Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Teológia tela
 Sobasny list - povolenie mat sex?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Billingsova metóda Téma Next Topic: Jedine  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2007 :  16:46:49  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Prečo nemôžu, ak obidvaja chcú, mať spolu pohlavný styk dvaja milujúci sa dospelí ľudia? Načo k tomu potrebujú sobášny list?

Dvaja nezosobášení dospelí ľudia môžu mať pohlavný styk, ak chcú. Otázkou však je: Je to pre nich dobré? Čo si dvaja nezosobášení ľudia hovoria tým, že majú spolu pohlavný styk? Je to v súlade s pravým zmyslom pohlavného spojenia? Je to milujúce?

Láska nie je svojvoľná. Láska nie je tým, čím chceme, aby bola. Láska jednoducho nie je hrejivým maznavým citom k druhej osobe. Nemôžeme proste povedať, že láska je sexuálnou príťažlivosťou, alebo sexuálnou túžbou po druhej osobe. Láska nie je niečo, čo sa ľuďom „prihodí“. Láska je rozhodnutím.

Nehovorím to, aby som znižoval význam citov a príťažlivosti. Ako povedal Ján Pavol II, tie sú „surovým materiálom“ lásky. Ale je chybou považovať surový materiál za „konečnú podobu“. Musíme dovoliť, aby bol surový materiál milosťou pretvorený na slobodnú voľbu pre dobro milovaného. Tento názor je samozrejme v našej kultúre neznámy. To, čo tým myslím, dobre vystihuje scéna z filmu Roberta Redforda Zaklínač koní (The Horse Whisperer).

Keď si unavená, nešťastne vydatá mestská žena uvedomí, že sa „zaľúbila“ do bezvýznamného, rozvedeného „zaklínača koní“, vyhlási: „Nechcela som, aby sa to stalo.“ To je dôkazom, že jej pocity k tomu mužovi neboli pocitmi lásky.

Láska si, podľa definície, stále „slobodne volí“ obetovať sa pre dobro druhého. Láska medzi dvoma pohlaviami si slobodne volí darovať sa úplne, verne a plodne milovanému. To vyjadruje pohlavný styk– hovorí rečou Božej lásky. To vyjadruje manželský zväzok a sobášne sľuby. Hocičo menšie je iba napodobneninou toho, po čom naše srdcia skutočne túžia.

Reč má vyjadrovať pravdu. Ak rečou vyjadrujeme lož, zneužívame ju a to nikdy nemôže byť prejavom lásky. „Reč“ tela má tiež vyjadrovať pravdu. Ján Pavol II dokonca hovorí o „proroctve tela“. Telo je „prorokom“, pretože hovorí rečou Boha, teda vyjadruje lásku.
Ale musíme si dávať pozor, aby sme vedeli rozlíšiť pravých a falošných prorokov. Dvaja dospelí ľudia, ktorí majú „dobrovoľne“ pohlavný styk, ale nezaviazali sa manželským zväzkom, sú „falošnými prorokmi“. Svojimi telami hovoria: „som tvojím slobodne, úplne, verne a plodne, navždy“. To však v skutočnosti nie je pravdou. Navzájom si klamú.

Ak sa dvaja dospelí ľudia naozaj milujú a svoju lásku chcú vyjadriť pohlavným stykom, svoje rozhodnutie potvrdia manželstvom. Ak sa navzájom milujú, a ak si navzájom nechcú klamať, nebudú hovoriť „rečou“ svojich tiel, kým táto reč nebude vyjadrením záväzku, ktorý už prijali svojimi sobášnymi sľubmi.

Takže načo potrebujú sobášny list? V čom je rozdiel, keď ho tí dvaja nemajú? Samotný sobášny list nepotrebujú. Je iba kusom papiera. Ale tento papier vyjadruje, že manželský zväzok medzi nimi spečatil Boh. A tento zväzok robí veľký rozdiel.

Keď nevesta a ženích stoja pred oltárom a pred Cirkvou vyjadrujú svoj súhlas, nie je to iba formálnym uznaním niečoho, čo už predtým medzi nimi existovalo. V momente, keď vyjadrujú svoj súhlas, sa obaja podstatne menia. Práve vtedy a tam (a iba vtedy a tam) sa stávajú manželom a manželkou. Existuje to, čo neexistovalo päť minút predtým – manželský zväzok spečatený Duchom Svätým, ktorý po zavŕšení už nemôže byť zrušený ničím, iba smrťou.

Pohlavný styk je vyjadrením tohto zväzku. Je viditeľným znakom tejto neviditeľnej skutočnosti. Ak medzi ženou a mužom neexistuje tento zväzok, ich pohlavnému styku úplne chýba raison d’#234;tre.

Bez ohľadu na veľkosť vášne, citov a sympatie, takýto styk nikdy nemôže byť aktom pravej lásky. Ak pár rozumie významu sexuality a manželstva a podľa toho aj žije, potom myšlienka, že by mali mať pohlavný styk skôr, ako Boh spečatí ich manželský zväzok, je jednoducho nemysliteľná.

Pár, ktorý žije pravidelným sexuálnym životom pred manželstvom a nevidí v tom nič zlé, vyjadruje, že nerozumie významu sexuality a manželstva. Takýto pár pravdepodobne nikdy nepochopí dôležitosť manželského zväzku. Svoj vzťah zredukujú iba na kus papiera - „sobášny list“ – a budú pokračovať v pohlavnom živote tak, ako to robili predtým.

