Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Prostrednik
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Skandaly v Cirkvi Téma Next Topic: Formácia
Strana: z 5

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2006 :  17:27:49  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Potomstvom Evy bol myslený Ježiš, ktorý nad satanom zvíťazil svojou dobrovoľnou vykupiteľskou smrťou na kríži. Vieme, ako Ho 3 roky predtým pokúšal na púšti, chcel sa uistiť, či On je ten Mesiáš, ktorý ho prišiel poraziť. Tá rozdrúzganá hlava môže byť aj definitívna porážka šelmy, predpovedaná Jánom v Apokalypse. Hadovi-satanovi bolo dovolené ľudstvu škodiť len čiastočne, preto tá symbolická päta.
Tuším až na jedného bolo každému jasné, že vtelený Ježiš mal aj 2 staré mamy, 4 prababky, 8 praprababiek atď., ak sa Ho teda všetky dožili. Vlastne o polovicu menej, pretože stolár Jozef nebol pokrvný príbuzný. Preto som použil termín pramatky, lebo JHVH vravel Eve (nie Adamovi), že bude rodiť v bolestiach, teda aj jej dcéra, dcérina dcéra, pravnučka, atď., napr. aj Panna Mária. V tomto konkrétnom proroctve Ju však nevidím nejako zvlášť vytŕčať z davu, pri všetkej úcte k Jej pamiatke.
Ak mám spomenúť protoevanjelium, tak predobraz záchrany ľudstva Ježišom nájdeme určite zhruba 13 storočí pred jeho ukrižovaním v čase exodu. Ľudí, ktorých smrteľne uštipol had, uzdravil pohľad na vztýčeného medeného hada. Nás prišiel Ježiš, vztýčený na Golgote, zachrániť pred druhou, večnou smrťou. Ale to už len opakujem, čo určite všetci vieme.


Laco, ak si katolík alebo ak aj nie si katolík, odchýľuješ od učenia magistéria.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2006 :  17:38:13  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal sasulnik
To nie je konštrukt.
Tento výklad logicky zapadá do ekonómie spásy.

Tento konstrukt zapada spou s dalsimi konstruktami do jedneho kolosalneho megakonstruktu.

quote:
Pôvodne poslal sasulnik
Laco, ak si katolík alebo ak aj nie si katolík, odchýľuješ od učenia magistéria.

No a_? Co je na tom, ze sa Lacko odchyluje od konstruktu akehosi magisteria?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2006 :  18:06:11  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Neviem, čo je to magistérium, mágovia (v zmysle učenci) boli napr. tzv. traja králi, ale asi ma napomínaš. Bol som pokrstený katolík, ale nevedomky, ako bábätko. Teraz už roky nie som organizovaný veriaci v žiadnom spolku, Bibliu som si roky čítaval odpredu-odzadu ako neveriaci aj ako veriaci. Myslím, že to už mám uležané, verím v Boha a snažím sa ho neuraziť. V mnohom ešte nemám jasno, napr. či by som nemal prestať konzumovať bravčové, zajačinu atď., mal začať svätiť siedmy deň, ktorý je u nás vlastne šiestym, atď., atď. Ak by Ján znova krstil v Jordáne, určite by som sa dal verejne pokrstiť.
Myslím, že som vyššie nenapísal nič nebiblické. Ak myslíš spomínanú druhú smrť, vychádzam z toho, že všetci ľudia (výnimka napr. Eliáš) zomrú a nevedia o ničom. To je prvá smrť. Spravodliví dostanú v Súdny deň nové telá a budú žiť večne v blízkosti Boha, ostatní budú naveky spať. Pre tých, čo sa dožijú druhého Kristovho príchodu, to bude obdobné - zlí naveky zahynú, spravodliví dostanú anjelské telá. Myslím, že to nemám moc pomýlené, aj keď neviem citovať verše naspamäť, okrem Jána 3:16 (ak sa nemýlim).

