|
Odoslaný - 09 máj 2007 : 17:04:47
|
|
|
Odoslaný - 10 máj 2007 : 00:21:22
|
A tam aj pokracuje Lacove chybne chapanie Noveho testamentu, kde si mysli, ze krestan musi byt iba velmi chudobny clovek... |
|
|
|
Odoslaný - 21 máj 2007 : 23:30:50
|
citácia: <blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"> Pôvodne poslal jankatakze ani Pan Jezis neurobil dobry skutok, ked za nas zomrel...urcite nemal dobre pocity z toho, ze mal zomriet<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote"> A vieš si predstaviť krásnejší pocit než zomrieť za spasenie celého ľudstva <blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">dobry skutok neznamena, ze mam z neho dobry pocit, ale ze posluzi na dobre<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote"> Janka, dovolím si trošku upraviť tvoje tvrdenie. Dobry skutok znamena, ze posluzi na dobre a preto mam z neho dobry pocit. O to, že sa tak stane, sa už postará tvoje svedomie Pôvodne zaslal Palino - 05 V 2007 : 00:58:47 Dobry skutok je u odosielatela pocitovo indiferentny, u prijimatela sa jedna o pozitivnu zalezitost.
Avsak komunikacia v praxi mava aj spatnu vazbu a ta sposobuje zase istym sposobom revans, teda ze obdarovany sa stava darcom. |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 21 máj 2007 : 23:35:43
|
citácia: Ale už k veci, teda k téme. Stále dookola opakuješ, že motív sebeckosti je neprípustný a ja stále neviem či napríklad pokladáš prirodzenú túžbu človeka po sebanaplnení za sebectvo. Alebo je sebectvom túžba kresťana dostať sa po smrti do raja? Snáď to vyplynie z ďalšej diskusie… Presne tak, aj ja sa priklanam k Niktovmu nazoru nepripustnosti sebectva.
Raz som cital istu modlidbu: Boze, uchran ma pred tym, po com tuzim!
Casto sa vseobecne povazuje za normalne a v podstate pozitivne aj to, co v skutocnosti takym nie je. Typickym prikladom je tuzba po sexualnom uspokojeni. Je istym extremalnym, ale o to lepsie ilustrujucim prikladom ako to je s tuzbou. Tuzba vznika ako snaha o uspokojenie si vlastnej potreby, snaha o prijem pozitivnych plneni, co chceme dosiahnut ci uz obchodom ci uz inymi metodami.
V posldednej dobe som velmi opatrny, ked pocujem 'chcem' a 'tuzim'. |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 21 máj 2007 : 23:48:14
|
citácia: <blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Pôvodne poslal Laco Ja som už dávno prišiel aj bez Kanta na to, že v robení dobrých skutkov je aj kus sebeckosti. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote"> Ja som zasa vcera prisiel na to, ze v tom ziadna sebeckost nie je. Mal som mat den volna, lebo na druhy den (to ako dnes) stravim v praci 25 hodin. Pocasie bolo nadherne, tesil som sa na dlhy ranny spanok a na vylet k moru.
Ale co sa nestalo, rano zavolal kolega, ze zena mala vecer cisarsky rez, ze nemoze prist do prace, ci by som to za neho nezobral. Cisto silou vole som sa dokopal k tomu, aby som suhlasil, ani neviem presne preco.
Cely den som potom stravil na sale, dostal som sa von az okolo pol siestej vecer a medzi jednotlivymi pacientami som sa pozeral z okna na to krasne pocasie a necitil som sa ani trochu dobre, priam naopak, nadaval som si, naco som nechal zapnuty telefon. mal som pokazeny cely den, nic som uz potom nestihol a na nalade mi to tiez nepridalo.
