezamyslala nad tym, ze zidovske sviatky a Velka noc su poprepajane
Vianoce nie je potom potrebne prehadzovat, pretoze sa neviazu na nic vynimocne z pohladu Boha...ci ano?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  13:28:11  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
No trosicku nepresne, ze sa vraj neviazu vianoce na nic vynimocne z pohladu Boha . Spravnejsie ma byt, ze ich datum slavenia sa neviaze na ziaden sviatok zo stareho zakona, na rozdiel od Velkej noci.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  13:57:28  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
no tak nejak som to myslela Pierre :)

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  14:28:31  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
Vianoce nie je potom potrebne prehadzovat, pretoze sa neviazu na nic vynimocne z pohladu Boha...ci ano?
no sak to ma tym duplom udivuje, ze sviatok, ktoreho datum je prevzaty z kdovie coho sa striktne dodrziava a sviatky ktorych termin je dany jasne si posuvame. Inak vyvedenie z Egypta - oslobodenie z otroctva ako predobraz Kristovej obete - vyslobodenie z otroctva hriechu je spolu neoddelitelne spate (a nie iba dobou slavenia, resp. tym, ze sa to udialo prave na sviatok pesach). Izaias to myslim pise jasne.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  16:31:55  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
lajos, myslim si ze slavenie krestanskej a zidovskej Velkej noci bolo dohodou posunute o tyzden, resp. tak aby neboli naraz slavene. dovod uz neviem preco.
a kedze sa Velka noc viaze na prvy jarny spln, tak dovod nepevneho slavenia Velkej noci je aj v tomto. kdezto Vianoce sa viazu na konkretny datum.
a navyse krestania slavia Velku noc tak, aby to zodpovedalo - piatok-sobota-nedela takze aj v tom bude dovod posunutia.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 03 apríl 2007 :  19:11:29  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
S cieľom oddeliť sa od židovského Pesachu (dôvodom bol určite dištanc od nenávidených Židov, ktorí ukrižovali Krista, Aleško) sa kresťanská Veľká noc začala sláviť po ustanovení nových pravidiel na Nicejskom koncile r. 325. Rozhodlo sa, že dátum Veľkej noci (noc Ježišovho zmŕtvychvstania zo soboty na nedeľu) pripadne vždy na najbližšiu nedeľu po prvom jarnom splne. Synoda však nevyriešila dávnejšie spory o určenie tohoto sviatku s kresťanmi v Alexandrii, ktorí na určenie dátumu slávenia používali ďalšiu podmienku - aby to bola nedeľa a mesačný spln až po dni jarnej rovnodennosti. Až v 6. storočí bol tento alexandrijský spôsob prijatý všeobecne. Takto stanovená veľkonočná nedeľa môže byť v rozpätí 22.3. - 25.4.
Zdroj: http://zpravy24.pantax.cz/2005/03/25.03.05.htm

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 04 apríl 2007 :  17:39:19  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
lajos, myslim si ze slavenie krestanskej a zidovskej Velkej noci bolo dohodou posunute o tyzden, resp. tak aby neboli naraz slavene.
no a prave to je ten nezmysel. Zidovska velka noc, je predobraz Kristovej obete, dokonca aj prikaz o obetovani baranka v Egypte je jasny obraz Krista ako Baranka Bozieho. Tie sviatky nie su dva, ono je to vlastne jeden sviatok. A to ze to bolo "dohodou" (rad by som vedel, kto sa vlastne s kym dohodol) je mozna vysledok antisemitskeho zmyslania, ktore tu je v povetri snad odjakziva.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 apríl 2007 :  10:34:53  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
lajos, neviem ti blizsie povedat, ale popri antisemitksom zmyslani ber do uvahy aj antikrestanske....

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 05 apríl 2007 :  19:13:46  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
cize krestania si nieco posunuli, pretoze zmyslali antikrestansky? No neviem.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 apríl 2007 :  19:36:12  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
vtipny si riadne dnes....

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

magen

Stav: offline

 Odoslaný - 07 apríl 2007 :  02:56:41  Zobraziť profil  Pridať magen do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Lajos

Snad nepoviem nic nove, ked napisem ze zacala velka noc, snad najvyznamnejsi krestansky sviatok.
2.4. bola pamiatka ukrizovania Krista (14 Nisan)
4.4. bude pamiatka zmrtvychvstania (16 Nisan)

Dufam ze pacas tychto sviatkov vsetci nacerpame Duchovnych sil a hlbsie ako v bezny den sa zamyslime nad Kristovou obetou.



Trošku si to posunul. Pesach začína 15. nisanu a vtedy bola posledná večera. Takže k ukrižovaniu došlo 17. nisanu - 5. apríla.