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2006 :  18:34:20  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Neviem, čo je to magistérium, mágovia (v zmysle učenci) boli napr. tzv. traja králi, ale asi ma napomínaš. Bol som pokrstený katolík, ale nevedomky, ako bábätko. Teraz už roky nie som organizovaný veriaci v žiadnom spolku, Bibliu som si roky čítaval odpredu-odzadu ako neveriaci aj ako veriaci. Myslím, že to už mám uležané, verím v Boha a snažím sa ho neuraziť. V mnohom ešte nemám jasno, napr. či by som nemal prestať konzumovať bravčové, zajačinu atď., mal začať svätiť siedmy deň, ktorý je u nás vlastne šiestym, atď., atď. Ak by Ján znova krstil v Jordáne, určite by som sa dal verejne pokrstiť.
Myslím, že som vyššie nenapísal nič nebiblické. Ak myslíš spomínanú druhú smrť, vychádzam z toho, že všetci ľudia (výnimka napr. Eliáš) zomrú a nevedia o ničom. To je prvá smrť. Spravodliví dostanú v Súdny deň nové telá a budú žiť večne v blízkosti Boha, ostatní budú naveky spať. Pre tých, čo sa dožijú druhého Kristovho príchodu, to bude obdobné - zlí naveky zahynú, spravodliví dostanú anjelské telá. Myslím, že to nemám moc pomýlené, aj keď neviem citovať verše naspamäť, okrem Jána 3:16 (ak sa nemýlim).


Nevedel som, či si praktizujúci kresťan-katolík.
Magistérium je učiteľský úrad katolíckej cirvki. Jeho učenie je pre katolíkov záväzné.
Takže rovnako ako ja si vyrastal v tzv. folklórnom poňatí viery, typického pre slovanské krajiny. A teraz spoznávaš hlas Boha, ktorý Ťa volá k sebe. Teda klope na Tvoje srdce a ty Mu uvažuješ otvotiť, resp. si Mu dvere otvoril.

Inak, ak sa snažíš o súkromný výklad písma, často odbehneš od Pravdy.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2006 :  18:58:33  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Veľa pochopiť mi pomohla aj kniha Výklad učenia rabiho Ješuy z Nazaretu, ktorú napísal Claude Tresmontant (kdesi som zachytil inf., že to je konvertovaný žid na kresťana).

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  09:44:21  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco
Bol som pokrstený katolík, ale nevedomky, ako bábätko.
...
Ak by Ján znova krstil v Jordáne, určite by som sa dal verejne pokrstiť.


Prijal si teda ten krst, ci nie?

quote:
Myslím, že som vyššie nenapísal nič nebiblické. Ak myslíš spomínanú druhú smrť, vychádzam z toho, že všetci ľudia (výnimka napr. Eliáš) zomrú a nevedia o ničom. To je prvá smrť. Spravodliví dostanú v Súdny deň nové telá a budú žiť večne v blízkosti Boha, ostatní budú naveky spať. Pre tých, čo sa dožijú druhého Kristovho príchodu, to bude obdobné - zlí naveky zahynú, spravodliví dostanú anjelské telá. Myslím, že to nemám moc pomýlené, aj keď neviem citovať verše naspamäť, okrem Jána 3:16 (ak sa nemýlim).

No spomina sa aj nieco take, ze v ohnivom jazere, bude pocut skripanie zubov a bude tam plac.