Skutočnosť, že pár je teraz zosobášený, ešte nerobí ich pohlavné spojenie automaticky tým, na čo bolo stvorené. Pohlavný styk je tým, čim má skutočne byť iba vtedy, ak vyjadruje záväzok slobodného, úplného, verného a plodného darovania sa. Existuje veľa manželských párov, ktorých hojný pohlavný život v skutočnosti znesväcuje ich manželský sľub. Skutočnosť, že to robia po svadbe ešte neznamená, že je všetko tak, ako má byť.

Namiesto škatuľkovania pohlavného styku na predmanželský verzus postmanželský je vhodnejšie hovoriť o manželskom a nemanželskom sexe. Nezosobášení ľudia nemôžu mať manželský pohlavný styk. Nemôžu vyjadriť svoje manželské sľuby, nemôžu obnoviť svoje sobášne sľuby. Na druhej strane, aj keď existencia manželského zväzku nie je garanciou toho, že pohlavný styk bude vždy manželský, je absolútnym predpokladom tejto možnosti.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

kika

Stav: offline

 Odoslaný - 15 september 2008 :  14:57:26  Zobraziť profil  Pridať kika do zoznamu priateľov
chcem sa spytat pretoze uz neviem kde...
mozem ist este niekedy na prijmanie ak s partnerom zijeme telesne?
nechcem poucovania ani nic takeho chcem len vediet ci je to mozne..
dakujem

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 15 september 2008  ~  Posledná návšteva: 15 september 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 16 september 2008 :  13:12:05  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
chcem sa spytat pretoze uz neviem kde...
mozem ist este niekedy na prijmanie ak s partnerom zijeme telesne?
nechcem poucovania ani nic takeho chcem len vediet ci je to mozne..
dakujem

Pôvodne zaslal kika - 15 september 2008 :  14:57:26


Nerozumiem co presne teda chcete. Polozite otazku, aby ste sa nieco dozvedeli a sucasne nechcete byt poucena.

Tak ci onak, ako som uz pisal v inej teme inej prispievatelke, v stave smrelneho hriechu nemozete pristupit k svatemu prijimaniu. Boh vsak odpusti kazdy hriech ak:
1. ho lutujete
2. vyznate (vo sv. spovedi)
3. mate pevne predsavzate viac ho nespachat

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 16 september 2008 :  15:22:09  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Kika,zijete v tazkom hriechu. S tazkym hriechom,ked ho neolutujete a nechcete sa polepsit, nemozete ist na sv, prijimanie. Bola by to svatokradez, velmi tazky smrtelny hriech. Na sv. prijimanie mozete ist iba vtedy, ked tazky hriech vo Vasom pripade je to smilstvo/ olutujete, vyspovedate sa z neho a snazite sa ho uz viac nespachat.Ostatne Vam povie spovednik, jeho sa treba opytat na vsetko, co vas trapi. Pri spovedi sa nyvyznavaju len hriechy,ale mozte hovorit aj o problemoch s tym spojenych. Ak sa zatial necitite na spoved, mozte si dohodnut len duchovny rozhovor, kde sa s knazom budete radit o svojich veciach.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

evrsoft

Stav: offline

 Odoslaný - 31 máj 2010 :  13:39:28  Zobraziť profil  Pridať evrsoft do zoznamu priateľov
som z toho vsetkeho v rozpolozeni. mojou vinou a mojim pricinenim sme zacali s frajerkou s predmanzelskym sexom.bolo to vseto dobre,pacilo sa nam, az sa mi zacalo ozyvat svedomie a vzdy som mal po sexe vycitky svedomia, ale brutalne vycitky. rozpraval som sa s frajerkou o tom ze by sme mali prestat, ale ona s tym nesulhasi. nechce to menit, chce aby sme pokracovali vtom aj dalej. ja som z toho v koncoch, pretoze ona je z toho smutna, place kvoli tomu, ohrazuje sa tym ze to neje az taky tazky hriech, ze jezis prisiel na svet kvoli hriesnikom aby ich spasil, a my sme tiez hriesnici tak ze nas spasi a pod. ja mam strasne vycitky svedomia a je mi luto ze som s tym zacal, ale teraz uz neviem co mam robit. kedze vidim ze vzdy je smutna ked sme spolu, nechce to prijat, velmi jej to chyba. rozist sa nechceme, ja ju nechat nechcem ona mna tiez. ale nevieme vyriesit ten problem. co mam robit?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 26 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 22 jún 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Evelinka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2010 :  08:59:31  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
citácia:
l


Skutočnosť, že pár je teraz zosobášený, ešte nerobí ich pohlavné spojenie automaticky tým, na čo bolo stvorené. Pohlavný styk je tým, čim má skutočne byť iba vtedy, ak vyjadruje záväzok slobodného, úplného, verného a plodného darovania sa. Existuje veľa manželských párov, ktorých hojný pohlavný život v skutočnosti znesväcuje ich manželský sľub. Skutočnosť, že to robia po svadbe ešte neznamená, že je všetko tak, ako má byť.

aj keď existencia manželského zväzku nie je garanciou toho, že pohlavný styk bude vždy manželský, je absolútnym predpokladom tejto možnosti.

Pôvodne zaslal Mato - 10 február 2007 :  16:46:49



Čo tým myslíš? Je mi jasné, že umelá antikoncepcia do manželstva nepatrí. Čo konkrétne ešte musí byť, aby bol sex medzi manželmi v súlade s Božou vôľu?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Billingsova metóda Téma Next Topic: Jedine  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06