 Počet príspevkov: 75  ~  Člen od: 06 január 2007  ~  Posledná návšteva: 18 september 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

magen

Stav: offline

 Odoslaný - 07 apríl 2007 :  03:06:56  Zobraziť profil  Pridať magen do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Lajos
no a prave to je ten nezmysel. Zidovska velka noc, je predobraz Kristovej obete, dokonca aj prikaz o obetovani baranka v Egypte je jasny obraz Krista ako Baranka Bozieho. Tie sviatky nie su dva, ono je to vlastne jeden sviatok.


Predne, termín Židovská veľká noc je úplne nezmyselný. Spájanie pesachového baránka s akoukoľvek kresťanskou tradíciou je tak isto nezmyselné.

 Počet príspevkov: 75  ~  Člen od: 06 január 2007  ~  Posledná návšteva: 18 september 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 07 apríl 2007 :  11:30:42  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Ešte že nieje priestupný rok, to by sa potom veľkonočný pondeľok musel presunúť na utorok!


Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 07 apríl 2007 :  20:01:49  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba

Ešte že nieje priestupný rok, to by sa potom veľkonočný pondeľok musel presunúť na utorok!




Niečo si tým, Pavel, napovedal, ale otázku mám vlastne pre Magena, ako odborníka na judaizmus:
No trochu si ma prinútil rozmýšľať o Pesachu z chronologického hľadiska, a dokonca s tým súvisí aj PavlovaBA na prvý pohľat huncútska poznámka. Chcel by som tu s Tebou trochu podebatovať na tútu tému, ale najprv mi potvrď správnosť či nesprávnosť jednej informácie, od ktorej sa budú odvíjať ďalšie otázky:
Od čias exodu mali Židia ustanovený nový, náboženský kalendár, ktorý sa začínal 1. abibom (nisanom). Predpokladám, že začínal 1. dňom týždňa - nedeľou, ale ak nie, nič sa nedeje. V prvom rade ma totiž zaujíma, či bol tento rok deliteľný sedmičkou, teda či mal napr. 364 dní (po nejakom období samozrejme dobehol slnečný rok vložením zameškaného času, už len z dôvodu sviatku obetovania klasov, ktoré museli byť dozreté) a tento vklad by mal byť opäť deliteľný sedmičkou. V prípade deliteľnosti sedmičkou by teda napr. 15. nisan vychádzal každoročne na ten istý deň týždňa - ak by bol 1. nisan napr. v nedeľu, bola by nedeľa aj v 15. deň. Bolo to tak nejako? Díky!

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

magen

Stav: offline

 Odoslaný - 07 apríl 2007 :  20:32:32  Zobraziť profil  Pridať magen do zoznamu priateľov
Tento rok - 5767 má 355 dní. Minulý rok mal 354 dní. Budúci rok - 5768 bude prestupný, a bude mať 383 dní. 15 nisan bol tento rok v utorok, minulý rok vo štvrtok a budúci rok v sobotu.
Takže odpoveď: nie je deliteľný sedmičkou.
Kalendár sa podľa tradícií odvíja od stvorenia sveta. Ale sú tu isté spory. Nový rok sa začína 1.tišri. Ale prvý mesiac je označovaný ako nisan. A teda niektorí tvrdia, že svet a teda i kalendár sa začína 1.tišri a niektorí že svet a kalendár sa začína 1.nisanu. Ja patrím do tretej skupiny, ktorej je to fuk.

 Počet príspevkov: 75  ~  Člen od: 06 január 2007  ~  Posledná návšteva: 18 september 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 07 apríl 2007 :  21:45:48  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Ďakujem. Niečo podobné ako som spomínal používali esejci, eséni. Takže Židia stále používajú sumerský kalendár z Nippuru s nulou v roku 3760 pred n. l., teda od stvorenia Adama. Jasné, že si ho z Chaldejska priniesol Abrahám. Tento občiansky rok začína v jeseni v tišri (etanim), spomína to aj Nehemiáš.

2. Mojžišova kniha v 12. kapitole opisuje exodus, a ja tam čítam, že zabitie baránka aj s jeho upečením, zjedením, zabíjaním prvorodených v domoch s neoznačenými verajami dverí, komunikovaním faraóna s Áronom a Mojžišom až po útek do púšte - to všetko sa udialo 14. nisana. Ty píšeš - "Pesach začína 15. nisanu a vtedy bola posledná večera. Takže k ukrižovaniu došlo 17. nisanu". Takže ako to je alebo ako by malo byť?
(neskôr sa Ťa opýtam, prečo si myslíš, že medzi Poslednou večerou a Ukrižovaním bol ešte jeden celý deň, ale to predbieham, najprv by som rád ozrejmiť Tvoje prvé tvrdenie). Zatiaľ díky moc!

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2007 :  07:47:28  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
Spájanie pesachového baránka s akoukoľvek kresťanskou tradíciou je tak isto nezmyselné
s krestanskou tradiciou to nikto nespaja, ale pesachovy baranok ako taky s Kristom suvisi.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: nový začiatok - pre mariu Téma Next Topic: nový začiatok  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06