Tazke ako? Je smrt definitivnym koncom daneho organizmu, alebo len transformaciou?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  10:38:36  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Krst by mal byť dobrovoľný a verejný. Ako symbol znovuzrodenia by sa mal previesť úplným ponorením (pochovaním) tela, vynoriť by sa mal nový človek, duchovne. Taký krst som nezažil, ten môj v detskej perinke by nemal platiť. V niektorých životopisoch prvých kresťanov som sa dočítal, že sa krstili asi 30-roční a dostali nové meno (mimochodom, ten termín som už dávno prešvihol).
To ohnivé jazero by mala byť krátkodobá záležitosť, na (sterilnú) likvidáciu nespravodlivých, ktorí sa dožijú adventu, nie nejaké večné peklo (a od satana by bolo nelogické, aby v žeravých kotloch mučil svojich sympatizantov). Zrejme aj ich dávno zomretí kumpáni nakrátko ožijú, aby sa pred večnou smrťou ešte dozvedeli, za čím môžu banovať. Myslím, že ani Stvoriteľ nie je nejaký sadista, aby večne mučil ľudí v nejakom dymiacom Ben-himmonovom údolí.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  10:52:11  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Či je smrť definitívnym koncom daného organizmu, alebo len transformáciou? Uf! Boh vdýchol do neživej hmoty život, po smrti sa dych života vracia k Bohu. Živá ľudská bytosť má aj ducha (vznik?), čo je iné ako spomínaný dych. Ducha (intelekt) rozvíjame, ale už som si nie istý, čo sa s ním stane po smrti, či sa rozplynie (čo na to zákon o zachovaní hmoty a energie?)...
Smrť by mala byť definitívnym koncom Bohom stvorenej telesnej bytosti. Inak, neviem si predstaviť väčší trest ako neexistovať. Už ako malého decka ma zachvátila priam panika pri predstave, že by som sa našim vôbec nenarodil.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  11:01:21  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Inak som tu vyjadril len svoje názory, náhľady či čo, nie dogmy, ktorých by som sa držal aj za cenu mŕtvol. Pokojne ich korigujem, ak usúdim, že iné (biblické) sú pravde bližšie až pravdivé.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  11:06:14  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Či je smrť definitívnym koncom daného organizmu, alebo len transformáciou? Uf! Boh vdýchol do neživej hmoty život, po smrti sa dych života vracia k Bohu. Živá ľudská bytosť má aj ducha (vznik?), čo je iné ako spomínaný dych. Ducha (intelekt) rozvíjame, ale už som si nie istý, čo sa s ním stane po smrti, či sa rozplynie (čo na to zákon o zachovaní hmoty a energie?)...

Spravne postrehy! Dych nie je duch, vlozenie dychu zivota mozno chapat ako inicializaciu resiracie a s tym spojenych biofunkcii.

Duch je nieco ine. Duch vsak nie je hmota (neaplikuje sa teda a nu zakon zachovania energie). Otazka je, ci je to samostatna entita a ci je to len softverovy prejav mozgu.

quote:
Smrť by mala byť definitívnym koncom Bohom stvorenej telesnej bytosti. Inak, neviem si predstaviť väčší trest ako neexistovať.

To je vsak len desive pe ludi, co si to pripustaju - a kym sa to nestane.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  11:34:03  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Veď tak nejako si aj ja myslím, nemal som tam spomínať ten fyz. zákon. Skrátka intelekt, nazbierané vedomosti, city, dojmy, spomienky... ale to zas môžu byť len nulky a jednotky ako na HDD. Ale nejaká identita konkrétneho človeka by mala byť zachovaná, kabalisti tuším veria v nezničiteľnú mikročiastku človeka. Tam, kde sa práve nachádza, aj človek ožije pri advente. Tuším aj dych života chápu ako oživujúcu silu, energiu, ktorá sa po použití vracia do akéhosi rezervoára. A majú ju aj zvieratá. Výraz duša v ponímaní pohanských Grékov sa v biblii nespomína. Iba v tom zmysle, ako vravievali starí ľudia, napr. "Koľko duší býva v tomto dome?" Teda osôb.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  20:09:45  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Krst by mal byť dobrovoľný a verejný. Ako symbol znovuzrodenia by sa mal previesť úplným ponorením (pochovaním) tela, vynoriť by sa mal nový človek, duchovne. Taký krst som nezažil, ten môj v detskej perinke by nemal platiť. V niektorých životopisoch prvých kresťanov som sa dočítal, že sa krstili asi 30-roční a dostali nové meno (mimochodom, ten termín som už dávno prešvihol).
To ohnivé jazero by mala byť krátkodobá záležitosť, na (sterilnú) likvidáciu nespravodlivých, ktorí sa dožijú adventu, nie nejaké večné peklo (a od satana by bolo nelogické, aby v žeravých kotloch mučil svojich sympatizantov). Zrejme aj ich dávno zomretí kumpáni nakrátko ožijú, aby sa pred večnou smrťou ešte dozvedeli, za čím môžu banovať. Myslím, že ani Stvoriteľ nie je nejaký sadista, aby večne mučil ľudí v nejakom dymiacom Ben-himmonovom údolí.


Tvoj krst platí. Si právoplatne pokrstený kresťan-katolík.
Síce nepraktizuješ voju vieru, ale pokrstený si platne.
To, že GMK, ktorý nie je katolíkom, nepripúšťa krsť detí je jeho vec.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  22:59:23  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal sasulnik
Tvoj krst platí. Si právoplatne pokrstený kresťan-katolík.
Síce nepraktizuješ voju vieru, ale pokrstený si platne.
To, že GMK, ktorý nie je katolíkom, nepripúšťa krsť detí je jeho vec.


