Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Učenie KC pre tých, ktorých to zaujíma
 Katolicke obrady
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Miništrant, miništrovanie Téma Next Topic: Okrem pripadu smilstva?  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2006 :  22:24:41  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Obrad predstavuje ekleziasticku, alebo cirkevnu, tradiciu ako sa maju slavit sviatosti. Kazda zo sviatosti ma v svojom jadre zakladnu podstatu, ktora musi byt naplnena, aby sa sviatost "realizovala". Tato podstata - materia, forma a intencia - sa odvija od bozsky zjavenej podstaty tej ktorej sviatosti. Cirkvou nemoze byt zmenena. Pismo a posvatna Tradicia, interpetovane Magisteriom nam hovoria, co je pre kazdu sviatost podstatne. (2 Sol 2,15)

Ked apostoli priniesli Evanjelium do hlavnych kulturnych centier svojich cias, zakladne prvky nabozenskej praxe sa vlozili do kultur v tychto oblastiach. To znamena, ze esencialne prvky boli zabalene do symbolov konkretnych ludi tak, ze obrad potom sprostredkovaval tejto kulture zelany duchovny vyznam. Takymto sposobom sa potom Cirkev stava "pre všetkých všetkým, aby som zachránil aspoň niektorých" (1 Kor 9,22).

Existuju tri hlavne skupiny obradov, vychadzajuce z prvotneho sirenia viery, Rimsky, Antiochsky(Syria) a Alexandrijsky(Egypt). Neskor sa pod vplyvom sv. Bazila a Sv. Jana Chryzostoma z antiochijskeho obradu utvoril obrad Byzantinsky. A z tychto styroch je potom odvodenych viac ako 20 liturgickych obradov pritomnych v Cirkvi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 28 november 2008 :  11:05:24  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
citácia:
Obrad predstavuje ekleziasticku, alebo cirkevnu, tradiciu ako sa maju slavit sviatosti.


Bolo by vhodne zacitovat odkial to je.

Podla CCEO kan. 28 (kanonicke pravo vychodnych cirkvi zjednotenych s Rimom) pise ze, "Obrad je liturgické, teologické, duchovné a disciplinárne dedičstvo, odlíšené kultúrou a historickými okolnosťami národov, ktoré vyjadruje spôsob prežívania viery vlastný každej cirkvi sui iuris".
Takze to co je vyssie napisane je len zuzeny pojem definovany v CCEO.

Aby sme si boli na jasnom tak Zapadna cirkev ma(mala) 5 obradov:

1, rimsky
2, ambroziansky (milansky)
3, galsky
4, mozarabsky (hispansky alebo spanielsky)
5, iro-skotsky (keltsky)

Vychodne cirkvi ich maju viac. Tu su hlavne skupiny.

1, alexandrijska skupina (obrad koptsky a etiopsky)
2, antiochijska skupina (obrady syrsky, maronitsky, malankarsky a byzantsky)
3, chaldejska skupina (obrady chaldejsky, malabarsky, nestoriansky)
4, armenska skupina (obrad armensky)
5, byzantsky obrad

Byzantsky obrad je vseobecne najrozsirenejsi a ako sme videli vyvinul sa postupne a radime ho do antiochijskej skupiny. Aj z toho dovodu je uvedeny ako osobitna skupina.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2013 :  00:25:14  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
Nechcel som otvárať nové témy ...
Bol som na svätej omši u saleziánov, bola to jubilejná, či ako ju nazvať, kamarát tam oslavoval 50-tku ...
Spieval zbor,hrali husle,gitara a basgitara...
Čo povedať. Páčilo sa mi to, melódie boli chytľavé.
Sebakriticky som si však spomenul na jednu knihu od Ratzingera, čo by ešte prefekta ...kde jednoznačne odsudzoval tzv. "hudbu s džezovými hudobnými nástrojmi" na úkor sakrálnej hudby. Doslova písal niečo ako, že zážitok z prijímania hudby nemôže prevýšiť zážitok z prežitia sprítomnenej Kristovej obety ...
Čo teraz, aký postoj zaujať ?
Rozum velí počúvať Ratzingera, srdce sa utápa v záplave príjemných emócii z počutej hudby.
Ako z toho von ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misojogi