Takze urobil som pravdepodobne dobry skutok, ale nic pozitivne mi to nedalo, priam naopak. Kde tam je ta sebeckost? Co s tym teraz vo svetle tych teorii, co tu zazneli? Ta sebeckost je v neochote urobit nieco pre druheho a smutok vyjadrujuci tvoju preferenciu ze radsej by si sa flakal, ako pomahal, co si potlacal len s nevolou.
|
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 21 máj 2007 : 23:53:10
|
citácia: Ak sa napr. moja láska k dieťaťu prejaví tu a teraz jednorazovým nepríjemným pocitom, to ešte neznamená, že láska ako taká je nepríjemná záležitosť. Láska, ktorú si dobrovoľne vyberieš ti musí byť už zo svojej definície pre teba príjemná. Čo by to bola za láska ak by si len trpel a neprežíval nejaké pozitívne emócie Znovu sa zamienas pojmy a dojmy. Aby sme si to uzrejmili, treba si najprv ujasnit rozdiel medzi citom a emociou. Cit je stav duse/ducha, emocia je telesny prejav daneho citu.
Laska je cit, prijemne pocity su emociami, teda telesnym prezivanim lasky.
Ale pozname aj negativne emocie v pripade lasky: v pripade nenaplnenia, ci v pripade Krista, ktory sa sebaobetoval.
A tu si dovolim upozornit na pascu, do ktorej si sa dostal a ktora odpoveda aj na mnohe dalsie otazky, ktore tu padli: Uspokojovanie pozitivnych emocii je nieco ako masturbacia, ktora s laskou nema vela spolocneho, i ked sa casto sebectvo a sebauspokojenie za lasku vydava.
citácia: Presne tak, keď sa rodičia rozhodujú splodiť dieťa, tak dúfajú, že im to prinesie viac pozitívnych emócií ako keby mali zotrvať v bezdetnosti. Nikto vsak nehovori, ze je to tak spravne. V takomto pripade sa totiz zase jedna o sebauspokojenie skrze vyprodukovany ludsky zivot.
citácia: Mimochodom, vieš aký je to krásny pocit utíšiť či prebaliť vlastné dieťa. Ano, presne o tomto hovorim, o emocionalnom uspokojovani sa skrze vlastne deti. Ide vlastne o ich zneuzitie na tieto ucely.
citácia: Pozri sa, ono je to o slobodnej vôli a rozhodovaní sa. Nikto ti nepovie presne, aké pocity zažiješ po tom, čo učiníš nejaké rozhodnutie, to musíš vycítiť intuíciou. Ak máš pocit, že v partnerstve prevažujú negatívne emócie a napriek tomu v ňom zotrvávaš, zrejme máš obavu z ešte negatívnejších pocitov, ktoré sa môžu dostaviť následne vo forme výčitiek svedomia, strachu zo zmeny a pod… Jednoducho tvojím cieľom je vždy negatívne emócie minimalizovať a pozitívne maximalizovať v dlhodobom pohľade.
a
Pod pravou láskou zrejme myslíš tú, čo sme tu nazvali “obetavá”. Teda predtým ako sa pre niekoho ideš “obetovať”, najskôr asi zažívaš pocit ľútosti, spolupatričnosti, snažíš sa vžiť do kože toho druhého. Potom rozmýšľaš ako by si mu mohol pomôcť a keď tak učiníš a dotyčný ti je vďačný, nasleduje pocit uspokojenia, zadosťučinenia že si to dokázal. Možno aj sebaúcty, víťazstva nad samým sebou až po pocit sebanaplnenia pri veľkých obetách. Tvrdím, že ak pri obeti neprežívaš pozitívne emócie, ak nemáš pocit, že ťa takéto obetovanie napĺňa, pravdepodobne s tým skončíš. A dobre urobíš... Naopak, ak prežívaš pozitívne emócie, mal by si pokračovať. Ty však akoby si chcel v tomto momente proces uťať a povedať, že ďalej nejdeš, lebo láska, ktorá by sa mala vyvinúť na základe kladných emócií už nie je tá pravá. Hanbíš sa za svoju sebalásku? Ak áno tak zbytočne, lebo nezabúdaj, že tvoja sebaláska vytvára synergický efekt. Totiž dotyčnému, pre ktorého sa obetuješ, je určite tiež príjemnejšie ak cíti, že svoju obetu pre neho naozaj aj s láskou vykonávaš, a že sa sám z nej tešíš, nie trápiš. Je to fakt také zložité To je definicia alebo co? Trosku mi to pripomina znamy vtip:
1. plukovnik ma vzdy pravdu. 2. ak plukovnik nema pravdu, plati bod 1.