Ukazuje sa, ze aj Lacko to vnima tak nejako podobne ako GMK - ze to okupanie akosi krstom nebolo; a ze ked chce byt pokrsteny, mal by sa nechat teraz.

A je obom jedno, ze sa (nielen) sasulnik skrz to jeduje...

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2006 :  23:18:37  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco
Teraz už roky nie som organizovaný veriaci v žiadnom spolku, Bibliu som si roky čítaval odpredu-odzadu ako neveriaci aj ako veriaci. Myslím, že to už mám uležané, verím v Boha a snažím sa ho neuraziť.

Zasa vplyv New Age?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2006 :  09:12:27  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Chalani, nie som až taký teologický nováčik, iba internetový. Nedám sa oblbnúť Novým vekom, aj keď si prečítam všetko, čo mi môže pomôcť rozšíriť obzory a hľadať správnu cestu.
Nemyslím si, že môj dávny krst je časovo neobmedzene platnou vstupenkou do raja, zrejme len keby som sa v dospelosti, po určitom období tápania, rozhodol pre katolícku vieru, nemusel by som ho opakovať. Ale v mojich rokoch už nemožno hovoriť o tápaní, hľadám to pravé, orechové.
Do New Age by som zaradil aj ekumenizáciu (ktorá je síce prínosom pre celosvetový mier). Ježiš však priniesol meč, teda filozofiu (akosi mi tam nepasuje slovo náboženstvo), ktorá ľudí rozdeľuje aj v rámci jednej rodiny, nie globálne náboženstvo, spájajúce pohanskými kompromismi celý svet.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2006 :  09:21:21  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Chalani, nie som až taký teologický nováčik, iba internetový. Nedám sa oblbnúť Novým vekom, aj keď si prečítam všetko, čo mi môže pomôcť rozšíriť obzory a hľadať správnu cestu.
Nemyslím si, že môj dávny krst je časovo neobmedzene platnou vstupenkou do raja, zrejme len keby som sa v dospelosti, po určitom období tápania, rozhodol pre katolícku vieru, nemusel by som ho opakovať. Ale v mojich rokoch už nemožno hovoriť o tápaní, hľadám to pravé, orechové.
Do New Age by som zaradil aj ekumenizáciu (ktorá je síce prínosom pre celosvetový mier). Ježiš však priniesol meč, teda filozofiu (akosi mi tam nepasuje slovo náboženstvo), ktorá ľudí rozdeľuje aj v rámci jednej rodiny, nie globálne náboženstvo, spájajúce pohanskými kompromismi celý svet.



Otázka je, co myslíš ekumenismem.
Současná církev podle mého názoru se snaží, jak ve vztahu k nekatolíkům, tak k nekřesťanům, pracovat na všestranném odstranění násilí a donucování, aby tak mohli lidé přijmout pravdu silou pravdy samé, ne donucením. A samozřejmě věří, že tou pravdou je Kristus.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2006 :  10:20:33  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Pod ekumenizmom si predstavujem spájanie ľudí dobrej vôle, ktorí vyznávajú jedného Boha s rôznymi menami - JHVH, Elohim, Alah, Manitou...
Každé náboženstvo sa však líši a rozdiely musia eliminovať kompromisy, ktoré poznáme už z ranej cirkvi, hlavne z čias cisára Konštantína Veľkého.
Keď sa zamyslím nad Ježišovým slovami z evanjelií, neverím tomu, že také zástupy prejdú nebeskou bránou. Na spásu nestačí ani 100-percentný súlad s etikou, morálkou. To by Ježiš prednášal rímske právo a nie mnohokrát poburujúce, paradoxne nespravodlivé príbehy o márnotratnom synovi, nerovných platoch robotníkov vo vinici a pod.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2006 :  11:30:25  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Pod ekumenizmom si predstavujem spájanie ľudí dobrej vôle, ktorí vyznávajú jedného Boha s rôznymi menami - JHVH, Elohim, Alah, Manitou...
Každé náboženstvo sa však líši a rozdiely musia eliminovať kompromisy, ktoré poznáme už z ranej cirkvi, hlavne z čias cisára Konštantína Veľkého.
Keď sa zamyslím nad Ježišovým slovami z evanjelií, neverím tomu, že také zástupy prejdú nebeskou bránou. Na spásu nestačí ani 100-percentný súlad s etikou, morálkou. To by Ježiš prednášal rímske právo a nie mnohokrát poburujúce, paradoxne nespravodlivé príbehy o márnotratnom synovi, nerovných platoch robotníkov vo vinici a pod.