Stav: offline

 Odoslaný - 19 apríl 2013 :  18:43:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: misojogi  Pridať misojogi do zoznamu priateľov
odpoved mas v samotnom citate od B16

daj si otazku: priviedla Ta ta hudba blizsie ku Kristovi alebo vzdialila?

napr za seba Ti mozem povedat ze mna kedze hram na gitaru, tak mi ta hudba pomaha lepsie prezivat sv omsu
ale viem ocenit napr aj tichu sv omsu ktora je perfektny kontrast oproti tomu

skus ist napr na charoske chvaly a nasledne na tichu sv omsu
je to super kontrast a ocenis jedn aj druhe

ja uvedenu myslienku chapem tak ze hudba ma byt pre nas len prostriedok (teda pri sv omsi) aby sme sa viac priblizili kristovi

napr pre cernosku kulturu mozu byt zasa ine piesne super .... take co vyjadruju ich mentalitu

ale uz aj ja som zazil ze v kostole bola zahrana pesnicka ktora tam podla mna zjavne nepatrila tak som to isiel hudobnikom povedat a tiez knazovi sa postazovat

takze co sa tyka piesni tak v slobode a v pokoji
nema zmysel to uzkostlivo posudzovat, to nevedie k nicomu dobremu ....

Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1231  ~  Člen od: 06 november 2010  ~  Posledná návšteva: 01 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misojogi

Stav: offline

 Odoslaný - 19 apríl 2013 :  18:45:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: misojogi  Pridať misojogi do zoznamu priateľov
citácia:
Ked apostoli priniesli Evanjelium do hlavnych kulturnych centier svojich cias, zakladne prvky nabozenskej praxe sa vlozili do kultur v tychto oblastiach. To znamena, ze esencialne prvky boli zabalene do symbolov konkretnych ludi tak, ze obrad potom sprostredkovaval tejto kulture zelany duchovny vyznam.

citácia:
Kazda zo sviatosti ma v svojom jadre zakladnu podstatu, ktora musi byt naplnena, aby sa sviatost "realizovala". Tato podstata - materia, forma a intencia - sa odvija od bozsky zjavenej podstaty tej ktorej sviatosti. Cirkvou nemoze byt zmenena. Pismo a posvatna Tradicia, interpetovane Magisteriom nam hovoria, co je pre kazdu sviatost podstatne. (2 Sol 2,15)


velmi pekne povedane a vystizne
suhlasim

Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1231  ~  Člen od: 06 november 2010  ~  Posledná návšteva: 01 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Elo

Stav: offline

 Odoslaný - 30 apríl 2013 :  16:49:23  Zobraziť profil  Pridať Elo do zoznamu priateľov
citácia:
...Rozum velí počúvať Ratzingera, srdce sa utápa v záplave príjemných emócii z počutej hudby.
Ako z toho von ?
Pôvodne zaslal baránok - 09 február 2013 :  00:25:14

V živote skoro všetko nás môže odpútať od Boha, ale nás môže skoro všetko /dobré/ k Nemu aj priviesť. Podobne to platí aj o hudbe v liturgii. Nemôže niekoho vari aj krásna organovej hudby tak zaujať svojou krásou, ako zaujala tá hudba u saleziánov?... A nedá sa vari príjemný pocit z počúvania hudby spojiť s väčšou vďakou k Pánovi a urobiť aj z toho počúvania hudby ešte vrúcnejšiu modlitbu?...

Podobne aj ked ideme do prírody môžeme na Boha zabudnúť, a upútať sa krásou prírody. Ale veriaci by to mal vedieť...

 Krajina: Russia  ~  Počet príspevkov: 370  ~  Člen od: 27 február 2013  ~  Posledná návšteva: 05 november 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 06 júl 2015 :  12:11:45  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
V sobotu 4.7.2015 som si večer okolo 23:00 hod. prepol na TV Lux, išiel tam priamy prenos z púte v Levoči, z mariánskej hory a čo nevidím, skupina Kollárovci tam mala na hore koncert.
Bol som zdesený.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Miništrant, miništrovanie Téma Next Topic: Okrem pripadu smilstva?  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06