Na druhej strane vsak treba na pocity hladiet ako vyznamnu signailzacnu sustavu (podobne ako bolest v pripade telesnych malfunkcii), tak depresia, uzkost poukazuju na malfunkciu v oblasti duse/ducha. Nebol by som rad, zak by to tu vyznelo ako nabadanie k sebatryzneniu, co je rovnako uchylka ako obsedancia.
citácia: Aleško, nezabúdaj však, a opäť to tu opakujem, že na druhej strane boli tí ľudia zrejme z tých šťastnejších z nás, čo našli svoje sebanaplnenie v tomto živote. O čo silnejšia bola ich fyzická bolesť, o to silnejší bol ich pocit morálneho víťazstva. Povedz mi, prosim, o pocitoch moralneho vitazstva napr. takeho Jezisa, ci Petra.
citácia: Predstav si aká to musí obrovsky silná emócia keď prekonávaš základný inštinkt sebazáchovy - len málo ľuďom je súdené ju zažiť!!!
Strasne mi to pripomina reci agitatora a pseudointelektualskeho filozofa materializmu.
citácia: Lajos, laska predsa vznika v tvojej hlave. Ajhla, GMK sa zase raz nemylil, lez pravdu mal! Musim ta vsak znovu upozornit na rozdiel medzi citom a jeho telesnym prejavom (=emociou).
citácia: A načo iného preboha myslí? Spýtaj sa hociktorej matky alebo otca, a garantujem ti, že ako odpoveď čo je pre nich motívom utíšenia v noci plačúceho dieťaťa nie je nič iné ako samému sa normálne vyspať. To je hrozné sebectvo, čo Ááano_, je. Toto naozaj je hrozne sebectvo.
citácia: Som presvedčený, že konanie dobra je pre nás vždy výhodné v dlhodobom merítku. S tymto v zasade suhlasim, krestanstvo a spravanie sa podla jeho principov naozaj optimalizuje stav.
citácia: Janka, ako som uz pisal, laska je sebecka, lebo ten kto miluje je v prvom rade sustredeny na vyvolanie pozitivnych emocii u seba sameho. A toto je prave hlavny omyl a kamen urazu. Konanie dobra, teda postup podla optimalneho algoritmunahradzame niecim inym - sebauspokojenim, ktore, ako ukazuje nielen ekonomicka teoria, prinasa mnohe problemy.
citácia: V matematike existuje teoria hier, podla ktorej kazdy najviac ziska nie tim, ze sa snazi pre seba uchmatnut co najviac a druhemu nechat co najmenej, ale takym riesenim, ktore je vyhodne pre vsetky strany. Toto je, samozrejme, zla interpretacia a prekrutenie volby strategie v teorii hier. Pri rieseni hier mame niektore predpoklady, jednym z nich je to, ze sa snazime maximalizovat vlastny prijem a to uz je hned rozpor s tvojim tvrdenim.
Dovod, preco sa v teorii hier voli "spolocne blaho" je stabilita daneho riesenia.
Myslim, ze si podlahol vlastnej filozofickej predstave a snazis sa podla jej osnov upravit skutocnost.
citácia: Podľa uznávanej Maslowovej teórie motivácie http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow%27s_hierarchy_of_needs si vypichol len tie najprimitívnejšie ľudské potreby. Sebaláska ale pokračuje a dosahuje vyššie a vyššie méty až ultimátne po tzv. sebanaplnenie. Akým spôsobom chceš preukazovať lásku k blížnemu na týchto úrovniach? Znovu sa dopustas tej istej chyby nez predtym. Pri Maslowovej teorii motivacie je sebauspokojovanie predpokladom, tato teoria je skor klasifikacna.