To máš pravdu, ke spáse je nevyhnutelně potřeba milost Boží.
Protože není člověk na světě, který by měl 100% shodu s Božím zákonem, každý hřeší i když se sebevíc snaží.
Otázka je, jestli lidé o Boha a jeho spásu stojí.

A ten ekumenismus o kterém mluvíš, myslím, že nemá nic společného s katolickou církví. Ta vydala o tom na II. vatikánském koncilu dekret, kde je možné se dozvědět víc.
Myslím, že je pravda, že katolická církev se snaží i konat aktivity, které by vedly k odstranění předsudků mezi jednotlivými křesťanskými církvemi a připravily půdu možné jednotě křesťanů, ale jasně říká, že to není v silách lidských. U Boha ale není nic nemožného.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2006 :  11:45:23  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Vďaka za debatu, nečítal som definíciu ekumenizmu, použil som to slovo náhodne len na vyjadrenie širšieho okruhu pojmov, o ktorých som si myslel, že to slovo zahŕňa. Určite neskôr natrafím aj na text dekrétu, ktorý spomínaš.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2006 :  11:08:01  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Vďaka za debatu, nečítal som definíciu ekumenizmu, použil som to slovo náhodne len na vyjadrenie širšieho okruhu pojmov, o ktorých som si myslel, že to slovo zahŕňa. Určite neskôr natrafím aj na text dekrétu, ktorý spomínaš.

Lacko, nenechaj sa zmiast spoludiskutujucimi.

Slovnik je v tomto ohlae pomerne skupy:
ekumenizmus -mu m.
hnutie kresť. cirkví usilujúce sa zjednotiť všetkých kresťanov;


Ekmenizmus je slovo, ktore ma nejaky vyznam, napriek tomu ho rozne skupiny chapu odlisne. RKC poklada ekumenu za sposob, ako znovunadobudnut hegemoniu na poli krestanstva. Ekumena chape ako sposob, ktorym posobit na nonRKC tak, aby sa z nich stali RKC.

ECAv naprikllad ekumenu chape inac - za spolocne praktikovanie viery aspon v tych spolocnyh bodoch.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2006 :  12:17:19  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Myslím, že som si v Trnave všimol, že v rámci ekumeny býva občas v evanj. kostole katolícka omša a opačne.
Vďaka kompromisom, ktoré robila prvotná Cirkev s pohanmi, sa tu dnes vadíme, ktorá je jej následníčkou.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2006 :  15:02:35  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Myslím, že som si v Trnave všimol, že v rámci ekumeny býva občas v evanj. kostole katolícka omša a opačne.
Vďaka kompromisom, ktoré robila prvotná Cirkev s pohanmi, sa tu dnes vadíme, ktorá je jej následníčkou.

Tak to funguje aj v BA.

Nemyslim si, ze je to kvoli prvotnej cirkvi, ci dajakym kompromisom. Je to kvoli tomu, ze par pakov riesi veci, uplne zbytocne.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2006 :  15:22:36  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Myslel som to, že už na začiatku stotožnili Ježiša so Slnkom, Jeho matku s Venušou, bôžikov Panteónu za všetkých svätých atď.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2006 :  15:27:16  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Myslel som to, že už na začiatku stotožnili Ježiša so Slnkom, Jeho matku s Venušou, bôžikov Panteónu za všetkých svätých atď.


jaj ano, takto mi to pripada aj mne, to RKC clenenie.


Vplyv rima na RKC je az prilisny - aj v tomto smere. To som tu naznacil uz asi pred rokom.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2006 :  17:48:10  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
ECAv naprikllad ekumenu chape inac - za spolocne praktikovanie viery aspon v tych spolocnyh bodoch.


A to su ktore?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Skandaly v Cirkvi Téma Next Topic: Formácia  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06