V pripade lasky, o ktorej bola rec, sledujeme naplnenie potrieb druheho, bars aj celeho spektra od nizsich az po vyssie.
Maslowova teoria je taktiez teoriou ekonomickou, teda modelujucou iste vztahy za istej situacie a tou istou situaciou je aj trhove/kapitalisticke usporiadanie, kde je sebectvo predpokladom, nie dosledkom. Podobne je zavadzajucim aj tvoje zneuzivanie a nemiestna filozoficka interpretacia rydzo ekonomickeho modelu. |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 22 máj 2007 : 00:24:41
|
|
|
Odoslaný - 22 máj 2007 : 00:43:30
|
citácia: Pierre, musím Ti oponovať, ale nie preto, že si to Ty. Vychádzajme zo znenia - miluj blížneho svojho ako seba samého. Takže meradlom lásky pre blížneho je láska k sebe - sebeláska. Ako ju chceš prejaviť voči sebe, akým obetovaním? Blížneho? Vidíš, tu to nepasuje. Omyl. Uvedene tvrdenie je prikaz, nie kvalitativne, ci kvantitativne meritko alebo norma.
Dovod, preco bolo dane je zrejmy: zatvrdenost srdc a fakticka sebeckost vacsiny ludi. Uvedene prikazanie je len prvym medzistupnom k laske, ktora je vyjadrena napr. v znamej ode na lasku, kde je tato uz definovana.
Mame vsak aj ine prikazania: Miluj aj svojho nepriatela. |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 22 máj 2007 : 09:10:44
|
Vitaj, GMKing! Tu sme riešili iné. Nesúhlasil som s tvrdením, že láska je obetovaním sa, a už vôbec nie s tým, že to potvrdzuje prikázanie Miluj blížneho svojho ako seba samého. V úryvku, ktorý si citoval, som poukazoval na to, že toto prikázanie sa chápe zle, opačne, z druhého konca. Prikázaním je jeho druhá časť, prvá časť je fakt. Polopate - faktom je, že sa sami seba milujeme, a to nám Boh dáva za vzor (mieru), ako máme milovať svojho blížneho. |
Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34) |
Krajina: Slovakia ~
Počet príspevkov: 746 ~
Člen od: 24 október 2006 ~
Posledná návšteva: 31 máj 2007
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
Odoslaný - 22 máj 2007 : 09:46:37
|
citácia: Nesúhlasil som s tvrdením, že láska je obetovaním sa, a už vôbec nie s tým, že to potvrdzuje prikázanie Miluj blížneho svojho ako seba samého. V úryvku, ktorý si citoval, som poukazoval na to, že toto prikázanie sa chápe zle, opačne, z druhého konca. Prikázaním je jeho druhá časť, prvá časť je fakt. Polopate - faktom je, že sa sami seba milujeme, a to nám Boh dáva za vzor (mieru), ako máme milovať svojho blížneho. A práve v tom je tvoj omyl.
Laska je sledovanie záujmu druhého, nie svojho. V prípade konfliktu záujmov, preferencia záujmu druhého pred vlastným záujmom. Presne o tomto hovorí známa óda na lásku.
Nakoľko však vieme, že väčšina ľudí sleduju prioritne vlastný prospech (čiže sebectvo), toto prikázanie mení distribúciu uspokojovania potrieb a záujmov. Hovorí, že máme sledovať nielen vlastný prospech, ale rovnako intenzívne a kvalitatívne sledovať aj prospech druhých. Výsledným motívom takéhoto konania má byť láska k blížnemu, teda sledovanie prioritne jeho potrieb. |
GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ |
Krajina: Antigua and Barbuda ~
Počet príspevkov: 10311 ~
Člen od: 15 máj 2004 ~
Posledná návšteva: 05 marec 2009
|
Upozorniť moderátora
|
|
|
|
|
|
|